اخبار / خبر فوری / ستادی

نهضت خیـــران برای جـان گرفتن روستای گاودول

کاروان‌های سلامت هلال احمر در این روستا خدمات لازم را به روستاییان ارائه کردند و بسته های بهداشتی، درمانی و معیشتی میان روستاییان توزیع شد و همه این حرکت ها نوید بخش شکل‌گیری نهضت آبادانی و توسعه در گاودول است.

۱ ماه قبل

نهضت خیـــران برای جـان گرفتن روستای گاودول
«گاودول»؛ تا چندی پیش روستایی ناشناخته و محروم از امکانات بود، اما امروز به مدد خیرین هلال‌احمر و دل‌های بزرگ، اندیشه‌های پاک و دست‌های یاریگر انسان‌های خیراندیش، در مسیری قرار گرفته تا پایانی باشد برای رنج و سختی ۲۳ خانوار این روستا. همه دست به دست هم دادند تا همنوعان خود در منطقه‌ای دور از توابع شهرستان هلیلان استان ایلام، از اصلی‌ترین حق خود یعنی دسترسی به بهداشت و سرویس و حمام بهداشتی بهره‌مند شوند.
 
از زمان عیان شدن سختی‌هایی که خانواده‌های ساکن در روستای گاودول ایلام متحمل می‌شدند، فقط ۳ ماه گذشته و در این مدت خیرین با دست یاری که به هلال‌احمر داده‌اند شاهد تحولات بسیاری در وضع زندگی در این منطقه بوده‌ایم از ساخت مدرسه یک کلاسه، ساخت حسینیه، پایه‌ریزی و  شن‌ریزی جاده و آماده کردن آن برای آسفالت با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و …. تا اجرای دو برنامه کاروان سلامت و ارجاع بیماران نیازمند به درمان به مرکز استان و توزیع بسته‌های غذایی، پوشاک، لوازم‌التحریر و اسباب‌بازی در میان خانوادهای روستا از سوی هلال‌احمر.
 
اینها را محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر می‌گوید و می‌افزاید: با توجه به اینکه قبلا دو هفته یک‌بار آب به روستای گاودول برده می‌شد، بعد از اطلاع‌رسانی از وضعیت روستا، در حال حاضر هر هفته دو بار آب به روستا برده می‌شود. حفر چاه به عمق ۷۰ متر به منظور دسترسی به آب شرب برای روستا هم از دیگر اقداماتی بود که انجام شد، اما متاسفانه با توجه به اینکه منطقه فاقد منابع آب زیرزمینی است ، چاه به آب نرسید. در این زمینه ساخت سرویس بهداشتی و حمام (۱۸ خانوار روستا از  ۲۳خانوار محروم از سرویس بهداشتی و حمام بودن) و خرید تانکر آب آنتی‌باکتریال سه لایه pvc ،پمپ آب و آب‌گرمکن گازی توسط هلال‌احمر از دیگر اقداماتی بود که در این زمینه انجام شد.
 
وی با اشاره به اینکه از۲۳ خانوار ساکن در روستای گاودول فقط ۴ خانوار از سرویس بهداشتی بهره‌مند بودند و هیچ خانه ای حمام نداشت، می‌گوید:  سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر همانند همیشه برای کمک به مردم منطقه دست یاری خیرین داوطلب خود را فشرد و به همراه یکی از خیرین برای بازدید به روستا رفت. مردم منطقه مهمترین نیاز خود را سرویس بهداشتی و حمام دانستند. نیازی که برای رفع آن به کوه پناه می‌بردند. بر این اساس خیر هلال احمر تصمیم به ساخت سرویس بهداشتی و حمام در روستا می‌گیرد و پیمانکاری در این زمینه ساخت حمام و سرویس بهداشتی تعیین می‌شود و در نهایت پس از ساخت حمام و سرویس؛ پکیج و منبع آب را برای خانه‌ها تامین می‌کند.
 
بر این اساس حیاتی‌ترین نیاز مردم روستا با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان برطرف می‌شود و با این مداخله و و دعوت از نهادهای مختلف خیران مسئولیت ساخت یک مدرسه و یک حسینیه را بر عهده می‌گیرند.
 
رئیس سازمان داوطلبان در این زمینه با بیان اینکه کمیته امداد امداد خمینی(ره) نیز در این زمینه برای مساعدت وام بلاعوض به اهالی روستا برای ساخت خانه اعلام آمادگی می‌کند، توضیح می‌دهد: بر این اساس خیرین ساخت ۵ خانه با همکاری کمیته امداد را تقبل کردند و در حال حاضر منتظر بخشدار منطقه برای اعلام نیازهای اشتغال در این منطقه هستیم؛ چراکه خیرین برای رفع نیازهای اشتغال پایدار منطقه اعلا آمادگی کرده‌اند به هر حال خیرین در این منطقه خوش درخشیدند.
 
البته کاروان های سلامت هلال احمر نیز در این روستا خدمات لازم را به روستاییان ارائه کردند و بسته های بهداشتی، درمانی و معیشتی میان روستاییان توزیع شد و همه این حرکت ها نوید بخش شکل‌گیری نهضت آبادانی و توسعه در گاودول است که امیدواریم با حمایت دائمی خیرین به سرعت پیش رود.
البته همه کمک ها به این موارد محدود نمی شود بلکه احیا و بهسازی جاده ها،، تهیه طرح هادی روستا، برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت برای آب‌رسانی به روستا، کمک به توسعه فعالیت اقتصادی و بهسازی مسکن روستائیان و هدایت سازمان‌های مردم نهاد برای کمک به آنها از دیگر برنامه‌هایی است که در گاودول در دست اجراست که امیدواریم هرچه سریعتر به ثمر بنشیند.