به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور در ایام نوروز پذیرای مسافران زیادی از سراسر کشور است و تیم های جوانان، امداد و نجات و داوطلبان جمعیت هلال احمر با برپایی پایگاه هایی، ضمن ارائه خدمات مختلف، سفر را به کام مردم و مسافران دیار کریمان شیرین می کند.
طرح ملی ایمنی و سلامت جوانان و طرح ملی خدمات نوروزی این جمعیت از ۲۵ اسفندماه سال ۹۷ آغاز شده است و تا پایان ۱۶ فروردین سالجاری ادامه دارد و در حال حاضر نوزدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در۳۳ پست ایمنی و سلامت در ورودی و خروجی شهرهای استان کرمان در حال اجرا است.
طرح ایمنی و سلامت هلال احمر در راستای ارتقای آگاهی و تغییر نگرش شهروندان به رفتارهای پرخطر جاده ای در این ایام توسط جوانان هلال احمر استان کرمان به مرحله اجرا درآمده که با توجه به آمار حوادث طی ایام نوروز امسال تاثیر فراوانی بر کاهش تلفات و حوادث جاده ای داشته است.
همچنین فعالیت داوطلبانه نوروزبانان هلال احمر با استقرار ۲۵ پست ثابت، هشت پست سیار، ۲۴ فضای دوستدار کودک، هشت خیمه نماز، ۹ ایستگاه سلامت ادامه دارد که با حضور ۴۲۰ نفر عضو جوانان و ۵۰۰ نفر عضو امداد و نجات هلال احمر استان کرمان در این ایام به مسافران استان خدمات ارائه می شود.
تیم های جمعیت هلال احمر استان کرمان با احداث فضاهای دوستدار کودک، نقاشی های صلح و دوستی، ایستگاه های سلامت، معرفی به مراکز درمانی برای خانواده و خیمه های نماز، پویش ملی بهرفت (بهبود رفتار ترافیکی)، ۳۱ پایگاه امداد و نجات ازجمله ۲۱ پایگاه ثابت و ۱۰ مورد موقت به گونه ای سفری آسان و کم خطر برای مسافران نوروزی دیار کریمان فراهم کرده است.
در این زمینه خبرنگاران استان کرمان با همراهی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان و معاونان وی به شهرستان های شرقی کرمان سفر کردند و از نزدیک با خدمات بی ادعا و داوطلبانه نوروزبانان این جمعیت در شهرستان های بم، فهرج، ریگان و نرماشیر طی ایام نوروز ۹۸ آشنا شدند.
**سفر ایمن با نگاه پیشگیرانه در هلال احمر کرمان دنبال می شود
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: سفر ایمن مسافران با نگاه پیشگیرانه و حساس سازی مردم به حوادث جاده ای در طرح های نوروزی این جمعیت پیگیری می شود.
رضا فلاح با تاکید بر اینکه نخستین هدف جمعیت هلال احمر فعالیت با نگاه پیشگیرانه در راستای کاهش تصادفات جاده ای است افزود: امسال افراد با حضور داوطلبانه در پست های هلال احمر به پویش بهرفت(بهبود رفتار ترافیکی) می پیوندند و مسافران با پیوستن به این پویش در طول سفر تعهد اخلاقی می دهند که سبقت و سرعت غیرمجاز نداشته باشند و هدف این پویش بهبود رفتار ترافیکی است.
وی اظهار داشت: امسال طرح ملی خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر در حوزه جوان و امداد و نجات با اجرای طرح ایمنی و سلامت امداد و نجات از ۲۵ اسفند ۹۷ آغاز شده و تا پایان ۱۶ فروردین ماه امسال ادامه دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان عنوان کرد: در کنار پویش بهرفت، تیم های سهاب اقدامات امدادی و بشر دوستانه را به صورت دوچرخه سوار و پیاده ارائه می کنند و این تیم در مکان های پست های هلال احمر در مبادی ورودی شهرها و در شلوغ ترین و پر بازدیدترین مکان های توریستی ازجمله باغ شاهزاده ماهان، ارگ قدیم بم و پارک مسافر کرمان به مسافران خدمات می دهند.
وی با بیان اینکه ۳۳ پست ثابت و سیار جوانان جمعیت هلال احمر استان کرمان در قالب طرح ایمنی مسافران دایر شده است گفت: تاثیر بر رانندگان از طریق همراهان اثربخشی بیشتری دارد لذا فضاهای دوستدار کودک احداث شده و در این فضاها موضوعات صلح و دوستی و حوادث با هدف پیشگیرانه توسط کودکان طراحی و نقاشی می شود.
فلاح ادامه داد: همچنین هلال احمر با برپایی خیمه های نماز و پست های سلامت به مسافران نوروزی استان کرمان خدمات می دهد، ۹ پست سلامت در استان کرمان وجود دارد که فعالیت این پست ها از ۲۸ اسفندماه آغاز شده و تا امروز بیش از ۱۵هزار نفر به پست های ثابت و سیار جمعیت پیوستند و از خدمات سلامت، فضای دوست دار کودک، خیمه نماز و پویش بهرفت بهره مند شدند.
وی افزود: نیروهای جمعیت هلال احمر استان کرمان در حوزه امداد و نجات آماده باش کامل هستند زیرا احتمال بارندگی شدید طی ایام نوروز در استان کرمان وجود دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان اضافه کرد: طرح نوروزی جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز از ۲۵ اسفندماه از طریق ۳۱ پایگاه ثابت و موقت با هدف پوشش حوادث استان احداث شده است.
وی با اشاره به تاثیر خدمات هلال احمر در ایام نوروز بر کاهش حوادث جاده ای گفت: پس از آغاز ایام نوروزی هلال احمر تاکنون در ۴۱ حادثه استان کرمان امدادرسانی کردند که ۲۳ مورد از این میزان جاده ای بوده و مابقی مربوط به سیل و آب گرفتگی و امداد در کوهستان بوده است.
فلاح ادامه داد: در این زمینه ۳۰۷ نفر حادثه دیده، ۳۰۰ نفر آسیب دیده، ۲۴۳ نفر امدادرسانی و ۴۵ نفر توسط جمعیت هلال احمر استان کرمان اسکان داده شدند و در این حادثه ها ۴۱ تیم درقالب ۱۴۲ نفر نیروی عملیاتی با ۴۰ دستگاه خودرو استفاده شده است.
وی افزود: جمعیت هلال احمر در پوشش حوادث آمادگی کامل دارد و امدادگران و نجاتگران هرگونه حادثه ای را در ایام نوروز پوشش می دهند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مسافر نوروزی دیار کریمان تاکنون با امضای میثاق نامه به پویش بهرفت پیوستند تصریح کرد: ۲ پایگاه ثابت و یک موقت در بم، یک پایگاه در ریگان، فهرج و نرماشیر حوادث جاده ای را در شهرستان های شرقی استان کرمان طی ایام نوروز پوشش می دهند.
وی گفت: خدمات جمعیت هلال احمر با هدف تلاش برای سلامت انسان ها، به صورت کامل بشر دوستانه، با ایجاد فضای استراحت مسافران و خدمات پیشگیرانه اثربخشی بسیار‌ مناسبی در راستای کاهش حوادث داشته است.
فلاح ادامه داد: تیم امداد هوایی جمعیت هلال احمر در استان کرمان از ۲۵ اسفندماه ۹۷ تا پنجم فروردین ماه و از ۱۱ تا ۱۶ فروردین ۹۸ در سه بیمارستان بردسیر، افضلی پور کرمان و بم مستقر است و تیم های واکنش سریع آقایان و بانوان در مرکز استان کرمان در ایام نوروز خدمات امدادی به مسافران می دهند.
وی با بیان اینکه هدف این جمعیت نشاط و شادابی مسافران نوروزی است اظهار داشت: ۴۲۰ نفر در حوزه جوانان و ۵۰۰ نفر در امداد و نجات خدمات این جمعیت را تا پایان تعطیلات نوروزی به مسافران نوروزی ارائه می کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان افزود: سامانه ۱۱۲ آماده پاسخگویی به سوالات مردم در حوزه های آموزشی، امدادی و کمک های اولیه در ایام نوروز است و همچنین افراد می توانند اطلاعات پایگاه های این جمعیت را از طریق شماره ندای امداد به دست آورند.
وی با بیان اینکه مسافران برای خدمات رسانی بهتر از مسیرهای اصلی تردد کنند گفت: مسافران نوروزی پیش از حرکت آموزش های اولیه امدادی را فرا گیرند و در جاده ها با سرعت مطمئنه برانند.
فلاح با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در حوادث تمامی دنیا و در بحران ها مشارکت دارد ادامه داد: سه هزار و ۶۰۰ بسته غذایی همزمان با آغاز طرح نوروزی این جمعیت بین خانوارهای استان کرمان توزیع شد.
وی عنوان کرد: جمعیت هلال احمر استان کرمان برای سلامت عمومی به صورت داوطلبانه در مناطق محروم با اعزام تیم های پزشکی فعالیت می کند.
**طرح های هلال احمر حافظ جان مسافران نوروزی است
فرماندار بم ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نو گفت: جمعیت هلال احمر خدمات مناسبی به مسافران شهرستان بم عرضه می کند و طرح بهرفت و کمپین نه به تصادفات موجب تعهد مسافران در جاده ها و حافظ جان مسافران نوروزی شهرستان شده است.
هادی شهسوارپور تاکید کرد: با اقدامات فرهنگسازی جمعیت هلال احمر، طی تعطیلات نوروز تاکنون در شهرستان بم هیچ گونه تلفات جانی در حوادث جاده ای نداشتیم و این حوادث تنها سطحی بوده است و در این زمینه شهرستان بم رتبه خوبی در کشور دارد.
وی افزود: استقبال مناسبی از حوزه گردشگری شهرستان بم شده و امیدواریم تا پایان تعطیلات نوروزی این روند ادامه داشته باشد و در ادامه شاهد افزایش حضور گردشگران در این شهرستان باشیم.
فرماندار بم با اشاره به خدمات داوطلبانه جمعیت هلال احمر در تهیه بروشور، نقشه و معرفی شهرستان بم گفت: تاکنون حدود ۲۲ هزار نفر مهمان نوروزی در بم اقامت کردند و به صورت میانگین روزانه پنج هزار نفر از ارگ قدیم بازدید می کنند.
وی اضافه کرد: تمهیدات لازم از طریق دستگاه های مختلف ازجمله جمعیت هلال احمر، راهداری و حمل و نقل جاده ای، راهنمایی و رانندگی برای خدمات دهی به مهمانان نوروزی اندیشیده شده است.
شهسوارپور با بیان اینکه بم یکی از تاریخی ترین شهرستان های کشور و دارای چهار اثر ثبت ملی و جهانی است گفت: ارگ تاریخی بم با ۲۸۰۰ سال سابقه شهرنشینی و بم با سکونت هفت هزار ساله، هر سال پذیرای مسافران بسیاری از سراسر کشور است.
وی با تاکید بر اینکه باغات خرمای بم یکی از دیدنی ترین مناطق طبیعی استان کرمان است تاکید کرد: باغ شهر بم با وسعت ۳۰ هزار هکتاری در فهرست آثار جهانی ثبت شده و قنوات این شهرستان به عنوان پیوند زندگی بین انسان و کویر است.
فرماندار بم ادامه داد: از دیگر جاذبه های طبیعی شهرستان بم منطقه کویر، ریگ های یلان، تپه ستاره ای و کلوت ها جایگاهی ویژه در گردشگری استان کرمان دارند.
وی افزود: اقدامات خوبی برای مهمانان نوروزی در شهرستان بم انجام شده و مردم به بم سفر کنند و از جاذبه های آن دیدن کنند و بم با وجود ۲ هتل چهار ستاره و سه ستاره، مهمانپذیر و بیش از ۸۰۰ تخت خواب آماده سرویس دهی به مسافران نوروزی است.
شهسوارپور تصریح کرد: همچنین مدارس ، خانه های بوم گردی رستوران ها و جایگاه های ویژه در ارگ جدید بم به گردشگران نوروزی خدمات ارائه می کنند و برگزاری جشن ها با حضور هنرمندان کشوری، ۲ پایگاه ستاد استقبال در ورودی شهر بم به این شهرستان جلوه ای ویژه بخشیده است.
**هلال احمر در تقویت گردشگری بم موفق عمل کرده است
یکی از مسافران نوروزی شهرستان بم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای نخستین بار به استان کرمان و شهرستان بم سفر می کنم و در بدو ورود با نقشه ها و معرفی مطلوب نیروهای جوان جمعیت هلال احمر با جاذبه های گردشگری این منطقه آشنا شدم لذا این جمعیت در تقویت گردشگری موفق و موثر عمل کرده است.
علی صیفی که به همراه خانواده خود به استان کرمان سفر کرده است ادامه داد: شهرستان بم جاذبه های گردشگری و شگفت انگیز بسیاری در خود جای داده است که می تواند ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگران بسیاری از سراسر جهان باشد.
وی با بیان اینکه در ورود به شهرستان بم و توسط پایگاه های جمعیت هلال احمر با جاذبه های این شهرستان آشنا شدم افزود: پس از بازدید از این شهرستان علاقمندم شهرستان های دیگر استان کرمان را نیز از نزدیک ببینم و مدت بیشتری در این استان باقی بمانم.
این مسافر تهرانی شهرستان بم ادامه داد: نخلستان های خرما، باغ شهر زیبای بم، ارگ باستانی و جدید، قنوات جهانی، تپه های ستاره ای یلان، کلوت، نپکا(بزرگترین گلدان های طبیعی)، میل نادری، قلعه تاریخی دارستان، روستای عشایری کشیت آمیس، رودخانه دائمی ذنیقوئیه، منطقه حفاظت شده سنگ مس، منطقه ییلاقی دهبکری، کوههای کویری کفوت و سد بزرگ نساء چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
وی افزود: خدمت امدادگران جمعیت هلال احمر با اقدامات پیشگیرانه و امدادرسانی در حوادث سفر را به مسافران نوروزی سهل کرده است.
همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با همراهی معاونان وی، فرمانداران شرق استان، مسئولان محلی همچنین و خبرنگاران ضمن بازدید از پایگاه های جمعیت هلال احمر با مسافران نوروزی و نیروهای این جمعیت دیدار و گفت و گو کردند و از موانع و مشکلات آنان آگاه شدند.
شهرستان بم در فاصله ۱۹۰ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد.
گزارش: حامد سالاری