اخبار / اربعین 98 / ستادی

نیم نگاهی به ارائه خدمات سلامت به زائران حسینی در درمانگاه حیدریه هلال‌احمر

در درمانگاه جمعیت هلال احمر در بیمارستان حیدریه عراق، پزشک و پرستاران بسیاری در حال خدمت به زائران حسینی هستند که خستگی برای آنها معنا ندارد…

۴ هفته قبل

نیم نگاهی به ارائه خدمات سلامت به زائران حسینی در درمانگاه حیدریه هلال‌احمر

حسین سیاه نژاد شیرازی معروف به حسین شیرازی یکی از همین پرستاران است که با مدرک کارشناس پرستاری و تکنسین اتاق عمل به عنوان پرستار و سرگروه تیم پرستاری برادران در درمانگاه حیدریه به زائران حسینی در اربعین خدمت می کند. 

 

آقای سیاه نژاد، از سابقه خدمت عاشقانه خود بگویید.
چهارمین بار است که با افتخار به زائران اربعین خدمت می کنم.

در درمانگاه حیدریه وضعیت ارائه خدمات به زائران مراجعه کننده چگونه است؟

حدود ۱۰ درصد زائران دیابتی، قند خون بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ دارند و نیاز است توجه بیشتری شود. ما به آنها بنا به دستور پزشک انسولین تزریق می کنیم. اکثر آنها از بیماری دیابت خود اطلاع دارند اما در آوردن انسولین و قرص مربوط به بیماری خود و رعایت رژیم غذایی خود کوتاهی می کنند.
به زائران دیابتی مراجعه کننده توصیه می کنیم ادامه مسیر را با خودرو حرکت کرده و جوراب و کفش مناسب بپوشند و مرتب وضعیت پاهایشان را کنترل کنند و در مسیر هم با رعایت رژیم غذایی آب و مایعات فراوان بنوشند. همچنین برخی از زائران به علت حرکت در هوای گرم و تعریق زیاد و جایگزین نشدن مایعات در بدن؛ دچار افت فشار خون شده و با سرم درمانی مایعات از دست رفته، جبران و توصیه های لازم ارائه می شود.

اینجا بیماران قلبی چطور درمان می‌شوند؟

در خصوص بیماری های قلبی؛ نوار قلب از زائر گرفته شده و در موارد حاد به بیمارستان نجف اعزام می شود.
اینجا کمبود دستگاه ECG داریم و به طور کلی با یک دستگاه درمانگاه کار می کنیم؛ در صورت ترافیک بیماران قلبی از دو دستگاه بیمارستان حیدریه استفاده می شود که این فرایند در هنگام موارد اورژانسی و طلایی بودن زمان رسیدگی به بیمار؛ درمان زائران را با مشکل مواجه می کند.

در درمانگاه حیدریه از ابتدای استقرار از ۱۷ تا ۲۴ مهر، قند خون یک هزار و ۷۳۸ و فشار خون دو هزار و ۱۲۳ زائر مورد پایش قرار گرفته و از ۲۰۷ بیمار نوار قلب گرفته شده است.