اخبار / ستادی

همایش ملی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد؛ انسجام فعالیت هلال‌احمر و متحد کردن سازمان‌های مردم‌نهاد در سیل مثال‌زدنی بود

همایش ملی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد همکار با جمعیت هلال احمر صبح امروز، یکشنبه ۲۷ مرداد با حضور ۳۲۰ انجمن‌ خیریه فعال در حوادث مختلف و سیل اخیر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار شد.

۱ ماه قبل

همایش ملی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد؛ انسجام فعالیت هلال‌احمر و متحد کردن سازمان‌های مردم‌نهاد در سیل مثال‌زدنی بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ در این همایش که با حضور حجت الاسلام و المسلمین معزی، نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال احمر، دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات، محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان، شاهین فتحی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران برگزار شد، نمایندگان نهادهای مردمی فعالیت‌های خود را در سیل فروردین ماه امسال تشریح کردند.

پولاد پور، مدیر عامل موسسه آبشار عاطفه‌ها در این مراسم با تشکر از جمعیت هلال احمر که در همه حوادث از جمله سیل اخیر و در اجرای برنامه هایی چون کاروان سلامت، ارائه خدمت به زائران در حج و کمک به مردم نیازمند، طرح‌های نوروزی و … پشتیبان مردم آسیب دیده است، گفت: جمعیت هلال‌احمر زمینه‌ را برای مشارکت‌های اجتماعی فراهم کرده است.
وی با درخواست از جمعیت هلال احمر برای هم افزایی با خیریه و تشکل‌های مردم نهاد به منظور ارائه خدمات به گروه هدف خود، گفت: ما با ۵۲۰ شعبه برای آسیب‌زدایی و رفع محرومیت تلاش می کنیم و در این زمینه خیرین استانی و  کشوری به عنوان سرمایه اجتماعی جمعیت و الگوی ما برای رفع محرومیت هستند. سیل اخیر اگر خسارات زیادی بر جای گذاشت، اما وحدت را در کشور جاری کرد و حضور پر خروش مردم برای کمک به سیل زدگان را شاهد بودیم.
وی افزود: موسسه آبشار عاطفه‌ها با ۵۲۰ شعبه و ۴۵۰۰ پرسنل در کنار جمعیت هلال احمر خدمت‌رسانی و سعی می‌کند سهم خود را در این پویش مردمی ایفا کند.
بصیری پور، نماینده تشکل‌های خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: اعتماد سازی اصل مهمی است که خیرین برای انجام فعالیت‌های خود با توجه به این اصل اقدام می کنند. با برنامه ریزی جامع می توان از توان مردم بهترین استفاده را کرد و این توان می تواند بازوی محکمی برای جمعیت هلال احمر باشد.

حسین یکتا، مدیر عامل انجمن امام رضایی ها هم با اشاره به اینکه انسجام فعالیت های جمعیت هلال احمر و متحد کردن خیریه های مردم نهاد در سیل اخیر مثال زدنی بود، افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان گفتند که ما نیاز به حلقه های واصل داریم تا از ظرفیت جوان کشور بهره مند شویم. خیریه ها به تنهایی نمی‌توانند این انسجام را ایجاد کنند، اما جمعیت هلال احمر با آموزش می تواند برای بالفعل کردن توان این جوان ها اقدام کند. به علاوه پیشکسوتان تجربه های زیادی دارند که باید این تجارب ثبت و ضبط و پس از تبدیل به دانش به جوانان ارائه شود.
مدیر عامل انجمن امام رضایی ها با طرح درخواست تشکیل مجمع فعالین هلال احمر، افزود: می توانیم با تسهیلگری حاکمیت زیر ساخت های مناسب را ایجاد کنیم.
جاویدنیا، سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با تشکر از جمعیت هلال احمر در سیل اخیر و بحران های کشور گفت: ما با همکاری هلال احمر که حساب های مجاز را اعلام کرد، اخلال در دریافت کمک های نقدی را سد کردیم.
وی از خیریه هایی که برای سیل شماره حساب اعلام کرده و از قوه قضائیه به دلیل بسته شدن حساب ها ناراحت شدند، عذرخواهی کرد و گفت: تنها حساب های اعلام شده توسط جمعیت را باز نگه داشتیم تا از ایجاد هرج و مرج جلوگیری کنیم.

دانشور، مدیر موسسه مهر آفرین نیز در این همایش گفت: ۱۵ هزار عضو در خیریه مهر آفرین به بچه‌های بدسرپرست کمک می کند، اما ما در شرایط بحران پا به پای جمعیت هلال احمر به صحنه حادثه وارد شده و به عنوان سازمان مردم نهاد به دنبال ریزه کاری‌ها رفتیم و سعی کردیم که در حوزه‌های زنان و کودکان آسیب دیده از بلایای طبیعی وارد شویم.

وی افزود: در حوادث و بلایای طبیعی جمعیت هلال احمر با فراهم کردن مکان و در اختیار قرار دادن توان لجستیکی خود به ما امکان خدمت رسانی را داد. در سیل نوروز شاهد ساماندهی فعالیت های نهادهای مردمی در امر خدمت رسانی بودیم. یکی از مهمترین اقدامات جمعیت در سیل اخیر متمرکز کردن شماره حساب های دریافت کمک های نقدی بود.

وی با اشاره به فعالیت موسسه‌های مردم نهاد در سیل، گفت: در سیل فروردین ماه امسال هلال احمر مشارکت خیریه‌ها را در امدادرسانی جذب کرد و از حمایت آنها در سایر بحران‌ها مانند آب، ‌ریزگردها و… استفاده می کند.

در پایان این همایش از خیریه ها و تشکل های مردم نهاد همکار با جمعیت هلال احمر در سوانح مختلف تقدیر شد و تفاهم‌نامه جمعیت هلال احمر با استان‌ها و موسسه‌های خیریه و مردم نهاد امضا شد.