اخبار / حوادث / ستادی

هیولای رودخانه کرج/ غرق شوید، کسی نمی‌تواند کمکتان کند

مدیرعامل هلال احمر البرز گفت: رودخانه کرج عمق زیادی ندارد اما خروشان است یعنی اگر کسی به داخل رودخانه بیفتد احتمال زنده ماندن و نجاتش بسیار کم خواهد بود.

۳ ماه قبل

هیولای رودخانه کرج/ غرق شوید، کسی نمی‌تواند کمکتان کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مدیرعامل هلال احمر البرز با اشاره به خروشان شدن رودخانه کرج گفت: قدرت و شدت آب خروشان رودخانه کرج از ابتدای سال جاری بسیار زیاد بوده است به حدی که با وجود هشدارهای مکرر و مداوم برای پیشگیری از حوادث غرق‌شدگی به مردم، ۱۲ نفر از ابتدای سال جاری تاکنون در رودخانه کرج غرق شدند.

ناصر چرخساز با تاکید بر اینکه سرعت آب رودخانه کرج بسیار بالا است گفت: این رودخانه عمق زیادی ندارد اما خروشان است یعنی اگر کسی به داخل رودخانه بیفتد احتمال زنده ماندن و نجاتش بسیار کم خواهد بود، در واقع حضور تیم‌های نجات غریق، غواصی و واکنش سریع بی فایده است و حتی شاید جسد افراد هم پیدا نشود.

چرخساز اعلام کرد: ۴ تیم امدادونجات در نزدیکی رودخانه کرج مستقر شده و علاوه بر آن تیم‌های واکنش سریع هم در حالت آماده‌باش هستند که در صورت وقوع حادثه در کنار نیروهای مردمی و آتش‌نشانی بلافاصله برای امدادرسانی اعزام شوند.

مدیرعامل هلال احمر درخواست کرد تا همه رسانه‌های ملی برای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم نسبت به خطرات مرگبار حوادث آبی بسیج شوند چرا که بیشتر افرادی که دچار غرق‌شدگی می‌شوند اغلب بومی نیستند و بدون رعایت نکات ایمنی به حاشیه رودخانه‌ها نزدیک می‌شوند.

به گفته چرخساز ساخت و ساز بیجا در بستر رودخانه ها و وجود رستوران‌ها در چالوس و نزدیکی رودخانه کرج، دلیل اصلی افزایش مرگ و میر ناشی از غرق شدگی است که باید روی این موضوعات و پیشگیری از حوادث تمرکز شود.