اخبار / ستادی

پایان مسابقات آماده بخش پسران با قهرمانی تیم استان البرز/ دکتر پیوندی: طرح ملی دادرس توسعه کمی و کیفی می‌یابد

مراسم اختتامیه مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده در بخش پسران شب گذشته با معرفی تیم‌های برتر و با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر برگزار شد.

۲ ماه قبل

پایان مسابقات آماده بخش پسران با قهرمانی تیم استان البرز/ دکتر پیوندی: طرح ملی دادرس توسعه کمی و کیفی می‌یابد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، در اختتامیه مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده در بخش پسران تیم استان البرز به مقام قهرمانی رسید و تیم‌های سیستان و بلوچستان و مرکزی به صورت مشترک، دوم شدند و مقام سوم هم به تیم استان بوشهر رسید.

همچنین در هر کدام از آیتم‌های مسابقات و بخش‌های جنبی، تیم‌های اول تا سوم مشخص شدند.

پیوندی: امیدواریم با گسترش طرح دادرس خدمت شایسته‌ای انجام دهیم

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در اختتامیه این مسابقات با تقدیر از هلال‌احمر مازنداران به عنوان مسئول برگزاری هفتمین دوره مسابقات آماده، گفت: جا دارد از سرپرستان تیم‌های شرکت‌کننده، مربیان، داوران و مدیران و رئیس و معاون سازمان جوانان و سایر کسانی که در برگزاری این مسابقات نقش دارند، تشکر کنم.

پیوندی با اظهار امیدواری نسبت به گسترش طرح دادرس و ارائه خدمت شایسته به کشور، گفت: حوادث تلخ زیادی در کشور رخ داده است که سیل اخیر، زلزله کرمانشاه، زلزله بم و… از جمله آنها است. در دل این حوادث تلخ، شیرینی خاصی هم وجود دارد. در فروردین امسال شاهد سیلی ویرانگر بودیم که موجب شد بسیاری از هموطنانمان خانه و کاشانه خود را از دست بدهند، اما این سیل به سیل مهربانی تبدیل شد و همدلی، محبت و برادری را میان تمام ملت ایران مستحکم کرد.

وی همچنین با اشاره به علت و تاریخچه شکل‌گیری طرح دادرس، گفت: ۱۵ آذر سال ۹۱ در شین‌آباد اتفاق بدی افتاد و ۲۷ دانش‌آموز در آتش سوختند و متاسفانه دو نفر از آنها جان خود را از دست دادند. ۲۵ نفر دیگر هم با وجود انجام عمل‌های متعدد همچنان آثار جراحت آتش‌سوزی را در صورت و بدن خود دارند. پس از آن اتفاق بود که هلال‌احمر به این فکر افتاد تا فعالیتی آموزشی در مدارس شکل دهد تا دانش‌آموزان برای سلامت خود و مواجهه با مخاطرات آماده شوند. در همین زمینه طرح دادرس از سال ۹۲ در مدارس آغاز شد و امسال برگزاری هفتمین دوره آن را شاهد هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به آمار آموزش‌دیدگان در طرح دادرس گفت: بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز در این طرح آموزش دیده‌اند و این میزان بسیار قابل قبول است. نسلی این آموزش‌ها را فرا گرفته که قرار است سالها زندگی سالم داشته و به کشور خدمت کنند.

وی با بیان اینکه طرح ملی دادرس توسعه کمی و کیفی می‌یابد، تاکید کرد: طرح دادرس به ما کمک می‌کند استعدادهای برتر را کشف و به جامعه معرفی کنیم. دادرس به گروهی آموزش می‌دهد که می‌توانند پایه‌گذار فردای ایران اسلامی باشند و امیدوارم با گسترش این طرح بتوانیم محیط با نشاطی را فراهم کنیم و با کمک یکدیگر جامعه‌ای دوست داشتنی را رقم بزنیم و امیدوارم با کمک شما، سرپرستان تیم‌ها و داوران، مدیران و داوطلبان بتوانیم این طرح را گسترش دهیم.

دادرس به بلوغ رسیده و می توان آن را گسترش داد

دکتر شهاب الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان نیز در این مراسم اظهار کرد: فعالیت های مرتبط با این دوره طرح دادرس از حدود ۱۰ ماه پیش آغاز شد و ۷ مهر ۹۷ هفتمین دوره طرح دادرس را آغاز کردیم. این طرح در ابتدا با چند ماه آموزش های طرح ملی و سپس مسابقات آماده در مراحل مختلف آغاز شد و خوشحالیم با برنامه ریزی و تلاش هلال احمر مازندران، مرحله کشوری را در بخش پسران برگزار کرده و اختتامیه متفاوتی هم داشتیم.

وی افزود: زمانی اینکه در فضایی جدید تمام ۳۱ استان را در یک مراسم داشته باشیم، دست نیافتنی جلوه می کرد، اما خدا را شکر با حمایت های رئیس و دبیرکل جمعیت این اتفاق رخ داد.

رئیس سازمان جوانان با بیان اینکه همه تیم هایی که در مرحله کشوری حضور یافتند، برگزیده هستند گفت: همه شما شانس اول شدن داشتید، امااینجا در قید و بند رتبه بندی ها نیستیم و شما برگزیده هایی از یک مجموعه بزرگ هستید. اینکه ۳۱ تیم از میان ۸ هزار تیم انتخاب شود، امتیازی برجسته است؛ ضمن اینکه این مسابقات فرصتی است تا در کنار رقابت؛ رفاقت کنید و خاطرات تلخ و شیرینی را رقم بزنید.

وی از سرپرست تیم های دادرس تقدیر کرد و گفت: این افراد مسئولیت بسیار سختی دارند و از رئیس جمعیت هم درخواست دارم همان طور که همیشه حمایت کردند و نگاه مثبتی دارند نسبت به سرپرستان اردویی نیز نگاه ویژه ای داشته باشند.

سامانه جدید عضویت جوانان و داوطلبان به زودی رونمایی می شود

صابونچی به زمینه های موجود برای توسعه طرح دادرس اشاره کرد و گفت: نگاه ارزشمندی از سوی رئیس جمعیت و همچنین مسئولان آموزش و پرورش نبه این طرح وجود دارد و با این شرایط می توان امیدوار بود که طرح دادرس را از نظر کمی و کیفی توسعه و مدارس بیشتری را تحت پوشش قرار داد؛ ضمن اینکه این طرح پس از هفت سال به بلوغ نسبی رسیده و می توان مراحل جدیدتری را به آن وارد کرد.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری در طرح دادرس به‌صرفه است و آینده جمعیت هلال احمر و کشور را بیمه خواهد کرد.

رئیس سازمان جوانان همچنین خبر خوشی به جوانان داد و گفت: سامانه جدید عضویت اعضای جوانان و داوطلبان آماده شده و به زودی به بهره برداری خواهد رسید و عضویت از طریق این سامانه ساده تر و روان تر می‌شود.

بابایی: بیش از دو میلیون دانش آموز مهارت های دادرس را فرا گرفته اند

سعید بابایی، معاون دانش آموزی سازمان جوانان نیز در این مراسم اظهار کرد: طرح دادرس از هفت سال قبل آغاز شد و امروز در جایی ایستاده ایم که بیش از ۲ میلیون دانش آموز مهارت های امدادی و کمک‌های اولیه را فرا گرفته اند.

وی افزود: اگر دادرس و مسابقات آماده امروز به این مرحله رسیده است، برای فعالیت تمامی اعضای سازمان جوانان در این طرح است. تنها در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ بیش از ۳۰۰ هزار دانش آموزش آموزش دیدند و بیش از ۱۶ هزار تیم ۱۴ نفره آماده در مدارس کشور تشکیل شد. این ۱۶ هزار تیم در رقابت های درون مدرسه، شهر و شهرستان و استان رقابت کردند تا اینکه ۳۱ تیم در هر بخش پسران و دختران به مرحله کشوری رسید. این ۳۱ تیم نماینده ۱۶ هزار تیمی است که در ابتدا تشکیل شد.

معان دانش آموزی سازمان جوانان به تربیت مربیان دادرس اشاره کرد و گفت: در کنار این دانش آموزان سالانه حدود یک‌هزار مربی جوان هم داریم که به این افراد آموزش می‌دهند. دادرس، تنها طرح دانش آموزی نیست؛ بلکه طرحی است که میان کانون های مختلف سازمان جوانان حلقه هایی را ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ داور مسابقات از میان بیش از ۳۰۰ داور کشوری انتخاب شدند و ۴۰ داور نیز داوری بخش دختران را به عهده دارند، گفت: اگر این جوانان داوری ها را انجام می دهند، باید به نقطه ثقل تمام آنها اشاره کنیم که پیر فرزانه و پیشکسوتی است که به عنوان رئیس کمیته فنی فعالیت می کند و باعث شده مسابقات به خوبی به پایان برسد.

معاون دانش آموزی سازمان جوانان به میزبانی استان مازندران اشاره کرد و گفت: ۳ استان این امکان را داشتند که در بحث اجرایی به ستاد سازمان جوانان کمک کنند و یکی از آنها قطعا استان مازندران است که این مسابقات را برگزار کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران: پوشیدن لباس دادرس افتخار است

مجتبی اکبری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران نیز گفت: با افتخار اعلام می کنم که فعالیت های ما برای توسعه مشارکت جوانان رقم می‌خورد و باید از دوستان فعال در جمعیت هلال احمر استان، معاون جوانان و روسای شعب که در میزبانی این مسابقات کمک کردند، صمیمانه تشکر کرد.

وی گفت: برای دادرسان آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم همه آنها در تمام مراحل زندگی موفق باشند. پوشیدن لباس دادرس یک افتخار است و همه شما برنده هستید؛ برای ما برنده بودن در خدمت رسانی به مردم است.

در پایان این مراسم جوایز تیم های برتر در بخش‌های مختلف و تیم های برتر هفتمین دوره مسابقات به آنها اهدا شد.

در این مراسم شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، حیدری تفرشی نماینده مجلس و عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند.