اخبار / استانی

پیشتازی هلال احمر مازندران درخدمت رسانی به میهمانان نوروزی

کوروش غفاری چراتی/تعطیلات نوروز از آن روزهای ویژه سال است که تمامی دستگاه‌های اجرایی دست به دست هم می‌دهند تا از جهات مختلف مردم با آرامش خاطر و آسایش سفرهای نوروزی خود را انجام دهند. آرامش و آسایشی که در گرو هماهنگی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط است که هر چه بیشتر باشد خدمات دهی به مسافران بیشتر خواهد بود. یکی از این دستگاه‌ها که همواره در خط مقدم خدمات‌رسانی در مواقع حوادث قرار دارد، «جمعیت هلال احمر» است که به خاطر غالب بودن خدمات‌رسانی مردمی و داوطلبانه‌اش محبوبیت دوچندانی در نگاه مردم دارد. اما یکی از اصلی‌ترین مأموریت‌های هلال احمر مازندران، در روزهای تعطیل نوروز است که به دلیل گردشگرپذیر بودن مازندران، حجم بالایی مسافر از نقاط مختلف کشور میهمان این استان سرسبز خواهند بود…

۴ ماه قبل

پیشتازی هلال احمر مازندران درخدمت رسانی به میهمانان نوروزی

یکی از اقدامات خوب و موثرجمعیت هلال احمر که همه ساله درآغازین روزهای سال جدید در قالب طرحی سراسری و با مشارکت گسترده و داوطلبانه همه اعضا اعم از امدادگران و جوانان به اجرا گذشته می شود، طرح ملی امدادونجات و ایمنی و سلامت مسافران نوروزی است‌که  با حضور مجموعه‌ی کثیری از امدادگران ، نجاتگران و داوطلبان و جوانان نیک سیرت و پرتلاش عضو هلال احمر اجرایی می شود و هدف غایی در این طرح تمهید شرایطی آرام و ایمن برای مسافران و میهمانانی است که به استانهای مختلف سفر می کنند. هدف اصلی این طرح که  با استفاده از تمامی امکانات جمعیت هلال احمر به اجرا در آمده است ارائه کمک های اولیه و امداد رسانی به حادثه دیدگان و مصدومان حوادث مختلف بویژه سوانح رانندگی در محورهای مواصلاتی و همچنین پاسخگویی به نیازهای اولیه گردشگران و مسافرین نوروزی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران در این باره می گوید: استان سرسبز مازندران که بواسطه جاذبه های منحصر بفرد طبیعی یکی از قطب های موثر گردشگری در ایران بزرگ است همه ساله در ایام نوروز میزبان میلیونها مسافری است که ازاقصی نقاط میهن اسلامی به این استان سرسبزسفرمی‌کنند. دکتر مجتبی اکبری می افزاید: بر این اساس جمعیت هلال احمر مازندران  همه ساله در راستای سیاست های ابلاغی جمعیت مرکز با بسیج تمامی امکانات در دو حوزه امداد و نجات و معاونت جوانان و با پشتیبانی و مشارکت معاونت داوطلبان و بهداشت و درمان به استقبال بهار و میهمانان نوروزی استان می رود که تجهیز دهها پایگاه ثابت و پست های سیار نمونه هایی از اقدامات گسترده هلال احمر مازندران است که با هدف فراهم سازی شرایطی مناسب و مطلوب برای پذیرایی شایسته از میهمانان نوروزی استان به اجرا در آمده است.

مشارکت۳هزارنفراز جوانان و نجاتگران در اجرای طرح نوروزی

وی با اشاره به اینکه به موجب تدابیر مدیریتی در سطح استان  گفت: طرح نوروزی امسال هلال احمر  در راستای خدمت رسانی بهینه و تسهیل شرایط برای حضور گردشگران  با محور تقویت نشاط اجتماعی اجرا می شود.

دکترمجتبی اکبری افزود: امسال جمعیت هلال احمر استان در راستای اجرای طرح ملی امدادو نجات نوروزی با ۱۰۲ پایگاه و پست ثابت و سیار امداد ونجات و  ایمنی و سلامت  به میهمانان ومسافرین نوروزی خدمت رسانی می نماید تا شرایط مطلوبی را برای آرامش و سفر ایمن در سطح استان فراهم نماید. مدیرعامل هلال احمر مازندران با اشاره به تمهیدات گسترده این جمعیت برای نوروز ۹۸ تصریح کرد: در اجرای طرح امداد و نجات علاوه بر پایگاه ثابت و سیار ،۷۵پست سیار موتوری ،یک دستگاه اتوبوس آمبولانس پیشرفته امدادی و یک فروند بالگرد امدادی نیز مشارکت دارند تا به فوریت های امدادی میهمانان نوروزی استان در اسرع وقت پاسخ داده شود.وی گفت: در طرح امدادونجات نوروزی امسال حدود سه هزار نفراز جوانان و امدادگران ونجاتگران آموزش دیده وهمچنین شمار کثیری از  داوطلبان عضو هلال احمر استان  حضور فعال دارند. دکتراکبری با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰هزار نفر از خدمات طرحهای نوروزی هلال احمراستان بهره مند شدند افزود: بطورکلی بیش از ده هزارنفر روز عضو هلال احمردر سطوح مختلف در اجرای طرحهای نوروزی امسال مشارکت دارند. دکتر اکبری تصریح کرد: طراحی ربات تلگرامی رسام (راهنمای سفرایمن مازندران) و طراحی و راه‌اندازی اپلیکیشن نجات هلال احمر با قابلیت پاسخگویی سریع به نیازهای امدادی گردشگران در هرمکان و زمان  و همچنین فعالیت سامانه ارتباطی ۱۱۲ ندای امداد که بصورت شبانه روزی فعال است و استفاده از تیم سحاب(سامانه حرکتهای امدادی بشردوستانه) از جمله تدابیر هلال احمر استان برای خدمت رسانی مطلوب به مسافرین نوروزی است. وی افزود: جمعیت هلال احمر مازندران در چهار سال متوالی گذشته همواره عنوان برتر کشوری را در اجرای طرح نوروزی  به‌دست آورده که این مهم نشان دهنده توان عملیاتی بالای هلال احمر استان است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران با اشاره به اینکه استان مازندران با توجه به موقعیت طبیعی و جاذبه های بی نظیر خدادادی همه ساله در فصول مختلف بویژه در ایام نوروز میزبان میهمانان و گردشگران بسیاری است گفت: ارائه خدمات مورد نیاز مسافرین و گردشگران رسالت خطیر همه دستگاههای اجرایی استان است و جمعیت هلال احمر نیز بر حسب ماموریت ذاتی خویش و بعنوان یکی از اعضای مهم ستاد تسهیلات سفراستان و رئیس کارگروه امدادونجات با تمام ظرفیت اجرایی و عملیاتی در این عرصه حضور دارد.

دکتر اکبری با تاکید بر اینکه هنر ما خدمت بی منت به میهمانان نوروزی است افزود: البته خدمات جمعیت هلال احمر تنها منوط به نوروز یا تابستان نیست بلکه واقعیت این است که هلال احمر مازندران با توجه به میزبانی همیشگی از میلیون ها گردشگر،در تمام طول سال آماده ارائه خدمات موردنیاز به هموطنان است. وی تصریح کرد: نگاهی به نیازهای روز افزون جوامع انسانی به خدمات و کمک های اضطراری نشان می دهد که نقش و جایگاه جمعیت هلال احمر تا چه میزان حیاتی و نجات بخش است که البته این وضعیت مایه مباهات و باعث افتخار همه کسانی است که جمعیت هلال احمر را کانونی برای خدمت رسانی بی منت به همنوعان برگزیده اند.