به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دبیر کل جمعیت هلال احمر که ۳۰ آذر ماه و در هفتمین روز حادثه آتش سوزی در مدرسه اسوه حسنه، برای ارزیابی و بررسی شیوه ورود جمعیت به این موضوع به زاهدان رفته بود، امروز نیز همراه با محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر و دکتر مدنی مدیرعامل بنیاد برکت احسان به منظور تحویل نخستین محموله از بخاری های وعده داده شده به این شهر سفر کرد.

دکتر پیروی برای رونمایی نمادین از طرح تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد، به مدرسه حضرت علی اصغر(ع) در روستای پدگی بخش کورین زاهدان رفت. به این ترتیب این مدرسه ۲ کلاسه با نزدیک به ۴۰ دانش آموز که پیش از این با بخاری های نفتی غیراستاندارد گرم می شد، با ۲ بخاری تابشی جدید تجهیز شد.

ضرورت ارائه آموزش های امدادی به دانش آموزان

دبیرکل جمعیت هلال احمر پیش از حضور در مدرسه روستای پدگی، با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر پیروی در این دیدار با تقدیر از ورود و همراهی بنیاد برکت احسان در این طرح ابراز امیدواری کرد که با ورود مردم و خیرین به این موضوع و مشارکت در طرح، امکان تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد در ابعاد و مختصات وسیع تر فراهم شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر همچنین با بیان اینکه در زمان وقوع حوادث اولین گروهی که برای کمک به آسیب دیدگان به صحنه حادثه می رسند، مردم هستند، گفت: بر همین اساس لازم است تا آموزش های لازم به همه مردم ارائه شود تا در صورت نیاز بتوانند هم به خود و هم به سایر مردم کمک کنند.

دکتر پیروی با اشاره به اهمیت ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان در مدارس، افزود: دانش آموزان در زمان وقوع حادثه آتش سوزی می دانستند که باید به نوعی خود را از آتش دور نگه دارند اما به درستی آموزش ندیده بودند تا از محل آتش سوزی بگریزند، بنابراین اگر دانش آموزان از  دوره دبستان آموزش ها را فرا بگیرند می توانند در زمان وقوع حوادث از خود محافظت کنند.

وی با بیان اینکه ارائه آموزش های همگانی از دوران کودکی موجب نهادینه شدن آموزش ها و در نتیجه پیشگیری از وقوع حوادث می شود، بیان کرد: شاهد تاثیر این آموزش ها در بلند مدت و در دوران بزرگسالی خواهیم بود، البته این آموزش ها نیازمند برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت است.

دکتر پیروی همجنین به اجرای طرح “نذر آب” در استان سیستان و بلوچستان، اشاره کرد و افزود: جمعیت هلال احمر در قالب اجرای طرح نذر آب در مناطق دچار بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان در تابستان سال جاری مبلغ ۳۰ میلیارد تومان هزینه کرد؛ به علاوه به منظور حمایت از خانوارهای کم برخوردار و ضعیف نیز بسته های غذایی اختصاص داده شد.

تقدیر استاندار از ورود هلال احمر در طرح تجهیز مدارس

در ادامه این دیدار احمدرضا موهبتی؛ استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش حدود ۱۸۰ هزار کلاس درس در سراسر کشور اعم از مدارس دولتی و غیرانتفاعی فاقد سیستم گرمایشی استاندارد است، گفت: در استان سیستان و بلوچستان ۱۱ هزار کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی وجود دارد که تامین سیستم گرمایشی این تعداد کلاس درس برای وزارت آموزش و پرورش مقدور نیست بنابراین دستگاه های کمک رسان و مردمی مثل هلال احمر می توانند در این زمینه ورود کرده و کمک کنند.

وی با اشاره به اختصاص سیستم گرمایشی تابشی از سوی هلال احمر به مدارس این استان، خاطرنشان کرد: ۵۲۰ دستگاه سیستم گرمایشی از سوی هلال احمر برای کلاس‌های درس مقطع ابتدایی اختصاص داده شده که کار بزرگی است. ۱۵۰۰ کلاس درس دیگر هم قرار است از سوی هلال احمر به سیستم‌گرمایش پکیج‌ مجهز شوند که ما بابت این احساس مسئولیت از هلال احمر و مسئولان آن سپاسگزاریم.

تامین بخاری های تابشی مدارس پیش دبستانی و دبستانی

در ادامه این دیدار محمد نصیری؛ رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر درباره اختصاص سیستم های گرمایشی به مدارس استان سیستان و بلوچستان، گفت: پس از نیازسنجی های انجام شده، آماری از تعداد کلاس های نیازمند سیستم های گرمایشی تابشی، پکیج و موتورخانه به دست آمد. این نیازها به سه طیف تقسیم شد، طیف اول مدارسی که فوری به بخاری های تابشی نیاز دارند، طیف دوم مدارس سه تا ۶ کلاسه که نیازمند پکیج هستند و طیف سوم مدارسی که باید به موتورخانه تجهیز شوند

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه در این زمینه مقرر شد جمعیت هلال احمر با مشارکت بنیاد برکت اقداماتی برای تامین سیستم های گرمایشی انجام دهد، اضافه کرد: در مرحله نخست تعدادی از بخاری‌ها خریداری، بارگیری و به سیستان و بلوچستان ارسال شده است و مابقی سیستم های گرمایشی تا پایان هفته آینده به این استان ارسال می شود. فاز بعدی نیز تجهیز ۱۵۰۰ کلاس به سامانه گرمایشی پکیج است که قطعا امسال امکان اجرای آن وجود ندارد و سال آینده و در هماهنگی با آموزش و پرورش اجرا خواهد شد.

به گفته نصیری هموطنان برای همیاری در این طرح می‌توانند با مراجعه به روبیکا بخش دنیای احسان یا شماره‌گیری #۱۱۲*۷۸۰* شریک این احسان شوند.

بر اساس توافق با سازمان نوسازی مدارس استان سیستان و بلوچستان، ورود هلال احمر به موضوع گرمایش مدارس با تجهیز ۵۰۰ کلاس به بخاری های تابشی در مرحله نخست و ۱۵۰۰ کلاس به سیستم گرمایشی پکیج انجام خواهد شد.

 

دیدگاه‌ها