اخبار / ستادی

چهل و چهارمین جلسه کمیته ملی حقوق بشر دوستانه برگزار شد

چهل و چهارمین جلسه بین کمیته ملی حقوق بشر دوستانه با حضور مدیران ارشد هلال احمر و نمایندگان وزارتخانه های عضو کمیته ملی حقوق بشر دوستانه برگزار شد.

۵ ماه قبل

چهل و چهارمین جلسه کمیته ملی حقوق بشر دوستانه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ چهل‌وچهارمین جلسه‌ بین‌وزارتی کمیته ملی حقوق بشردوستانه، با حضور دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر و رئیس کمیته ملی حقوق بشردوستانه؛ دکتر پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر و دبیر کمیته ملی حقوق بشردوستانه؛ خانم فلاحت، سرپرست معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه؛ دکتر فروزش، معاون امور حقوقی و مجلس جمعیت؛ آقای عبدالحمید، مدیر کل امور حقوقی؛ آقای موسوی، نماینده‌ی وزارت امور خارجه؛ آقایان تویسرکانی و دکتر رضایی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ آقای دکتر امیرخانی، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر عباسی، نماینده وزارت دادگستری؛ دکتر اصلانی و آقای اسفندیار، از معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه و خانم کوشا و آقای روزبهان، کارشناسان دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه برگزار شد.
دکتر پیوندی، رئیس کمیته ملی حقوق بشردوستانه در این جلسه با تشکر از نمایندگانی که در این جلسه، حضور یافته‌اند، بر اهمیت برگزاری منظم این جلسه‌ها و پیگیری مصوبه‌های کمیته، تأکید کرد وگفت: هلال احمر فعالیت های فشرده ا‌ی در چند ماه گذشته به علت سیل در استان‌های مختلف، داشته است.
وی همچنین به ملاقات خود با پیتر مائورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و آقای رتو آدریان اشتوکر، رئیس جدید دفتر این کمیته در تهران، اشاره کرد و گفت: در این دیدار، موضوع و مسائل مرتبط با حقوق بین‌الملل بشردوستانه، از جمله، اجرا و آموزش و ترویج آن، مورد بحث قرار گرفت.
فلاحت، سرپرست معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه هلال احمر هم در این جلسه بر اعلام آمادگی دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه برای همکاری در حوزه اجرا، آموزش و ترویج حقوق بشردوستانه و اجرای برنامه‌های مشترک و نیز لزوم همکاری با وزارت امور خارجه و برگزاری جلسه‌های مشترک به منظور هماهنگی بیشتر برای حضور در کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر که در سال جاری برگزار خواهد شد، تأکید کرد.
در این جلسه گزارش مهم‌ترین فعالیت‌ها و اقدام‌های دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه از جلسه‌ چهل‌وسوم کمیته (آبان ماه ۱۳۹۷) تا این جلسه، توسط کارشناس دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه، ارائه و به این موارد اشاره شد:
• مسابقات منطقه‌ای شبیه‌سازی دیوان بین‌المللی کیفری (موت کورت) -جنوب آسیا- به میزبانی ایران و با همکاری دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران برای دومین بار در چند سال گذشته در آذرماه ۱۳۹۷
• همایش «مسائل جاری و چالش‌های فراروی حقوق بین‌الملل بشردوستانه» در ۸ اسفندماه ۱۳۹۷؛
• مسابقات موت کورت برای وکلای دادگستری با همکاری کمیسیون آموزش اتحادیه سراسری کانون‎های وکلای دادگستری
• مشارکت در برگزاری همایش «صلح با محیط زیست» با انجمن علمی مطالعات صلح
• فرستادن کتب و منابع برای استادان، پژوهشگران، سازمان‌ها، نهادها و دانشگاه‌ها؛ ارائه‎ مشاوره و راهنمایی به دانشجویان و پژوهشگران در زمینه‌ انتخاب موضوع تحقیق، مقاله، پایان‌نامه، رساله و نحوه‌ همکاری با دبیرخانه کمیته در زمینه‌های مختلف علمی و پژوهشی و ارائه سایر خدمات کتابخانه‌ای.
پس از این، نمایندگان وزارتی عضو کمیته ملی حقوق بشردوستانه، به تشریح برنامه‌های هر وزارتخانه، به ویژه، موارد مرتبط با اجرا، آموزش و ترویج حقوق بشردوستانه، پرداختند و بر هماهنگی، ارتباط و همکاری مستمر با دبیرخانه کمیته ملی و سایر وزارتخانه‌های عضو کمیته در این زمینه و انعقاد تفاهم‌نامه‌های لازم، تأکید کردند. موضوع جرم‌انگاری جرایم بین‌المللی در نظام حقوقی ایران و کارهای در دست انجام در این زمینه توسط نهادهای مربوطه به عنوان گامی رو به جلو در کشور و تأکید بر لزوم حضور و همکاری میان اعضای کمیته ملی در این زمینه و نیز موضوع کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر که سال جاری با حضور نمایندگان دولت‌ها و نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر برگزار خواهد شد و ایران هم در آن، شرکت خواهد کرد، دو بحث مهم دیگر در این جلسه کمیته بود.
با توجه به اهمیت آموزش و ترویج حقوق بشردوستانه به گروه‌های هدف اصلی، از جمله نیروهای نظامی و انتظامی و طرح آن در جلسه، پس از بحث و گفت‌وگو در این باره، مقرر شد تا دبیرخانه کمیته، هماهنگی و همکاری لازم را به منظور برنامه‌‎ریزی برای اجرای بهتر و مؤثرتر برنامه‌های آموزشی و ترویجی، با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام دهد. به منظور بررسی دقیق و همه‌جانبه این موضوع، مقرر شد که نشست‌هایی، پیش از برگزاری جلسه‌ آینده کمیته ملی برگزار شود.
در پایان، پیشنهادهایی از سوی دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه مطرح شد که مورد استقبال قرار گرفت و پس از گفت‌وگو درباره آنها، به عنوان مصوبه‌های جلسه‌ چهل و چهارم، به تصویب اعضای کمیته رسید و مقرر شد توسط دبیرخانه کمیته، پیگیری و برای به نتیجه رساندن و اجرایی شدن آنها، تلاش و اقدام لازم در پیش گرفته شود.