اخبار / ستادی

کاروان سلامت هلال در خراسان‌جنوبی معجزه آفرید: من، طاهره حالا دو چشم دارم

طاهره ۱۰ساله اهل روستای ذکری خراسان‌جنوبی در کاروان‌های سلامت هلال‌احمر شناسایی شد و برای عمل چشم به تهران آمد.

۳ ماه قبل

کاروان سلامت هلال در خراسان‌جنوبی معجزه آفرید: من، طاهره حالا دو چشم دارم

حسام خراسانی در شماره ۱۳ تیرماه روزنامه شهروند نوشت:

برداشت اول: «حالا حال طاهره خوب است.» این اولین جمله‌ای است که طاهره ١٠‌ساله در شروع گفت‌وگو می‌گوید. لابد می‌پرسید درباره کدام طاهره صحبت می‌کنم؟ بگذارید داستان طاهره را از ابتدا روایت کنیم، راوی این روایت‌ هم خانم کوهبان، خواهر بزرگتر طاهره است. او در گفت‌وگو با «شهروند» روایتگر زندگی خواهر ١٠‌ساله خود طاهره است. دختربچه‌ای که اخیرا فیلمی کوتاه از او با عنوان کلیپ معجزه بینایی طاهره در فضای‌ مجازی منتشر شده است. خانم کوهبان روایت می‌کند: «بله، طاهره ۵‌سال داشت که بر اثر برخورد یک اسباب‌بازی به صورتش، از ناحیه چشم راست دچار آسیب ‌شد.» خواهر بزرگ حرف‌های خود را با نگاه به چشم‌های بینای خواهر ادامه می‌دهد: «ما آن‌موقع هم درهمین روستای مرزی (ذکری خراسان‌جنوبی) زندگی ‌می‌کردیم، اینجا از لحاظ امکانات درمانی شرایط خوبی ندارد و ما هم مجبوریم برای درمان به شهرهای اطراف برویم. در همان دوره مادرم یک نوبت طاهره را برای معاینه به بیرجند بُرد اما پزشک نتوانسته بود تشخیص درست بدهد.» طاهره خودش هم در توصیف آن‌ روزها می‌گوید: «دیدن برایم سخت شده بود، همه چیز را کوچک‌تر می‌دیدم، دنیا را کوچک‌تر می‌دیدم. سر کلاس‌های درس، وقت‌بازی، همیشه چشم سمت‌راستم درد می‌کرد».

برداشت‌ دوم: دکترناصر عمادی پزشکی است که مرز نمی‌شناسد. او متخصص پوست، عضو هیأت‌‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران و از مجروحان شیمیایی جنگ است. این پزشک داوطلب هلال‌احمر در کشورها و شهرهای مختلف حاضر می‌شود و نیازمندان را رایگان درمان می‌کند. داستان طاهره هم از آن‌جا شروع شد که دکترسیدناصر عمادی، پزشک داوطلب هلال‌احمر در خردادماه ‌سال٩٧ به همراه کاروان‌های سلامت جمعیت هلال‌احمر به روستای ذکری سفر می‌کند. همراه با داوطلبان و پرسنل جمعیت هلال‌احمر در قالب کاروان سلامت راهی روستا شدند. تیم اعزامی به بررسی، درمان و آموزش روستاهای ذکری و گل نی اقدام کردند و کلاه آفتابی، داروهای مورد نیاز از قبیل کرم‌های ضدآفتاب و مرطوب‌کننده و پمادهای مرتبط با بیماری به شکل رایگان در اختیارشان قرار گرفت. بعد از گذشت چند روز تیم درمانی به سرپرستی دکتر عمادی در میان معاینه روستایی‌ها از درد ۵ساله طاهره باخبر می‌شود. ناصر عمادی یکی از افرادی است که در گفت‌وگو با «شهروند» روایتگر داستان طاهره می‌شود: «طاهره در کاروان‌ سلامت جمعیت هلال‌احمر شناسایی و برای عمل چشم به بیمارستان نور تهران منتقل و درمان شد. چند نوبت مکرر پیگیر درمان طاهره بودم؛ به علت همزمانی درمان با امتحانات طاهره روند درمان کمی طول کشید، اما کمتر از یک‌سال درمان طاهره به نتیجه رسید، بینایی طاهره بازگشت.»

دکتر عمادی در شرح روند انتقال طاهره به تهران هم می‌گوید: «بلافاصله پس از تشخیص بیماری طاهره، موضوع را با دکترسیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی در میان گذاشتم و دکتر نیز عمل چشم طاهره را پذیرفت. بعد از مدتی درمان طاهره در تهران آغاز شد، طاهره به علت رابطه دوستانه با پزشک‌ خود (دکترعمادی) در طول درمان در منزل پزشک اقامت ‌می‌کرد. دکترعمادی می‌گوید: «طاهره با من به تهران آمده بود، دلش می‌خواست در تهران با من بماند، من هم رفیق نیمه‌راه نماندم و با طاهره برای مدتی همراه شدم.» به اینجای گفت‌وگو که رسیدیم، مکث‌های دکتر بیشتر شد.

دکتر صحبتش را با لحنی بغض‌آلود ادامه داد، پس از عمل جراحی وقتی حال طاهره مساعد شد، رو به من کرد و گفت: «حالا شما را، مادرم را، دنیا را بزرگتر می‌بینم. وسعت دید طاهره بیشتر شده بود، وسعت نگاه ما بیشتر، این از زیباترین لحظه‌های زندگی یک پزشک است.» با همین جمله  حرف‌های دکتر به پایان رسید، حالا کیلومترها آنسوتر، طاهره با چشم‌های بازتر بازی‌می‌کند، درس‌می‌خواند و دنیا را می‌بیند.

کاروان‌های سلامت معجزه می‌کنند

 گزارشی که خواندید، تصویر دیگری است از آینه جامعه پزشکی کشور، تصویری از فعالیت داوطلبانه پزشکان در عرصه سلامت کشور؛ تصویر داوطلبی. به گزارش «شهروند» فعالیت داوطلبانه در کشور ما در حوزه سلامت سابقه طولانی دارد که آن را می‌توان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها که به صورت خیریه اداره می‌شود، ملاحظه کرد. اقداماتی همچون بیمارستان‌های صحرایی، اعزام تیم‌های تخصصی و تک‌تخصصی، ویزیت‌های ‏رایگان، اعزام تیم‌های سلامت به خارج از کشور، اعزام تیم‌های پزشکی در حوادث و بلایا از دیگر فعالیت‌های داوطلبانه است که توسط نهادهای عمومی و «ان‌جی‌ا‌و»های مختلف حوزه سلامت همچون بسیج جامعه پزشکی و هلال‌احمر صورت می‌گیرد. فعالیت که اگر با هدفمندی و برنامه‌ریزی مشخص‌تری صورت پذیرد، می‌توان تأثیرات آن را در توسعه نظام سلامت کشور دید. «شهروند» در ادامه برخی از این فعالیت‌ها اشاره مختصری دارد.

 

اجرای طرح «سلامت‌یار» در بیمارستان‌های کشور

سلامت‌یار کسی است که وقتی فردی وارد بیمارستان می‌شود، به او مراجعه می‌کند و خدمات جانبی مانند تهیه ویلچر، کارهای مربوط به بستری و ترخیص بیمار را انجام می‌دهد. تفاهمنامه این طرح با وزارت بهداشت به امضا رسیده است و مرحله پایلوت آن انجام شده و درحال ابلاغ این طرح به کل کشور است.

همه‌ساله کاروان‌های سلامت توسط مراکز استان‌ها به مناطق محروم اعزام می‌شوند و وسایل و تجهیزات مورد نیاز اعم از دارو، بسته‌های بهداشتی و… با هماهنگی مراکز ذیربط، پزشکان و پیراپزشکان داوطلب در این مناطق اجرا می‌شود؛ ضمن این‌که همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر برنامه ۴۰‌سال خدمت را در قالب اعزام ۴۰ کاروان سلامت به ۴۰ منطقه کشور پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کرد.

با توجه به وقوع زلزله در جنوب‌غرب کشور، ۴ کاروان سلامت توسط استان‌های گلستان، اصفهان، فارس و همدان به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اعزام شد.

در ‌سال۹۷، بیش از ۱۲۰۰ کاروان سلامت به مناطق محروم اعزام شده و بیش از ۱۰‌هزار داوطلب شامل پزشک متخصص و عمومی، پیراپزشک و سایر داوطلبان در این کاروان‌ها مشارکت داشتند و نزدیک به ۲۰۰‌هزار نفر از افراد این مناطق از خدمات این کاروان‌ها استفاده کردند. در‌ سال گذشته بالغ بر ۳۵۰۰ چادر سلامت با مشارکت بیش از ۳هزار پزشک و پیراپزشک و سایر داوطلبان برپا شد و بیش از ۲۵۰‌هزار نفر از این خدمات بهره‌مند شدند.

 

معرفی کاروان سلامت

کاروان سلامت هم گروهی است متشکل از پزشکان فوق تخصص، متخصص، پیراپزشک و داوطلبان سازمان داوطلبان با تخصص‎های متفاوت که با اعزام به روستاها و مناطق آسیب‌پذیر نسبت به بهبود و ارتقای سطح سلامت زندگی اقشار آسیب‎پذیر اقدام می‌کنند.

هدف از اعزام کاروان‌های سلامت کمک به بهبود سطح سلامت محرومان و نیازمندان جامعه با حفظ کرامت انسانی، کمک به امر توانمندسازی مردم مناطق محروم در امر پیشگیری، ایجاد حس مشارکت موثر در بین داوطلبان متخصص و مشارکت در امر گسترش نظام سلامت از طریق ارائه خدمات سلامت در حوادث و شرایط عادی است.

اعضای تیم‌های پزشکی اعزامی در قالب کاروان سلامت

اعضای تیم‌های پزشکی اعزامی در قالب کاروان سلامت به مناطق کم‌برخوردار دارای تخصص‌های پزشکی و دندانپزشکی (متخصص و عمومی)، مامایی، دارویی، پشتیبانی، مدیریت و حمایت روانی (نشاط) هستند.

اقدامات اجرایی کاروان سلامت

 هماهنگی جهت اعزام تیم پزشکی درمان و تیم بهداشت شامل پزشک، ماما، پیراپزشک، کارشناس آزمایشگاه و …

 برنامه‌ریزی و تأمین وسایل ایاب و ذهاب، پذیرایی و …

 تأمین مکان برای ارائه خدمات تیم

 انتقال تجهیزاتی که قابلیت جابه‌جایی دارد مثل: یونیت دندانپزشکی

 همراه بودن پرسنل و داوطلبان علاقه‌مند

 توزیع بروشورهای بهداشتی

اجرای طرح کاروان سلامت به صورت مستمر در سراسر کشور

استان‎های سراسر کشور به صورت مستمر این طرح را در مناطق آسیب‌پذیر و مناطق محروم و روستاها اجرا می‌کنند. بنابراین به منظور تسکین آلام بشری و اجرای پروژه‎ها و برنامه‎های محرومیت‌زدا در مناطق و روستاهای محروم سراسر کشور و در پی دستور رئیس جمعیت هلال‌احمر، طرح جامع خدمت‌رسانی به مناطق تحت‌تأثیر از خشکسالی از مورخ ششم مردادماه ‌سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و در سه بخش خدمات سلامت‌محور، تأمین آب شرب و خدمات معیشتی و به منظور ارتقای سطح سلامت روستایی و شهری مناطق با وضع خشکسالی بسیار شدید استان سیستان و بلوچستان به اجرا درآمد. پس از نیازسنجی و اولویت‌بندی مناطق بحرانی مورد نظر در استان، ضمن هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به ارائه خدمات دارو درمانی با توجه به نوع تخصص‎های مورد نیاز و همچنین بیماری‎های شایع در مناطق مورد نظر، طرح کاروان سلامت ملی ۱۹ استان در ۱۹ منطقه پرفشار از خشکسالی استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

سازمان داوطلبان و توجه به سالمندان

سازمان داوطلبان از ‌سال ۱۳۹۱ و به‌منظور هویت‌بخشی به برنامه‌های سازمانی نسبت به توسعه و ملی کردن برخی از پروژه‌های موفق که به‌صورت پراکنده در سطح کشور انجام می‌شد، اقدام کرد. از آنجایی که سالمندی در کشور رو به افزایش است و این گروه به دلیل نیازمند بودن به مراقبت‌های خاص توجه متفاوتی را می‌طلبند، لذا نیازمند بیشترین خدمات حمایتی هستند و باید دید چگونه می‌توان از سالمندان حمایت مالی ـ روانی و انسانی کرد و از نظر بهداشتی و درمانی، توجه ویژه‌ای به آنها داشت؛ به همین منظور برنامه نیابت با مفهوم «به نیابت فرزند نداشته سالمندان» در سازمان داوطلبان تبیین شد.

نگاه سلامت‌محور به طرح‌ها و فعالیت‌ها

به‌سختی می‌توان پذیرفت که یک وزارتخانه یا نهاد پاسخگوی بسیاری از نیازهای مردم باشد. از این‌رو وزارت بهداشت نیز حتی اگر بخواهد با ظرفیت صددرصد به مردم خدمات‌رسانی کند، باز هم تنها پاسخگوی بخشی از نیازهای مردم است. به همین دلیل جمعیت هلال‌احمر رویکرد خود را به نیازهای واقعی، اما مورد توجه قرار نگرفته مردم معطوف و سعی کرده شعار سلامتی برای همه را محقق کند.

 

فیلم “معجزه بینایی طاهره در شرق ایران” را اینجا ببینید