به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر محمودرضا پیروی در گردهمایی علمی، کاربردی معاونین منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر کشور با تاکید بر اینکه پیگیری اهداف سازمانی باید در راس برنامه‌های باشد، مهمترین منابع در سازمان‌ها را نیروی انسانی دانست و گفت: پس از منابع انسانی، منابع مالی در اولویت بعدی است و گاهی حتی یک نیروی اندیشمند و مولّد می‌تواند سرنوشت خوبی را برای سازمان ما رقم بزند.

وی با تاکید بر اینکه فرآیندهای جذب نیروها و مدیریت منابع انسانی در جمعیت هلال احمر باید بر اساس اصل شایسته‌سالاری باشد، افزود: در عین رسیدگی به مسائل معیشتی و دغدغه‌های کارکنان باید به ارتقای سطح کیفی و کیفیت فعالیت‌ها هم توجه خاص داشت. برنامه در همه بخش‌ها و برای کارکنان ضروری است و رسیدگی به منابع انسانی با هدف چابکی و سبک شدن ستاد و تقویت صف و خط مقدم خدمت به مردم ضروری است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر، سازماندهی مردم در عرصه‌های ماموریت هلال‌احمر و هنگام بروز حوادث را لازم دانست و گفت: جمعیت هلال‌احمر باید علاوه بر امداد و نجات در سایر قسمت‌های ماموریت کاری خود مانند جوانان، داوطلبان، درمان و حوزه آموزش همگانی هم فعال باشد و برای تغییر بهینه و کیفی‌سازی فعالیت‌ها باید همسو با اهداف هلال احمر، برنامه داشته باشیم.

به گفته وی، ماموریت‌های جدید در جمعیت هلال احمر، ساختار متناسب می‌طلبد و در این زمینه باید قدرشناس داوطلبانی که در خط مقدم ارتباط با مردم بوده و خدمات متنوع و عام‌المنفعه انجام می‌دهند، باشیم.

پیروی همچنین بر رویکرد داوطلب ‌محور در جمعیت هلال احمر تاکید کرد و خواستار پرهیز از روزمرگی و انجام هزینه‌های غیرضروری، شد.

منابع انسانی مهمترین سرمایه هستند

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر هم در این مراسم، گفت: منابع انسانی مهمترین سرمایه سیستم هستند و با این دیدگاه باید برای بالندگی آنها گام برداریم.

بهرام غیبی با اشاره به اینکه پس از ۲ تا ۳ سال ماموریت در حوزه پشتیبانی، برگزاری این همایش جمعی مقدور شد، افزود: چهار گروه کاری در این همایش در عرصه‌های رسالت معاونت منابع انسانی به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود و جمع‌بندی مباحث به صورت برنامه راهبردی مدنظر قرار می‌گیرد.

وی بدنه ستاد جمعیت هلال احمر را قدری سنگین و متورم خواند و گفت: هدایت ستاد در پیشبرد برنامه‌های جمعیت هلال احمر ‌باید همسو با سیاست‌های فرادستی و برنامه پنج ساله جمعیت باشد.

غیبی با اشاره به افتتاح برخی پروژه‌ها در حوزه عمرانی، افزود: اولویت عمرانی در جمعیت هلال احمر در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است و تا حد امکان باید از آغاز پروژه‌های جدید اجتناب کرد. برنامه‌های راهبردی مناسبی در حوزه فناوری در دست اقدام داریم، برای اینکه روند عضویت داوطلبان و سایر اعضا و مواردی مانند انبارداری و ترابری در فضای نوین ارتباطی و اطلاعاتی بارگذاری و تسهیل شود.

وی همچینین از اجرای برنامه‌های رفاهی مانند اجرای المپیاد ورزشی و مسافرت کارکنان خبر داد که در ارتقای سطح روحی همکاران موثر بوده است.

معاون منابع انسانی و جمعیت هلال احمر با بیان اینکه این نهاد دارای برنامه مدون و کتاب سند توسعه است خواستار بررسی و مطالعه دقیق این اسناد و پیگیری اجرایی آن در همه استان‌ها شد.

عدالت‌محوری در ارتقای منابع انسانی ضروری است

سید حسین دشتی، خزانه‌دارکل و ذیحساب جمعیت هلال احمر هم با بیان اینکه عدالت‌محوری در تداوم خدمت و ارتقای منابع انسانی ضروری است، گفت: مدیریت منابع انسانی شغل محسوب نمی‌شود و این همایش برای نزدیک شدن دیدگاهها میان خزانه‌داری و معاونین منابع انسانی و وحدت رویه در پشتیبانی بسیار حائز اهمیت است. فربه شدن هر سازمان گاهی منجر به خلل در برنامه‌ها می‌شود و بنابراین نیازمند اصلاح برخی مسائل و رویکردها هستیم.

وی، جمعیت هلال احمر را نیازمند  به آیین نامه‌ها و ساز و کارهای جدید و رویکرد ویژه برای رسیدن به پویایی بیشتر دانست و توضیح داد: تغییر و دگرگونی بهینه در سازمان‌ها ضرورت امروز نهادها بوده که با اختیار و پیش از اجبار، باید به آن برسیم. سازمان‌های جدید اساس و ذاتشان پویایی است و مدیران باید برای زنده نگه داشتن سیستم با موانع مقابله کنند و تغییر در نظام اداری ضروری است و ساختارها، فرآیندها، رویه‌ها، مقررات و فرهنگ خدمت‌رسانی باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به برخی سیاست‌های فرادستی در جمعیت هلال احمر مانند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، خواستار صرفه‌جویی در هزینه‌های کشور و حذف هزینه‌های زائد شد.

دشتی بر کشف توانمندی کارکنان و از سوی دیگر سامانه ذخیره تجربیات و اندوخته‌های کارکنان به‌عنوات یک گنج بزرگ، تاکید کرد و گفت: ارزشها و نگرشهای نظام یافته در هر نهاد حایز اهمیت است و آموزش نیز در عین اهمیت باید با توجه به نیازها و غیرمجرد و غیرانتزاعی باشد.هدف آموزش باید ارتقای توانمندی کارکنان و ایجاد آمادگی جهت پذیرش مسئولیت‌های سازمان باشد و پژوهش نیز باید مسایل و مشکلات امروز و فردای ما را رفع کند.

لجستیک، ضربه‌گیر سیستم است

دکتر سید مجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در این گردهمایی با بیان اینکه  معاونان منابع انسانی، رسالت خطیری در پیشبرد اهداف و برنامه‌های نهاد مردمی و بشردوستانه  جمعیت هلال احمر به خصوص در بحران‌ها دارند، گفت: حضور در مشهد و این همایش، توام با برکت برای مهمانان و رسیدن به قله‌های کامیابی و نیز وحدت رویه و اتخاذ رویکردهای بهینه برای هلال احمر در خدمت به مردم باشد.