اخبار / ستادی

گزارشی از ارائه خدمات هلال‌احمر به زائران در اربعین؛ باید عاشقی کرد و دیگر هیچ …

نمی‌دانستم، اما بارها شنیده بودم که در این سفر لذتی خاص و وصف ناشدنی را تجربه خواهم کرد، لذتی که در اعماق وجودت جا خوش می‌کند و برای همیشه ماندگار است. سفر به کربلا، سرزمینی که خاکش شفا و سجده بر آن عین صواب؛ تکه‌ای از بهشت که در آن حس تازه و غیرقابل وصفی را تجربه می‌کنی.

۶ ماه قبل

گزارشی از ارائه خدمات هلال‌احمر به زائران در اربعین؛ باید عاشقی کرد و دیگر هیچ …

فریبا کاکاوند/ این سرزمین مکتبی دارد، مولایی دارد که درس عاشقی را مشق می‌کند برای عاشقانش.کربلا دیار عاشقی کردن با حسین(ع) است. سلام بر عشق! این جا همه چیز از دل آب می‌خور، دلی که خانه عشق است .وای که پای نهادن در دریای عشق حسین(ع) چه حالی دارد. غرق می‌شوی و بیتابی برای بودن دوباره در آستانش. باید بود، دید و دیگر هیچ ….
اربعین رویداد باشکوه و شگفت‌انگیزی است که هر ساله خیل عظیمی از شیعیان جهان را به کربلا فرا می‌خواند. میلیون‌ها زوار فرسنگ‌ها راه می‌پیمایند، سختی‌های راه را به جان می‌خرند تا در آستان مقدس امام‌شان سر تعظیم فرود آورند. اما در این میان کسانی هم هستند که عاشقانه خود را آماده خدمت به زائران می‌کنند؛ خدمتی خالصانه و با انگیزه‌ای بشردوستانه، بی‌وقفه ارائه می‌شود. امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر همیشه پا در رکاب خدمت‌رسانی به مردم هستند و به‌خصوص در اربعین، با شور و شعف بیشتری مشغول خدمت‌رسانی به خیل عظیم زائران در پایگاه‌های متعدد درمانی هلال‌احمر هستند. در میان این تعداد کثیر مراکز درمانی فعال هلال‌احمر در اربعین، بیمارستان الحسین یکی از پایگاه‌ها بود که تیم پزشکی داوطلب هلال‌احمر در آن مستقر بودند و خدمات کامل بیمارستانی را بی‌وقفه و شبانه‌روز، به زائران ارائه کردند.
بخش ایرانی بیمارستان الحسین در کربلا، مجهز به۲۰ تخت بیمارستانی، دو اتاق CPR، دو اتاق معاینه، دو اتاق گچ‌گیری، دو اتاق تزریقات و داروخانه بود. دراین بخش بیمارستانی ۱۰۳ تن از کادر درمانی ایران شامل متخصصین داخلی، زنان، عفونی، بیهوشی، ارتوپدی، پزشکان عمومی، پرستار و امدادگران فعال بودند و در سه شیفت کاری ۸ ساعته، به‌صورت شبانه‌روز به زائران خدمات درمانی ارائه می‌کردند. بر این اساس چندی پای صحبت‌های چند تن از کادر درمانی که در بیمارستان الحسین در خدمت زائران بودند، نشستیم.

پذیرش بیمار با هر ملیتی
دکتر محمد رضا شاهوردی، متخصص داخلی و عضو داوطلب جمعیت هلال‌احمر و سرپرست گروه “ب” بخش ایرانی بیمارستان الحسین در کربلا است که ضمن خوشحالی از اینکه فرصت دوباره‌ای برای خدمت به زائران داشته، درباره نحوه خدمات رسانی به بیماران می گوید: در بخش ایرانی بیمارستان الحسین دو دسته بیمار تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند؛ بیماران سرپایی که خدمات اولیه را دریافت می‌کردند و بیمارانی که از اورژانس بخش عراقی بیمارستان به این بخش منتقل و بستری می‌شدند. دسته دیگر هم زائران ایرانی بودند که نیاز به ادامه درمان در بیمارستان داشتند و با آمبولانس‌های بیمارستانی جمعیت هلال‌احمر برای درمان کامل به مرز مهران منتقل می‌شدند. در اتوبوس آمبولانس‌ها که به تمام امکانات ویژه پزشکی از جمله آی.سی.یو مجهز است، به همراه بیمار، یک پزشک، پرستار و امدادگر همراه بودند.
این پزشک داوطلب جمعیت هلال‌احمر که سابقه عضویتش در هلال‌احمر به سالهای دفاع مقدس بر می‌گردد با تاکید بر این‌که جمعیت هلال‌احمر یک سازمان بین‌المللی و خدماتش فراگیر است، می‌گوید: من به عنوان پزشکی که سوگند بقراط را یاد کرده، دوست دارم به تمام هموطنانم در سراسر دنیا خدمت کنم و از این جهت بسیار خوشحال هستم. در بیمارستان الحسین از هر ملیتی بیمار داشتیم، شیعیان کشورهایی مثل آذربایجان، ترکیه، پاکستان، گرجستان، هلند، سوئیس که برای شرکت در مراسم اربعین به کربلا آمده بودند برای درمان با مراجعه به اورژانس بخش عراقی بیمارستان بلافاصله به بخش ایرانی بیمارستان منتقل می‌شدند، آنها متعجب بودند که چگونه ایران در این بخش بیمارستان خدمات درمانی را به‌طور کامل ارائه می‌دهد. ما به عنوان یک نهاد بین‌المللی موظف هستیم همه بیماران را از هر ملیتی درمان و مداوا کنیم. نیمی از کارهای درمانی بر عهده پزشکان ایرانی بود، چون زائران عراقی از شهرهای مختلف برای زیارت آمده بودند، حجم کار زیاد بود و تیم درمانی ایران در سه شیفت، شبانه‌روز به زائران خدمت‌رسانی می‌کردند.

خدمات درمانی غیر قابل توصیف هلال‌احمر ایران در عراق
حیدر رافع خاشفی، پزشک عراقی و متخصص نفرولوژی در اورژانس بخش عراقی بیمارستان الحسین هم در خصوص خدمات پزشکان ایرانی به زائران می‌گوید: همکاری پزشکان ایرانی و عراقی کار ارزشمندی است، چون حجم ورودی بیماران بسیار زیاد است و خدمات پزشکان ایرانی نیمی از بار مداوای بیماران را کم کرده است. با مشارکت خوب پزشکان ایرانی خدمات لازم و کافی به زائران ارائه می شود.
وی با اشاره به اینکه فرقی ندارد چه کسی خدمت‌رسانی می‌کند و مهم درمان و رضایت بیماران است، می‌افزاید: ما یک هدف را دنبال می‌کنیم که همان خدمت به زائران امام حسین(ع) است. در روند خدمت‌رسانی به بیماران و زائران، پزشکان عراقی و ایرانی همکاری خوب و نزدیکی با هم داشتند. با استقرار تیم پزشکی جمعیت هلال‌احمر در بیمارستان الحسین، نیمی از خدمات ارائه شده به بیماران توسط کادر درمانی ایران انجام شد. همین امر موجب ایجاد اعتماد بیشتر مسئولان بیمارستان نسبت به خدمات پزشکی ایران و رضایت‌مندی بیماران شد.
وی خدمات درمانی جمعیت هلال‌احمر ایران در عراق را قابل توجه و غیر قابل توصیف دانسته و باور دارد که اگر پزشکان ایرانی نبودند، خدمت‌رسانی به بیماران با دشواری انجام می‌شد، به‌طوریکه ۵۰ درصد کار بر عهده پزشکان ایرانی است و بار کاری ما در ارائه خدمات بیمارستانی خیلی کمتر شده است.
این پزشک عراقی با بیان اینکه ۴ هزار بیمار روزانه به این بیمارستان مراجعه می‌کنند، خاطر نشان می‌کند: تیم پزشکی ایران کامل است، بنابراین بیماران قلبی را به بخش ایرانی بیمارستان انتقال می‌دادیم چون به پزشکان ایرانی اعتماد داریم و از طرفی پزشکان عراقی جوابگوی این حجم ورودی بیمار نیستند و خدمات پزشکان ایرانی کمک زیادی به مداوای بیماران کرد. ما هر چه که در توان داشته باشیم و هر امکاناتی که موجود باشد در اختیار ایرانی ها قرار می دهیم.
در بخش ایرانی بیمارستان الحسین تا روز نهم آبان ۶ هزار و ۸۶۷ زائر پذیرش شدند که از این تعداد ۱۰۹ بیمار به مرز مهران منتقل شدند، ۱۸ تن مورد عمل جراحی قرار گرفتند ،۳۴ تن دیالیز و ۴۶ تن بستری شدند.

شوق خدمت در داوطلب هلال احمر
ناهید رفیع‌پور، پرستار بیمارستان شهید لواسانی تهران و عضو داوطلب جمعیت هلال‌احمر هم در بیمارستان الحسین به عشق امام حسین(ع) در بخش تزریقات بیمارستان به زائران خدمت می‌کند. او که سه سالی می شود که برای خدمت با جمعیت هلال احمر همراه است، می‌گوید: در شیفتی که روزانه تحویل می‌گیریم، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تزریق و سرم‌تراپی انجام می‌شود. این پرستار داوطلب از این که جمعیت هلال‌احمر امکانی را فراهم آورده است که به زائران امام حسین(ع) خدمت کند خرسند و امیدوار است که در اربعین بعد هم عضو تیم اعزامی به کربلا باشد.

خدمت به زائر اباعبدالله(ع) حس وصف‌نشدنی دارد
مرضیه سیدی، کارشناس پرستاری و نجاتگر هلال‌احمر خراسان رضوی به اتفاق همسرش که او هم نجاتگر است و در بین راه نجف و کربلا در عمود ۱۰۹۲ بیماران بدحال را با آمبولانس به بیمارستان الحسین منتقل می‌کند، درباره ارائه خدمات به زائران می‌گوید: وقتی که به زائر امام حسین(ع) خدمت می‌کنی، حس قشنگی را تجربه خواهی کرد. ماساژ پاهای خسته زائران، گرفتن فشارخون آنها، تست قند و پانسمان زخم‌های پای زائرانی که پیاده مسیر را آمده‌اند، به‌خصوص بیماران دیابتی که برای زیارت امام حسین(ع) رنج پیاده‌روی سفر را تحمل می‌کنند، حس وصف‌نشدنی دارد و باعث می‌شود حتی در زمان استراحت هم دلتنگ شوی و لحظه‌شماری کنی برای رسیدن شیفت بعدی و آغاز خدمتی دوباره؛ برای همین هم آرزو دارم که در هر اربعین روزی‌ام خدمتگزاری باشد.
و چه زیباست این همه شوق برای خدمت به زائران امام حسین(ع) و چه خوب که جمعیت هلال‌احمر هر ساله بستری فراهم می‌آورد که دوستداران خدمت به زوار امام حسین(ع) از این سعادت محروم نشوند و داوطلبانه خدمت کنند. در اربعین ۹۷ خدمات درمانی و دارویی جمعیت هلال‌احمر توسط اعضاء داوطلب و امدادگران مستقر در پایگاه‌های درمانی در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین، سامراء و پایگاه‌های مستقر در بین راه و عمودها با افتخار به جمعیت میلیونی زائران امام حسین(ع) ارائه شد. خدا قوت؛ دست مریزاد !

دیدگاه‌ها