اخبار / ستادی

گزارشی از «نذر آب۲» و کاروان سلامت اعزامی اردبیل به خراسان جنوبی: مرهم مهربانی بر زخم ۲ هزار بیمار

 انسانیت و مهربانی مرز نمی شناسد، همین می شود که گروهی از پزشکان، سختی پیمودن هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه را از اردبیل به جان می خرند و راهی دیار کویری خراسان جنوبی می شوند تا مرهمی باشند بر زخم های مرزنشینانی که نداری آزارشان می دهد.

۱ ماه قبل

گزارشی از «نذر آب۲» و کاروان سلامت اعزامی اردبیل به خراسان جنوبی: مرهم مهربانی بر زخم ۲ هزار بیمار

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌‌احمر به نقل از روزنامه خراسان، هر یک دردی دارند، یکی چشمانش کم سو شده است و دیگری از درد پا شب ها خواب ندارد آن یکی سال هاست درد دندان امانش را بریده اما محرومیت باعث  شده است با آن بسوزد و بسازد.در این میان حضور کاروانی از پزشکان استان اردبیل در منطقه، سبب می شود دردهایی کهنه خود را برایشان شرح دهند تا به مدد پزشکان خیر، نسخه ای برای آن تجویز و از رنج شان کاسته شود.از اهالی سفالبند ماخونیک در اطراف درح است که همراه ۱۰ نفر دیگر از آن ها به محل استقرار کاروان سلامت «نذر آب ۲» آمده است، رنج بیماری شش سال است او را آزار می دهد اما ناتوانی مالی، مانع مراجعه او به پزشک شده است. حالا حضور کاروان سلامت را مرهمی بر درد چند ساله اش می داند و برای آن ها که آمده اند دعای خیر می کند. دیگری هم خوشحالی در چهره اش موج می زند وقتی از شوق خدمت اعضای کاروان سلامت برای رسیدگی به مراجعه کنندگان می گوید. سه سال است که درد دیسک کمر، امانش را بریده و به دلیل ناتوانی و دوری از مرکز استان نتوانسته است به طور مستمر درمانش را ادامه دهد اما حالا شکرگزار است که افزون بر ویزیت رایگان، داروها را هم دریافت کرده است.مراجعه کنندگان یکی یکی نزد پزشکان، می روند و هنگامی که  برمی گردند می توان برق رضایت را در چشمانشان دید. برخی که سال هاست نتوانسته اند مراجعه ای به پزشک داشته باشند سیر تا پیاز دردشان را با پزشکان در میان می گذارند تا نسخه ای که نوشته می شود به رفع دردشان بینجامد.

مشکل بیماری های بانوان منطقه

در قسمتی از فضای مهیا شده، پزشک زنان و زایمان کاروان سلامت اردبیل، پای حرف های بیماران می نشینند و هر آن چه را لازم است می پرسد و بعد قلم بر کاغذ نسخه می گذارد. «نصیری زاده» که برای اولین بار به عنوان پزشک داوطلب هلال احمر راهی منطقه ای خارج از استان خود شده، با دیدن مردمان منطقه درح و حضور بین آن ها معتقد است که باید برای رفع مشکلات بیماری های مربوط به این بانوان، بیش از گذشته اقدام شود تا بیماری های به وجود آمده به بروز ناراحتی های عصبی و روانی منجر نشود. او نازایی، کانسر پستان و سرطان رحم را از بیماری هایی مطرح می کند که بیشترین ابتلا را در این منطقه دارد.روان شناس بالینی کاروان هم با سابقه ۲۰ سال فعالیت در این حوزه؛ اعتیاد، وسواس، شب ادراری، مشکلات روحی و روانی، کم خوابی و استفاده بدون تجویز از قرص اعصاب را از مواردی مطرح می کند که در مراجعه بیماران شش تا ۴۰ ساله منطقه با آن مواجه شده است. «بصیری» بر راه اندازی مراکز مشاوره و سلامت روان در سربیشه برای پیگیری روند درمان این بیماران تاکید می کند.دیگر پزشکی هم که همراه دو عضو خانواده در درح حضور یافته است، این منطقه را از هر نظر محروم معرفی و تصریح می کند که باید به منظور پیشگیری از بیماری های موجود در این روستاها بیش از گذشته آموزش های لازم ارائه شود. به گفته دکتر «کیخسروی»، به عنوان مثال حدود ۸۰ درصد از افراد مراجعه کننده در روز دوم حضور کاروان سلامت، از درد شانه سمت راست ناشی از پخت نان به روش نادرست رنج می بردند که در صورت ارائه آموزش حرفه ای به آن ها، از این بیماری جلوگیری می شود.

ویزیت ۲۳۶۰ بیمار درح

جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان هم تعداد اعضای این کاروان سلامت را ۲۷ نفر و مجموع ویزیت ها را برای دو هزار و ۳۶۰ نفر بیان می کند. «لطیفی» توزیع نوشت افزار و وسایل بازی بین دانش آموزان، توزیع ۶۵۰ بسته حمایتی و ۱۰ هزار بطری آب معدنی، بسته های معیشتی و بهداشتی و ۸۰۰ جعبه کمک های اولیه در روستاهای خارستان، توت و بیشه، لجونک، ازبک، دریلوند و حور و … را از دیگر برنامه های جانبی این طرح می داند. وی از تحویل ۴۰۰ قلم دارو به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال توسط کاروان سلامت اردبیل خبر می دهد و می افزاید: افزون بر این، دیگر داروهای مورد نیاز هم خریداری و روزانه داروهای حدود ۶۰۰ نسخه به طور رایگان توزیع شد.