آگهی

اخبار / ستادی / گزارش اقدامات

گزارش اقدام ۲ (آبان ۹۷)؛ پائیز اما زمستان!

گزارشی که پیشِ رو دارید، خلاصه‌ای از برنامه ها و فعالیت های نیمه دوم مهرماه تا پایان آبان ماه سال جاری است؛ فصل تازه‌ای از کار و خدمت در حوالی پاییز…

۹ ماه قبل

گزارش اقدام ۲ (آبان ۹۷)؛ پائیز اما زمستان!

گزارش یکساله “از مهر تا مهر” مورد استقبال بسیاری از اعضا، داوطلبان، کارکنان، اهالی رسانه و سایر مخاطبان قرار گرفت. اغلبِ بازخوردهایی که از این اقدام به دست آمد، نشان داد شفافیت و گزارش دهی تا چه اندازه می‌تواند در همگرایی و هم افزایی میان اعضای این خانواده بزرگ موثر باشد. بر همین اساس تصمیم گرفتم اینگونه گزارش‌ها را به‌صورت ماهانه ادامه دهم تا فرصت بیشتری برای مفاهمه و تبادل آرا و گاهی رفع شبهات و سوتفاهم‌ها به‌دست آید.

سیل؛ مهمان ناخوانده پائیز

بارش های سیل‌آسا آن هم در ابتدای پاییز در سال هایی که درگیر خشکسالی هستیم ما را در وضعیتی دوگانه قرار می دهد. نمی دانیم از شروع هیجان انگیز بارش های پاییزی خوشحال باشیم یا از خسارات وارده به جان و مال مردم، متاسف. همکاران من در اغلب استان‌های درگیر خصوصا مازندران و گیلان تلاش های بسیاری کردند تا تلفات و خسارات به حداقل برسد. اما متاسفانه همچنان برخی کم توجهی ها تعدادی از هموطنانمان را داغدار و به اموال عمومی و خصوصی خسارات عمده ای وارد کرد.

سیل در طول سالیان دراز، رد خود را روی زمین برجای گذاشته. پس طبیعی است اگر در این مسیر خانه بسازیم، بر آب می‌رود. اگر در این مسیر جاده‌ها و پل‌هایمان را مستحکم نسازیم، ویران می شود و اگر این مسیل‌ها را مدام پاکسازی نکنیم، آب‌گرفتگی معابر و خانه‌ها امری محتمل است. در این میان عادت خطرناک تماشای حادثه، در سیل‌های اخیر هم تلفات داد. سیل تماشا ندارد. لطفا قدرت آب را دست کم نگیریم.

با این دست فرمان پاییز، حتما طرح امداد و نجات زمستانه را باید خیلی زودتر در دستور کار قرار دهیم.

هیات حاکمه؛ نشست سی و هفتم

در ابتدای پاییز سی و هفتمین نشست هیات حاکمه فدراسیون بین المللی نیز در ژنو برگزار شد. در این نشست سه روزه اعضای هیات حاکمه، گزارش عملکرد ۶ ماهه مالی و عملیاتی فدراسیون بین‌المللی، فرآیند و روند استراتژی ۲۰۳۰ فدراسیون، طرح عمل دوساله کمیسیون جوانان به‌منظور دخالت بیشتر جوانان در فعالیت‌های جمعیت‌های ملی، گزارش کمیته میانجی‌گری در خصوص موارد نقض اصول هفتگانه نهضت به وسیله چند جمعیت ملی و موضوع توسعه کمک نقدی و تقویت جمعیت‌های ملی برای ارائه کمک نقدی به آسیب‌دیدگان را بررسی کردند.

پیش از جلسات اصلی هیات حاکمه، کارگروه‌های هیات حاکمه تشکیل شد و اعضا در چهار گروه با موضوعات پاسخگوئی کارآمد و مؤثر بشردوستانه، تعالی حاکمیتی و تنوع جنسیتی، نحوه شکل گیری آینده نهضت و جمعیت‌های ملی قوی و داوطلبی انتخاب شدند تا در طول چهار سال، به موازات نشست‌های اصلی هیات حاکمه در جلسات کارگروه‌ها شرکت و بر اساس شرح وظایف هر کارگروه، اقدامات لازم را انجام دهند.

هیات حاکمه فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر سالانه دوبار با حضور اعضا تشکیل جلسه می دهد و درباره موضوعات مهم جمعیت های ملی در سراسر دنیا تصمیم گیری می کند.

مجمع عمومی؛ این بار ۶ ماه یکبار

مجمع عمومی جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از ارکان جمعی معمولا سالانه برگزار می شده است. به دنبال پیشنهاد اعضا در جلسه پایان سال گذشته، موافقت کردیم که برای ایجاد فرصت بیشتر و افزایش سطح تعاملات، جلسات را ۶ ماه یک بار برگزار کنیم. به همین دلیل هم چهارمین جلسه از چهارمین دوره مجمع عمومی نیمه دوم مهرماه به میزبانی تهران برگزار شد. در این جلسه گزارشی از مهمترین فعالیت های ۶ ماهه اول سال جاری را به اعضا مجمع ارائه دادم و برخی چالش‌های پیش روی را برشمردم. همچنین پیشنهاد دادم دبیرخانه مستقلی برای فعالیت مداوم هیات رئیسه و بازرسان و کمیسیونهای تخصصی مشورتی مجمع ایجاد شود و از ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات هم به صورت شایسته برای ارتباط مداوم اعضای مجمع با یکدیگر و با دیگر ارکان جمعیت استفاده شود.

در این جلسه مجمع عمومی، صورت های مالی و ترازنامه سال ۹۶ که پیش از این در شورای عالی و کمیسیون بودجه مجمع تصویب شده بود، طرح و مورد بررسی قرار گرفت. مقرر شد اعضا نظرات تکمیلی را به کمیسیون بودجه مجمع منعکس کرده تا پس از رفع اشکالات در جلسه پایان سال بررسی و مورد تصویب قرار گیرد.

 

سفر به مازندران و گیلان

سفر به مازندران و گیلان برای اوایل شهریورماه برنامه‌ریزی شده بود. اما فشردگی برنامه ها مانع شد تا در دومین ماه پر تردد سال سری به استان های شمالی بزنیم. با توجه به فصل پربارش روبه‌رو ضرورت داشت تا این بازدید استانی از این عقب تر نیفتد.

اولین مقصدمان در نخستین ساعات روز پایگاه امداد جاده ای پلور بود که از همان شهریور ماه کار خود را آغاز کرده، اما رسما افتتاح نشده بود. یک پایگاه مهم در جاده پر حادثه هراز که می تواند با امکانات مناسب خود دلگرمی خوبی برای مسافران در مسیر شمال کشور باشد. در همین مسیر حیاتی، دومین پایگاه که یکی دو هفته قبل تر به بهره برداری رسیده بود را هم در گزنک افتتاح کردیم. هر دو پایگاه به نام دو تن از شهدای امدادگر(شهیدان ملک زاده و حیدری) نامگذاری شده بودند که در مراسم اولی پدر شهید حضور داشت و در دومی مادر شهید. من به آنها گفتم: «دل امدادگران پایگاه با حضور شما گرم می شود. آنها راه فرزندتان را ادامه می دهند و هر جا که آسیب دیده ای نیاز به کمک داشته باشد، نام او را زنده می کنند.» مطمئنم صفا، محبت و دعای خیر والدین این دو شهید همراه یاد و نام فرزندانِ ایثارگرشان، بدرقه راه مسافران و چراغ پیش روی امدادگران در این مسیر پرحادثه خواهد بود.

بارانی که از آغاز سفر، شهر به شهر همراهی مان کرده بود در روستای قادی محله بابلسر به اوج خود رسید. مقصد بعدی، افتتاح یکی دیگر از پایگاه های خیّرساز استان مازندران بود. پایگاهی در محاصره زمین های زراعی اطراف که از هر سو، محور روستایی، پرتردد و البته پرحادثه بابل به بابلسر را احاطه کرده است. تابلوی سردر پایگاه اما گویای همه چیز بود. نام زنده یادان حاج محمدآقا حبیب زاده و عزت الله اشرفیان که نشان می داد این پایگاه هم نمونه ای است از مشارکت خیران و مردمی که هلال احمر را از جنس خود می دانند.

افتتاح مجتمع آموزشی امدادی و اداره عملیات جمعیت هلال احمر در منطقه ساحلی فرح آباد ساری، بازدید از خانه هلال روستایی سمسکنده علیا و نیز افتتاح مرکز فیزیوتراپی هلال احمر استان ، در ادامه سفر به مازندران انجام شد.

در روز بعد، سفر یک روزه به استان سرسبز گیلان نیز همه چیز با خودش داشت. دیدار با اهالی مهمان نواز، مسئولان خونگرم، امدادگران پرتلاش و جوانان فعال. افتتاح دو مرکز امدادی اداری در شهرستان های رضوانشهر و شفت، یک پایگاه امداد جاده ای در لاکوژده و ۱۴ دستگاه ماشین، رهاورد این سفر فشرده بود. انشاءالله تا دهه فجر امسال و در چهل سالگی انقلاب اسلامی، پروژه های بزرگی را در این استان ملی کشورمان به سرانجام خواهیم رساند.

اعتقاد ما در جمعیت هلال احمر این است که گیلان و مازندران تنها یک استان نیستند و باید با نگاه ملی به آنها توجه کنیم. چرا که بسیاری از مردم کشور به دلیل جذابیت های متنوع این استان، به این خطه سفر می کنند و همین مسئله نیز احتمال بروز حوادث مختلف را در این استان ها بیشتر می کند. بنابراین باید با جدیت بیشتر برای پاسخگویی به حوادث آماده باشیم.

اربعین؛ فصل تازه خدمات داوطلبانه

در موسم اربعین حسینی (ع) عملیات بزرگ هلال احمر مجددا آغاز می شود؛ فصلی نوین برای خدمات داوطلبانه و عاشقانه. امسال حدود ۴۰ درصد توان امدادی خودمان را در داخل و خارج از کشور افزایش دادیم، ۲۰۰ تن دارو و اقلام مصرفی پزشکی به عراق ارسال و بیش از ۲۲۰۰ تن از پزشکان و پرستاران داوطلب را به ۴۰ پایگاه درمانی‌مان در خاک عراق اعزام کردیم. ۶ روز هم ارایه خدمات را به نسبت سال قبل افزایش دادیم. در مجموع به بیش از ۱۰۰ هزار نفر در قرارگاههای مرزی و بیش از یک میلیون نفر در کشور عراق خدمات مختلف امدادی و درمانی ارایه شد.

گرچه بارش های پاییزی کار را سخت تر کرده بود، اما خوشبختانه امسال به نسبت پارسال روند خدمات دهی مطلوب تر بود. هم در سفر یکروزه به مرزهای خروجی و هم در سفر سه روزه به کشور عراق از نزدیک شاهد تلاش های شبانه روزی پزشکان و امدادگرانی بودم که تنها انگیزه آنها خدمت به زوار امام حسین (ع) بود. امسال جمعیت هلال احمر عراق هم هماهنگی و همکاری بیشتری با ما داشت. در دیداری که با دکتر یاسین رئیس هلال احمر عراق در شهر نجف داشتم صمیمانه از همکاری آنها سپاسگزاری کردم. همکاری ما و آنها در ارایه خدمات داوطلبانه به حدود ۲۰ میلیون زائر شاید در هیچ جای دنیا بین جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ نظیر نداشته باشد، موضوعی که می تواند به عنوان نمونه در فدراسیون بین المللی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

گزارش به هیات دولت

زلزله زدگان کرمانشاه با همه پیگیری های سازمان های مختلف دولتی همچنان با تبعات زلزله زندگی می کنند. مطمئنا شهری که در سالیان دراز ساخته می شود و در ۲۰-۳۰ ثانیه فرو می ریزد، نمی شود انتظار داشت در مدت یکسال سرپا شود. خوشبختانه اکثر روستاها ساخته شده اند اما به دلیل سازوکارهای قانونی پیچیده تر در شهرها و چند طبقه شدن خانه ها فرایند ساخت و ساز آنها کمی طولانی تر شده است و در این میان مستاجران مشکلات بیشتری دارند. در روزهایی که به سالگرد زلزله کرمانشاه نزدیک می شدیم به تدبیر رئیس‌جمهوری و روسای دستگاههای درگیر در این حادثه بزرگ به هیات دولت فراخوانده شدند تا گزارشی از اقدامات یکساله خود به مردم صبور کرمانشاه را ارائه دهند.

در فرصت مغتتمی که داشتم فعالیت های جمعیت هلال احمر را در ۷ محور تشریح کردم. حجم کمک های مردمی به جمعیت هلال احمر و نحوه مصرف آنها از جمله مواردی بود که برای وی، بسیار قابل تامل آمد و علاوه بر تقدیر از عملیات امدادونجات تاکید بسیاری بر آن نیز داشتند.

امیدوارم با تدابیر دولت دوازدهم روز به روز از مشکلات مردم مناطق زلزله زده کاسته شود. قطعا در این مسیر جمعیت هلال احمر نیز همچنان همراه دولت و مردم خواهد بود.

سالگرد زلزله کرمانشاه

۲۱ آبان ماه رسیدیم به سالگرد زلزله تلخی که مردم کشورمان را در سوگ و ماتم فرو برد. روا نبود در سالگرد این حادثه غم انگیز در کنار مردم داغدیده کرمانشاه نباشیم. این بار برای دهمین بار در طول یکسال گذشته عازم کرمانشاه شدم. همکاران من مراسمی را هم در روستای کوئیک عزیز تدارک دیده بودند. مجموعه روستاهای کوئیک تقریبا صددرصد ویران شده بودند و بیشترین تعداد کشته های زلزله ۷٫۳ ریشتری متعلق به این روستاها بود. به اتفاق استاندار کرمانشاه برای عرض تسلیت مجدد در آرامگاه روستاهای کوئیک حاضر شدیم. داغ همچنان تازه بود. از مویه زنان و اشک های مردان معلوم بود که کسی هنوز این غم بزرگ را به فراموشی نسپرده. شاخه گلی از سوی داوطلبان جمعیت هلال احمر فقط نشانی از همراهی ما با مردمانی بود که در یکسال گذشته رنج های فراوان برده بودند.

در همین سفر یکروزه فرصتی هم دست داد تا خانه ستاره احمدی را در همان مکان که تمامی ۵ عضو خانواده اش را از دست داده بود، به او تحویل بدهیم. سال گذشته به او قول داده بودیم که از محل کمک های مردمی برای او خانه ای بسازیم. وظیفه جمعیت هلال احمر ساختن خانه نیست. اما دختر ۱۱ ساله ای که در یک شب تمام خانواده خود را از دست داده بود، یک استثنا بود برای همه. با تلاش های مستمر کارشناسان فنی هلال احمر در طول یکسال گذشته خانه را ساختیم و آن را در سالگرد زلزله و در همان زمین پدری اش به نمایندگی از مردم به دستان خودش افتتاح کردیم. تنها هدیه ما یک دست لباس داوطلبی هلال احمر بود تا او نیز وقتی بزرگ شد به پاس هدیه ای که مردم به او داده بودند یاور و دستگیر آسیب دیدگان باشد.

 بازدید از پایگاههای امداد و نجات و دیدار با امدادگران از دیگر برنامه های این سفر یکروزه بود.

انتصابات جدید؛ یارانِ تازه نفس

در آبان ماه دو نیروی تازه نفس هم به جمع مدیران ستادی جمعیت هلال احمر اضافه شدند. مهدی علیپور، خزانه دارکل و ذیحساب جمعیت که بیش از هفت سال این مسئولیت دشوار را برعهده داشت، بار امانت سنگین خزانه داری جمعیت هلال احمر را به دکتر سید حسین دشتی سپرد. در طول یکسال گذشته از آقای علیپور جز همکاری، هماهنگی، دقت نظر و رعایت قانون چیزی ندیده بودم. دانش او و سابقه همکاری با چهار رئیس و ۶ دبیرکل قطعا تجربه ذی‌قیمتی است که همچنان در جمعیت هلال احمر موثر و کارگشا خواهد بود. دکتر سید حسین دشتی نیز مدیر توانمند و پاکدستی است که با دانش، روحیه و پشتکاری که از او سراغ دارم قطعا می‌تواند شفافیت، نظارت و انضباط مالی را در جمعیت هلال احمر توسعه دهد.

حبیب درگاهی سرپرست سازمان داوطلبان نیز در همین ماه جای خود را به دکتر محمد نصیری سپرد. آقای درگاهی در طول مدت ۹ ماه مسئولیت خود هر آنچه در توان داشت را به کار برد تا سازمان داوطلبان هلال احمر نقشی موثرتر در فعالیت های خیرخواهانه و داوطلبانه در کشور داشته باشد. شاید سوالی در اذهان باشد که چرا این تغییر بعد از ۹ ماه انجام شد؟ در تجربه و توانایی آقای درگاهی شکی نیست اما به دلیل هماهنگی ها و همکاری های قبلی، از ابتدا گزینه مدنظر برای سازمان داوطلبان دکتر محمد نصیری بود. اما او به دلیل ماموریت اداری به وزارت بهداشت امکان حضور در جمعیت هلال احمر را نداشت. از سویی دیگر رئیس قبلی سازمان داوطلبان استعفا داده و مجموعه کارها در سازمان مذکور راکد مانده بود. باید سرپرستی برای سازمان می‌گذاشتیم تا اگر مشکلات اداری و قانونی انتقال حل شد، تغییر صورت پذیرد و اگر چنین نشد سرپرستی فرد مذکور را به ریاست تبدیل کنیم. آقای درگاهی از ابتدا از این جریان مطلع بود. بالاخره بعد از پایان ماموریت اداری آقای نصیری به وزارت بهداشت مشکل ماموریت ایشان به جمعیت هلال احمر حل شد و همانگونه که از ابتدا برنامه ریزی شده بود وی به سمت رئیس سازمان دوطلبان منصوب شد. با توجه به سابقه ۹ ماه همکاری با آقای درگاهی تردیدی ندارم که از تجربه و دانش وی در مسئولیت های دیگر می توان بهره شایانی برد و مطمئنا حضور آقای نصیری نیز در سازمان داوطلبان منشا اثرات خیر برای جمعیت هلال احمر خواهد بود.

چالش های بیمارستان ایرانیان دوبی ادامه دارد

فشارها و بهانه جویی های امارات متحده عربی درخصوص فعالیت بیمارستان ایرانیان دوبی به اوج خود رسیده است. آنها در آبان ماه اقدام به قطع خدمات بیمه ای به بیمارستان کردند. اداره بهداشت دوبی در اطلاعیه ای رسمی از همه شرکت های بیمه ای خواست که دیگر با بیمارستان ایرانیان همکاری نکنند و این موضوع را در رسانه ها به اطلاع همگان نیز رساند. اقدامات غیردوستانه امارات متحده عربی در طول سال های گذشته نسبت به کشور ما متاسفانه در همه شئونات گسترش یافته و حالا کار به حوزه درمان و پزشکی نیز کشیده شده است. آنها دیگر اجازه کار به پزشکان ایرانی در بیمارستان نمی دهند و روادیدهای گذشته را نیز تمدید نمی کنند. همین مساله باعث شد تا مجبور شویم رئیس جدیدی را که برای آن بیمارستان منصوب کرده بودیم، چند ماهی پس از شروع به کار تغییر بدهیم. حالا آنها خدمات بیمه ای را هم قطع کرده اند و درصدد افزایش فشارها برای تغییر شرایط کاری، قانونی و مالکیتی بیمارستانی هستند که بیش از ۴۸ سال فارغ از هر گونه نگاه سیاسی یا تبعیض آمیز خدمات تخصصی مطلوب و به صرفه به ایرانیان و سایر شهروندان کشورهای عربی ارایه داده است.

همچنان مشغول مذاکره و رفع مشکل هستیم. تصمیم گیری برای گذر از این شرایط البته تنها در سطح جمعیت هلال احمر صورت نمی پذیرد بلکه در هماهنگی کامل با دولت و وزارت امورخارجه تصمیمات لازم را در این خصوص خواهیم گرفت.

رئیس کمیته صلیب سرخ دوباره به ایران آمد

پیتر مائورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ برای دومین بار در طول یکسال گذشته برای رایزنی پیرامون مسایل منطقه ای به ایران آمد. در محل موزه بین المللی صلح هلال احمر دیداری با هم داشتیم. درباره مسایل مختلفی مذاکره و تبادل نظر کردیم. اما مهمترین موضوعی که بر روی آن پای فشردم موضوع یمن بود. وضعیت فعلی یمن به هیچ جه قابل دفاع در هیچ جایگاهی نیست. مراتب اعتراض خودمان را برای عدم رضایت از فعالیت های جامعه بین المللی و صلیب سرخ در یمن به ایشان منتقل کردم و اعلام آمادگی نمودم که با هماهنگی آنها حاضر هستیم هرگونه کمک و فعالیتی را تحت نظارت صلیب سرخ برای رفع مشکلات مردم مظلوم یمن انجام دهیم. دفاعیات ایشان مبتنی بر کارشکنی های کشورهای متجاوز در مسیر امدادرسانی به مردم و حادثه دیدگان بود. اما اگر آنها نمی توانند فشارهای بین المللی را برای کمک به آن مردم مظلوم افزایش دهند، پس چه شخص یا نهاد دیگری می تواند؟

در موضوع یمن از دبیرکل و معاون بین الملل جمعیت هم خواسته ام که در دیدارها و کنفرانس های بین المللی رایزنی ها را برای ایجاد فشار بین المللی برای کمک به مردم یمن افزایش دهند.

در حاشیه دیدار با پیتر مائورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دیداری هم داشتیم از نمایشگاه عکس “پرواز بازگشت” که با موضوع بازگشت اسرای ایرانی از عراق در موزه صلح برقرار بود. در حین بازدید گروهی از دانش آموزان یک مدرسه هم برای دیدار از نمایشگاه وارد شدند و عملا جناب رئیس صلیب سرخ را تحت تاثیر خود قرار دادند. او ایستاده برای آنها سخنرانی کرد.

از دوران کودکی خود گفت که چگونه ابتدا رفتن به موزه را کاری کسل کننده می دانسته و بعد فهمیده که چقدر موزه ها می توانند آموزنده تر از نشستن سر کلاس باشند. او برای همه دانش آموزان و بچه های ایرانی اظهار امیدواری کرد که جنگ را فقط در موزه ها و نمایشگاهها ببینند و تجربه کنند.

آن روز بچه های ایرانی آقای رئیس صلیب سرخ را حسابی غافلگیر کردند. امیدوارم روزی آنها را در لباس داوطلبی جمعیت هلال احمر ببینم.

ورزش وسیله است

هلال احمر سازمانی برای مواقع بحرانی است. همه می دانیم در زمان حادثه باید چه کار کنیم و چه وظایفی داریم. اما مهم تر آن است که بدانیم در مواقع غیر بحران باید چه کارهایی انجام بدهیم که برای زمان حادثه مفید باشد.

آموزش های همگانی به مردم یکی از این کارهاست که وجهی بیرونی دارد. اما در درون خانواده بزرگ هلال احمر مهمترین کار حفظ آمادگی است و برای این منظور ورزش بهترین ابزار است. ورزش برای ما هلال احمری ها از جوانان گرفته تا پا به سن گذاشته ها هدف نیست بلکه وسیله است؛ وسیله ای برای حفظ آمادگی روحی، روانی و جسمانی. تاکیدم برای جدی گرفتن مسابقات و المپیادهای ورزشی در درون خانواده جمعیت هلال احمر از همین روست. کسی که قرار است در حوادث یاریگر آسیب دیدگان باشد در وهله نخست باید خودش سالم، بانشاط و آماده باشد.

المپیاد ورزشی کارکنان و اعضا جمعیت هلال احمر با همین نگاه در آبان ماه با حضور ۱۷۰۰ نفر و در رشته های مختلف ورزشی کلید خورد. امیدوارم با جدیت بیشتر شاهد رونق بیشتر این المپیاد در سال های آتی و حتی گسترش آن در سطح بین المللی باشیم.

سفر به سمنان

سفر رسمی به استان زادگاه پدری، سخت تر از هر جای دیگری است. اگر بخواهی انتظارات دوستان و همشهری ها و آشنایان را حتی برای یک دیدار ساده برآورده کنی، چند هفته ای ماجرا به درازا می کشد. سفر دو روزه به استان سمنان علی رغم همه این سختی ها در اواخر آبان ماه انجام شد و اگرچه شرمنده همشهریانی شدم که توفیق دیدار حاصل نشد، اما برکات زیادی به دنبال داشت و در فرصتی دیگر سفر به نیمه شرقی استان نیز در دستور کار قرار دارد.

در ابتدای سفر ادای نماز مغرب و عشا در مسجد ولیعصر شهرستان سرخه، چندین سال خاطرات نوجوانی و جوانی ام را زنده کرد. این مسجد کوچک و قدیمی یادآور فعالیت های فرهنگی، جهادی و داوطلبانه ای بود که هویت ما را در دورانی پرالتهاب از انقلاب اسلامی شکل داد. چه بسیار جوانانی که از این مسجد کوچک راهی جبهه های نبرد و عرصه های خدمات داوطلبانه شدند. وقتی که در مسیر سفر به استان سمنان توفیقی دست داد تا با لباس داوطلبی هلال احمر در جمع نمازگزاران ساده و صمیمی این مسجد قدیمی چند کلامی صحبت کنم، با یادآوری آن خاطرات شیرین قوتی دوباره یافتم برای فعالیت در عرصه ای که تکرار همان روزهای سخت و شیرین در زمانه امروز است.

حضور در جمع امدادگران، داوطلبان و جوانان هلال احمر در سالن همایش های هلال سمنان هم به همین شکل خاطرات شیرینی را در ایام مسئولیت در دانشگاه علوم پزشکی سمنان زنده کرد. هنوز هم این سالن بزرگ تنها سالن این استان برای برگزاری همایش ها و مراسم های مختلف است و حالا با بازسازی مجدد توانسته محملی برای رشد فعالیت های فرهنگی در استان باشد.

در ابتدای روز دوم سفر ساختمان جدید مرکز هماهنگی و کنترل عملیات استان سمنان افتتاح شد و در همان محل نیز در جلسه ای مفصل با حضور روسای شعب و مقامات استانی مسائل و چالش های پیش روی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. حضور در جمع داوطلبان، امدادگران و مسئولان شهرستان آرادان نیز در مسیر بازگشت به تهران هم آخرین برنامه سفر بود و هم آغازی برای عملیات ساخت مجتمع اداری امدادی شهرستان.

پایان سفر دو روزه به سمنان آغاز چندین کار اساسی دیگر برای رفع کمبودها و نواقص این استان استراتژیک بود. اکنون با افتتاح مرکز هماهنگی و کنترل عملیات در استان چشم انداز بهتری برای مدیریت امدادونجات در سطح استان پدید آمده اما برای استانی که سالیانه بیش از ۲۰ میلیون تردد دارد و محور اتصال چندین مسیر حیاتی در شمال شرق کشور است، باید تمهیدات بیشتری اندیشید.

در این سفر علاوه بر انجام برنامه پیش بینی شده، بازدیدها، همایش ها و افتتاحیه ها؛ سعی کردیم تا برای چند مشکل اصلی استان نیز برنامه ریزی کنیم. ان شاالله بزودی بتوان مجموعه انبارهای امدادی را از درون مرکز استان به مکانی مناسب در بیرون شهر منتقل کرد، تعداد پایگاههای امدادی را افزایش داد، مرکز جدیدی برای بیماران دیالیزی ایجاد نمود، نواقص باقی مانده از تنها سالن همایش ها و سینمای سمنان را برطرف کرد و مرکز جامع توانبخشی استان را هم سروسامانی داد.

یادِ یارِ مهربان

در آبان ماه حادثه ای تلخ، یکی از دوستان دیرین و از جمله مدیران سازمان های همکار را هم از ما گرفت و نشان داد تصادفات جاده ای تا چه اندازه سرمایه های انسانی مان را هدر می دهد. من و مرحوم دکتر سید محمدتقی نوربخش، رئیس فقید سازمان تامین اجتماعی سال ها در سازمان نظام پزشکی با هم تلاش می کردیم نمایندگانی خوب برای جامعه پزشکی باشیم. در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم مراودات مان بسیار بود. نظام سلامت و نظام بیمه ای به دلیل مشکلات مزمن همیشه با هم چالش هایی داشتند اما جز با تعامل نمی توانستیم از پس مشکلات مردم بر بیاییم. در جمعیت هلال احمر هم همکاری ها و همراهی ها ادامه داشت.

حالا یک دوست قدیمی را در نظام پزشکی تهران از دست داده ام و یک همکار سختکوش را در نظام سلامت و دولت دوازدهم. یادم هست در گذشته هر وقت گرهی در کارها پیش می آمد که نیاز به کمی مدارا داشت رویش را می بوسیدیم و او را به جدش قسم می دادیم و بلافاصله راه حلی پیدا می شد و تصمیمی تازه گره را باز می کرد. اکنون سید محمد تقی نوربخش در کنار جد بزرگوارش به آرامش رسیده و ما همچنان درگیر امورات و مشکلات روزمره ایم. خداوند او را غریق رحمت خویش سازد.

دکتر علی اصغر پیوندی؛ رئیس جمعیت هلال احمر

دیدگاه‌ها