آگهی

اخبار / ستادی / گزارش اقدامات

گزارش اقدام ۱۰ (تیرماه ۱۳۹۸)/ مردم باز هم رکورد زدند

اولین ماه تابستان با چند ماموریت مهم و همیشگی آغاز شد. از ویژه برنامه های فرهنگی و اجتماعی و فوق برنامه برای جوانان گرفته تا امداد و نجات تابستانه و ساحلی و البته ماموریت کاروان پزشکی هلال احمر در حج تمتع.

۲ هفته قبل

گزارش اقدام ۱۰ (تیرماه ۱۳۹۸)/ مردم باز هم رکورد زدند

دو اتفاق تلخ هم دو همیار دیرین و تازه را از ما گرفت؛ فقدان کاپیتان اسماعیل وحید، پیشکسوت امداد هوایی و محمدحسین نظری، امدادگر داوطلب خرم بید فارس ما را در غمی عمیق فروبرد اما یاد و خاطره فداکاری های آنها، خانواده بزرگ هلال احمر را در ادامه این مسیر دشوار، راسخ تر از گذشته خواهد کرد.

آغاز ماموریت های همیشگی

عملیات امدادونجات تابستانه در پایگاههای جاده ای آماده تر از گذشته آغاز شد. امداد و نجات ساحلی هم همین طور. در همین ماه ابتدایی تابستان چند رویداد تلخ و پشت سر هم در همین زمینه هشدارهای مهمی را به همه داد. امسال به دلیل حجم آب پشت سدها رودخانه های خروشانی مخصوصا در مسیرهای پرترافیکی مثل هراز و چالوس داریم، که خطرات بسیاری را متوجه مسافران تابستانی می کند. متاسفانه در تیرماه هم چندین غریق در این رودخانه ها داشتیم که تعداد تلفات را به ۱۷ نفر رساند و همین موضوع هشداری بود برای همه. خوشبختانه در یک حادثه ناگهانی با حضور به موقع بالگرد هلال احمر در پایین دست سد لتیان ۹ دانش آموز گرفتار در میان آب های خروشان نجات یافتند اما حوادث همیشه اینقدر شیرین تمام نمی شود.

از سوی دیگر در تیرماه چندین حادثه مرتبط با وسایل حمل و نقل عمومی در جاده ها داشتیم که چند ده کشته به همراه داشت. متاسفانه بر اساس گزارش های مرکز کنترل هماهنگی عملیات، از ابتدای امسال حوادث مرتبط با حمل و نقل عمومی حدود ۱۵ درصد افزایش داشته که همین موضوع هم ضرورت توجه بیشتر برای حفظ امنیت مسافران و پیشگیری از حوادث بیشتر را اجتناب ناپذیر می کند.

فعالیت های فرهنگی اجتماعی و فوق برنامه هلال احمر برای فصل تابستان هم با اردوها، مسابقات و برنامه های متنوع دیگر آغاز شد که امسال در مناطق سیل زده رنگ و بوی تازه تری هم دارد.

نخستین گروه از زائران خانه خدا هم در اواسط تیرماه عازم سرزمین وحی شدند در حالی که یک هفته پیش از آن اولین گروه پزشکی نیز عازم مدینه شده بود. امسال نیز با تمام توان در خدمت ضیوف الرحمان خواهیم بود تا این مراسم بزرگ و روحانی نیز با کمترین آسیب و تلفاتی به سرانجام برسد. استقرار دو بیمارستان در مدینه و مکه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه ، ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات از جمله اقداماتی است که هلال احمر برای رسیدگی بهتر به امور بهداشتی و درمانی زائران تدارک دیده است.

 

در خدمت مقام معظم رهبری

امسال توفیق یافتم تا در آستانه‌ اعزام کاروان‌های حجاج بیت‌الله الحرام به سرزمین وحی همراه با کارگزاران حج تمتع امسال خدمت مقام معظم رهبری برسیم و از بیانات سازنده ایشان در مسیر خدمت رسانی بهتر به زائران خانه خدا بهره ببریم. ایشان در بیانات شان فرمودند که: «شما کارگزاران امر حج و به تعبیر درست و خوب آقایان، خدمتگزاران ضیوف‌الرّحمان، قدر کاری را که انجام میدهید باید بدانید، کار بسیار مهمّی است؛ چون حج یک فریضه‌ی استثنائی است. در حج مجموعه‌ای از ارزشهای اسلامی جمع شده است که در هیچ واجب دیگری، در هیچ فریضه‌ی دیگری این‌ همه خصوصیّت از خصوصیّات مورد تمجید اسلام و مورد تعریض اسلام وجود ندارد.» همین موضوع مسئولیت ما را در خدمت رسانی به زائران سرزمین وحی دوچندان کرد.

 

کاپیتان از میان ما رفت

متاسفانه در تیرماه یکی دیگر از پیشکسوتان جمعیت هلال احمر را از دست دادیم. کاپیتان اسماعیل وحید، پیشکسوت امداد هوایی و نخستین خلبان امداد هوایی جمعیت هلال‌احمر به دلیل بیماری به دیار باقی شتافت.کاپیتان اسماعیل وحید از سال ۱۳۷۰ وارد جمعیت هلال‌احمر شد و از آن زمان در ماموریت های متعدد امدادی به هموطنان خدمت کرد. وی که از پیشکسوتان امداد هوایی هلال احمر بود، ۱۸ سال ریاست امداد هوایی هلال احمر را بر عهده داشت و در سمت‌های معاون عملیات شرکت هلی‌کوپتری نوید و عضو هیات مدیره این شرکت هم خدمات انسان‌دوستانه خود را به هموطنان ارائه کرده است.

بدون تردید درگذشت کاپیتان اسماعیل وحید از بنیانگذاران امداد هوایی در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ضایعه ای تاسف انگیز برای این جمعیت امدادی و داوطلبانه به شمار می آید. تجربه های گران کاپیتان وحید از بیش از دو دهه ریاست مرکز امداد هوایی سازمان امداد و نجات و حضور در عملیات های خطیر از جمله زلزله بم سرمایه ای ارزشمند برای جمعیت هلال احمر بود که اکنون به عنوان درس هایی مهم نزد این جمعیت به یادگار باقی و برای آیندگان عرصه امداد و نجات استفاده خواهد شد.

در مراسم ختم و بزرگداشت آن مرحوم شرکت کردم و فقدان این همکار عزیز و فرمانده بزرگ را به خانواده محترم   ایشان و امدادگران و نجاتگران عزیزمان تسلیت گفتم. روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

خداحافظ، امدادگر فداکار

حادثه ای تلخ در اولین ماه تابستان، یکی دیگر از داوطلبان و امدادگران فداکار را از ما گرفت. محمدحسین نظری، نجاتگر فداکار  جمعیت هلال احمر شهرستان خرم‌بید استان فارس در حین ماموریت امدادی در یک حادثه تصادف درحالی که جان چند نفر را از داخل خودرو نجات داد، به دلیل برخورد یک خودرو سنگین در محل حادثه متاسفانه جان خود را از دست داد.

فقدان امدادگران و نجاتگران داوطلب که با هدف کسب رضایت پروردگار و خدمت به مردم عضو این نهاد امدادی می‌شوند، خسارتی بزرگ برای هلال احمر است و این حادثه تلخ مجددا همه ما را داغدار کرد. امیدوارم خداوند متعال به خانواده این جوان فداکار صبر بدهد و روح بلند او را در جوار خویش سرشار از آرامش سازد.

 

در جمع جوانان، این بار در سولفورینو

گردهمایی سالانه جوانان فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر امسال هم در شهر سولفورینو ایتالیا برگزار شد. این نشست و رویداد بزرگ که در راستای تقویت نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر تشکیل شده بود در شناساندن این بزرگترین سازمان بشردوستانه و هفت اصل اساسی آن تأثیر بسزایی دارد. بسیاری از روسای جمعیت های ملی در این گردهمایی حضور داشتند و فرصت مغتنمی برای افزایش تعاملات بین المللی در زمینه فعالیت های جوانان داوطلب بود. در فرصت کوتاهی که در گردهمایی حضور داشتم توانستم برخی از فعالیت های موثر در این زمینه را در اختیار نمایندگان سایر کشورها بگذارم و از طرفی دیگر از ایده های جدید و تجربیات آنها هم در زمینه توسعه فعالیت های جوانان بهره ببرم که در برنامه ریزی های آتی در این زمینه حتما مورد استفاده قرار می گیرد. در حاشیه نشست ملاقات‌هایی با رئیس و دبیر کل فدراسیون  و مذاکراتی با رؤسای جمعیت‌های ملی کویت، قرقیزستان، گرجستان، مقامات فدراسیون بین‌المللی و مسئولین بخش‌های مختلف صلیب سرخ برگزار گردید.

 

کمیته ملی حقوق بشردوستانه

چهل و سومین کمیته ملی حقوق بشردوستانه هم پس از وقفه ای کوتاه در تیرماه برگزار شد؛ کمیته ای که با محوریت هلال احمر فعالیت می کند اما دارای وجهی ملی است و نمایندگان مختلفی از دستگاههای گوناگون و مرتبط در آن حضور دارند. در این جلسه وضعیت مصوبات پیشین مورد بررسی قرار گرفته و مصوبات جدیدی هم اتخاذ شد. افزایش تاثیرگذاری این کمیته ملی نیازمند کنش های موثر در زمینه های مرتبط هست که حتما باید مدنظر قرار گیرد.

نشان پهلوانی برای مردم ایران

پهلوانی و جوانمردی، رسم دیرینه ایرانی هاست. پهلوانان در آیین ما هرگز نمی میرند، راه و منش پهلوانی هم همینطور. از قدیم گفته ایم گر دست فتاده ای بگیری مردی؛ و حالا که در ماجرای سیل اخیر و حتی حوادث ماقبل، مردم ایران زمین بر زنده بودن و مانایی این رسم جوانمردی مهر تایید زدند، چه کسی جز آنها شایسته سپاس و تقدیر است؟

در تیرماه و در ویژه برنامه ای که از سوی فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای در تهران برگزار شد، بنده را به دلیل تلاش برای کمک رسانی به آسیب دیدگان در سیل اخیرمفتخر به نشان فرهنگ پهلوانی کردند. با شرمندگی تمام به دلیل بازگشت دیرهنگام از یک ماموریت، امکان حضور در مراسم را نداشتم و فی الواقع خودم را هم لایق دریافت چنین نشانی نمی دیدم.

این نشان متعلق است به تمام مردم نوع دوست ایران زمین که روح و منش پهلوانی در درون آنها همواره جاری است و صدالبته همه امدادگران، جوانان و داوطلبانی که خستگی ناپذیر برای تسکین آلام مردمان سیل زده کوشیدند. از لطف و عنایت مسئولان فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در نامه ای سپاسگزاری و این نشان را به موزه صلح جمعیت هلال احمر تقدیم کردم تا برای این خانواده بزرگ به پاس تلاش های بی دریغ در حوادث اخیر به یادگار بماند.

 

مردم بازهم رکورد زدند

در تیرماه کمک های مردمی به سیل زدگان در جمعیت رکورد تازه ای  را برجای گذاشت و از مرز ۲۰۰ میلیارد تومان گذشت. هر روز بر شرمندگی ما از این میزان عشق و محبت مردم به هم نوعان شان و اعتمادشان به هلال احمر اضافه می شود. همین موضوع بار این امانت را بر دوش ما سنگین تر می کندو خوشبختانه در تیرماه توانستیم تصمیمات اولیه برای هزینه کرد بخشی از کمک های مردمی را به سرانجام برسانیم. ده هزار بسته لوازم خانگی از کارخانه جات معتبر داخلی برای توزیع در میان سیل زدگان با طی فرایندهای قانونی تهیه شد. یک عدد یخچال ۲۰ فوت از کارخانه پارس، یک عدد گاز پنج شعله از کارخانه سینجر، یک دعدد فرش شش متری از کارخانه فرش امیران کاشان و دو عدد پتوی یکنفره گلبافت از کارخانه گلبافت توانستند در یک مناقصه قانونی برنده شوند. مجموع این بسته برای هرخانوار پنج و نیم میلیون تومان تمام شد و این درحالی است که اگر تک تک این اجناس را بصورت تک فروشی از بازار تهیه کنیم بالغ بر هشت میلیون تومان تمام می شود. از سوی دیگر تهیه کالاهای ایرانی سبب شد تا تولید ملی هم رونق مضاغفی بگیرد. به من خبر دادند که یکی از کارخانه های تولیدی بالا به دلیل رکود حاکم بر بازار قرار بود بیش از صد نفر از کارگرانش را تعدیل کند اما با همین سفارش تولید ده هزارتایی توانست آنها را حداقل تا پایان سال نگه دارد. به این می گویند یک تیر و چند نشان. پول خیر و کار نیک اینگونه برکت دارد.

ان شاالله به زودی  برای باقی مانده کمک های مردمی نیز تصمیمات لازم گرفته و گزارش شفاف آن به افکار عمومی داده می شود.

 

در میان کارگران

یکی از بهترین روزهای تیرماه، نیم روزی بود که در دو فضای متفاوت مهمان کارگران و صنعت گران تولید ملی کشور بودم که اکنون در مسیری یکسان قدم برمی داشتند. اول؛ دیداری داشتم از کارخانه صنایع نساجی هلال، جایی که انواع چادر، پتو، البسه و سایر اقلام امدادی تولید می شد. مجموعه ای توانمند که پشتیبان فعالیت های امدادی و حادثه دیدگان است و اغلب هم زحمات آنها در حوادث و بلایا کمتر دیده می شود. از خطوط تولید کالاهای مختلف امدادی بازدید کردم و با محصولات جدید و با برنامه های آتی برای تولید اقلام کیفی تر آشنا شدم. به خاطر شرایط خاص و اهدافی که جمعیت هلال احمر دارد ما هم نگاه ویژه ای به این کارخانه داریم. امیدوارم هماهنگی ها  و همدلی ها بیشتر شود و از ظرفیت های این مجموعه که بخشی از آن هنوز به فعل تبدیل نشده است استفاده کنیم. خوشبختانه تلاش های خوبی برای افزایش نیروی متخصص و افزایش کیفیت و همینطور کاهش بدهی هایی که از سال های گذشته به دلایل مختلف ایجاد شده صورت گرفته و امیدوارم که این کارها ادامه دار باشد. مطمئن هستم اگر استانداردهای فدراسیون جهانی را در تولیدات در نظر بگیریم که البته با آن فاصله چندانی هم نداریم می توانیم بازار خوبی برای صادرات به کشورهای منطقه و خود فدراسیون داشته باشیم.این امر نیازمند این است که دستگاه ها به روز شده و محصولات متنوع تر و برحسب اقلیم های گوناگون تولید شود.

 بعد از این بازدید سری به کارخانه سینجر زدیم، جایی که یکی از اقلام موردنیاز در بسته لوازم خانگی سیل زدگان را تولید می کرد. کارگران سختکوش ایرانی در این کارخانه مشغول تولید ده هزار اجاق گاز بودند تا به همراه همین مقدار یخچال فریزر کارخانه پارس، فرش کارخانه امیران کاشان و پتوی کارخانه گلبافت برای جبران بخشی از خسارات وارده به سیل زدگان استان های مختلف کشور برسد. برق امید در نگاه کارگران هم مشهود بود. مردم نوع دوست کشورمان اگرچه با نگاه مهربان و کمک های نقدی خود جمعیت هلال احمر را برای کمک به سیل زدگان واسطه قرار داده بودند اما با این تیر سه نشان زده بودند. هم به سیل زدگان کمک کردند، هم اجناس مورد نیاز را با قیمت پایین تر به دست شان رساندند و هم به اشتغال و تولیدملی کمک کردند.

در این بازدیدها توان بالای اجرایی و تخصصی دو کارخانه ایرانی در دو حوزه مختلف را از نزدیک دیدم که با یک هدف مشترک کار می کردند: تلاش برای کمک به آسیب دیدگان و کاستن از آلام بشری. هدف مقدسی که ذهن و جسم همه ما را به هم پیوند می زند، حتی در این روزهایی که چرخ زندگی سخت تر از گذشته می چرخد.

 

بار دیگر، لرستان

در تیرماه توفیق دست داد تا برای سومین بار در طول سه ماه گذشته، به استان لرستان و شهر سیل زده پلدختر سفر کنم؛ این بار اما با یک خبر خوب و برای آغاز توزیع بسته های لوازم خانگی.

حدود دو هزار بسته لوازم خانگی از ده هزار بسته تهیه شده در طرح مهرانه، از کارخانه های مختلف در شهرهای تهران، قزوین، کاشان و اصفهان به خرم آباد رسیده بود و توزیع این بسته ها را با حضور استاندار، نماینده ولی فقیه، نمایندگان مجلس و سایر مقامات استانی از لرستان آغاز کردیم. همه کالاها در محل پایگاه امداد هوایی هلال احمر استان، دپو شده بود و به تدریج و با هماهنگی مقامات استانی در میان سیل زدگان توزیع می شد. قرار هم بر این است تا این بسته صرفا در اختیار خانواده هایی قرار بگیرد که از نهاد حمایتی دیگری بسته لوازم خانگی دریافت نکرده باشند. هماهنگی ها در حادثه اخیر خوشبختانه خیلی بهتر از حوادث قبلی است و عدالت در توزیع اقلام در میان حادثه دیدگان بیشتر رعایت می شود.

این ابتدای کار است و مطمئنا جمعیت هلال احمر تا آخرین لحظه برای رفع نیازهای ضروری همچنان در کنار مردم سیل زده خواهد بود.

 

زلزله، این بار مسجد سلیمان

زلزله ۵٫۷ ریشتری مسجد سلیمان بار دیگر ما را نگران کرد اما خوشبختانه به خیر گذشت. در این زلزله نسبتا شدید بیش از صد نفر مصدوم داشتیم و متاسفانه یک فرد سالمند نیز به دلیل شوک ناشی از حادثه جان خود را از دست داد و تعداد محدودی خانه نیز دچار آسیب های جزیی شد که در همان ساعات اولیه با ایجاد اردوگاه اسکان موقت و توزیع اقلام زیستی افراد در معرض آسیب از محل خطرات احتمالی دور شدند.

خوزستان هنوز زخمی سیل است و گرچه این حادثه جدید چندان خطرناک نبود اما هشداری است برای همه ما که حتی بعداز حوادث بزرگ هم هیچ تضمینی نیست که حادثه بزرگ دیگری رخ ندهد. همواره باید آماده باشیم.

 

 نباید به هلال احمر ظلم کنیم

در یکی از جلسات شورای معاونین هلال احمر، مهمان عزیزی داشتیم. حجت الاسلام والمسلمین نقویان، دبیر هیات عالی گزینش کشور در جمع ما حاضر شد و ضمن هماهنگی بیشتر برای امورات جاری، از صحبت های او هم بهره زیادی بردیم. او با اشاره به اینکه هلال‌احمر نهادی است که افراد در آن متقاضی پست و مقام نبوده و افراد در این نهاد با عشق توام با جنون خدمت می‌کنند، گفت: این خدمت از آن نوع است که مرحوم شهید بهشتی گفته بود «ما شیفته خدمتیم» و اینجا جز به کام خطر رفتن و دست افتاده‌ای را گرفتن و آشوبی را مهار کردن و … انگیزه دیگری برای خدمت نیست و این شرایط به اندازه‌ای شیفتگی نیاز دارد که کمتر کسی مرد میدان است و لذا افرادی که در این مجموعه حاضرند، قطعا علاقه خاصی به خدمت دارند و امیدوارم این سیره حسنه در آیندگان این مجموعه و در حال حاضر نیز با قوت بیشتری افزایش یابد.

حجت الاسلام نقویان هلال‌احمر را از سالم‌ترین نهادها دانست و گفته که: در شرایطی که بسیاری از مسائل کشور یا در حال حریق است یا آتش زیر خاکستر، اگر خدایی نکرده ظلمی به هلال احمر شود ظلم به جامعه خواهد بود؛ چراکه یک امدادگر با تخصصی که دارد می‌تواند کار چند صد نفر دیگر را انجام داده و خدمت بیشتری ارائه دهد، لذا باید مراقبت کرد تا این ظلم به فرد و جامعه نشود؛ چراکه با حضور فرد نابلد و ناوارد در اصل به جامعه ظلم شده است.

 

بازدید از پنها

بازدید از مجموعه بالگردی پنها (شرکت ایرانی تولید، نگهداری و پشتیبانی بالگردهای مختلف) از مدت ها پیش در برنامه بود ولی چند بار به دلیل برنامه های غیرمترقبه از دستور کار خارج شد. خوشبختانه در تیرماه این برنامه هماهنگ شد و بازدیدی مفصل از این مجموعه که با توان متخصصان داخلی اداره می شود، داشتم که بسیار مفید و سازند بود. ناوگان بالگردی هلال احمر آن هم در این شرایط اقتصادی و تحریم های ظالمانه به مجموعه های بزرگی مثل پنها بیش از پیش احتیاج دارد. خوشبختانه در این بازدید و جلسات بعدی تفاهمات خوبی برای پشتیبانی و همکاری های مشترک صورت گرفت.

 

رئیس دفتر جدید، در ایران

کمیته بین المللی صلیب سرخ رییس جدیدی را برای دفتر خود در تهران تعیین کرد که در تیرماه همراه با مارک آخرمن، رییس دفتر پیشین جهت آشنایی و شروع به کار به ملاقات من آمد. در این دیدار از زحمات مارک آخرمن، رئیس پیشین دفتر تقدیر کردم و ضمن خوشامدگویی به رتو آدریان اشتوکر، رئیس جدید کمیته بین المللی صلیب سرخ روی چند نکته تاکید کردم. اول اینکه جمعیت هلال احمر و کمیته بین المللی صلیب سرخ به دلیل رابطه نزدیکی که با یکدیگر دارند می توانند برای کمک به مردم حادثه دیده ایران، قدم های مثبتی بردارند. طبق قوانین بین المللی، تحریم ها نباید به امور بشردوستانه و مردم حادثه دیده آسیب برساند اما در سیل اخیر ایران، هلال احمر به دلیل مسدود بودن حساب ها نتوانست کمک های دیگر کشورها و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر را به ایران انتقال دهد. این در حالی است که به دلیل فعالیت در زمینه توزیع، تولید دارو و تجهیزات پزشکی و ساخت اندام مصنوعی برای افراد معلول نیز با توجه به تحریم های آمریکا، جهت خرید مواد اولیه مصرفی پزشکی برای بیماران و نیازمندان مشکلات عدیده ای داریم.

در این زمینه به ملاقاتم با پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو نیز اشاره کردم که در آن دیدار، پیگیری و حل مشکلات مربوط به انتقال کمک ها به ایران با توجه به تحریم های آمریکا مورد تاکید قرار گرفت.

در این دیدار اشاره کردم که هلال احمر ایران تا کنون یک همکار صادق، مطمئن و قابل اعتماد برای کمیته بوده و ارتباط نزدیک تر می تواند در زمینه هایی که کمیته در مسیر نیل به اهداف بشردوستانه خود نیاز به کمک و همکاری دارد، ادامه داشته باشد. به همین خاطر هم لازم است تا جلسات کارشناسی بیشتر میان کمیته بین المللی صلیب سرخ و معاونت امور بین الملل هلال احمر با هدف شروع فعالیت های جدید و گسترش دیگر اقدامات بشردوستانه و همچنین ایفای نقش بشردوستانه هلال احمر در سراسر کشور برگزار شود.

رتو آدریان اشتوکر، رئیس جدید کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت ۲۳ ساله در کمیته بین المللی صلیب سرخ و با بیان اینکه بسیاری از موارد مطرح شده در این دیدار در جلسات کمیته مورد بررسی قرار گرفته، تاکید کرد: دغدغه های شما در جمعیت هلال احمر ایران دغدغه ما در کمیته هم محسوب می شود و حفظ و تداوم همکاری و دوستی میان دو مجموعه با توجه به منابع کم و مشکلات فراوان موجود، بسیار مهم است.

او اضافه کرد که: برای من باعث افتخار است که با جمعیت هلال احمر ایران به عنوان جمعیتی که ظرفیت و توانایی بسیار بالایی نه تنها در سطح داخلی بلکه در سطح بین المللی نیز دارد، همکاری خواهم کرد. در شرایط موجود، رهبری قوی، ایده های نو و احساس علاقه به مردم نیازمند و آسیب دیده باعث می شود که علیرغم وجود تحریم ها، کمک های بشردوستانه هلال احمر ایران به آسیب دیدگان ادامه پیدا کرده و اثرات تحریم ها کمرنگ باشد.

 

خبرهای خوب از عراق

سفر به عراق از برنامه های مهم و پرفایده در اولین ماه تابستان بود؛ هم برای خودم و هم برای جمعیت هلال  احمر. زیارت مرقد شش گوشه و مطهر امام حسین(ع) آن هم از بالای ضریح که در حال بازسازی است، و همچنین شرکت در مراسم غبارروبی از جمله توفیقات بزرگ این سفر برای خودم بود که شرح دادن حال و هوای آن در توان هیچ کسی و هیچ قلمی نیست. در یکی از بی تکرارترین و وصف ناشدنی ترین موقعیت های زندگی ام، برای خودم و همه دعا کردم که خداوند عاقبت مان را مثل مولایمان امام حسین(ع) سرشار از خیر و نیکی کند.

در همین سفر دیدار با شیخ عبدالمهدی، تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) هم مفید و سازنده بود، شیخ خوشرو و انسان وارسته ای که نماینده آیت الله سیستانی و امام جمعه کربلا هم هست. مهندسی برق خوانده و از علوم دینی بهره فراوانی برده. حدیثی از امام معصوم برایمان نقل کرد که: راه اندازی کار مردم مثل سعی صفا و مروه است. به لهجه شیرین عربی گفت که برای کمک به هر کسی یا نهادی که کار مردم را راه می اندازند، آمادگی داریم و چه جایی بهتر از هلال احمر که ذاتا وظیفه اش همین است.

خوشبختانه بین هیات پزشکی جمعیت هلال احمر با عتبه حسینی ارتباط بسیار نزدیکی برقرار است و همین موضوع هم کمیت و کیفیت ارایه خدمات درمانی به زائران ایرانی خصوصا در ایام اربعین را افزایش داده است. در دیدار با شیخ عبدالمهدی برای ادامه فعالیت هایمان در کربلا و حرم مطهر توافقات خوبی کردیم و ان شاالله با ادامه این همکاری ها بتوانیم خدمات بهتری به زائران بارگاه ملکوتی امام حسین(ع) ارائه بدهیم.

سفر۳روزه به عراق دستاوردهای خوبی داشت؛ مجموعه دیدارها و بازدیدهایمان از جمله جلسه با ستاد بازسازی عتبات، سفیر ایران و… باعث شد تا برخی طرح های بر زمین مانده تعیین تکلیف شود.

مهمترین موضوع هماهنگی برای راه اندازی فازاول درمانگاه کربلا تا اربعین۹۸بود. در جلسه با حسن پلارک، رییس ستاد بازسای عتبات پروژه ساخت درمانگاه ۱۱ طبقه در جوار حرم حضرت ابالفضل العباس (ع) مورد بررسی قرار گرفت و توافق شد تا کل این پروژه در ۱۸ ماه با مشارکت هلال احمر و ستاد بازسازی عتبات عالیات تکمیل و افتتاح شود. همچنین قرار شد تا حداقل ۲ طبقه از این ساختمان برای ارائه خدمات درمانی به زائران در ایام اربعین ۹۸، تکمیل شود. علاوه براین بازدید از بیمارستان بزرگ امام علی (ع) در نجف، برنامه ریزی برای ایجاد دو درمانگاه در کاظمین و سامرا و انبارمرکزی در نجف هم در همین سفر انجام شد که نوید آینده بهتری را برای ارائه خدمات مناسب تر به زائران عتبات عالیات می دهد.

دیداری نیز با آقای یاسین، رییس جمعیت هلال احمر عراق داشتیم که منجر به توافق برای همکاری نزدیک تر در اربعین امسال و راه اندازی درمانگاه مشترک در نجف اشرف و همچنین فعالیت های مشترک در زمینه توریسم درمانی شد.

 

دیدار با یک بانوی انقلابی

زنان بزرگ در سرزمین ما کم نیستند اما تیرماه به دیداری بانوی بزرگی در این دیار قهرمان پرور، رفتم که شاید در سایه همسر انقلابی اش کمتر دیده و شنیده شده است. همسر بزرگوار شهید سیدعلی اندرزگو گرچه کمی درگیر مشکلات سالمندی است اما ذهن پاک و روح انقلابی اش هنوز مثل روزگار جوانی پر انرژی و سرحال است. او، همسر و فرزندان گرامی اش مظهر یک خانواده انقلابی در تاریخ معاصر ما هستند. انسان های مقاومی که در دوران رژیم ستمشاهی ایستادند، مبارزه کردند و قامت خم نکردند تا امروز همه ما بتوانیم عزتمندانه زندگی کنیم.

خاطرات همسر انقلابی شهید اندرزگو را شنیدیم و حتی گاه کمی خنده مان گرفت اما چه کسی می تواند مشقات و سختی هایی که پشت این خاطرات نهفته است را درک کند؟ حامله باشی و چندین اسلحه جنگی را به شکم ببندی و از مرز رد کنی، همسرت شش سال در مشهد باشد و از بیم دستگیری نتواند به زیارت امام رضا(ع) برود، بعد از سال ها آوارگی و خانه به دوشی با چهار بچه قد و نیم قد چندین ماه را در زندان بگذرانی و از همه مهم تر بعد از گذشت چهل سال از انقلاب به دلیل عقدنامه جعلی با آن شهید و شناسنامه ها و مدارک جعلی برای عدم شناسایی توسط ساواک؛ هنوز کارت ملی نداشته باشی!

امروز روی پای خودمان ایستاده ایم و این به برکت ایستادگی و خون مبارزان انقلاب و شهداست. یادگاران آنها را فراموش نکنیم.

 

دادرس ها، آماده اند

مراسم تا ساعت دو نیمه شب طول کشید در حالی که قرار بود ۱۲ شب تمام شود. شور و حال و انرژی وصف ناشدنیِ این نسل نوجوان ما را هم تا نزدیکی های سحر نزد خود نگه داشت تا اختتامیه هفتمین دوره المپیاد آماده ویژه دادرسان سراسر کشور به خوبی و خوشی تمام شود.

اواخر تیرماه در اردوگاه شهید باهنر تهران مابین ۵۰۰ دادرسِ آماده و سرحال که سه روز رقابت فشرده را پشت سر گذاشته بودند حاضر شدم تا از برگزیدگان تقدیر کنم. حس و حال بچه ها فوق العاده بود. فکر نمی کردم این رقابت برای آنها اینقدر  به قول معروف حیثیتی باشد. اشک ها، لبخندها و فریادهای آنها نشان می داد که در رقابت های استانی و اکنون کشوری با تمام توان حاضر شده بودند. این سرزندگی و  نشاط را در کمتر جایی دیده بودم و همین هم باعث شد تا حتی وقتی نزدیکی های سحر به خانه برسم، هنوز خواب راهی به چشمانم نیافته باشد.

امسال طرح دادرس در هشت هزار مدرسه اجرا شده بود و در این المپیاد ۱۶ هزار تیم ۱۴ نفره دادرس با هم به رقابت پرداخته بودند تا از میان آنها ۳۱ تیم از ۳۱ استان به مرحله کشوری برسند. طرح ملی دادرس پس از هفت سال برگزاری و آموزش بیش از دو میلیون دانش آموز به ارتقای کمی و کیفی نیاز دارد و امیدوارم با توسعه آن از یکسو بتوانیم سهمی بزرگ در آماده سازی مردم برای مواجهه با بحران ها و حوادث ایفا کنیم و از سوی دیگر در تربیت نسلی بانشاط و پرامید نقش موثری داشته باشیم.

 

جلسه شورای عالی

جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر در اواخر تیرماه برگزار شد و ضمن مرور فعالیت های جاری و بررسی طرح های جدید تصمیمات خوبی نیز برای برخی پروژه های برزمین مانده و راکد گرفته شد که می تواند در حفظ سرمایه های جمعیت هلال احمر کارگشا باشد.قطعا با همفکری و نظارت همه اعضا و استفاده از توان تخصصی و کارشناسی موجود می توانیم از سرمایه های مادی و معنوی هلال احمر به خوبی صیانت کنیم.

 

سفر به روسیه و گرجستان

در تیرماه به دعوت روسای کمیته صلیب سرخ، سفر فشرده ای به دو کشور روسیه و گرجستان داشتم. در طی این سفر تعاملات خوبی برقرار شد و فضاهای جدید برای همکاری های جدید منطقه ای پدید آمد.

در بازدید از گرجستان با روسای صلیب‌سرخ، وزارت بهداشت، سازمان مدیریت بحران و شعبه کاخه‌تی ملاقات کردم و مقرر شد همکاری‌های دو جمعیت در حوزه‌های راه‌اندازی مرکز مدیریت سوانح منطقه‌ای، ساخت مرکز توانبخشی، دارو و تجهیزات پزشکی، توریسم‌درمانی، حمایت در تامین اقلام امدادی بشردوستانه و عقد خواهرخواندگی بین دو شعبه اصفهان و کاخه‌تی متمرکز شود.

در روسیه هم ضمن ملاقات با رییس کمیته صلیب سرخ روسیه از شرکت و کارخانه راشن هلی‌کوپتر و وزارت موقعیت‌های اضطراری بازدید کرده و در این زمینه ارتقاء سطح آموزش اعضا و داوطلبان، آموزش‌های امداد و نجات، تقویت انبارهای آستاراخان و مسکو مورد توافق طرفین قرار گرفت.

در هر دو کشور نیز در دیدار با سفرای کشورمان، سعی کردیم تا توافقات به عمل آمده با همکاری سفارت خانه ها زودتر به نتیجه عملی برسد.

 

دکتر علی اصغر پیوندی

رئیس جمعیت هلال احمر