اخبار / ستادی / گزارش اقدامات

گزارش اقدام ۶ (اسفند ماه ۱۳۹۷)؛ به پایان آمد این سال و…

سال ۱۳۹۷ هم به پایان رسید، با همه تلخی ها و شیرینی هایش. سالی پراز فراز و نشیب و اشک ها و لبخندها.با هم ایستادیم و جنگیدیم به امید روزهایی بهتر.

۱ ماه قبل

گزارش اقدام ۶ (اسفند ماه ۱۳۹۷)؛ به پایان آمد این سال و…

قدردان خدمات صادقانه و داوطلبانه تمام عزیزان جمعیت هلال‌احمر که این روزها با جان و دل در مسیر خدمت به مردم ایران قدم بر می‌دارند، هستم و برایشان آرز‌ویی جز سربلندی و سلامت ندارم.سال جدید به یمن ولادت حضرت علی(ع) آغاز می شود؛همین را می‌توان به فال نیک گرفت که روزگار در سال پیش رو بیشتر بر وفق مراد بچرخد.

دیدار پس از یکسال
اوائل اسفند ماه فرصتی دست داد تا با سفر یکروزه به دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد هم چند طرح باقی مانده از پروژه های چهل سالگی انقلاب را افتتاح کنیم و هم سری به تعدادی از خانواده های جان باختگان حادثه تلخ سقوط هواپیمای تهران-یاسوج بزنیم. در استان فارس مرکز اداری-امدادی نورآباد ممسنی و مرکز آموزشی اقلید را افتتاح کردیم و در یاسوج با بازماندگان دو خانواده داغدیده از حادثه یکسال گذشته دیدار کردیم.
دکتر نظری، دخترش را در حادثه تلخ سقوط هواپیمای تهران یاسوج از دست داده و متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سروگردن بود. همین دو ویژگی کافی بود تا وقتی میهمانش شویم برای عرض تسلیت مجدد، هیچ فاصله ای بین خودم با او احساس نکنم.
دکتر نظری، همکار و هم رشته ای عزیزی است که بزرگمنشی او بعداز آن حادثه شوم بر همه ما هلال احمری ها اثبات شده است. او سال هاست تخصص و تجربیات پزشکی اش را در خدمت مردم صبور استان کهگیلویه و بویراحمد به کار گرفته است و منشا برکات زیادی برای مردم این منطقه است. او دختر دانشجویش که مشغول تحصیل در رشته پزشکی بود تا ادامه دهنده راه پدر باشد، را در سقوط هواپیما از دست داد اما روحیه، صبر و امیدش را نه. همین موضوع درباره آقای خانبانی هم صدق می کرد. دختر و دو نوه اش را از دست داده بود اما خودش را تسلیم تقدیر خداوند می دانست.
حالا از آن حادثه تلخ یکسالی گذشته ولی داغ از دست رفته ها هنوز هم برای همه تازه است. خانواده های جانباختگان مشکلات و درخواست هایی داشتند که اغلب به حق بود. این درخواست ها البته ربطی به مجموعه هلال احمر نداشت اما ما به عنوان یک سازمان حامی و مدافعه گر باید سعی کنیم از هر کاری که برای تسکین آلام آسیب دیدگان می شود انجام داد، دریغ نکنیم. پس از بازگشت به تهران سعی کردم تا در نامه ای به مسئولان ذیربط مشکلات و درخواست های آنها را پیگیری کنم.

خبرهای خوب بودجه ای
خوشبختانه مجموعه تلاش ها و اقدامات همه همکارانم در موضوع حمایت از بودجه هلال احمر در سال ۹۸ نتیجه داد و مجلس شورای اسلامی حمایت بی دریغی در خصوص اختصاص بودجه هلال احمر داشت تا این بودجه ۲۱ درصد نسبت به لایحه ای که دولت به مجلس ارائه کرده بود، افزایش یابد.
اولین محلی که باعث افزایش اعتبار جمعیت شد، بند الف تبصره ۱۳ لایحه بودجه است، که در آنجا دولت از محل بودجه مربوط به مدیریت بحران ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران ۵۰۰ میلیارد تومان را برای جمعیت هلال احمر در نظر گرفته بود که مجلس و کمیسیون تلفیق این عدد را به ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش دادند و از این محل ۲۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات جمعیت هلال احمر افزوده شد. اگر در سال جدید وضعیت اعتباری کشور مناسب باشد و چنانچه تخصیص های خوبی دولت و سازمان برنامه بودجه به جمعیت هلال احمر داشته باشد می توان شاهد تحولات خوبی در زمینه دپوی انبارها، تجهیز پایگاهها و خرید تجهیزات لازم، باشیم.
موضوع دومی که پس از سه دهه اتفاق افتاد مسئله تصویب و اختصاص یک ردیف جدید درآمدی در قالب درآمد اختصاصی به جمعیت هلال احمر در قالب بند۲ ماده ۱۷ قانون اساسنامه است. (قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر در ماده ۱۷ منابع مالی هلال احمر را ذکر می کند) ۵۵ درصد از یک درصد ثبت سفارشاتی که در کشور صورت می گیرد به جمعیت هلال احمر اختصاص یافته است. این منبع درآمد، علیرغم این که توسط مبادی مربوطه وصول می شد اما در ۳۰ سال گذشته هیچ مبلغی از آن به هلال احمر اختصاص نیافت. تلاش های زیادی در دولت و مجلس صورت گرفت تا بتوانم این درآمد به حق جمعیت هلال احمر را پایدار کنیم. خوشبختانه امسال برای اولین بار با برنامه ریزی های دقیق و توجیه نمایندگان مجلس این قانون در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید و یک ردیف درآمد اختصاصی به مبلغ ۲۴۰ میلیارد تومان از محل یک درصد ثبت سفارشات موضوع بند ۲ ماده ۱۷ قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر مصوب و در بودجه سال ۹۸ تصویب شد.

همراه با رئیس جمهوری در گیلان
در اسفندماه همزمان با سفر دکتر حسن روحانی، دو پروژه جمعیت هلال احمر شامل پایگاه امداد هوایی و آشیانه بالگرد استان گیلان در چاف و همچنین پایگاه امداد و نجات شهید برشنورد در شهرستان صومعه سرا با دستور رئیس جمهور به شکل ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
برای این افتتاح همراه با کاروان رییس جمهور عازم گیلان شدم و در یک مراسم منظم و با حضور مردم و مسئولان استانی و محلی در محل پایگاه امداد هوایی و آشیانه بالگرد توضیحاتی را در خصوص این پروژه ها و نقش امدادهوایی جمعیت هلال احمر در حوادث مختلف خدمت رییس جمهور ارائه دادم. گفتم که: «ایران اسلامی سرزمینی پهناور و با اقلیمی متنوع و گوناگون است. کوهستان، دشتستان، کویر و دریا در چهار فصل سال تنوعی عجیب را در نوع حوادث احتمالی در این پهنه جغرافیایی رقم زده اند. بی گمان بدون تجهیزات به روز و نیروی انسانی کارآمد نمی توان از پس این تنوع در حوادث و مخاطرات برآمد. ناوگان امداد هوایی جمعیت هلال احمر در دو حادثه بزرگ یکسال گذشته یعنی زلزله کرمانشاه و سقوط هواپیمای تهران–یاسوج به خوبی نشان داد که ناوگان هوایی تا چه اندازه می تواند ابزاری توانمند برای امدادرسانی به حادثه دیدگان و انجام ماموریت های دشوار باشد. در حادثه زلزله کرمانشاه بالگردهای جمعیت هلال احمر با ۸۵ سورتی پرواز در طی دو روز اول توانستند جان ۱۹۴ نفر از مصدومین را در نقاط صعب العبور نجات دهند و بیش از ۵۵ هزار کیلوگرم اقلام امدادی را به حادثه دیدگان برسانند؛ موضوعی که بدون حضور ۱۰ بالگرد جمعیت هلال احمر در منطقه وسیع زلزله زده عملا امکانپذیر نبود. در حادثه تلخ سقوط هواپیمای تهران- یاسوج نیز در طول مدت ۱۲۸ روز عملیات سخت و نفس گیر در ارتفاعات ۴ هزارمتری و سرمای منفی ۲۰ درجه بالگردهای جمعیت هلال احمر با ۳۶۳ سورتی پرواز توانستند نقش موثری در عملیات جست و جو و انتقال امدادگران ایفا کنند.اداره ناوگان امداد هوایی کاری دشوار و هزینه بر است. امروز به همت دولت تدبیر و امید و با دستور مبارک رئیس جمهوری بیست و ششمین آشیانه بالگرد جمعیت هلال احمر به مساحت بالغ بر دوهزار مترمربع و هزینه ای بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال افتتاح می شود. امیدواریم با همراهی ایشان و سایر مسئولان کشوری و استانی به زودی بتوانیم چرخه ناوگان امدادهوایی جمعیت هلال احمر را در سراسر ایران اسلامی کامل کنیم.»
در این مراسم رییس جمهور محترم در مورد این دو پروژه با تقدیر از خدمات جمعیت هلال احمر گفتند: جمعیت هلال احمر در حوادث و سوانح فعالیت های ارزشمندی را انجام می دهد و همین طور در ایام عید نیز در جاده ها فعال است.دو پروژه ای هم که به آن اشاره شد پروژه های با اهمیتی هستند که با کمک مردم انجام شدند. این تجهیزات همواره باید برای امدادرسانی آماده باشند.

توسعه بسترهای کار داوطلبی در هلال احمر
فعالیت در حوزه داوطلبی که در حقیقت ، اساس کار جمعیت هلال احمر محسوب می شود، نیازمند روحیه ای فداکارانه و انجام اموری فراتر از وظیفه و شغل است و اگر در این خصوص موفق عمل کنیم، می توان به افزایش سرمایه اجتماعی در فضای این سازمان بزرگ مردم نهاد دست یافت.
این مخلص کلام من در افتتاحیه دوره آموزشی توانمندسازی معاونان داوطلبان جمعیت هلال احمر استان های سراسر کشور بود. اعتقاد راسخ دارم برای ترویج موثر یک فضیلت اخلاقی، می بایست مروجین آن خود بیش از دیگران ، عامل به آن باشند. بنابراین فعالان حوزه داوطلبی، می بایست با نشان دادن مسیرهای متعدد برای انجام مسئولیت اجتماعی، توان داوطلبی این سازمان را ترمیم و تقویت کنند و مرزهای جدیدی را برای ارایه خدمات انساندوستانه در زمینه های گوناگون ایجاد کنند.امروز می بایست بیش از هر زمانی دیگر ، با نیم نگاهی به فعالیت های گذشته، کمی از مسیرهای ریل گزاری شده گذشته فاصله گرفت تا با ایده های نو و خلاقیت ، بزرگنمایی فعالیت های ارزشمند داوطلبی و ارزشگزاری آن و ارتقای جایگاه عضویت در جمعیت هلال احمر، بتوان در نیل به آرمان های این سازمان عام المنفعه و همچنین بهبود در زندگی آسیب پذیر ترین قشرهای جامعه موفق عمل کرد.

رئیسی جدید برای قوه قضائیه
آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه در اسفندماه کار خود را آغاز کرد. به نمایندگی از خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر این انتصاب را به ایشان تبریک گفتم و آمادگی این نهاد مردمی و بین المللی را برای هرگونه همکاری با ایشان و قوه قضاییه اعلام کردم. مطمئنا تعامل مثبت با همه ارکان حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی، ظرفیتی بزرگ برای توسعه کمی و کیفی ارائه خدمات به مردم شریف ایران است.

دبی، فعلا حل شد
مشکلات بیمارستان ایرانیان دبی، بزرگترین چالش یک سال و نیم گذشته از زمان پذیرش مسئولیت جمعیت هلال احمر برای من بوده است. اولین هشدارها از همان اولین روزهای کاری ام از سوی مسئولان و نهادهای ذیربط دریافت شد که نشان می داد چقدر اوضاع بیمارستان بحرانی است. مشکلات داخلی بیمارستان از یکطرف و چالش های حقوقی ادامه فعالیت از دیگر سو حیات یکی از مهمترین بیمارستان های منطقه را تهدید می کرد. در تمام این مدت سعی کردم تا همه گزینه ها و راه حل های موجود روی میز باشد تا بالاخره بشود به ترتیب بهترین و مطلوب ترین پاسخ را گرفت. یا می بایست قید بیمارستان را می زدیم و آن را تعطیل می کردیم، یا یکی از دو راه حل قانونی موجود بر اساس قوانین کشور امارات( تبدیل به موسسه خیریه و یا موسسه تجاری) را می پذیرفتیم که منجر به تغیبر و تحول در مالکیت بیمارستان می شد و یا مسئولان اماراتی می پذیرفتند که بیمارستان در مقطع فعلی با همین وضعیت به کار خود ادامه دهد. قطعا آخرین گزینه مطلوب ترین گزینه ما بود اما با دست فرمان فعلی آنها و اوضاع منطقه کار سختی به نظر می رسید. به همین دلیل تمامی مسیرهای دیگر را نیز بررسی کردیم و حتی مقدمات اولیه را هم پیش بردیم تا درصورت نرسیدن به مطلوب ترین گزینه، به بن بست نرسیم.
خوشبختانه در اسفندماه مجوز بیمارستان تحت مالکیت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تمدید و روال فعالیت های درمانی عادی شد. اما این قطعا به معنای پایان کار نیست و متناسب با کمیت و کیفیت روابط دو کشور همیشه احتمال بروز مشکلات حقوقی و قانونی در مسیر فعالیت بیمارستان وجود دارد. از سوی دیگر مشکلات داخلی بیمارستان نیز باید هرچه زودتر کاهش یابد. در این مسیر و برای نظارت و کنترل بیشتر نیازمند حضور هیاتی از پزشکان مدیر و باتجربه بین المللی و همچنین اعضای شورای عالی هستیم. به زودی و با تشکیل این هیات تمام سعی و تلاش خود را برای حفظ و رونق این بیمارستان خوشنام در منطقه خاورمیانه به کار خواهیم بست.

تسلیتی برای اورژانس
اواسط اسفند ماه سانحه غم‌انگیز و اسفبار سقوط بالگرد مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان چهار محال و بختیاری، همه ما را لبریز از غم و اندوه کرده است.آسمانی‌شدن عزیزان تکنسین و گروه پرواز در حین ماموریت امدادی، نه‌تنها مصیبت بزرگی را بر قلب همکاران اورژانس نشاند؛ بلکه امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر را نیز با اندوهی بزرگ داغدار کرد.
هلال احمر، اورژانس و سایر دستگاه‌های امدادی به عنوان همکاران قدیمی در حوادث، سوانح و فوریت‌ها همیشه و همواره در کنار یکدیگر بوده‌اند و با هدف مقدس نجات جان انسان‌ها قدم به میدان ماموریت‌ می‌گذارند و با این نگاه است که در غم و شادی همیشه در کنار هم قرار دارند. به همین خاطر هم پرواز ملکوتی همکاران پرتلاش‌مان را به خانواده بزرگ اورژانس کشور تسلیت گفتم و برای روح این عزیزان غفران، رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان صبر جمیل مسئلت نمودم.

زنان؛ دوشادوش مردان
در روزی که به مناسبت تولد حضرت فاطمه زهرا(س) به نام زنان و مادران نامگذاری شده، توفیق یافتم که در جمع بزرگی از زنان جمعیت هلال احمر حضور بیابم.حدود سی درصد از امدادگران و تقریبا نیمی از داوطلبان جمعیت هلال‌احمر زنان هستند و الحق که تا امروز هیچ جا تنهایمان نگذاشته‌اند و در بشردوستی نمونه ندارند و همین نشان می دهد که زنان در جمعیت هلال احمر همواره دوشادوش مردانِ امدادگر در حوادث حضور داشته و برای تسکین آلام بشری تلاش می‌کنند. حتما تلاش می کنیم تا نقش و تاثیر زنان در جمعیت هلال احمر بصورت مستمر افزایش یابد.

حفظ حرمت مومن و عمل به مرّ قانون
حضور در گردهمایی اعضای هیئات بدوی و تجدید نظر، گروه های تحقیق و کارشناسان آسیب شناسی و بررسی تحلیل عملکرد هیات ها در حفظ و ارتقاء سلامت اداری، از جمله برنامه هایی دیگر بود که با توجه به فرصت های محدود ماه پایانی سال در آن حضور یافتم.
در این گردهمایی تاکید کردم که رسیدگی به پرونده های تخلف و قضاوت باید به شکلی باشد که فرد متخلف، باور درونی پیدا کند که حکم صادر شده کاملا مطابق با تخلفی است که انجام داده است.باید تمام مدارک و مستندات یک پرونده تخلف، بدون ذهنیت وپیشداوری و به طور کامل و به دور از فضای شائبه و تهمت بررسی شود. این مستندات به شکلی باشد که اگر قاضی دیگری پرونده تخلف مورد نظر را بررسی کرد با شما هم رای باشد.
خداوند متعال، ستارالعیوب است ما هم در قضاوت خود باید از این امر تاسی کنیم چرا که جز این باشد، تخلفی آشکار مرتکب شده ایم. همانطور که امام صادق (ع) فرمودند که حرمت و آبروی مومن از حرمت کعبه بالاتر است؛ همه ما وظیفه داریم که در همین چارچوب حرکت کنیم و در عین حال با تخلفات نیز به شدت برخورد کنیم.
فردی که مرتکب تخلفی شده، باید مطمئن باشد که تنها بر اساس عملکرد خود و قانون با او برخورد می شود چرا که با حاکم شدن فضای عمل به قانون و دوری از حس برتری جویی و قضاوت های شخصی، پذیرش حکم نیز برای فرد متخلف و همچنین اصلاح وی تسهیل می شود. مطابق دستورات دین اسلام، تنها برتری افراد بر یکدیگر، تقواست بنا بر این قضاوت با در نظر گرفتن حس برتری جویی، قطعا با مشکل مواجه می شود.
علاوه بر این در برخی تخلفات که نیاز به بررسی های بیشتر کارشناسان و متخصصان چه در داخل و چه بیرون از جمعیت دارد، لازم است از این امکان برای قضاوت و بررسی عادلانه پرونده تخلف استفاده شود.
در این گردهمایی مجددا بر ضرورت رعایت اصل برائت در برخورد با متخلفان تاکید کردم. همه افراد از تخلف مبرا هستند مگر اینکه ثابت شود یک فرد براساس مستندات قانونی مرتکب تخلف شده است.

یک عیدی شیرین
تلاش برای افزایش سطح تاب آوری در میان آسیب دیدگان یکی از ماموریت های اساسی هلال احمر است. حجم زیاد تصادفات رانندگی در ایران سالانه موجب افزایش بیماران ضایعه نخاعی در کشور می شود؛ بیمارانی که علاوه بر دردورنجی که خود و خانواده شان تحمل می کنند، هزینه های بسیاری را نیز متحمل می شوند. امسال از منابعی که در اختیار ما قرار گرفت تصمیم گرفتیم تا به حدود ۲۵ هزار خانواده ضایعه نخاعی مبلغ یک میلیون سیصدهزار تومان عیدی بدهیم. یک عیدی شیرین و غافلگیرکننده که بازتاب های مثبت بسیاری نیز در جامعه داشت.
علاوه بر این امسال توانستیم در تمامی استان های کشور و با محوریت ۹ استان آسیب دیده از حوادث یکی د وسال اخیر بسته های یک ماهه غذایی در میان آسیب دیدگان توزیع کنیم که برای نخستین بار در پایان سال صورت می گرفت.

رزمایشی برای نوروز
درحالی که تنها دو روز تا آغاز طرح های امدادونجات نوروزی و ایمنی و سلامت مسافرین در جمعیت هلال احمر باقی مانده است، در رزمایش شروع طرح های نوروزی که با حضور مسئولان نهادهای درگیر برگزار شد، شرکت کردم.نرم نرمک می رسد اینک بهار و دوباره جوانان و امدادگران هلال احمری آماده می شوند تا در این تعطیلات بهاری هم راه مردم باشند برای ایمنی و آرامش در سفر.امسال و در یکی از طولانی ترین تعطیلات نوروزی بازهم آماده می شویم تا داوطلبانه و مشتاقانه در خدمت و هم راه مردم باشیم. خوشبختانه توانستیم حدود سه درصد تجهیزات لجستیکی خودمان را افزایش دهیم. سازمان امداد و نجات با بیش از ۵۵۰۰ امدادگر در حدود ۱۴۰۰ پایگاه ثابت و سیار به مسافران خدمت رسانی می کند. سازمان جوانان نیز امسال برای نوزدهمین سال است که طرح ویژه ای برای نوروز اجرا می کند و جوانان ما در ۱۲۲۶ پست ثابت و سیار خدمات ایمنی و سلامت را به مسافران ارائه می کنند.
این جوانان در ۳۸۶ پایگاه نیز خدمات فرهنگی ارائه می کنند و فضای دوست دار کودک و خیمه های نماز یکی از این نمونه ها است. فضاهایی که خانواده ها در طول سفر می توانند چند دقیقه در آنجا توقف و استراحت کنند. علاوه براین پویش ملی بهرفت هم با قوت ادامه می یابد. این پویش با هدف بهبود رفتارهای ترافیکی و با مشارکت جوانان در فضای مجازی پیگیری می شود و امیدواریم که در کاهش سوانح جاده ای تاثیر داشته باشد.

مجمع عمومی؛ یک وحدت فراگیر
در اواخر اسفندماه مجمع عمومی جمعیت هلال احمر در جلسه سالانه خود، با حمایت قاطع نشان داد که تلاش های حاشیه سازان برای شکستن وحدت درونی خانواده بزرگ هلال احمر بی نتیجه است.
پنجمین جلسه از چهارمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال احمر پنج شنبه ۲۳ اسفندماه با حضور اغلب اعضا در مشهد مقدس برگزار شد که مهمترین دستورجلسه آن تصویب ترازنامه مالی و بودجه جمعیت هلال احمر بود.این جلسه پس از به حدنصاب رسیدن اعضا، با سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر آغاز شد. سپس با انتخاب هیات رییسه مجمع جلسه رسمیت یافت و وارد دستورکار شد. در ادامه دقایقی در باره وضعیت یکسال گذشته و چشم اندازه آینده و برنامه های آتی صحبت کردم و سپس دکتر محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر هم گزارش کار خود را ارائه داد.
مجمع عمومی سپس با گزارش های مالی خزانه دار کل، مدیرکل بودجه هلال احمر و رییس کمیسیون بودجه مجمع وارد شور در خصوص ترازنامه سال ۹۶ و ماده واحده سال ۹۸ شد. پس از آن موافقان و مخالفان بودجه نظرات خود را اعلام کردند و مجمع عمومی با حضور ۶۶ عضو حاضر از سراسر کشور وارد رای گیری در خصوص موارد مطرح، شد.
در ادامه و پس از رای گیری، مجمع عمومی با قریب به اتفاق آرا (۵۷ نفر) ترازنامه و صورت های مالی سال ۱۳۹۶ جمعیت هلال احمر و نیز ماده واحده بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ را مورد تصویب قرار داد.

آغاز سفرهای نوروزی
با نام و یاد خدای متعال و با آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه مردم شریف ایران اسلامی طرح خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر را از استان البرز و شهر هشتگرد آغاز کردیم.
سفر سه روزه ما به استان های شمال غرب کشور از شنبه ۲۵ اسفند شروع شد. روز نخست در خدمت امدادگران و جوانان استان های البرز و قزوین وسپس به استان زنجان رسیدیم.
در سفر به این استان فرصتی دست داد تا ضمن بازدید از پست نوروزی جوانان در عمارت ذوالفقاری، سری به مردان نمکی خفته در این عمارت قدیمی هم بزنیم. مردانی با سرگذشتی عجیب که بصورت اتفاقی با بدن‌های نسبتا سالم بازمانده از بیش از دوهزار سال پیش، در معدن نمک منطقه چهرآباد استان زنجان کشف شده‌اند.
تاریخ شگفتی‌های زیادی در خود دارد و زنجان منبع بسیاری از این شگفتی‌هاست. در مسیر تهران به اردبیل از زنجان عبور کردیم در حالی که این بار خاطره مردان نمکی هم با ما همراه بود.

خلاق مثل جوانان هلال احمر
امدادونجات تنها ماموریت مهم و اصلی ما در طرح ارائه خدمات نوروزی هلال احمرنیست. ماموریت مهم دیگری که همواره کوشیده ایم در کنار امدادرسانی به حادثه دیدگان به درستی به انجام برسانیم، کمک به بهبود رفتارهای ترافیکی برای پیشگیری از حوادث ترافیکی است. خوشبختانه در مسیر بازدیدهای نوروزی به عینه شاهد بودم که جوانان هلال احمری هریک با طرح های بومی و خلاقانه خود گامی در این مسیر برداشته بودند. از جمله جوانان اردبیلی که با طرح رانندگی ایمن تلاش می کردند مشوق رانندگانی باشند که فرهنگ صحیح رانندگی را رعایت می کنند. در این طرح چند گامی همراه آنها شدیم و در ادامه مسیر به امدادگرانی سر زدیم که در این استان برف خیز همت خویش را بدرقه راه مسافران نوروزی ساخته بودند.
طرح خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر دومین روزش را در حالی پشت سر گذاشت که اردبیل را به سمت آذربایجان غربی ترک کردیم، به امید آنکه در سال پیش روی هیچ کسی به کمک جوانان و امدادگران هلال احمری نیازی پیدا نکند.

دیدار با یک امام جمعه مردمی
از توفیقات بازدیدهای نوروزی در منطقه شمال غرب کشور، دیدار با سید محمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه محترم شهر تبریز بود. از حسن خلق و مردمی بودن ایشان دورادور و با واسطه رسانه ها بسیار شنیده بودم اما همین همنشینی کوتاه صبحگاهی نشان داد که میان شنیدن و دیدن همچنان فاصله بسیار است.
تبریز در بسیاری از اتفاقات دوران معاصر ما پیشگام بوده و اکنون امام جمعه مردمی این شهر نشان داده که تبریز در زمینه تطابق با تغییرات اجتماعی هم پیش رو است. امام جمعه ای که فاصله خودش را با مردم به حداقل رسانده، جوانان را به نماز جمعه می کشاند، با کودکان عکس یادگاری می گیرد، با شبکه های اجتماعی و فضای مجازی آشناست و برای تماشای فوتبال به ورزشگاه می رود، حتما سزاوار تحسین و ستایش است.
آشنایی کامل او با هلال احمر و وظایف و ماموریت های آن نیز مهر تایید دیگری بود بر اشراف وسیع ایشان بر نهادهای مردمی و آنچه در بطن جامعه می گذرد.
از دیدار و رهنمودها و نظرات ارزنده سید محمدعلی آل هاشم بسی بهره بردیم و از شهر برفی تبریز عازم نیمه دیگر آذربایجان شدیم. به سوی ارومیه؛ شهری در نزدیکی آب.

دریاچه ارومیه؛ الحمدلله
«الحمدلله رب العالمین…»؛ ۲۷اسفند ۱۳۹۷ از کنار دریاچه ارومیه گذشتیم و در برابر وضعیت فعلی آن کاری نمی توان کرد جز شکرگزاری خداوند متعال. امیدوارم با تدبیر دولت و کمک مردم بتوان این دریاچه تاریخی را به روزهای پرآبی گذشته بازگرداند.

پایان در قوشچی
بازدیدهای سه روزه نوروزی در مسیر استان های شمال غرب کشور که از هشتگرد در حوالی کرج شروع شده بود، بالاخره در پایگاه امدادی گردنه قوشچی در حوالی شهر سلماس به پایان رسید. نزدیک به ۱۱۰۰ کیلومتر مسیر جاده ای را پیمودیم و در این میان از دیدار با جوانان و امدادگران و کارکنان هلال احمری انرژی مضاعفی گرفتیم.
این تازه اول راه است. از طرح خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر هنوز ۱۹ روز دیگر باقی است. امیدوارم مسافران و امدادگران روزهای باقی مانده را با کمتر حادثه ای سپری کنند.

به پایان آمد این سال
تمام ایران خانواده منند با این حال چند سالی است که دو خانواده جدید دارم که تمام جان و فکرم شده‌اند؛ خانواده بزرگ جمعیت هلال‌احمر و جامعه پزشکی.هر دو خانواده‌ام سالی پر از فراز و نشیب و خوشی و ناخوشی را پشت سر گذاشتند اما رفیق بودیم و همراه که کم نیاوردیم و استوار پیش رفتیم.
قدردان خدمت صادقانه و داوطلبانه تمام عزیزان جمعیت هلال‌احمر و جامعه پزشکی که این روزها با جان و دل در مسیر خدمت به مردم ایران قدم بر می‌دارند هستم و برایشان آرز‌ویی جز سربلندی و سلامت ندارم.
سال جدید به یمن ولادت حضرت علی(ع) آغاز می شود؛همین را می‌توان به فال نیک گرفت که روزگار در سال پیش رو بیشتر بر وفق مراد بچرخد.

گزارش اقدام ۵ (بهمن ماه ۱۳۹۷)؛ نرم نرمک می‌رسد اینک بهار…

گزارش اقدام ۴ (دی‌ماه ۱۳۹۷)؛ خدمت ادامه دارد…

گزارش اقدام (شماره ۳- آذر ۹۷)؛ به امید روزهایی روشن…

گزارش اقدامات آبان ۹۷؛ پائیز اما زمستان!

از مهرتامهر/ گزارش مبسوط رئیس جمعیت هلال احمر از فعالیت‌های گذشته و چشم‌انداز آینده