اخبار / ستادی

گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران و گیلان؛ سفر به پایگاه‌های مهربانی

رئیس جمعیت هلال‌احمر برای افتتاح چند پروژه امدادی و بازدید از تجهیزات امدادی و عملیاتی میهمان استان‌های مازندران و گیلان بود. گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر و هیأت همراهش به استان‌های شمالی کشور را بخوانید.

۶ ماه قبل

گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران و گیلان؛ سفر به پایگاه‌های مهربانی

حسن حسن‌زاده / افتتاح هر پایگاه امدادونجات و ساخت هر مرکز امدادی دیگر، یعنی حادثه هر روز بیشتر از قبل در برابر توان نیروهای امدادی هلال‌احمر کم می‌آورد. هر پایگاهی که ساخته می‌شود، یعنی چند مصدوم و حادثه‌دیده بیشتر از گذشته به زندگی دوباره امیدوار می‌شوند. استان‌های گیلان و مازندران؛ جاده‌ها، کوه‌ها، جنگل‌ها و نیز دریایی دارند که مسافران را از تمام کشور به این نوار ساحلی سبزرنگ فرامی‌خواند. با این وجود، حادثه هم بار سفر می‌بندد و شهر به شهر و روستا به روستا همسفر مسافران می‌شود. در این میان هلال‌احمر اما با کمک خیران و مشارکت‌های مردمی تلاش می‌کند با ساخت پایگاه‌ها و مراکز امدادی بیشتر توان این مسافر ناخوانده را که جان می‌گیرد و خسارت به بار می‌آورد، کمتر از همیشه کند.

دکتر علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر نیز برای افتتاح چند پروژه امدادی و بازدید از تجهیزات امدادی و عملیاتی میهمان استان‌های مازندران و گیلان بود. در ادامه گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر و هیأت همراهش به استان‌های شمالی کشور را می‌خوانید.

ماندگاری یاد شهدای امدادگر

سفر دکتر علی‌اصغر پیوندی به استان‌های مازندران و گیلان برای افتتاح چند پایگاه امدادی و بازدید از پروژه‌های درحال تکمیل، از منطقه پلور آمل آغاز شد. از پای قله مه‌گرفته دماوند و در حاشیه جاده باران‌خورده هراز. ایستگاه اول سفر، اما ایستگاه مهربانی بود. مهربان مثل چشم‌های نگران و قلب رئوف حاج ناصرعلی ملک‌زاده. موسفید کرده فرهنگ و ادب آملی‌ها آمده بود با دست‌های لرزان اما بخشنده‌اش، قامت دوتا اما همت استوار چون دماوندش نام فرزند را ماندگار کند. همان فرزند که برای نجات جان همنوع پر کشید و امروز اسمش چون نگینی برای همیشه در پای گنبد گیتی ماندگار می‌شد. بامداد سرد جاده هراز اما انگار با گشایش پایگاه امدادگر شهید علی ملک‌زاده گرم شد. پایگاه امدادونجات بین‌شهری مجهز به اتاق اسکان اضطراری، درمانگاه، سوئیت‌های مجزا و… که قرار است دلگرمی مسافران محور پرحادثه هراز باشد. پدر شهید اما برای همه امدادگران پایگاه دغدغه داشت. برای جوان‌های فداکاری که می‌خواهند این پایگاه امدادونجات را پایگاه ایثار و مهربانی کنند. او برای همه امدادگران هلال‌احمر آرزوی سلامتی کرد و قدردانی و دعای خیر رئیس جمعیت هلال‌احمر برای سلامتی حاج ناصرعلی ملک زاده، پایان بخش این افتتاحیه صبحگاهی شد. مقصد بعدی سفر نزدیک بود. چند کیلومتر پایین‌تر از پایگاه شهید ملک‌زاده و در امتداد رودخانه خروشان هراز، نام شهید دیگری به رنگ سرخ روی تابلوی سفید پایگاه حک شده بود. پایگاه امدادونجات بین‌شهری گزنک یادمان امدادگر شهید جانبرار حیدری. مادر شهید هم آمده بود. برای ماندگار کردن نام فرزند عزیز کرده‌اش. برای اینکه به امدادگران پایگاه بگوید آنها هنوز هم با دست‌های پرتوان جانبرار روی زخم آسیب‌دیدگان مرهم می‌گذارند و انگار با پاهای او است که در چشم‌برهم‌زدنی به صحنه حادثه می‌رسند. همان‌طور که دکتر علی اصغرپیوندی دقایقی پیش از افتتاح رسمی پایگاه، حضور این مادر شهید را قوت قلب امدادگران دانست و گفت: «دل امدادگران پایگاه با حضور شما گرم می‌شود. آنها راه فرزندتان را ادامه می‌دهند و هر جا که آسیب‌دیده‌ای نیاز به کمک داشته باشد، نام او را زنده می‌کنند.»

افتتاحیه‌ای زیر باران

بارانی که از آغاز سفر شهر به شهر همراهی‌مان کرده بود، در روستای قادی محله بابلسر به اوج خود رسید. مقصد بعدی، افتتاح یکی دیگر از پایگاه‌های خیرساز استان مازندران بود. پایگاهی در محاصره زمین‌های زراعی اطراف که از هر سو، محور روستایی، پرتردد و البته پرحادثه بابل به بابلسر را احاطه کرده است. تابلوی سردر پایگاه اما گویای همه چیز بود. نام زنده‌یادان حاج محمدآقا حبیب‌زاده و عزت‌الله اشرفیان که می‌گفت این پایگاه هم نمونه‌ای است از مشارکت خیران و مردمی که هلال‌احمر را از جنس خود می‌دانند. پایگاه امدادونجات بین‌شهری که با امکاناتی چون اتاق فوریت‌های پیش‌بیمارستانی، اتاق عملیات آماده، اتاق اسکان اضطراری و… در محدوده روستای قادی محله به ٣٠ روستایی که در محور پرحادثه بابل به بابلسر قرار گرفته‌اند، خدمات‌رسانی خواهد کرد. دکتر پیوندی در حاشیه آیین افتتاح این پایگاه که با حضور خیران و تقدیر از آنها برگزار شد، با بیان اینکه مردم با مشارکت در پروژه‌های امدادی و خدمات‌رسانی هلال‌احمر همواره اعتماد و علاقه خود به این نهاد را نشان داده‌اند، گفت: «این پایگاه بین‌شهری سی‌وششمین پایگاه امدادی استان مازندران است که امروز به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند. پایگاهی که با مشارکت خیران و جمعیت هلال‌احمر ساخته شده و ما امیدواریم روحیه همدلی و همکاری که میان مردم استان مازندران وجود دارد، در دیگر استان‌ها هم توسعه پیدا کند، چراکه جمعیت هلال‌احمر از جنس مردم است و برای مردم تلاش می کند تا آنها در آسایش و آرامش باشند.»

حضور در گردهمایی مشترک مسئولان امور حقوقی و املاک جمعیت

دکتر علی‌اصغر پیوندی پس از افتتاح ساختمان اداری و امدادی هلال‌احمر شهرستان رضوانشهر در گردهمایی مشترک مسئولان امور حقوقی و املاک جمعیت و شورای مدیران هلال‌احمر استان گیلان شرکت کرد. او در این نشست با بیان اینکه باید همه کارکنان جمعیت هلال‌احمر برای ترویج روحیه داوطلبی در جامعه تلاش کنند، گفت: «اساس کار جمعیت، داوطلبی است و هلال‌احمر در سابقه ٩۵ ساله‌اش تلاش کرده است در این مسیر حرکت کند. ما نیز باید برای مردم شرایطی فراهم کنیم که هر کسی بتواند براساس توانمندی و علاقه‌اش برای کمک به دیگر افراد قدمی بردارد تا روحیه داوطلبی به تمام افراد جامعه تزریق شود.» دکتر پیوندی در این نشست به لزوم حفظ و بهینه‌سازی املاک و مستغلاتی که توسط مردم به جمعیت هلال‌احمر هبه شده است، اشاره کرد و افزود: «در طول سالیان گذشته مردم به دلیل اعتماد و علاقه به هلال‌احمر املاک و مستغلات بسیاری را به جمعیت هبه کرده‌اند. اکنون بیش از ٣۵٠٠ مورد مستغلات مختلف در اختیار جمعیت است که تلاش‌های بسیاری برای مشخص شدن وضعیت آنها انجام شده است. اما در طول سالیان گذشته به دلایل خواسته یا ناخواسته برخی املاک از اختیار جمعیت خارج شده است. باید در حوزه امور حقوقی تلاش‌های بیشتری انجام شود تا اموال و مستغلاتی که از سوی مردم به جمعیت هبه شده است، حفظ و بهینه‌سازی شود تا از آنها برای رفع مشکلات مردم بهره‌برداری کنیم.» سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به استان‌های گیلان و مازندران در شهرستان شفت و افتتاح مرکز اداری و امدادی این شهرستان به ایستگاه پایانی رسید. مرکزی با عرصه یک‌هزار و ٢٠٠، عیان ٢٨١ مترمربع و نیز به ارزش ۴٣٠‌میلیون تومان که با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر آغاز به کار کرد.

لاکوژده، پایگاهی که زمینش را اهالی روستا هدیه کردند

مقصد بعدی سفر رئیس جمعیت هلال‌احمر به استان گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه و افتتاح پایگاه امدادونجات لاکوژده یادمان شهید یزدان احمدی‌نژاد بود. روستایی با مردمان نیک‌اندیش که همگی سهمی در ساخت این پایگاه امدادونجات داشتند. اهالی روستا اما میهمان‌های ویژه مراسم افتتاحیه بودند. روستاییانی که دست در دست هم گذاشتند تا با کمک امدادگران فداکار هلال‌احمر، سایه شوم حادثه را از روستای خود و نیز از دیگر مناطق روستایی آستانه اشرفیه دور کنند. دکتر علی‌اصغر پیوندی نیز در این مراسم به لزوم همراهی مردم، خیران و دیگر نهادها برای تحقق اهداف بشردوستانه هلال‌احمر و پاسخگویی مناسب‌تر در حوادث مختلف اشاره کرد: «هلال‌احمر از جنس مردم و برای مردم است، بنابراین برای پیشبرد اهداف بشردوستانه و خدمات‌رسانی مناسب‌تر به مشارکت‌های مردمی، خیران، مسئولان استانی و … نیاز داریم. ساخت پایگاه امدادونجات لاکوژده نمونه‌ای از همکاری نهادهای قدرتمند اجتماعی، کمک‌های مردمی و همراهی خیران و مسئولان استانی است.» با افتتاح پایگاه امدادونجات لاکوژده که با اعتبار ۴٢٠‌میلیون تومان و زمین اهدایی خیران روستا ساخته شد، تعداد پایگاه‌های امدادونجات گیلان به عدد ١٧ رسید. رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه این مراسم با بیان اینکه هنوز تعداد پایگاه‌های امدادونجات هلال‌احمر در کل کشور به استانداردی که فدراسیون تعیین کرده، نرسیده است، گفت: «با افتتاح پایگاه لاکوژده، اکنون ۵۵٨ پایگاه در سطح کشور داریم که برای رسیدن به استاندارد فدراسیون حدود ۶٠٠ پایگاه دیگر مورد نیاز است.» ساختمان اداری و امدادی جمعیت هلال‌احمر شهرستان رضوانشهر، مرکز دیگری بود که دکتر علی‌اصغر پیوندی با حضور در جمع صمیمی کارکنان، داوطلبان، جوانان و نیز مردم رضوانشهر افتتاح کرد.

حضور دکتر پیوندی در جلسه شورای مدیران استان مازندران

افتتاح مجتمع آموزشی امدادی و اداره عملیات جمعیت هلال‌احمر در منطقه ساحلی فرح‌آباد ساری، بازدید از خانه هلال روستایی سمسکنده علیا و نیز افتتاح مرکز فیزیوتراپی هلال‌احمر استان مازندران، برنامه‌های عصرگاهی سفر یک روزه دکترپیوندی به استان مازندران بود. پایان‌بخش سفر رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران اما حضور در جلسه شورای مدیران جمعیت هلال‌احمر این استان بود. دکتر پیوندی در جمع مدیران هلال‌احمر استان مازندران با بیان اینکه باید به مازندران نگاه ملی داشت گفت: «اعتقاد ما در جمعیت هلال‌احمر این است که مازندران تنها یک استان نیست و باید با نگاه ملی به آن توجه کنیم، چراکه بسیاری از مردم کشور به دلیل جذابیت‌های متنوع این استان، به این خطه سفر می‌کنند و همین مسأله نیز احتمال بروز حوادث مختلف را در استان مازندران بیشتر می‌کند، بنابراین باید با جدیت بیشتر برای پاسخگویی به حوادث در سطح استان آماده باشیم.» او در این نشست به مهمترین وظایف و مسئولیت‌هایی که تمام کارکنان و اعضای خانواده هلال‌احمر باید سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند تا اهداف بشردوستانه جمعیت محقق شود، اشاره کرد: «گسترش فرهنگ داوطلبی یکی از نکات مهمی است که همه ما اعضای جمعیت هلال‌احمر باید برای تحقق آن تلاش کنیم. ما ٨٠میلیون ایرانی با روحیه نیکوکاری داریم و داشتن ٢میلیون داوطلب اگرچه غرورآفرین است، اما کافی نیست.» رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه به دیگر وظایف خطیر کارکنان هلال‌احمر اشاره کرد و افزود: «باید با تبیین‌کردن برخی مشکلات مردم به دیگر نهادها و سازمان‌ها، روحیه مطالبه‌گری برای حل مشکلات مردم را تقویت کنیم تا آنها نیز با ما همصدا شوند. همان‌طور که در حوادث جاده‌ای امدادگران هلال‌احمر وارد صحنه می‌شوند و فداکارانه برای نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، باید برای پیشگیری و کاهش چنین حوادثی هشدارهای لازم را به نهادهای مربوط مانند اداره راه، پلیس و …ارایه کنیم تا به حل مشکلات مردم که هدف نهایی جمعیت است، منجر شود.» دکتر پیوندی در ادامه این نشست از توجه هلال‌احمر مازندران به راه‌اندازی و توسعه خانه‌های هلال تقدیر کرد: «خانه هلال یک نمونه بی‌نظیر از خدمات هلال‌احمر است که از استان مازندران شروع شده است، چراکه خانه‌های هلال یک پرش بزرگ برای پاسخگویی به حوادثی است که احتمال وقوع آن در هر نقطه‌ای وجود دارد. مسأله‌ای که در استان مازندران بسیار جدی گرفته شده و از این جهت قابل تقدیر است.

دیدگاه‌ها