اخبار / اسلایدر

گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران و گیلان؛ سفر به پایگاه‌های مهربانی

رئیس جمعیت هلال‌احمر برای افتتاح چند پروژه امدادی و بازدید از تجهیزات امدادی و عملیاتی میهمان استان‌های مازندران و گیلان بود. گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر و هیأت همراهش به استان‌های شمالی کشور را بخوانید.

گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران و گیلان؛ سفر به پایگاه‌های مهربانی

حسن حسن‌زاده / افتتاح هر پایگاه امدادونجات و ساخت هر مرکز امدادی دیگر، یعنی حادثه هر روز بیشتر از قبل در برابر توان نیروهای امدادی هلال‌احمر کم می‌آورد. هر پایگاهی که ساخته می‌شود، یعنی چند مصدوم و حادثه‌دیده بیشتر از گذشته به زندگی دوباره امیدوار می‌شوند. استان‌های گیلان و مازندران؛ جاده‌ها، کوه‌ها، جنگل‌ها و نیز دریایی دارند که مسافران را از تمام کشور به این نوار ساحلی سبزرنگ فرامی‌خواند. با این وجود، حادثه هم بار سفر می‌بندد و شهر به شهر و روستا به روستا همسفر مسافران می‌شود. در این میان هلال‌احمر اما با کمک خیران و مشارکت‌های مردمی تلاش می‌کند با ساخت پایگاه‌ها و مراکز امدادی بیشتر توان این مسافر ناخوانده را که جان می‌گیرد و خسارت به بار می‌آورد، کمتر از همیشه کند.

دکتر علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر نیز برای افتتاح چند پروژه امدادی و بازدید از تجهیزات امدادی و عملیاتی میهمان استان‌های مازندران و گیلان بود. در ادامه گزارش سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر و هیأت همراهش به استان‌های شمالی کشور را می‌خوانید.

ماندگاری یاد شهدای امدادگر

سفر دکتر علی‌اصغر پیوندی به استان‌های مازندران و گیلان برای افتتاح چند پایگاه امدادی و بازدید از پروژه‌های درحال تکمیل، از منطقه پلور آمل آغاز شد. از پای قله مه‌گرفته دماوند و در حاشیه جاده باران‌خورده هراز. ایستگاه اول سفر، اما ایستگاه مهربانی بود. مهربان مثل چشم‌های نگران و قلب رئوف حاج ناصرعلی ملک‌زاده. موسفید کرده فرهنگ و ادب آملی‌ها آمده بود با دست‌های لرزان اما بخشنده‌اش، قامت دوتا اما همت استوار چون دماوندش نام فرزند را ماندگار کند. همان فرزند که برای نجات جان همنوع پر کشید و امروز اسمش چون نگینی برای همیشه در پای گنبد گیتی ماندگار می‌شد. بامداد سرد جاده هراز اما انگار با گشایش پایگاه امدادگر شهید علی ملک‌زاده گرم شد. پایگاه امدادونجات بین‌شهری مجهز به اتاق اسکان اضطراری، درمانگاه، سوئیت‌های مجزا و… که قرار است دلگرمی مسافران محور پرحادثه هراز باشد. پدر شهید اما برای همه امدادگران پایگاه دغدغه داشت. برای جوان‌های فداکاری که می‌خواهند این پایگاه امدادونجات را پایگاه ایثار و مهربانی کنند. او برای همه امدادگران هلال‌احمر آرزوی سلامتی کرد و قدردانی و دعای خیر رئیس جمعیت هلال‌احمر برای سلامتی حاج ناصرعلی ملک زاده، پایان بخش این افتتاحیه صبحگاهی شد. مقصد بعدی سفر نزدیک بود. چند کیلومتر پایین‌تر از پایگاه شهید ملک‌زاده و در امتداد رودخانه خروشان هراز، نام شهید دیگری به رنگ سرخ روی تابلوی سفید پایگاه حک شده بود. پایگاه امدادونجات بین‌شهری گزنک یادمان امدادگر شهید جانبرار حیدری. مادر شهید هم آمده بود. برای ماندگار کردن نام فرزند عزیز کرده‌اش. برای اینکه به امدادگران پایگاه بگوید آنها هنوز هم با دست‌های پرتوان جانبرار روی زخم آسیب‌دیدگان مرهم می‌گذارند و انگار با پاهای او است که در چشم‌برهم‌زدنی به صحنه حادثه می‌رسند. همان‌طور که دکتر علی اصغرپیوندی دقایقی پیش از افتتاح رسمی پایگاه، حضور این مادر شهید را قوت قلب امدادگران دانست و گفت: «دل امدادگران پایگاه با حضور شما گرم می‌شود. آنها راه فرزندتان را ادامه می‌دهند و هر جا که آسیب‌دیده‌ای نیاز به کمک داشته باشد، نام او را زنده می‌کنند.»

افتتاحیه‌ای زیر باران

بارانی که از آغاز سفر شهر به شهر همراهی‌مان کرده بود، در روستای قادی محله بابلسر به اوج خود رسید. مقصد بعدی، افتتاح یکی دیگر از پایگاه‌های خيرساز استان مازندران بود. پایگاهی در محاصره زمین‌های زراعی اطراف که از هر سو، محور روستایی، پرتردد و البته پرحادثه بابل به بابلسر را احاطه کرده است. تابلوی سردر پایگاه اما گویای همه چیز بود. نام زنده‌يادان حاج محمدآقا حبيب‌زاده و عزت‌الله اشرفيان که می‌گفت این پایگاه هم نمونه‌ای است از مشارکت خیران و مردمی که هلال‌احمر را از جنس خود می‌دانند. پايگاه امدادونجات بين‌شهري که با امكاناتي چون اتاق فوريت‌هاي پيش‌بيمارستاني، اتاق عمليات آماده، اتاق اسكان اضطراري و… در محدوده روستاي قادي محله به ٣٠ روستايي كه در محور پرحادثه بابل به بابلسر قرار گرفته‌اند، خدمات‌رساني خواهد كرد. دکتر پیوندی در حاشیه آیين افتتاح اين پايگاه كه با حضور خيران و تقدیر از آنها برگزار شد، با بیان اینکه مردم با مشارکت در پروژه‌های امدادی و خدمات‌رسانی هلال‌احمر همواره اعتماد و علاقه خود به این نهاد را نشان داده‌اند، گفت: «اين پايگاه بين‌شهري سي‌وششمين پايگاه امدادي استان مازندران است که امروز به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند. پايگاهي كه با مشاركت خيران و جمعيت هلال‌احمر ساخته شده و ما اميدواريم روحيه همدلي و همكاري كه ميان مردم استان مازندران وجود دارد، در ديگر استان‌ها هم توسعه پيدا كند، چراكه جمعيت هلال‌احمر از جنس مردم است و براي مردم تلاش مي كند تا آنها در آسايش و آرامش باشند.»

حضور در گردهمایی مشترک مسئولان امور حقوقی و املاک جمعیت

دكتر علي‌اصغر پيوندي پس از افتتاح ساختمان اداري و امدادي هلال‌احمر شهرستان رضوانشهر در گردهمايي مشترك مسئولان امور حقوقي و املاك جمعيت و شوراي مديران هلال‌احمر استان گيلان شرکت کرد. او در این نشست با بيان اينكه بايد همه کارکنان جمعیت هلال‌احمر براي ترويج روحيه داوطلبي در جامعه تلاش كنند، گفت: «اساس كار جمعيت، داوطلبي است و هلال‌احمر در سابقه ٩٥ ساله‌اش تلاش كرده است در اين مسير حركت كند. ما نيز بايد براي مردم شرايطي فراهم كنيم كه هر كسي بتواند براساس توانمندي و علاقه‌اش براي كمك به ديگر افراد قدمي بردارد تا روحيه داوطلبي به تمام افراد جامعه تزريق شود.» دکتر پیوندی در اين نشست به لزوم حفظ و بهينه‌سازي املاك و مستغلاتي كه توسط مردم به جمعيت هلال‌احمر هبه شده است، اشاره كرد و افزود: «در طول ساليان گذشته مردم به دليل اعتماد و علاقه به هلال‌احمر املاك و مستغلات بسياري را به جمعيت هبه كرده‌اند. اكنون بيش از ٣٥٠٠ مورد مستغلات مختلف در اختيار جمعيت است كه تلاش‌هاي بسياري براي مشخص شدن وضعيت آنها انجام شده است. اما در طول ساليان گذشته به دلايل خواسته يا ناخواسته برخي املاك از اختيار جمعيت خارج شده است. بايد در حوزه امور حقوقي تلاش‌هاي بيشتري انجام شود تا اموال و مستغلاتي كه از سوي مردم به جمعيت هبه شده است، حفظ و بهينه‌سازي شود تا از آنها براي رفع مشكلات مردم بهره‌برداري كنيم.» سفر دو روزه رئیس جمعیت هلال‌احمر به استان‌های گیلان و مازندران در شهرستان شفت و افتتاح مرکز اداری و امدادی این شهرستان به ایستگاه پایانی رسید. مرکزی با عرصه یک‌هزار و ٢٠٠، عیان ٢٨١ مترمربع و نیز به ارزش ٤٣٠‌میلیون تومان که با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر آغاز به کار کرد.

لاکوژده، پایگاهی که زمینش را اهالی روستا هدیه کردند

مقصد بعدي سفر رئيس جمعيت هلال‌احمر به استان گیلان، شهرستان آستانه اشرفيه و افتتاح پايگاه امدادونجات لاكوژده يادمان شهيد يزدان احمدي‌نژاد بود. روستایی با مردمان نیک‌اندیش که همگی سهمی در ساخت این پایگاه امدادونجات داشتند. اهالی روستا اما میهمان‌های ویژه مراسم افتتاحیه بودند. روستاییانی که دست در دست هم گذاشتند تا با کمک امدادگران فداکار هلال‌احمر، سایه شوم حادثه را از روستای خود و نیز از دیگر مناطق روستایی آستانه اشرفیه دور کنند. دكتر علي‌اصغر پيوندي نیز در اين مراسم به لزوم همراهي مردم، خيران و ديگر نهادها براي تحقق اهداف بشردوستانه هلال‌احمر و پاسخگويي مناسب‌تر در حوادث مختلف اشاره كرد: «هلال‌احمر از جنس مردم و براي مردم است، بنابراين براي پيشبرد اهداف بشردوستانه و خدمات‌رساني مناسب‌تر به مشاركت‌هاي مردمي، خيران، مسئولان استاني و … نياز داريم. ساخت پايگاه امدادونجات لاكوژده نمونه‌اي از همكاري نهادهاي قدرتمند اجتماعي، كمك‌هاي مردمي و همراهي خيران و مسئولان استاني است.» با افتتاح پايگاه امدادونجات لاكوژده که با اعتبار ٤٢٠‌میلیون تومان و زمین اهدایی خیران روستا ساخته شد، تعداد پايگاه‌هاي امدادونجات گيلان به عدد ١٧ رسيد. رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه این مراسم با بيان اينكه هنوز تعداد پايگاه‌هاي امدادونجات هلال‌احمر در كل كشور به استانداردي كه فدراسيون تعيين كرده، نرسيده است، گفت: «با افتتاح پايگاه لاكوژده، اكنون ٥٥٨ پايگاه در سطح كشور داريم كه براي رسيدن به استاندارد فدراسيون حدود ٦٠٠ پايگاه ديگر مورد نياز است.» ساختمان اداري و امدادي جمعيت هلال‌احمر شهرستان رضوانشهر، مركز ديگري بود كه دكتر علي‌اصغر پيوندي با حضور در جمع صمیمی کارکنان، داوطلبان، جوانان و نیز مردم رضوانشهر افتتاح کرد.

حضور دکتر پیوندی در جلسه شورای مدیران استان مازندران

افتتاح مجتمع آموزشي امدادي و اداره عمليات جمعيت هلال‌احمر در منطقه ساحلی فرح‌آباد ساری، بازدید از خانه هلال روستایی سمسکنده علیا و نيز افتتاح مركز فيزيوتراپي هلال‌احمر استان مازندران، برنامه‌های عصرگاهی سفر یک روزه دکترپیوندی به استان مازندران بود. پایان‌بخش سفر رئیس جمعیت هلال‌احمر به مازندران اما حضور در جلسه شوراي مديران جمعيت هلال‌احمر این استان بود. دکتر پیوندی در جمع مديران هلال‌احمر استان مازندران با بيان اينكه بايد به مازندران نگاه ملي داشت گفت: «اعتقاد ما در جمعيت هلال‌احمر اين است كه مازندران تنها يك استان نيست و بايد با نگاه ملي به آن توجه كنيم، چراكه بسياري از مردم كشور به دليل جذابيت‌هاي متنوع اين استان، به اين خطه سفر مي‌كنند و همين مسأله نيز احتمال بروز حوادث مختلف را در استان مازندران بيشتر مي‌كند، بنابراين بايد با جديت بيشتر براي پاسخگويي به حوادث در سطح استان آماده باشيم.» او در اين نشست به مهمترين وظايف و مسئوليت‌هايي كه تمام كاركنان و اعضاي خانواده هلال‌احمر بايد سرلوحه فعاليت‌هاي خود قرار دهند تا اهداف بشردوستانه جمعيت محقق شود، اشاره كرد: «گسترش فرهنگ داوطلبي يكي از نكات مهمي است كه همه ما اعضاي جمعيت هلال‌احمر بايد براي تحقق آن تلاش كنيم. ما ٨٠ميليون ايراني با روحيه نيكوكاري داريم و داشتن ٢ميليون داوطلب اگرچه غرورآفرین است، اما كافي نيست.» رئيس جمعيت هلال‌احمر در ادامه به ديگر وظايف خطير كاركنان هلال‌احمر اشاره كرد و افزود: «بايد با تبيين‌كردن برخي مشكلات مردم به ديگر نهادها و سازمان‌ها، روحيه مطالبه‌گري براي حل مشكلات مردم را تقويت كنيم تا آنها نيز با ما همصدا شوند. همان‌طور كه در حوادث جاده‌اي امدادگران هلال‌احمر وارد صحنه مي‌شوند و فداكارانه براي نجات جان انسان‌ها تلاش مي‌كنند، بايد براي پيشگيري و كاهش چنين حوادثي هشدارهاي لازم را به نهادهاي مربوط مانند اداره راه، پليس و …ارایه كنيم تا به حل مشكلات مردم كه هدف نهايي جمعيت است، منجر شود.» دكتر پيوندي در ادامه اين نشست از توجه هلال‌احمر مازندران به راه‌اندازي و توسعه خانه‌هاي هلال تقدير كرد: «خانه هلال يك نمونه بي‌نظير از خدمات هلال‌احمر است كه از استان مازندران شروع شده است، چراكه خانه‌هاي هلال يك پرش بزرگ براي پاسخگويي به حوادثي است كه احتمال وقوع آن در هر نقطه‌اي وجود دارد. مسأله‌اي كه در استان مازندران بسيار جدي گرفته شده و از اين جهت قابل تقدير است.

بازدید: 80

دیدگاه کاربران