اخبار / ستادی

یکشنبه غم‌انگیز ارس؛ روایت سه: داوطلبان امدادگر

دود غلیظ و سیاهی کوه‌های ارسباران را پوشانده است. بوی آتش روستاهای اطراف خداآفرین را پر کرده و هلی‌کوپترها و خودروهای امداد و آتش‌نشانی و هلال‌احمر در رفت و آمدند. ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران طعمه آتش شده‌اند و با وجود خاموش شدن زبانه‌های آتش، هنوز بیم جان گرفتن شعله‌ای کوچک و برپا شدن آتشی تمام قد می‌رود.

۱ هفته قبل

یکشنبه غم‌انگیز ارس؛ روایت سه: داوطلبان امدادگر

هفته نامه پیام هلال در شماره ۴۶۶ نوشت: امدادگران پایگاه ارس شهرستان خداآفرین یک هفته‌ای است میزبان ارگان‌های امدادی هستند که برای اطفای حریق به منطقه آمده‌اند. کفش و کوله و تجهیزات کوهنوردی خود را لحظه‌ای زمین نمی‌گذارند و برای پشتیبانی عملیات اطفای حریق آماده‌اند. از توزیع مواد غذایی و آب گرفته تا امداد مصدومانی که دچار سوختگی و تنگی نفس شده‌اند و حتی کمک به خاموش کردن آتش. آتشی که به جان جنگل‌های ارسباران افتاده مدام مهار می‌شود و دوباره شعله تازه‌ای، گوشه‌ای دیگر از جنگل آتشی بزرگ به پا می‌کند و امدادگران را راهی نقطه تازه‌ای از کوهستان و جنگل ارسباران.

مصدوم‌ها را در محل حادثه امدادرسانی می‌کنند و کسانی که به رسیدگی بیشتر نیاز داشته باشند از محدوده عملیات دور می‌کنند. «حامد محمود‌زاده» از امدادگران پایگاه ارس شهرستان خداآفرین می‌گوید: «آذوقه مورد نیاز نیروهای حاضر در محل حادثه را به روستاهای نزدیک حریق می‌بریم و از آنجا، این مواد غذایی و کمک‌های اولیه را به منطقه عملیات می‌فرستیم. هرچه به محدوده حریق نزدیک‌تر می‌شویم، نیروهای امدادگر با تخصص‌های بیشتری حضور دارند. دلیلش هم این است که فردی که به این محدوده اعزام می‌شود هم باید از امداد و نجات آگاهی داشته باشد و هم اهل امداد کوهستان باشد و از طرفی آشنا به محیط حریق ما امدادگران به‌صورت کاملاً تخصصی با حریق جنگل آشنا نیستیم و نهایتاً برای اطفای حریق خودرو در امدادهای جاده‌ای آموزش دیده‌ایم. از طرف دیگر تجهیزات موجود در منطقه، تجهیزات مناسب و کافی برای این حریق نیستند. دسترسی به محدوده آتش کار ساده‌ای نیست و به کمک وسایل نقلیه نمی‌توان به آنجا رسید. حجم حریق هم گسترده‌تر از آن است که بتوان آن را با کپسول آتش‌نشانی خاموش کرد. هلی‌کوپترهای مجهز به آبپاش کارآمدترین وسیله موجود در چنین عملیاتی است.»

هلی‌کوپتر آبپاش هلال‌احمر از لحظه‌ای که به دستور تیم مدیریت بحران وارد منطقه آتش‌سوزی شده است، با سورت‌های پرواز پی در پی، برای اطفای حریق جنگل‌های ارسباران دست به کار می‌شود. بعد از یک هفته از شروع آتش‌سوزی، شعله‌ها از تن درختان ارس دست کشیده‌اند اما همچنان‌گاه و بی‌گاه دود سیاهی در محدوده بکر این جنگل‌ها به چشم می‌خورد و توجه تیم عملیاتی را به خود جلب می‌کند. محمودزاده می‌گوید: «اطفای حریق در جنگل‌های ارسباران، با ارتفاع بلند درختانش و گستردگی آتش‌سوزی کار ساده‌ای نیست. به‌طور متوسط ۱۰ آتش‌سوزی در سال در این جنگل‌ها رخ می‌دهد. بیش از یک هفته است که نیروهای امداد، نیروهای نظامی، اداره محیط‌زیست و محیط‌بانان و امدادگران هلال‌احمر و دیگر ارگان‌ها درگیر خاموش کردن شعله‌های این آتش هستند و هر روز تعدادی از افراد حاضر در این محل مصدوم و دچار سوختگی می‌شوند.»