اخبار / ستادی

یکشنبه غم‌انگیز ارس؛ روایت یک: به زبان آتش

دود غلیظ و سیاهی کوه‌های ارسباران را پوشانده است. بوی آتش روستاهای اطراف خداآفرین را پر کرده و هلی‌کوپترها و خودروهای امداد و آتش‌نشانی و هلال‌احمر در رفت و آمدند. ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران طعمه آتش شده‌اند و با وجود خاموش شدن زبانه‌های آتش، هنوز بیم جان گرفتن شعله‌ای کوچک و برپا شدن آتشی تمام قد می‌رود.

۱ هفته قبل

یکشنبه غم‌انگیز ارس؛ روایت یک: به زبان آتش

هفته نامه پیام هلال در شماره ۴۶۶ نوشت: امدادگران پایگاه ارس شهرستان خداآفرین یک هفته‌ای است میزبان ارگان‌های امدادی هستند که برای اطفای حریق به منطقه آمده‌اند. کفش و کوله و تجهیزات کوهنوردی خود را لحظه‌ای زمین نمی‌گذارند و برای پشتیبانی عملیات اطفای حریق آماده‌اند. از توزیع مواد غذایی و آب گرفته تا امداد مصدومانی که دچار سوختگی و تنگی نفس شده‌اند و حتی کمک به خاموش کردن آتش. آتشی که به جان جنگل‌های ارسباران افتاده مدام مهار می‌شود و دوباره شعله تازه‌ای، گوشه‌ای دیگر از جنگل آتشی بزرگ به پا می‌کند و امدادگران را راهی نقطه تازه‌ای از کوهستان و جنگل ارسباران.

یکشنبه بود که خبر آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران به گوش رسید. امدادگران پایگاه ارس شهرستان خداآفرین برای پشتیبانی از عملیات اطفای حریق دست به کار شدند و آستین بالا زدند. ماجرا این بار کشدارتر از آتش‌سوزی‌های همیشه بود و امدادگران و نیروهای عملیات را یک هفته‌ای درگیر خود کرد.

«عبادت عبدلی» رئیس شعبه خداآفرین می‌گوید: «آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران اتفاقی است که در سال چند باری شاهد آن هستیم. با این حال حجم این آتش‌سوزی‌ها همیشه به گستردگی آتش‌سوزی اخیر نیست. در آتش‌سوزی اواخر مرداد ارسباران، آتش به‌صورت پراکنده در بخش‌های مختلفی از جنگل رخ داد. به همین دلیل وقتی آتش‌نشان‌ها مشغول مهار آتش در نقطه‌ای بودند، شعله‌ها در محدوده‌ای دیگر گسترده می‌شدند. محدوده ارسباران و خداآفرین بادهای فصلی دارد که وزش آن در این موقع از سال، از ساعت ۱۱ صبح آغاز می‌شود. همین وزش باد هم دلیل دیگری برای گسترش آتش‌سوزی در این منطقه است.» ۲ تیم عملیاتی شهرستان از ساعات اولیه آتش‌سوزی در حالت آماده‌باش و در منطقه حاضر هستند. تیم‌های امدادرسان دیگری هم از مرکز استان برای پشتیبانی و عملیات امداد و نجات و کمک به اطفای حریق، راهی خداآفرین شده‌اند. عبدلی می‌گوید: «علاوه بر نیروهای امدادی، داوطلبان و جوانان و دیگر اعضای هلال‌احمر برای مشارکت در عملیات آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران اعلام آمادگی کردند و با ما مشارکت داشتند.» جنگل‌های ارسباران در طول سال به دلایل مختلف دچار آتش‌سوزی می‌شوند اما مهار این آتش‌سوزی و اطفای آن معمولاً بیش از یک روز به درازا نمی‌کشد.