اخبار / ستادی

یک سال پرخروش در هلال‌احمر

داغی خط سیل فروردین ۹۸ هنوز بر استان‌‌های سیل‌زده مانده است؛ سیلی که روزهای پرکاری را در شروع امسال برای جمعیت هلال احمر رقم زد؛ تلاشی شبانه‌روزی برای تخلیه اضطراری، اسکان اضطراری، حمایت‌های بهداشتی، مالی، روانی و… و حالا تلاش برای کم کردن آلام مردمی که هنوز سیل را فراموش نکرده‌اند.

۲ ماه قبل

یک سال پرخروش در هلال‌احمر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از روزنامه ایران، اما جمعیت هلال احمر ایران که ۹۷ سال از تأسیس آن می‌گذرد از پیشگامان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ وهلال احمر است که با تکیه بر هفت اصل «بی غرض، بی‌طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، بشردوستی، یگانگی و جهانشمولی» و چهار هدف «تأمین احترام انسان‌ها، کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها، تلاش برای تسکین آلام بشری و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن تبعیض میان آنها» فعالیت می‌کند و بازوی قدرتمندی برای خدمت‌رسانی به مردم محسوب می‌شود. 

جمعیت هلال احمر با توجه به مخاطرات طبیعی کشور در چند سال اخیر روزهای پر کاری را گذرانده است. علاوه بر امداد و نجات اولیه در این حوادث، بر اساس اهدافی که دارد در زمینه‌های دیگری هم فعالیت می‌کند.  برخی از فعالیت‌های مهم هلال احمر در یکسال گذشته را با هم مرور می‌کنیم.

سیل فروردین ۹۸

در یک‌سال گذشته، بیشترین انرژی و فعالیت هلال احمر جمهوری اسلامی در سیل فروردین ۹۸ صرف شد. سیلی که ۲۵ استان را درگیر خود کرد و البته در گلستان، لرستان و خوزستان بیشترین آسیب را در پی داشت.

امدادگران هلال احمر از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۳۰ فروردین ۹۸ به ۳۴۰۰ شهر و روستا و ۶۰۲ هزار نفر امداد‌رسانی کردند. ۸۳۴۵ نفر به مناطق امن منتقل شدند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر اسکان اضطراری یافتند. در جریان این امدادرسانی‌ها، بالگردهای جمعیت هلال احمر ۹۱۵ ساعت پرواز انجام دادند که رکوردی در امدادرسانی هوایی در دنیا محسوب می‌شود.

در کنار امدادرسانی اولیه به مردم سیل‌زده، با حمایت مردمی تاکنون بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان کمک نقدی جمع‌آوری شد. ۵۵ میلیارد تومان از این کمک‌ها در فاز اول صرف تأمین لوازم ضروری زندگی حادثه دیدگان شد.

در طرح مهرانه ۱۰ هزار بسته لوازم خانگی شامل پتو، فرش، یخچال و اجاق گاز تأمین و توزیع شد. رسیدگی به مناطق سیل زده تنها محدود به امداد و نجات و تأمین وسایل زندگی نشد بلکه نیازهای روانی و فرهنگی این مناطق نیز مد نظر قرار گرفت.

از همان ابتدا تیم‌های سحر (تیم‌های حمایت روانی پس از بلایا) سازمان جوانان در مناطق حادثه دیده حاضر شدند و سعی در کاهش آلام حادثه دیدگان داشتند و همچنان نیز اعضای داوطلب این سازمان در کنار کودکان هستند. در ادامه فعالیت‌های سازمان جوانان در مناطق سیل زده پویشی با عنوان با مهر تا مهر با هدف تهیه اقلام فرهنگی از جمله کتاب، اسباب بازی و لوازم‌تحریر برای کودکان و نوجوانان این مناطق اجرا شد و اکنون توزیع این اقلام که نزدیک به ۱۱۸ هزار بسته است آغاز شده است.

نذر آب، طرحی برای مقابله با خشکسالی

همین روزها که مصادف با هفته دولت می‌شود، جمعیت هلال احمر مشغول اجرای دومین دوره طرح نذر آب است. طرحی که برای مقابله با آسیب‌های ناشی از دو دهه خشکسالی متوالی در جنوب شرق ایران اجرا می‌شود؛ سال گذشته شهرها و روستاهای خشک سیستان و بلوچستان امدادرسانی شدند، اما امسال با گسترش طرح به سه استان دیگر، ۱۷ شهر از ۴ استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان امدادرسانی می‌شوند.

ارسال مخازن آب برای تأمین آب شرب، حضور کاروان‌های سلامت در روستاهای این شهرستان‌‌ها، اعزام پزشکان داوطلب برای ارائه خدمات درمانی در قالب کاروان سلامت و همین طور ارائه خدمات معیشتی و توزیع بسته‌های غذایی، بهداشتی لوازم تحریر و اسباب بازی برای کودکان از جمله بخش‌های دیگر طرح نذر آب است.

طرح ققنوس

استان سیستان و بلوچستان با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و از همین رو در یکسال و نیم گذشته این استان به یکی از اولویت‌های اصلی جمعیت هلال احمر تبدیل شده و این نهاد سعی دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های خود به توسعه این استان در جنبه‌های مرتبط کمک کند و از همین رو است که در این مدت طرح‌های مختلف به بهره‌برداری رسیده است.

در این میان اما زمستان گذشته آتش‌سوزی در مدرسه اسوه حسنه و فوت دو دانش‌آموز باعث شد تا جمعیت هلال احمر در موضوع تأمین وسایل گرمایشی مدارس استان نیز به کمک وزارت آموزش و پرورش بیاید و طرح ققنوس آغاز شد.

در این طرح جمعیت هلال احمر تأمین وسائل گرمایشی استاندارد مدارس ابتدایی استان را متقبل شد و تجهیز حدود ۱۸۰۰ کلاس درس در سیستان و بلوچستان که فاقد سیستم گرمایشی استاندارد بودند، آغاز شد که بخش عمده‌ای از این کلاس‌ها تا به حال به وسایل گرمایشی استاندارد تجهیز شده‌اند.

طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی
همزمان با آغاز سال نو طرح نوروزی جمعیت هلال احمر با همکاری سازمان امداد و نجات و سازمان جوانان آغاز شد و در این طرح علاوه بر اینکه تمام ظرفیت امداد و نجات برای رسیدگی به مسافران نوروزی به خدمت گرفته شد، جوانان داوطلب سازمان جوانان نیز در ورودی شهرها و اماکن پرتردد حاضر شدند و خدمات مختلفی از جمله راهنمایی مسافران نوروزی و معرفی فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جمعیت در ارائه خدمات بشردوستانه را ارائه کردند.

پویشی با عنوان «بهرفت» نیز برای دومین سال با هدف بهبود رفتار ترافیکی از سوی این جوانان اجرا شد. با وجود درگیر شدن بخش‌های زیادی از کشور با سیل این پایگاه‌ها تا پایان تعطیلات نوروز همچنان به فعالیت‌های خود ادامه دادند.

دادرس، طرحی برای آمادگی دانش‌آموزان

طرح دادرس (دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت) از جمله طرح‌های زیرساختی و آموزشی است که سازمان جوانان هلال احمر متولی آن است. در این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش در طول یکسال گذشته آموزش‌های کمک‌های اولیه و امداد و نجات در ۸ هزار مدرسه در سراسر کشور ارائه شده است.

دانش‌آموزان پس از فراگیری این آموزش‌ها با تشکیل تیم‌هایی در قالب مسابقاتی با عنوان المپیاد آماده به رقابت با هم می‌پردازند. مرحله کشوری این مسابقات نیز چندی پیش با رقابت تیم‌های برتر ۳۱ استان در دو بخش پسران و دختران برگزار شد.  علاوه بر این طرح سازمان جوانان اردوهای مختلفی را در ایام تابستان برای اعضای فعال و برتر خود برگزار می‌کند که از جمله آنها اردوهای نشاط و امید و دوستی است.

از حج تا اربعین

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ایرانیان در خارج از کشور از جمله مأموریت‌های مهم هلال احمر به‌عنوان یک نهاد بین‌المللی است. در این میان حج و اربعین دو مراسم مهم هستند که ایرانیان بسیاری در آن حضور دارند و جمعیت هلال احمر در ایام برگزاری آنها سعی می‌کند تا با ارسال تیم‌های بهداشتی و درمانی از سلامت ایرانیان در خارج از کشور حفاظت کند.

مراسم اربعین در سال گذشته با حضور پررنگ تیم‌های پزشکی و امدادی هلال احمر در داخل و خارج کشور برگزار شد و هم‌اکنون هلال احمر مشغول برنامه‌ریزی لازم برای ارائه خدمات مطلوب‌تر در اربعین امسال است. خوشبختانه مراسم حج تمتع ۹۸ نیز با حضور ۵۵۰ نفر کادر درمانی و ارائه بیش از نیم میلیون خدمت به ۸۶ هزار زائر ایرانی حاضر در این مراسم بزرگ در شهرهای مکه و مدینه به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. 

اما در هفته دولت امسال در ۱۲ استان کشور ۱۷ طرح مختلف این نهاد به بهره‌برداری می‌رسد. افتتاح پایگاه امداد و نجات در دهاقان و پایگاه جاده‌ای سن سن کاشان در استان اصفهان که هر دو از سال ۹۵ آغاز شده بودند در سال‌جاری به پایان رسیدند؛ افتتاح یک ساختمان اداری و دو انبار امدادی در استان لرستان که یکی از انبارها از سال ۹۱ باقی مانده بود و انبار دوم نیز کار احداث آن از سال ۹۶ آغاز شده بود و هر دو در یک زمان در مجموعه‌ای به وسعت ۱۶ هکتار ساخته شده‌اند، بهره‌برداری از مجتمع فرهنگی تویسرکان در استان همدان و همین طور به‌روزرسانی و بازسازی مجتمع فرهنگی زنجان و افتتاح سه مدرسه ساخته شده پس از زلزله ورزقان باکمک‌های بین‌المللی از جمله این طرح‌ها است.