اخبار / ستادی

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش بیست و یکم: رودبار؛ وقتی همه خواب بودند …

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها وموفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ خدمات هلال احمر در زلزله ۷٫۳ ریشتری رودبار و منجیل، بیست و یکمین گزارش است.

۹ ماه قبل

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش بیست و یکم: رودبار؛ وقتی همه خواب بودند …

۲٫۴ میلیارد تومان هزینه امدادرسانی در زلزله رودبار

سه ساعت بعد از زمین‌لرزه، اولین گروه امدادی به رودبار رسید. شهر در تاریکی مطلق فرو رفته بود؛ با همان نگاه اول می شد فهمید وقتی خورشید بالا بیاید، هزاران نفر از اهالی، زنده نخواهند بود؛ زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری رودبار در ساعت ۰۰:۳۰ بامداد ۳۱ خرداد ۶۹، وسعت ۶۰۰ هزار کیلومترمربعی شمال ایران از آذربایجان شرقی گرفته تا تهران را به لرزه درآورد و حدود ۴۰ هزار کشته و ۶۰ هزار مصدوم برجای گذاشت. بیشتر خسارت ها مربوط به دو استان گیلان و زنجان بود. آمارهای جمعیت هلال احمر نشان می دهد ۲۹۷۷۲ نفر از اهالی گیلان جان خود را از دست دادند، ۳۹۶۷۸ نفر مصدوم شدند و ۱۰ شهر و ۱۸۷۱ روستای استان هم آسیب دید. ویرانی ۳۵ هزار خانه، ۱۷۰ مرکز درمانی و ۳۸۴۷ مرکز صنعتی و تجاری، چهره استان را کاملا دگرگون کرده بود. زنجان هم تلفات بالایی داشت؛ ۹۷۴۰ کشته، ۲۰۴۲۳ مصدوم، ۸۸۳ روستای آسیب دیده، ۱۴۳۷۰ واحد مسکونی ویران، ۵۴۲ مرکز صنعتی و تجاری تخریب شده و ۱۶ مرکز درمانی از بین رفته، تمام آن چیزی بود که زمین لرزه برجای گذاشته بود.

نیروهای هلال احمر طی دو مرحله امدادرسانی به حدود ۵۰۰ هزار خانوار خدمات دادند؛ در مرحله نخست که ۱۰ روز زمان برد، بیش از ۱۳ هزار امدادگر هلال احمر در قالب ۴۰۰ تیم حضور داشتند و به پاکسازی جاده ها برای تردد، تخلیه مجروحان و دفن کردن اجساد، وصل کردن شبکه موقت مخابراتی و ارتباطی، مستقر شدن مراکز درمانی، ایجاد سرپناه برای بازماندگان و توزیع مواد غذایی، زیستی و پوشاک پرداختند. در همان روزهای ابتدایی، ۳۵۰ دستگاه آمبولانس و دو فروند هلی کوپتر، حدود ۲۲ هزار مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کردند. نصب ۱۰۰ هزار دستگاه چادر برای حدود ۵۰۰ هزار خانوار و توزیع ۵۸۷۵۰ تن محموله غذایی، وسایل زیستی و لوازم پزشکی به مناطق زلزله زده، مهم ترین بخش های عملیاتی نیروهای هلال احمر را شکل می داد. مردم ایران نیز به پشتیبانی از زلزله زده ها شتافته بودند؛ آمارهای جمعیت هلال احمر نشان می دهد مجموع کمک های نقدی مردم و سازمان های خیریه داخلی حدود ۱٫۲ میلیارد تومان بود.

مرحله دوم عملیات امدادرسانی از ۱۰ تیر تا ۳۰ بهمن ۶۹ به اجرا درآمد. مشارکت در بازسازی یا احداث ۱۳۰ هزار خانه و تهیه ۶۵۰۰ واحد پیش ساخته در مدت ۵ ماه از جمله مهم ترین اقدامات هلال احمر بود. همچنین ۵۰ مددکار اجتماعی به ۶ هزار کودک که والدین خود را از دست داده یا گم کرده بودند، خدمات دادند. ارائه خدمات درمانی رایگان، پرداخت کمک هزینه زندگی، تحصیلی و تحویل وسایل زیستی، مواد غذایی و پوشاک از جمله مهم ترین خدمات ارائه شده به این کودکان بود.

تلفات سنگین و عمق حادثه باعث شده بود سایر کشورهای دنیا نیز در امدادرسانی شرکت کنند؛ ۵۶ کشور در عملیات ها حضور داشتند و مجموعا ۸۵۰۰ تن کمک های امدادی، اقلام دارویی و مواد غذایی بین زلزله زده ها توزیع کردند. همچنین ۹۶۰ پزشک، پرستار، متخصص و امدادگر به ارائه خدمات درمانی پرداختند. کمک های غیرنقدی خارجی از دارو گرفته تا تجهیزات سنگین خاکبرداری را شامل می شد طوری که ۳۲ دستگاه آمبولانس، کامیون و وانت یا ۹ سری تجهیزات فزیوتراپی در اختیار ایران قرار گرفت. براساس برآوردهای هلال احمر، در مجموع حدود ۱۰ میلیون دلار آمریکا، ۳ میلیون فرانک سوئیس، ۸٫۸ میلیون ین ژاپن و ۷ هزار پوند انگلیس کمک نقدی به حساب های جمعیت در دبی و تهران واریز شده بود. در سال ۶۹، قیمت دلار آزاد حدود ۱۴۱ تومان و رسمی ۶ تومان بود.

جمعیت برای امدادرسانی به زلزله زده ها حدود ۲ میلیارد و ۴۳۹ میلیون تومان هزینه کرد که بیشترین آنها به ترتیب در عملیات امداد و اسکان زلزله زده ها با ۱٫۶ میلیارد تومان، خانه های پیش ساخته و کمک به بازسازی منازل مسکونی و اماکن عمومی با ۴۴۰ میلیون تومان و هزینه ها و کمک های نقدی پرداختی به خانواده های آسیب دیده و ایتام با ۱۸۸ میلیون تومان بوده است.

جانفشانی امدادگران هلال احمر در کمک به زلزله زده ها را اما فقط می توان در این خبر دید: «در حین انجام عملیات امداد فوری، یک نفر از مدیران، دو نفر از کارکنان رسمی و دو نفر از امدادگران به دلیل واژگون شدن خودرو، جان خود را از دست دادند. همچنین دو نفر از امدادگران هم در عملیان نجات بر اثر ریزش آوار از ناحیه دست معلول شدند.»

 

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید.

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید.

گزارش سوم با عنوان «تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار» را بخوانید.

گزارش چهارم با عنوان «داروسازی«سها»؛بازوی توانمند نظام سلامت در تامین داروهای حیاتی مردم» را بخوانید.

گزارش پنجم با عنوان «مهربانی به توان داوطلبی» را بخوانید.

گزارش ششم با عنوان «خدمت به زائران حرم امن الهی» را بخوانید.

گزارش هفتم با عنوان «پابه پای زائران» را بخوانید.

گزارش هشتم با عنوان «همراه بیماران، همدل سالمندان» را بخوانید.

گزارش نهم با عنوان «جوانان پیشتازان بشردوستی» را بخوانید.

گزارش دهم با عنوان «هشت سال دوشادوش رزمندگان دفاع مقدس» را بخوانید.

گزارش یازدهم با عنوان «چشم‌اندازی روشن در رسیدن به خودکفایی تولید محصولات پزشکی» را بخوانید.

گزارش دوازدهم با عنوان «بشردوستی فراتر از مرزها» را بخوانید.

گزارش سیزدهم با عنوان «چتر حمایتی هلال بر سر بیماران» را بخوانید.

گزارش چهاردهم با عنوان «احسان ماندگار مردمی مهربان» را بخوانید.

گزارش پانزدهم با عنوان «فراتر از مرزها در اقدامات و عملیات بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش شانزدهم با عنوان «پیمان جوانان برای پیشگیری از اعتیاد» را بخوانید.

گزارش هفدهم با عنوان « دریچه‌ای برای امید به آینده با مشارکت ایرانیان» را بخوانید.

گزارش هجدهم با عنوان «بشر دوستی بدون مرز با ارائه خدمات توانبخشی» را بخوانید.

گزارش نوزدهم با عنوان «ایستادگی برای تحقق حقوق بین الملل بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش بیستم با عنوان «خانه های داوطلب؛ تاثیرگذار در توزیع کمک های مردمی» را بخوانید.