اخبار / ستادی

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش نهم: جوانان هلال احمر پیشتازان بشردوستی

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها و موفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. تا دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال‌احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ جزئیات فعالیت جوانان در قالب معاونت دانشجویی و جوانان سازمان جوانان نهمین گزارش است.

۹ ماه قبل

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش نهم: جوانان هلال احمر پیشتازان بشردوستی

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر هلال احمر به عنوان قدیمی‌ترین نهاد کشور که با بیش از۷۰ سال عمر در عرصه‌ی خدمت به جوانان عزیز برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند، لازم است تا راههای جذب متعدد و متنوعی را با وجود بیش از بیست میلیون جوان در کشور داشته باشد تا بتواند همه گروه‌های مخاطب و متقاضی ورود به جمعیت هلال احمر را جذب و تحت پوشش قرار دهد که در این راستا معاونت دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر مسئولیت جذب، سازماندهی و فعالیت اعضای ۱۸ تا ۲۹ سال را در قالب کانون های مختلف عهده دار است.

این معاونت از اداره های دانشجویی و طلاب، اداره جوانان و روستایی و اداره اردوها و مسابقات تشکیل شده است که کانون‌ها در زیر شاخه همین ادارات فعالیت می‌کنند.

فعالیت های این معاونت منطبق بر برنامه پنج ساله جمعیت هلال احمر، اهداف چهارگانه جمعیت هلال احمر شامل تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها، کوشش برای برقراری صلح و دوستی و همچنین حمایت از سلامت و زندگی انسان‌ها و استراتژی YES (Youth Engagement Strategy) فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، است.

با توجه به ماهیت سازمان جوانان و عضویت بیش از یک میلیون جوان داوطلب در کانون‌های مختلف سازمان، ساختاری طراحی شد که جوانان بیش از گذشته در تصمیم‌سازی‌ها در کنار مدیران استانی و ستادی قرار گیرند. از همین رو، مطابق با اهداف استراتژی ۲۰۲۰ فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر و تأکید بر نقش مهم جوانان به عنوان مدیران آینده (استراتژی YES) به منظور تقویت نقش مشارکت، تصمیم‌گیری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی جوانان در فعالیت‌های سازمان، طرح راه‌اندازی مجامع دبیران کانون‌های سازمان جوانان در سطح استانی و ملی در سال ۱۳۹۴ در دستور کار قرار گرفت.

اولین دوره انتخابات مجامع دبیران کانون‌ها در دو شاخه دانشجویی و جوانان همزمان اردیبهشت ماه ۹۵ در سراسر کشور برگزار شد و مرحله کشوری آن آبان ماه ۹۵ برگزار شد و اعضای شورای مرکزی، دبیران و نایب دبیران مجمع استانی و کشوری به مدت ۲ سال انتخاب شدند.

با توجه به اتمام بازه زمانی نخستین دوره انتخابات، و موفقیت این طرح ضمن بازنگری مجدد دستورالعمل انتخابات، برگزاری دومین دوره انتخابات در اردیبهشت ماه ۹۷ در سراسر کشور کلید خورد.

کانون‌ها، تشکلی غیرسیاسی برای کسب دستاوردهای بشردوستانه

کانونهای هلال احمر تشکلی غیرسیاسی و غیردولتی هستند که برای تلاش به منظور تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسانها، کوشش در برقراری دوستی و صلح پایدار در میان ملتها و همچنین حمایت از زندگی و سلامت انسانها در قالب ضوابط آیین نامه‌های مربوطه به منظور تحقق اهداف سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مراکز امور جوانان هلال احمر، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، حوزهها و مدارس علمیه و روستاهای کشور تأسیس می‌شوند.

این کانون‌ها برای جوانان فضایی دوستانه فراهم می‌کنند تا بتوانند ایده‌هایشان را به اجرا درآورند و کار گروهی، ارتباطات اجتماعی، همکاری و مدیریت را تجربه کنند، خودشان را محک بزنند، نقاط قوت و ضعفشان را بشناسند و توانایی‌های اجتماعی‌هایشان را ارتقا بدهند. در کنار همه اینها کانون‌ها با نگاه بشردوستانه و کار داوطلبانه نقش مهمی در حل مشکلات دانشجویی، روستایی و گروه‌های دیگر دارند.

در حال حاضر ۳۰۲۰ کانون دانشجویی، طلاب، جوانان و روستایی با ۲۶۸ هزار و ۴۷۳ عضو فعالیت می‌کنند و بسیاری از برنامه ها و دستاوردهای سازمان جوانان بر پایه فعالیت های آنها کسب شده است.

“سحر”؛ حامیان روانی و اجتماعی در کنار مردم حادثه‌دیده

تشکیل تیم‌های حمایت‌های روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا(سحر) از جمله مهمترین طرح‌ها و دستاوردهای سازمان جوانان است که آثار آن در حوادث مختلف مشهود است و آخرین نمونه آن نیز زلزله کرمانشاه بود.

بر اساس مصوبه شورای عالی جمعیت هلال احمر در سال ۹۱ ماموریت ارائه خدمات حمایت روانی _ اجتماعی به آسیبی دیدگان در بلایا به سازمان جوانان هلال احمر واگذار شد که در پی آن سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در سال ۹۲ تیم‌های سحر (سامانه حمایت های روانی و اجتماعی) تشکیل شد.

افراد این تیم‌ها اغلب دارای مدارک مرتبط در رشته‌های روانشناسی، مددکاری، علوم تربیتی، مشاوره و علوم اجتماعی هستند تا بتوانند خدمات تخصصی را ارائه کنند.

تیم‌های سحر در کرمانشاه

حضور تیم های سحر سازمان جوانان در زلزله کرمانشاه از جمله مواردی بود که فعالیت این گروه‌ها دیده شد. حضور این افراد موجب دلگرمی زلزله‌زدگان بود. همچنین عمده مسئولیت محوله به این تیم‌های، ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی به ویژه به کودکان بود که با استقبال فراوانی روبرو شد.

اعضای تیم‌های سحر پس از زلزله کرمانشاه تا پایان سال در کنار زلزله‌زدگان بودند و علاوه بر فعالیت‌های مختلفی که داشتند به وظیفه اصلی یعنی حمایت های روانی نیز پرداختند که این برنامه‌ها شامل آیتم‌های زیر بود:
• ارائه مشاوره‌‌‌‌‌‌های فردی
• مشاوره گروهی (بازگویی و روانشناختی)
• حمایت روانی ویژه کودکان
• حضور در چادرها و بررسی نیازهای روانشناختی
• کمک به بررسی و شناسایی گروه های در معرض آسیب های اجتماعی و آسیب دیده
• حمایت روانی از طریق بازی های هدفمند و فعالیت های فیزیکی
• حمایت روانی از معلولین و سالمندان
• برگزاری کارگاه مشاوره ویژه مادران جهت رفتار صحیح با کودکان آسیب دیده از بحران زلزله
• برگزاری کارگاه تخصصی حمایت های روانی و اجتماعی پس از بلایا جهت مدیران و معلمان اسلام آباد غرب
• برگزاری کارگاه تخصصی حمایت روانی در بلایای طبیعی ویژه والدین دانش آموزان در منطقه زلزله¬زده اسلام آباد غرب توسط کارشناسان مشاوره تیم حمایت روانی و اجتماعی جوانان هلال احمر خوزستان
• معاینه چهره به چهره
• در صورت نیاز به تجویز دارو و ارجاع به پزشک گروه
• جمع آوری داده ها و تحلیل توسط تیم علمی روان پزشکی

عملکرد و حضور مناسب تیم های سحر در کرمانشاه اما ناشی از اقداماتی بود که از گذشته برای آماده سازی آنها صورت گرفته بود که شامل موارد زیر است:
_ برگزاری دوره آموزشی حمایت‌های روانی و اجتماعی جهت اعضای دارای مدرک تحصیلی مرتبط (روانشناسی، مددکاری، علوم تربیتی، مشاوره و علوم اجتماعی) مراکز استان ها به صورت منطقه‌ای و به صورت یکسان با به کارگیری اساتید مطرح و با تجربه با حضور ۸۰۰ نفر در سال ۱۳۹۲
_ گردهمایی سراسری اعضای تیم سحر سازمان جوانان در سال ۱۳۹۳
_ تهیه پروتکل ساماندهی تیم‌های مداخلات روانی، فرهنگی و اجتماعی (سحر) اعضای سازمان جوانان
_ برگزاری اولین دوره آموزشی حمایت‌های روانی کودکان پس از بلایا با همکاری یونیسف در سال ۱۳۹۴ با حضور مدیران و معاونین امور جوانان و اعضا
_ برگزاری دومین دوره آموزشی حمایت‌های روانی کودکان پس از بلایا با همکاری یونیسف و حضور معاونین امور جوانان در این دوره در سال ۱۳۹۵
_ بازآموزی اعضای تیم سحر و انتقال آموزه‌های فراگرفته شده توسط معاونین به اعضای تیم در تمامی استان‌ها در سال ۱۳۹۵
_ حضور نمایندگان تیم‌های سحر استان‌ها در اردوی نشاط و امید در تابستان ۱۳۹۶ در اردوگاه مهر بندرانزلی و جمع‌آوری نقطه‌نظرات و پیشنهادات آنان
_ پیش‌بینی و تصویب پروژه توانمندسازی تیم‌های مداخلات روانی، فرهنگی و اجتماعی در برنامه سال ۱۳۹۶ که مقرر بود در سه ماهه آخر سال نسبت به بازآموزی اعضای تیم اقدام شود.

کسب برترین جایزه بشردوستانه در سال ۲۰۱۳
معاونت دانشجویی و جوانان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اقدام به ایجاد کانون‌های بشردوستانه در مراکز اصلاح و تربیت و بند جوانان و نسوان زندان‌ها به منظور تغییر نگرش نوجوانان و جوانان معارض با قانون پرداخته است.

کانون‌های بشردوستانه جهت خدمات‌دهی به نوجوانان و جوانان در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی در کانون‌های اصلاح و تربیت کشور در سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی شدند. آموزش‌های امداد و کمک‌های اولیه، آشنایی با فعالیت‌های بشردوستانه و فعالیت‌های فرهنگی بخشی از برنامه‌های کانون بشردوستانه هلال احمر به شمار می‌رود.

این اقدام سازمان جوانان منجر به کسب جایزه ویژه جوانان در سال ۲۰۱۳ شد که برترین جایزه بشردوستانه به حساب می‌آید. هر چند که اکنون این طرح با توجه به اتمام انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان زندان‌ها و عدم همکاری به حالت تعلیق درآمده است.

طرح کاروان نیکوکاری؛ طرح برگزیده جهانی

این طرح با هدف ترویج فعالیت‌های بشردوستانه و بهبود زندگی اقشار آسیب پذیر با مشارکت جوانان عضو،ارتقای دانش و مهارت‌های عملی روستاییان در زمینه امداد و کمک‌های اولیه و مقابله با حوادث و بلایای طبیعی، ایجاد زمینه رشد و توسعه در ابعاد مختلف امدادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی در روستاهای محروم و غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان شهری و روستایی به صورت بهینه در طول سال با مشارکت فعال جوانان عضو در سطح روستاهای محروم سراسر کشور انجام می‌شود.

در این راستا انتخاب طرح کاروان نیکوکاری به عنوان طرح برگزیده جهان در رقابت جهانی «با یکدیگر برای انسانیت» در جریان شانزدهمین اجلاس فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال‌احمر در سال۲۰۰۷در بین۱۸۶کشور، افتخاری دیگر برای جوانان نیکوکار ایران در عرصه خدمت رسانی و بشردوستی به شمارمی‌رود. در سال ۲۰۰۱ نیز(۸۹) با رویکرد اجتماع محور ارتقا پیدا کرد.

رفاقت مهر مسابقاتی با قدمت ۲۹ ساله

مسابقات سراسری رفاقت مهر از فعالیت های آموزشی و تربیتی تاثیرگذار و از عرصه‌های پرطرفدار و مورد توجه جوانان داوطلب هلال احمر است که همه ساله جمع کثیری از جوانان علاقه مند و عضو به صورت گروهی در محیطی پویا و پرنشاط به مسابقه می پردازند، تا ضمن اشاعه ارزش های انساندوستانه و تحقق اهداف عالی جمعیت هلال احمر نسبت به ارتقای توانمندی های علمی و امدادی اعضاء جهت حضور در عرصه های خدمات امدادی و عام المنفعه نیز فراهم شود.

این مسابقات تاکنون در ۲۹ سال به صورت مستمر برگزار شده که در سال جاری نیز «بیست و نهمین دوره مسابقات سراسری رفاقت مهر» در رشته های مهارت های امدادی شامل کمک های اولیه و امداد، اسکان اضطراری، حمل مصدوم در قالب تیم‌های صلح، دوستی و مهرورز و زبان انگلیسی با شعار«رفاقت مهر، جوانان، توسعه فرهنگ بشردوستی» برنامه ریزی و اجرا نموده است. این مسابقات در سه سطح شهرستانی، استانی و کشوری و با حضور بیش از ۳۰ هزار نفر جوان داوطلب اجرا شده است.

 

طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی اقدامی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از تصادفات جاده‌ای

این طرح هرساله با مشارکت ۲۰ هزار نفر از جوانان سازمان در ۱۰۰۰ پایگاه ثابت و سیار با تاکید بر آگاه سازی جهت پیشگیری از وقوع سوانح جاده ای و داشتن سفری ایمن و سالم با شعار «بی گدار به جاده نزنیم، ظریف برانیم» از ۲۵ اسفند ماه لغایت ۱۴ فروردین ماه هر ساله برگزار می‌شود.

این طرح ۱۸ سال است که برگزار می‌شود و در سال گذشته بیش از ۵ میلیون نفر از خدمت مختلف ایمنی و سلامت بهره بردند. خدماتی که در بخش‌های مختلف سلامت، فرهنگی و حتی محیط زیستی ارائه می‌شود و تمام این فعالیت‌ها با استفاده از ظرفیت جوانان عضو صورت می‌گیرد.

از جمله دلایلی که طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی را یک کار ویژه جلوه می‌دهد این است این طرح یکی از معدود طرح‌های پیشگیرانه در زمینه آسیب‌های اجتماعی ناشی از تصادفات است که در کشور اجرا می‌شود.

اجرای کمپین ملی نه به تصادفات جاده‌ای

با توجه به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور اول در تصادفات جاده‌‌ای است و بالاترین میزان تصادفات و تلفات جاده‌ای نیز در سفرهای نوروزی اتفاق می‌افتد. کمپین نه به تصادفات جاده‌ای از جمله برنامه‌هایی است که با هدف حساس سازی احاد جامعه نسبت به خطرات پیش رو و تغییر رفتا ر در رانندگی برگزار می‌شود.

“سحاب” نوروزی؛ اکیپپ های گشت سیار سحاب (سامانه حرکت‌های امدادی و بشردوستانه) گروه های امدادی و بشردوستانه سازمان یافته ای است که در قالب تیم های ۲ نفره (بصورت پیاده یا دوچرخه سوار) با رویکرد ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در ایام مسافرت هم-میهنان نسبت به ارائه خدمات امدادی و بشردوستانه در آسیب پذیرترین و مسافرپذیرترین نقاط و مناطق سیاحتی، ساحلی و فرهنگی اقدام می‌کنند.

طرح ملی نهضت سبز

این طرح با توجه به توافقنامه فدراسیون صلیب سرخ جهانی، سازمان محیط زیست و سازمان جوانان هلال احمر برای توسعه و احیای منابع طبیعی به مناسبت هفته منابع طبیعی از ۱۳ اسفند ماه هرسال لغایت ۱۳ فروردین ماه سال بعد برگزارمی شود. به موجب این توافقنامه کاشت ۲ میلیارد اصله نهال تا سال ۲۰۱۸ و نیز پیشبرد طرح ملی نهضت سبز برای حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و حفاظت از کرامت انسانی، برنامه‌های بشردوستانه سازمان جوانان هلال احمر به مناسبت هفته منابع طبیعی، با شعار افزایش پوشش گیاهی، کاهش آثار حوادث طبیعی برنامه های بشردوستانه حفاظت از محیط زیست در دستور کار قرار گرفت.

این طرح در قالب برنامه های بشردوستانه، برنامه های آموزشی و ترویجی و برنامه های فرهنگی اجرا می شد. برنامه های بشر دوستانه در قالب کاشت نهال با همراهی اقشار آسیب پذیر اجتماعی، اعزام کاروان‌های نیکوکاری با حضور جوانان به منظور پاکسازی مناطق آلوده، بوته‌کاری در نقاط اصلی ریزگردها، کاشت نهال صلح و دوستی در استان‌ها و … اجرا می‌شود.

همچنین برگزاری کارگاه توان افزایی در زمینه اصول و مهارت های تولید و کاشت نهال، اهدای کیسه‌های غیرپلاستیکی و بروشورهای آموزشی به مسافران نوروزی، ترویج فرهنگ تولید ،کاشت نهال وگیاهان دارویی و درختان میوه از دیگر برنامه های آموزشی طرح ملی نهضت سبزمحسوب می شود. در این میان طرح های ابتکاری اعضای داوطلب از جمله کاشت نهال به تعداد اعضای داوطلب طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی از دیگر برنامه های فرهنگی طرح ملی نهضت به شمارمی رود.

در اردیبهشت ماه سال ۹۶ در راستای تفاهم نامه و زمینه های همکاری این نهادها مبنی بر گسترش فعالیت های علمی و آموزشی از جمله برگزاری دوره های مشترک و کارگاه‌های آموزشی، برگزاری کارزارهای حمایتی و بهره گیری از منابع و ظرفیت های مشترک در دوم اردیبهشت ۱۳۹۶نشست جوانان و داوطلبان، پیشگامان حفاظت از محیط زیست با حضور نمایندگان سازمان‌های جوانان و داوطلبان جمعیت هلال احمر و معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان، نمایندگان سازمان محیط زیست، نمایندگان فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر و نماینده صلیب سرخ کنیا برگزار شد.

نمایندگان فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ نیز با تمجید از برنامه‌های جمعیت هلال احمر ایران خواستار این شدند تا در جهت حفظ محیط زیست و ترویج برنامه های پیشگیرانه، هرچه بیشتر از کمک و مشارکت مردم استفاده شود و در این زمینه مدلی را تحت عنوان ارتقای مدل آزمایشی محیط زیست جهت کودکان ۱۳ تا ۱۷ سال برنامه ریزی کردند که این طرح به صورت آزمایشی توسط جوانان داوطلب استان تهران و البرز در ۱۱ مدرسه به اجرا براساس فرآیند زیر اجرایی گردید.

اردوهای نشاط و امید ویژه جوانان داوطلب هلال احمر

برنامه‌های اردویی بعنوان یکی از ابزارهای مهم تربیت و آموزش جوانان در حوزه فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر، می‌باشد که هرساله برگزار میشود. که در همین راستا با برگزاری جلسات و نیز برنامه‌ریزی‌هایی که قبل از اردو برگزار می¬گردد نسبت به مشخص نمودن شاخص هایی جهت حضور اعضا اقدام میشود. در برخی مواقع اردوها کاملاً تشکیلاتی بوده است.

“اردوهای کشوری نشاط و امید” ویژه دبیران و اعضای فعال در اجرای طرح‌های ملی سازمان از قبیل طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، طرح پیمان، حافظان محیط زیست، کاروان‌های نیکوکاری و طرح سحر (ساماندهی تیم‌های حمایت‌های روانی و اجتماعی) در فصل تابستان به تفکیک کانون های دانشجویی، جوانان، طلاب و روستایی طی ۸ دوره برگزار می‌شود.

در سال جاری نیز اردوهای دانشجویان و جوانان در اردوگاه مهر بندرانزلی و اعضای کانون های روستایی در شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی و اعضای کانون های طلاب در استان اصفهان به اجرا درآمد. در این اردوها اعضا ضمن آشنایی با زندگی در شرایط اردویی از برنامه های آموزشی و تفریحی و فرهنگی بهره مند می شودند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت توانمندسازی اعضا

در راستای توانمندسازی اعضای این سازمان ضمن آموزش همگانی امداد و کمک های اولیه در تمامی کانون ها نسبت به برگزاری دوره¬های آموزشی تخصصی جهت توانمندسازی جوانان در زمینه فعالیت های مربوطه از قبیل طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، آموزش های تخصصی جهت تیم‌های حمایت روانی– اجتماعی در حوادث و بلایای طبیعی(سحر)، برگزاری مانورهای آمادگی در برابر زلزله اقدام می‌کند.

برگزاری مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه‌های دانشجویی و مدارس و حوزه های علمیه

ایران یکی از حادثه خیزترین کشورهای جهان است و هر ساله شاهد حوادث و سوانح در مناطق مختلف کشور هستیم که خسارات جانی و مالی فراوانی را به وجود می آورد. علاوه بر این موجب ایجاد نگرانی و تشویش در سطح جامعه شده و امنیت روانی آن را دچار تزلزل می کند. برای پیشگیری از وارد آمدن خسارات جانی، روانی و مالی این حوادث باید برنامه ای جامع و منظم تدوین و اجرا کرد.

از همین رو منظور سازمان جوانان در سال های گذشته با توجه به تقاضا و اعلام آمادگی دانشگاه های برخی استان ها اقدام به برگزاری مانور آمادگی در برابر زلزله توسط نیروهای شاغل و داوطلب جمعیت در شعب کرده است. با توجه به وقوع چند زلزله بزرگ در سال های اخیر و لزوم ارتقای سطح آگاهی و مهارت دانشجویان ساکن خوابگاه ها اقدام به تهیه دستورالعمل اجرایی “مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه های دانشجویی” کرده است تا گامی در جهت آماده سازی و پیشگیری از خسارات مختلف حادثه زلزله بردارد.

این مانور در سال جاری برای اولین بار در خوابگاه‌های دانشجویی مراکز استان های سراسر کشور و برخی از شهرستان ها به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو برگزار شد.

همچنین با توجه به پیگیری مدیریت حوزه های علمیه کشور برای اولین بار مانور در مدارس و حوزه های علمیه در سطح کشور بصورت همزمان به مناسبت ولادت امام حسن عسگری (ع) برگزار شد.

با اجرای این مانورهای در  ۹۸ خوابگاه، ۱۳۳۶۱ نفر آموزش های را در قالب مانور امدادی اجرا کرده اند. همچنین در مدارس و حوزه های علمیه مانورها در ۱۷ استان و ۵۶ حوزه علمیه به اجرا درآمده است.

یاد آور می شود، فعالیت‌های مختلفی که این معاونت انجام می‌شود، در سال‌های ۸۶ و ۸۷ نیز باعث شد تا سازمان جوانان به عنوان دستگاه برتر در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان توسط سازمان ملی جوانان شناخته شود.

• ویدئوهای زیر اطلاعات بیشتری از سازمان جوانان هلال احمر به شما می دهد:

ویدئوهای مرتبط با این موضوع را اینجا، اینجا و اینجا ببینید.

 

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید

گزارش سوم با عنوان «تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار» را بخوانید

گزارش چهارم با عنوان «داروسازی«سها»؛بازوی توانمند نظام سلامت در تامین داروهای حیاتی مردم» را بخوانید

گزارش پنجم با عنوان «مهربانی به توان داوطلبی» را بخوانید

گزارش ششم با عنوان «خدمت به زائران حرم امن الهی» را بخوانید

گزارش هفتم با عنوان «پابه پای زائران» را بخوانید

گزارش هشتم با عنوان «همراه بیماران، همدل سالمندان» را بخوانید