اخبار / حوادث

۱۳ ساعت تلاش برای نجات کوهنورد سقوط کرده در تنگ نول: اعزام ۳ تیم کوهستان برای نجات از دره

سه تیم امدادی هلال احمر و اعضای هیات کوهنوردی استان کهگیلویه و بویر احمد، ۱۳ ساعت تلاش کردند تا کوهنوردی را که در تنگ نول سقوط کرده بود از دره عمیق خارج کنند،‌ این کوهنورد به علت سقوط از ارتفاعات دنا دچار ترومای سر، دست و پا شده بود.

۲ هفته قبل

۱۳ ساعت تلاش برای نجات کوهنورد سقوط کرده در تنگ نول: اعزام ۳ تیم کوهستان برای نجات از دره

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، اعضای تیم کوهنوردی تلاش می کردند تا قبل از تاریکی هوا به نوک قله برسند. اما ناگهان زیر پای یکی از کوهنوردان خالی شد و از ارتفاع ۱۵۰ متری به دره سقوط کرد. همنوردان در حالی که نگران حال کوهنورد سقوط کرده بودند، با هر دشواری، خود را به همنوردان رساندند، اما او توان صحبت کردن نداشت، خون از سرش جاری و دست و پایش شکسته بود.
کوهنوردان که می‌دانستند در چنین شرایطی منطقی ترین راه برای نجات همنوردان، درخواست کمک از امدادگران هلال احمر است، با شماره ۱۱۲ تماس گرفتند و ماجرا را به هلال احمر کهگیلویه و بویر احمد اطلاع دادند. بعد از این تماس که در ساعت ۱۸ بعد از ظهر برقرار شد، ۳ تیم امداد کوهستان از پایگاه سی سخت- رشته کوه دنا- به سرعت به سمت «تنگ نول جنوبی» به راه افتادند.
از آنجا که مصدوم به عمق دره سقوط کرده بود، امدادگران باید بعد از دسترسی، وی را با بسکت به بالای دره می کشیدند،‌ اما انتقال وی به بالای دره بسیار دشوار بود و تیم های عملیاتی باید با بستن کارگاه او را به بالا منتقل می کردند.
مهدی وکیلی، معاون امداد و نجات کهگیلویه و بویراحمد درباره عملیات نجات کوهنورد مصدوم در ارتفاعات دنا گفت: ۳ تیم امداد و نجات کوهستان و یک تیم واکنش سریع در کمترین زمان ممکن خود را به فرد مصدوم در ارتفاعات دنا رساندند. با توجه به وخامت حال مصدوم که از ناحیه سر و دست و پای راست، ترومای شدید داشت، امکان حرکت فراهم نبود و حتما باید با برانکارد جا به جا می شد.
وی افزود: اعضای تیم واکنش سریع و امداد و نجات کوهستان پس از ثابت کردن مصدوم، وی را در دو مرحله با بستن کارگاه از دره خارج کرده و به دامنه کوه منتقل کردند تا توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شود.