آگهی

اخبار / حوادث

۳ روز جست‌وجو برای سرباز مسجد سلیمانی/ داستان نجات

رودخانه‌ها و مناطق گردشگری نزدیک آب‌های خروشان خرم‌آباد نیز پس از سیل اخیر لرستان زمینه‌ساز حوادث بسیاری بوده‌اند. مناطقی مانند رودخانه کشکان، آبشار بیشه و بابازید که در هرکدام از این مناطق به تازگی یک نفر جان خود را در رودخانه از دست داده است. «رضا مهرشاد» مربی و ارزیاب تیم سیلاب خرم‌آباد که در مأموریت‌ها و عملیات‌های بسیاری حضور داشته است، ماجرای عملیات اخیر رودخانه کشکان را برای‌مان تعریف می‌کند.

۲ ماه قبل

۳ روز جست‌وجو برای سرباز مسجد سلیمانی/ داستان نجات

پیام هلال در شماره ۴۶۲ نوشت؛  عملیات دشواری که چند روزی اعضای تیم سیلاب خرم‌آباد و ازنا را درگیر کرد: «سرباز جوان اهل مسجد سلیمان بود. او و ۲ نفر دیگر از هم خدمتی‌هایش برای مرخصی به این منطقه آمدند. باغ‌های انجیر زیادی در مورانی وجود دارد و آنها برای تفریح به یکی از همین باغ‌ها رفته بودند. حادثه در راه برگشت از باغ انجیر رخ داد.

سیل اخیر لرستان بسیاری از راه‌های ارتباطی روستاها را قطع کرده و همین مسئله اهالی را مجبور کرده است برای رفت‌وآمد از عرض رودخانه کشکان، مسیر طولانی‌تری را تا نخستین پل ارتباطی طی کنند. این جوان‌ها اما تصمیم خطرناکی گرفته بودند. آنها برای گذر از عرض رودخانه پرآب کشکان از تیوپ استفاده کردند. سوار بر تیوپ به پیچ رودخانه رسیدند اما سرعت زیاد آب در آن نقطه باعث واژگون شدن تیوپ شد.

۲ جوان بومی این منطقه که مهارت بیشتری در شنا داشتند نجات پیدا کردند اما جوان اهل مسجد سلیمان اسیر آب‌های چرخشی رودخانه شد و جانش را از دست داد.» مهرشاد از همکاری تیم‌های سیلاب خرم‌آباد و ازنا برای پیدا کردن جسد جوان مسجد سلیمانی می‌گوید: «پس از تیم ارزیاب پلدختر، من و ۲ نفر دیگر از اعضای تیم سیلاب خرم‌آباد وارد منطقه شدیم. حادثه حوالی ساعت ۱۳ رخ داده بود و پس از اعزام تیم ارزیاب پلدختر که بلافاصله در محل حضور پیدا کرد،

ما نیز کار جست‌وجو را پس از پرس جو از تیم ارزیاب و گرفتن اطلاعات از آنها آغاز کردیم. ابتدا محل‌هایی که امکان‌گیر کردن جسد در آن وجود داشت را بررسی کردیم. از نیروهای محلی هم برای بررسی نقاطی که جسد از بیرون آب قابل مشاهده است استفاده کردیم. در نقاط عمیق آب کارگاه زدیم و در طول روزهای اول و دوم، جست‌وجو در این نقاط تا ۴ کیلومتر پایین‌تر از محل حادثه ادامه پیدا کرد.

پس از دو روز تیم سیلاب ازنا وارد عملیات شد و جست‌وجو از همان محلی که تیم ما کار را به پایان برده بود ادامه پیدا کرد. روز سوم بود که تیم ازنا توانست جسد سرباز جوان را ۱۰ کیلومتر پایین‌تر از محل حادثه و در نزدیکی پلدختر در حالی که جسد به روی آب آمده بود پیدا کند.»