اخبار / ستادی

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش بیست و هشتم: زلزله بم و ناگفته‌های ۱۵ ساله!

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها و موفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. تا دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال‌احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ خدمات جمعیت هلال احمر در زلزله بم بیست و هشتمین گزارش است.

۱۰ ماه قبل

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش بیست و هشتم: زلزله بم و ناگفته‌های ۱۵ ساله!

۱۲ ثانیه زمان زیادی نیست اما نه وقتی که پای غرش زمین در میان باشد؛ ساعت ۵ و ۲۸ دقیقه صبح جمعه، ۵ دیماه ۸۲، زلزله ۶٫۴ ریشتری، شهر بم در کرمان را لرزاند و ۱۲۰ هزار نفر را زیر آوار برد. تلفات بسیار سنگین بود و این را می شد از تخریب ۸۰ درصدی ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی جهان فهمید؛ ۳۱ هزار و ۸۲۷ نفر جان باختند و نزدیک به ۳۰ هزار نفر نیز مجروح شدند. آمارهای هلال احمر نشان می دهد حدود ۸۵ درصد شهر تخریب شد و ۱٫۵ میلیارد دلار معادل ۱۲۴۵ میلیارد تومان ضرر اقتصادی برجای ماند. (برحسب دلار ۸۳۰ تومانی سال ۸۲) نخستین امدادگران هلال احمر، ۲ ساعت بعد از زمین لرزه وارد بم شدند؛ نجات گرفتار شده ها زیر آوار، نخستین هدف آنها بود. ۱۰ تیم سگ های آنست موفق شدند حدود ۱۵۷ نفر را زنده از زیر آوار بیرون بکشند. تیم های آنست خارجی هم در بم حضور داشتند که ۲۲ نفر را نجات دادند.

یکی از امدادگران می گوید: «بعد از چند روز، سگ من متوجه وجود مصدوم زیر آوار یک خانه شد. همه امدادگران خارجی می گفتند این اتفاق امکان ندارد و حتما سگ اشتباه می کند. سگ من مقداری از آوار را کنار زد و به یک یخچال رسید. بقیه شوخی کردند و گفتند سگت گشنه بوده! اما من به سگم مطمین بودم. جست و جو را ادامه دادیم و سرانجام از زیر همان آوار، یک مصدوم را پیدا کردیم و زنده بیرون آوردیم.»

جمعیت هلال احمر در مجموع برای کمک به زلزله زده های بم، بیش از ۱۶ هزار امدادگر اعزام کرده بود که در قالب ۹۵ تیم امدادی عملیاتی و ۵۰ تیم درمانی شامل ۲۴۱۰ پزشک و پرستار به زلزله زده ها خدمات دادند. ۴۴ کشور دنیا هم امدادگران خود را اعزام کرده بودند که حدود ۱۸۰۰ نفر می شدند و در قالب ۹۵ تیم عملیاتی در منطقه فعال بودند. بیشترین نیاز زلزله زده ها، دریافت خدمات درمانی و اسکان اضطراری بود؛ حدود ۱۱۴ هزار دستگاه چادر، ۵۵۲ هزار تخته پتو، ۱۴۵ هزار تخته موکت بین مردم توزیع و اسکان ۲۱۴ هزار نفر هم انجام شد. همچنین حدود یک میلیون سبد کالا شامل اقلام اساسی در اختیار زلزله زده ها قرار گرفت. ۳۱۶۸ دستگاه آمبولانس و خودروی امدادی به همراه دو فروند بالگرد نیز وظیفه انتقال مصدومان را برعهده داشتند. همچنین ۱۳ اردوگاه مجهز در شهر بم راه اندازی شد تا خدمت رسانی به زلزله زده ها با نظم بیشتری همراه باشد. امدادگران کشورهای خارجی نیز حدود ۲۶۴ محموله امدادی در بین مردم توزیع کردند.

مانند آنچه در زلزله رودبار گذشت، مردم ایران اینبار هم برای کمک به زلزله زده ها شتاب بالایی داشتند به نحوی که براساس آمارهای هلال احمر، حدود ۱۵ میلیارد و ۴۳۱ میلیون تومان کمک نقدی مردمی جمع آوری شد. بخش عمده هزینه ها مربوط به بازسازی بم و کمک نقدی به مردم شد؛ ۱۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان به ازای هر فوت شده پرداخت شد و ۷ میلیارد و ۲۱۹ میلیون تومان نیز جیره نقدی به جای سبد کالا در اختیار زلزله زده ها قرار گرفت.

کمک های مالی جهانی نیز در اختیار ایران قرار گرفت که بانک جهانی در راس آن قرار داشت؛ این سازمان حدود ۳۰۰ میلیون دلار معادل ۲۴۹ میلیارد تومان وام برای بازسازی بم در اختیار ایران قرار داد. عمده این وام برای بازسازی خانه ها و ادارات صرف شد که حدود ۱۴۰ میلیون دلار معادل ۱۱۶ میلیارد تومان است. ۴۲ میلیون دلار هم برای بهبود وضعیت اقتصادی و ۱۵ میلیون دلار دیگر نیز برای تعمیر زیرساخت ها صرف شد. (در سال ۸۲ قیمت هر دلار در بازار آزاد ۸۳۰ تومان بود.) در مجموع احداث خانه، ۱۲ مرکز درمانی، مرکز تفریحی، دانشکده پرستاری، پایگاه امداد و نجات جاده ای، مجتمع فرهنگی – هنری، دو بیمارستان صحرایی، ۱۱ داروخانه و … هم در مناطق زلزله زده انجام شد. در بین جانباخته ها، یک شخصیت هنری مشهور نیز حضور داشت؛ ایرج بسطامی، خواننده محبوب ایران که روز حادثه در بم بود. تلویزیون بارها آهنگ «گلپونه ها»ی او را روی پخش کرد. در بخشی از آهنگ آمده است: «من مانده ام تنهای تنها… میان سیل غم ها… حبیبم…» مردم بم اما تنها نبودند؛ تمام ایران در کنارشان بود…..

 

 

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید.

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید.

گزارش سوم با عنوان «تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار» را بخوانید.

گزارش چهارم با عنوان «داروسازی«سها»؛بازوی توانمند نظام سلامت در تامین داروهای حیاتی مردم» را بخوانید.

گزارش پنجم با عنوان «مهربانی به توان داوطلبی» را بخوانید.

گزارش ششم با عنوان «خدمت به زائران حرم امن الهی» را بخوانید.

گزارش هفتم با عنوان «پابه پای زائران» را بخوانید.

گزارش هشتم با عنوان «همراه بیماران، همدل سالمندان» را بخوانید.

گزارش نهم با عنوان «جوانان پیشتازان بشردوستی» را بخوانید.

گزارش دهم با عنوان «هشت سال دوشادوش رزمندگان دفاع مقدس» را بخوانید.

گزارش یازدهم با عنوان «چشم‌اندازی روشن در رسیدن به خودکفایی تولید محصولات پزشکی» را بخوانید.

گزارش دوازدهم با عنوان «بشردوستی فراتر از مرزها» را بخوانید.

گزارش سیزدهم با عنوان «چتر حمایتی هلال بر سر بیماران» را بخوانید.

گزارش چهاردهم با عنوان «احسان ماندگار مردمی مهربان» را بخوانید.

گزارش پانزدهم با عنوان «فراتر از مرزها در اقدامات و عملیات بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش شانزدهم با عنوان «پیمان جوانان برای پیشگیری از اعتیاد» را بخوانید.

گزارش هفدهم با عنوان « دریچه‌ای برای امید به آینده با مشارکت ایرانیان» را بخوانید.

گزارش هجدهم با عنوان «بشر دوستی بدون مرز با ارائه خدمات توانبخشی» را بخوانید.

گزارش نوزدهم با عنوان «ایستادگی برای تحقق حقوق بین الملل بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش بیستم با عنوان «خانه های داوطلب؛ تاثیرگذار در توزیع کمک های مردمی» را بخوانید.

گزارش بیست و یکم با عنوان «وقتی همه خواب بودند…» را بخوانید.

گزارش بیست و دوم با عنوان «نگاهی به عملیات امدادی هلال احمر در ۷ سال گذشته» را بخوانید.

گزارش بیست و سوم با عنوان  «روایتی خواندنی از زندگی سگ‌های زنده‌یاب و ردیاب ایرانی» را بخوانید.

گزارش بیست و چهارم با عنوان «مراکز کنترل و هماهنگی عملیات؛ تقویت نیروهای عملیاتی» را بخوانید.

گزارش بیست و پنجم با عنوان «روایتی از مهربانی در سرزمین خون و آتش» را بخوانید.

گزارش بیست و ششم با عنوان «مرهمی برای کاهش رنج بیماران» را بخوانید.

گزارش بیست و هفتم با عنوان «۴۰ گام در مسیر تاب آوری» را بخوانید.