اخبار / ستادی

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش سی‌ونهم: حضور پررنگ در امدادرسانی حوادث

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها وموفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ خدمات امدادی هلال‌احمر در حوادث مهم دهه ۹۰ به مردم آسیب‌دیده، سی‌ونهمین گزارش است.

۷ ماه قبل

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش سی‌ونهم: حضور پررنگ در امدادرسانی حوادث

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، سال ۱۳۵۷ و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساختار کلی جمعیت هلال‌احمر تغییر کرد. جمعیتی که به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد در ایران شناخته می‌شود و فعالیت عمده آن در سال‌های پیروزی انقلاب به ارائه خدمات امدادی در سوانح، فعالیت در حوزه جوانان و خدمات حمایتی معطوف می‌شد. پس از آنکه سازمان امداد و نجات منسجم شد، فعالیت‌های مختلفی در هلال‌احمر سر و سامان گرفت. از امداد و نجات جاده‌ای گرفته تا عملیات‌های امدادی و حضور در حوادث مختلف و متعدد که یکی از مهم‌ترین آنها توزیع اقلام امدادی در هنگام سوانح و حوادث است. حوادثی از جمله برف و کولاک، رانش زمین، زمین لرزه، سیل و آبگرفتگی و طوفان.

 

توزیع بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ دستگاه چادر در ماموریت‌های برف و کولاک

نیمه‌ شمالی ایران و بسیاری از استان‌هایی که در این ناحیه قرار دارند، به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی در فصول سرد سال، زمستان‌های سختی را تجربه می‌کنند. زمستان‌هایی که در خیلی از مواقع با برف و کولاک همراه است و همین امر، مردم این مناطق را با مشکلات مختلفی مواجه می‌کند. البته که سرخ و  سپیدپوشان هلال‌احمر همیشه در این موقعیت‌ها حاضر شده و علاوه بر رفع مشکلات، به مردم حادثه‌دیده هم رسیدگی می‌کنند.

از سال ۱۳۹۱ تا ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۶ هزار و ۹۹۶ ماموریت برف و کولاک در سراسر ایران انجام و خدمات امدادی لازم به  ۸۳۳ هزار و ۱۳۶ هموطن ارائه شده است و در این زمینه ۲۲۹ هزار و ۶۹۷  تن از خدمات اسکان اضطراری بهره برده‌اند.

طبیعی است که در چنین موقعیت‌هایی مردم حادثه دیده به اقلام امدادی مختلفی نیاز دارند؛ اقلام زیستی و غذایی. مهم‌ترین رکن اقلام زیستی چادر است. در دهه ۹۰، یک‌هزار و ۳۸۶ دستگاه چادر در حوادث مختلف برف و کولاک در استان‌های درگیر و ۱۶۹هزار و ۷۴۶ تخته پتو توزیع شد. بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ تخته موکت، بیش از ۱۸ هزار کیلوگرم نایلون، بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ ست شست‌وشو، بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ شعله والور، بیش از ۷۶۰ ثوب البسه و همچنین تعدادی کفش، ست بهداشتی و کلمن از دیگر اقلام توزیعی برای کمک به آسیب‌دیدگان از حوادث برف و کولاک بوده است.

هنگام بروز حوادث، در کنار اقلام زیستی به اقلام غذایی هم نیاز است؛ مهم‌ترین رکن اقلام غذایی هم بسته‌های مواد غذایی است که در دهه ۹۰ و در کل حوادث مربوط به برف و کولاک، بیش از ۶۴ هزار و ۲۰۰ بسته‌ غذایی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شده و همچنین بیش از ۲۲۶ هزار و ۵۰۰ بطری آب معدنی، بیش از ۲۷۸ هزار قوطی انواع کنسرو و تعداد زیادی قرص نان، خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکوییت و ماکارونی از دیگر موارد بوده است.

توزیع بیش از ۳۵۰ دستگاه چادر در ماموریت‌های رانش زمین

از دیگر ماموریت‌های سازمان امداد و نجات، حضور نیروهای این سازمان در حوادثی چون رانش زمین است. از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا بهمن ۱۳۹۷، نیروهای هلال احمر در ۱۲۶ ماموریت رانش زمین حاضر شدند و به ۹ هزار و ۱۱۱ تن امدادرسانی کردند. همچنین ۳ هزار و ۷ تن هم اسکان داده شدند. در حوادث مربوط به رانش زمین و در این بازه‌ زمانی، اقلام زیستی مختلفی با تلاش نیروهای امدادی در میان مردم توزیع شد؛ از مهم‌ترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: ۳۵۱ دستگاه چادر، یک‌هزار و ۶۸۰ تخته پتو، ۱۴۵ تخته موکت و نایلون، ست شست‌وشو، والور، البسه، کفش، ست بهداشتی و کلمن.

از اقلام زیستی توزیع شده در ماموریت‌های رانش زمین می‌توان به توزیع یک‌هزار و ۱۴۴ بسته غذایی، یک‌هزار و ۵۶۰ بطری آب معدنی، کنسرو و تعداد زیادی قرص نان، خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکویت و ماکارونی اشاره کرد.

توزیع بیش از ۳۵۰ هزار بسته غذایی در زلزله‌ها

در دهه‌ ۹۰، یک‌هزار و ۴۰ ماموریت زلزله انجام شد. زلزله‌هایی که از مهم‌ترین آنها ورزقان در مرداد سال ۱۳۹۱ در استان آذربایجان شرقی، کاکی در استان بوشهر و در فروردین ۱۳۹۲ و زلزله ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه بوده و تلفات زیادی به همراه داشته است. در دهه ۹۰، ۴۹۳ هزار و ۹۶۱ تن از هموطنان در حوادث مربوط به زلزله امدادرسانی شدند و ۴۳۷ هزار و ۸۳۰ از خدمات اسکان اضطراری استفاده کردند.

در این ماموریت‌ها ۲۳۹ هزار و ۱۲۲ دستگاه چادر، ۶۰۳ هزار و ۲۰۲ دستگاه چادر، بیش از ۸۸ هزار و ۱۰۰ ست شست‌وشو، بیش از ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ ست بهداشتی، بیش از ۸۳ هزار شعله والور و سایر اقلام زیستی مورد نیاز در میان مردم زلزله‌زده توزیع شد.

در کنار آن ۳۵۶ هزار و ۷۱۸ بسته مواد غذایی، ۱۰ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۷۶۴ بطری آب معدنی، ۴ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۹ قوطی انواع کنسرو، ۹ هزار و ۶۶۱ هزار و ۲۰۱ قرص نان و تعداد قابل ملاحظه‌ای خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکوییت و ماکارونی در ۷ سال گذشته در میان مردم زلزله‌زده شهرهای مختلف ایران توزیع شد.

توزیع حدود ۲۹ هزار بسته غذایی در ماموریت‌های سیل و آب‌گرفتگی

در سال‌های گذشته، ایران هم از تغییر اقلیم بی‌نصیب نبود. به‌طوری‌که همزمان با خشکسالی در بسیاری از استان‌ها، شاهد سیل و آبگرفتگی هم بودیم. به‌ویژه در استان‌های جنوبی مانند هرمزگان یا در استان خوزستان که به شکسته شدن سیل‌بند در شهر رُفیع منجر شد و مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرد، همین‌طور سیل در سیستان و بلوچستان و در سایر نقاط ایران.  

در هفت سال گذشته در مجموع ۴ هزار و ۸۷۵ ماموریت سیل و آب‌گرفتگی از سوی سازمان امداد و نجات هلال‌احمر انجام شد. بر این اساس ۷۳۸ هزار و ۴۷۶ تن از خدمات امدادی استفاده کرده و ۱۴۷ هزار و یک تن هم از خدمات اسکان اضطراری استفاده کردند. همچنین در این ماموریت‌ها  ۳۱ هزار و ۱۹۸ دستگاه چادر، ۲۲۴ هزار و ۴۵۹ تخته پتو، ۲۸ هزار و ۹۶۱ بسته غذایی، ۲۸۴ هزار و ۸۶۰ بطری آب معدنی و سایر اقلام زیستی و غذایی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شد.

 

بیش از ۳۶۰ ماموریت در طوفان

از دیگر ماموریت‌های سازمان امداد و نجات، حضور در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان از طوفان است. از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا اواخر سال ۱۳۹۷، نیروهای امداد و نجات در ۳۶۹ حادثه‌ طوفان حاضر شده و  به ۳۰۱ هزار و ۴۸ تن امدادرسانی کردند. همچنین در این ماموریت‌ها ۱۷هزار و ۶ تن اسکان یافتند. در این هفت سال ۴۰۱ دستگاه چادر، ۲ هزار و ۶۸۶ تخته پتو، ۴۰ هزار و ۳۱۹ بسته غذایی و ۲۰ هزار و ۳۰۰ بطری آب معدنی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شد.

سازمان امداد ونجات به عنوان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های جمعیت هلال احمر در سال‌های گذشته خوش درخشیده است. در مجموع، نیروهای این سازمان در دهه‌ ۹۰ در ۱۳ هزار و ۴۰۶ ماموریت مربوط به برف و کولاک، رانش زمین، زمین لرزه، سیل و آبگرفتگی و طوفان حاضر شدند و به ۲ میلیون و ۳۷۵ هزار و ۷۳۲ تن از هموطنان امدادرسانی کرده و در مجموع ۸۳۴ هزار و ۵۴۱ تن هم اسکان یافتند.

 

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید.

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید.

گزارش سوم با عنوان «تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار» را بخوانید.

گزارش چهارم با عنوان «داروسازی«سها»؛بازوی توانمند نظام سلامت در تامین داروهای حیاتی مردم» را بخوانید.

گزارش پنجم با عنوان «مهربانی به توان داوطلبی» را بخوانید.

گزارش ششم با عنوان «خدمت به زائران حرم امن الهی» را بخوانید.

گزارش هفتم با عنوان «پابه پای زائران» را بخوانید.

گزارش هشتم با عنوان «همراه بیماران، همدل سالمندان» را بخوانید.

گزارش نهم با عنوان «جوانان پیشتازان بشردوستی» را بخوانید.

گزارش دهم با عنوان «هشت سال دوشادوش رزمندگان دفاع مقدس» را بخوانید.

گزارش یازدهم با عنوان «چشم‌اندازی روشن در رسیدن به خودکفایی تولید محصولات پزشکی» را بخوانید.

گزارش دوازدهم با عنوان «بشردوستی فراتر از مرزها» را بخوانید.

گزارش سیزدهم با عنوان «چتر حمایتی هلال بر سر بیماران» را بخوانید.

گزارش چهاردهم با عنوان «احسان ماندگار مردمی مهربان» را بخوانید.

گزارش پانزدهم با عنوان «فراتر از مرزها در اقدامات و عملیات بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش شانزدهم با عنوان «پیمان جوانان برای پیشگیری از اعتیاد» را بخوانید.

گزارش هفدهم با عنوان « دریچه‌ای برای امید به آینده با مشارکت ایرانیان» را بخوانید.

گزارش هجدهم با عنوان «بشر دوستی بدون مرز با ارائه خدمات توانبخشی» را بخوانید.

گزارش نوزدهم با عنوان «ایستادگی برای تحقق حقوق بین الملل بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش بیستم با عنوان «خانه های داوطلب؛ تاثیرگذار در توزیع کمک های مردمی» را بخوانید.

گزارش بیست و یکم با عنوان «وقتی همه خواب بودند…» را بخوانید.

گزارش بیست و دوم با عنوان «نگاهی به عملیات امدادی هلال احمر در ۷ سال گذشته» را بخوانید.

گزارش بیست و سوم با عنوان  «روایتی خواندنی از زندگی سگ‌های زنده‌یاب و ردیاب ایرانی» را بخوانید.

گزارش بیست و چهارم با عنوان «مراکز کنترل و هماهنگی عملیات؛ تقویت نیروهای عملیاتی» را بخوانید.

گزارش بیست و پنجم با عنوان «روایتی از مهربانی در سرزمین خون و آتش» را بخوانید.

گزارش بیست و ششم با عنوان «مرهمی برای کاهش رنج بیماران» را بخوانید.

گزارش بیست و هفتم با عنوان «۴۰ گام در مسیر تاب آوری» را بخوانید.

گزارش بیست و هشتم با عنوان «زلزله بم و ناگفته های ۱۵ ساله!» را بخوانید.

گزارش بیست و نهم با عنوان «سکانداران زن جمعیت هلال احمر را بشناسید» را بخوانید.

گزارش سی‌ام با عنوان «همراه با کاروان های سلامتی در اقصی نقاط کشور» را بخوانید.

گزارش سی‌ویکم با عنوان «خدمت بر فراز آسمان‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌ودوم با عنوان «صنایع نساجی بازوی توانمند هلال در حوادث و بحران‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌وسوم با عنوان «مامن سرخ هلال در پیچ و خم جاده‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌وچهارم با عنوان همراه و همدل با زلزله‌زدگان «زهان» را بخوانید.

گزارش سی‌وپنجم با عنوان «ورزقان، ۲۸۵۳ بار لرزید» را بخوانید.

گزارش سی‌وششم باعنوان «مرز بی‌پایان خدمت» را بخوانید.

گزارش سی و هفتم با عنوان «گام‌هایی استوار در ارائه خدمات درمانی خارج از کشور» را بخوانید.

گزارش سی‌وهشتم با عنوان «رشد بیش از ۱۰ برابری ناوگان لجستیکی هلال در سال های پس از انقلاب» را بخوانید.