اخبار / ستادی

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش یکم: نذر آب؛طرحی که ادامه دارد 

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی،فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها  و موفقیت های کشور در حوزه های مختلف است.تا دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه،مجموعه ای از این موفقیت ها و دستاورد ها را در حوزه های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می کنیم؛طرح «نذر آب» نخستین گزارش است.

۱۱ ماه قبل

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش یکم: نذر آب؛طرحی که ادامه دارد 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، پدیده خشکسالی۲۰ ساله در سیستان و بلوچستان داستان تازه‌ای نیست؛ کمبود نزولات آسمانی، خشک‌شدن تالاب هامون، قطع آب رودخانه هیرمند، خشک‌شدن جازموریان، تبخیر بیش از حد نرمال آب، کاهش سفره‌های آب زیر زمینی و گرمای زیاد از علل مواجهه سیستان و بلوچستان با این پدیده بود.
مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی (کاهش ذخایر آبی، افزایش کانون‌های بحرانی ریزگردها و روند شور شدن زمین‌های زراعی، از بین رفتن مراتع و پوشش گیاهی در منطقه، به وجود آمدن حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها و خشک شدن ذخایر آب زیر زمینی و قنوات) از جمله تاثیرات منفی خشکسالی در این استان است.
 
آغاز طرح از ۱۴ مرداد
 
جمعیت هلال‌احمر به عنوان یک نهاد عام‌المنفعه برخود وظیفه دانست تا از تمام توان خود به‌منظور کاهش رنج و درد مردم استفاده کند. به‌منظور تعمیم رسالت بنیادین جمعیت هلال‌احمر مبنی بر تسکین آلام بشری و مساعدت در برنامه ملی محرومیت‌زدایی و به دنبال دستور ریاست محترم جمعیت پس از بازدید از مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان طرح جامع خدمات‌رسانی به مناطق تحت تاثیر از خشکسالی از ۱۴ مرداد رسما در دستور کار جمعیت هلال‌احمر قرار گرفت.
راه‌اندازی کمپین نذر آب، توزیع سبدها و بسته‌های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی و ارائه خدمات سلامت محور از جمله مواردی است که در  دستور کار جمعیت هلال احمر بود و بررسی‌های جمعیت هلال‌احمر حاکی از آن بود که جمعیت کل استان سیستان و بلوچستان ۲ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۹۷۴ تن است و در این میان ۷ هزار و ۳۳۵ روستا تحت تاثیر خشکسالی است. اقدامات هلال‌احمر و صلیب‌سرخ در استان سیستان و بلوچستان، قبل از اجرای طرح نذر آب شامل اجرای پروژه آبرسانی به ارزش ۲ میلیون دلار توسط فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر در روستاهای شهرستان زابل و زاهدان در سال ۸۱ تا ۸۳ بود و همچنین در سه سال اخیر از مجموع ۱۷۹ فعالیت و پروژه داوطلبی اجراشده، تعداد ۲۰۱۳ داوطلب شرکت‌کننده در پروژه، تعداد ۳۴۷۱۹ نفر بهره‌ور را تحت حمایت خود قرار داده‌اند و مبلغ ۳٫۷۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در قالب کمک‌های دارویی و درمانی به استان سیستان و بلوچستان تخصیص یافت. در ضمن ۳۳ هزار سبد غذایی به ارزش ۳٫۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در میان نیازمندان توزیع شده است.
 
توزیع ۵۰ هزار بسته غذایی 
جمعیت هلال احمر در جهت خدمات‌رسانی به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان از تیر ماه ۱۳۹۷  اقدامات موثری را اجرایی کرد که از جمله آنها می‌توان به تشکیل شورای معاونین جمعیت هلال‌احمر با موضوع چگونگی خدمات‌رسانی به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان، تشکیل ستاد با موضوع نحوه رسیدگی به بحران خشکسالی سیستان و بلوچستان به ریاست دبیرکل جمعیت، تشکیل ستاد فرعی به ریاست رئیس سازمان داوطلبان، ارزیابی اولیه و ارائه پیشنهاد فعالیت‌هایی که امکان ارائه در مناطق تحت تاثیر از خشکسالی را دارند توسط سازمان داوطلبان به رئیس جمعیت اشاره کرد که پس از آن مقرر شد تا خدمات معیشت محور برای مردم تحت تاثیر خشکسالی در سیستان و بلوچستان اجرایی شود.
 
به همین منظور تهیه ۵۰ هزار بسته غذایی به ارزش ریالی هر بسته ۴ میلیون ریال بنا بر قیمت‌گذاری کارشناسان سازمان امداد و نجات جمعا به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال، توزیع لوازم التحریر (طرح ارمغان مهر(، توزیع پوشاک (البسه،کیف و کفش(، توزیع اسباب بازی (طرح سحر)، برگزاری دوره‌های آموزشی، اجرای طرح‌های عمرانی، بازسازی اماکن آموزشی و بهداشتی (به ارزش ریالی بیش از ۱۶ میلیاردو ۲۷۲ میلیون ریال) برنامه‌ریزی و اجرایی شد و در کنار آن خدمات سلامت محور نیز به مردم سیستان و بلوچستان ارائه شد. کل جمعیت روستایی تحت پوشش این طرح یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۳۳۲ تن و تعداد بهره‌وران ۴۴ هزار و ۷۱۷ تن، تعداد کل روستاها ۷ هزار و ۳۳۵ مورد و روستاهای تحت پوشش خدمات ۵۰۲ روستا بود و در این زمینه تامین هزینه درمان ۴ بیمار صعب العلاج از منابع خیرین نیز پرداخت شد.
 
اعزام کاروان های سلامت 
در قالب اجرای طرح نذر آب، اعزام کاروان‌های سلامت نیز به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و لذا تقسیم‌بندی مناطق تحت تاثیر از خشکسالی به ۱۹ منطقه شامل چابهار، هیرمند، زهک، نیکشهر، سیب و سوران، سرباز، قصر قند، هامون، فنوج، نیمروز، مهرستان، زاهدان، خاش، میرجاوه، کنارک، سراوان، ایرانشهر، زابل و دلگان انجام شد و توان‌سنجی و انتخاب ۱۹ استان جهت اعزام کاروان سلامت: تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مرکزی، کردستان، فارس، قزوین، سمنان، یزد، گلستان، مازندران، اردبیل، خوزستان، کرمان، همدان، قم و گیلان نیز اجرایی شد. علاوه بر آن تنظیم جدول زمان‌بندی فرایند اجرای طرح کاروان سلامت، ارزیابی تخصصی از مناطق ۱۹گانه از چگونگی ارائه خدمات و بیماری‌های شایع توسط استان‌های منتخب، تخصیص بودجه لازم به منظور اجرای طرح، هماهنگی با وزارت بهداشت در خصوص همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی استان و تامین۱۰ یونیت دندانپزشکی برای استفاده دندانپزشکان داوطلب، هماهنگی با فرمانداری‌ها، شعب جمعیت، شبکه بهداشت مناطق ۱۹ گانه و شورای تامین استان، تعیین مکان‌های اجرای طرح در مناطق ۱۹ گانه، بهره‌گیری از توان و تخصص ۲۹۵ پزشک فوق‌تخصص، متخصص، عمومی، دندانپزشک و پیراپزشک و  ۱۳۷ نیروی پشتیبان در اجرای ۱۹ کاروان سلامت در ۱۹ منطقه محروم استان، تهیه و آماده‌سازی بیش از ۳۵۰ قلم دارو به ارزش بیش از ۴میلیارد ریال و پایش و ارزیابی  اجرای طرح قبل، حین و بعد از اجرای طرح از دیگر برنامه‌هایی شد که در قالب اجرای کاروان‌های سلامت انجام شد. شناسایی بیماران نیازمند و انتقال بیماران به استان‎های تحت پوشش با پرداخت هزینه‎های درمانی مربوطه از سوی خیرین مشارکت‌کنند، توزیع ۵۱۴۱  بسته بهداشتی، اجرای طرح‌‌های حمایت روانی، برگزاری طرح سحر (مخصوص کودکان و نوجوانان)، برگزاری کنسرت‎های موسیقی و جشن‎های محلی و سنتی با هدف افزایش نشاط و شادابی از دیگر خدمات سلامت محور اجرایی شده در این طرح بود.
 
ارسال  دارو و بسته بهداشتی
همچنین در قالب اجرای طرح نذر آب، اقلام دارویی برای ارسال به مناطق محروم شامل بیش از ۳۵۰ قلم دارو به ارزش ۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در قالب اجرای طرح کاروان سلامت به مناطق محروم تهیه و آماده‌سازی شد و به علاوه توزیع ۵  هزار و ۱۴۱بسته بهداشتی، اجرای طرح‌های حمایت روانی، برگزاری طرح سحر(مخصوص کودکان و نوجوانان) و  برگزاری کنسرت‎های موسیقی و جشن‎های محلی و سنتی با هدف افزایش نشاط و شادابی در شهرهای مختلف استان از دیگر برنامه‌های اجراشده، بود. در قالب این طرح آموزش‎های بهداشتی – درمانی از جمله آموزش بهداشت آب، آموزش بهداشت دهان و دندان، آموزش بهداشت محیط، آموزش کاهش آثار ناشی از خشکسالی نیز در مناطق محروم و تحت تاثیر خشکسالی اجرایی شد.
همچنبن به منظور توسعه و بهبود اجرای این طرح فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی مختلفی اجرایی شد که از جمله آنها می‌توان به برگزاری نشست خبری دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و تشریح جزئیات اجرای طرح، تهیه مصاحبه‌های مختلف از رئیس سازمان داوطلبان برای ارائه به خبرنگاران، تهیه و انتشار ۴۶۴ خبر در خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، ۳۴ خبر در روزنامه‌ها، ۲۶۲ پست اینستاگرام، ۴۷۵ توئیت و ۳ هزار و ۳۹۵ پست تلگرام، برنامه‌ریزی برای اعزام خبرنگاران و عکاسان رسانه به سیستان و بلوچستان و بازدید از روند اجرای طرح، تهیه محتواهای متعدد اعم از خبر و گزارش خبری برای رسانه‌ها، معرفی هشتگ «نذر آب» در فضای مجازی، طراحی نشانه نذر آب، طراحی و چاپ پوستر واحد کمپین نذر آب و توزیع در سراسر کشور، طراحی استوری‌های اینستاگرامی برای اطلاع رسانی نحوه مشارکت‌های مردمی، طراحی استوری‌های مناسبتی در ایام محرم، حمایت چهره‌های هنری و ورزشی از کمپین نذر آب، حمایت چهره‌های فرهنگی و مذهبی از کمپین نذر آب اشاره کرد.
 
طرحی که ادامه دارد 
جمعیت هلال‌احمر همسو با توسعه اهداف بشردوستانه امسال این طرح را در استان سیستان و بلوچستان اجرایی کرد و در صدد است تا با مشارکت سایر نهادها این طرح را در سایر استان‌های درگیر خشکسالی نیز اجرایی کند تا از این طریق مردم محروم این مناطق نیز از حق اصلی خود برای ادامه زندگی برخوردار شوند. 
آخرین آمار از مشارکت‌های مردمی در قالب طرح نذر آب با آپ و درگاه USSD حاکی از آن است که از تیر تا آذر ماه سال جاری، ۵۰ هزار و ۸۱۲ تن از هموطنان در این طرح مشارکت داشته‌اند و از این طریق ۳ میلیارد و ۷۲۵ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۴۲ ریال نیز از محل کمک‌های مردمی از طریق این دو درگاه جمع‌آوری شده است.
اجرای این طرح متوقف نشده است و طرح ریزی برای اجرای آن ادامه دارد.با نزدیکی به فصل گرما و کم آبی و با هدف کاهش اثرات خشکسالی بر زندگی مردم اقدامات در اجرای این طرح افزایش خواهد یافت. 
 
• فایل های گرافیکی و ویدئو های زیر اطلاعات بیشتری از اجرای این طرح را به شما می دهد:

ویدئوهای مرتبط با نذر آب را اینجا و اینجا ببینید. 

فایل‌های گرافیکی مرتبط با نذر آب را اینجا، اینجا و اینجا ببینید.