اخبار / ستادی

۵۲۷ هزار مسافر نوروزی به پویش بهرفت هلال احمر ملحق شدند

رئیس سازمان جوانان هلال احمر، از پیوستن ۵۲۷ هزار و ۲۷۰ نفر از مسافران نوروزی استان های سراسر کشور به پویش ملی بهرفت (بهبود رفتارهای ترافیکی) در قالب طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر در نوروز سال ۱۳۹۸ خبر داد.

۳ ماه قبل

۵۲۷ هزار مسافر نوروزی به پویش بهرفت هلال احمر ملحق شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، شهاب الدین صابونچی با اعلام آمار تجمیعی از اجرا و برگزاری نوزدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر از ۲۵ اسفند ۹۷ تا پایان یازدهم فروردین ماه جاری این مطلب را عنوان کرد.

وی اظهار داشت: پویش ملی بهرفت در سال های قبل تحت عنوان پویش «نه به تصادفات جاده ای» برگزار می شد و امسال با شکلی متفاوت تری در حال اجرا و برگزاری است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادامه داد: مسافران نوروزی با حضور در ۱۲۲۶ پست ثابت و سیار این سازمان در سراسر کشور با زدن اثر انگشت خود به صورت نمادین در میثاق نامه طرح بهرفت متعهد می شوند که در ایام تعطیلات نوروزی به بهبود رفتارهای ترافیکی کمک کنند.

صابونچی توضیح داد: آنان با این تعهد آگاهانه به خود و جامعه قول می دهند که با ایمنی خانواده، همسر، فرزندانم و برای سلامتی خود و رفقایم، سرعت مجاز را رعایت خواهم کرد، سبقت بی جا نخواهم گرفت، از کمربند ایمنی در طول مسافرت استفاده خواهم کرد، از تلفن همراه استفاده نخواهم کرد و هرگاه خسته شدم، استراحت می کنم، هنگام خواب آلودگی توقف کرده و استراحت می کنم؛ حتی اگر فاصله اندکی تا مقصد باقی مانده باشد زیرا معتقدم دیرتر می رسم، اما خانواده ای را عزادار نمی کنم.

وی با بیان اینکه از روز ۲۵ اسفند ۹۷ تا روز یازدهم فروردین ۹۸، ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۵۰۴ نفر از مسافران نوروزی به پست های ثابت و سیار این سازمان در سراسر کشور مراجعه کرده اند، گفت: در مدت زمان یاد شده ۱۶۴ هزار و ۸۴۰ نفر از مسافران فصل بهار نمازهای خود را در خیمه های نماز پست های ثابت و سیار نوزدهمن طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر اقامه کرده اند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر از بهره مندی ۴۹۵ هزار و ۵۱۳ نفر از مسافران نوروزی از خدمات ارائه شده در ایستگاه های سلامت این پست ها خبر داد و گفت: در ۱۶ روز گذشته از اجرا و برگزاری طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر ۳۸۳ هزار و ۷۶۱ نفر از کودکان نیز از فضای دوستدار کودک این پست ها استفاده کرده اند.

صابونچی اظهار داشت: همچنین در مدت یادشده ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۱۷۰ قلم محصولات تبلیغاتی و فرهنگی در بین مسافران نوروزی توزیع شده است.

وی جمع کل اعضای فعال و مشارکت کننده این سازمان را در مدت زمان یادشده ۳۷ هزار و ۸۷۰ نفر روز عنوان کرد.

سازمان جوانان نوزدهمین دوره تجربه حضور و ارائه خدمات در نوروز به هموطنان را دارد در این راستا در قالب ۶۷۴ پست ثابت، ۱۶۶ پست سیار و ۳۸۶ فضای دوستدار کودک و خیمه نماز جمعاً ۱۲۲۶ پست با هدف ارتباط بیشتر با مردم برای افزایش سرمایه اجتماعی و معرفی فعالیت ها و ظرفیت های جمعیت در ارائه خدمات بشردوستانه به ارائه خدمت خواهند پرداخت.

بر اساس ارزیابی طرح های گذشته جانمایی پست ها به سمت محل های تجمع و تردد بیشتر مسافران نوروزی هدایت شده است، اماکن تاریخی و گردشگری، ترمینال های مسافربری، فرودگاه، مجتمع های بین راهی، برخی میادین اصلی شهر و ورودی شهرها همچنان از محل های برپایی پست ها هستند.

کانون های دانشجویی و جوانان داوطلب با همراهی سایر اعضای داوطلب کانون های روستایی، دانش آموزی و طلاب مجری های اصلی اجراکننده این طرح هستند. البته امسال با همگرایی و هم افزایی بیشتر با سایر واحدهای درون جمعیت و برون سازمانی نسبت به جلب همکاری های بین بخشی و تنوع بخشی خدمات برنامه ریزی شده است.

در بخش پست های ثابت اعضای داوطلب و جوان این سازمان به ارائه خدمات ایمنی و سلامت به همراه توزیع بروشورهای اطلاع رسانی می پردازند و راهنمایی و مشاوره در خصوص مخاطرات محلی پیشروی مسافران و ارائه آموزش های حضوری و خدمات سلامت را در دستور کار داوطلبانه خود انجام می دهند.

گروه های سیار همچون سنوات قبل در اماکن تاریخی و گردشگری پربازدید، پیرامون حرم در شهرهای زیارتی (مشهد، قم، شیراز) و پارک های اصلی و شلوغ شهرها به ارائه کمک های اولیه به مصدومین، خدمات سلامت محور و فعالیت های آموزشی ترویجی حفاظت از محیط زیست می پردازند.

اعضای کانون های طلاب در اماکن جمعیتی فاقد مسجد و نمازخانه در فضاهای مهیا شده توسط سازمان جوانان ضمن اقامه نماز جماعت نسبت به پاسخگویی به سوالات شرعی مسافران اقدام خواهند کرد.

همچنین اعضای تیم های سحر (حمایت های فرهنگی و اجتماعی)، مربیان کانون های غنچه های هلال و اعضای کانون های دانش آموزی با ارائه بسته های آموزشی و ویژه برنامه های کودکان در محل فضای دوستدار کودک به ارائه خدمت خواهند پرداخت و ششمین جشنواره نقاشی صلح و دوستی نیز در محل فضای دوستدار کودک میزبان علاقه مندان به خلق اثر و شرکت در جشنواره خواهد بود.