بولتن اخبار و بریده جراید سه شنبه ۳۰ آبان

نوشته شده در تاریخ ۳۰/۰۸/۹۱

جهت مشاهده اخبار به صورت فلش اینجا کلیک کنید

ایرنا

همگامی جمعیت هلال احمر ایران، افغانستان و تاجیکستان سبب بهبود مناسبات در این عرصه خواهد شد

دوشنبه – رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت که افزایش همگامی و همکاری میان این نهاد امداد رسانی در کشورمان، با جمعیت هلال احمر کشورهای افغانستان و تاجیسکتان می تواند نقش موثری در بهبود مناسبات در این عرصه داشته باشد.

بگزارش خبرنگار ایرنا،ˈابوالحسن فقیهˈ روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه درمانگاه و اردوگاه بین المللی دوستی جمعیت هلال احمر ایران در تاجیکستان، گزارشی از فعالیت های برون مرزی این نهاد ارایه کرد.
وی افزود:این نهاد علاوه برفعالیت های داخلی،در آخرین عملکرد خود در عرصه بین المللی کمک به سیلزدگان پاکستانی،قحطی زدگان سومالی و نیز زلزله ترکیه را درکارنامه خود دارد.
وی در مراسمی باحضور سفیر ایران، روسای جمعیت هلال احمر افغانستان و تاجیکستان و تعداد زیادی از کارشناسان فعال،تصریح کرد: در راستای فعالیت های برون مرزی تاکنون ۲۲ مرکز درمانی در ۱۵ کشور آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی راه اندازی شده است.
فقیه از امضای یادداشت تفاهم همکاری میان جمعیت های هلال احمر سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان در روز جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه بتواند نقش موثری در افزایش مناسبات در این بخش و بهبود کیفیت همکاری ها میان این سه کشور داشته باشد.
فقیه،توسعه همکاری های مشترک آموزشی و فرهنگی،استفاده از مراکز درمانی سه کشور بصورت مشترک و انتقال تجارب کارشناسان و کارکنان جمعیت سه کشور به یکدیگر را برخی از مفاد این تفاهم نامه ذکر کرد.
وی گفت: هرچند جمعیت هلال احمر ایران اولین بار در سال ۱۹۹۶ میلادی کار خود را در تاجیکستان آغاز کرد اما بعد از پنج سال وقفه، مجددا کار خود را آغاز و اقدام به توسعه درمانگاه و راه اندازی اردوگاه دوستی در این کشور کرد.
ˈعلی اصغر شعردوستˈسفیر ایران نیز دراین مراسم با اشاره به ماه محرم،گفت:می توان مشابهت های زیادی را در فعالیت های هلال احمر و مددکاران،مدیران و خادمان این نهادبا اهداف مقدس قیام عاشورا پیدا کرد.
وی با اشاره به افتتاح درمانگاه جدید جمعیت هلال احمر ایران در تاجیکستان و اردوگاه دوستی، گفت: امروز روز مهمی در مناسبات کشورهای فارسی زبان است زیرا همکاری میان سه کشور که به ابتکار رئیسان جمهور افغانستان؛ تاجیکستان و ایران از یک دهه پیش آغاز شد،امروز به اوج خود رسید و این روند همچنان ادامه دارد.
وی تصریح کرد: بیشتر مناسبات سه کشور از سطح کلامی و اداری خارج شد و جنبه عملیاتی به خود گرفته است بطوری که هم اکنون مناسبات این کشورها در بخش های حمل و نقل،ارتباطات،انرژی گسترش یافته و ادامه دارد.
وی امضای یادداشت تفاهم میان رئیسان جمعیت هلال احمر سه کشور را سنگ بنای محکمی برای توسعه همکاری ها دانست و ابراز امیدواری کرد که افتتاح مرکز درمانی و اردوگاه دوستی ایران ثمرات و منافع زیادی برای تاجیک ها داشته باشد.
وی با بیان آنکه مرکز درمانی جمعیت هلال احمر یک درمانگاه چندتخصصی مجهز است،گفت: این درمانگاه از روز سه شنبه(فردا)خدمات مختلف درمانی در بخش های قلب، چشم، گوش، زنان و زایمان و خدمات رادیولوژی، سونوگرافی و آزمایشات مختلف را به ایرانی ها و تاجیک ها ارایه خواهد کرد.
این دیپلمات ایرانی با اشاره به وعده رییس جمعیت هلال احمر ایران مبنی بر راه اندازی بخش دیالیز،افزود:از آنجا که این بخش می تواند مشکل تاجیک ها را رفع کند،با نصب تجهیزات لازم می توان خدمات زیادی در این زمینه ارایه کرد.


واحد مرکزی خبر

مهمانپرست : پیگیر ارسال کمک های انسان دوستانه به غزه هستیم (۵)

تهران / واحد مرکزی خبر / مکتوب ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت :‌ وزیر امورخارجه کشورمان برای اعلام پشتیبانی از مردم مظلوم غزه در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی،‌ آماده سفر به این شهر است.
رامین مهمانپرست در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه ایران برای سفر برخی مقامات به غزه ، افزود : برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز برای سفر به غزه اعلام آمادگی کرده اند و در حال پیگیری این موضوع و انجام دادن اقدام های لازم هستیم .
وی گفت : در همین زمینه در تلاش هستیم گروهی از جمعیت هلال احمر را برای ارسال دارو و کمک های انسان دوستانه، آماده اعزام به غزه کنیم .


مهر

نخستین درمانگاه تخصصی در تاجیکستان/ کشوری که دستگاه دیالیز ندارد

نخستین درمانگاه تخصصی هلال احمر ایران در تاجیکستان طی مراسمی ویژه افتتاح شد.

تهران:۱۸:۵۹ , ۱۳۹۱/۰۸/۲۹ – اخبار هلال احمر
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به تاجیکستان نخستین مرکز درمانی هلال احمر ایران با بخشهای تخصصی زنان و زایمان، کودکان، چشم پزشکی، دندانپزشکی، سونوگرافی، بخش بستری و عمومی در شهر دوشنبه تاجیکستان افتتاح شد.
ابوالحسن فقیه در مراسم افتتاح نخستین درمانگاه تخصصی هلال احمر ایران در تاجیکستان گفت: هلال احمر ایران علاوه برفعالیت های داخلی، در آخرین عملکرد خود در عرصه بین المللی کمک به سیلزدگان پاکستانی، قحطی زدگان سومالی و نیز زلزله ترکیه را درکارنامه خود دارد.
وی افزود: در راستای فعالیت های برون مرزی تاکنون ۲۲ مرکز درمانی در ۱۵ کشور آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی راه اندازی شده است.

فقیه از امضای یادداشت تفاهم همکاری میان جمعیت های هلال احمر سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان در روز جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه بتواند نقش موثری در افزایش مناسبات در این بخش و بهبود کیفیت همکاری ها میان این سه کشور داشته باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: هرچند جمعیت هلال احمر ایران اولین بار در سال ۱۹۹۶ میلادی کار خود را در تاجیکستان آغاز کرد اما بعد از پنج سال وقفه، مجددا کار خود را آغاز و اقدام به توسعه درمانگاه و راه اندازی اردوگاه دوستی در این کشور کرد.

در این بازدید سفیر ایران خطاب به رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت: باور کنید که کل تاجیکستان فقط یک دستگاه دیالیز دارد و واقعا نیازمند دستگاه دیالیز هستیم. فقیه هم قول داد در این خصوص اقدام کند.


فارس

جمعیت‌ هلال‌احمر کشورهای فارسی‌زبان بر توسعه همکاری‌ها تأکید کردند

در مراسم افتتاح اردوگاه بین‌المللی و مرکز درمانی جمعیت هلال‌احمر ایران و تاجیکستان که رئیس جمعیت هلال‌احمر افغانستان نیز حضور داشت، تفاهم‌نامه همکاری بین ۳ کشور فارسی زبان به امضا رسید.

۹۱/۰۸/۲۹ – ۱۷:۱۵ – اخبار هلال احمر
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ابوالحسن فقیه» رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که این سازمان در ۱۹ کشور جهان دارای نمایندگی است و در سیل پاکستان، قحطی سومالی و زلزله ترکیه کمک‌های بشردوستانه خود را ارائه کرده است.
وی با بیان این که جمعیت هلال‌احمر ایران از سال ۲۰۰۳ با جمعیت هلال‌احمر تاجیکستان همکاری خوبی داشته، اظهار امیدواری کرد که ۳ کشور فارسی‌زبان بتوانند همکاری‌های خود را در این زمینه گسترش دهند.
«فاطمه گیلانی» رئیس جمعیت هلال‌احمر افغانستان سخنان خود را با دعا به روح پاک سرور شهیدان و تمام شهیدان پاک اسلام آغاز کرد و افزود: بسیار جای خرسندی است که ۳ کشور فارسی‌زبان علاوه بر کارهای سیاسی در کارهای اجتماعی نیز با هم همکاری دارند.
وی تصریح کرد که اهمیت همکاری میان ایران، افغانستان و تاجیکستان هم از نظر هم‌زبانی و هم از نظر انسان‌دوستی سبب شد تا تلاش شود امروز به طور مشترک فعالیت کنیم.
«ظفر محبت‌اف» دبیرکل جمعیت هلال‌احمر تاجیکستان با بیان این که در یک‌ماه آینده، ۸۵ سالگی این جمعیت در تاجیکستان جشن گرفته می‌شود از همکاری با هم‌زبانان خود اظهار خرسندی کرد.
مرکز درمانی جدید جمعیت هلال احمرو نیز اردوگاه بین‌المللی دوستی ایران و تاجیکستان، با حضور رؤسای جمعیت هلال‌احمر ایران، افغانستان و تاجیکستان امروز راه‌اندازی شد.
فعالیت جمعیت هلال‌احمر ایران در تاجیکستان، از سال ۱۹۹۶ آغاز و پس از یک‌سال و نیم فعالیت متوقف شد و سپس در سال ۲۰۰۳ مجدد شروع به کار کرد.


مهر

مذاکرات سه جانبه روسای هلال احمر ایران، تاجیکستان و افغانستان

ضیافت شام هلال احمر تاجیکستان به جلسه ای مهم میان روسای هلال احمر ایران، افغانستان و تاجیکستان منتهی شد که نتیجه این مذاکرات تلاش برای خودکفایی هلال احمر تاجیکستان بود.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به تاجیکستان شب گذشته جمعیت هلال احمر تاجیکستان برای قدردانی از حضور روسای جمعیت هلال احمر ایران و افغانستان ضیافت شامی در محل این جمعیت برپا کرد.
در پایان ضیافت گفتگوها میان علی اصغر شعر دوست سفیر ایران، ابوالحسن فقیه رئیس هلال احمر ایران و خانم فاطمه گیلانی رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان آغاز شد. ابتدا بحث بر سر ارائه خدمات امدادی بود ولی با پیشنهاد خانم گیلانی گفتگوها فاز جدیدتری به خود گرفت.
خانم گیلانی پیشنهاد داد تا سند دوستی میان سه کشور فارسی زبان و مسلمان ایران، تاجیکستان و افغانستان امضا شود که مورد استقبال فقیه قرار گرفت. ولی رئیس جمعیت هلال احمر ایران پیشنهاد داد باید هلال احمر تاجیکستان را خودکفا کرد تا محتاج کمک نباشد.
در این میان رئیس هلال احمر افغانستان گفت: حرف آقای فقیه را قبول دارم چون افغانستان هم روزی مانند تاجیکستان بود و حتی برای داشتن چادرهای امدادی درخواست کمک می کردیم ولی امسال تعداد زیادی چادر خریداری کردیم. بهتر است دولت تاجیک زمین در اختیار هلال احمر قرار دهد تا مقدمات خودکفایی ایجاد شود.
علی اصغر شعر دوست هم گفت: دولت تاجیک مشکل زمین ندارد. سال گذشته ۵۰ هزار هکتار زمین در اختیار کشاورزان ایرانی به صورت رایگان گذاشته شد و کشاورزان به دلیل حاصلخیزی سه بار برداشت محصول داشتند و سود حاصل از زمینها برای خودکفایی صنایع دفاعی تاجیکستان هزینه شد.
خانم گیلانی بعد از صحبتهای سفیر ایران گفت: پیشنهاد می کنم روی بطری های آب آرم هلال احمر باشد و به دلیل این آرم مبلغی بیشتر از مردم بگیرند. یا اینکه در هزینه های حج ۵۰ دلار بیشتر بگیرند و آن را به هلال احمر بدهند. شعر دوست گفت: البته این طرح ها خوب است ولی نیازمند تصویب آن در پارلمان تاجیکستان است.
رئیس جمعیت هلال احمر تاجیکستان هم اظهار داشت: ما خودمان در کارمان مانده ایم. اگر کمکهای ایران و افغانستان نبود به واقع جمعیت هلال احمر تاجیکستان با مشکل روبرو می شد. هم اکنون ۱۳ هزار داوطلب هلال احمر تاجیکستان منتظر برگزاری اردو و آموزش هستند ولی امکانات و پول نداریم.
در پایان این ضیافت قرار شد سند دوستی سه جانبه تدوین و امضا شود و مقدمات خودکفایی هلال احمر تاجیکستان مهیا گردد.
در این مراسم ابوالحسن فقیه هدایایی به رسم یادبود به روسای هلال احمر افغانستان و تاجیکستان اهدا کرد.
۱۵:۱۵


فارس

معاون آموزشی موسسه آموزش عالی هلال ایران در گفت‌وگو با فارس: ۳ رشته جدید کارشناسی ارشد برای مدیریت سوانح تصویب شد

خبرگزاری فارس: معاون آموزشی موسسه آموزش عالی هلال از تصویب ۳ رشته کارشناسی ارشد، مدیریت سوانح، سیستم‌های اطلاعات مدیریت سوانح (DMIS) و بهداشت روانی اجتماعی در این موسسه خبر داد.

محمد هادی تدین در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد ایجاد ۳ رشته جدید در موسسه آموزش عالی هلال احمر ایران اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی برای اولین سال برای پذیرش دانشجوی در مقطع کارشناسی حرفه‌ای ارشد ۳ رشته موسسه آموزش عالی هلال ایران با عنوان مدیریت سوانح، سیستم‌های اطلاعات مدیریت سوانح( DMIS )و بهداشت روانی اجتماعی در بحران مجوز صادر کرد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که با مشخص شدن کوریکولوم آموزشی از مهر سال آینده در این رشته‌ها و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو جذب شود.
تدین در پاسخ به اینکه چه رشته‌هایی می‌توانند در این مقطع وارد شوند افزود: دانشجویان رشته‌های مدیریت سوانح و امداد و نجات می‌توانند در هر یک از این رشته‌ها وارد شوند و رشته‌های مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی در مدیریت سوانح می‌توانند وارد شوند.
معاون آموزشی موسسه آموزش عالی هلال ایران ادامه داد: زیر مجموعه‌های رشته‌های کامپیوتر و IT ‌می‌توانند در کارشناسی ارشد سیستم های اطلاعات مدیریت سوانح وارد شوند.
وی در پاسخ به اینکه چه سرفصل‌های درسی در این رشته‌های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده گفت: بحث ارزیابی سوانح، مدیریت ریسک، شناخت از حوادث را در قالب ۱۴ واحد درسی به عنوان دروس پایه و ۱۸ واحد درسی به عنوان درس عملی ارائه می‌شود. در رشته حمایت‌های بهداشت روانی اجتماعی در بحران بحث‌های جمعیت‌شناسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی و مددکاری مطرح می‌شود.
وی گفت:اکنون سیستم‌های مدیریت اطلاعات بحران در هلال احمر و صلیب سرخ جایگاه خاصی دارد و افراد با اطلاعات کافی از وضعیت خطرخیزی و آسیب‌پذیری منطقه قابلیت‌های منطقه حادثه دیده را مدیریت کنند که طرح آن به صورت اولیه در موسسه آموزش عالی هلال طراحی شده و دانشجویان کارشناسی ارشد در ۸ استان آن را اجرا خواهند کرد.
وی گفت: ما از این نظر که چگونه در صحنه بحران خدمات اجتماعی و حمایت‌های روانی را ارائه کنیم چون پروتکلی نداریم با مشکل مواجه هستیم بنابراین بنا داریم تا تدوین این پروتکل را جزو پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد بهداشت روانی اجتماعی در بحران قرار دهیم تا بتوانند دستورالعملی برای ارائه در سطح کشور تهیه کنیم.


ایکنا

استقرار چادرهای سلامت و اطعام نیازمندان بر سفره‌های عاشورایی سراسر کشور

گروه سلامت: رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به برنامه‌های سازمان داوطلب همزمان با عاشورای حسینی، گفت: استقرار چادرهای سلامت و اطعام نیازمندان بر سفره‌های عاشورایی داوطلبان و خیرین این سازمان در سراسر کشور انجام می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) فرحناز رافع، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: در روز عاشورای حسینی‌(ع) سفره‌های عاشورایی با مشارکت اعضای داوطلبان و خیرین سازمان داوطلبان در استان‌ها و خانه‌های داوطلب سراسر کشور گسترده می‌شود.
وی با اشاره به دیگر برنامه‌های سازمان داوطلبان در روز عاشورای حسینی(ع)، گفت: برپایی مراسم عزاداری، تهیه و توزیع بسته‌های فرهنگی، استقرار چادرهای سلامت و ارائه خدمات به عزاداران حسینی توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر تحت عنوان داوطلبان عاشورایی در خانه‌های داوطلب سراسر کشور از جمله این برنامه‌ها است.
رئیس سازمان داوطلبان گرامیداشت اهداف با ارزش قیام عاشورا، ترویج فرهنگ ایثار و گذشت با تاسی از واقعه عاشورا، زمینه‌سازی جهت حضور پرشور و موفق اعضا و داوطلبان در مراسم سوگوای حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، هدایت نذورات مردمی در جهت اطعام نیازمندان و جذب خیرین و ترویج فرهنگ خدمت‌رسانی در سطح عموم جامعه را به عنوان اهداف تعریف شده طرح مذکور برشمرد.
فرح ناز رافع در ادامه با بیان این مطلب که این طرح برای دومین سال متوالی اجرا می‌شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال با برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای که در راستای بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های تبلیغاتی شهرها و رسانه‌های گروهی، سازماندهی پزشکان و پیراپزشکان داوطلب و دیگر موارد توسط این سازمان انجام شده است، میزان مشارکت اعضا و داوطلبان دراین طرح از افزایش قابل توجهی برخوردار شود.


پانا

معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت به پانا خبر داد: استقرار دو تیم ویژه پزشکی در کربلا/ آمادگی کامل مرکز پزشکی ایران در ایام تاسوعا و عاشورا

خبرگزاری پانا: lعاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت از آمادگی کامل مرکز پزشکی ایران مستقر در کربلا در تاسوعا و عاشورا خبر داد.

علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پانا، اظهار کرد: در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی تیم پزشکی ایرانی به شکل ویژه ای در خدمت زائران خواهد بود. در همین راستا، دوگروه پزشکی شامل  ۵۰پزشک و پرستار و دیگر پرسنل پزشکی از هفتم  تا سیزدهم محرم به زائران عتبات عالیات در کربلای معلی به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می پردازند.
وی در ادامه افزود: یکی از تیم های پزشکی در بین الحرمین و تیم دیگری در داخل شهر کربلا و در مسیر  رفت و آمد زائران حسینی استقرار می یابند و آماده خدمت رسانی به بیماران هستند.
معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تیم های پزشکی ایران در این ایام تنها به ارائه خدمات به زائران ایرانی نمی پردازند بلکه تمامی زائران مقیم در کریلا می توانند از این خدمات استفاده کنند.
حیدری خاطرنشان کرد: تیم های پزشکی اعزام شده، تیم کاملی از  پزشک جراح، متخصص داخلی، متخصص زنان، متخصص اطفال، متخصص بیهوشی، پزشک عمومی، پرستار مرد و زن، امدادگر مرد و زن، تکنسین آزمایشگاه و تکنسین دارویی از  کادر دو گروه ویژه پزشکی به شمار می روند.
وی تاکید کرد: در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی سال گذشته بیش از هفده هزار زایر حرم مطهر امام حسین (ع) از گروه‌های ویژه پزشکی مرکزپزشکی حج و زیارت مستقر در اطراف حرم خدمات بهداشتی و درمانی دریافت کردند و امسال نیز مرکز پزشکی ایران آماده ارائه خدمات به زائران در بالاترین سطح است.
معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت در پایان یادآور شد: به منظور ارتقای سطح بهداشتی و سلامت، زائران نکات بهداشتی را رعایت کرده و به ویژه از نوشیدن آب هایی که از بهداشت آن اطمینان ندارند اجتناب کنند. همچنین از خوردن غذاهای دست فروشی اکیدا پرهیز کنند.


ایسنا

اجرای «طرح‌ جهادی محرم» با حضور ۸۰۰۰ امدادگر جوان در مناطق محروم

معاون جوانان و دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از آغاز «طرح جهادی محرم» با حضور ۸۰۰۰ جوان در مناطق محروم کشور خبر داد.
حسین جوادی در گفت و گو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که همزمان با ایام محرم ویژه‌برنامه‌های طرح کاروان نیکوکاری با رویکرد اجتماع محور تحت عنوان «جهاد محرم» با حضور ۸۰۰۰ جوان در مناطق محروم کشور انجام می‌شود، گفت: این طرح با شعار «حرکت برای کرامت و انسانیت» در روستاهای کم‌برخوردار و محروم اجرا می‌شود.
وی با بیان این که برنامه‌ریزی و اجرای طرح ملی جهاد محرم با رویکرد ارائه خدمات امدادی و بشردوستانه با الهام از سیره و تعالیم نجات‌بخش حضرت سید الشهدا در سطح مناطق محروم و روستاهای آسیب‌پذیر با مشارکت کانون‌های دانشجویی، جوانان، روستایی و طلاب برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌های این طرح بزرگ کشوری در دو حوزه امدادی و فعالیت‌های بشردوستانه، فرهنگی و اعتمادساز برگزار می‌شود.
معاون جوانان دانشجویی سازمان جوانان هلال‌احمر در مورد برنامه‌های امدادی این طرح گفت: برگزاری دوره‌های آشنایی با مهارت‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه، برگزاری مانور امدادی کاروان نیکوکاری برای خواهران با تاسی از حضرت زینب (س) که به عنوان امدادگر کربلا شهرت گرفته است، مشایعت و همراهی دسته‌جات توسط اعضا در قالب تیم‌های امدادی و همچنین استقرار چادرهای امداد در سطح میادین اصلی روستاها و تکایا برای ارائه خدمات به عزاداران از جمله برنامه‌های این حوزه است.
جوادی با بیان اینکه جوانان هلال‌احمر در حوزه برنامه‌های بشردوستانه و فرهنگی فعالیت‌های گوناگون دارند، گفت: اهدای خون، مرمت و آماده‌سازی تکایا و حسینیه‌ها، پاکسازی محیط، تجهیز و آراستگی کتابخانه‌ها، برگزاری مسابقات فرهنگی با موضوع پیام‌های عاشورایی از جمله اقدامات فرهنگی جوانان است.
وی با بیان این که در این طرح جوانان علاقمند به روستاهای محروم و آسیب دیده‌ای که از پیش تعیین شده است اعزام می‌شوند، گفت: این طرح که با حضور ۴۰۰ تیم از جوانان آغاز شده تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.


ایمنا

جمعیت هلال احمر ایران قوی‌ترین و بزرگترین جمعیت‌ها در منطقه است

خبرگزاری ایمنا: مدیر کل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر ایران یکی از قوی‌ترین و بزرگترین جمعیت‌ها در منطقه است و هیچ شک وشبه‌ای به آن نیست.

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۱ – ۲۳:۳۷
به گزارش ایمنا داود پورخان‌علی اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ منعقد شده ما بین فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب‌سرخ و هلال احمرو قرداد بسته شده با کشورهای عضو MENA(کشورهای خاورمیانه ،شمال آفریقا و خلیج فارس) مقرر شد دوره‌های آموزشی تخصصی امداد ونجات هر ساله در این کشورها برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ سال پیش آخرین دوره آموزشی آر دی آر تی در ایران برگزار شد، ادامه داد: این آموزش‌ها استاندارد جهانی است و در کشورهای مختلف از سال‌های گذشته به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود.
مدیر کل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: سال گذشته آموزش‌های عملیاتی پاسخگویی به سوانح در اصفهان برگزار و در ادامه همان برنامه امسال نیز تیم‌های پاسخگو به سوانح منطقه منا از بخش‌های پشتیبانی در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه دوره آموزش منطقه‌ای آر دی آر تی با ۳ مربی ایرانی و ۳ مربی خارجی در حال برگزاری است، ادامه داد: در حال حاضر نیروهای ما ظرفیت پاسخگویی به حوادث منطقه‌ای را دارد.
پورخان علی تصریح کرد: با توجه به امکانات بسیار خوبی که در اصفهان وجود دارد و فضای آموزشی و تجارب کسب کرده ، این استان برای دومین بار میزبان کشورهای عضو منا شد.
وی با اشاره به اینکه این دوره آموزشی به منظور ایجاد همکاری بین‌المللی جمعیت‌های منطقه‌ای در سوانح هر ساله برگزار می‌شود، تاکید کرد: در سطح جهانی زمانی از توان امدادگران منطقه و جمعیت‌های هلال احمر منطقه و اعضای منا استفاده می‌شود که در هنگام وقوع آن حادثه جمعیت هلال احمر همان کشور توان پاسخگویی، رفع بحران و کنترل حادثه را نداشته باشد.
مدیر کل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر گفت: پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی ایران با توان امدادی که در اختیار داشت قادر به کنترل حادثه بود و به همین منظور درخواست کمک از کشورهای منطقه و اعضای MENA نشد.
وی اظهار کرد: جمعیت هلال احمر ایران میلیون‌ها داوطلب دارد و با کمک‌هایی که از سوی آنها دریافت کردیم توانستیم در ظرف ۲۴ ساعت جستجو و نجات منطقه زلزله‌زده را به پایان برسانیم و در کوتاهترین زمان امکانات لازم را در اختیار آسیب‌دیدگان قرار دهیم.


باشگاه خبرنگاران

مروری بر مهمترین اخبار “سیاسی”دوشنبه

مهم ترین عناوین خبری گروه “سیاسی” که در روزدوشنبه منتشر شده است موضوعاتی چون: نقش منفی فرانسه در تحولات سوریه/ همه احزاب سوری شانس حضور در انتخابات را دارند ، هلال‌ احمر و شورای اجرایی فلسطین به هیئت اعزامی کمیسیون امنیت‌ ملی به غزه می‌پیوندند ، کاهش اتکا به نفت و تک نرخی‌کردن ارز در بوجه سال ۹۲ لحاظ شود و…. است

هلال‌ احمر و شورای اجرایی فلسطین به هیئت اعزامی کمیسیون امنیت‌ ملی به غزه می‌پیوندند
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌ خارجی مجلس گفت: افراد دیگری از موسسات انسان‌دوستانه، جمعیت هلال‌احمر، شورای اجرایی فلسطین و… نیز به هیئت پارلمانی اعزامی به غزه اضافه خواهند شد.


اهل بیت (علیهم السلام)

اعلام آمادگی هلال احمر ایران برای کمک به غزه

به دنبال ادامه حملات رژیم صهیونیستی به غزه، جمعیت هلال‌احمر ایران با ارسال نامه‌ای به جمعیت هلال‌احمر فلسطین، آمادگی کامل خود را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه دارویی و درمانی به غزه اعلام کرد.

 به گزارش خبرگزاری اهل‎بیت(ع) ـ ابنا ـ «منتظر شبر» مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: ما پیشتر با ارسال نامه ای به جمعیت هلال‌احمر فلسطین آمادگی کامل خود را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه دارویی و درمانی به غزه به منظور همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، اعلام کردیم اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.
وی با اشاره به درخواست کادر پزشکی ایران برای اعزام به غزه به منظور امدادرسانی به مجروحان فلسطینی خاطرنشان کرد که ما پیشتر به هلال احمر فلسطین اعلام کردیم که آماده ایم کادر پزشکی خود را نیز  به غزه اعزام کنیم.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران در ادامه از سازمان های هلال احمر و صلیب سرخ جهانی خواست، به یاری مردم بی دفاع فلسطین بویژه کودکان، زنان و سالخوردگان بشتابند.
شبر با اشاره به تماس جمعیت هلال احمر ایران با همتاهای خارجی خود برای فراهم کردن زمینه امدادرسانی به مردم مظلوم فلسطین، تاکید کرد که صهیونیست های اشغالگر و متحدان آنها از ارسال هرگونه کمک برای مردم فلسطین جلوگیری می کنند.
…………….


نسیم‎آنلاین

نخستین اردوگاه بین‌المللی دوستی جمعیت‌های هلال‌احمر ایران و تاجیکستان در فضایی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع و ظرفیت اسکان صد نفر در شهر دوشنبه تاجیکستان افتتاح شد/ مدیر روابط عمومی هلال‌احمر ایران: جوانان سایر کشورهای فارسی زبان می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند

به گزارش «نسیم»، پویا حاجیان این مطلب را در حاشیه سفر رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران به تاجیکستان بیان کرد.


واحد مرکزی خبر

پایگاههای امداد و نجات در گردنه‌های برفگیر ایجاد می شود

تهران / واحد مرکزی خبر / مکتوب ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت : امسال در اجرای طرح زمستانی، پایگاه های امداد و نجات در گردنه های برفگیر کشور ایجاد می شود.
به گزارش خبرنگار ما ، حیدر حیدری در نشست هماهنگی طرح زمستانی با اشاره به اینکه این سازمان از مهر ماه خود را برای طرح زمستانی آماده کرده است، اضافه کرد:
تجهیزات این سازمان در طرح زمستانی ۳۳ درصد افزایش می یابد همچنین از نظر کیفی نیز سعی کرده ایم این تجهیزات به روز شود.
حیدری با بیان اینکه سامانه ۱۴۷ آماده دریافت پیامک و تماس هموطنان برای امداد رسانی است افزود : درخواست کرده ایم که به منظور اسکان در راه ماندگان، امامزاده ها و مساجد نیز تجهیز شوند.
وی اضافه کرد : درخواست دیگر ما این است که خودروهای سنگین اداره راهداری خودروهای در جاده مانده را تخلیه کنند .
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: سرعت اتوبوس ها در زمستان افزایش می یابد که ضروری است کنترل و نظارتی برانها صورت گیرد.


قانون آنلاین

خیرین جمعیت هلال احمر از پرداخت مالیات معاف شدند

نمایندگان مجلس با رأی مثبت به طرح الحاق خیرین کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، خیرین این دو نهاد را از پرداخت مالیات معاف کردند

قانون -نمایندگان مجلس با رأی مثبت به طرح الحاق خیرین کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، خیرین این دو نهاد را از پرداخت مالیات معاف کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان هلال احمر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی (چهارشنبه ۲۴ آبان) مجلس شورای اسلامی در بررسی اولین دستور کار خود به کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم رأی مثبت دادند.
در جریان بررسی این طرح قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان  نماینده مخالف سخن گفت که مغایرت طرح مذکور با برنامه پنجم و اصل ۷۵ قانون اساسی و متوقع شدن سایر دستگاه ها مثل سازمان بهزیستی را از جمله دلایل مخالفت خود با این طرح اعلام کرد.
محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس نماینده موافق طرح بود که با یادآوری تصویب معافیت مالیات برای خیرین مدرسه ساز گفت: این اقدام مجلس هم در همان راستا است و از نمایندگان تقاضا داریم به این اقدام خداپسندانه رأی مثبت دهند.
در ادامه علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی به عنوان نماینده دولت با طرح مذکور مخالفت و تحمیل بار مالی به دولت و ایراد گرفتن به تبصره های طرح را از دلایل این مخالفت اعلام کرد.
سرانجام نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان مخالفان و موافقان طرح با ۱۶۰ رأی موافق، ۳۱ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۸۸ نماینده حاضر در صحن علنی با کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم موافقت کردند و سپس به جزئیات آن نیز رأی مثبت دادند.
براساس ماده واحده این طرح عبارت “کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر” بعد ازعبارت “مراکز بهزیستی” به ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۷/۲/۱۳۷۱ اضافه می گردد.


فارس

مدیرکل عملیات بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر: دوره ‌آموزش آر.دی آ. تی مربیان ایرانی را برعهده دارند

خبرگزاری فارس: مدیرکل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر گفت: دوره آموزش منطقه‌ای آر.دی آر.تی با سه مربی ایرانی و سه مربی خارجی در حال برگزاری است.

داود پورخانعلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: بر اساس تفاهمنامه‌ منعقد شده بین فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب‌سرخ و هلال احمرو قرداد بسته شده با کشورهای عضو MENA (کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و خلیج فارس) مقرر شد دوره‌های آموزشی تخصصی امداد ونجات هر ساله در این کشورها برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ سال پیش آخرین دوره آموزشی آر‌.دی آر‌.تی در ایران برگزار شد، ادامه داد: این آموزش‌ها استاندارد جهانی است و در کشورهای مختلف از سال‌های گذشته به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود.
مدیرکل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: سال گذشته آموزش‌های عملیاتی پاسخگویی به سوانح در اصفهان برگزار و در ادامه همان برنامه امسال نیز تیم‌های پاسخگو به سوانح منطقه منا از بخش‌های پشتیبانی در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر ایران یکی از قوی‌ترین و بزرگ‌ترین جمعیت‌ها در منطقه است و هیچ شک و شبهه‌‌ای به آن نیست، ادامه داد: در حال حاضر نیروهای ما ظرفیت پاسخگویی به حوادث منطقه‌ای را دارد.
پورخانعلی تصریح کرد:  با توجه به امکانات بسیار خوبی که در اصفهان وجود دارد و فضای آموزشی و تجارب کسب کرده ، این استان برای دومین بار میزبان کشورهای عضو منا شد.
وی با اشاره به اینکه این دوره آموزشی به منظور ایجاد همکاری بین‌المللی جمعیت‌های منطقه‌ای در سوانح هر ساله برگزار می‌شود، تاکید کرد: در سطح جهانی زمانی از توان امدادگران منطقه و جمعیت‌های هلال احمر منطقه و اعضای منا استفاده می‌شود که در هنگام وقوع آن حادثه جمعیت هلال احمر همان کشور توان پاسخگویی، رفع بحران و کنترل حادثه را نداشته باشد.
مدیرکل عملیات و برنامه‌های بین‌المللی سازمان جمعیت هلال احمر گفت: پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی ایران با توان امدادی که در اختیار داشت قادر به کنترل حادثه بود و به همین منظور درخواست کمک از کشورهای منطقه و اعضای MENA نشد.
وی اظهار کرد: جمعیت هلال احمر ایران میلیون‌ها داوطلب دارد و با کمک‌هایی که از سوی آنها دریافت کردیم توانستیم در ظرف ۲۴ ساعت جستجو و نجات منطقه زلزله‌زده را به پایان برسانیم و در کوتاهترین زمان امکانات لازم را در اختیار آسیب‌دیدگان قرار دهیم.


سلامت نیوز

ارائه خدمات ویژه پزشکی به عزاداران حسینی در کربلا

سلامت نیوز : معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت از اعزام دو گروه ویژه پزشکی به عتبات عالیات به منظور ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران حرم مطهر امام حسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خبرداد.
علی حیدری در گفت‌و‌گو با ایلنا، در رابطه با اعزام تیم‌های پزشکی در عتبات عالیات، گفت: دوگروه پزشکی شامل (۵۰) پزشک- پیراپزشک و…. از (۷محرم) تا (۱۳ محرم) به زائران حرم مطهر سید الشهدا در کربلای معلی خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می‌کنند.
معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در رابطه با افراد متخصص اعزامی جهت خدمت رسانی افزود: پزشکان جراح، متخصصان داخلی، متخصصان امور زنان- متخصص اطفال–پزشکان عمومی، پرستار به این مناطق اعزام می‌شوند و به زائران ایرانی خدمت رسانی می‌کنند.
وی ادامه داد: یک گروه پزشکی در بین الحرمین و یک گروه دیگر در خیابان جمهوری در شهر کربلا در مسیر تردد زائران مستقر شده‌اند و به زائران حرم مطهر امام حسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می‌کنند.
معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت تاکید کرد: گروه‌های امدادی و پزشکی فقط ویژه زائران ایرانی نیستند و به همه زائران حرم مطهر امام حسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خدمات عرضه می‌کنند.
حیدری در رابطه با خدمات سال گذشته مرکز پزشکی، گفت: در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، سال گذشته بیش از هفده هزار زائر حرم مطهر امام حسین (ع) از گروه‌های ویژه پزشکی مرکزپزشکی حج و زیارت مستقر در اطراف حرم خدمات بهداشتی و درمانی دریافت کردند.


مهر

گزارش تصویری ــ تشریحی مهر؛ افتتاح اردوگاه دوستی هلال احمر ایران و تاجیکستان

اردوگاه بین المللی دوستی هلال احمر ایران و تاجیکستان در شهر دوشنبه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به تاجیکستان، روز دوشنبه با حضور روسای هلال احمر ایران، افغانستان و تاجیکستان اردوگاه بین المللی دوستی ایران و تاجیکستان در منطقه ورزاب در شهر دوشنبه افتتاح شد.
در این مراسم ابتدا به رسوم نان و نمک، روسای هلال احمر پس از استماع دکلمه خوش آمدگویی به زبان فارسی، نان و نمک و عسل میل کردند و با قرائت قرآن وارد اردوگاه شدند.
محمد جواد جعفریان رئیس سازمان جوانان هلال احمر ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد این اردوگاه گفت: این اردوگاه در فضایی به متراژ ۱۱ هزار متر مربع و ۴۰۰ متر بنا ایجاد شده و دارای زمین ورزشی و مکان اقامتی و عمومی است.
وی افزود: ظرفیت این اردوگاه ۱۰۰ نفر استو غیر از داوطلبان هلال احمر ایران و تاجیکستان سایر کشورها می توانند از این ظرفیت برای توانمندی جمعیت استفاده کنند.
به گزارش مهر این اردوگاه بیش از ۲۰۰ هزار دلار برای هلال احمر ایران هزینه داشته که در فازهای بعدی تکیمل تر خواهد شد.
———————–
گزارش و عکس از سید هادی کسایی زاده


طبنا

مرکز درمانی جمعیت هلال احمر در تاجیکستان افتتاح شد

طبنا: با حضور رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، مرکز درمانی جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران با هدف ارائه خدمات پزشکی تخصصی، آزمایشگاهی، عمومی و کلینیکی در تاجیکستان افتتاح شد.

به گزارش سرویس اجتماعی طبنا به نقل از روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر، مرکز درمانی جمعیت هلال احمر ایران در تاجیکستان با حضور ابوالحسن فقیه، رئیس جمعیت هلال احمر ایران، علی اصغر شعر دوست، سفیر ایران در تاجیکستان و روسای جمعیت های هلال احمر تاجیکستان و افغانستان افتتاح شد.
این مرکز درمانی پیشرفته به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان راه اندازی شده که خدمات پزشکی تخصصی، آزمایشگاهی، عمومی و کلینیکی به بیماران ارائه می کند.
انتهای پیام/۹۱۰۵


نسیم‎آنلاین

کمیته ویژه بررسی طرح زمستانه در راه‌ها/۵- معاون عملیات سازمان امداد و نجات: این سازمان به منظور طرح زمستانه، ۳۳ درصد از لحاظ کمی و کیفی نیرو و تجهیزات خود را به روز کرده و افزایش داده است/ پیشنهاد ما این است که پلیس باید مانع حرکت در شب اتوبوس‌های راهیان‌نور شود

به گزارش خبرنگار «نسیم»، حیدر حیدری افزود: پایگاه‌های امداد و نجات ویژه گردنه‌ها با ظرفیت اسکان و تغذیه ۲۰۰ نفر بهره‌برداری می‌شود. مساجدی که در گردنه‌ها هستند برای اسکان تجهیز شوند.


واحد مرکزی خبر

آغاز همکاری های سه جانبه هلال احمر ایران ، تاجیکستان و افغانستان

دوشنبه / واحد مرکزی خبر/ اجتماعی تصویردارد ۹۱/۰۸/۲۹
همکاری های سه جانبه هلال احمر ایران ، افغانستان و تاجیکستان با بهره برداری از اردوگاه دوستی و مرکز درمانی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر از دوشنبه، راه اندازی نخستین اردوگاه دوستی یکی از مفاد تفاهم نامه ای بود که دو سال پیش بین این کشورها امضا شده بود و براساس این تفاهم نامه ، اردوی های مشترک اعضای جمعیت هلال احمر سه کشور در آن برگزار خواهد شد.
مرکز درمانی هلال احمر نیز با دارا بودن بخش های آزمایشگاهی ، عمومی و کلینیکی به درخواست دولت تاجیکستان و در راستای خدمات بشردوستانه با حضور روسای جمعیت هلال احمر سه کشور به بهره برداری رسید.
«فاطمه گیلانی» رییس جمعیت هلال احمر افغانستان با قدردانی از تلاش های جمهوری اسلامی ایران در خدمات رسانی بشردوستانه به افغانستان گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نه تنها یک نمونه موفق در منطقه بلکه نمونه موفقی برای همه جهان است.
«ظفر محبت اف» دبیرکل جمعیت هلال احمر تاجیکستان نیز با ابراز خرسندی از همکاری های جمعیت هلال احمر ایران با کشور خود گفت: با توسعه همکاری ها از تجارب فراوان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به خودکفایی بیش از پیش استفاده خواهیم کرد.
«ابوالحسن فقیه» رییس جمعیت هلال احمر ایران نیز با اشاره به فعالیت ۲۹ مرکز درمانی این جمعیت در کشورهای مختلف گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی و زبانی ، همکاری های سه جانبه از این پس افزایش خواهد یافت.
در ادامه همکاری های سه کشور قرار است ۱۰۰ نفر از اعضای هلال احمر ایران در کنار جوانان افغانستان و تاجیکستان تا شش ماه آینده برای خدمات رسانی به روستاهای محروم تاجیکستان اعزام ‌شوند.
۱۳۰


شبستان

نقوی حسینی در مصاحبه اختصاصی با شبستان: سکوت کشورهای منطقه در مورد غزه خیانت به این مردم است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به سکوت مجامع بین المللی و منطقه ای در مورد جنایات رژیم صهیونیستی در غزه این سکوت را خیانت در حق مردم غزه دانست.

سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی به غزه به خبرنگار پارلمانی شبستان گفت: سکوت مجامع بین المللی به ویژه مجامع بین المللی اسلامی و منطقه ای در مقابل حمله اسراییل به غزه واقعاً یک سکوت معنادار است یعنی اگر نگوییم این معنای حمایت از رژیم اشغالگر قدس است حداقل خیانت در حق مردم غزه محسوب می شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: سطح سوم حمایت های ما از مردم غزه، کمک های انسان دوستانه به این مردم است زیرا مردم غزه در حال حاضر زیربار گلوله های بمب هستند و قطعاً در حوزه بهداشت و درمان و رسیدگی های اولیه نیازمند کمک هستند که ما در این سطح می توانیم از طریق هلال احمر و موسسات خیریه کمک کنیم.


سلامت نیوز

کوهنوردی بیشترین آمار حوادث در طبیعت را داراست

سلامت نیوز :رئیس انجمن پزشکی کوهنوردی با اعلام اینکه بیشترین حوادث در طبیعت مربوط به کوهنوردی است گفت: سقوط از دیواره و ارتفاع، یخ زدگی، صاعقه زدگی، گم کردن مسیر و گرفتار شدن در طوفان از جمله مواردی است که کوهنوردان را دچار حادثه می کند.

وی ادامه داد: هلال احمر، آتش نشانی، اورژانس، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کوهنوردان، افراد مستقل، داوطلب و آزاد و سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، متولیان امداد و نجات هستند با این حال چند روز پیش محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفته است امداد کوهستان اعتبار و متولی ندارد پس چه کسی به داد ما می رسد. پس باید گفت تنها آموزش‌هایی که دیده‌ایم و تجربه‌ای که اندوخته‌ایم به کمک ما می‌آید.


مهر

ایجاد پایگاههای امداد در گردنه‌های برفگیر/ راهیان نور شبها تردد نکنند

معاون سازمان امداد و نجات هلال اهمر با اعلام اینکه تجهیزات این سازمان در طرح زمستانی ۳۳ درصد افزایش می یابد، گفت: پایگاههای امدادو نجات در گردنه های برفگیر ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حیدر حیدری معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمرظهر دوشنبه درنشست هماهنگی طرح زمستانی  با اشاره به اینکه این سازمان ازمهر ماه خود را برای طرح زمستانی آماده کرده است، گفت: بیش از ۳۳ درصد از نظر کمی رشد داشته ایم ضمن اینکه از نظر کیفی نیز سعی کرده ایم از نظر تیم های امداد و تجهیزات به روزشود.
وی ادامه داد: امسال قصد داریم پایگاه های امداد و نجات را در گردنه های برفگیر راه اندازی کنیم ضمن اینکه تجهیزات و پایگاهها نیز دو برابر می شود.
وی با اعلام اینکه سامانه ۱۴۷ آماده دریافت پیامک و تماس هموطنان برای امداد رسانی است، خواستار همکاری اوقاف به منظور اسکان در راه ماندگان در امامزاده ها و مساجد شد.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه سرعت اتوبوس ها در زمستان افزایش می یابد گفت: در گذشته تمهیداتی در نظر گرفته شده بود تا راهیان نور شبها تردد نکند که امیدواریم این طرح دوباره اجرا شود.
در ادامه این نشست دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی اظهار داشت: خوشبختانه در سال ۹۰ تلفات رانندگی کاهش قابل توجهی داشت و ما پیش بینی می کردیم کاهش تلفات در سالهای بعد روند کندی را بگیرد اما با توجه به آمار تصادفات نیمه اول امسال خوشبختانه تلفات رانندگی ۵٫۴ درصد کاهش نشان می دهد.
وی ادامه داد: اگر چه مرگ ده هزار و ۶۰۹ نفر در شش ماه آمار کمی نیست و بیشتر این کشته شدگان را قشر جوان و فعال جامعه تشکیل می دهند.
رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه ۵۰ درصد علت فوت در تصادفات رانندگی ضربه به سر و ۲۰ درصد شکستگی ها است، افزود: متاسفانه بیش از ۵۰٫۳ درصد مرگ ها در صحنه و ۸٫۷ درصد حین انتقال و ۳۹٫۸ نیز در بیمارستانهای رخ می دهد این درحالی است که این آمارها باید کاهش یابد.


باشگاه خبرنگاران

روز عاشورا سفره های عاشورایی با مشارکت داوطلبان گسترده می شود

رئیس سازمان داوطلبان گفت: در روز عاشورای حسینی (ع) سفره های عاشورایی با مشارکت اعضای داوطلبان و خیرین سازمان داوطلبان و خانه های داوطلب سراسر کشور گسترده می شود

فرحناز رافع در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: از دیگر برنامه های سازمان داوطلبان در روز عاشورا برپایی مراسم عزاداری، تهیه و توزیع بسته های فرهنگی و استقرار چادرهای سلامت و ارائه خدمات به عزاداران حسینی توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر تحت عنوان داوطلبان عاشورایی در خانه های داوطلب سراسر کشور است.
وی ادامه داد: این طرح برای دومین سال متوالی اجرا می شود و پیش بینی می شود امسال با برنامه ریزی های گسترده ای که در راستای بهره گیری بهینه از ظرفیت های تبلیغاتی شهرها از رسانه های گروهی، سازماندهی پزشکان و پیراپزشکان داوطلب و دیگر موارد توسط این سازمان صورت گرفته است، میزان مشارکت اعضا و داوطلبان در این طرح از افزایش قابل توجهی برخوردار شود.


فارسمنابع دیگر: جام جم آنلاین

با اجرای طرح‌های درمانی در روستای بابا یادگار هیروشیمای کوچک نفس می‌کشد

خبرگزاری فارس: خبرگزاری فارس: پس از سال‌ها، برای نخستین‌بار برنامه‌ درمانی سراسری برای ساکنان «روستای شیمیایی بابایادگار» به اجرا درآمد.

«حسین شمس‌آریان» مستندساز و عکاس دفاع مقدس است که مدت زیادی در این روستا به تهیه مستند و گزارش مشغول بوده. در گفتگویی کوتاه خبرهای خوب رسیده از روستای بابا یادگار در هفته‌های اخیر را از او جویا شدیم. مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید.
حسین شمس‌آریان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس (باشگاه توانا)، گفت: پس از گذشت سال‌ها از حملات گسترده شیمیایی رژیم بعث عراق، در هفته‌های گذشته برای نخستین‌بار برنامه‌ درمانی سراسری برای ساکنان «روستای شیمیایی بابایادگار» به اجرا گذارده شد.

وی اظهار داشت: از جمله مسائل اساسی این روستای تماماً شیمیایی، نبود آمبولانس برای انتقال جانبازان به شهرستان‌های نزدیک بود که همان تیم هزینه خرید آمبولانس را به استانداری تحویل دادند. که اکنون آمبولانس به نام این روستا خریداری و تحویل شده است.
شمس‌‌آریان ادامه داد: پس از آن، با پیگیری دکتر فقیه، ریاست جمعیت هلال احمر، اقلام دارویی به همراه تیمی متشکل از پزشکان متخصص به «روستای شیمیایی بابایادگار» اعزام و به‌طور جدی درمان مردم شیمیایی این روستا را آغاز کردند.
وی گفت:‌ داروهای ارسال شده، که ارزشی بالغ بر حداقل ۷۰ میلیون ریال داشت به‌طور رایگان مورد استفاده‌ قرار گرفت که البته با وجود حجم بالای داروها، به علت تعداد بسیارزیاد مصدومان شیمیایی، در یک روز به اتمام رسید.

شمس‌آریان اظهار داشت: البته با عنایت ویژه و همت سازمان امداد و نجات هلال احمر به سرپرستی دکتر مظفر وهمکاران وی و نماینده ولی فقیه در هلال احمر، آیه الله غیوری وهمکاران این حوزه نمایندگی، تمامی امکانات مورد نیاز برای تردد و جابجایی تیم پزشکی و خدمات امدادی در اختیار گروه امدادی قرار گرفت که جای قدردانی دارد. معضل رفت و آمد به نو به خود جزء مشکلات خاص این منطقه صعب‌العبور است.


باشگاه خبرنگارانمنابع دیگر: قانون آنلاین

مرکز درمانی هلال احمر در تاجیکستان افتتاح شد

مدیر روابط عمومی و ارتباطات مردمی هلال احمر از افتتاح مرکز درمانی هلال احمر در تاجیکستان خبر داد.

پویا حاجیان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: این مرکز درمانی با حضور ابوالحسن فقیه رئیس جمعیت هلال احمر و رئیس جمعیت هلال احمر ایران، علی اصغر شعر دوست، سفیر ایران در تاجیکستان و روسای جمعیت های هلال احمر تاجیکستان و افغانستان افتتاح شد.
این مرکز درمانی پیشرفته به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان راه اندازی شد که خدمات پزشکی تخصصی، آزمایشگاهی، عمومی و کلینیکی به بیماران ارائه می کند.


ایسنامنابع دیگر: تابناک،‌ افکار، اقتصاد ایران آنلاین، اکو نیوز، اعتدال،‌ قانون، تین نیوز، عصر خودرو، پرشین خودرو، آخرین.

آغاز طرح زمستانه پلیس‌راه از نیمه دوم آذرماه سردار مومنی خبرداد: شناسایی۵استان قرمز در تصادفات زمستانی/کنترل بدون اغماض زنجیرچرخ درمبدا

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از شناسایی استان‌های قرمز در تصادفات زمستان پارسال خبر داد و گفت: برابر تدابیر اتخاذ شده طرح زمستانه امسال از نیمه آذرماه با تمرکز بر این استان‌ها آغاز می‌شود.
به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسکندر مومنی روز دوشنبه در جلسه هماهنگی «طرح زمستانه سال ۹۱» با اشاره به اینکه میانگین تعداد کشته‌های تصادفات رانندگی کشور طی سال‌های گذشته کاهش داشته است، گفت: هم‌اکنون این رقم به ازای هر ۱۰ هزار نفر در ایران به ۸٫۱ نفر رسیده است که این رقم در دنیا ۷٫۶ و در آسیا ۱۰ نفر است.

چرا ممنوعیت تردد کاروان راهیان نور در شب در برخی استان‌ها هنوز اجرا نمی‌شود؟
به گزارش ایسنا، حیدری – معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز از افزایش ۳۳ درصدی تجهیزات و امکانات کمی و کیفی هلال‌احمر در طرح زمستانه خبر داد و گفت: در عین حال خودروهای امداد و نجات در زمستان امسال در گردنه‌های برف‌گیر به صورت ویژه و در کنار پایگاه‌های پلیس راه مستقر خواهند شد تا امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سریعتر انجام شود.
وی از راه‌اندازی سامانه ۱۴۷ برای ارسال پیامک و تماس در زمان بروز حوادث رانندگی توسط جمعیت هلال‌احمر خبر داد و گفت: در عین حال قرار است با ادارات اوقاف روستاها نیز هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا در زمان بروز برف، افراد در برف مانده در امامزاده‌ها و مساجد مستقر شوند.
حیدری یکی از مشکلات زمستان پارسال را یخ‌زدگی گازوئیل خودروهای سنگین عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود مسوولان راهداری و امدادی یا خودروهایی را برای جابجایی این دسته از وسایط نقلیه در راه مانده اختصاص دهند و یا آنکه ستاد حمل‌ و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور مایعات ویژه‌ای مانند الکل را در اختیار این دسته از رانندگان قرار دهند تا به گازوئیل خود اضافه کرده و از یخ‌زدگی جلوگیری کنند.
وی با اشاره به اینکه توقف اتوبوس‌ها در پایانه‌ها و فصل زمستان افزایش می‌یابد، افزود: این امر موجب می‌شود اتوبوس‌ها در طول مسیر با سرعت بیشتری تردد کنند که در این زمینه مسوولان باید فکر اساسی کنند.
حیدری با اشاره به ممنوعیت تردد کاروان‌های راهیان نور در ساعات شب در برخی استان‌های کشور، گفت: متاسفانه معلوم نیست چرا این ممنوعیت هم‌اکنون اجرا نمی‌شود.


شیعه نیوز

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت در گفت‌وگو با برنا عنوان شد ارائه خدمات پزشکی به زائران سید الشهدا (علیه السلام) در تاسوا و عاشورای حسینی

حیدری از اعزام دو گروه ویژه پزشکی به عتبات عالیات به منظور ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به زایران حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خبرداد.

SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز:
به گزارش«شیعه نیوز» به نقل از برنا، علی حیدری معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت اظهار داشت: دوگروه پزشکی شامل  ۵۰پزشک، پیراپزشک و…. از هفتم  تا ۱۳ محرم به زایران حرم مطهر سید الشهدا (علیه السلام)در کربلای معلی خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می‌کنند.
معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: پزشک جراح، متخصص داخلی، متخصص زنان، متخصص اطفال، متخصص بیهوشی، پزشک عمومی، پرستار مرد و زن، امدادگر مرد و زن، تکنسین آزمایشگاه و تکنسین دارویی از جمله اعضای دو گروه ویژه پزشکی است.
حیدری افزود: یک گروه پزشکی در بین الحرمین و یک گروه دیگر در خیابان جمهوری در شهر کربلا در مسیر تردد زایران استقرار یافته و به زایران حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می‌کنند.
معاون عتبات عالیات مرکزپزشکی حج و زیارت اظهار داشت: گروه‌های یاد شده فقط مخصوص زایران یاد شده نیستند و به همه زایران حرم مطهر امام حسین(علیه السلام) از ملیت‌های مختلف در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خدمات بهداشتی و درمانی را ارایه خواهند کرد.
حیدری گفت: در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی سال گذشته بیش از هفده هزار زایر حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) از گروه‌های ویژه پزشکی مرکزپزشکی حج و زیارت مستقر در اطراف حرم خدمات بهداشتی و درمانی دریافت کردند.

انتهای خبر/ خ.ن


پرشین‎خودرومنابع دیگر: افکار، اقتصاد ایران آنلاین، قانون.

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس مسافربری

پرشین خودرو: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از برخورد خونین یک دستگاه آمبولانس بخش خصوصی با کامیون در شمال شرق پایتخت خبر داد.

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از مصدومیت ۴۰ تن در اثر برخورد تریلر با اتوبوس مسافربری خبر داد.
حسین درخشان در تشریح حادثه روز گذشته برخورد خونین یک دستگاه تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک گفت:‌ در ساعت ۱۸:۲۰ روز یکشنبه وقوع یک فقره تصادف به مرکز فوریت‌های ۱۴۷ هلال‌احمر اعلام شد.
وی با بیان اینکه با توجه به نوع حادثه چهار تیم امدادی به محل حادثه اعزام شدند، گفت: در اثر برخورد این اتوبوس ۴۱ تن دچار حادثه شدند که امدادگران جان ۴۰ تن را نجات دادند.
مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه این حادثه ۴۰ مصدوم بر جای گذاشت گفت: ۱۲ امدادگر حاضر در صحنه که وظیفه رهاسازی و نجات مصدومان را بر عهده داشتند، توانستند ۱۰ مصدوم این حادثه را به بیمارستان منتقل کنند.
به گزارش ایسنا، در پی برخورد تریلر با اتوبوس مسافربری یک تن جان خود را از دست داد.


فارس

مدیرعامل هلال احمر گیلان: رانندگان تاکسی رشت ویزیت رایگان می‌شوند

خبرگزاری فارس: مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان از اجرای طرح ویزیت رایگان ویژه کارکنان و رانندگان سازمان تاکسیرانی در رشت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، جمشید محمدی ظهر امروز در جلسه هلال احمر استان با اشاره به ویزیت رایگان رانندگان تاکسی این شهر اظهار کرد: امسال طرح ویزیت رایگان کارکنان، رانندگان و افراد درجه یک خانواده رانندگان و کارکنان سازمان تاکسیرانی رشت اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: افراد مذکور و خانواده‌هایشان می‌توانند از خدمات معاینه، مشاوره پزشک عمومی و تزریقات درمانگاه صلح هلال احمر به صورت رایگان بهره‌مند شوند.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان با اشاره به اینکه این طرح تا پایان سال جاری اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: درمانگاه صلح هلال احمر واقع در خیابان سردار جنگل رشت کوچه شهید حبیب‌زاده «نقره‌دشت» در دو شیفت صبح و عصر از ساعت ۸ صبح تا ۸ عصر آماده پذیرش بیماران و مراجعه کنندگان است.
وی درباره اهداف اجرای طرح ویزیت رانندگان و کارکنان سازمان تاکسیرانی رشت اذعان کرد: بررسی سلامت رانندگان به منظور پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای سلامت افراد جامعه از اهداف اجرای این طرح است.
محمدی، شماره‌ تلفن‌های ۵۵۵۶۵۰۴ و ۵۵۵۳۱۰۹ با کد ۰۱۳۱ را آماده پاسخگویی به شهروندان اعلام کرد.
ا‌نتهای پیام/۲۳۰۰/و


ایرنا

طرح امداد و نجات زمستانی از ۱۵ آذر ماه آغاز می شود

مشهد-مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: طرح امداد و نجات زمستانی از ۱۵ آذر ماه در محورهای مواصلاتی استان آغاز می شود.

دکتر محمدرضا پورساداتی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در طول سال و در ایام مختلف، جمعیت هلال احمر با توجه به شرایط خاص فصلی و ترددی، اقدام به اجرای طرح ها و برنامه های امدادی مختلف می کند.
وی گفت: اجرای طرح امداد و نجات زمستانی و استقرار نیروهای امداد و نجات و افزایش شمار پایگاههای امدادی در محورهای پرتردد، یکی از این طرح ها است.
او با بیان اینکه همزمان با نزدیک شدن فصل زمستان و ریزش نزولات جوی و لغزندگی جاده ها شاهد افزایش حوادث جاده ای و یا در راه ماندگی مسافران هستیم، گفت: بر این اساس طرح امداد و نجات زمستانی با آمادگی کامل امدادگران و نجاتگران هلال احمر و با استفاده از تجهیزات امدادی در بخش های مختلف آماده اجرا است.
پور ساداتی اظهارداشت:در حال حاضر ۱۶ پایگاه ثابت امداد و نجات در جاده های استان فعال است که با اجرای طرح امداد زمستانی ۱۰ پایگاه سیار امداد و نجات نیز به این شمار افزوده می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه سیل، آبگرفتگی، زلزله و حوادث جاده ای مهمترین و بیشترین حوادث غیر مترقبه در خراسان رضوی هستند، لذا امدادگران و نجاتگران توانمند و متخصص در این زمینه ها در استان تربیت و در طرح های امدادی بکارگیری می شوند.ک/۳
۷۴۹۶/۶۵۹


شبستان

به مناسبت آغاز طرح امداد و نجات زمستانی؛ برگزاری دوره آموزشی ویژه امدادگران و نجاتگران جاده ای استان مرکزی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: دوره آموزشی ویژه امدادگران و نجاتگران جاده ای به مناسبت آغاز طرح امداد و نجات زمستانی در ساوه برگزار می شود.

مرتضی سلیمی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی، در گفتگو با خبرنگار شبستان در اراک، با بیان این مطلب گفت: امدادگران و نجاتگران پایگاه های امداد و نجات بین شهری استان طی یک دوره باز آموزی دانش علمی و مهارتی خود را افزایش خواهند داد.
وی هدف از اجرای این دوره را بازآموزی آموخته های قبلی برای افزایش آمادگی عوامل امدادی در راستای ارائه خدمات مطلوب تر به مسافران و پوشش به موقع حوادث عنوان کرد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی افزود: این دوره آموزشی با حضور مربیان مجرب امداد به منظور ارتقای سطح دانش و کسب مهارت بیشتر امدادگران پایگاه های امداد و نجات جاده ای برگزارمی شود.
سلیمی همچنین اظهار کرد: اقدامات پیش بیمارستانی، نحوه رسیدن به صحنه حادثه و رها سازی مصدومین، اطفاء حریق، همکاری در انتقال مصدومین به مراکز درمانی، نحوه کار با ست های هیدرولیک، ابزار سبک، برخورد با مصدوم، رهاسازی مصدوم و چگونگی انجام عملیات جاده ای از جمله مباحث آموزشی این دوره است.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی در پایان با بیان اینکه این دوره از ۲۹ آبان به مدت دو روز در جمعیت هلال احمر شهرستان ساوه در حال برگزاری است، تصریح کرد: این دوره با حضور ۱۰۰ نفر ازامدادگران و نجاتگران استان برگزار و در پایان از توانمندی های امدادگران بصورت تئوری و علمی آزمون به عمل خواهد آمد.


فارس

رزمایش امداد جاده‌ای در بیله‌سوار برگزار شد

خبرگزاری فارس: رزمایش امداد جاده‌‌ای امدادگران جمعیت هلال احمر بیله‌سوار مغان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به نقل از روابط عمومی هلال احمر  استان اردبیل، رزمایش امداد جاده‌ای در بیله‌سوار با هدف ارتقای توان امدادی امدادگران و ارزیابی توانمندی آنها در رویارویی با حوادث و سوانح پیش‌بینی نشده برگزار شد.
در این رزمایش امدادگران مهارت‌های لازم را در زمینه نحوه امداد‌رسانی به حادثه دیدگان فرضی جاده‌ای به نمایش گذاشتند.
امداد رسانی به مصدومان، اعزام تیم‌های امدادی به محل حادثه، حضور تیم‌های امدادی ادارات، شبکه بهداشت و درمان، اسکان حادثه دیدگان، باز کردن راه‌های مواصلاتی و تامین امنیت محل توسط نیروهای انتظامی از اقدامات انجام شده در این مانور بود.


ایرنا

طرح کاروان سلامت هلال احمر در بشرویه

اخبار هلال احمر
تاریخ خبر:۱۴:۴ ۲۹/۰۸/۱۳۹۱


فارسمنابع دیگر: ایمنا

رئیس جمعیت هلال احمر مبارکه: طرح ساخت پهباد امدادی به دلیل عدم اعتبار نیمه‌کار ماند

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر مبارکه گفت: طرح پژوهشی ساخت «پهباد امدادی» به خاطر نبود اعتبارات و هزینه اولیه در حال حاضر در نیمه راه متوقف ماند که در صورت اختصاص اعتبار این طرح ادامه می‌یابد.

لطف‌الله ابوطالبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: با ساخت «پهباد امدادی» موقعیت سنجی در حوادث و زنده‌یاب به طور دقیق امکان‌پذیر می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه چرا از کمک خیران و حمایت‌های مالی داوطلبان برای طرح‌های پژوهشی جمعیت استفاده نکردید، ادامه داد: خیران بهتر است همان‌طور که میلیون‌ها تومان برای مسائل مذهبی مثل مجالس روضه و یا تهیه جهیزیه و خدمات درمانی سرمایه‌گذاری می‌کنند در حوزه علمی و پژوهشی هم بتوانند از نیروی آنها استفاده کرد.
رئیس جمعیت هلال احمر مبارکه با بیان اینکه فرهنگ سرمایه‌گذاری در طرح‌های فرهنگی و پژوهشی برای خیران جا نیفتاده است، بیان کرد: برخی از خیران به نوعی از پرداخت حتی هزینه‌ای برای خرید یک سی‌دی علمی هم امتناع می‌کنند و پرداخت هزینه را از وظایف قانونی جمعیت می‌دانند.
وی کمبود نیرو در این جمعیت را پس از نبود اعتبارات کافی از دیگر مشکلات خواند و ادامه داد: پرسنلی در بخش داوطلبان و جوانان نداریم.
ابوطالبی با اشاره به اینکه اگر چه تعداد داوطلبان و جوانان این جمعیت زیاد هستند اما نمی‌توان از نیرو کاری و توان آنها استفاده کرد و تاکید کرد: در حال حاضر هفت نیرو در این جمعیت مشغول به کار هستند که از بین آنها سه نفر نیروی کارآمداند.
وی گفت: عضویت داوطلبانه تمام دهیاران و رئیس شورای شهر این شهرستان ضمن اینکه سبب تسریع کار شده به نوعی کمبود اعتبار این مجموعه را با کمک‌های مالی تامین کرده است.
رئیس جمعیت هلال احمر مبارکه از وجود یک‌هزار و ۲۰۰ امدادگر در جمعیت هلال احمر مبارکه خبر داد و بیان کرد: این جمعیت در عرصه برگزاری دوره‌های آموزش عمومی امداد و نجات رتبه خوبی نسبت به سایر شهرستان‌ها کسب کرده است.


ایسنا

پیش‌بینی ۶ مرکز برای استقرار اضطراری مسافران زمستانی جاده چالوس

بخشدار آسارا کرج از پیش‌بینی شش مرکز برای استقرار اضطراری مسافران زمستانی جاده چالوس خبر داد.
محسن محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به آغاز فصل سرما و بارش باران و برف در جاده چالوس گفت: با توجه به این‌که محور کرج – چالوس از محورهای گردشگری و پرتردد مسافران است و همواره در این فصل شاهد بالا آمدن رودخانه هستیم و بخش آسارا نیز در همین محور واقع است، شش مرکز برای اسکان مسافران در مواقع اضطراری پیش‌بینی شد.
وی با اشاره به تفکیک دهستانی این مراکز افزود: سالن ورزشی شهدای آدران در دهستان آدران، مدرسه شبانه‌روزی شهدای جاده چالوس و مرکز فرهنگیان البرز در دهستان نساء، سالن ورزشی شهید کریم سیرایی در محله سیرا، مدرسه دخترانه شهید عباسپور آسارا و هلال احمر دوآب شهرستانک در دهستان آسارا برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده‌اند.
محمدی با بیان این‌که هماهنگی‌های لازم در این خصوص با واحدهای مربوطه از جمله پلیس راه، راهداری، هلال احمر، کلانتری‌ها، تربیت بدنی و… انجام شده گفت: امکانات اولیه شامل وسایل گرمایشی و مواد غذایی کنسرو شده در این شش مرکز از سوی هلال احمر و بخشداری آسارا تامین شده است.
بخشدار آسارا یادآور شد: با توجه به کوهستانی بودن محور کرج – چالوس و بارش‌های فصلی در این محور تمام نیروهای راهداری، هلال احمر، پلیس راه و کلانتری‌ها در این محور در آمادگی کامل هستند.
وی با اشاره به شروع بارش برف در ارتفاعات این بخش گفت: مسافرانی که قصد تردد از این محور را دارند باید قبل از حرکت از طریق تماس با راهداری از وضعیت آب و هوا و جاده برای انجام سفری ایمن، با خبر شوند.
بخشدار آسارا در پایان یادآور شد: با توجه به بارش‌های چند روز اخیر و بالا آمدن دبی رودخانه کرج، مسافران از تردد و اقامت در مسیر رودخانه خودداری کنند.


ایرنا

رزمایش امداد جاده ای در بیله سوار مغان برگزار شد

بیله سوار ، اردبیل – رزمایش امداد جاده ای امدادگران جمعیت هلال احمر بیله سوار مغان برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا ، ارتقای توان امدادی امدادگران و ارزیابی توانمندی آنها در رویارویی با حوادث و سوانح پیش بینی نشده از اهداف برگزاری این رزمایش اعلام شده است.
در این رزمایش امدادگران مهارت های لازم را در زمینه نحوه امداد رسانی به حادثه دیدگان فرضی جاده ای به نمایش گذاشتند.
امداد رسانی به مصدومان ، اعزام تیم های امدادی به محل حادثه ، حضور تیم های امدادی ادارات ، شبکه بهداشت و درمان، اسکان حادثه دیدگان، بازکردن راههای مواصلاتی و تامین امنیت محل توسط نیروهای انتظامی از اقدامات انجام شده در این مانور بود.
۷۱۱۸/۵۹۴/۵۹۳


آریا

مانور امداد و نجات جاده ای در محور قدیم مشهد-باغچه

خبرگزاری آریا- مانور امداد و نجات جاده ای با مدیریت اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی روز گذشته در محور قدیم مشهد- باغچه برگزار شد.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا، این مانور با هدف ارزیابی آمادگی دستگاه های امدادرسان جاده ای در آستانه فصل زمستان و آموزش فرهنگ ترافیکی به رانندگان برگزار شد که در جریان آن دستگاه هایی همچون راهداری، هلال احمر، آتش نشانی، اورژانس، پلیس راه و نیروی انتظامی اقدام به امدادرسانی به مجروحان دو خودروی سانحه دیده بر اثر تصادف ناشی از نقص فنی خودروها و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی پرداختند.
مهندس ابراهیم صنیعی مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در حاشیه این مانور گفت: دستگاه های امداد و نجات جاده ای استان آمادگی امدادرسانی در زمان وقوع حوادث جاده ای با علل نقص فنی خودروها، عدم توجه به قوانین، رانندگی های طولانی مدت و بدون استراحت و عدم توجه به علائم و تابلوهای طول مسیر را دارند.
وی افزود: علاوه بر امور اجرایی ایمن سازی محورها و آرام سازی ترافیکی از جمله نصب علائم و تابلوها، رفع نقاط حادثه خیز، اصلاح محورها، مرمت ابنیه فنی و رویه راه ها، خط کشی مستمر محورها، در زمینه فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم برای تردد ایمن مسافران در محورهای استان فعالیت های خوبی انجام گرفته است.
صنیعی هماهنگی بین دستگاه های امدادی حاضر در مانور و زمانبندی اجرای خدمات امداد و نجات را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: باتوجه به نزدیکی فصل سرما و بارش های زمستانی، فرا رسیدن ایام محرم و صفر و افزایش حجم ترافیک در محورهای استان، امسال نیز همچون سال های گذشته اطلاع رسانی به عموم مردم برای رعایت دقیق مقررات رانندگی در کنار سایر فعالیت های راهداری در دستور کار قرار دارد.
مهندس نعیمی مجد رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه های امدادرسان از قبیل اورژانس، هلال احمر، پلیس راه و راهداری را در مدیریت حوادث جاده ای حیاتی دانست.
وی گفت: در این مانور فرضی یک دستگاه خودروی پیکان دارای ایرادات فنی مسافت طولانی را از شهرستان طبس به سمت مشهد در حرکت بوده و بدلیل خستگی ناشی از رانندگی طولانی مدت در طی شب در ساعات ابتدایی صبح دچار سانحه واژگونی شده و با برخورد با یک دستگاه خودرو که در مسیر مخالف در حرکت بود، سبب مصدوم شدن ۷ نفر از سرنشینان دو خودرو شده است.
وی با اظهار تأسف از اینکه اینگونه دلایل موجب بروز درصد بالایی از سوانح جاده ای در کشور می شود، بر لزوم هماهنگی لازم بین دستگاه های امدادرسان و آموزش مداوم رانندگان تأکید کرد.
گفتنی است این مانور با حضور کارشناسان گروه ارزیاب اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی برگزار شد.


نسیم‎آنلاین

سرپرست جمعیت هلال‌احمر بشرویه خراسان جنوبی از ویزیت و درمان رایگان ۱۵۳ نفر از اهالی روستاهای این منطقه در قالب طرح کاروان سلامت هلال‌احمر این شهرستان خبر داد/ دراین طرح در قسمت بینایی‌سنجی نزدیک به ۳۳ نفر ویزیت رایگان شدند

علیرضا عارفیان در گفتگو با «نسیم»، به اینکه در این طرح تیم مشاوره پزشکی تشکیل شد، تصریح کرد: در این تیم مشاوره نزدیک به دو نفر آقا و دو نفر خانم به ارائه خدمات مشاوره‌ای پرداخته و تعداد ۱۸ نفر ویزیت رایگان شدند.


مهر

اجرای طرح تزریق واکسن هپاتیت B به روستائیان ملارد

غرب استان تهران – خبرگزاری مهر: مدیر روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قدس از اهتمام ویژه این نهاد دولتی در راستای ترویج فرهنگ عاشورایی بین نسل جوان خبر داد و گفت: بدین منظور برنامه های متعددی در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به همت یکی از پزشکان داوطلب و خیر جمعیت هلال احمرملارد، واکسن هپاتیت B جهت تزریق به روستائیان منطقه اختر آباد شهرستان ملارد تهیه شد و در اختیار هلال احمر قرار گرفت.
بنابر این گزارش، طبق هماهنگی های بعمل آمده، پزشک داوطلب و همچنین تعدادی از داوطلبان هلال احمر شهرستان ملارد  در خانه بهداشت تعدادی از روستاهای اختر آباد حضور یاقتند و نسبت به تزریق مرحله اول واکسن فوق به روستائیان  اقدام  کردند.


ایرنا

یکصد نفر در بشرویه تحت پوشش طرح سلامت هلال احمر قرار گرفتند

بیرجند – سرپرست جمعیت هلال احمر بشرویه از معاینه و درمان رایگان ۱۵۳ نفر از اهالی روستاهای فتح آباد، سنج علیا و سنج سفلی در قالب طرح کاروان سلامت هلال احمر این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، ˈعلیرضا عارفیانˈ با بیان اینکه طرح اعزام کاروان سلامت همه ساله از سوی معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر برگزار می شود، افزود: در این طرح افراد نیازمند از خدماتی بهداشتی و درمانی بهره‌مند می شوند.
وی گفت: هدف از این طرح کمک به بهبود سطح سلامت محرومان و تاثیرگذاری بر رفتار جامعه با حفظ کرامت انسانی و نیز ایجاد زمینه رشد و توسعه سلامت در ابعاد مختلف و ایجاد حس مشارکت موثر در بین داوطلبان سازمان در روستاهای محروم جامعه است.
عارفیان با بیان این که طرح اعزام کاروان سلامت که به همت داوطلبان خیر و حوزه داوطلبان جمعیت هلال ‌احمر شهرستان ‌ها صورت می‌ گیرد، افزود: از مجموع ۱۵۳ نفری که در این طرح قرار گرفتند، ۱۶ نفر به پزشک متخصص ارجاع شدند.
وی گفت: در این طرح در قسمت چشم پزشکی و بینایی سنجی ۳۳ نفر ویزیت رایگان شدند و ۱۲ نفر از این تعداد نیز، به پزشک متخصص ارجاع داده شدند.
همچنین رییس جمعیت هلال احمر فردوس گفت: ۲۱ داوطلب جمعیت هلال احمر این شهرستان به مردم روستای بیدسکان در قالب طرح داوطلب کار در روستا خدمات رسانی کردند.
ˈحسین لاژوردیˈ افزود: این طرح از سوی حوزه داوطلبان جمعیت هلال احمر فردوس به منظور کمک ‌رسانی به سالمندان، نیازمندان و کشاورزان روستایی انجام ‌شد.
وی با بیان اینکه طرح نخستین باری است که از سوی داوطلبان هلال احمر برگزار می شود، گفت: شرکت کنندگان در طرح در برداشت زعفران و انار کمک کردند.
لاژوردی با اشاره به این که این طرح به مدت سه روز در این روستا انجام شد، افزود: ترویج فرهنگ خدمت‌ رسانی در بین روستاییان، خدمت‌ رسانی به روستاییان نیازمند و محروم، کارآفرینی و کمک به خودکفایی روستاییان از اهداف این طرح است.۶۶۶/۱۱۰


فارسمنابع دیگر: موج

رئیس آموزش‌های بین‌المللی جمعیت هلال احمر استان اصفهان: سهمیه‌بندی جنسیتی در دوره آموزشی آر دی آر تی نداریم

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز آموزش‌های تخصصی و بین‌المللی جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: دوره آموزشی آر دی آر تی از سوی این جمعیت در حالی برگزار شده که تنها ۵ عضو آنها زن هستند، این درحالی است که هیچ سهمیه جنسیتی مطرح نبوده است.

ارسلان محقق امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: تمام فراگیران از سوی فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب‌سرخ و هلال احمر معرفی و داوطلبانه بوده است وگرنه هیچ محدودیت و تفاوتی برای آموزش زنان و مردان امدادگر قائل نیستیم.
وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر ایران جزو پنج کشور برتر منطقه از نظر تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی به روز است، ادامه داد: در حال حاضر اگر چه همپای آموزش امداد و نجات عمومی و تخصصی به مردها این آموزش‌ها به زنان هم داده می‌شود و در قالب تیم توانا در جمعیت‌های هلال احمر شهرستان‌ها مشغول به فعالیت هستند اما شاید بنا به شرایط حادثه مثل زمان برف و کولاک محدودیتی برای ارسال امدادگر زن داشته باشیم.
رئیس مرکز آموزش‌های تخصصی و بین‌المللی جمعیت هلال احمر استان اصفهان تصریح کرد: این جمعیت از نظر تجهیزات بالاتر از سایر استان‌ها است به عنوان مثال احداث بیمارستان صحرایی را در دست اجرا داریم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در هر استانی یک تیم درمانی مستقر است، تاکید کرد: هم‌اکنون مرکز آموزش‌های تخصصی و بین‌المللی جمعیت هلال احمر استان اصفهان و به غیر از معاونت آموزشی این جمعیت  اقدام به آموزش امدادگران پیش‌بیمارستانی می‌کنند.
محقق تاکید کرد: در این دوره آموزشی آر دی آر تی کشورهای فنلاند، قرقیزستان، انگلستان، رواندا، مجارستان، کلمبیا، کویت، پاکستان، سوریه، کنگو، یمن، کره شمالی، لبنان، فلسطین، سودان، مصر، تونس و ایران حضور دارند.


ایرنا

دانشگاه‌ علمی ـ کاربردی توان نیروی کار را افزایش می دهد

اصفهان- نماینده ناظران دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه این دانشگاه کشف حلقه مفقوده نظام آموزشی بود، گفت: این دانشگاه توان و قابلیت های نیروی کار کشور را افزایش می دهد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان، ˈعباس ظریفیˈ در هنگام بازدید از دانشگاه‌ علمی ـ کاربردی این جمعیت، افزود: دانشگاه‌ جامع علمی ـ کاربردی به دلیل آن که توان نیروهای کار در بخشهای اقتصادی و اجتماعی را افزایش می دهد یک ضرورت به حساب می‌آید.
وی با بیان اینکه این دانشگاه‌ها می‌تواند مرکز آموزش‌ و کسب مهارت‌های عملی باشد، تصریح کرد: شمار زیادی از کارمندان دستگاه‌های مختلف دولت دانشجویان این مراکز هستند.
وی گفت: کارمندان در مدت اشتغال به تحصیل در این دانشگاه اطلاعات خود را در زمینه فعالیت شان ارتقا می‌دهند.
سرپرست دانشگاه علمی ـ کاربردی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: تاکنون بیش از ۸۰ درصد از دانشجویان دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی جذب محیط کار شده‌اند.
ظریفی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از نظام آموزشی کشورهای پیشرفته به سمت مهارت است، اضافه کرد: این آمار در کشور ما کمتر از ۱۳ درصد است و در تلاشیم که حداقل آن را به ۵۰ درصد رسانده و به عنوان یک نیاز، رشته‌های مهارتی را افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه ترویج شغل‌های مهارتی یک ارزش است، افزود: با گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس دانشگاه‌های جامع علمی ـ کاربردی در کشور، اهمیت و کارکرد این دانشگاه‌ها در چند سال اخیر خود را نشان داده است.
د/ ۸۱۱۴/۶۰۷


ایمنا

برخورد پراید با عابر پیاده، چهار مصدوم برجای گذاشت

خبرگزاری ایمنا: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان به برخورد پراید با عابر پیاده در ۶ کیلومتری پایگاه نجف‌آباد اشاره کرد و گفت: این حادثه در محور تیران- نجف‌آباد چهار نفر حادثه دیده را به جا گذاشت که یک نفر آنها به صورت سرپایی درمان شد.

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۱ – ۱۵:۴۱
به گزارش ایمنا حیدر علی خانبازی اظهار داشت: امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر روز گذشته ۶حادثه در اصفهان را پوشش‌ امدادی دادند.
وی اعلام کرد: در ساعت ۴۵ دقیقه نیمه شب گذشته واژگونی یک دستگاه سمند در هفت کیلومتری پایگاه خمینی شهر یکی از حوادثی بود که یک نفر مصدوم آن به بیمارستان انتقال داده شد.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به اینکه در ساعت ۱۲و ۵۵ نیز یک مورد در پایگاه غورغچی گزارش شده بود، بیان داشت: این حادثه در دو کیلومتری پایگاه یک دستگاه تانکر بنزین واژگون شده است که یک نفر مصدوم آن به صورت سرپایی درمان شد.
خانبازی ادامه داد: یک مورد مراجعه حضوری در پایگاه کوهپایه در ساعت ۱۶ با مشکل کلیه مراجعه شده بود که به بیمارستان انتقال داده شد.
وی به برخورد پراید با عابر پیاده در ۶ کیلومتری پایگاه نجف‌آباد اشاره و تصریح کرد: این حادثه در محور تیران نجف‌آباد چهار نفر حادثه دیده را به جا گذاشت که یک نفر آنها به صورت سرپایی درمان شد.
خانبازی افزود: در پایگاه غوروغچی در ساعت ۲۰ و ۵۰ دقیقه نیز یک مورد مراجعه حضوری در مصرف مواد مخدر گزارش شد که سریعا به بیمارستان انتقال گردید.


مهر

آغاز آموزش ۱۰۰ امدادگر طرح امداد و نجات زمستانی استان مرکزی

اراک – خبرگزاری مهر: مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی از آغاز آموزش ۱۰۰ نفر از امدادگران و نجات گران استان مرکزی در طرح امداد و نجات زمستانی از امروز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی سلیمی صبح روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این دوره اموزشی در شهر ساوه از امروز به مدت دو روز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه امدادگران و نجاتگران پایگاه های  امداد و نجات بین شهری استان  طی یک دوره بازآموزی دانش علمی و مهارتی خود را افزایش می دهند اظهارداشت: این دوره آموزشی ویژه نجاتگران و امدادگران جاده ای در آستانه آغاز طرح امداد و نجات زمستانی برگزار می شود که هدف از آن بازآموزی آموخته های قبلی برای افزایش آمادگی عوامل امدادی در راستای ارائه خدمات مطلوبتر  به مسافران و پوشش بموقع حوادث می باشد.
سلیمی خاطرنشان کرد: این دوره آموزشی با حضور مربیان مجرب امداد به منظور ارتقای سطح دانش و کسب مهارت بیشتر امدادگرانی که در پایگاههای امداد و نجات جاده ای فعالیت می نمایند برگزارمی شود.
وی همچنین اهم مباحث آموزشی این دوره را شامل اقدامات پیش بیمارستانی ، نحوه رسیدن به صحنه حادثه و رها سازی مصدومین، اطفاء حریق ، همکاری در انتقال مصدومین به مراکز درمانی، نحوه کار با ست های هیدرولیک، ابزار سبک، برخورد با مصدوم، رهاسازی مصدوم و چگونگی انجام عملیات جاده ای برشمرد.
در پایان دوره یاد شده از توانمندی های امدادگران بصورت تئوری و علمی آزمون بعمل خواهدآمد.


ایرنا

آیین تودیع و معارفه رئیس جمعیت هلال احمر لردگان برگزار شد

لردگان، شهرکرد- آیین تودیع و معارفه رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان لردگان روز دوشنبه در مرکز این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون مالی و اداری جمعیت هلال احمر چهارمحال وبختیاری در آیین تودیع و معارفه رئیس هلال احمر لردگان با بیان اقدامات این نهاد دراستای کمک به مردم، اظهار داشت: این نهاد آماده ایفای وظایف خود در اجرای طرح راهداری زمستانی با همکاری سایر دستگاه های اجرایی است.
ˈ محمد شعلهˈ از هلال احمر به عنوان موسسه عام المنفعه و مردم نهاد یاد کرد و ادامه داد: این نهاد با کمک های مردمی و اعضا به خدمت رسانی به نیازمندان در مواقع بحرانی اقدام می کند.
ˈولی الله صالحی ˈ رئیس سابق جمعیت هلال احمر شهرستان لردگان نیز در این آیین با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده طی مدیریت بر این جمعیت، افتتاح پایگاه امداد ونجات جاده ای، تعمیرات داخل ساختمان اداری، افزایش وسایل نقلیه امدادی، توسعه نیروی انسانی متخصص و راه اندازی انبار امدادی را اقدامات عنوان کرد.
در این آیین، ˈقربان مرادی ˈ معاون سابق جمعیت هلال احمر شهرستان لردگان به سمت سرپرست جمعیت در این شهرستان منصوب و معرفی شد.
۵۴۷/


مهر

نوری خبر داد: استقرار ۲۶ پایگاه امداد و نجات در جاده های آذربایجان شرقی

تبریز – خبرگزاری مهر: مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، از استقرار ۲۶ پایگاه ثابت و سیار امداد و نجات در جاده های استان خبر داد.

عزیز نوری در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: در ۱۷ نقطه از جاده های استان نیز امکان اسکان اضطراری برای در راه ماندگان  فراهم شده است.
وی ادامه داد: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما، هلال احمر آذربایجان شرقی آماده ایفای وظایف خود در اجرای طرح راهداری زمستانی است.
نوری اسکان اضطراری، تامین لوازم گرمایشی و مواد غذایی برای در راه ماندگان را از وظایف هلال احمر در چارچوب اجرای طرح راهداری زمستانی برشمرد.
وی  گفت: در زمان اجرای این طرح، نیروهای جمعیت هلال احمر در کنار نیروهای راهداری، اورژانس و پلیس راه بویژه در محورهای برف گیر و کوهستانی و در نقاط حساس حضور یافته و در مواقع نیاز در خصوص امداد و نجات مصدومان حوادث رانندگی همکاری می کنند.


ایرنا

۱۲ هزار شهروند در استان تهران کمک های اولیه را آموزش دیدند

تهران بزرگ- معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: ۱۲ هزار شهروند در استان تهران طی ماه جاری، آموزش امداد و کمک های اولیه را فراگرفتند.

ˈحمید محلاتیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دوره ها با هدف بالا بردن سطح توان امدادی شهروندان به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار شده است.
وی اظهار کرد: در دوره های حضوری پنج هزار نفر در قالب ۱۵۲ دوره و در دوره های نیمه حضوری هفت هزار نفر در قالب ۱۳۴ دوره مباحث مربوط به امداد و کمک های اولیه را آموزش دیدند.
معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان تهران افزود: در این دوره های آموزشی شهروندان با نقش امدادگر در حوادث، انواع سوانح و بلایای طبیعی، آسیب های ناشی از حوادث، شرایط فرد آسیب دیده، آسیب های استخوانی و خونریزی ها آشنا شدند.
محلاتی گفت: نحوه دستیابی به فرد مصدوم با توجه به نوع حادثه، نحوه استفاده از تجهیزات امدادی سبک، خارج کردن مصدوم از محل حادثه با استفاده از برانکارد، آسیب های روانی ناشی از سوانح و تاثیر آن بر فرد مصدوم، نحوه برخورد با فرد آسیب دیده و استفاده از جعبه کمک های اولیه از دیگر مباحث مطرح در این دوره های آموزشی بوده است.
وی یادآور شد: از آنجا که شهروندان قبل از حضور نیروهای امدادگر در هر حادثه نقش بسزایی در کاهش آسیب های ناشی از سوانح دارند، برگزاری این دوره های آموزشی می تواند با آمادگی شهروندان برای مقابله با حوادث، خسارات ناشی از سوانح را کاهش دهد.
تهرام/۱۳۹۱/۱۳۹۶


ایلنا

مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی: هلال احمر آذربایجان شرقی آماده راهداری زمستانی است

اسکان اضطراری، تامین لوازم گرمایشی و مواد غذایی برای در راه ماندگان را از وظایف هلال احمر در چارچوب اجرای طرح راهداری زمستانی به شمار می رود/ ۲۶ پایگاه ثابت و سیار امداد و نجات جاده ای هلال احمر در این طرح مشارکت خواهند کرد.

ایلنا- تبریز: مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، از آمادگی این جمعیت برای مشارکت در اجرای طرح راهداری زمستانی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا عزیز نوری، روز یکشنبه در حاشیه نشست ایمنی حمل و نقل آذربایجان شرقی گفت: ۲۶ پایگاه ثابت و سیار امداد و نجات جاده ای هلال احمر در این طرح مشارکت خواهند کرد.
وی، اسکان اضطراری، تامین لوازم گرمایشی و مواد غذایی برای در راه ماندگان را از وظایف هلال احمر در چارچوب اجرای طرح راهداری زمستانی برشمرد و گفت: در زمان اجرای این طرح، نیروهای جمعیت هلال احمر در کنار نیروهای راهداری، اورژانس و پلیس راه بویژه در محورهای برف گیر و کوهستانی و در نقاط حساس حضور یافته و در مواقع نیاز در خصوص امداد و نجات مصدومان حوادث رانندگی همکاری می کنند.
هر سال از نیمه دوم فصل پاییز که با تغییرات جوی، افزایش برودت هوا و همچنین ریزش برف و باران، در بیشتر جاده‌های کشور بویژه در مناطق سردسیر و کوهستانی و برف‌گیر، احتمال سوانح جاده ای و در راه ماندن مسافران به دلیل ریزش برف سنگین، بوران و کولاک افزایش می‌یابد، طرح راهداری زمستانی اجرا می شود.


فارس

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان: زندانیان گیلان آموزش امدادی می‌بینند

خبرگزاری فارس: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان از آموزش امداد و کمک‌های اولیه در زندان‌ها و کانون‌های اصلاح تربیت استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سیاوش غلامی در جلسه امداد و نجات هلال احمر استان با اشاره به اجرای طرح آموزش همگانی امداد و کمک‌های اولیه هلال احمر در زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت استان اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تدابیر اندیشیده شده، دوره آموزش همگانی امداد و کمک‌های اولیه همزمان با سراسر کشور در زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت استان برگزار می‌شود.
وی افزود: در این دوره، زندانیان مباحث مرتبط با امداد و کمک‌های اولیه، شناخت حوادث و روش‌های ایمنی در مقابل حوادث و سوانح را توسط مربیان امداد و نجات گیلان آموزش می‌بینند.
این مسئول هدف از اجرای این طرح را ارتقای سطح اطلاعات آموزشی و امدادی در سطوح مختلف افراد جامعه عنوان کرد و یادآور شد: این طرح با همکاری حوزه امداد و نجات و جوانان هلال احمر گیلان اجرا می‌شود.
وی در ادامه به برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و نجات در ماسال اشاره کرد و متذکر شد: در یک ماه گذشته ۱۲ دوره آموزشی در جمعیت هلال احمر ماسال برگزار شد.
به گفته غلامی، در این دوره آموزشی شرکت کنندگان آموزش‌های مبتنی بر نیاز محلی، امداد و کمک‌های اولیه، ایمنی قبل، حین و پس زلزله و آموزش پایه‌های داوطلبی را به صورت تئوری و عملی فرا گرفتند.
وی تحقق شعار «در هر خانواده یک امدادگر» را از اهداف اجرای دوره‌های آموزشی مذکور ذکر کرد.


ایلنا

دبیر دوم سفارت ژاپن در ایران: بر تعهدات خود در امر بازسازی مناطق زلزله زده متعهدیم

دبیر دوم سفارت ژاپن در ایران با حضور در جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی با مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان دیدار و گفتگو کرد.

ایلنا- تبریز: دبیر دوم سفارت ژاپن در ایران با حضور در جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی با مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا در این دیدار که روز یکشنبه انجام پذیرفت مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با تشکر از کمک های نقدی و غیر نقدی کشور ژاپن به زلزله زدگان به وسعت حادثه زلزله اخیر اشاره کرد و گفت زلزله اخیر در منطقه وسیعی بالغ بر ۵ هزار کیلومتر مربع اتفاق افتاده بود وخانه های زیادی آسیب دیده بودند.
عزیز نوری افزود:دراین حادثه مردم نوعدوست کشورمان و دستگاههای مسئول در امر امدادرسانی بسیار خوب درخشیدند و کشورهای دوست نیز با کمکهای بشردوستانه خود در این امدادرسانی سهیم شدند.
وی ادامه داد: ملت و دولت ژاپن نیز با کمکهای بشردوستانه خود به یاری زلزله زدگان آمدند.
هیروشی فوموتو دبیر دوم سفارت ژاپن در ایران نیز در این دیدار از پیگیری دولت ژاپن بر اجرای تعهدات خود در امر بازسازی خبرداد.
لازم به ذکر است به دنبال زلزله اخیر دولت ژاپن علاوه بر کمک های غیرنقدی، برای تهیه خانه های پیش ساخته برای زلزله زدگان و بازسازی برخی مناطق روستایی زلزله زده قول همکاری داده است.


ایرنا

سفر به خراسان جنوبی(۳) شب آرزوها در کویر ˈسه قلعهˈ

تهران – نسبت میان عبور شهاب سنگ و برآورده شدن آرزوها شاید یک داستان کهنه در صندوقچه قدیمی خاطرات مادربزرگ‌ها باشد؛ اما اگر یک شب را زیر پتوی آسمان پرستاره کویر صبح کرده باشی، به باور آن نزدیک می شوی.


کویر سه‌قلعه نخستین مقصد تور آشناسازی خبرنگاران و راهنمایان طبیعت گردی با ظرفیت‌های گردشگری استان خراسان جنوبی بود.
سفر به این نقطه شب هنگام از و در حالی که تاریکی همه دشت را فرا گرفته بود، انجام شد؛ در میانه کویر و در ۳۰ کیلومتری شهرستان سه قلعه، گروه‌های هلال احمر چادرهای امداد خود را برای اقامت شبانه گروه اعزامی مستقر کرده بودند اما در گوشه‌ای از بیابان سیاه چادر برپا شده بود تا محل گفت و گوی خبرنگاران و راهنمایان تور با مسوولان استانی و بویژه استاندار خراسان جنوبی باشد.
در گوشه دیگری از این دشت پهناور، ˈعلی اصمˈ آهنگر معروف خراسان جنوبی که تاکنون چنین جوایز کشوری در حوزه صنایع دستی را به خاطر ساخت ابزارهای آهنین به دست آورده، به همراه پسرش کوره آهنگری خود را برپا کرده بود و با زنگوله‌های دست ساز خود سکوت حاکم بر دشت را می شکست.
سرمای استخوان سوز کویری آرام آرام در وجود مهمانان کویر رسوخ می‌کند و اکنون نوبت گیاهان خشک کویری است که برای نبرد با این سرما طعمه آتش شوند و به همین خاطر در چند گوشه دشت آتش برپا می‌شود.
برق کمپ کویری این منطقه را با یک ژنراتور تامین کرده‌اند؛ در گوشه‌ای از دشت چادرهای هلال احمر برپا شده است و سرویس‌های بهداشتی صحرایی نیز با تمهیدات مسوولان محلی در بخش دیگری از کمپ مستقر شده‌اند.
ˈاستقرار یک سرویس بهداشتی سیار و چند چادر هلال احمر برای آوردن گردشگر به این بیابان کافی نیستˈ این سخنان را ˈپورنگ پورحسینیˈ کارشناس اداره کل طبیعت گردی در جلسه با ˈقهرمان رشیدˈ استاندار خراسان جنوبی بیان می کند و به او یادآوری می‌کند که برای ورود گردشگر استانداری باید بیش از این سرمایه‌گذاری کند.


ایرنا

۱۹۳ داوطلب جمعیت هلال احمر نهبندان خون اهدا کردند

سرپرست جمعیت هلال احمر نهبندان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۹۳ نفر از امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر این شهرستان خون اهدا کردند.

ˈحسین رضاییˈ از اهدای ۷۰ واحد خون توسط داوطلبان هلال احمر نهبندان خبر داد و افزود: اهدای خون توسط این افراد با هدف فرهنگ‌سازی بین اعضا در راستای رسیدن به اهداف بشر دوستانه و همچنین کمک به نیازمندان خون می باشد.
وی به حضور همیشگی داوطلبان و امدادگران هلال احمر در تمامی صحنه ها اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی فعالیت جمعیت هلال‌احمر، داوطلبان پر تلاش هیچ وقت از امر خیر غافل نبوده بلکه سعی کردند مناسب و مطلوب در تمامی صحنه‌های خیرخواهانه حاضر شوند.
سرپرست جمعیت هلال احمر نهبندان با اشاره به اهمیت اهدای خون در نجات انسان ها تصریح کرد: اعضای جمعیت هلال احمر به طور مستمر با حضور در پایگاه های انتقال خون با نیت کمک به بیماران نیازمند و سلامتی آن ها، خون خود را اهدا می کنند.
رضایی کمک به نیازمندان را بسیار مهم و ضروری دانست و افزود: جمعیت هلال‌احمر و نیروهای داوطلب و پرتلاش این مجموعه همیشه در کارهای خیر پیشقدم بوده و در مناسبت‌های مختلف سعی می‌کنند جلوه‌ای از گذشت و ایثار واقعی را به نمایش بگذارند.۶۶۵


مهر

محمدی خبر داد: اختصاص ۶ مرکز برای اسکان اضطراری مسافران در بخش آسارا

کرج – خبرگزاری مهر: بخشدار آسارا از تخصیص ۶ مرکز اسکان اضطراری برای مسافران در آغاز فصل سرما در محور کرج – چالوس خبر داد.

محسن محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آغاز فصل سرما و بارش باران و برف گفت: با توجه به اینکه محور کرج- چالوس از محورهای گردشگری و پرتردد مسافران است و همواره در این فصل شاهد بالا آمدن رودخانه هستیم و بخش آسارا نیز در همین محور واقع است، شش مرکز برای اسکان مسافران در مواقع اضطراری پیش بینی شد.
وی با اشاره به تفکیک دهستانی این مراکز افزود: سالن ورزشی شهدای آدران در دهستان آدران، مدرسه شبانه روزی شهدای جاده چالوس و مرکز فرهنگیان البرز در دهستان نساء، سالن ورزشی شهید کریم سیرایی در محله سیرا، مدرسه دخترانه شهید عباسپور آسارا و هلال احمر دوآب شهرستانک در دهستان آسارا برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده اند.
محمدی با بیان اینکه هماهنگی های لازم در این خصوص با واحدهای مربوطه از جمله پلیس راه، راهداری، هلال احمر، کلانتریها، تربیت بدنی و… انجام شده گفت: امکانات اولیه شامل وسایل گرمایشی و مواد غذایی کنسرو شده در این سه مرکز از سوی هلال احمر و بخشداری آسارا تامین شده است.
بخشدار آسارا یادآور شد: با توجه به کوهستانی بودن محورکرج – چالوس و بارش های فصلی در این محور تمام نیروهای راهداری، هلال احمر، پلیس راه و کلانتری ها در این محور در آمادگی کامل هستند.

وی با اشاره به شروع بارش برف در ارتفاعات این بخش گفت: مسافرانی که قصد تردد از این محور را دارند باید قبل از حرکت از طریق تماس با راهداری از وضعیت آب و هوا و جاده برای انجام سفری ایمن، با خبر شوند.

بخشدار آسارا یادآور شد: با توجه به بارش های چند روز اخیر و بالا آمدن دبی رودخانه کرج، مسافران از تردد و اقامت در مسیر رودخانه خودداری کنند.


باشگاه خبرنگاران

کرمانشاه/ کارگاه آموزش کاربری تجهیزات اطفا حریق با حضور مربی دانمارکی در استان کرمانشاه برگزار شد

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه گفت: کارگاه آموزش کاربری تجهیزات اطفای حریق ویژه کارکنان و امدادگران این جمعیت بمدت دو روز برگزار شد

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران کرمانشاه عادل شفیعی’گفت : این کارگاه آموزشی سیستم های پیشرفته اطفای حریق روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان با حضور مربیانی از کشور هلند که سازنده دستگاه های اطفا حریق(HNE) هستند، برگزار شد.
وی گفت: این کارگاه آموزشی به منظور ارتقا و توانمند سازی تیم های عملیاتی جمعیت هلال احمر استان در مقابله با آتش سوزی های ناشی از تصادفات جاده ای، آتش سوزی منازل، مراتع و آتش سوزی های ناشی از رخدادهای طبیعی برگزار شد
شفیعی اظهار داشت: در این کارگاه علاوه بر تدریس دوره های تئوری آشنایی با سیستم های پیشرفته اطفا حریق، رزمایش های آموزشی اطفا حریق و انجام عملیات با دستگاه های مذکور با نظارت مربیان هلندی اجرا می شود.
شفیعی حفظ و ارتقا توانمندی نیروهای امدادی را بسیار مهم ارزیابی کرد و از حضور خوب نیروهای این جمعیت در امدادرسانی به حادثه دیدگان ناشی از بارش های اخیر استان همزمان با اعلام اداره کل هواشناسی در پایگاهها خبر داد.


ایرنا

دوره آموزشی تخصصی نجات در جاده در گناوه برگزارشد

گناوه – رییس جمعیت هلال احمر گناوه گفت: دوره آموزشی تخصصی نجات در جاده در پایگاه امدادونجات جاده ای بینک این شهرستان برگزارشد.

عبدالعلی صیادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: دراین دوره که ۳۵ نجات گر این جمعیت شرکت داشتند، به صورت عملیاتی و میدانی با نحوه جستجو، رهاسازی و نجات مصدومان ناشی از سوانح ترافیکی، ست های نجات نیمه سنگین و هیدرولیکی در تصادف آشنا شدند.
وی اظهارکرد: انجام عملیات نجات در شرایط مختلف آب وهوایی درانواع تصادف، انواع شوک، ارزیابی و مدیریت صحنه حادثه و اصول نجات در سوانح ترافیکی از دیگر موضوع های این دوره آموزشی بود.
رییس جمعیت هلال احمر گناوه گفت: همچنین در این دوره استفاده از آمبولانس، خودروی نجات، حمل مصدوم با بک برد و برانکارد نیز به شرکت کنندگان آموزش داده شد.
وی بیان کرد: در پایان این دوره که به مدت چهارروز ادامه داشت، آزمون عملی و کتبی برگزار و به پذیرفته شدگان گواهینامه نجات گری اهدا خواهد شد.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد. ک/۳
۶۳۷/۵۳۹


فارس

شطرنج بانوان تهران به هفته سرنوشت‏ساز رسید تعیین قهرمان در هفته پایانی/ نگاه ۴ مدعی به کاپ قهرمانی

خبرگزاری فارس: نایب‏رئیس هیئت شطرنج استان تهران از کشیده شدن تعیین قهرمان لیگ شطرنج بانوان این استان به هفته پایانی خبر داد.

رینا فقیه‏نوبری امروز در گفت‏و‏گو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار داشت: لیگ قهرمانی بانوان استان تهران با کیفیت و نظم خوبی در حال برگزاری است.

فقیه‏نوبری اضافه کرد: در حال حاضر مدرسه «مهربان» در صدر جدول لیگ بانوان استان تهران جای خوش کرده است.
نایب‏رئیس هیئت شطرنج استان تهران افزود: به دنبال این تیم، تیم‏های دیگری نظیر «تشریفات پردیس»، «پرسپولیس» و «جمعیت هلال احمر» تهران نیز از کسب عنوان قهرمانی ناامید نیستند.


واحد مرکزی خبر

سازمان ملل برای کمک به سیل زدگان پاکستانی به ۷۹ میلیون دلار کمک فوری نیاز دارد

تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
یک مقام پاکستانی اعلام کرد سازمان ملل متحد به هفتاد و نه میلیون دلار کمک فوری برای میلیون ها پاکستانی سیل زده و همچنین کمک به افرادی که از ناآرامی ها در شمال غربی این کشور گریخته اند، نیاز دارد. پاکستان از دو سال گذشته تاکنون با آسیب های ناشی از جاری شدن سیل همچنان دست و پنجه نرم می کند. ویرانگرترین سیل در تاریخ این کشور در سال دو هزار و ده سبب کشته شدن تقریبا هزار و هشتصد تن شد. آژانس مقابله با حوادث غیر مترقبه در پاکستان گزارش داد سیل های امسال در پاکستان تا کنون چهارصد و هشتاد قربانی گرفته است و زندگی بیش از پنج میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است.
کارترین برگ مدیر کل امور بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت:« کمبود بودجه داریم . به کمک فوری هفتاد و نه میلیون دلاری برای برطرف کردن نیازهای مردم پاکستان نیاز داریم.»
وی پس از بازدید از مناطق سیل زده گفت:« زمستان در راه است و این موضوع تأمین هر چه سریع تر وجوه مورد نیاز را ضروری تری می نماید. صد ها هزار نفر همچنان به غذا و سرپناه نیاز دارند و تخمین زده می شود یک میلیون نفر همچنان به کمک ها پزشکی ، آب و غذا نیاز دارند.»
او گفت سازمان ملل متحد تخمین می زند در مجموع صد و شصت و نه میلیون دلار از جمله هفتاد و نه میلیون دلار کمک فوری نیاز است.
تاکنون سازمان ملل تنها پنجاه و دو میلیون دلار دریافت کرده است.
طی دو سال گذشته بیشتر افرادی که تحت تأثیر جاری شدن سیل قرار گرفته اند در استان سند در جنوب پاکستان زندگی می کنند . بر اساس گزارش آژانس مقابله با حوادث غیر مترقبه در این استان بیش از سه میلیون نفر تحت تأثیر قرار گرفته اند ، هشتصد و هشتاد و هفت هزار و سیصد و چهل و پنج نفر نیز در استان پنجاب و حدود یک میلیون نفر نیز در استان بلوچستان تحت تأثیر سیل قرار گرفته اند.
آژانس مقابله با حوادث غیر مترقبه اعلام کرد بیش از صد و پنجاه و نه هزار و بیست و سه نفر در سراسر این کشور از اوایل ماه سپتامبر در چادرها زندگی می کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه داون، علاوه بر آنهایی که از حوادث طبیعی فرار کرده اند حدود نیم میلیون پاکستانی نیز در این کشور
امسال از درگیریها بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان در مرز افغانستان گریخته اند و در اردوگاهی در نزدیکی شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان پناه گرفته اند.
۱۵۷/۱۷۳


فارس

سید حسن نصرالله: اعراب کشتی سلاح به سوریه می‌فرستند اما جرأت ارسال یک فشنگ به غزه را ندارند

خبرگزاری فارس: دبیر کل حزب‌الله لبنان طی سخنانی با رد سخنان یکی از وزیران کشورهای حاشیه خلیج فارس که اعراب را «گوسفند» توصیف کرده بود گفت برخی اعراب کشتی مملو از سلاح به سوریه می‌فرستند اما جرأت ارسال یک فشنگ به غزه را ندارند.

به گزارش فارس،‌ «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنانی به مناسبت پنجمین شب از شب های محرم به پایداری مقاومت فلسطین اشاره کرد و گفت: پایداری مقاومت در غزه و پایبندی آن به شرط‌هایی که گذاشته بود، سبب شد تا اسرائیل به دنبال آتش بس باشد تا اوضاع را به حالت قبل از ترور «احمد الجعبری» از فرماندهان گردان‌های قسام برساند اما مقاومت این راه‌حل را رد کرد.

کشورهای عربی نقش هلال احمر را برای غزه ایفا می‌کنند
سید حسن نصرالله گفت نقش کنونی کشورهای عربی در قبال حوادث غزه همانند هلال احمر بوده و این کشورها هیچ اراده و وجود سیاسی در این موضوع ندارند و همان نقشی که هلال احمر می‌تواند در کمک‌های دارویی، غذایی و مالی به غزه داشته باشد را دارند.


ایسنا

در دیدار با اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح شد تویسرکانی تاکید کرد: ضرورت اصلاح نحوه‌ی مدیریت و فعالیت مشاوران املاک در کشور

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد که برای ارتقای سلامت اداری به جای در نظر گرفتن انواع مجازات‌ها، باید زمینه ارتکاب تخلفات را از بین برد.

وی با بیان اینکه امیدوارم جلسات دیگری نیز با کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برگزار شود، اظهار کرد: در رابطه با بودجه سال ۹۱ دوستان بخشی از درآمدها را به سازمان ثبت اختصاص نمی‌دهند و حتی بودجه هلال‌احمر از این طریق پرداخت شده است اما بودجه خود سازمان ثبت از درآمدهای این سازمان پرداخت نشده است.


واحد مرکزی خبر

رئیس سازمان ثبت اسناد: سال گذشته، بیش از ۳۴ میلیون خدمت به مردم ارائه شد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سال گذشته، بیش از ۳۴ میلیون خدمت ثبتی به مردم ارائه شد که اگر برای این خدمات هر نفر، سه بار مراجعه کند، حدود ۱۰۰ میلیون مراجعه در سال وجود خواهد داشت.

وی گفت: سازمان ثبت اسناد از سازمان های درآمدزای کشور است، اما پنجاه درصد درآمد این سازمان (۴۲ درصد برای هلال احمر و ۸ درصد برای شهرداری) است و بقیه درآمد نیز به خزانه واریز می شود.


ایسنا

نامه صدر به دبیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر : سازمان نظام پزشکی برای ارائه خدمات پزشکی به مردم مظلوم غزه آماده است

دکتر سید شهاب‌الدین صدر، رییس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر ضمن محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه، آمادگی این سازمان را برای اعزام پزشکان و تجهیزات مورد نیاز در قالب تیم‌های امداد با هماهنگی صلیب سرخ و هلال احمر جهت مداوای مجروحان و مصدومان غزه اعلام کرد.
به گزارش سرویس «سلامت»‌ ایسنا، متن کامل نامه صدر به شرح زیر است:
« دبیر کل محترم کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر؛ طی روزهای اخیر از طرف رژیم اشغالگر صهیونیستی مردم بی‌دفاع‌ نوار غزه آماج حملات سنگین هوایی و زمینی گشته‌اند. رژیم غاصب به بهانه واهی، مناطق مسکونی را بمباران و کودکان، زنان و مردان بسیاری را به قتل رسانده یا مصدوم و مجروح ساخته است. این در حالی است که نوار غزه سال‌ها از طرف رژیم اشغالگر تحت محاصره و محدودیت‌های شدید از نظر تأمین مواد غذایی، دارویی و منابع مورد نیاز بیمارستان‌ها بوده است. شدت مصدومیت‌ها به حدی است که امکانات ناچیز بهداشتی و بیمارستانی در غزه پاسخگوی نیاز مجروحین نیست.»
در ادامه این نامه آمده است: «رفتارهای رژیم غاصب به کرات مفاد کنوانسیون ژنو را که مورد پذیرش کلیه ملل جهان می‌باشد، نقض نموده است. بر اساس این کنوانسیون، حمله به کسانی که مستقیماً در جنگ شرکت ندارند، منع گشته و از طرف دیگر بر محدودیت استفاده از سلاح‌های جنگی تأکید شده و حمله به غیر نظامیان اصولاً ممنوع می‌باشد. براساس این کنوانسیون جمع‌آوری و رساندن خدمات پزشکی به غیر نظامیان، بیماران و حتی سربازان مجروح نیز مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است همانطور که مستحضرید نهضت صلیب سرخ و هلال احمر اصول هفتگانه خود را شامل بی‌طرفی، بی‌غرضی، استقلال، خدمت داوطلبانه، بشردوستی، یگانگی و جهان شمولی مورد تصویب قرار داده است.»
صدر افزوده است:‌ «شدت جنایات و عمق فجایع رژیم غاصب صهیونیستی تمامی ملت‌ها و دولت‌های مستقل را متأثر ساخته است و این انتظار را در جوامع بشری به وجود آورده که صلیب سرخ جهانی بنا به اهداف اصول هفتگانه پیش‌گفته و نیز مفاد کنوانسیون ژنو سریعاً وارد عمل شده و از گسترش آسیب‌ها و مصدومیت‌ها در بین غیر نظامیان جلوگیری نماید و از طرف دیگر با اعزام پزشکان و نیروهای امدادرسان و ارسال منابع دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز، بخشی از وظایف و اهداف خود را جامعه عمل بپوشاند.»
در انتهای این نامه آمده است: «سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را اعلام می‌نماید تا از طریق اعزام پزشکان و تجهیزات مورد نیاز در قالب تیم‌های امداد با هماهنگی صلیب سرخ و هلال احمر به نجات آسیب‌دیدگان از جنگ یاری برساند.»
انتهای پیام
● مشاهده‌ی نظرات (۰)


عصر ایرانیان

راه اندازی اولین اردوگاه بین‌المللی هلال احمر در تاجیکستان

اخبار هلال احمر


عصر ایرانیان

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


روزان

نبود واکسن هپاتیت و آنفلوانزا در داروخانه ۱۳ آبان

اخبار هلال احمر


قانون

افتتاح دومین مرکز درمانی هلال احمر در تاجیکستان

اخبار هلال احمر


جهان اقتصاد

مرکز درمانی جمعیت هلال احمر در تاجیکستان افتتاح شد

اخبار هلال احمر


جهان اقتصاد

برخورد تریلر با اتوبوس در جاده اندیمشک ۴۱ کشته و مصدوم برجا گذاشت

اخبار هلال احمر


ایران

افتتاح بزرگ‌ترین درمانگاه تخصصی هلال احمر در تاجیکستان

اخبار هلال احمر


ایران

ایجاد پایگاه‌های امداد در گردنه‌های برفگیر

اخبار هلال احمر


آرمان روابط عمومی

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس

اخبار هلال احمر


همشهری

آگهی

اخبار هلال احمر


ابرار

برخورد تریلر با اتوبوس در اندیمشک حادثه آفرین شد

اخبار هلال احمر


اعتماد

برخورد تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


خراسان

یک کشته و ۴۰ مجروح، در پی برخورد تریلر با اتوبوس در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


ابتکار

زلزله ۳/۵ ریشتری چهارمحال و بختیاری را لرزاند

اخبار هلال احمر


خورشید

استقرار ۲۶ پایگاه امداد و نجات در جاده‌های آذربایجان شرقی

اخبار هلال احمر


کیهان

سردار مومنی: بدون تجهیزات ایمنی اجازه تردد نمی‌دهیم

اخبار پزشکی قانونی، اخبار هلال احمر


اطلاعات

۳ تصادف، ۴ کشته و ۷۵ مجروح داشت

اخبار هلال احمر


اطلاعات

ضرورت سرعت عمل بیشتر در امداد رسانی به مصدومان احداث رانندگی

اخبار پزشکی قانونی – اخبار هلال احمر


اطلاعات

اسامی مجروحان تبریزی در انفجار سامرا

اخبار هلال احمر


اطلاعات

هلال احمر اصفهان دوره آموزشی تیم‌های پاسخگو به حوادث منطقه‌ای برگزار می‌کند

اخبار هلال احمر


اسرار

خراسان رضوی زیر سایه تهدید زلزله‌های بزرگ

اخبار مدیریت بحران


راه مردم

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


وطن امروز

خبر کوتاه

اخبار هلال احمر


حمایت

هلال احمر تاجیکستان، زیر «سرم» ایران

اخبار هلال احمر


حمایت

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس مسافربری

اخبار هلال احمر


اعتماد

برخورد تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


اسرار

برخورد مرگبار تریلر با اتوبوس مسافربری در جاده اندیمشک

اخبار هلال احمر


راه مردم

آمادگی سازمان نظام پزشکی برای ارائه خدمات پزشکی به مردم غزه

اخبار پزشکی، اخبار هلال احمر


ایران

آموزش مهارت‌های امداد و نجات به کسبه و اصناف

اخبار آتش نشانی، اخبار مدیریت بحران


رفتن به بالای صفحه
  • خدمات مراکز
  • faq
  • بریده جراید
  • انتقادات و پیشنهادات