بولتن اخبار و بریده جراید شنبه ۲۵ آذر

نوشته شده در تاریخ ۲۵/۰۹/۹۱

جهت مشاهده اخبار به صورت فلش اینجا کلیک کنید

 

خبرآنلاین

نجات جان ۳۰۰۰ تن در طرح زمستانه

سایر مطالب – ایسنا نوشت:
مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ایران از نجات جان بیش از ۳۰۰۰ تن در ۳۵۶ عملیات در طرح زمستانه خبر داد.
حسین درخشان در تشریح اقدامات انجام‌شده از سوی امدادگران این سازمان در طرح زمستانه ۹۱ با بیان اینکه در پنج روز آغازین این طرح ۳۵۶ عملیات رخ داد، گفت: از این میان ۲۳۳ عملیات مربوط به پوشش حوادث جاده‌ای، ۱۸ عملیات مربوط به امدادرسانی در برف و کولاک و کوهستان بود.
وی با بیان اینکه ۱۵ عملیات نیز در مورد سیل و آبگرفتگی رخ داد، گفت: در این پنج روز ۳۵۳۷ تن دچار حادثه شدند که امدادگران به امدادرسانی به این افراد پرداختند.
مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه امدادگران در این مدت جان ۳۵۹۵ تن را نجات دادند، گفت: از این میان ۳۸۶ تن دچار مصدومیت شدند که امدادگران برای درمان بیشتر اقدام به انتقال ۲۱۲ تن از آنان به مراکز درمانی کردند.
درخشان با بیان اینکه یکی از اقدامات انجام‌شده از سوی امدادگران در طرح زمستانه اسکان اضطراری مسافران و افراد گرفتار در سوانح و حوادث است گفت: در این راستا امدادگران ۵۹۳ تن را اسکان اضطراری دادند.
۳۰۱۲۸۲


مشرق

نجات ۸ کوهنورد از ارتفاعات جاجرود

رئیس سازمان امداد و نجات سازمان هلال‌احمر از نجات ۸ کوهنورد از ارتفاعات آرا جاجرود خبر داد.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، محمد مظفر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد عملیات‌های امدادی هلال احمر طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه اظهار داشت: تعدادی کوهنورد ساعت ۱۱ صبح روز پنجشنبه به دلیل گم کردن راه در ارتفاعات آرا جاجرود درخواست کمک کردند.
وی ادامه داد: یکی از این کوهنوردان که مرد ۶۰ ساله‌ای بوده به دلیل سابقه قبلی بیماری دچار سکته قلبی شده و فوت کرده بود.
مظفر خاطرنشان کرد: در این عملیات به دلیل مه شدید و وضع نامناسب کوهستان امکان استفاده از بالگرد فراهم نبود و دو تیم عملیاتی از راه زمینی از منطقه دماوند و شمیرانات برای امداد‌رسانی اعزام شدند که عملیات با موفقیت انجام شد.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر افزود: همچنین روز گذشته ۵ نفر به دلیل برف و کولاک شدید در روستای نیران منطقه امامزاده داود در راه مانده‌ بودند که با کمک نیروهای امدادی نجات یافتند.
نجات ۳ نفر در روستای وردیج در غرب اتوبان همت تهران، ۶ نفر در پیست اسکی دشت می همدان و ارتفاعات کردکوی گلستان از دیگر عملیات‌های امدادی در روز جمعه بوده است که مظفر به آن  اشاره کرد.


کارگرنیوز

این هفته در صحن علنی مجلس؛ گزارش «رفع موانع اجرایی بیمه اجتماعی کارگران» قرائت می‌شود

گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در خصوص رفع موانع اجرایی بیمه‌های اجتماعی کارگران و نحوه مجازات متخلفان، این هفته در مجلس شورای اسلامی قرائت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کارگر نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین این هفته به ادامه رسیدگی به اصلاح ماده ۵۳ قانون برنامه پنج ساله درباره مساله ادغام وزارت‌خانه‌ها می‌پردازند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه رسیدگی به اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را در دستور کار خود خواهند داشت.
علاوه بر این گزارش کمیسیون شورا‌ها در مورد اصلاحاتی در خصوص قانون انتخابات، … طرح الحاق کمیته امداد خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست موسسات و نهادهای مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی در دستور کار نمایندگان قرار دارد.


نسیم‎آنلاین

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از نجات جان بیش از سه هزار نفر توسط امدادگران در عملیات طرح زمستانه طی پنج روز اخیر خبر داد/ ۳۸۶ نفر نیز دچار مصدومیت شدند که ۲۱۲ نفر از آنان برای درمان بیشتر به مراکز درمانی انتقال یافتند

حسین درخشان در گفتگو با «نسیم» با بیان اینکه طرح زمستانه از پنج روز پیش آغاز شده است، اظهار داشت: در این مدت ۳۵۶ عملیات توسط امدادگران انجام گرفته که ۲۳۳ مورد آن مربوط به پوشش حوادث جاده‌ای، ۳۶ مورد مربوط به امدادرسانی در برف و کولاک و کوهستان و ۱۴ مورد سیل و آبگرفتگی و ۱۵ مورد شهری بوده است.


فارس

رئیس سازمان امداد و نجات سازمان هلال‌احمر خبر داد نجات ۸ کوهنورد از ارتفاعات جاجرود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان امداد و نجات سازمان هلال‌احمر از نجات ۸ کوهنورد از ارتفاعات آرا جاجرود خبر داد.

محمد مظفر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد عملیات‌های امدادی هلال احمر طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه اظهار داشت: تعدادی کوهنورد ساعت ۱۱ صبح روز پنجشنبه به دلیل گم کردن راه در ارتفاعات آرا جاجرود درخواست کمک کردند.
وی ادامه داد: یکی از این کوهنوردان که مرد ۶۰ ساله‌ای بوده به دلیل سابقه قبلی بیماری دچار سکته قلبی شده و فوت کرده بود.
مظفر خاطرنشان کرد: در این عملیات به دلیل مه شدید و وضع نامناسب کوهستان امکان استفاده از بالگرد فراهم نبود و دو تیم عملیاتی از راه زمینی از منطقه دماوند و شمیرانات برای امداد‌رسانی اعزام شدند که عملیات با موفقیت انجام شد.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر افزود: همچنین روز گذشته ۵ نفر به دلیل برف و کولاک شدید در روستای نیران منطقه امامزاده داود در راه مانده‌ بودند که با کمک نیروهای امدادی نجات یافتند.
نجات ۳ نفر در روستای وردیج در غرب اتوبان همت تهران، ۶ نفر در پیست اسکی دشت می همدان و ارتفاعات کردکوی گلستان از دیگر عملیات‌های امدادی در روز جمعه بوده است که مظفر به آن  اشاره کرد.


واحد مرکزی خبر

۱۲میلیون نفر زیرپوشش آموزش امدادی در کشور

اردبیل / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
۱۲ میلیون نفر از جوانان کشور آموزشهای لازم امدادی را فرا گرفتند.
۱۰ میلیون نفر از این جوانان پارسال آموزش دیدند.
دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور که برای افتتاح طرحهای عمرانی هلال احمر استان اردبیل و بازدید از پایگاههای امداد زمستانی به این استان سفر کرده بود گفت : ۲میلیون نفر از آنان اعضا داوطلب جمعیت هلال احمر در سراسر کشور و ۱۰ میلیون نفر نیز داوطلبان آزاد در قالب دانش آموز ، دانشجو و مشاغل آزاد هستند .
رستمی با بیان اینکه آموزشهای امدادی از امسال واردکتابهای درسی شده است افزود: هلال احمر با ایجاد مراکز علمی کاربردی در سراسر کشور از تعهدات خود پیشی گرفته است.
وی فعال کردن هسته جوانان با هدف مهار آسیبهای اجتماعی را از دیگر برنامه های جمعیت هلال احمر برشمرد و گفت : در این طرح یک میلیون و ۶۰۰ هزار داوطلب مهارتهای لازم زندگی را آموزش خواهند دید.
۰۰۰۲


باشگاه خبرنگاران

اردبیل/ ۲۰ هزار نفر در طرح زمستانی هلال احمر ایران مشارکت دارند

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت : ۲۰ هزار نفر از پرسنل و نیروهای این جمعیت در طرح زمستانی امسال مشارکت دارند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل / طاهر رستمی در حاشیه بهره برداری از پنج پروژه هلال احمر در اردبیل افزود : طرح زمستانی در سراسر ایران آغاز شده است و در قسمت های پایگاه های جاده ای ؛ کوهستانی و سواحل به شکل مرتب در حال رصد فعالیت آنها هستیم.
وی اظهار کرد که یک هزار پایگاه جاده ای ، امدادی و کوهستانی دارای آمبولانس و خودروهای مجهز امداد و نجات با همکاری راه و شهرسازی ، پلیس راه و سایر ارگانهای ذیربط در سراسر ایران انجام وظیفه می کنند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یادآوری کردکه در همه پایگاهها و شعب که ۴۰۰ شعبه در سراسر ایران است آمبولانس وجود دارد و در هر شهرستانی که فرمانداری باشد شعبه هلال احمر ایجاد می شود.
رستمی افزود : امسال حوادث طبیعی متعدد در کشورمان از جمله زمین لرزه های آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی و سیل های بهشهر و بوشهر به وقوع پیوسته اند که تلفات و خسارات زیادی داشتند.
او گفت : هلال احمر ایران با کمک نیروهای امدادی آموزش دیده و نیز با همکاری بعضی ارگانها و نیز مردم توانست به موقع نسبت به امداد ، نجات و اسکان آسیب دیدگان این حوادث طبیعی اقدام کند.
دبیرکل هلال احمر ایران با اشاره به اینکه ایران از لحاظ بروز حوادث طبیعی در ردیف ۱۰ کشور جهان قرار دارد بیان کرد اگر مردم آگاهی
بیشتری در این ارتباط داشته باشند به کاهش تلفات و خسارات کمک موثری خواهد کرد.
رستمی از مردم خواست که همواره دغدغه احتمال وقوع حوادث را داشته باشند و نسبت به فراگیری آموزش های پیشگیری و امداد در اینگونه حوادث به خصوص در ارتباط با زمین لرزه اقدام نمایند.
او ادامه داد که آموزش های عمومی سالانه به واسطه رسانه ها ارایه می شوند و سالانه باید ۱۰ میلیون نفر در این ارتباط آموزش ببینند و این درحالیست که هلال احمر در هشت ماه امسال ۱۲ میلیون نفر را آموزش داده است.
دبیرکل هلال احمر ایران یادآوری کرد که با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش آموزشهای امداد و نجات را قصد داریم وارد کتابهای درسی دانش آموزان کنیم و برای نظامیان نیز این آموزشها به شکل مرتب ارایه می شوند.
رستمی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر دو میلیون نفر عضو داوطلب دارد خاطرنشان کرد که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آنان جوانان فعال هستند و همه اعضا آموزش های لازم را دریافت نموده اند.
او افزود : آموزش اهالی محله ها ؛ بخشها و روستاها به شکل مرتب انجام می شود و پارسال سه هزار پایگاه در ایران ایجاد شده است که اعضای آنها آموزش های لازم را خواهند دید.
دبیرکل هلال احمر ایران همچنین گفت : انبارهای هلال احمر در کشور وضعیت خوبی دارند و انتظار می رود که با تخصیص اعتبارها وضعیت آنها هرچه بهتر و مجهزتر شود.


ایسنا

در ۵ روز رخ داد؛ نجات جان ۳۰۰۰ تن در طرح زمستانه

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ایران از نجات جان بیش از ۳۰۰۰ تن در ۳۵۶ عملیات در طرح زمستانه خبر داد.
حسین درخشان در گفت و گو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح اقدامات انجام‌شده از سوی امدادگران این سازمان در طرح زمستانه ۹۱ با بیان اینکه در پنج روز آغازین این طرح ۳۵۶ عملیات رخ داد، گفت: از این میان ۲۳۳ عملیات مربوط به پوشش حوادث جاده‌ای، ۱۸ عملیات مربوط به امدادرسانی در برف و کولاک و کوهستان بود.
وی با بیان اینکه ۱۵ عملیات نیز در مورد سیل و آبگرفتگی رخ داد، گفت: در این پنج روز ۳۵۳۷ تن دچار حادثه شدند که امدادگران به امدادرسانی به این افراد پرداختند.
مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه امدادگران در این مدت جان ۳۵۹۵ تن را نجات دادند، گفت: از این میان ۳۸۶ تن دچار مصدومیت شدند که امدادگران برای درمان بیشتر اقدام به انتقال ۲۱۲ تن از آنان به مراکز درمانی کردند.
درخشان با بیان اینکه یکی از اقدامات انجام‌شده از سوی امدادگران در طرح زمستانه اسکان اضطراری مسافران و افراد گرفتار در سوانح و حوادث است گفت: در این راستا امدادگران ۵۹۳ تن را اسکان اضطراری دادند.


مهر

هلال احمر ۱۲ زلزله زده را زنده از زیرآوار نجات داد

قائم مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد: تیمهای زنده یاب توانستند در زلزله خراسان جنوبی جان ۱۲ زلزله زده را از مرگ نجات دهند.

احمدرضا شجیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مرکز زلزله خراسان جنوبی روستای شاج در منطقه زهان بوده است گفت: از میان ۲۳ مصدوم این زلزله ۱۲ نفر از این روستا بوده اند.
وی افزود: امدادگران هلال احمر در همان ساعات اولیه زلزله توانستند با کمک ۴ تیم سگهای زنده یاب ۱۲ نفر را نجات داده و زنده از زیرآوار نجات دهند.
شجیعی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای این زمین‌لرزه، پایان عملیات ارزیابی، جستجو و نجات، اسکان اضطراری و تغذیه در عرض ۶ ساعت پس از وقوع زمین‌لرزه بود و کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام صحرایی یکی از مهمترین چالش‌ها در زمان وقوع زلزله است.


تسنیم

نجات ۳ هزار و ۴۹۴ نفر در حوادث/بیشترین حادثه‌ها تصادفات جاده‌ای

خبرگزاری تسنیم : سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات ۳ هزار و ۴۹۴ نفر در حوادث ۴ روز گذشته که بیشترین حادثه‌ها نیز مربوط به تصادفات جاده‌ای بود خبر داد.

حسین درخشان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با  اشاره به گزارش عملیات‌های امدادگران در طی ۴ روز طرح ملی امداد زمستانه هلال احمر اظهار داشت: در مدت ۴ روز یعنی از روز ۲۰ تا ۲۴ آذر بالغ بر ۳ هزار و ۴۹۴ نفر در حوادث متعدد که بیشترین حادثه‌ها مربوط به تصادفات جاده‌ای بود نجات یافتند.
وی افزود: در این مدت ۳۵۶ عملیات امدادی از جمله ۲۳۳ عملیات جاده‌ای، ۱۸ عملیات کوهستان، ۱۸ عملیات برف و کولاک، ۱۵ عملیات شهری و ۱۴ عملیات سیل و آبگرفتگی، صورت پذیرفته است، افزود: ۳ هزار و ۵۳۷ نفر در پی این حوادث دچار حادثه شدند که در این بین ۳۸۶ نفر دچار مصدومیت شدند.
درخشان خاطرنشان کرد: از ۳۸۶ مصدوم نیز بالغ بر ۲۱۲ نفر برای درمان‌های بیشتر به مراکز درمانی انتقال یافتند و ۴۹۳ نفر نیز از خدمات اسکان اضطراری بهره‌مند شدند.


ایرنا

عملکرد هلال احمر خروجی شاخصی دارد

اردبیل – استاندار اردبیل گفت: با بررسی کارنامه عملکرد هلال احمر در سالهای اخیر خروجی شاخص و نمونه آن به وضوح دیده می شود.

به گزراش روز شنبه روابط عمومی استانداری اردبیل، اکبر نیکزاد در مراسم بهره برداری از پروژه های عمرانی هلال احمر اردبیل افزود: امروز هلال احمر یک افتخار برای هر ایرانی است و خدمات این مجموعه در جای جای کشور احساس می شود.
وی با تاکید به اهمیت هماهنگی دستگاههای امداد رسان اضافه کرد: زلزله آذربایجان شرقی شاهد توانمندی فعالیتهای خدماتی در کشور بویژه توانمندی امدادگران هلال احمر بود.
استاندار اردبیل برگزاری جشن اتمام بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی تا دو ماه آینده را دلیلی بر قوت عملکرد این دستگاه اجرایی برشمرد.
به گفته وی در این زلزله، هلال احمر اردبیل توانست در ۴۸ ساعت کنترل وضعیت مناطق زلزله زده را به دست گرفته و به خوبی مدیریت بحران منطقه را پیاده کند.
نیکزاد افزود: در سالهای اخیر هلال احمر کشور و استان اردبیل برنامه های مدونی در زمینه امداد رسانی و بازسازی داشته که عملکرد آن نمونه است.
وی نمونه این برنامه های مدون در استان را پروژه های عمرانی قابل توجهی برشمرد که با تلاش عوامل اجرایی در فرصت کوتاهی به بهره برداری رسیده است.
استاندار اردبیل همچنین حمایت از پروژه های نیمه تمام عمرانی هلال احمر را یادآور شد و افزود: استانداری در اولین زمان ممکن با تامین اعتبارات مورد نیاز در راستای تکمیل این پروژه ها اقدامات حمایتی خواهد داشت.
۸۱۲۴/۵۳۰


باشگاه خبرنگاران

بیرجند/ رسیدگی به بیش از هزار آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان

معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان خبر داد.

 به گزارش خبرنگار  باشگاه خبرنگاران بیرجند؛ مجیدرضا لطیفی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، گفت: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعین به اردوگاه های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شده است، افزود: علاوه بر حضور تیم های درمانی، تیم حمایت های روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام شده که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب دیدگان مناطق زلزله زده زهان خدمات مشاوره ای روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.
لطیفی افزود: بسته های بهداشتی نیز شامل مسواک، خمیردندان، شامپو و حوله نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است./س


واحد مرکزی خبر

بهره برداری از ۵ طرح خدماتی و درمانی در اردبیل

اردبیل/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی
۵ طرح امدادی ، خدماتی و درمانی امروز در اردبیل به بهره برداری رسید.
ساختمان اداری ، امدادی مشگین شهر در هزار و ۱۵۰ متر مربع با هفت میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال اعتبار و انبار امدادی بیله سوار در ۴۶۳ متر مربع با اعتباری افزون بر یک میلیارد و ۷۵۳ میلیون ریال ، ساختمان آنست در ۶۰۰ متر مربع و اعتبار دو میلیارد و ۸۰۳ میلیون ریال ، باشگاه ورزشی در ۲۰۰ متر مربع با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و درمانگاه شبانه روزی ، دندان پزشکی و مرکز فیزیوتراپی در ۱۹۲ متر مربع از جمله مهمترین پروژه های افتتاحی در استان اردبیل است.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل در افتتاح همزمان این پروزه ها گفت : در سال جاری افزون بر ۲۶ هزار متر مربع پروژه عمرانی توسط هلال احمر استان به بهره برداری رسیده است.
بهرام غیبی افزود : در سه سال اخیر ۳۰ میلیارد ریال بودجه اعتباری به هلال احمر استان اختصاص یافته است که زمینه ساز تکمیل پروژه های مهم و ضروری این دستگاه اجرایی شد.
۰۰۰۲


باشگاه خبرنگاران

مروری بر مهمترین اخبار “اجتماعی” جمعه

مهم ترین عناوین خبری گروه “اجتماعی” که در روز جمعه منتشر شده است موضوعاتی چون: معلولان متوسط هم از پلاک ویژه خودرو برخوردار می شوند ،محدودیت ترافیکی در محور های شرقی،تبعیض بزرگترین عامل گسترش خانواده گریزی دختران و….. است

نجات ۱۱ کوهنورد پس از تلاش ۸ ساعته
سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات ۱۱ کوهنورد گرفتار در برف توسط امدادگران خبر داد.


واحد مرکزی خبر

هلال احمر در همه شهرها انبار امدادی احداث می کند

اردبیل/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی
دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور از احداث و راه اندازی انبار امدادی هلال احمر در تمامی شهرهای کشور در آینده ای نزدیک خبر داد.
آقای ظاهر رستمی امروز در بازدید از پایگاه های امداد جاده ای استان اردبیل گفت: سیاست هلال احمر این است که علاوه بر مراکز استان ها ، تمامی شهرستان ها انبار امدادی داشته باشند که تعدادی احداث شد و پوشش سایر شهرها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه برخی استان ها در جذب امکانات روز به روز فربه تر می شوند ، افزود: هلال احمر رسیدگی به همه استان ها به ویژه استان های کم برخوردار از جمله اردبیل ، یاسوج ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی و … را وظیفه خود می داند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با تاکید به ایجاد آمادگی در استان ها در پاسخگویی به حوادث غیرمترقبه گفت: زلزله اهـر فرصتی برای بازبینی میزان آمادگی استان ها بود که نتایج مثبت نشان از این آمادگی داشت.
آقای رستمی گفت: فعالیت های این دستگاه اجرایی به لحاظ حجم و کیفیت در سه سال اخیر برابر با ۳۰ سال قبل از آن بوده است.
وی با یادآوری ایجاد مراکز علمی کاربردی در سراسر کشور افزود: هلال احمر از تعهدات خود نیز پیشی گرفته و به عنوان مثال پارسال تعهد آموزش ۱۰ میلیون ایرانی را به رقم ۱۲ میلیون افزایش داده است.
آقای رستمی گفت: اجباری کردن آموزش در هلال احمر و تفکیک وظایف و عملکردهای گروه های امداد و نجات از جمله مهمترین اقداماتی است که زمینه ساز خلق تحولات بسیاری در این نهاد اجرایی شد.
۰۰۰۲


واحد مرکزی خبر

احداث انبار امدادی هلال احمر در سراسر کشور ؛ بزودی

اردبیل / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
انبار امدادی هلال احمر در آینده ای نزدیک در همه شهرهای کشور راه اندازی می شود .
دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور امروز در بازدید از پایگاه های امداد جاده ای استان اردبیل گفت : سیاست هلال احمر این است که علاوه بر مراکز استانها همه شهرستانها انبار امدادی داشته باشند که تعدادی احداث شده و پوشش سایر شهرها نیز در دستور کار قرار گرفته است .
آقای رستمی افزود : هلال احمر رسیدگی به تمام استانها به ویژه استانهای کم برخوردار از جمله اردبیل، یاسوج و خراسان های جنوبی و شمالی را وظیفه خود می داند.
وی با تاکید بر ایجاد آمادگی در استانها در پاسخگویی به حوادث غیر مترقبه ادامه داد: زلزله اهر فرصتی برای بازبینی میزان آمادگی استانها بود که نتایج مثبت نشان از این آمادگی داشت.
دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور گفت : فعالیتهای این دستگاه اجرایی به لحاظ حجم و کیفیت در سه سال اخیر برابر با ۳۰ سال قبل از آن بوده است.
آقای رستمی با یادآوری ایجاد مراکز علمی کاربردی در سراسر کشور اضافه کرد: هلال احمر از تعهدات خود نیز پیشی گرفته و به عنوان مثال تعهد آموزش ۱۰ میلیون ایرانی در سال گذشته را به رقم ۱۲ میلیون افزایش داده است.
وی تصریح کرد: اجباری کردن آموزش در هلال احمر و تفکیک وظایف و عملکردهای گروه های امداد و نجات از جمله مهمترین اقداماتی است که زمینه ساز خلق تحولات قابل توجهی در این نهاد اجرایی شد .
۰۰۰۲


قدس‎آنلاین

این هفته انجام می‌شود؛ جلسات فوق‌العاده مجلس، در صورت تمام‌نشدن بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات

در صورت تمام نشدن طرح اصلاح قانون انتخابات تا ظهر روز یکشنبه، جلسات فوق العاده برای بررسی آن برگزار می‌شود.

به گزارش قدس انلاین به نقل از خانه ملت، به استناد تبصره ۲ ماده۱۰۱ آیین نامه داخلی،‌ نظر به اینکه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری بیش از شش جلسه به طول انجامیده است،‌در صورت عدم اتمام بررسی طرح مذکور در جلسه علنی قبل از ظهر یکشنبه، ۲۶ آذر،‌ در صورت رای موافق مجلس،‌بعدازظهر همان روز و روز دوشنبه به بعد،‌ همه روزه جلسه علنی منعقد است.
در ادامه، دستور هفتگی مجلس در هفته آینده به شرح زیر است:

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم.


سلامت نیوز

ارسال کمک‌های داوطلبان هلال احمر به مردم سیل‌زده بوشهر/تخریب ۲۰۰۰ خانه بیش از ۶۰ درصد

سلامت نیوز: رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به اقدامات این سازمان به مردم سیل زده استان بوشهر گفت: متاسفانه در این حادثه طبق گفته های فرماندار شهرستان دشتستان بوشهر، خانه های ۲ هزار خانواده از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.
فرحناز رافع در گفت و گو با پانا، با اشاره به بازدید چند روز گذشته از مردم سیل زده استان بوشهر ،اظهار کرد در جریان سیلی که اوایل آذرماه در استان بوشهر رخ داد متاسفانه پنج خانوار سیل زده عزیزان خود را از دست دادند که طی روزهای گذشته از خانواده های آن ها بازدید کردیم و کمک های سازمان داوطلبان را به دست آن ها رساندیم.
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: طی چند روز اخیر ضمن بازدید از مناطق آسیب دیده از سیل دشتستان و دیدار با خانواده های سیل زده، کمک های سازمان از جمله وسایل ضروری زندگی و وسایل بهداشتی برای این خانواده ها و کلیه خانواده های سیل زده ارسال شد.
وی افزود: متاسفانه در این حادثه طبق گفته های فرماندار شهرستان دشتستان بوشهر، خانه های ۲ هزار خانواده از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.
رافع همچنین با اشاره به اقدامات سازمان داوطلبان هلال احمر برای مردم زلزله زده زهان خراسان جنوبی نیز گفت: در زلزله اخیر خراسان جنوبی نیز ۱۱ کاروان سلامت و همچنین اقدامات فرهنگی به منطقه زهان اعزام شده اند.
به گزارش پانا، بارندگی های شدید و جاری شدن سیل در ششم آذر ماه جاری در استان بوشهر باعث کشته شدن پنج نفر در شهرستان دشتستان این استان و خسارت یک هزار و ۵۲۷ میلیارد ریالی در بخش های مختلف در این استان شد.


قانون آنلاین

۴۲ عملیات جاده‌ای و نجات ۱۲ حادثه‌دیده

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ۴۲ عملیات جاده ای در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

قانون- محمود مظفر بیان داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ عملیات جاده ای به همراه ۸ مورد عملیات کوهستان توسط امدادگران سازمان امداد و نجات صورت گرفته است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی همچنین افزود: در این عملیات ها ۱۲ نفر حادثه دیده بودند که ۱۱ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و تنها یک نفر مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده است.
مظفر در خاتمه یادآور شد: سه تیم از پایگاه شمشک و چنار به همراه ۱۵ نیروی عملیات طی ۲۴ ساعت گذشته در حال امداد رسانی هستند.


مهرمنابع دیگر: قانون

نجات ۱۱ عضو تیم کوهنوردی شرکت گاز از مرگ

سخنگوی سازمان امدادو نجات هلال احمر از مرگ یک نفر و نجات ۱۱ کوهنورد تهرانی در ارتفاعات آرات جاجرود خبر داد.

حسین درخشان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امدادگران کوهستان استان تهران ساعت ۱۱ روز گذشته در جریان مفقود شدن یک تیم کوهنوردی ۱۲ نفره در ارتفاعات آرات شهرستان جاجرود قرار گرفتند. بلافاصله تیم های امداد کوهستان به ارتفاعات این کوه اعزام شدند و پس از ساعتی جستجو موفق شدند اعضای این تیم را در ارتفاع ۳۲۰۰ متری در حالی که دچار ارتفاع زدگی و ترس شده بودند پیدا کنند.
وی ادامه داد: در بررسی ها مشخص شد این افراد عضو تیم کوهنوردی شرکت گاز هستند. متاسفانه به دلیل ایست قلبی یکی از اعضای این تیم که مردی ۶۰ ساله بوده جان خود را از دست داده و یکی دیگر از اعضای تیم نیز دچار ارتفاع زدگی شدید شده بود که به همراه  ۱۰ کوهنورد دیگر به پائین ارتفاعات انتقال داده شدند.
سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام اینکه عملیات امداد و نجات پس از ۶ ساعت در ساعت ۱۷ به پایان رسید افزود: البته امدادگران توانستند بامداد امروز جنازه دیگر عضو این گروه را نیز به پائین منتقل کرده و به عملیات خود پایان دهند.


ایرنا

یک میلیارد ریال برای تکمیل اردوگاه جوانان هلال احمر شهرستان نیر اختصاص یافت

نیر ، اردبیل – مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از تخصیص یک میلیارد ریال برای تکمیل و تجهیز اردوگاه جوانان هلال احمر شهرستان نیر خبر داد.

بهرام غیبی روز جمعه در حاشیه بازدید دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور از اردوگاه جوانان هلال احمر نیر به خبرنگار ایرنا گفت: پیشرفت فیزیکی این اردوگاه ۹۵ درصد است و در زیربنای ۳۵۰ متر مربع احداث می شود.
وی گفت: تاکنون برای احداث این اردوگاه دو میلیارد ریال هزینه شده است.
وی افزود: جمعیت هلال احمر یک نهاد غیردولتی و دارای یک شخصیت حقوقی مستقل است و زیرنظر هیچ وزارتخانه ای قرار ندارد.
وی به فعالیت های این نهاد با سازمان امداد و نجات ، سازمان جوانان ، گروه هدایت ، گروه حمایت و گروه مشارکت اشاره کرد و گفت: امدادگران جمعیت هلال احمر استان در هر شرایطی در حالت آماده باش کامل قرار دارند و در صورت وقوع مشکل و یا حادثه ای به سرعت وارد عمل می شوند.
وی وظیفه اصلی جمعیت هلال احمر را امدادرسانی در حوادث و سوانحی دانست که در داخل و حتی در خارج از کشور اتفاق می افتد.
۷۱۱۶/۵۹۴/۵۳۰


ایرنا

سخنگوی سازمان امداد و نجات: کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی و برف گیر توصیه های ایمنی را جدی بگیرند

تهران – سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از تمامی کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی و برف گیر سراسر کشور خواست ، هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی و ارتفاعات برف گیر ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوا، از مسیرهای مشخص و پاکوب شده برای صعود و فرود به ارتفاعات یاد شده استفاده کنند.

ˈحسین درخشان ˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: با توجه به انجام عملیات نجات ۱۱ کوهنورد مفقودی در ارتفاعات کوهستانی جاجرود روستای کمرد قله آرا که یک مصدوم بدحال نیز به همراه داشته است از تمامی کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی در خواست می شود که با زمان بندی مناسب، برنامه صعود و فرود خود را قبل از تاریکی هوا تنظیم کنند.
سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به تمامی کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی توصیه کرد وسایل ضروری بقا در کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی تلفن همراه با شارژ کامل را به همراه داشته باشند.
درخشان در این هشدار خطاب به کوهنوردان اضافه کرد، اشراف داشتن بر مناطق صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ) برای گروه های کوهنوردی عازم به ارتفاعات ضروری است.
سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوهنوردان خواست در زمان حاضر از صعود انفرادی به مناطق کوهستانی سراسر کشور خودداری کنند و اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارند به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده و با هماهنگی فدراسیون کوهنوردی و سازمان های امدادرسان اقدام به این کار کنند.
وی ادامه داد، کوهنوردان از رفتن به ارتفاعات برفگیر و مناطق صعب العبور کوهستانی خودداری کنند و در صورت عزیمت از لباس های دارای رنگ واضح (قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و گروه های امداد و نجات هوایی و کوهستان استفاده کنند.
اجتمام(۴)**۷۰۲۹**۹۱۲۱**


ایرنامنابع دیگر: قانون

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر: ۹۰ درصد از حوادث کوهستان به دلیل نبود ایمنی در مناطق کوهستانی است

تهران – قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد، پایین بودن ضریب ایمنی در افزایش حوادث کوهستان نقش حائز اهمیتی دارد به طوری که طبق ارزیابی های انجام شده ۹۰ درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کوهستان به دلیل نبود ایمنی برای کوهنوردان در این مناطق رخ می‌دهد.

ˈاحمدرضا شجیعیˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: پایین بودن سطح آموزش‌ها ارایه شده به کوهنوردان و کوهپیمایان اعزامی به مناطق کوهستانی، به همراه نداشتن تجهیزات مناسب کوهنوردی، بی‌توجهی به شرایط جوی در ارتفاعات به خصوص در فصل پاییز و زمستان و ضعف در اطلاع رسانی را از جمله مواردی دانست که بر شمار تلفات حادثه دیدگان ارتفاعات کوهستان روز به روز می‌افزاید.
وی اضافه کرد: در پی حوادث کوهستان، تعداد زیادی از کوهنوردان حرفه‌ ای که از مسیرهای صعب‌العبور به ارتفاعات صعود کرده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.
این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به این که بیشتر حوادث کوهستان در ارتفاعات کوهستانی استان تهران به دلیل نامناسب بودن مسیر صعود در ارتفاعات ˈتوچالˈ رخ می‌دهد، تصریح کرد: سایر حوادث مربوط به محیط های کوهستانی در استان تهران نیز با فراوانی کمتر در ارتفاعات ˈدرکهˈ و ˈدارآبادˈبه وقوع می‌پیوندد.
شجیعی با تاکید بر مسدود شدن برخی مسیرهای صعب‌العبور منتهی به قله‌ها، افزود: نصب علائم و هشدارهای تعیین کننده مسیر در کوهستان به فاصله هر ۵۰ یا ۱۰۰ متر می‌ تواند در هدایت کوهنوردان و کوهپیمایان مؤثر باشد، اما متاسفانه این نکات به رغم توصیه های امدادی سازمان امداد و نجات به کوهنوردان و سایر دستگاه های متولی و مسوول در حمایت و حفاظت از جان کوهنوردان همچنان نادیده گرفته می‌شود.
قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ، وسعت و پراکندگی مناطق کوهستانی را یکی از موانع افزایش پایگاههای امداد و نجات در کوهستان اعلام کرد و گفت: افزایش پایگاههای امداد کوهستان به منابع مالی، نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات بسیاری نیاز دارد که بدون همکاری و هماهنگی سایر ارگانها امکان پذیر نیست.
وی توضیح داد، وجود برنامه‌های راهبردی، تدوین ساختار سامانه مدیریت سانحه و تعیین میزان توانمندی ارگان‌ها در کاهش خطرات و حوادث کوه نقشی اساسی دارد.
شجیعی با بیان این‌ که به رغم افزایش حوادث در محیط های کوهستانی متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی جهت بررسی ابعاد این حوادث از سوی دستگاههای متولی و مسوول صورت نگرفته است، افزود: بر اساس طرح جامع امداد و نجات مصوب فروردین، سال ۱۳۸۲ مقرر شد، شهرداری تهران به عنوان متولی مدیریت بحران کلانشهر تهران با ۲۳ کارگروه منطقه‌ ای شامل کارگروه‌های آموزشی، پیشگیری، مدیریت مخاطرات و کارگروه‌های عملیاتی وارد عمل شود که تمامی بخشهای یاد شده باید زیر نظر ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور فعالیت کنند، اما این در حالیست که عدم حضور و فعالیت برخی از کارگروه‌ها در حوزه پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی پس از سانحه در کلانشهر تهران و به تبع آن کوهستانهای شمال تهران موجب شده، صرفا تعداد معدودی از دستگاههای اجرایی اعم از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، اورژانس تهران، نیروی انتظامی و هیات کوهنوردی در خط مقدم فعالیت‌های ایمنی و امدادی قرار گیرند.
وی از همه کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی خواست هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوایی مناطق صعود، از مسیرهای مشخص برای صعود و فرود به ارتفاعات کوهستانی استفاده کنند.
قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: با توجه به تاریکی زود هنگام فصل پاییز، کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی، زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه صعود و فرود را قبل از تاریکی هوا داشته باشند.
وی به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه را برای کوهنوردان ضروری دانست.
شجیعی، اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق با احتمال سقوط درآب، مناطق با احتمال ریزش سنگ) را برای گروه های کوهنوردی عازم به ارتفاعات ضروری دانست.
وی از تمامی کوهنوردان اعزامی به مناطق کوهستانی، برف گیر و صعب العبور کوهستانی خواست در زمان حاضر از صعود انفرادی به مناطق یاد شده خودداری کنند و اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارند به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده اقدام به این کار کنند.
قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوهنوردان درخواست کرد تا حد امکان از صعود به ارتفاعات برفگیر و صعب العبور کوهستانی بدون اطلاع به اعضای خانواده، دوستان نزدیک و فدراسیون کوهنوردی خودداری کنند و در صورت عزیمت به ارتفاعات کوهستانی از لباس های دارای رنگ واضح ( قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و نجاتگران استفاده کنند.
وی توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، فراگیری آموزش های کوهنوردی و همراه داشتن شماره تماس ارگان های امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی ) را برای کوهنوردان ضروری دانست.


ایرنا

شمار مجروحان انفجار اتوبوس حامل زائران ایرانی در سامرا به ۲۰ نفر افزایش یافت

تهران- مدیرکل امورعتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: براساس گزارش گروه های ارزیاب اعزامی این سازمان به محل وقوع حادثه انفجار تروریستی اتوبوس حامل زائران ایرانی در نزدیکی سامرا، شمار مجروحان به ۲۰ نفر افزایش یافت.

ˈمسعود اخوانˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در پی وقوع انفجار تروریستی امروز در مسیر حرکت اتوبوس حامل زائران ایرانی عتبات مقدس اعزامی از استان مازندران و کاروان زیارتی صاحب الزمان (عج) دو زائر زن ایرانی به نام های ˈ ام لیلا کشاورزیان ˈ و ˈ نازدانه سعدی ˈ شهید و ۲۰ زائر ایرانی نیز مجروح شدند.
وی اظهارداشت : گروه های درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در عراق با دریافت خبر انفجار تروریستی در مسیر اتوبوس زائران ایرانی بلافاصله به محل حادثه اعزام و هماهنگی های لازم را برای امدادرسانی مجروحان انجام دادند.
مدیرکل امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت یادآور شد: ساعتی پیش یک اتوبوس حامل زائران ایرانی عتبات عالیات در نزدیکی سامرا با بمب های کار گذاشته شده در سطح جاده برخورد کرد که در پی آن چهار انفجار زمان بندی شده دیگر رخ داد که اتوبوس زایران ایرانی آسیب دید.
چهار انفجار در مسیر تکریت به شهر سامرا در عراق صبح امروز اتفاق افتاد که در یکی از این بمب‌گذاری‌ها، یک دستگاه اتوبوس حامل زائران استان مازندران منفجر شد. در این انفجارها همچنین تعدادی اتوبوس دیگر نیز دچار انفجار شدند.
پیش از این مسوولان سازمان حج و زیارت شمار مجروحان ایرانی را ۱۸ نفر اعلام کرده بودند.
اجتمام (۴)**۹۰۲۲**۷۰۲۹ **۱۳۳۶


ایرنا

۲۰ هزار نفر در طرح زمستانی هلال احمر ایران مشارکت دارند

اردبیل – دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت : ۲۰ هزار نفر از کارکنان و نیروهای این جمعیت در طرح زمستانی امسال مشارکت دارند.

ظاهر رستمی روز جمعه در حاشیه بهره برداری از پنج پروژه هلال احمر در اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران افزود : این طرح در کشور آغاز شده است و در قسمت پایگاه های جاده ای ، کوهستانی و سواحل به شکل مرتب در حال رصد فعالیت آنها هستیم.
وی اظهار کرد: یک هزار پایگاه جاده ای، امدادی و کوهستانی دارای آمبولانس و خودروهای مجهز امداد و نجات با همکاری راه و شهرسازی، پلیس راه و سایر ارگان های ذیربط در سراسر ایران انجام وظیفه می کنند.
وی یادآوری کرد: در همه پایگاه ها و شعب که ۴۰۰ شعبه در سراسر ایران است آمبولانس وجود دارد و در هر شهرستانی که فرمانداری باشد شعبه هلال احمر ایجاد می شود.
وی افزود: امسال حوادث طبیعی متعدد در کشور از جمله زمین لرزه های آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی و سیل در بهشهر و بوشهر به وقوع پیوسته که تلفات و خسارات زیادی داشتند.
رستمی گفت : هلال احمر ایران با کمک نیروهای امدادی آموزش دیده و با همکاری بعضی ارگان ها و مردم توانست به موقع نسبت به امداد، نجات و اسکان آسیب دیدگان این حوادث طبیعی اقدام کند.
دبیرکل هلال احمر ایران با اشاره به اینکه ایران از لحاظ بروز حوادث طبیعی در ردیف ۱۰ کشور جهان قرار دارد، افزود: اگر مردم آگاهی بیشتری در این ارتباط داشته باشند به کاهش تلفات و خسارات کمک موثری خواهند کرد.
وی از مردم خواست همواره دغدغه احتمال وقوع حوادث را داشته باشند و نسبت به فراگیری آموزش های پیشگیری و امداد در اینگونه حوادث به خصوص در ارتباط با زمین لرزه اقدام نمایند.
او ادامه داد: آموزش های عمومی سالانه به واسطه رسانه ها ارایه می شود و سالانه باید ۱۰ میلیون نفر در این ارتباط آموزش ببینند و این درحالی است که هلال احمر در هشت ماه امسال ۱۲ میلیون نفر را آموزش داده است.
وی یادآوری کرد: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش آموزش های امداد و نجات را قصد داریم وارد کتاب های درسی دانش آموزان کنیم و برای نظامیان نیز این آموزش ها به شکل مرتب ارایه می شود.
وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر دو میلیون نفر عضو داوطلب دارد، خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آنان جوانان فعال هستند و همه اعضا آموزش های لازم را دریافت کرده اند.
رستمی افزود: آموزش اهالی محله ها، بخش ها و روستاها به شکل مرتب انجام می شود و پارسال سه هزار پایگاه در ایران ایجاد شد که اعضای آنها آموزش های لازم را خواهند دید.
او همچنین گفت: انبارهای هلال احمر در کشور وضعیت خوبی دارند و انتظار می رود با تخصیص اعتبارها وضعیت آنها هرچه بهتر و مجهزتر شود.
رستمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که پرسید با توجه به مرکزیت تهران در صورت وقوع زمین لرزه بزرگ احتمالی در این شهر هلال احمر چگونه امدادرسانی خواهد کرد، گفت جمعیت هلال احمر این توانمندی را دارد که در صورت وقوع این حادثه در تهران با تمام امکانات خود کمک رسانی نماید.
وی اظهارکرد: البته مسوولیت زمین لرزه احتمالی تهران با شهرداری است و این موضوع در ستاد بحران تعریف شده و هلال احمر به عنوان مسوول امداد و نجات است.
وی یادآوری کرد: استان های معین تهران از لحاظ انبارها تجهیز شده اند و خود تهران دارای شش پایگاه اقماری که عملیات اجرایی آنها از سال۱۳۸۱ آغاز شده است و امسال در بهمن ماه فاز کامل همه این شش پایگاه افتتاح خواهد شد.
وی با اعلام اینکه وقوع زمین لرزه احتمالی در تهران باعث نگرانی است از خداوند متعال خواست که هیچگاه این حادثه روی ندهد.
۵۹۲/۵۸۷


باشگاه خبرنگاران

در ۲۴ ساعت گذشته؛ ۴۲ عملیات جاده ای و نجات ۱۲ حادثه دیده

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ۴۲ عملیات جاده ای در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

محمود مظفر در گفتگو با خبرنگار حوادث  باشگاه خبرنگاران، بیان داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ عملیات جاده ای به همراه ۸ مورد عملیات کوهستان توسط امدادگران سازمان امداد و نجات صورت گرفته است.
وی افزود: در این عملیات ها ۱۲ نفر حادثه دیده بودند که ۱۱ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و تنها یک نفر مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده است.
مظفر در خاتمه یادآور شد: سه تیم از پایگاه شمشک و چنار به همراه ۱۵ نیروی عملیات طی ۲۴ ساعت گذشته در حال امداد رسانی هستند./ز


تسنیم

نجات ۱۹۵ نفر در حوادث ۲۴ ساعت گذشته

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات ۱۹۵ نفر در حوادث ۲۴ ساعت گذشته با همت امدادگران در پی انجام ۶۴ عملیات امدادی خبر داد.

حسین درخشان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به ۶۴ عملیات امدادی در ۲۴ ساعت گذشته که منجر به نجات ۱۹۵ نفر شد، اظهار داشت: از این تعداد عملیات‌ها ۴۲ مورد مربوط به حوادث جاده‌ای و ۸ مورد نیز مربوط به عملیات‌های کوهستان بوده است.
وی افزود: در پی حوادث ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۹ نفر دچار حادثه شدند و این حوادث ۷۲ مصدوم بر جای گذاشت که ۳۸ نفر برای درمان به مراکز درمانی منتقل شدند.
درخشان خاطرنشان کرد:‌ یکی از عملیات‌های ویژه در حوادث ۲۴ ساعت گذشته مربوط به مفقود شدن یک تیم کوهنوردی در ارتفاعات تهران (شمیرانات) بود که در پی امدادرسانی به آنها ۱۱ نفر نجات یافتند و به یکی از مصدومان این تیم کوهنوردی نیز خدمات درمانی و امدادی ارائه شد.


نسیم‎آنلاین

مدیرکل عتبات و عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت از شهادت دو ایرانی و مجروح شدن ۲۰ زائر در جریان انفجار تروریستی صبح امروز در سامرا خبر داد و اعلام کرد؛ مجروحان به بیمارستان کاظمین منتقل شدند اما حال دو تن از آنها وخیم است + اسامی شهدا و مجروحان

مهدی اخوان در گفتگو با «نسیم» اسامی شهدا و مجروحان این حادثه تروریستی را به شرح زیر اعلام کرد.


خبر‌نامه دانشجویان ایران

شهادت دو ایرانی و مجروحیت ۱۸ تن در انفجار بمب در سامرا

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعی از جمعیت هلال احمر ایران از شهادت دو تن و مجروحیت ۱۸ ایرانی در پی انفجار‌های صبح امروز سامرا خبر داد.
دکتر علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به انفجارهای صبح امروز سامرا گفت: در پس وقوع چهار انفجار در شهر سامرا متاسفانه یک کاروان زائران ایرانی نیز دچار سانحه شد.
وی افزود: در اثر انفجار‌های صبح امروز سامرا یک کاروان مطعلق به استان مازنداران دچرا آسیب شد که در پی آن دو تن از زائران ایرانی به شهادت و ۱۸ تن مجروح شند.
معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال ایران با بیان اینکه پزشکان ایرانی بلافاصله اقدامات درمانی خود برای معالجه این مجروحان انجام داده‌اند گفت: براساس آخرین‌های آمارهای دریافتی تاکنون ۲ تن کشته و ۱۸ ایرانی نیز در پی انفجار‌های صبح امروز سامرا مجروح شدند.
اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.


ایرنا

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر: ۱۱ کوهنورد گرفتار در ارتفاعات کوهستانی نجات یافتند

تهران – رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات جان ۱۱ کوهنورد گرفتار در ارتفاعات کوهستانی آرا شهرستان جاجرود در شمال استان تهران خبر داد.

ˈمحمود مظفرˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: این ۱۱ کوهنورد در جریان یک عملیات هشت ساعته جستجو و نجات در ارتفاعات کوهستانی استان تهران توسط گروه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر این استان نجات یافتند.
وی درباره وضعیت نجات یافتگان تصریح کرد: حال عمومی این کوهنوردان مساعد است و تنها یک نفر از کوهنوردان در ناحیه کمر و گردن دچار آسیب شده که وی پس از انتقال از ارتفاعات کوهستانی به مرکز درمانی منتقل شده است.
رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: گروه های امداد و نجات کوهستان هلال احمر درعملیات امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی در مواردی چون اِدم ریوی (تجمع آب میان بافتی در ریه)، اِدم مغزی (تجمع آب در فضای داخل سلولی مغز)، سرمازدگی، صاعقه زدگی و سقوط از ارتفاعات وارد عمل می شوند.
مظفر توضیح داد: این گروه های امدادی همچنین در صورت اطلاع از حوادث و سوانح کوهستانی برای کوهنوردان گرفتار و مضطر در ارتفاعات در مواردی چون سرمازدگی، سقوط از ارتفاعات کوهستانی، هایپوترمی (افت دمای بدن) و آذرخش،صاعقه و جستجوو نجات افراد در راه مانده در کوهستان به کمک کوهنوردان مصدوم می شتابند.
اجتمام(۴)**۷۰۲۹**۹۱۲۱**۱۳۳۶


باشگاه خبرنگاران

نجات ۱۱ کوهنورد پس از تلاش ۸ ساعته

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات ۱۱ کوهنورد گرفتار در برف توسط امدادگران خبر داد.

حسین درخشان در گفتگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران،عنوان کرد: با تلاش بی وقفه و ۸ ساعته امدادگران جمعیت هلال احمر استان تهران ۱۱ کوهنورد گرفتار در برف نجات یافتند.
وی افزود: این کوهنوردان در ارتفاعات کوه های آرای شهرستان جاجرود گرفتار شده بودند./ز


ایسنا

شهادت دو ایرانی و مجروحیت ۱۸ تن در انفجار بمب در سامرا

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعی از جمعیت هلال احمر ایران از شهادت دو تن و مجروحیت ۱۸ ایرانی در پی انفجار‌های صبح امروز سامرا خبر داد.
دکتر علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به انفجارهای صبح امروز سامرا گفت: در پس وقوع چهار انفجار در شهر سامرا متاسفانه یک کاروان زائران ایرانی نیز دچار سانحه شد.
وی افزود: در اثر انفجار‌های صبح امروز سامرا یک کاروان مطعلق به استان مازنداران دچرا آسیب شد که در پی آن دو تن از زائران ایرانی به شهادت و ۱۸ تن مجروح شند.
معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال ایران با بیان اینکه پزشکان ایرانی بلافاصله اقدامات درمانی خود برای معالجه این مجروحان انجام داده‌اند گفت: براساس آخرین‌های آمارهای دریافتی تاکنون ۲ تن کشته و ۱۸ ایرانی نیز در پی انفجار‌های صبح امروز سامرا مجروح شدند.
اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.


آفتاب‎‎نیوز

استانداری‌ها موظف به تامین اعتبار برای خرید بالگرد و ساخت آشیانه هستند

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: تمامی استانداریهای سراسر کشور موظف به اختصاص اعتبار برای خرید بالگرد و ساخت آشیانه هستند. سال گذشته ۴ بالگرد جدید از روسیه خریداری شد و پوشش تمامی استانها مستلزم صرف ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه است.

آفتاب: ظاهر رستمی در گفتگو با خبرنگار مهر از استقرار ۹۳۷ پایگاه امداد و نجات فعال در تمامی طول سال در جادههای کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۵۷ پایگاه ثابت امداد و نجات شامل ۳۱۰ پایگاه جاده ای، ۴۷ پایگاه کوهستان و ۱۶ پایگاه دریایی و ۵۸۰ پست موقت و سیار است.
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای امداد رسانی نیروهای جمعیت هلال احمر در قالب طرح زمستانی ۹۵ روز است گفت: این طرح از ۲۰ آذرماه جاری آغاز و تا روز ۲۶ اسفند امسال ادامه دارد. البته پایگاههای مستقر در جاده ها با همکاری اورژانس، نیروی انتظامی، راهداری ها و دیگر بخش های مربوطه به مسافران خدمات ارائه می کنند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر در مورد امداد هوایی در طرح امداد زمستانی گفت: نقطه مطلوب در حوزه امداد هوایی اختصاص یک بالگرد به هر یک از استانهای کشور است که در حال حاضر ۱۸ بالگرد در کل کشور موجود است و بر این اساس استقرار هلی کوپتر در تعدادی از استانها با زمانبندی مشخص به مردم آسیب دیده خدمت رسانی می شود. وی خریداری بالگرد را همراه با تخصیص بودجه هنگفت دانست و افزود: تمامی استانداری های سراسر کشور موظف به اختصاص اعتباری برای خرید هلی کوپتر و در نظرگرفتن آشیانه هستند. سال گذشته ۴ بالگرد جدید از روسیه خریداری شد و پوشش تمامی استانها مستلزم صرف ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه است.
وی در ادامه از پذیرش حدود ۱۰ هزار نفر دانشجو در سال جاری در رشته های مرتبط با امداد و نجات در ۳۲ موسسه علمی کاربردی سراسر کشور خبر داد و افزود: در این راستا آموزش کمک های اولیه در کتابهای دانش آموزان مدرسه گنجانده شده است.


نسیم‎آنلاین

مدیرکل عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به وقوع چهار انفجار تروریستی صبح امروز در سامرا، از آسیب رسیدن به یک اتوبوس زائران ایرانی در اثر یکی از انفجارها خبر داد/ ” در این انفجار دو نفر شهید و ۱۸ نفر زخمی شدند”

مهدی اخوان در گفتگو با «نسیم»، افزود: این اتوبوس حامل زائران استان مازندران بوده است که تحت نظارت حج و زیارت به عتبات سفر کرده بودند.


مهر

رستمی خبر داد: احداث انبار امدادی هلال احمر در سطح کشور/ اردبیل میزبان غیر دائمی بالگرد امداد

اردبیل – خبرگزاری مهر: دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور از احداث و راه اندازی انبار امدادی هلال احمر در تمامی شهرهای کشور در آینده ای نزیدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ظاهر رستمی صبح جمعه در مراسم بهره برداری همزمان از پروژه های عمرانی هلال احمر اردبیل تصریح کرد: سیاست هلال احمر این است که علاوه بر مراکز استانها تمامی شهرستانها انبار امدادی داشته باشند که تعدادی احداث و پوشش سایر شهرها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه هم اکنون تمامی شهرستانهای استان اردبیل به غیر از دو شهر از این انبارها برخوردار است، یادآور شد: دو شهرستان کوثر و سرعین از بین شهرستانهای ده گانه استان اردبیل انبار امدادی ندارند که با تامین بودجه بزودی احداث می شود.
وی با بیان اینکه برخی استانها در جذب امکانات روز به روز فربه تر می شوند، افزود: هلال احمر رسیدگی به تمام استانها بویژه استانهای کم برخوردار از جمله اردبیل، یاسوج، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و… را وظیفه خود می داند.
رستمی با تاکید به ایجاد آمادگی در استانها در پاسخگویی به حوادث غیر مترقبه ادامه داد: زلزله اهر فرصتی برای بازبینی میزان آمادگی استانها بود که نتایج مثبت نشان از این آمادگی داشت.
انجام حجم فعالیتهای ۳۰ ساله در سه سال
به گفته دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور، فعالیتهای این دستگاه اجرایی به لحاظ حجم و کیفیت در سه سال اخیر برابر با ۳۰ سال قبل از آن بوده است.
وی با یادآوری ایجاد مراکز علمی کاربردی در سراسر کشور اضافه کرد: هلال احمر از تعهدات خود نیز پیشی گرفته و به عنوان مثال تعهد آموزش ده میلیون ایرانی در سال گذشته را به رقم ۱۲ میلیون افزایش داده است.
رستمی تصریح کرد: اجباری کردن آموزش در هلال احمر و تفکیک وظایف و عملکردهای گروههای امداد و نجات از جمله مهمترین اقداماتی است که زمینه ساز خلق تحولات قابل توجهی در این نهاد اجرایی شد.
وی با انتقاد از نگرش برخی مسئولان پایتخت نشین ادامه داد: با دریافت گزارش صرف از استانها نمی توان ارزیابی کامل از عملکرد آنها داشت و من به شخصه در هلال احمر از این موضوع پرهیز کرده و شاهد عملکرد استانها از نزدیک بوده ام.
فعال کردن هسته جوانان با هدف مهار آسیبهای اجتماعی
موضوع دیگری که رستمی در صحبتهای خود به آن تاکید ویژه داشت فعال کردن هسته جوانان هلال احمر با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عضو بود که به گفته این مسئول فعال کردن مراکز و سوله های تربیت بدنی ویژه جوانان در حالی انجام شده که بیشتر این سوله ها تعطیل و یا تجهیزات آن فروخته شده است.
وی افزود: غفلت از حوزه جوانان و بی توجهی به ۲۰ میلیون جوان ایرانی موجب می شود آسیبهای اجتماعی همچون طلاق، ایدز و اعتیاد جوانان را در هم کوبد.
رستمی تصریح کرد: دستگاه های اجرایی در حوزه جوانان به صورت منسجم عمل نمی کنند و این در حالی است که کشور به دلیل جوان بودن جمعیت آن نیازمند برنامه ریزی گسترده در این حوزه است.
به عقیده رستمی فعالیت هلال احمر از منظر مجلس و دولت در سالهای اخیر نمره قابل توجهی اخذ کرده و این فرصتی است تا شعبات این دستگاه اجرایی توانمندی خود را مضاعف کنند.
اختصاص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اردبیل
دبیر کل جمعیت هلال احمر استان با اشاره به عملکرد ممتاز هلال احمر اردبیل در زلزله اهر تصریح کرد: در سالهای اخیر هلال احمر اردبیل توانسته اقدامات ارزنده ای انجام داده و در حوادث مختلف درخشش قابل توجهی داشته باشد.
وی با بیان اینکه در سه سال اخیر ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به این استان اختصاص یافته است، افزود: علاوه بر این ۳۰ دستگاه آمبولانس نیز به اردبیل واگذار شده است.
رستمی در خصوص اعتبار سال جاری تاکید کرد: اعتبارات هلال احمر از طریق استانداری ها اختصاص می یابد و در صورتی که استانداری اردبیل ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص دهد، هلال احمر نیز به محض جذب بودجه ۱۰ میلیارد ریال دیگر به هلال احمر اردبیل خواهد داد.
تخصیص بالگرد امداد و نجات اردبیل طی ۱۵ روز در ماه
یکی از مطالبات هلال احمر استان اردبیل اختصاص بالگرد امداد و نجات بود که رستمی در این خصوص گفت: با توجه به اینکه اولویت در آماده سازی پیاده نظام، آمبولانس، انبار امدادی و پایگاه امداد و نجات است و اردبیل در این خصوص عملکرد مناسبی داشته می توان یک فروند بالگرد امدادی را به مدت ۱۵ روز در ماه به اردبیل اختصاص داد.
وی با بیان اینکه تعداد بالگردهای هلال احمر در سراسر کشور محدود و ۱۵ مورد است، اضافه کرد: در صورتی که اردبیل آشیانه مناسبی برای بالگرد اختصاص دهد امکان استفاده ۱۵ روزه از یکی از بالگردها مانعی نخواهد داشت.


مهر

نیکزاد: عملکرد هلال احمر خروجی شاخصی دارد

اردبیل – خبرگزاری مهر: استاندار اردبیل گفت: با بررسی کارنامه عملکرد هلال احمر در سالهای اخیر خروجی شاخص و نمونه آن به وضوح دیده می شود.

به گزراش خبرنگار مهر، اکبر نیکزاد پیش از ظهر جمعه در مراسم بهره برداری از پروژه های عمرانی هلال احمر اردبیل تصریح کرد: امرز هلال احمر یک افتخار برای هر ایرانی است و خدمات این مجموعه در جای جای کشور احساس می شود.
وی با تاکید به اهمیت هماهنگی دستگاههای امداد رسان اضافه کرد: زلزله آذربایجان شرقی شاهد توانمندی فعالیتهای خدماتی در کشور بویژه توانمندی امدادگران هلال احمر بود.
استاندار اردبیل برگزاری جشن اتمام بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی تا دو ماه آینده را دلیلی بر قوت عملکرد این دستگاه اجرایی برشمرد.
به گفته وی در این زلزله، هلال احمر اردبیل توانست در ۴۸ ساعت کنترل وضعیت مناطق زلزله زده را به دست گرفته و به خوبی مدیریت بحران منطقه را پیاده کند.
نیکزاد افزود: در سالهای اخیر هلال احمر کشور و استان اردبیل برنامه های مدونی در زمینه امداد رسانی و بازسازی  داشته که عملکرد آن نمونه است.
وی نمونه این برنامه های مدون در استان را پروژه های عمرانی قابل توجهی برشمرد که با تلاش عوامل اجرایی در فرصت کوتاهی به بهره برداری رسیده است.
استاندار اردبیل همچنین حمایت از پروژه های نیمه تمام عمرانی هلال احمر را یادآور شد و افزود: استانداری در اولین زمان ممکن با تامین اعتبارات مورد نیاز در راستای تکمیل این پروژه ها اقدامات حمایتی خواهد داشت.


مهر

در قالب پنج طرح/ پروژه های عمرانی هلال احمر اردبیل به بهره برداری رسید

اردبیل – خبرگزاری مهر: با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور پروژه های عمرانی هلال احمر اردبیل در قالب پنج طرح امدادی، خدماتی و درمانی در سطح این استان به بهره برداری رسید

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل صبح جمعه در افتتاح همزمان این پروزه ها گفت: در سال جاری بالغ بر ۲۶ هزار متر مربع پروژه عمرانی توسط هلال احمر استان به بهره برداری رسیده است.
بهرام غیبی اضافه کرد: در سه سال اخیر ۳۰ میلیارد ریال بودجه اعتباری به هلال احمر استان اختصاص یافته که زمینه ساز تکمیل پروژه های مهم و ضروری این دستگاه اجرایی شد.
وی با بیان اینکه تکمیل پایگاه های امداد و نجات و مراکز درمانی، فرهنگی و ورزشی از جمله اولویتهای هلال احمر کشور است، تصریح کرد: پروژه های عمرانی افتتاحی نیز در این قالب بوده و می تواند فعالیتهای هلال احمر استان را توسعه دهد.
به گفته این مسئول ساختمان اداری، امدادی مشگین شهر در هزار و ۱۵۰ متر مربع با هفت میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال اعتبار و انبار امدادی بیله سوار در ۴۶۳ متر مربع با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۷۵۳ میلیون ریال از جمله مهمترین پروژه های افتتاحی در شهرستانها است.
وی همچنین مهمترین پروژه های مرکز استان را شامل ساختمان آنست در ۶۰۰ متر مربع و اعتبار دو میلیارد و ۸۰۳ میلیون ریال، باشگاه ورزشی در ۲۰۰ متر مربع با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و درمانگاه شبانه روزی، دندان پزشکی و مرکز فیزیوتراپی در ۱۹۲ متر مربع برشمرد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تصریح کرد: در سالهای اخیر و بویژه در حادثه زلزله اهر هلال احمر اردبیل حائز رتبه برتر در مدیریت بحران بوده و ضروری است با فعالیتهای مختلف عمرانی، آموزشی و فرهنگی فعالیتهای این دستگاه اجرایی بیش از پیش توسعه یابد.


نسیم‎آنلاین

سفر رئیس‌جمهور به مشهد/۲- احمدی‌نژاد لحظاتی قبل با حضور در سالن کنفرانس هلال احمر خراسان رضوی، علاوه بر افتتاح همزمان پروژه‌های مسکن مهر در این استان، سه بیمارستان در شهرستان‌های رشتخوار، فیض‌آباد و کلات و همچنین قطعه اول بزرگراه مشهد- گلبهار را افتتاح کرد

به گزارش خبرنگار «نسیم»، بزرگراه شش بانده مشهد گلبهار اولین قسمت از این بزرگراه ۶۰ کیلومتری است که به دست رئیس‌جمهور افتتاح شد.


نسیم‎آنلاین

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از تشکیل خانه‌های تخصصی داوطلبان هلال احمر ویژه هنرمندان، مهندسان، خبرنگاران، پزشکان و سایر اصناف خبر داد

فرحناز رافع در گفتگویی تأکید کرد: در سال ۹۰ حدود ۴۴ برنامه برای سازمان داوطلبان طراحی شده که در شش ماه نخست ۱۰۰ درصد برنامه‌ها تحقق یافت.


مهر

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ استانداریها موظف به تامین اعتبار برای خرید بالگرد و ساخت آشیانه هستند

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: تمامی استانداریهای سراسر کشور موظف به اختصاص اعتبار برای خرید بالگرد و ساخت آشیانه هستند. سال گذشته ۴ بالگرد جدید از روسیه خریداری شد و پوشش تمامی استانها مستلزم صرف ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه است.

ظاهر رستمی در گفتگو با خبرنگار مهر از استقرار ۹۳۷ پایگاه امداد و نجات فعال در تمامی طول سال در جادههای کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۵۷ پایگاه ثابت امداد و نجات شامل ۳۱۰ پایگاه جاده ای، ۴۷ پایگاه کوهستان و ۱۶ پایگاه دریایی و ۵۸۰ پست موقت و سیار است.
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای امداد رسانی نیروهای جمعیت هلال احمر در قالب طرح زمستانی ۹۵ روز است گفت: این طرح از ۲۰ آذرماه جاری آغاز و تا روز ۲۶ اسفند امسال ادامه دارد. البته پایگاههای مستقر در جاده ها با همکاری اورژانس، نیروی انتظامی، راهداری ها و دیگر بخش های مربوطه به مسافران خدمات ارائه می کنند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر در مورد امداد هوایی در طرح امداد زمستانی گفت: نقطه مطلوب در حوزه امداد هوایی اختصاص یک بالگرد به هر یک از استانهای کشور است که در حال حاضر ۱۸ بالگرد در کل کشور موجود است و بر این اساس استقرار هلی کوپتر در تعدادی از استانها با زمانبندی مشخص به مردم آسیب دیده خدمت رسانی می شود. وی خریداری بالگرد را همراه با تخصیص بودجه هنگفت دانست و افزود: تمامی استانداری های سراسر کشور موظف به اختصاص اعتباری برای خرید هلی کوپتر و در نظرگرفتن آشیانه هستند. سال گذشته ۴ بالگرد جدید از روسیه خریداری شد و پوشش تمامی استانها مستلزم صرف ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه است.
وی در ادامه از پذیرش حدود ۱۰ هزار نفر دانشجو در سال جاری در رشته های مرتبط با امداد و نجات در ۳۲ موسسه علمی کاربردی سراسر کشور خبر داد و افزود: در این راستا آموزش کمک های اولیه در کتابهای دانش آموزان مدرسه گنجانده شده است.


ایرنا

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر: خانه های تخصصی اصناف در هلال احمر تشکیل می شود

تهران – رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: خانه‌های تخصصی داوطلبان هلال احمر ویژه هنرمندان، مهندسان، خبرنگاران، پزشکان و سایر اصناف تشکیل می شود.

ˈفرحناز رافع ˈروز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: ایجاد خانه‌های تخصصی برای اصناف مختلف از اهداف مهم سازمان داوطلبان بوده که در حوزه‌های مختلف در حال پیگیری است.
وی اضافه کرد تاسیس خانه‌های هنرمندان، مهندسان، خبرنگاران، پزشکان و سایر اصناف در راستای نگاه تخصصی به داوطلبان پیگیری شده و به زودی شاهد اخبار خوبی در این زمینه خواهیم بود.
رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تربیت خبرنگاران محلی و راه ‌اندازی خانه خبرنگاران از نیازهای اصلی جامعه بوده که هم اکنون این خانه برای نخستین بار در استان فارس افتتاح شده است.
رافع گفت: رسانه‌ها در زمان وقوع انواع حوادث طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت می توانند با بازتاب درست و واقعی حقایق، در ابعاد روانی اطلاع رسانی حوادث بسیار موثر باشند.
وی افزود: ‌خبرنگاری که به عنوان خبرنگار بحران کار اطلاع ‌رسانی و اطلاع یابی از وقوع حوادث یاد شده را به عهده دارد می ‌تواند با درج و انتشار اخبار واقعی و ارزیابی شده حوادث، آرامش را به مردم و بازماندگان حوادث منتقل کند.
این مقام مسوول در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر بیان کرد: در سال جاری ۴۴ برنامه برای سازمان داوطلبان طراحی شده که در شش ماه نخست صددرصد برنامه‌ها تحقق یافت.
رافع توضیح داد، جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردمی در هنگام بروز حوادث و بحران‌های داخلی و خارجی، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های داوطلبی و کمک به آسیب دیدگان حوادث از نیازهای دیگری است که از سوی خانه های داوطلب روستایی دنبال می‌شود.
وی از اعضا و داوطلبان به عنوان افراد خیری یاد کرد که با مشارکت و حضور داوطلبانه خود کمک بزرگی به جمعیت هلال احمر می‌کنند.
اجتمام(۴)**۷۰۲۹ ** ۱۵۶۹*


پانا

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر به پانا خبر داد: ارسال کمک های داوطلبان هلال احمر به مردم سیل زده بوشهر

خبرگزاری پانا: رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به اقدامات این سازمان به مردم سیل زده استان بوشهر گفت: متاسفانه در این حادثه طبق گفته های فرماندار شهرستان دشتستان بوشهر، خانه های ۲ هزار خانواده از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.

فرحناز رافع در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با اشاره به بازدید چند روز گذشته از مردم سیل زده استان بوشهر اظهار داشت: در جریان سیلی که اوایل آذرماه در استان بوشهر رخ داد متاسفانه پنج خانوار سیل زده عزیزان خود را از دست دادند که طی روزهای گذشته از خانواده های آن ها بازدید کردیم و کمک های سازمان داوطلبان را به دست آن ها رساندیم.
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: طی چند روز اخیر ضمن بازدید از مناطق آسیب دیده از سیل دشتستان و دیدار با خانواده های سیل زده، کمک های سازمان از جمله وسایل ضروری زندگی و وسایل بهداشتی برای این خانواده ها و کلیه خانواده های سیل زده ارسال شد.
وی افزود: متاسفانه در این حادثه طبق گفته های فرماندار شهرستان دشتستان بوشهر، خانه های ۲ هزار خانواده از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.
رافع همچنین با اشاره به اقدامات سازمان داوطلبان هلال احمر برای مردم زلزله زده زهان خراسان جنوبی نیز گفت: در زلزله اخیر خراسان جنوبی نیز ۱۱ کاروان سلامت و همچنین اقدامات فرهنگی به منطقه زهان اعزام شده اند.
به گزارش پانا، بارندگی های شدید و جاری شدن سیل در ششم آذر ماه جاری در استان بوشهر باعث کشته شدن پنج نفر در شهرستان دشتستان این استان و خسارت یک هزار و ۵۲۷ میلیارد ریالی در بخش های مختلف در این استان شد.


ایرنا

در شش ماه نخست سال جاری انجام گرفت/ ۱۲ میلیون نفر توسط جمعیت هلال احمر در ایران آموزش دیدند

اردبیل– در شش ماه اول امسال ۱۲ میلیون نفر در ایران توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آموزش های امداد و نجات را گذرانده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈظاهر رستمیˈ دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شامگاه پنجشنبه در مراسم بهره برداری از چند طرح هلال احمر اردبیل با اعلام این خبر افزود: جمعیت هلال احمر ایران موظف است سالانه ۱۲ میلیون نفر را در زمینه های امداد و نجات آموزش دهد.
وی اظهار کرد: اقدام آموزشی در جمعیت هلال احمر ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون شتاب زیادی گرفته، به گونه ای که در این مدت با اجباری شدن آموزش، هر سال به اندازه ۱۰ سال در مقایسه با سال های قبل کار شده است.
وی یادآوری کرد، با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش موضوع آموزش های امداد و نجات وارد کتاب های درسی دانش آموزان شده است.
وی، جمعیت هلال احمر ایران را یکی از موفقترین مجامع بین المللی امداد و نجات در دنیا دانست و خاطرنشان کرد که سه محور اصلی توجه به نیروی جوانان، آموزش و رسته بندی نیروها عوامل موفقیت این جمعیت هستند.
رستمی، با اشاره به اینکه ایران دارای نزدیک به ۲۰ میلیون نفر جوان است توجه و برنامه ریزی منسجم برای این گروه سنی از جمعیت کشور را بسیار ضروری دانست و یادآوری کرد که نهادهای متعددی در ارتباط با برنامه های مربوط به جوانان در ایران فعالند، ولی با توجه به زیاد بودن جمعیت جوانان در ایران نیاز به برنامه ریزی و فعالیت های نتیجه بخش برای این گروه سنی در کشور باز هم وجود دارد.
وی افزود، در سازمان جوانان جمعیت از مجموع دو میلیون عضو داوطلب تعداد یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را جوانان تشکیل می دهند و این امتیاز بزرگی برای جمعیت هلال احمر در کمک رسانی به حادثه دیدگان هنگام وقوع حوادث طبیعی است.
او همچنین رسته بندی فعالیت را یکی دیگر از عوامل موفقیت جمعیت هلال احمر ایران ذکر نمود و گفت: برای دو موضوع نجات و اسکان در این جمعیت به صورت جداگانه برنامه ریزی و برای آنها نیروهای ویژه تعیین شده است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران با اشاره به فراوانی نسبی وقوع حوادث طبیعی از ابتدای امسال تاکنون در نقاط گوناگون کشور ادامه داد : جاری شدن سیلاب های متعدد در کرانه های جنوبی دریای خزر و به خصوص در چند شهر استان مازندران، زمین لرزه تابستان گذشته آذربایجان شرقی، زمین لرزه اخیر خراسان جنوبی و چند مورد دیگر از جمله حوادث طبیعی مهم در سال جاری در ایران بودند که این جمعیت توانست با آمادگی و حضور به موقع نیروهای امدادی خود وظایف محوله را به شکل احسن انجام دهد.
وی تصریح کرد: هر چند اعتبارهای تخصیص یافته به جمعیت هلال احمر ایران امسال در مقایسه با سایر اداره ها و نهادها وضعیت بطور نسبی مطلوبتری دارد، ولی تعدد حوادث نیز هزینه های این جمعیت را بالا می برد.
ساختمان اداری هلال احمر مشکین شهر، ساختمان آنست هلال احمر اردبیل، انبار امدادی بیله سوار، درمانگاه شبانه روزی و باشگاه ورزشی اردبیل طرح هایی بودند که امروز با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفتند.
برای مجموع این طرح ها که اغلب آنها به طرح های نیمه تمام سال های قبل مربوط می شوند، جمعیت هلال احمر استان اردبیل مبلغ ۱۴ میلیارد و ۲۷۹ میلیون ریال هزینه کرده است.
۵۹۲**۱۳۶۸**


ایرنا

با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر : پنج طرح هلال احمر استان اردبیل افتتاح شد

اردبیل – با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه)پنج طرح مهم مربوط به هلال احمر در نقاط گوناگون استان اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ساختمان اداری هلال احمر مشگین شهر ، ساختمان آنست هلال احمر اردبیل ، انبار امدادی بیله سوار ، درمانگاه شبانه روزی و باشگاه ورزشی اردبیل پروژه هایی بودند که امروز با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفتند.
برای مجموع این پروژه ها که اغلب آنها به پروژه های نیمه تمام سال های قبل مربوط می باشند جمعیت هلال احمر استان اردبیل مبلغ ۱۴ میلیارد و ۲۷۹ میلیون ریال هزینه کرده است.
ظاهر رستمی ، دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در مراسم بهره برداری از این پروژه ها گفت : این جمعیت موظف است سالانه ۱۲ میلیون نفر را در زمینه های امداد و نجات آموزش دهد و این در حالیست که فقط در شش ماه اول امسال دو میلیون نفر بیش از میزان تعهد یکسال خود را آموزش داده است.
وی اظهار کرد : اقدامهای آموزشی در جمعیت هلال احمر ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون شتاب زیادی گرفته است به گونه ای که در این مدت با اجباری شدن آموزش ، هر سال به اندازه ۱۰ سال در مقایسه با سالهای قبل کار شده است.
وی یادآوری کرد که با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش موضوع آموزشهای امداد و نجات وارد کتابهای درسی دانش آموزان شده است.
وی جمعیت هلال احمر ایران را یکی از موفقترین مجامع بین المللی امداد و نجات در دنیا دانست و خاطرنشان کرد که سه محور اصلی توجه به نیروی جوانان ، آموزش و رسته بندی نیروها عوامل موفقیت این جمعیت هستند.
رستمی ، با اشاره به اینکه ایران دارای نزدیک به ۲۰ میلیون نفر جوان است توجه و برنامه ریزی منسجم برای این گروه سنی از جمعیت کشور را بسیار ضروری دانست و یادآوری کرد که ارگانهای متعددی در ارتباط با برنامه های مربوط به جوانان در ایران فعالند ولی باتوجه به زیاد بودن جمعیت جوانان در ایران نیاز به برنامه ریزی و فعالیت های نتیجه بخش برای این گروه سنی در کشور باز هم وجود دارد.
وی افزود که در سازمان جوانان جمعیت از مجموع دو میلیون عضو داوطلب تعداد یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آنان را جوانان تشکیل می دهند و این امتیاز بزرگی برای جمعیت هلال احمر در کمک رسانی به حادثه دیدگان هنگام وقوع حوادث طبیعی است.
او همچنین رسته بندی فعالیت را یکی دیگر از عوامل موفقیت جمعیت هلال احمر ایران ذکر نمود و گفت : برای دو موضوع نجات و اسکان در این جمعیت به صورت جداگانه برنامه ریزی و برای آنها نیروهای ویژه تعیین شده است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران با اشاره به فراوانی نسبی وقوع حوادث طبیعی از ابتدای امسال تاکنون در نقاط گوناگون کشورمان ادامه داد : جاری شدن سیلابهای متعدد در کرانه های جنوبی دریای خزر و به خصوص در چند شهر استان مازندران ، زمین لرزه تابستان گذشته آذربایجان شرقی ، زمین لرزه اخیر خراسان جنوبی و چند مورد دیگر از جمله خوادث طبیعی مهم در سالجاری در ایران بودند که این جمعیت توانست با آمادگی و حضور به موقع نیروهای امدادی خود وظایف محوله را به شکل احسن انجام دهد.
وی تصریح کرد : هر چند اعتبارهای تخصیص یافته به جمعیت هلال احمر ایران امسال در مقایسه با سایر اداره ها و ارگانها وضعیت بطور نسبی مطلوبتری دارد ولی تعدد حوادث نیز هزینه های این جمعیت را بالا می برد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، اکبر نیکزاد استاندار اردبیل نیز در این مراسم گفت : به برکت انقلاب اسلامی ، هلال احمر ایران با عملکرد مطلوب خود افتخار هر ایرانی می باشد.
وی افزود : این جمعیت در زمینه سخت افزاری و نرم افزاری برنامه ها و فعالیت های خوبی ارایه نموده است به گونه ای که همگان در حوادث گوناگون کشورمان به خصوص در زمین لرزه آذربایجان شرقی شاهد خدمات موثر آن در زمینه امداد و نجات و اسکان مصدومان بودیم.
وی همچنین ضمن تقدیر از مجموعه جمعیت هلال احمر استان اردبیل در زمینه انجام وظایف و اقدامهای مطلوب گفت : برای بهره برداری از پروژه های نیمه تمام این جمعیت نهایت تلاش خودمان را انجام خواهیم داد.
نماینده مردم شهرستانهای اردبیل ؛ سرعین ؛ نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی نیز از هلال احمر ایران به عنوان یک ارگان امدادی یاد کرد که دارای کارنامه بسیار درخشان در سطح جهانی است.
کمال الدین پیرموذن افزود : قدرت واقعی از آن ملتی است که دارای سرمایه های معنوی ؛ ایمان و اعتقاد ؛ تمدن کهن ؛ قدرت توانمند سازی افراد ؛ انسانهای نوع دوست و مهمتر از همه نعمت بزرگی به نام ولایت باشند.
وی اظهار کرد : ایران اسلامی به لحاظ داشتن این خصیصه ها در جهان نمونه است و به آنها افتخار می کند.
وی از جمعیت هلال احمر استان اردبیل در ردیف چهار هلال احمر فعال با کارنامه درخشان در ایران یاد و ابراز امیدواری کرد که دولت خدمتگزار نسبت به احداث واحد درمانی شهرستان نمین که خواسته مردم منطقه و نیز به لحاظ ویژگی های منطقه از ضروریات است اقدام کند.
۵۹۲


فارس

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد اسکان ۳۹۵ نفر در راه‌مانده جاده‌های خراسان رضوی پس از بارش برف

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: بعد از بارش برف و باران در جاده های استان خراسان رضوی و بسته شدن راهها، ۷۶۵ نفر از شب گذشته در راه مانده بودند که ۳۹۵ آنها در مساجد و دهیاری ها اسکان شدند و بقیه نیز با بازشدن راه عبور کردند.

محمود مظفر در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: از شب گذشته بارش برف و باران در جاده های استان ‌خراسان رضوی به بسته شدن راهها و جاده های این استان منتهی شد و حدود ۷۶۵ نفر در راهبندان جاده ها گیر افتاده بودند.
وی گفت:‌با حضور ۴۸ مأمور امداد و نجات هلال احمر در قالب ۱۳ تیم عملیاتی، ۳۹۵ نفر از در راه ماندگان در مساجد، دهیاری ها و دهداریهای مشهد، سرخس و تربت جام اسکان یافتند و بقیه نیز با تلاش مأموران راهداری و باز شدن راه به مسیر خود ادامه دادند.
وی افزود: این حادثه در ۴۵ کیلومتری جاده مشهد-کلات، گردنه گوجگی سرخس، کیلومتر ۸۵ جاده سرخس – مشهد،گردنه مزداوند مشهد، جاده طرقبه به مشهد، جاده تربت حیدریه به مشهد، ومشهد -خلج رخ داد.‌
به گفته وی اکنون راهها باز شده و رفت و آمد خودروها در این جاده ها جریان دارد.


ایرنا

با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر/ انبار امدادی بیله سوار مغان افتتاح شد

بیله سوار ، اردبیل – در مراسمی با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور انبار امدادی بیله سوار مغان روز پنج شنبه به بهره برداری رسید.

فرماندار بیله سوار در آیین افتتاح انبار امدادی بیله سوار گفت: محرومیت و شرایط خاص شهرستان بیله سوار احداث داروخانه شبانه روزی هلال احمر و تجهیز و تکمیل پایگاه های امدادی این شهرستان را ضروری کرده است.
رسول زیبانژاد از ارتقای توان امدادی امدادگران هلال احمر این شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، رستمی دبیر کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت مناسب ذخیره اقلام ضروری مردم در شرایط بحرانی ارائه کرد.
وی گفت: خدمتگذاری به مردم در محروم ترین مناطق از اولویت های هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا با مطالعه جغرافیای کشور سعی در آسان کردن امدادرسانی در حوادث غیر مترقبه را داریم.
بهرام غیبی مدیرعامل هلال احمر استان اردبیل هم به افتتاح چند پروژه هلال احمر استان در ماه جاری اشاره کرد و گفت: افتتاح انبار امدادی بیله سوار ، ساختمان اداری مشگین شهر ، باشگاه ورزشی و درمانگاه شبانه روزی ، دندانپزشکی و مرکز فیزیوتراپی اردبیل از مهم ترین این طرح ها است.
برای احداث انبار امدادی بیله سوار مغان سوار با زیربنای ۴۶۳ مترمربع و یک میلیارد و ۷۵۳میلیون ریال هزینه شده است.
۵۹۴/۵۳۰


تسنیم

تجهیزات امدادی جدید هلال احمر با حضور رئیس جمهور رونمایی می‌شود

خبرگزاری تسنیم : رئیس جمعیت هلال احمر از رونمایی تجهیزات امداد و نجات جدید هلال احمر از جمله بالگرد و موتورهای آمبولانس با حضور رئیس جمهور در هفته آینده خبر داد.

ابوالحسن فقیه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به رونمایی تجهیزات امداد و نجات جدید هلال احمر از جمله بالگرد و موتورهای آمبولانس با حضور رئیس جمهور در هفته آینده اظهار داشت: ورود و افزایش این تجیزات جدید به ناوگان امدادی کشور سرعت امدادرسانی برای نجات جان حادثه دیدگان را افزایش می‌دهد.
وی افزود: هفته آینده بالگردهای جدید امدادی و موتور آمبولانس های هلال احمر که تجهیزات درمانی مجهز هستند با حضور محمود احمدی نژاد رونمایی می‌شود.
به گزارش تسنیم، براساس اعلام مسئولان سازمان امداد و نجات در این زمینه طی مراسمی در هفته آینده ۴ بالگرد، بیش از ۱۲۰ موتور آمبولانس، ۱۰ خودرو ارتباطات به ناوگان امدادی هلال احمر افزوده می شود و در این راستا برای تغذیه اضطراری ۶۰ هزار حادثه دیده در حوادث نیز جیره غذایی آماده شده است.


نسیم‎آنلاین

قائم مقام سازمان امداد و نجات: در طرح زمستانه امسال ۱۸ هزار نیروی امدادگر مشارکت دارند/ ۱۱۰۰ آمبولانس و ۳۰۰ خودروی نجات در این طرح به کارگیری شده است/ استاندار فاصله نیروهای امداد ونجات و اوژانس در جاده‌های کشور ۴۰ کیلومتر است

به گزارش خبرنگار«نسیم»، احمدرضا شجیعی در برنامه تلویزیونی سفر بخیر با بیان این مطلب افزود: میزان تجهیزات امسال امداد و نجات در طرح زمستانه نسبت به سال پیش افزایش داشته است.


طبنا

اعتمادسازی هلال احمر امید را در دل حادثه دیدگان زنده نگه می‌دارد/ هنر و ادبیات ابزار توانمند معرفی خدمات هلال احمر

طبنا: عصر دیروز اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با حضور در ساختمان صلح با رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش سرویس اجتماعی طبنا؛ عصر دیروز در دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر، نمانیدگان مجلس با تاکید بر فعالیت های ارزنده هلال احمر خواستار بستر سازی بیشتر برای شناساندن فعالیت ها، تاکید بر حضور قشر جوان و جذب آنها در فعالیت های امدادی و زنده نگه داشتن امید در دل حادثه دیدگان با خدمات ارزنده شدند.
در این نشست مشترک عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی، عبدالرضا مصری عضو هیئت رئیسه مجلس و سایر اعضای کمیسیون اجتماعی از جمله ، ضرغام صادقی ، حسین مظفر، مجتبی رحماندوست و… همچنین رئیس جمعیت هلال احمر و روسای سازمان های تابعه حضور داشتند .
در ابتدای این دیدار روسای سازمان های تابعه هلال احمر از جمله داوطلبان، جوانان ، امداد و نجات و.. به ارائه گزارشی از فعالیت های سازمان متبوع خود پرداختند.
فعالیت های هلال احمر برای همه مردم ملموس است
در این دیدار عبدالرضا عزیزی ضمن تشکر و قدرانی بخاطر خدمات بی نظیر هلال احمر در حوادث افزود: انصافا در هر حادثه تاسف بار برپایی چادرهای هلال احمر آرامش خاصی را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: خدمات ارزنده جمعیت هلال احمر در زلزله آذربایجان شرقی بقدری پررنگ بوده است که مقام معظم رهبری نیز بر این مسئله تاکید داشته اند و عملیات های جستجو و امدادهای اولیه را بی نظیر دانستند.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در زلزله خراسان جنوبی نیز این روال رو به رشد و فعالیت های سریع و بی بدیل جمعیت هلال احمر نمود بیشتری پیدا کرد تصریح کرد: فعالیت هلال احمر برای تمامی مردم ملموس و قابل تقدیر است و مجلس و دولت تمام تلاش خود را برای حمایت از فعالیت ها در راستای خدمات رسانی بیشتر به مردم انجام خواهد داد.
وی با اشاره به پایگاه های امداد و نجات جاده ای افزود: همه افرادی که به سفر می روند از حضور نیروی ها امدادی هلال احمر و استقرار پایگاه های امداد جاده ای خصوصا در ایام تعطیلات تابستانی و عید نوروز دلگرمی می گیرند و این واقعا ارزنده است.
اعتماد سازی هلال احمر بارقه امید را زنده نگه می دارد
بنابراین گزارش عبدالرضا مصری، عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در این دیدار گزارش های مثبت و ارزنده مدیران را نشان تسلط و حضور جدی مدیران در حوزه های مدیریتی خود دانست و افزود: ارائه گزارش ها از سوی مسئولان جمعیت هلال احمر نشان از تسلط این افراد و حضور در صحنه حوادث می دهد و مشخص است مدیران با اختیارات کامل وظایف خود را انجام می دهند.
وی با تاکید بر اینکه بارها شاهد درخشش و سرعت و دقت جمعیت هلال احمر در امداد رسانی در حوادث و سوانح به مردم بوده ام افزود: اگر اعتماد مردم با مجموعه ای باشد امید زنده بودن و مقاومت برای نجات از حادثه افزایش می یابد و خوشبختانه این اعتماد در حال حاضر نسبت به هلال احمر وجود دارد.
مصری با اشاره بر نظر سنجی از فعالیت های هلال احمر از نمایندگان خاطر نشان کرد: در موارد بسیار زیادی بدون هیچ موضعی از نمایندگان حوزه های دیگر در مورد فعالیت های جمعیت هلال احمر و بازتاب آن در میان افکار عمومی به گفت و گو پرداخته ام و جای بسیار خرسندی دارد که اکثر نمایندگان نسبت به هلال احمر موضعی مثبت و قابل تقدیر داشته اند .
وی با اشاره به اتخاذ اقتصاد مقاوتی با توجه به شرایط فعلی اقتصادی تصریح کرد: اقتصاد مقاوتی به معنی توانمندی از درون است و بنظر می رسد هلال احمر با توجه به جایگاه خوبی که دارد می تواند با در پیش گرفتن یک برنامه اقتصادی دراز مدت از تمام کمک های مالی دولتی بی نیاز شود و روی پای خود بایستد.
زمینه سازی برای معرفی خدمات هلال احمر در بین توده مردم با هنر و ادبیات
بنا بر گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر در این دیدار مجتبی رحماندوست با تاکید و تایید سخنان سایر نمایندگان بر فعالیت های درخشان جمعیت هلال احمر افزود: یقینا نمی توان به سادگی از کنار فعالیت های ارزنده جمعیت هلال احمر عبور کرد.
وی زمینه سازی و بستر سازی برای شناخته شدن فعالیت ها را در بستر اجتماعی جامعه ضروری دانست و خاطر نشان کرد: ورود به متن توده مردم و آشنایی آنها با ریشه های خدمات صورت گرفته مشکل است بنابراین باید از روش های جذاب همچون ادبیات و هنر بهره گرفت.
رحماندوست افزود: من پیشنهاد می کنم جمعیت هلال احمر نسبت به معرفی امدادگران توانمند و بی بدیل و یا عملیات های امدادی بسیار ارزنده در قالب داستان و شعر مبادرت و بدین طریق فعالیت های ارزنده و انسان های پرتلاش به مردم معرفی کند.
در این دیدار ضرغام صادقی و حسین مظفر از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که خود در شورای عالی جمعیت هلال احمر نیز حضور دارند با ایراد سخنانی خدمات هلال احمر را ارزنده دانستند .
ضرغام صادقی در این جلسه بستر سازی برای پذیرش و جذب جوانان جامعه را ضروری دانست و بر بحث آموزش و همچنین معرفی بیشتر فعالیت های برون مرزی جمعیت هلال احمر تاکید کرد.
برگزاری دوره های آموزش بین المللی در ایران بخاطر استاندارد بالای مراکز آموزش تخصصی
بنابراین گزارش ابوالحسن فقیه رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالات برخی نمایندگان در خصوص آموزش های صورت گرفته گفت: با راه اندازی مرکز آموزش عالی هلال احمر زیر ساخت های بسیار خوبی برای توسعه آموزش در دل جمعیت هلال احمر شکل گرفته است. در حال حاضر ۳۲ مرکز علمی و کاربردی با پذیرش ۲۰ هزار دانشجو فعالیت خوبی را در زمینه آمورزش نیروهای متخصص دارد.
وی با اشاره به ۶ مرکز آموزش تخصصی جمعیت هلال احمر، سطح استانداردهای این مراکز را عالی برشمرد و افزود: استانداردهای خوب بین المللی باعث شده است در حال حاضر فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر ۱۰ دوره آموزشی خود را در این مراکز برگزار کند.
فقیه با اشاره به ورود مباحث امداد و نجات و کمک های اولیه در کتب درسی دوم دبیرستان افزود: این مسئله یکی از موضوعاتی بود که بشدت جمعیت هلال احمر در پی تحقق آن بود که با کمک خداوند و تلاش همکاران به این موفقیت نائل شدیم.
به گزارش روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر، وی با اشاره به ساماندهی کمک های هنرمندان و چهره های شاخص فرهنگی و ورزشی و ارتباط خوب با این افراد افزود: در زلزله آذربایجان شرقی بسیاری از این افراد به همراه جمعیت هلال احمر راهی مناطق زلزله شدند و کمک های خود را ارسال کردند. همچنین در جشنواره امسال فیلم فجر شاهد اکران فیلم فرزند چهارم خواهیم بود که قطعا می تواند جایگاه خوبی را در اذهان مردم بدست بیاورد.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه در قحطی سومالی مقام معظم رهبری برای اولین بار کمک خود را به جمعیت هلال احمر تقدیم نمودند افزود: بعد از این اتفاق و تاکیدات مقام معظم رهبری برای کمک به مردم قحطی زده سومالی حجم بسیاری از کمک های مردمی به جمعیت هلال احمر داده شد و توانستیم کاری بزرگ و بی مثالی را در سومالی انجام دهیم.
انتهای پیام/۹۱۰۴


فارس

رئیس جمعیت هلال احمر صومعه‌سرا خبر داد اجرای طرح امداد و نجات جاده‌ای در صومعه‌سرا

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر صومعه‌سرا از اجرای طرح زمستانی امداد و نجات جاده‌ای در محورهای پرتردد این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، رضا سلیمی پیش از ظهر امروز در جمع امدادگران این شهرستان با اشاره به اهمیت فعالیت امداد و نجات جاده‌ای، اظهار کرد: هلال احمر متولی اصلی امداد و نجات برون شهری است.
وی از اجرای طرح زمستانی امداد و نجات جاده‌ای در صومعه‌سرا خبر داد و افزود: این طرح با هدف امداد رسانی به‌موقع به تصادفات و افراد حادثه دیده در جاده‌ها پرتردد اجرا می‌شود.
رئیس جمعیت هلال احمر صومعه‌سرا با بیان اینکه در اجرای طرح زمستانی امداد و نجات جاده‌ای این شهرستان بالغ بر ۴۰ نفر امدادگر فعالیت دارند، تصریح کرد: امدادگران در راستای آموزشی و کمک‌های اولیه به رانندگان نیازمند یاری می‌رسانند.
وی با اشاره به پایگاه‌های موقت امداد و نجات جاده‌ای در صومعه‌سرا، ابراز کرد: یک پایگاه موقت در منطقه «کلید بر» صومعه‌سرا مستقر شده است.
سلیمی ادامه داد: در این پایگاه بالغ بر سه نفر امدادگر، سه راننده و یک دستگاه آمبولانس استقرار دارد تا کمک به حادثه‌دیدگان، رهاسازی آنها از صحنه حادثه و انتقال مصدومان به بیمارستان در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.
وی به همکاری  پلیس راهور و اورژانس با جمعیت هلال احمر در راستای اجرای طرح امداد و نجات جاده‌ای اشاره کرد و افزود: همکاری این مجموعه موجب امداد رسانی موثرتر به در راه ماندگان و مصدومان جاده‌ای می‌شود.
رئیس جمعیت هلال احمر صومعه‌سرا با بیان اینکه شماره تماس ۱۴۷ «ندای امداد» در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت رانندگان و حادثه‌دیدگان جاده‌ای این شهرستان است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش هلال احمر صومعه‌سرا در راستای اجرای طرح زمستانی امداد و نجات جاده‌ای، امداد و خدمات‌رسانی به مردم است.
وی یکی از مهم‌ترین راهکارهای اصلی برای حمایت و کمک به مردم پیش از وقوع حادثه را اجرای آموزش‌های ایمنی و  فرهنگ‌سازی آن برشمرد.
سلیمی متذکر شد: آموزش‌های امداد و ایمنی جاده‌ای به ویژه در رده‌های سنی پایین و بین دانش‌آموزان در مدارس موثر و کاربردی‌تر است.
وی با بیان اینکه اکنون طرح «پیشاهنگی» با هدف آموزش دانش‌آموزان در سه مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در مدارس صومعه‌سرا اجرا می‌شود، اذعان کرد: آموزش فرهنگ درست رانندگی ایمن به فرزندان و انتقال آن به صورت تذکر از طرف فرزندان به والدین، نتایج بهتری را در بردارد.
این مسئول با اشاره به اجرای طرح‌های آموزشی سالانه امداد در مرکز هلال احمر صومعه‌سرا، ابراز کرد: این طرح به صورت دوره‌ای و شامل سه مرحله انجام می‌شود.
به گفته وی، دوره‌های آموزشی مذکور در قالب ۲۲ دوره کمک‌های امداد و کمک‌های اولیه، ۱۰ دوره مهارت‌های آموزشی و ۲۰ دوره آموزش‌های همگانی مبتنی بر نیازهای مردمی است.


باشگاه خبرنگاران

بیرجند/ نصب ۳۰ علمک شیر آب در کنار کمپ‌های چادری زلزله‌زدگان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: برای دسترسی آسان مردم زلزله‌زده منطقه زهان تعداد ۳۰ علمک شیر برداشت آب در کنار کمپ‌های چادری زلزله‌زدگان نصب شده است.

 به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران بیرجند؛ علی‌اکبر بسکابادی اظهار کرد: در روزهای نخست بعد از وقوع زلزله با همکاری جمعیت هلال احمر و ستاد بحران در کنار کمپ‌های چادری تعداد ۳۰ علمک شیر برداشت آب برای دسترسی آسان مردم زلزله‌زده منطقه به آب نصب کردیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر استان و ستاد بحران نسبت به حمل و کارگزاری سرویس‌های بهداشتی و حمام در مناطق زلزله‌زده اقدام کردند نیز شرکت آبفار خراسان جنوبی شبکه آب و فاضلاب این طرح را انجام داده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی تصریح کرد: شبکه آبرسانی تعدادی از روستاهای در محدود زلزله زهان نیاز به آواربرداری دارد که این شرکت نسبت به جمع شبکه آبرسانی منازل و جمع‌آوری کنترها و شیرآلات و قطع انشعابات اقدام می‌کند.
بسکابادی افزود: از روز نخست زلزله زهان اکیپ کنترل کیفی آب و فاضلاب روستایی استان در منطقه حاضر بوده و روزانه از آب‌های آشامیدنی این منطقه نمونه‌برداری می‌کند تا آب‌های آشامیدنی مورد استفاده مردم آلوده و مشکل بهداشتی نداشته باشد.
وی یادآور شد: این زلزله به شبکه‌های آبرسانی بخش زهان شهرستان زیرکوه خسارت نزده و تاکنون در ارتباط با قطعی آب در این منطقه به شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گزارش نشده است./س


واحد مرکزی خبر

نجات ۲ نفر از کولاک

اردبیل/ واحدمرکزی خبر/ اجتماعی
امدادگران هلال احمر شهرستان خلخال طی عملیات امداد و نجات دو نفر گرفتار در برف و کولاک در منطقه شکار ممنوع ازناو این شهرستان را از مرگ حتمی نجات دادند.
عبدالرزاق بابائی رییس جمعیت هلال اجمر خلخال گفت : امدادگران هلال احمراز عصر دیروز در پی دریافت گزارشی در باره گرفتار شدن سه نفر در برف و کولاک شدید منطقه شکار ممنوع ازناو به این منطقه اعزام شدند .
به گفته وی ، این افراد به دره ای سقوط کرده بودند و با تلاش امدادگران هلال احمر تاکنون دو نفر از این افراد نجات یافته اند .
وی بیان کرد : نفر سوم گرفتار در این منطقه مصدوم شده و به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی منطقه از امدادگران ویژه کوهستان از مرکز استان درخواست کمک شده است .
به گفته وی ، با حضور امدادگران متخصص، عملیات نجات این فرد گرفتار همچنان ادامه دارد.
از بامداد امروز بارش برف و باران اغلب مناطق استان اردبیل را در برگرفت و بارش برف در بسیاری از شهرستان های استان ادامه دارد .
۰۰۰۲


ایرنا

با اضافه شدن شش پایگاه جدید ۲۳ پایگاه امداد و نجات زمستانی امسال در جاده های مازندران فعال است

ساری – مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت : امسال با اضافه شدن شش پایگاه جدید ، تعداد پایگاه های امداد و نجات زمستانی در جاده های استان به ۲۳ پایگاه افزایش یافته است.

ˈ مهدی ولیپور ˈ روز شنبه در حاشیه بازدید از طرح ملی کارورزی امدادی جوانان در قائمشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : یکهزار و ۲۰۰ امدادگر و نجاتگر در چارچوب طرح زمستانی پلیس راه ، از بیستم آذر در این پایگاه ها مستقر شدند.
وی ادامه داد : همچنین امسال در طرح زمستانی ۲۳ دستگاه آمبولانس ، یک فروند بالگرد و ۲۰ دستگاه خودروی امدادی پشتیبانی به کارگرفته شده است.
ولیپور از استقرار مکان های اسکان اضطراری در پایگاه های امداد و نجات زمستانی برای خدمات رسانی به در راه ماندگان خبر داد.
طرح زمستانی پلیس راه که با همکاری جمعیت هلال احمر ، آتش نشانی ، راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی به اجرا گذاشته شد ، تا بیست و ششم اسفند ادامه می یابد.ک/۳
۷۳۲۹/۱۶۵۴


ایلنا

رئیس جمعیت هلال احمر بویراحمد: کالاهای مورد نیاز سیل زدگان سرآبتاوه یاسوج توزیع شد

کالاها و اقلام توزیع شده باهدف رفع برخی از مشکلات سیل زدگان سرآبتاوه یاسوج بوده اگر چه معتقدیم باید راهکارهای اساسی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در این ارتباط اندیشید.

ایلنا – یاسوج: رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بویراحمد از توزیع برخی مایحتاج سیل زدگان روستای سرآبتاوه یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد خبرداد.
” مهدی جمشیدی ” در گفتگو با ایلنا در یاسوج گفت: بعد از ارزیابی تیم های ارزیاب از آخرین خسارات وارده به سیل زدگان سرآبتاوه یاسوج، از امروز شنبه بیست و پنجم آذرماه ۹۱ کار توزیع مایحتاج سیل زدگان در اداره هلال احمر شهرستان بویراحمد آغاز شد.
وی تعداد کالاهای توزیع شده در بین سیل زدگان را بین ۱۰۰ خانوار عنوان و اظهارداشت: این کالاها شامل دو بخش زیستی و مصرفی بوده است.
مدیرجمعیت هلال احمر شهرستان بویراحمد افزود: کالاها و اقلام توزیع شده باهدف رفع برخی از مشکلات سیل زدگان سرآبتاوه یاسوج بوده اگرچه معتقدیم باید راهکارهای اساسی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در این ارتباط اندیشید.
به گزارش عینی ایلنا از محل توزیع اقلام و کالاهای توزیع شده بین سیل زدگان سرآبتاوه یاسوج، آقایان مثنوی مدیرعامل جمعیت هلال احمر ٰ ” حجت الاسلام سید جواد غفاریان ” نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، ” مهندس محمدی ” مسوول دفتر زارعی نماینده بویراحمد و دنا و ” دکتر کیان دهرابپور ” از اعضای هیات مدیره جمعیت هلال احمر استان حضور داشتند.


ایرنا

مراسم تجلیل از خیرین و امدادگران برتر جمعیت هلال احمر

مراسم تجلیل از خیرین، اعضاء داوطلبان و امدادگران برتر جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه، صبح روز چهارشنبه (۲۲ آذرماه) به مناسبت روز جهانی داوطلبان در سالن اجتماعات مجتمع بعث برگزارشد.(عکاس بهمن زارعی)
اخبار هلال احمر


فارس

برای نجات شکارچی گرفتار در دره غواصان راهی منطقه کوهستانی خلخال شدند

خبرگزاری فارس: به دلیل نامساعد بودن وضعیت جوی و عدم پرواز بالگرد غواصان هلال احمر راهی منطقه کوهستانی خلخال شدند تا از راه رودخانه شکارچی مصدوم را نجات دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، تعدادی از غواصان تیم غریق نجات جمعیت هلال احمر استان اردبیل به منطقه کوهستانی ازناو خلخال اعزام شدند تا شکاری مجروح گرفتار در دره این کوهستان را نجات دهند.
به دلیل نامساعد بودن وضعیت جوی اداره هواشناسی اجازه پرواز به بالگرد امدادی را نداده است بنابراین پس از انجام بررسی‌های لازم احتمال دارد فرد مصدوم در دره با کمک غواصان از طریق رودخانه به منطقه امنی انتقال یابد.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، روز گذشته سه شکارچی در دامن طبیعت برفی گرفتار شده بودند که یک نفر از آنان دچار مصدومیت شدید شده و تلاش برای نجات آن همچنان ادامه دارد.
این فرد در راه حرکت از صخره‌ای به طول ۴۰ متر به پایین سقوط کرده و از ناحیه لگن و پا دچار آسیب‌دیدگی شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، تلاش برای نجات فرد مصدوم توسط امدادگران همچنان ادامه دارد.


آنا

دوری‌گزینی از ایمان نسل جوان را به منکرات نزدیک می‌کند

خبرگزاری آنا: رئیس واحد جویبار گفت: مهم‌ترین عاملی که نسل جوان را به منکرات نزدیک می‌کند دوری‌گزینی از ایمان است.
به گزارش خبرنگار آنا از جویبار، همایش بیماری‌های رفتاری (ایدز) با همکاری مرکز بهداشت، بهزیستی، جمعیت هلال احمر در دانشگاه آزاد اسلامی جویبار برگزار شد.
در ابتدای مراسم جانباز قبادی، رئیس واحد جویبار ضمن عرض تسلیت شهادت سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) به مهمانان خیر مقدم گفت و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین عامل که نسل جوان را وارد منکرات می‌کند دوری گزینی از ایمان است و این چیزی است که استکبار جهانی به امروزه با استفاده از حربه‌های مختلف در ضد اخلاقی – اعتیاد و … کشورهای درحال توسعه ورود پیدا کرده است و نسل جوان آن جامعه را آلوده می‌نماید.
وی افزود: نظارت خانواده و همچنین دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بسیار مهم است و باید نسل جوان را از این خطرات دور نگه داشت و فرزندان سالم تحویل جامعه داد.
سپس یوسفی ضمن توضیحاتی در خصوص این بیماری و راه‌های انتقال و پیشیگری از آن، آماری از این بیماری در سطح جهان و ایران ارائه داد.
در ادامه فضل علی، متخصص اعصاب و روان در خصوص رفتارهای بهنجار و رفتارهای پرخطر در جامعه هشدارهایی دادند و در این زمینه بحثی مبسوط ارائه کرد.
گفتنی است برپایی نمایشگاه ایدز و ایستگاه‌های ویزیت رایگان، خدمات روانشناسی و ایستگاه کمک‌های اولیه توسط هلال احمر از دیگر برنامه‌های این همایش بوده است.
در این مراسم جمعی از مسئولین ادارات شهرستان، دانشجویان، اساتید و کارکنان حضور داشتند.
انتهای پیام/ع


باشگاه خبرنگاران

گزارش تصویری / مناطق زلزله زده استان خراسان جنوبی

زلزله زده گان روستاهای خراسان جنوبی همچنان نیازمند یاری و کمک رسانی هستند.
اخبار هلال احمر


مهرمنابع دیگر: سروش، قانون، انتخاب، فردا، ملیت، الف، جوان آنلاین، زندگی نیوز، دانا نیوز٫

چادر سرپناه زلزله زدگان در سرما/ مسئولان به فکر مسکنی گرم باشند

بیرجند – خبرگزاری مهر: با گذشت یک هفته از وقوع زلزله در مناطقى از استان خراسان جنوبی و شروع فصل سرما مشکلات زلزله زدگان دوچندان شده و رسیدگى بیشترى را طلب می کند.
به گزارش خبرنگار مهر، دستهایش را ها می ‌کند، سردی هوا به قدریست که دیگر، ها کردن هم نمی ‌تواند دستانش را گرم کند، نگاهش را به آسمان می ‌دوزد و می‌گوید: انگار هوا ابریست؛ خدایا چه می ‌شود برف و باران نیاید.
آری این آرزوی کودکان زلزله زده روستاهای زهان و زیرکوه با آغاز باران پس از بی سر پناه شدنشان است. برف و باران نعمت الهی است، اما فرق دارد برای کسی که در کنار بخاری نشسته و کسی که در چادر است…
سرمای طاقت فرسای یکی دو شب گذشته مشکلی است که با آغاز فصل سرما زلزله زدگان زهان را می لرزاند.
بارش باران در شب گذشته موجب شد تا آب در چادر های زلزله زدگان نفوذ کرده و مشکلات و درد و رنجشان را دو برابر کند اگر چه امدادگران پر تلاش هلال احمر تلاش های زیادی کردند که مردم کمتر دچار مشکل شوند اما هنوز به همت بسیار نیاز است تا مشکلات زلزله زدگان کمتر تنشان را به لرز در آورد.
مشکلاتی که با شروع فصل سرما رنگ تازه تری به خود می گیرند و با توجه به آنکه ممکن است تحویل منازل برای زلزله زدگان در فصل سرما امکان پذیر نشود باید در این خصوص تدابیر جدی اتخاذ کرد تا مشکلات آنها در فصل سرد به حداقل برسد.
کانکس مهم ترین نیاز زلزله زدگان در سرما
یکی از اهالی روستای شاج با اشاره به اینکه خانه های بیشتر اهالی این روستا از زلزله تخریب شده است، گفت: با آغاز بارش باران و برف دیگرچادر جایی برای زندگی کردن نیست و نمی توانیم کودکان خود را در این چادر ها از سرمای شدید زمستان حفظ کنیم.
وی انتقال کانکس برای روستائیان را یکی از خواسته های زلزله زدگان از مسئولان اعلام کرد و ادامه داد: برخی از خانواده های ۶ و یا ۹ نفر در یک چادر گذران امور می کنند و این مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده است.
وی افزود: یک خانواده شش نفری زلزله زده علاوه بر اثاثیه باقی مانده اش، کیف و کتاب دانش آموز و برخی مایحتاج اولیه، دیگر جایی برای استراحت و خوابیدن در چادر برایش باقی نمی ماند.
یکی از اهالی روستای زلزله زده حسین آباد نیزبا اشاره به باراندگی اخیر در این روستا گفت: شدت بارندگی اخیر به حدی بود که آب به داخل چادرها نفوذ کرد وسایل مان خیس شد و همه مردم و امدادگران مشغول جلوگیری از نفوذ آب به داخل چادرها شدند.
وی با بیان اینکه ادامه این روند بسیار مشکل ساز برای خانواده ها است، ادامه داد: باید هر چه سریع تر کانکس به منطقه انتقال یابد تا این مشکل تکرار نشود و از سرما هم در امان باشیم.
وی اضافه کرد: چون چادرها داخل خرمن ها نصب است آب داخل خرمن وارد چادرها شد و وسایل مان زیر آب رفت.
برودت هوا مهم ترین مشکل زلزله زدگان زهان
فرهاد فلاحتی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه تمام اقلام مورد نیاز گرمایشی از جمله پتو، چراغ والور و سوخت مورد نیاز در اختیار زلزله زدگان قرار دارد، اظهارداشت: مشکل اصلی زلزله زدگان بردوت هوا و دشواری زندگی در چادرها است.
وی با اشاره به اینکه زلزله زدگان برای گرم شدن از منقل برقی و کرسی استفاده می کنند، افزود: استفاده از این وسایل برای گرم شدن، مسئولان را از نظر تامین امنیت و جلوگیری از آتش سوزی ها دچار دغدغه کرده بود، که خوشبختانه تاکنون مشکلی ایجاد نشده است.
فلاحتی از استقرار سه ماشین آتش نشانی برای تامین امنیت در این منطقه خبر داد و گفت: همچنین ۱۰ کپسول آتنش نشانی سیار نیز در این منطقه مستقر شده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۳ واحد مسکونی آورابرداری شده است، بیان کرد: با اتمام آواربرداری ها کار ساخت واحدهای مسکونی آغاز می شود.
فلاحتی خواستار مشارکت مردم برای ساخت واحدهای مسکونی شد و گفت: همچنین در این زمینه کمک های بنیاد مسکن و شرایط جوی هوا نیز در زمان ساخت مسکن زلزله زدگان تاثیرگذار خواهد بود.
فرماندار شهرستان زیرکوه همچنین از وجود دو کانکس ویژه استقرار نیروهای انتظامی در مناطق زلزله زده زیرکوه خبر داد و گفت: در زمینه تامین امنیت این منطقه نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.
اسکان چهار هزار و ۶۲۷ نفر در مناطق زلزله زده
مدیرکل مدیریت بحران استاندار خراسان جنوبی نیز به آخرین وضعیت زلزله زدگان زهان شهرستان زیرکوه اشاره کرد و بیان داشت: بالغ بر چهار هزار ۶۲۷ نفر در مناطق زلزله زده استان اسکان موقت یافتند.
محمد علی آخوندی با بیان اینکه تاکنون یک هزار و ۶۷۸ چادر در مناطق زلزله زده توزیع شده است، افزود: همچنین یک هزار و ۱۹۲ خانوار بی خانمان در زلزله زهان در چادرها اسکان داده شده اند.
وی به سایر خدمات ارائه شده به زلزله زدگان اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا سه هزار و ۴۷۰ پتو، ۸۴۵ موکت، ۴۵۱ چراغ والور و ۱۲۶ ست بهداشتی در مناطق زلزله زده توزیع شده است.
آخوندی همچنین از نصب ۲۲ مورد حمام و سرویس بهداشتی در منطقه زلزله زده خبر داد و گفت: همچنین نصب شش سرویس پیش ساخته دیگر در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه ایجاد جایگاه نگهداری دام در روستاهای زلزله زده ضروری است، یادآور شد: در این راستا جایگاه نگهداری دام در روستای شاج زهان ایجاد شده و در سایر روستاهای زلزله زده نیز در دست اقدام است.
توزیع دو هزار تخته چادر در مناطق زلزله زده
مدیرعامل جمعیت هلال احر خراسان جنوبی از آخرین فعالیت های هلال احمر در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: تا کنون هلال احمر استان بیش از دو هزار تخته چادر در این مناطق زده است.
محمد رحیم شهریاری با اشاره به اینکه تا کنون پنج هزار و ۵۰۰ تخته پتو در بین آسیب دیدگان توزیع شده است، گفت: توزیع ۴۰۰ ست انواع ظروف، ۴۰۰ عدد والر، ۴۳۵ بسته بهداشتی از سوی امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر در این مناطق نیز از دیگر فعالیت های این مجموعه تا امروز بوده است.
وی یادآور شد : بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مواد غذایی از جمله برنج، روغن، شکر، چای، حبوبات، قند، پنج هزار قرص نان و ۱۰ هزار ۳۳۶ عدد قوطی انواع کنسروجات نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احر خراسان جنوبی گفت: در پی تماس های مکرر مردم خیر و نوع دوست از سراسر کشورمبنی بر ارائه کمک های نقدی به زلزله زدگان منطقه زهان شهرستان زیرکوه، جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی صبح امروز شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت به منظور جمع آوری کمک های نقدی مردمی را اعلام کرد.
شهریاری اظهار کرد: مردم خیر و نوع دوست استان و سراسر کشور می توانند به منظور کمک به آسیب دیدگان زلزله زهان کمک های نقدی خود را از شعب بانک ملت سراسر استان به این شماره حساب به نام جمعیت هلال احمر واریز کنند.
وی افزود: پایگاه های ثابت داوطلبی سراسر استان خراسان جنوبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر نیز صرفا آماده دریافت کمک های نقدی مردم خواهند بود.
زمان می‌ گذرد و روزهای سردتر نزدیک می‌ شوند، بی‌ انصافی است اگر بگوییم مسئولان دغدغه مردم مناطق زلزله‌ زده را ندارند، چرا که همگی شاهد تلاش‌های روزافزون آنها هستیم، ولی امیدواریم با تدابیر و مدیریت بهتر روند امور را تسریع یابد.
روستائیان آسیب ‌دیده از زلزله در مناطق شاج، حسین آباد و نخ رود و چندین روستای دیگر بخش زهان همچنان پس از گذشت یک هفته از وقوع زلزله ناباورانه به خسارات ناشی از زلزله می ‌نگرند و در کنار خانه‌ های مخروبه در چادرهایی که هر لحظه بیم از جا کنده شدن آنها به واسطه وزش باد وجود دارد چشم انتظار حمایت‌ها و کمک‌های دولت و مردم نوعدوست کشورمان هستند.
اخبار هلال احمر


واحد مرکزی خبر

جیران ده در گیلان لرزید

تهران/واحد مرکزی خبر/ اجتماعی ۱۳۹۱/۰۹/۲۵
زمین لرزه ای به بزرگی ۳ و ۸ دهم درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) دقایقی پیش حوالی جیران ده در استان گیلان را تکان داد.
به گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت این زمین لرزه ۱۱ و ۱۶ دقیقه و ۴۳ ثانیه بوده است.


نسیم‎آنلاین

معاون هلال احمر نیکشهر: ۳۹۶ نیروی انسانی آموزش‌‌دیده عضو این سازمان در قالب ۱۲ تیم برای مواجهه با حوادثی از جمله سیل و زلزله که معمولا در این منطقه رخ می‌دهد مستقر هستند

خیام بارانی در گفتگو با «نسیم» افزود: پنج تیم در بخش زلزله‌خیز و سیل‌خیز فنوج مستقر شده‌اند.


فارس

بر اثر بوران و برف شدید شکارچیان که شکار طبیعت شدند

خبرگزاری فارس: سه شکارچی غیرمجاز که قصد شکار کل بز را داشتند بر اثر شدت بوران و برف در دامن طبیعت گرفتار شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، عصر جمعه سه شکارچی غیرمجاز در دامن طبیعت برفی گرفتار شدند که دو نفر نجات یافتند و تلاش برای نجات یک نفر از آنان که از ناحیه لگن و پا دچار شکستگی شده است ادامه دارد.
سه نفر از اهالی شهر خلخال که با فرصت‌طلبی و تعطیلی روز جمعه قصد شکار کل بز را داشتند در منطقه‌ای در ۱۵ کیلومتری خلخال پشت کوه‌های ازناو گرفتار بوران و برف شدند و در حرکت از صخره‌ای ۴۰ متری به پایین سقوط کرده که یک نفر از آنها از ناحیه لگن و پا دچار آسیب‌دیدگی شد.
فرد مصدوم جواد صالحی‌فرد نام دارد که در دامنه پشت کوه‌های ازناو پس از سقوط در یک دالان سنگی در کنار رودخانه گرفتار شد و با اینکه شش تیم امداد و نجات و کوهستان به منطقه اعزام شدند بیرون کشیدن مصدوم از دل دره عمیق ۵۰۰ متری بسیار سخت است.
منطقه‌ای که مصدوم در آن گرفتار شده یکی از صعب‌العبور‌ترین مناطق خلخال است که بارش برف در آنجا سبب کندی کمک‌رسانی می‌شود.
امدادگران جمعیت هلال احمر خلخال از ظهر جمعه با امکانات کامل ست نجات، آمبولانس و سه تیم امدادی در منطقه حاضر شده بودند، اما بارش برف و کولاک شدید در منطقه و دور بودن منطقه موردنظر از جاده اصلی سبب کندی امر امدادرسانی به این افراد شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، هم اکنون امداد‌رسانی از طریق نیروی‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر به صورت پای پیاده صورت می‌گیرد و به دلیل نامناسب بودن وضعیت جوی و صعب‌العبور بودن منطقه نجات مصدوم از ته دره به صورت زمینی و هوایی امکان‌پذیر نیست.
بر اساس این گزارش پس از گذشت ۲۱ساعت از این حادثه با وجود تلاش امدادگران تاکنون بیرون کشیدن مصدوم از دل دره عمیق ۵۰۰ متری محقق نشده است.
*خبرهای تکمیلی متعاقباً ارسال خواهد شد*


ایرنا

اجرای طرح امداد و نجات زمستانی جمعیت هلال احمر در چالدران آغاز شد

چالدران، ارومیه – مدیر جمعیت هلال احمر چالدران از آغاز اجرای طرح امداد و نجات زمستانی در محورهای مواصلاتی این شهرستان خبر داد.

حجت رستمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این طرح به منظور امدادرسانی به شهروندان در محورهای مواصلاتی و از طریق یک پایگاه ثابت اجرا می شود.
وی افزود: در اجرای این طرح روزانه پنج نجات گر هلال احمر، یک دستگاه آمبولانس و همچنین یک دستگاه آمبولانس در جمعیت شهرستان به عنوان پشتیبان مسئولیت امدادرسانی به شهروندان را بر عهده دارند.
مدیر جمعیت هلال احمر چالدران به برگزاری جلسه کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی در راستای هماهنگی بیشتر دستگاه ها در امر حوادث اشاره کرد و یادآور شد: حوزه امداد و نجات جمعیت هلال احمر ضمن آمادگی لازم، تمهیدات گسترده ای برای کاهش اثرات حوادث جاده ای پیش بینی کرده است که در صورت نیاز به اجرا درمی آید.
وی هدف از اجرای این طرح را خدمت رسانی مطلوب به مسافران، اسکان مسافران، تغذیه اضطراری شامل کنسرو، تن ماهی،خرما، بیسکویت، نان و تسریع در رسیدگی به تصادف ها و نجات حادثه دیدگان عنوان کرد.
رستمی گفت: طرح امداد و نجات زمستانی با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان و لزوم ایجاد ایمنی در راستای کاهش حداکثری حوادث ترافیکی و نیز ایجاد امکان تردد ایمن در جاده‌ها، مقابله با سرمازدگی، کولاک، بهمن و یخبندان آغاز شده است.
رستمی اظهار کرد: درمان سرپایی اضطراری و کمک‌های اولیه درمانی ضروری به مصدومان، مجروحان تصادف ها، سایر حوادث و سوانح از جمله خدمات جمعیت هلال ‌احمر در طرح امداد و نجات زمستانی است.
۷۱۲۸/۵۸۱


باشگاه خبرنگاران

اردبیل/ امدادگران هلال احمر دو گرفتار در برف و کولاک را نجات دادند

امدادگران هلال احمر شهرستان خلخال طی عملیات امداد و نجات دو نفر گرفتار در برف و کولاک در منطقه شکار ممنوع ازناو این شهرستان را از مرگ حتمی نجات دادند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل / رییس جمعیت هلال اجمر خلخال در این باره گفت : امدادگران هلال احمرعصر امروز در پی دریافت گزارشی در باره گرفتار شدن سه نفر در برف و کولاک شدید منطقه شکار ممنوع ازناو به این منطقه اعزام شدند .
به گفته عبدالرزاق بابائی ، این افراد به دره ای سقوط کرده بودند و با تلاش امدادگران هلال احمر تاکنون دو نفر از این افراد نجات یافته اند .
وی بیان کرد : نفر سوم گرفتار در این منطقه مصدوم شده و به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی منطقه از امدادگران ویژه کوهستان از مرکز استان درخواست کمک شده است .
به گفته رییس جمعیت هلال اجمر خلخال ، با حضور امدادگران متخصص، عملیات نجات این فرد گرفتار در حال انجام است .
از بامداد امروز بارش برف و باران اغلب مناطق استان اردبیل را در برگرفت و بارش برف در بسیاری از شهرستان های استان ادامه دارد.


ایسنا

فاریاب کرمان لرزید

زمین لرزه‌ای به بزرگی سه ریشتر (مقیاس امواج درونی زمین) بامداد امروز شهرستان فاریاب استان کرمان را لرزاند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر و به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری، این زمین لرزه ساعت ۰۱ و ۱۲ دقیقه و ۱۵ ثانیه به ثبت رسیده است.
طول جغرافیایی ۵۶٫۸۲ و عرض جغرافیایی ۲۸٫۲۰ و عمق ۱۶ کیلومتری زمین از دیگر مشخصات این زمین لرزه است.
از خسارات احتمالی این زمین لرزه تاکنون گزارشی دریافت نشده است.


مهر

اکبری با مهر مطرح کرد: فعالیت ۵۴۰۰ نفر در طرح امداد و نجات زمستانه گلستان

گرگان – خبرگزاری مهر: مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان گفت: پنج هزار و ۴۰۰ نفر در طرح امداد و نجات زمستانه استان فعالیت می کنند.

مجتبی اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در استان ۲۲ اکیپ امداد زمستانی، هفت پایگاه جاده ای، سه پایگاه کوهستانی، ۲۵ آمبولانس و پنج هزار و ۴۰۰ نفر نیروی انسانی برای امداد زمستانی داریم که به مدت ۹۰ روز خدمات دهی می کنند و در آمادگی کامل به سر می بریم.
رئیس کارگروه امداد و نجات استان گلستان بیان داشت: بنا شد برای ارتقا توان مدیران اجرایی عضو این کارگروه مدل واحدی برای ورود در حوادث داشته باشیم.
اکبری با تأکید بر ضرورت برخورداری از زبان مشترک در امدادرسانی، گفت: یکی از روشها مدل سیستم فرماندهی حادثه یاICS است که تدریس آن آغاز شده و دستگاه های اجرایی تیم مدیریت بحران خود را معرفی کرده اند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان گفت: هر دستگاه یک مدل دارد که بخشی از آن از حادثه برف و کولاک سال قبل برداشته شده است.


ایرنا

عملیات امداد و نجات شکارچی مصدوم در منطقه کوهستانی ازناو خلخال ادامه دارد

خلخال ، اردبیل – رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خلخال گفت: عملیات امداد و نجات شکارچی مصدوم و گرفتار شده در منطقه کوهستانی و صعب العبور ازنا و همچنان ادامه دارد.

عبدالرزاق بابایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از سه شکارچی گرفتار شده در برف و کولاک منطقه کوهستانی و صعب العبور خلخال از عصر روز گذشته به دلیل
سقوط به اعماق دره و شکستگی استخوان پا در لابه لای صخره های گودال پر از آب اعماق دره گرفتار شده است.
وی گفت: غواصان اعزامی از جمعیت هلال احمر اردبیل و امدادگران خلخال در منطقه ازناو با بکارگیری تجهیزات امدادی برای نجات این شکارچی تلاش می کنند.
وی اظهار کرد: به دلیل شرایط بسیار سخت منطقه ای از جمله دیواره ای بودن صخره ها و نیز وجود آب در گودال دره برپایی کارگاه و بالا کشیدن فرد مصدوم با مشکل مواجه شده و هنوز امدادگران موفق به بیرون کشیدن وی از میان صخره های منطقه نشده اند.
وی گفت: از زمان اطلاع امدادگران جمعیت هلال احمر خلخال از گرفتار شدن سه شکارچی در منطقه کوهستانی ازناو دو نفر از این افراد توسط امدادگران نجات یافته اند و در طول شب گذشته و صبح امروز نیز کار درمان و گرم نگهداشتن فرد مجروح گرفتار شده در گودال اعماق دره انجام می شود.
بابایی افزود: ادامه بارش برف و وجود کولاک در منطقه و وجود شرایط سخت صخره ای سرعت عمل را از نیروهای امدادی گرفته و امدادرسانی به سختی پیش می رود.
وی گفت: دو تیم غواصی و امداد کوهستان از مرکز استان به خلخال اعزام شده اند و به همراه سه تیم امداد نجات جمعیت هلال احمر خلخال برای نجات جان فرد مصدوم تلاش
می کنند.
۷۱۱۹/۵۹۴/۵۹۳


مهر

گزارش تصویری – تشریحی/ مین آبرفتی زیر پای ساکنان یک مجتمع مسکونی در ورامین

ورامین – خبرگزاری مهر: مین آبرفتی زیر پای ساکنان مجتمع مسکونی در ورامین، این روزها ساکنان این مجتمع را در خطر قرار داده و یادآور قصه تکراری عدم نظارت نظام مهندسی بر مجتمع سازیها شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اگر از کمربندی شمالی شهر ورامین به سمت پیشوا حرکت کنیم در حاشیه جنوبی کمربندی، شهرک آپارتمانی پارچین در کنار تنک سازه(نیمه بیابانی با چند ساختمان فاصله دار از یکدیگر) حاشیه شهر خودنمایی می کند؛ شهرک یاس موسوم به پارچین از مجموعه سازه های شرکت تعاونی صنایع دفاع و پشتیبانی نیروی مسلح در شرق استان تهران است که در اواسط سال دهه ۸۰ توسط این تعاونی ساخته و بهره برداری شد.
ایجاد گودال آب خطر آفرین در زیر فوندانسیون شهرک پارچین
حدود یکماه پیش در صبح یک روز کاری، ساکنان هنگامی که برای رفتن به محل کار خود آماده می شدند، هنگام خروج از بلوک دوم این مجتمع با فضای شبیه به یک گودال آب در زیر شناژ ساختمان روبرو شدند که هر لحظه بر عمق و سطح مقطع آن اضافه می شد.
ساکنان مجتمع با مشاهده این وضعیت و احتمال ریزش و تخریب ساختمان با سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی تماس می گیرند که پس از بازدید چند مرحله ای کارشناسان این اداره از بلوک دوم، محل غیر قابل سکونت تشخیص داده شده و تعمیر و پیگیری این مهم پس از مشقتهای فراوان توسط حسین دهقان دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان ورامین به دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان ورامین سپرده شد.

زمان گارانتی چاه فاضلاب به اتمام رسیده است!
در صبح روز بعد طی تماس خبرنگار مهر با معاونت عمرانی فرمانداری و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان ورامین وی ضمن اعلام آمادگی کامل این ستاد جهت اسکان ساکنان مجتمع در حال تخریب در چادرهای هلال احمر تا بازسازی کامل بنای این محل، از صدور دستور همکاری شهرداری ورامین خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این مهم با همکاری ساکنان در حداکثر ۱۰ روز انجام بپذیرد.


ایکنا

دوره آموزشی «زندگی در پرتو نور احکام» در لرستان آغاز شد

گروه اندیشه: دوره آموزشی «زندگی در زندگی در پرتو نور احکام» روز شنبه، ۲۵ آذرماه به‌مدت سه روز در جمعیت هلال احمر لرستان آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه لرستان، دوره آموزشی مسائل مربوط به احکام تحت عنوان زندگی در پرتو نور احکام صبح شنبه، ۲۵ آذرماه در جمعیت هلال احمر استان لرستان آغاز شد.
این دوره آموزش احکام ویژه کارکنان و پرسنل شاغل در جمعیت هلال احمر استان لرستان و به‌مدت سه روز در سالن نشست‌های جمعیت هلال احمر استان در حال برگزاری است.
در این دوره آموزشی حجت‌الاسلام پیروزفر، مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال ‌احمر استان لرستان مباحث مربوط به احکام را برای شرکت‌کنندگان در دوره توضیح و تفسیر می‌کند.
بنا‌بر این گزارش، شرکت‌کنندگان پس از مطالعه پنج کتاب با عنوان زندگی در پرتو نور احکام در آزمون مربوط به این دوره شرکت می‌کنند و در صورت موفقیت در آزمون و کسب امتیاز مربوطه گواهی پایان دوره دریافت می‌کنند.


فارس

/هفته آخر دور رفت لیگ برتر فوتسال کشور/ دبیری و هلال احمر خندان به استقبال نیم فصل دوم رفتند/تبریزی‌ها با برد دور رفت را به پایان رساندند

خبرگزاری فارس: در هفته آخر دور رفت لیگ برتر فوتسال کشور تیم‌های دبیری تبریز و هلال احمر آذربایجان‌شرقی با برد به کار خود خاتمه بخشیدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تیم دبیری تبریز در خانه خود میزبان تیم گاز خوزستان بود که در نهایت این بازی دو بر یک به سود تیم دبیری به اتمام رسید.
هلال احمر نیز در تهران دست به کار بزرگی زده و میزبانش میثاق را شکست داد.

بازی بعدی تیم دبیری تبریز در همین سالن روز یکشنبه سوم دی با تیم هلال احمر آذربایجان‌شرقی است.
با این پیروزی تیم دبیری تبریز ۱۹ امتیاز شده و دور رفت را در رده ششم جدول به پایان برد.
دبیری تبریز ۵ پیروزی مقابل تیم‌های هلال احمر آذربایجان‌شرقی، گاز خوزستان، ارژن شیراز، راه‌ساری و فرش‌آرای مشهد کسب کرد.
این تیم در مصاف با گیتی‌پسند اصفهان، حفاری خوزستان، شهرداری ساوه و میثاق تهران به تساوی دست یافته و از تیم‌های شهرداری تبریز، شهید منصوری قرچک و صبای قم متحمل شکست شد.

کار بزرگ هلال احمر آذربایجان‌شرقی
هلال احمر که تمام بازی‌های خارج از خانه خود را واگذار کرده بود در تهران دست به کار بزرگی زده و تیم میثاق تهران را با نتیجه سه بر دو شکست داد.
با این پیروزی تیم هلال احمر ۹ امتیازی شده و بالاتر از تیم‌های ارژن فارس و گاز خوزستان قرار گرفت.
تیم هلال احمر آذربایجان‌شرقی در رقابت‌های نیم فصل سه برد مقابل تیم‌های گاز خوزستان، شهرداری ساوه و میثاق تهران کسب کرده و بقیه بازی‌های خود را واگذار کرده است.
شهرداری تبریز دیگر نماینده فوتسال تبریز روز پنج‌شنبه به مصاف تیم گیتی‌پسند اصفهان می‌رود،شهرداری تبریز با ۱۵ امتیاز تیم هشتم جدول است.


قدس‎آنلاین

گزارش عینی خبرنگار اعزامی قدس از منطقه زلزله زده خراسان جنوبی؛ یک شب در چادر، بازلزله زدگان « زهان»

عباس مشکوة رضوی – مرتبه اول نیست که از یک منطقه زلزله زده گزارش تهیه می‌کنم. با حال و هوای این گونه حوادث کاملا آشنایم و فرقی نمی‌کند که هموطنانم در شمال غرب کشور دچار حادثه شده اند یا در شرق کشورم، …

زلزله آمده یا بخاری صورت دختران معصومش را سوزانده باشد. مصیبت، مصیبت است و از هرنوعی که باشد.

قصه جدال زمین و زمان
وارد چادر خانواده جوانمرد می‌شویم. غلامحسین جوانمرد میزبانمان می‌شود. از آن شب می‌گوید که صدایی مهیب آمد و بعد از آن دیگر نه خانه‌ای برایشان ماند و نه کاشانه‌ای.
او اظهارمی دارد: ساعت ۸:۳۰ دقیقه بود که زمین و زمان به هم ریخت تا ساعت یک بامداد همه آمدند وتا ساعت سه همه چادرها نصب شد.
وی خاطرنشان می‌کند: تعداد آمبولانسها خیلی زیاد بود. نیروهای سپاه و هلال احمر همه آمدند، سرهنگ این مملکت برای کمک به مردم بیل می‌زد. جای تشکر دارد اما مشکلات زیادی هم هست.
زمستان شده مسلمان!
جوانمرد ادامه می‌دهد: متاسفانه راه ارتباطی این روستاها خراب است.‌این چادرها در زمستان پاسخگو نیست. این منطقه کوهستانی تا یک متر برف می‌آید داخل این چادرها چگونه زندگی کنیم.
….
یک چراغ و یک چادر، همین؟!
اهالی روستای زردان هم گلایه مندند. دهیار قبلی این روستا اظهارمی دارد: مهمترین مساله در این روستا در حال حاضر حمام و دستشویی است. نان وجود ندارد و مواد غذایی نمی‌دهند. تا پس لرزه هست باید به همه روستاها رسیدگی کنند زیرا کسی جرأت نمی‌کند وارد خانه‌ها شود.
احمد همایونی خاطرنشان می‌کند: ساختمانها ترک برداشته و قابل استفاده نیست. یک چراغ و یک چادر دردی از مردم دوا نمی‌کند. از سپاه و هلال احمر تشکر می‌کنیم اما باور کنید کافی نیست. مشکلات زیادی وجود دارد که به نظر من مسوولان آن را درک نمی‌کنند.


قدس‎آنلاین

در پی پیشنهاد خبرنگاران اعزامی قدس به مناطق زلزله زده ؛ مدیرکل بحران : چند خودروی آتش نشانی به منطقه می فرستیم

مدیرکل بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: به رغم تلاش همه ادارات و خدماتی که به مردم زلزله زده منطقه زهان ارائه شده کاستیهایی وجود داشته که بابت آن به ویژه نصب نشدن حمامها تا این لحظه از مردم فهیم منطقه عذرخواهی می‌کنم.

آنها آمدند
محمد علی آخوندی در گفت و گو با خبرنگار اعزامی قدس با برشمردن اقدامات خوب و گسترده انجام شده در مناطق زلزله زده به بازدیدهای انجام شده توسط مسؤولان کشوری اشاره کرد و اظهارداشت: در این حادثه که منجر به خسارات مالی و جانی شد حضور بموقع و سریع مسؤولان کشوری، معاون وزیر و سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور و سایر مسؤولان کشوری چشم گیر و دلگرم کننده بود.

محمد علی آخوندی یادآورشد: با سرعت عمل بالا، بسیج، نیروهای مردمی، اورژانس و هلال احمر و مدیریت بحران شهرستانها در کمتر از دو ساعت عملیات جستجو و نجات انجام شد.

وی ادامه داد: رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر و معاون وزیر کشور نیز در منطقه حضور یافتند و وضعیت را از نزدیک بررسی کردند.

کاش چادرها بی‌کیفیت نبود
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر سرد شدن هوا و بی کیفیت بودن چادرهای موجود تصریح کرد: بنا هست چادرهای ویژه زیرصفر بین گروههای مقیم و نیازمند توزیع شود. در حال حاضر ۳۰۰ چادر درخواست کرده ایم و جمعیت هلال احمر باید در این خصوص تصمیم گیری کند.
و پیشنهاد ما
مدیرکل بحران استانداری خراسان جنوبی در پاسخ به سوال طرح پیشنهاد خبرنگار ما در مورد نبود وسایل اطفاء حریق در منطقه گفت: در اسرع وقت چند خودروی آتش نشانی به منطقه اعزام خواهد شد تا در صورت بروز سانحه در اسرع وقت نسبت به اطفاء آن اقدام کنند.
****
شماره حساب دریافت کمکهای مردمی به زلزله زدگان زهان اعلام شد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در پی‌تماسهای مکرر مردم خیر و نوعدوست از سراسر کشور مبنی بر ارایه کمکهای نقدی به زلزله زدگان زهان، شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت به این امر خداپسندانه اختصاص دارد.
شهریاری افزود: هموطنان در سراسر کشور می توانند کمکهای نقدی به آسیب دیدگان زلزله زهان را به این شماره حساب و به نام جمعیت هلال احمر واریز نمایند. وی گفت: پایگاه های ثابت داوطلبی سراسر استان خراسان جنوبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر نیز صرفا آماده دریافت کمکهای نقدی مردم خواهند بود.
شهریاری افزود: تاکنون هلال احمر استان بیش از دو هزار تخته چادر در این مناطق برپا کرده است.


قدس‎آنلاین

نماینده ستاد بحران منطقه زلزله زده خراسان جنوبی در گفت و گو با قدس: خیرین بیدار بودند

مشکوة رضوی : نماینده سپاه پاسداران و نماینده ستاد بحران منطقه زلزله زده خراسان جنوبی گفت: با تمام توان در خدمت مردم منطقه هستیم و تا جایی که امکان داشته باشد برای رفع مشکلات آنها تلاش خواهیم کرد.

سرهنگ محمودی در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ما به منطقه زلزله زده زهان اظهارداشت: از ابتدای این حادثه برای رساندن نیروهای امدادی به مرکز زلزله تلاش کردیم تا هرچه سریع تر به مردم منطقه کمک کنیم.

آتش آمد
سرهنگ محمودی یادآور شد: بزرگترین نگرانی ما در منطقه آتش سوزی چادرها بود که به لطف خدا خودروهای آتش نشانی در منطقه مستقر شده اند تا در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای امداد رسانی کنند. از سویی ۵۰ کپسول آتش نشانی توسط جمعیت هلال احمر در منطقه وجود دارد که میزان ایمنی را در حد قابل قبولی بالا برده است.


قدس‎آنلاین

چرا به«آقا» نامه نوشتم؟

عباس مشکوة رضوی: شنیدیم نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشته و مواردی را مطرح کرده‌است….

 بلافاصله قرار مصاحبه‌ای قطعی کردیم. ساعت ۱۰ صبح منزل حجة الاسلام والمسلمین اصفهانی بودیم. امام جمعه قاین گفت: وضعیت امداد رسانی به مردم زلزله زده زهان مناسب نیست و مسؤولان در این خصوص کوتاهی کرده اند.
وی اظهارداشت: شبی که زلزله شد نگران بودم که رسیدگی به مردم کافی نباشد. هرگاه که لرزه‌ای درشهر احساس شده پس از آن خبرهای خوبی نشنیده ایم.مسؤولان تماس می‌گرفتند و اطلاعاتی می‌دادند اما روز بعد دلم آرام نگرفت و به فرمانداری مراجعه کردم. معاون وزیر کشور در آنجا حضور داشت و فرماندار هم مرخصی بود. پس از آن که چیزی دستگیرم نشد به منطقه رفتم. سه روز پس از زلزله در روستای خونیک که یک نفر کشته شده بود و هنوز وسایلش را از زیر آوار در نیاورده بودند. مردم می‌گفتند نفت کم می‌رسد و تا پول ندهیم از نفت خبری نیست. مردمی که پولهایشان زیرآوار است و در چادر زندگی می‌کنند چرا باید از آنها پول مطالبه کنند.
وی افزود: مردم حسین آباد وضعیت حادی داشتند. مردم گریه می‌کردند و می‌گفتند ما را از سرما نجات دهید. دامهایشان از بین رفته بود و محصولاتشان زیرآوار مانده بود. نه خانه‌ای و نه کاشانه‌ای ناراحت شدم که آیا کسی نیست به این مردم کمک کند؟ اوضاع بهداشتی در روستای شاج خیلی خراب بود. هنوز وسایلشان زیرآوار بود. از زلزله آذربایجان یادم آمد با آن خدماتی که دولت کرد. در آنجاکانکس هم برده بودند
‌ای کاش همان طور که دولت در آنجا خدمت کرد در اینجا هم خدمتگزاری می‌کرد تا شاهد این همه مشکلات نباشیم.اگر از سوی دولت نواقصی وجود دارد نباید نادیده گرفته شود. اگر امام جمعه نگوید پس چه کسی باید مشکلات را منعکس کند. این صحیح نیست در روستایی که خانه‌هایش تخریب شده و مردمش آواره شده اند نفت توزیع نشود و از آن طرف در اخبار اعلام کند نفت مجانی توزیع می‌شود. به افراد می‌گویند چون تلفات نداده‌ای نفت نمی دهیم. چون تلفات نداده باید سرما بخورد؟ دولت که همیشه به فکر مستمندان است باید چاره‌ای بردارد. آن کسی که بدش می‌آید فکر کند آیا این گونه رفتار صحیح است؟ به همین دلیل نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشتم و موارد را به ایشان گزارش کردم تا مشکلات مردم محروم منطقه هرچه سریع تر حل شود.


ایرنا

امدادگران هلال احمر خلخال دو گرفتار در برف و کولاک را نجات دادند

خلخال ، اردبیل – امدادگران هلال احمر شهرستان خلخال طی عملیات امداد و نجات دو نفر گرفتار در برف و کولاک در منطقه شکار ممنوع ازناو این شهرستان را از مرگ حتمی نجات دادند.

عبدالرزاق بابایی رییس جمعیت هلال اجمر خلخال جمعه شب به خبرنگار ایرنا گفت : امداد گران هلال احمر عصر امروز در پی دریافت گزارشی در باره گرفتار شدن سه نفر در برف و کولاک شدید منطقه شکار ممنوع ازناو به این منطقه اعزام شدند.
به گفته وی ، این افراد به دره ای سقوط کرده بودند و با تلاش امدادگران هلال احمر تاکنون دو نفر از این افراد نجات یافته اند.
وی بیان کرد : نفر سوم گرفتار در این منطقه مصدوم شده و به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی منطقه از امدادگران ویژه کوهستان از مرکز استان درخواست کمک شده است.
به گفته وی ، با حضور امدادگران متخصص، عملیات نجات این فرد گرفتار در حال انجام است.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، از بامداد امروز بارش برف و باران اغلب مناطق استان اردبیل را در برگرفت و بارش برف در بسیاری از شهرستان های استان ادامه دارد.
۷۱۱۹/۵۳۰ **۱۹۱۷


نسیم‎آنلاین

هفته سیزدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتسال با پیروزی تیم‌های فرش‌آرای مشهد، دبیری تبریز، راه ساری و هلال احمر پیگیری شد+نتایج دیدارها

در دیدارهای عصر امروز این نتایج بدست آمد:
ارژن شیراز ۳ – فرش‌آرای مشهد ۵
دبیری تبریز ۲ – گاز خوزستان یک
شهرداری ساوه صفر – راه ساری ۲
میثاق تهران ۲ – هلال احمر ۳


موج

مانور امداد و نجات زلزله در شهرضا برگزار شد

کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا و جمعیت هلال احمر این شهرستان، مانور امداد و نجات زلزله برگزار کردند.
به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، این مانور با مشارکت آتش نشانی، نیروی انتظامی، اورژانس، پلیس راهور و ۱۱۰ شهرستان شهرضا در مقابل دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد برگزار شد.
هدف این مانور آموزش میدانی، بررسی عملکرد سازمان های مرتبط با حوادث غیر مترقبه، آشنایی بیشتر دانشجویان با عملکرد هلال احمر و ارتقای سطح امدادی دانشجویان در حوادث مختلف بود.
تیم های عملیاتی این مانور با مشارکت دانشجویان پسر و دختر عضو کانون هلال احمر به صورت نمادین برای ارزیابی و گزارش آتش سوزی و تخریب دو باب ساختمان و مصدومیت و فوت چند نفر وارد منطقه مانور شدند.تیم های عملیاتی پس از ارسال گزارش و تشکیل جلسه مدیریت بحران شهرستان، عملیات امداد و نجات را بر اساس شرح وظایف سازمان های مرتبط با حوادث در حضور دانشجویان اجرا کردند.
در پایان این مانور تعدادی از دانشجویان دختر و پسر داوطلبانه با کمک نیروهای امدادی هلال احمر ارتفاع بیست متری یکی از ساختمان های دانشگاه تا سطح زمین را با ابزار امدادی طی کردند.
شهرستان شهرضا در ۸۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.


مهر

تداوم زمین لرزه ها در کرمان؛ زمین لرزه ۴٫۳ ریشتری در جیرفت/ ۶ زمین لرزه در کرمان روی داد

کرمان – خبرگزاری مهر: شش زمین لرزه طی روز جاری در کرمان روی داد که بزرگترین آنها ۴٫۳ ریشتر در جیرفت و ۳٫۷ ریشتر در رفسنجان ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین لرزه ای به شدت ۴٫۳ ریشتر ساعت ۱۳ و ۴۰ دقیقه عصر امروز جمعه جیرفت در جنوب کرمان را لرزاند.
کانون این زمین لرزه در هشت کیلومتری زمین و در مشخصات جغرافیایی ۵۷٫۳۷ درجه طول جغرافیایی و ۲۷٫۵۳ درجه عرض جغرافیایی ثبت شده است.
پس از این زمین لرزه زلزله ای دیگر به قدرت ۳٫۴ ریشتر بار دیگر جیرفت را تکان داد، کارشناسان زمین شناسی به دلیل این دو زمین لرزه از مردم جیرفت خواسته اند هوشیاری خود را نسبت به وقوع زمین لرزه دیگر حفظ کنند.
این درحالی است که اوایل صبح امروز زمین لرزه ای ۳٫۷ ریشتری نیز رفسنجان در شمال استان کرمان را تکان داد.
همچنین زمین لرزه ای ۳٫۲ ریشتر پاریز در غرب استان کرمان را لرزاند.
یک زمین لرزه ۲٫۵ ریشتری در راور و ۲ ریشتری نیز رابر را تکان داده است.
از خسارات احتمالی زمین لرزه جیرفت خبری در دست نیست اما به دلیل مقاوم سازیهای صورت گرفته احتمال وجود خسارات بسیار اندک است.


مهر

حسینی اعلام کرد: آغاز طرح ملی کارورزی جوانان هلال احمر

سوادکوه – خبرگزاری مهر: نماینده مردم قائم شهر، جویبار و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی، امکانات درمانی بیمارستانهای استان را ناکافی دانست.

طرح ملی دوره کارورزی جوانان جمعیت هلال احمر  مازندران با حضور منتخبان امدادگران جوان استان در قائم شهر آغاز شد.
رئیس جمعیت هلال احمر قائم شهر در مراسم افتتاحیه این طرح گفت: هلال احمر بعنوان یک نهاد غیر دولتی در راستای اهداف بشردوستانه و کمک به افراد آسیب دیده در مواقع حوادث فعالیت می کند.
مجید مختاری فر از امدادگران بعنوان متخصصین مقابله با بحرانها و حوادث یاد کرد و ادامه داد: هلال احمر ایران مبادرت به برگزاری برنامه ها و دوره های آموزشی خاص در زمینه فعالیتهای امداد و نجات می کند.


فارس

دور برگشت لیگ برتر هاکی سالنی کشور تیم هیئت هاکی آذربایجان‌غربی به مرحله نیمه نهایی صعود کرد

خبرگزاری فارس: ادامه رقابت‌های دور برگشت لیگ برتر هاکی سالنی کشور، تیم هیئت هاکی آذربایجان غربی به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، در ادامه رقابت‌های دور برگشت لیگ برتر هاکی سالنی کشور، تیم هیئت هاکی آذربایجان غربی به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

دور برگشت مسابقات گروه الف نیز از ۲۹ آذر تا اول دی با شرکت شش تیم در گچساران برگزار خواهد شد.
در این گروه تیم‌های نفت و گاز گچساران، شهرداری اراک و هیئت هاکی ایلام اول تا سوم شدند و تیم‌های هیئت هاکی سمنان، تبلیغات برتر فارس و هلال احمر کرمان در جایگاه‌‌های بعدی ایستادند.


واحد مرکزی خبر

۳ هزار خانه روستایی در مناطق زلزله زده آماده سکونت

۳ هزار واحد مسکونی در روستاهای زلزله زده شهرستان ورزقان آماده سکونت است.

آقای نوری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی نیز گفت : چهار قلم لوازم خانگی شامل فرش، یخچال، اجاق گاز و بخاری گازی به خانوارهای مناطق زلزله زده به صورت رایگان اهدا شد .
زلزله ۶ و ۲ دهم ریشتری ۲۱مرداد امسال شهرستان های اهر، ورزقان و هریس در آذربایجان شرقی را لرزاند و منجر به تخریب حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در این مناطق شد.


واحد مرکزی خبر

امداد رسانی به ۶۰ حادثه دیده برف و کولاک در خراسان جنوبی

بیرجند / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
۶۰ نفر از حادثه دیدگان برف و کولاک در خراسان جنوبی نجات یافتند .
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت : از این تعداد ۵۸ نفر گرفتار برف و کولاک و ۲ نفر نیز گرفتار سیل شده بودند .
آقای قاسمی افزود : ۳۰ نفر از امدادگران در قالب ۹ تیم عملیاتی امداد و نجات به حادثه دیدگان خدمات رسانی کردند .
۰۰۰۲


فارس

زلزله ۳٫۹ ریشتری رفسنجان را لرزاند

خبرگزاری فارس: زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۹ ریشتر بامداد امروز شهرستان رفسنجان در استان کرمان را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۹ ریشتر ساعت یک و ۳۳ دقیقه و ۳۸ ثانیه بامداد امروز رفسنجان در استان کرمان را لرزاند.
عمق این زمین‌لرزه هشت کیلومتری زمین و موقعیت آن ۳۰٫۲۹ شمالی و ۵۵٫۹۹ شرقی بوده است.
فاصله این زلزله ۱۲ کیلومتری رفسنجان، ۵۳ کیلومتری پاریز و ۷۰ کیلومتری بردسیر در استان کرمان بوده است.
تاکنون خسارتی از این زمین‌لرزه گزارش نشده است.


واحد مرکزی خبر

زمین لرزه بیرم فارس بدون خسارت

شیراز / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
زمین لرزه ۳و۷دهم ریشتری بامداد امروز بخش بیرم فارس خسارتی نداشت.
بهادر زارعی بخشدار بیرم در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: با بررسی انجام شده این زمین لرزه خسارتی نداشته است.
شبکه لرزه نگاری شیراز وابسته به مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان وقوع این زمین لرزه را ساعت ۲ و ۵۵دقیقه و ۳۳ ثانیه بامداد امروز و کانون آن را ۱۰ کیلومتری این بخش اعلام کرد .
بخش بــِیرَم از توابع شهرستان لارستان، است.
۰۰۰۲


ایرنا

کمکهای نقدی مردم در میعادگاه های نماز جمعه جمع آوری می شود

بیرجند – مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در پی تماسهای مکرر مردم خیر و نوعدوست استان مبنی بر پرداخت کمکهای نقدی به زلزله زدگان زهان، ۳۵ پایگاه سیار مستقر در میعادگاه های نماز جمعه آماده دریافت کمکهای نقدی هم استانی ها خواهد بود.

ˈمحمد رحیم شهریاریˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در بیرجند افزود:
این اقدام بدان خاطر است که مراجعه برخی شهروندان به بانک به دلیل ازدحام و نیز مشغله کاریی شاید میسر نشود.
وی گفت: از فردا علاوه بر شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت، مردم می توانند با مراجعه به ۲۴ پایگاه و خانه های داوطلب ثابت و یا شعبه های جمعیت هلال احمر در سطح استان، نسبت به اهدای کمکهای نقدی اقدام کنند.۶۶۶/۱۱۰


فارس

گزارش فارس از آخرین وضعیت زلزله زدگان آذربایجانی حسرت چهار دیواری گرم بر دل کودکان اهری/ وعده ای که به سوز سرما هم نرسید

خبرگزاری فارس: سرما امانشان را بریده بود، انگار زندگی در یک چهار دیواری گرم آرزو است که فعلا تحقق پیدا نخواهد کرد و زلزله زدگان باید زمستان امسال را در کانکس‌های تهیه شده در کنار ساختمان‌های نیمه تمام سپری کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس طی سه دهه اخیر سهم قاره آسیا از بلایای طبیعی، بیش از یک سوم بلایای طبیعی واقع شده در جهان بوده که کشور ما بعد از چین، هند و بنگلادش دارای بیشترین خسارت در جهان بوده است . بررسی‌ها نشان داده است که از میان انواع بلایای طبیعی ثبت شده تاکنون ۳۱ نوع آن در ایران رخ داده است که در این میان زلزله از همه شایع تر و مخرب تر بوده است و در طول یک قرن، ایران با تلفاتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر و خساراتی افزون بر میلیاردها ریال مواجه بوده است.
در حال حاضر، ۲۸٫۵ درصد جمعیت کشور روستایی و ۷۱٫۴ شهرنشین و ۰٫۱ درصد نیز غیر ساکن هستند. ایران بعد از سال ۱۳۵۹ یک کشور شهرنشین شده و تعداد شهرهای کشور نیز از ۲۱۰ شهر در سال ۱۳۳۵ به ۱۳۳۱ شهر در سال ۱۳۹۰ رسیده است.
هم اکنون ۸ کلانشهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر شامل کرج، تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، تبریز، مشهد و قم وجود دارد که بر اهمیت موضوع آسیب پذیری در زلزله می‌افزاید.
لذا در چنین شرایطی، توجه به مسئله آسیب پذیری سکونتگاه ها در زلزله و برنامه ریزی برای فایق آمدن بر خسارات ناشی از آنها باید به یکی از مسایل مورد توجه برنامه ریزان کالبدی بدل شود.

عصر روز ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ دو زمین لرزه به بزرگی ۶٫۲ و شش ریشتر شهرستان های اهر، ورزقان و هریس در آذربایجان شرقی را لرزاند و منجر به تخریب کامل بیش از ۱۲۰ روستا شد، علاوه بر این حدود ۲۸۰ نفر از هموطنانمان نیز در این حادثه کشته و بیش از دو هزار نفر مصدوم شدند.
پس از وقوع زلزله در شهرستان‌های اشاره شده، نیروهای امدای، سازمان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، اورژانس، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و… در محل حاثه مستقر و هر دستگاه بر حسب مسئولیتش اقدام به خدمت رسانی به مردم زلزله زده کرد.
اگر چه در برخی از مواقع، تعدادی از دستگاه‌های مستقر در محل حادثه نسبت به اقدامات یکدیگر انتقاداتی داشتند اما در نهایت روزهای ابتدایی بحران و شرایط سخت بسر رسید و سازمان‌ها هر کدام اقدام به انجام وظایف تخصصی خود کردند.

در همین زمینه بنا داریم در چند سطر به آخرین وضعیت زلزله زده‌گان در برخی از روستاهای شهرستان‌های اهر (گونجیک،رشتآباد قدیم) در خصوص خدمت رسانی به آنها بپردازیم .
در بدر ورود به روستای گونجیک ، زنان و بچگانی را مشاهده کردیم که همپای پداران و مردان در روستا تلاش می‌کردند تا هر چه زودنر سرپناه خود را به اتمام برسانند اما سوز سرما امان این کار را نمی‌داد.
زهرا ۲۵ ساله که در روستا در کنار همسر و فرزندش در حال ساخت خانه‌شان، در پاسخ به سوال فارس در خصوص شرایط زندگی پس از وقوع زلزله اظهار داشت: پس از آن حادثه، شرایط بدی در روند زندگی ما و اهالی روستا ایجاد شد.

وی تصریح کرد: پس از زلزله خانه‌ای ما کاملا تخریب شد و مدت زیادی را در چادر زندگی کردیم و شرایط مناسبی را از لحاظ بهداشتی و غذایی نداشتیم اما با حمایت مردم و مسئولان زندگی ادامه پیدا کرد.
این خانم روستای ادامه داد: با بروز سرما، مجدداً مشکلات برای خانواده‌ها و بخصوص بچه‌ها افزایش پیدا کرد و اگر چه مسئولان اقدام به رفع این موانع و مشکلات کرد‌ه‌اند اما همچنان مردم روستا در شرایط سختی زندگی می‌کنند که امیدواریم هر چه زودتر سرپناه‌مان ساخته شود.
محمد رضا یکی دیگر از ساکنین در روستای گونجیک در خصوص شرایط زندگی در روستا خاطرنشان کرد: از نظر غذایی و تأمین غذا در روستا مشکلی نیست ولی سرما زندگی ما را مختل کرده است.
وی با اشاره به کانکس‌های واگذاری شده از سوی دستگاه‌های مسئول گفت: مـتأسفانه برخی از کانکس به گونه‌ای ساخته شده است که پنجره ندارند.

شارژ روحی اهالی روستا با حضور مقام معظم رهبری
فاطمه با بیان این نکته که هیچ کس از اهالی شهرستان‌های زلزله زده آذربایجان باورشان نمی‌شد( حضرت آقا) به مناطق زلزله دیده سفر کنند، گفت: حضور ایشان قوت قلبی برای اهالی روستا شد که با صحبت‌های مقام معظم رهبری اهالی روستا روحیه‌ تازه گرفتند.
وی افزود: در حال حاضر مسئولان در بخش‌های مختلف حمایت‌های خوبی را از مردم زلزله زده می‌کنند و امیدواریم این حمایت ها تا باسازی روستاهای تخریب شده ادامه داشته باشد.

واحدهای مسکونی ۸۰درصد پیشرفت فیزکی داشته اند

به گزارش فارس همایون هاشمی در بازدید خود از تعدادی از روستاهای زلزله زده در آذربایجان شرقی با بیان این نکته که بهزیستی تعهد کرده است بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان تحت پوشش بسازد، اظهار داشت: با تلاش ‌های صورت گرفته بیش از ۸۰ درصد از کار ساخت و سازها به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: چنانچه دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر همکاری لازم را انجام دهند و انشعابات انرژی واحدها را وصل کنند، مددجویان می‌توانند در واحدهای ساخته شده، اسکان پیدا کنند.

هاشمی در این باره گفت: تسهیلات خوبی از سوی سازمان بهزیستی برای ساخت واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده پیش بینی شده است که به مددجویان تحت پوشش در قالب وام بالعوض و قرض الحسنه پرداخت خواهد شد.
به گزارش فارس علیرغم اقدامات انجام شده مسئولان و به ویژه بنیاد مسکن در بخش‌های مختلف در مناطق زلزله زده اما اهالی روستا همچنان در درون کانکس و در کنار خانه‌های نیمه تمامشان زندگی می کنند و اینگونه به نظر می‌رسد باید زمستان امسال را در دروت کانکس و چادر سپری کنند.


ایرنا

سه هزار خانه روستایی در مناطق زلزله زده ورزقان آماده سکونت است

ورزقان، تبریز – فرماندار ورزقان از آماده سکونت بودن سه هزار واحد مسکونی در روستاهای زلزله زده این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمحرم فروغی شجاعیˈ عصر روز پنج شنبه در نشست اعضای شورای اداری این شهرستان گفت: تاکنون عملیات سقف ریزی چهار هزار و ۲۵۰خانه انجام شده و ستادهای معین تعهدات خود را انجام داده اند.
وی همچنین اظهارکرد: چهار هزار و ۸۵۰ خانوار زلزله زده ورزقان ۱۰میلیون ریال تسهیلات معیشتی دریافت کرده اند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: از ۱۶۳ روستای آسیب دیده بر اثر زلزله ۲۱مرداد ماه امسال، ۸۷ روستا تابعه شهرستان ورزقان است.
ˈقربان محمدیˈ، در عین حال از احداث ۱۸هزار خانه روستایی امسال در آذربایجان شرقی خبر داد و اظهارکرد: به ازای ساخت هر واحد ۱۲۵میلیون ریال تسهیلات با سود پنج درصد و بازپرداخت ۱۵ساله اعطا می شود.
وی افزود: ساکنان روستاهای بخش ˈخارواناˈ ورزقان هم می توانند از این فرصت استفاده و نسبت به احداث و مقاوم سازی خانه های خود اقدام کنند.
همچنین ˈعزیز نوریˈ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی با اشاره به اهدای چهار قلم لوازم خانگی شامل فرش، یخچال، اجاق گاز و بخاری گازی به خانوارهای مناطق زلزله زده به صورت رایگان گفت: مردم هیچ وقت ما را در امر خدمت رسانی به همنوعان خود تنها نگذاشته اند.
بر اثر زلزله شش و ۶٫۲ریشتری ۲۱مرداد امسال، شهرستان های اهر، ورزقان و هریس در شمال شرقی آذربایجان شرقی لرزید و باعث وارد آمدن آسیب به ۱۶۳ روستا و تخریب حدود ۱۸هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در این مناطق شد.
۶۴۵/س/۵۸۷


فارس

معاون فرمانداری شهرستان گالیکش: گالیکش مقام نخست مقاوم‎سازی روستایی در کشور را کسب کرد

خبرگزاری فارس: معاون فرمانداری شهرستان گالیکش گفت: گالیکش مقام نخست ساخت و ساز و مقاوم‎سازی روستایی را در سطح کشور به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، سید جلیل صفی‎الحسینی معاون فرمانداری شهرستان گالیکش در جلسه کارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی شهرستان گالیکش اظهار داشت: با توجه به بحرانی بودن این شهرستان از نظر زلزله، سیل و آتش‎سوزی تمامی دستگاه‎های اجرایی آمادگی کامل را در مقابله با حوادث غیرمترقبه به خصوص برای بازگشایی راه‎های کوهستانی و محور پارک ملی گلستان در مواقع اضطراری داشته باشند.
رئیس هلال احمر شهرستان‎های گالیکش و مینودشت نیز در این جلسه گفت: به لحاظ مقابله با حوادث سرما و یخبندان نیاز است از امروز که در شرایط عادی قرار داریم نسبت به مقابله با حوادث احتمالی همانند افت فشار گاز تدابیر لازم را اندیشیده و به آمادگی لازم را همچون مجهز شدن به سیستم گرمایش جایگزین و سایر وسایل گرمایش اضطراری و حتی اقدامات امدادی را داشته باشیم تا فصل سرمای بدون حادثه و کم حادثه‎ای را پشت سر بگذاریم.
حسین بیکی همچنین بر ارتقاع ظرفیت آماده‎سازی، فرهنگ‎سازی و تغییر دادن نگرش مردم در مشارکت برای حل مشکلات محیطی خود تأکید کرد.
وی افزود: ارتقاع ظرفیت آمادگی برای مقابله با موارد بحرانی در روستاهای اطراف همچون آق‎قمیش و کرنگ کفتر انجام شده و ایستگاه‎های موقت نیز در مسیر این روستاها وجود دارد تا در صورت بروز حوادث با سرعت بیشتری برای امدادرسانی اقدامات لازم انجام شود.
بیکی با اشاره به میزان آمادگی نیروهای امدادی گفت: در روستاهای کرنگ کفتر و آق‎قمیش بخش خصوصی به استعداد ۲۳ دستگاه تراکتور، ۲۳ دستگاه سواری، هفت دستگاه کامیون، ۱۶ دستگاه وانت بار و ۷۳ رأس چهار پا برای استفاده در مقابله با حوادث احتمالی به طور افتخاری اعلام آمادگی کردند.
اجرا مانور لجستیکی ۲۸ آذر ماه در گالیکش
رئیس هلال احمر شهرستان‎های گالیکش و مینودشت از اجرا مانور لجستیکی در ۲۸ آذرماه در گالیکش خبر داد و گفت: برای دستگاه‎های شهرستان فلوچارت I.C.S (تیم پاسخ به حادثه لحظه‎ای) ارسال شده است، دستگاه‎ها تیم لحظه‎ای امداد و نجات خود را شامل پنج نفر در هر تیم را معرفی کنند.
بیکی از انجام یک مانور رو‎میزی (مانوری که در سطح مدیران عالی ادارات که با پیامک فراخوانی می‎شوند و بعد از حضور در محلی از پیش تعیین شده به مناطقی که برای هر یک برای سرکشی اعلام  می‎شود اعزام می‎شوند) نیز در سطح شهرستان خبر داد.


شارا

برگزاری انتخابات کمیته مدیران روابط عمومی

حمید رضا رضایی، علیرضا پیغمبر دوست و سید عباس یاهو در انتخابات هیات رئیسه کمیته فرهنگی ، ورزشی و رفاهی مدیران روابط عمومی های ادارات کل ، سازمانها و نهاد های استان البرز حائز اکثریت آرا شدند.

در کارگروه ورزشی نیز بهروز قاسمی مدیر روابط عمومی آبفای روستایی ، داود رجبی مدیر روابط عمومی هلال احمر و قاسم ذبیحی مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان البرز به ترتیب به عنوان رئیس ، نایب رئیس و دبیر کارگروه ورزش معرفی شدند.


فارسمنابع دیگر: عصر ایران، فردا،‌ افکار، شفاف،‌جهان، پارسینه، جوان آنلاین.

پیگیری فارس از گرفتاری ۲ گروه کوهنوردی در ارتفاعات «کمرد» بلندی‏های کمرد پردیس یک قربانی گرفت / ۱۱ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر شمیرانات از مرگ یک کوهنورد در ارتفاعات منطقه «کمرد» شهر جدید پردیس و نجات ۱۱ نفر دیگر از مرگ حتمی خبر داد.

ناصر چرخ‏ساز دقایقی قبل در گفت‏و‏گو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار داشت: از ساعات گذشته، دو گروه کوهنوردی در ارتفاعات منطقه کمرد در شمال‏شرق استان تهران مفقود و دچار حادثه شده بودند.
وی ادامه داد: عوامل امداد و نجات پس از اطلاع از این گزارش‏ها، بلافاصله به منطقه اعزام و وارد عملیات جست‏و‏جو شد.
چرخ‏ساز اضافه کرد: گرفتار‏شدگان در بلندی‏های کمرد، گروه کوهنوردی ۱۲ نفره‏ای بودند که از قله «آراکوه» به پایین باز می‏گشتند.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات افزود: متأسفانه مردی ۵۶ ساله از این گروه در حین صعود به دلیل سکته قلبی جان خود را از دست داد.
وی ادامه داد: سه نفر دیگر از این گروه ۱۲ نفره نیز با رسیدن به مناطق روستایی نجات یافتند و هشت نفر نیز با تلاش گروه امداد و نجات کوهستان از خطر مرگ رهایی پیدا کردند.
چرخ‏ساز اضافه کرد: حال عمومی این ۱۱ نفر مساعد است؛ اما به لحاظ روحی و به دلیل مرگ یکی از اعضا و سرگردانی چند ساعته در کوهستان دچار شُک و خستگی شده‏اند.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات افزود: تلاش نیروهای خدوم هلال احمر شهرستان‏های شمیرانات و شهرستان در این عملیات همراه با مه شدید و برودت دما ستودنی است.


ایرنا

۶۰ نفر گرفتار شده در کولاک برف و سیلاب درخراسان جنوبی نجات یافتند

بیرجند- معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از نجات ۶۰نفر از افراد گرفتار شده در کولاک برف و سیلاب بوسیله امدادگران این جمعیت در ۲۴ساعت گذشته خبر داد.

ˈمهدی محمدپورˈ روز پنجشنبه به خبرنگاران اظهار کرد: از این تعداد افراد گرفته شده ۵۸نفر در برف و کولاک و بقیه نیز در سیلاب گرفتار شده بودند.
وی گفت: ۹ تیم امدادرسانی با ۳۰نفر امدادگر از جمعیت هلال احمر استان در مناطق مختلف کار امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک را انجام دادند.
محمدپور ادامه داد: در این عملیات سه دستگاه آمبولانس اعزام شدند که چهار مورد عملیات رهاسازی افراد از برف و کولاک و سیل را انجام دادند.
وی سرعت عمل امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی را در رسیدن به صحنه حوادث عالی خواند و افزود: میانگین حضور در صحنه حوادث یادشده از زمان اطلاع به این جمعیت تا حضور در صحنه پنج دقیقه و ۳۰ ثانیه بوده است.
در ۲۴ساعت گذشته افزون بر ۱۵میلیمتر بارش باران در بیرجند ثبت شده است.
۶۶۵/۳۳۰


مهر

اخبار کوتاه/ امدادرسانی به ۶۰ حادثه دیده در برف و کولاک خراسان جنوبی

بیرجند – خبرگزاری مهر: امدادرسانی به ۶۰ حادثه دیده در برف و کولاک و ثبت ملی ۴ پرونده آئین‌های عاشورایی از اخبار کوتاه خراسان جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امدادرسانی امدادگران هلال احمر به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان برف و کولاک در خراسان جنوبی خبر داد.
مهدی محمدپور با اشاره به اینکه خراسان جنوبی ۱۴ سال است که با خشکسالی‌های پی در پی و مخرب دست و پنجه نرم می کند، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته بارندگی شدیدی خراسان جنوبی را در برگرفت که سبب سیل گرفتگی برخی مناطق شد.
وی به بارندگی ۱۵ میلیمتری در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۰ حادثه دیده که در سیل، برف و کولاک گرفتار شده بودند امدارسانی کردند که از این تعداد ۵۸ نفر گرفتار در حوادث برف و کولاک و دو نفر نیز گرفتارسیل شده بودند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی به اعزام ۹ تیم عملیاتی امداد و نجات اشاره کرد و گفت: در عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک ۳۰ نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات امدادی پرداختند.
محمدپورادامه داد: در این عملیات‌ها سه آمبولانس و چهار مورد عملیات رهاسازی انجام شده است.


واحد مرکزی خبر

اعزام گروههای چهار گانه هلال احمر به مناطق زلزله زده زهان

بیرجند/ واحد مرکزی خبر/اجتماعی
گروههای ۴ گانه حمایت ، هدایت ، مشارکت و مهارت هلال احمر به مناطق زلزله زده زهان اعزام شدند .
معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: گروه های مهارت متشکل از اعضای داوطلب صاحب فن و مهارت خاص است که برای کمک به تسریع بازسازی مناطق زلزله زده اعزام شدند .
قاسمی با اشاره به نقش گروه های حمایت ، مشارکت و هدایت در مناطق زلزله زده افزود: این گروه ها پس از بررسی منطقه به آموزش مهارت های زندگی و نیازهای اجتماعی خانواده های آسیب دیده می پردازند.
شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت نزد شعب سراسر کشور برای کمک به زلزله زدگان زهان خراسان جنوبی اعلام شده است.
۰۰۰۲


مهر

اخبار کوتاه/ رسیدگی به ۱۸۰۰ آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان

بیرجند – خبرگزاری مهر: معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجیدرضا لطیفی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، گفت: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعین به اردوگاه های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شده است، بیان کرد:علاوه بر حضور تیم های درمانی، تیم حمایت های روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام شده که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب دیدگان مناطق زلزله زده زهان خدمات مشاوره ای روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.
لطیفی افزود: بسته های بهداشتی نیز شامل مسواک،خمیردندان،شامپو و حوله نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.
توزیع دو هزار تخته چادر در مناطق زلزله زده
مدیرعامل جمعیت هلال احر خراسان جنوبی از آخرین فعالیت های هلال احمر در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: تا کنون هلال احمر استان بیش از دو هزار تخته چادر در این مناطق زده است.
محمد رحیم شهریاری با اشاره به اینکه تا کنون پنج هزار و ۵۰۰ تخته پتو در بین آسیب دیدگان توزیع شده است، گفت: توزیع ۴۰۰ ست انواع ظروف، ۴۰۰ عدد والر، ۴۳۵ بسته بهداشتی از سوی امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر در این مناطق نیز از دیگر فعالیت های این مجموعه تا امروز بوده است.
وی یادآور شد : بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مواد غذایی از جمله برنج، روغن، شکر، چای، حبوبات، قند، پنج هزار قرص نان و ۱۰ هزار ۳۳۶ عدد قوطی انواع کنسروجات نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احر خراسان جنوبی گفت: در پی تماس های مکرر مردم خیر و نوع دوست از سراسر کشورمبنی بر ارائه کمک های نقدی به زلزله زدگان منطقه زهان شهرستان زیرکوه، جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی صبح امروز شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت به منظور جمع آوری کمک های نقدی مردمی را اعلام کرد.
شهریاری اظهار کرد: مردم خیر و نوع دوست استان و سراسر کشور می توانند به منظور کمک به آسیب دیدگان زلزله زهان کمک های نقدی خود را از شعب بانک ملت سراسر استان به این شماره حساب به نام جمعیت هلال احمر واریز کنند.
وی افزود: پایگاه های ثابت داوطلبی سراسر استان خراسان جنوبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر نیز صرفا آماده دریافت کمک های نقدی مردم خواهند بود.


ایرنا

مانور امداد و نجات زلزله در شهرضا برگزار شد

اصفهان- کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا و جمعیت هلال احمر این شهرستان مانور امداد و نجات زلزله برگزار کردند.

به گزارش ایرنا، این مانور با مشارکت آتش نشانی، نیروی انتظامی، اورژانس، پلیس راهور و ۱۱۰ شهرستان شهرضا در مقابل دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد برگزار شد.
مسوول روابط عمومی این دانشگاه روز پنجشنبه گفت: هدف این مانور آموزش میدانی، بررسی عملکرد سازمان های مرتبط با حوادث غیر مترقبه، آشنایی بیشتر دانشجویان با عملکرد هلال احمر و ارتقای سطح امدادی دانشجویان در حوادث مختلف بود.
ˈعلیرضا کاویانیˈ اظهار کرد: تیم های عملیاتی این مانور با مشارکت دانشجویان پسر و دختر عضو کانون هلال احمر به صورت نمادین برای ارزیابی و گزارش آتش سوزی و تخریب دو باب ساختمان و مصدومیت و فوت چند نفر وارد منطقه مانور شدند.
وی تصریح کرد: تیم های عملیاتی پس از ارسال گزارش و تشکیل جلسه مدیریت بحران شهرستان، عملیات امداد و نجات را بر اساس شرح وظایف سازمان های مرتبط با حوادث در حضور دانشجویان اجرا کردند.
وی افزود: در پایان این مانور تعدادی از دانشجویان دختر و پسر داوطلبانه با کمک نیروهای امدادی هلال احمر ارتفاع بیست متری یکی از ساختمان های دانشگاه تا سطح زمین را با ابزار امدادی طی کردند.
شهرستان شهرضا در ۸۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.
پ / ۷۱۴۴/ ۶۰۷


ایرنا

امدادرسانی به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان سیل و برف در خراسان جنوبی انجام شد

بیرجند-معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امدادرسانی امدادگران این جمعیت به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک اخیر در استان طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

ˈمهدی محمدپورˈ در این باره افزود: بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در خراسان جنوبی سبب سیل گرفتگی برخی مناطق استان شد که در این جریان ۵۸ نفر گرفتار حوادث ناشی از برف و کولاک و دو نفر نیز گرفتار سیل شده بودند.
وی با اشاره به بارندگی ۱۵ میلیمتری اخیر در خراسان جنوبی گفت: در این راستا ۹ تیم متشکل به مناطق مربوطه اعزام شدند.
وی گفت: در عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک ۳۰ نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات امدادی پرداختند.
محمدپورادامه داد: در این عملیات سه آمبولانس اعزام و چهار مورد عملیات رهاسازی انجام شده است.
وی سرعت عمل امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمرخراسان جنوبی را در رسیدن به صحنه حوادث بسیار عالی دانست و افزود: میانگین حضور در صحنه حوادث یادشده از زمان اطلاع به هلال احمر تا حضور در صحنه پنج دقیقه و ۳۰ ثانیه بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی مجموع حوادث به وقوع پیوسته در ۲۴ ساعت گذشته را شش مورد اعلام کرد و گفت: در این ارتباط یک حادثه برف و کولاک،دو حادثه جاده ای، یک حادثه سیل و آبگرفتگی و یک حادثه شهری گزارش شده است.۶۶۵/۱۱۰


واحد مرکزی خبر

زمین لرزه بابامنیر بدون خسارت

شیراز/ واحد مرکزی خبر / اجتماعی
زمین لرزه بابامنیر ممسنی خساراتی نداشت .
جواد هاشمی فرماندار شهرستان ممسنی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده ، زمین لرزه ظهر امروز این شهر خسارتی نداشت.
به گزارش شبکه لرزه نگاری شیراز وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، زمین لرزه ای به قدرت ۳ ریشتر ساعت یک و ۳۰ دقیقه و۵۲ثانیه در عمق ۱۱کیلومتری زمین در ۴۱کیلومتری بابا منیر به وقوع پیوست .
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در ۱۵۸ کیلومتری غرب شیراز واقع است.
۰۰۰۲


ایرنا

دوره های امداد و کمک های اولیه در ۵۰ موسسه غیر دولتی برگزار می شود

تهران بزرگ – معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: دوره های آموزش امداد و کمک های اولیه از این پس در ۵۰ موسسه غیردولتی، رفاهی، آموزشی و درمانی در استان تهران برگزار می شود.

ˈعلی جوادیˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برگزاری این دوره ها بر اساس تفاهم نامه منعقده معاونت داوطلبان هلال احمر استان تهران با مراکز مذکور انجام می شود.
وی اظهار کرد: با توجه به ضرورت افزایش سطح آمادگی جهت مقابله با بلایا و حوادث طبیعی، دوره های کمک های اولیه و امداد ویژه مناطق مختلف در قالب طرح های داوطلبانه برگزار می شود.
جوادی افزود: در این دوره های آموزشی کارکنان موسسات غیردولتی با مباحث مربوط به امداد و کمک های اولیه، انواع ضربه ها و آسیب دیدگی ها همچون زخم ها، خونریزی ها، شکستگی ها و ضربه به سر، پانسمان و بانداژ، آتل بندی و نحوه برخورد با مصدوم آشنا می شوند.
وی یادآور شد: راه های کاهش خونریزی، نحوه انتقال مصدوم بدون آسیب دیدگی بیشتر به فرد حادثه دیده، انواع خفگی ها و نحوه برخورد با آن، احیای قلبی – ریوی نیز از دیگر مباحث مطرح در این دوره های آموزشی است.
تهرام/۱۳۹۱ / ۱۳۹۶


ایرنا

نخستین دوره آموزش نجات در سیلاب در شهرستان های استان تهران برگزارشد

تهران بزرگ – معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: نخستین دوره آموزشی نجات در سیلاب در شهرستان های استان تهران برگزار شد.

ˈشاهین فتحیˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دوره آموزشی ویژه امدادگرانی که آموزش همگانی را گذرانده اند و پس از برگزاری پیش آزمون و آزمایش آمادگی جسمانی برگزار شده است.
وی اظهار کرد: مخاطرات ثانویه از سیلاب، شرح وظایف نجاتگر سیلاب، عملیات نجات و چگونگی آن، اصول و تجهیزات نجات در سیلاب، مروری بر مباحث کمک های اولیه و غرق شدگی از مباحث مطرح در این دوره آموزشی بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران افزود: در این دوره آموزشی امدادگران با مباحث مربوط به رها سازی مصدوم و عملیات CPR، حمل و انتقال مصدوم با قایق و طناب، روش نجات افراد از سیلاب و ایمنی صحنه توسط امدادگران نیز آشنا شدند.
فتحی گفت: این دوره آموزشی در آبهای راکد و نیز آبهای خروشان رودخانه برای آمادگی بیشتر امدادگران با سیلاب و نحوه برخورد با آن برگزار شده است.
وی یادآور شد: از این امدادگران پس از برگزاری آزمون پایان دوره و ارایه گواهینامه معتبر در عملیات های تخصصی نجات در سیلاب به منظور کاهش خسارات جانی استفاده می شود.
تهرام/۱۳۹۱/ ۱۳۹۶


اهل بیت (علیهم السلام)

رسیدگی به بیش از هزار آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده “زهان”

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر استان خراسان‌جنوبی از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به ۱۸۵۹ بیمار و آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده زهان خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ «مجیدرضا لطیفی» معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر استان خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، گفت: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعین به اردوگاه‌های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شده است، گفت: علاوه بر حضور تیم‌های درمانی، تیم حمایت‌های روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام شده که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده زهان خدمات مشاوره‌ای روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.
لطیفی افزود: بسته‌های بهداشتی نیز شامل مسواک، خمیردندان، شامپو و حوله نیز در بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان اظهار کرد: تیم‌های درمان اعزام شده به منطقه متشکل از یک پزشک، دو پرستار، و چهار تکنیسین فوریت‌های پزشکی بوده است.
…………….


مهر

بارش برف و باران در تایباد سیل به راه انداخت/آبرفتگی سه روستا

مشهد – خبرگزاری مهر: رئیس جمعیت هلال احمر تایباد گفت: بارش برف و باران موجب وقوع سیل و آبگرفتگی سه روستا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا صیادی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سیل موجب تخریب محل نگهداری گوسفندان یکی از روستائیان و تلف شدن تعدادی از گوسفندان وی شداظهارکرد: توسط امدادگران پس از وقوع سیل عملیات تخلیه آب از منازل روستائیان انجام شد.
وی افزود: با توجه به هشدارهایی که از قبل به هلال احمر اعلام شده بود از ظهر چهارشنبه دو تیم از امدادگران هلال احمربصورت آماده باش در محل جمعیت هلال احمر مستقر شدند که پس از اعلام اولین حادثه به محل های مورد نظر اعزام شدند.
وی افزود: همچنین برف و کولاک باعث لغزندگی و کندی تردد در جاده تایباد به خواف شد و در گردنه های دردوی  با عث بوجود آمدن مشکلات فنی برای چندین تریلر گردید که با حضور نیروهای امدادی مشکل مرتفع گردید.
وی همچنین گفت : با توجه به گستردگی منطقه انتظار می رود که درزمان بروز حوادث همه اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان جهت هماهنگی های لازم درمحل مدیریت بحران حضور داشته باشند وامکانات وتجهیزات خود را در اختیاریگان های عملیاتی قرار دهند۰
صیادی از حضور معاون فرمانداری و بخشدار مرکزی و خبرنگار خبرگزاری مهر  که از ابتدای وقوع حادثه تا پایان در محل اتاق بحران جمعیت هلال احمر حضور یافتند تشکر کرد.


مهر

دامادی اعلام کرد: واردات بی رویه مرکبات به کشور نگران کننده است

ساری – خبرگزاری مهر: عضو مجمع نمایندگان مازندران از روند افزایشی واردات بی رویه مرکبات به کشور در فصل برداشت این محصول ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد دامادی ظهر پنجشنبه در همایش تجلیل از خیران و داوطلبان جمعیت هلال احمر مازندران در ساری افزود: متاسفانه این اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در فصل برداشت مرکبات، ضربه مهلکی به باغداران مرکبات اقصی نقاط کشور خصوصا شمال وارد می آورد.
وی با بیان اینکه مازندران همواره در معرض خطرحوادث غیر مترقبه قرار دارد، افزود: مازندران فقر پنهانی بوده که در دریا و خشکی نهفته شده است.
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی گفت:  طرحی در مجلس داریم که با سو مدیریت و برداشت بی رویه  جنگل جلوگیری خواهد کرد.
دامادی افزود: فقر و مظلومیت نمایندگان مازندرانی برای دفاع از حقوق شهروندان در مجلس شورای اسلامی مشهود است.
عضوشورای عالی جمعیت هلال احمر کشور در ادامه  از رشد ۶۲ درصدی افزایش  جمعیت داوطلب در کشور خبر داد و افزود: اولویت جذب  نیروی انسانی در هلال احمرکشور با داوطلبان است.
وی بیان داشت: در حال حاضر ۷۰۰ هزار  داوطلب با جمعیت هلال احمر کشور همکاری می کنند.


خبرآنلاین

برپایی ۲ هزار تخته چادر در مناطق زلزله‌زده زهان

سایر مطالب – فارس نوشت:
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط این نهاد خبر داد.
محمدرحیم شهریاری صبح امروز در جمع مسئولان اجرایی خراسان جنوبی اظهار کرد: تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ تخته پتو بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
وی ادامه داد: ۴۳۵ بسته بهداشتی،۴۰۰ ست انواع ظروف و ۴۰۰ عدد والر از طرف امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر استان در این مناطق بین مردم زلزله‌زده توزیع شده است که این اقدامات از دیگر فعالیت‌های این مجموعه تا امروز برای مناطق زلزله‌زده بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: تاکنون مواد غذایی شامل روغن، برنج، شکر، چای، حبوبات و قند به میزان ۸ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
شهریاری افزود: ۱۰ هزار و ۳۳۶ عدد قوطی انواع کنسروجات و ۵ هزار قرص نان نیز در بین مردم زلزله‌زده منطقه زهان توزیع شده است.
وی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی یادآور شد: در پی تماس‌های مکرر مردم نوعدوست و خیر از سراسر کشور مبنی بر ارائه کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان منطقه زهان نیز جمعیت هلال احمر استان شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت را به منظور جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردمی اعلام می‌دارد.
شهریاری گفت: مردم خیر و نوعدوست استان و هموطنان سراسر کشور می‌توانند به منظور کمک به زلزله‌زدگان زهان کمک‌های نقدی خود را از شعب بانک ملت سراسر استان و کشور به این شماره حساب به نام جمعیت هلال احمر واریز کنند.
وی اضافه کرد: پایگاه‌های ثابت داوطلبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز آماده دریافت کمک‌های نقدی مردم برای آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده هستند.
۳۰۱۲۸۲


فارس

عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر کشور خبر داد رشد ۶۲ درصدی جمعیت داوطلبان هلال احمر کشور

خبرگزاری فارس: عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر از رشد ۶۲ درصدی جمعیت داوطلبان هلال احمر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد دامادی پیش از ظهر امروز در همایش اعضای جمعیت داوطلبان هلال احمر مازندران اظهار داشت: در بحث جمعیت داوطلب در هلال احمر کشور حدود ۶۲ درصد رشد داشتیم.
وی در ادامه به بخشی از مشکلات موجود در مازندران اشاره کرد و بیان داشت: مازندران با توجه به مسافر خیز بودن و برخی مواهب طبیعی خدادادی در معرض خطر قرار دارد.
این مسئول اضافه کرد: زیرساخت‌های عمرانی در مازندران دچار مشکل است.
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی در ادامه به بحث نابودی جنگل‌های مازندران اشاره کرد و گفت: جنگل مازندران با سوء مدیریت در حال کچل شدن است و به همین منظور طرحی را در مجلس برای جلوگیری از نابودی جنگل ارائه شد و این طرح نیز به شدت پیگیری می‌شود.
وی از اقدامات انجام شده در حوزه هلال احمر برای مازندران به تهیه چند دستگاه اتومبیل برای هلال احمر مازندران اشاره کرد و گفت: هلال احمر مازندران در بحث ارتباطات دچار مشکل بود که با رایزنی‌های انجام شده چند دستگاه اتومبیل در اختیار این ارگان قرار گرفت.
عضو مجمع نمایندگان مازندران در ادامه با اشاره به برخی مشکلات کلی استان مازندران از جمله نبود کمربندی مناسب در نکا، ساری، نداشتن بیمارستان مناسب در نوشهر، نبود امکانات پروازی مناسب در غرب مازندران را جزو ضعف زیرساخت‌های اساسی مازندران عنوان کرد و تاکید کرد: نبود این زیرساخت‌ها در استان جز ضعف همه ما است و باید دست به دست هم بدهیم و با وحدت نسبت به برطرف شدن مشکلات اساسی در استان کمک کنیم.
دامادی در ادامه به موضوع حادثه پیرانشهر اشاره کرد و گفت: به وزیر آموزش و پرورش اعلام کردم که اگر به دلیل این اشتباه جلوی ملت سر تعظیم فرود نیاورید در دستگاه قضایی از شما شکایت می‌کنم.
وی ادامه داد: این فرهنگ بسیجی است و ما این فرهنگ را به تاسی از پیر جماران یاد گرفتیم که با هیچ کس جز ولایت فقیه عهد و اخوت نمی بندیم.


فارس

در ۲۴ ساعت گذشته صورت گرفت امدادرسانی به ۶۰ حادثه‌دیده سیل و برف در خراسان جنوبی

خبرگزاری فارس: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امدادرسانی امدادگران هلال احمر به ۶۰ نفر از حادثه‌دیدگان سیل، برف و کولاک در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مهدی محمدپور ظهر امروز در جمع مدیران جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به اینکه ۱۴ سال است که خراسان جنوبی با خشکسالی‌های پی در پی و مخرب دست و پنجه نرم می‌کند اما در ۲۴ ساعت گذشته بارندگی شدیدی این استان را در برگرفت که سبب سیل گرفتگی برخی مناطق شد.
وی به بارندگی ۱۵ میلیمتری در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۰ حادثه‌دیده در سیل، برف و کولاک امدادرسانی کردند که از این تعداد ۵۸ نفر گرفتار در حوادث برف و کولاک و دو نفر نیز گرفتار سیل شده بودند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه ۹ تیم عملیاتی امداد و نجات به مناطق مختلف استان اعزام شدند، تصریح کرد: در عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک ۳۰ نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات امدادی پرداختند.
محمدپور ادامه داد: در این عملیات‌ها سه آمبولانس اعزام شده و چهار مورد عملیات رهاسازی انجام شده است.
وی، سرعت عمل امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی را در رسیدن به صحنه حوادث بسیار عالی دانست و افزود: میانگین حضور در صحنه حوادث یاد شده از زمان اطلاع به هلال احمر تا حضور در صحنه ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی مجموع حوادث به وقوع پیوسته در ۲۴ ساعت گذشته را شش مورد اعلام کرد و گفت: یک حادثه برف و کولاک، دو حادثه جاده‌ای، یک حادثه سیل و آبگرفتگی و یک حادثه شهری گزارش شده است.


فارس

به منظور یاری‌رسانی به بیماران نیازمند و صعب‌العلاج بازارچه خیریه عاشورایی در بهبهان برپا شد

خبرگزاری فارس: گروه داوطلب جمعیت هلال احمر بهبهان به منظور یاری‌رسانی به بیماران نیازمند و صعب‌العلاج، بازارچه خیریه عاشورایی در بهبهان برپا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهبهان، گروه داوطلب جمعیت هلال احمر این شهرستان به منظور یاری‌رسانی و کمک‌های مالی به بیماران نیازمند و صعب‌العلاج اقدام به برپایی بازارچه خیریه عاشورایی کرده است.
در این بازارچه خیریه که برای دومین سال متوالی در بهبهان برگزار شده است، اقلام متنوعی از اجناس خوراکی، بهداشتی و پوشاک به معرض فروش گذاشته شده است.
عواید فروش محصولات این بازارچه به نفع بیماران نیازمند و بیمارانی که بیماری‌های صعب‌العلاجی دارند، هزینه خواهد شد.
این بازارچه به مدت یک هفته در جلوی درب آستان مقدس امامزاده حیدر(ع) دایر بوده و خیرانی که قصد خرید از بازارچه دارند می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر و ۱۵ تا ۲۰ شب به این مکان مراجعه کنند.
همچنین در طول روزهای برپایی بازارچه خیریه، مسابقاتی نیز برگزار شده و هدایایی به قید قرعه به برندگان اعطا می‌شود.


نسیم‎آنلاین

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از اهدای ۱۴۰ بخاری برقی توسط یک خیر به مردم زلزله‌زده “زهان” خبر داد/ “شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت در سراسر کشور برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده اعلام شده است”

محمدرحیم شهریاری در گفتگو با «نسیم» افزود: هموطنان استانی که قصد کمک غیرنقدی دارند می‌توانند با مراجعه به شعب هلال احمر در منطقه زندگی خود کمک‌های خود را به مناطق زلزله‌زده ارسال کنند. وی با اشاره به بارندگی روز گذشته در منطقه افزود: این بارندگی مشکل حادی را به وجود نیاورده است. وی از پیگیری شهربازی سیار برای کودکان روستاهای حسین‌آباد و شاج خبر داد و اظهار داشت: همچنین پیگیری تأمین لوازم‌التحریر تمامی دانش‌آموزان از معاون جوانان جمعیت هلال احمر هستیم. تاکنون ۴۰۰۰ البسه بین مردم مناطق زلزله‌زده در دو مرحله توزیع شده است.


باشگاه خبرنگاران

بیرجند/ برپایی ۲ هزار تخته چادر در مناطق زلزله‌زده زهان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط این نهاد خبر داد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران بیرجند؛ محمدرحیم شهریاری در جمع مسئولان اجرایی خراسان جنوبی اظهار کرد: تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ تخته پتو بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
وی ادامه داد: ۴۳۵ بسته بهداشتی،۴۰۰ ست انواع ظروف و ۴۰۰ عدد والر از طرف امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر استان در این مناطق بین مردم زلزله‌زده توزیع شده است که این اقدامات از دیگر فعالیت‌های این مجموعه تا امروز برای مناطق زلزله‌زده بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: تاکنون مواد غذایی شامل روغن، برنج، شکر، چای، حبوبات و قند به میزان ۸ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
شهریاری افزود: ۱۰ هزار ۳۳۶ عدد قوطی انواع کنسروجات و ۵ هزار قرص نان نیز در بین مردم زلزله‌زده منطقه زهان توزیع شده است.
وی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی یادآور شد: در پی تماس‌های مکرر مردم نوعدوست و خیر از سراسر کشور مبنی بر ارائه کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان منطقه زهان نیز جمعیت هلال احمر استان شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت را به منظور جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردمی اعلام می‌دارد.
شهریاری گفت: مردم خیر و نوعدوست استان و هموطنان سراسر کشور می‌توانند به منظور کمک به زلزله‌زدگان زهان کمک‌های نقدی خود را از شعب بانک ملت سراسر استان و کشور به این شماره حساب به نام جمعیت هلال احمر واریز کنند.
وی اضافه کرد: پایگاه‌های ثابت داوطلبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز آماده دریافت کمک‌های نقدی مردم برای آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده هستند./س


آنا

برگزاری مانور امداد و نجات زلزله در دانشگاه آزاد شهرضا/ارتقای سطح امدادی دانشجویان در حوادث

خبرگزاری آنا: مانور امداد و نجات زلزله در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا با هدف ارتقای سطح امدادی دانشجویان در حوادث مختلف و آشنایی آنها با عملکرد هلال احمر انجام شد.
به گزارش خبرنگار آنا، به همت کانون دانشجوئی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا و مشارکت هلال احمر ، آتش نشانی ، نیروی انتظامی ، اورژانس ، پلیس راهور و ۱۱۰ شهرستان شهرضا مانور امداد و نجات در زلزله در محوطه دانشگاه برگزار شد.
این مانور به صورت عملیات میدانی در حضور دانشجویان و مسئولین دانشگاه با هدف آموزش میدانی _ بررسی عملکرد سازمانهای مرتبط با حوادث غیر مترقبه – آشنایی بیشتر دانشجویان با عملکرد هلال احمر و ارتقای سطح امدادی دانشجویان در حوادث مختلف انجام شد.
تیم های عملیاتی این مانور با مشارکت دانشجویان پسر و دختر عضو کانون هلال احمر ابتدا به صورت نمادین برای ارزیابی و گزارش آتش سوزی و تخریب دو باب ساختمان و مصدومیت و فوت چند نفر وارد منطقه مانور شدند و پس از ارسال گزارش و تشکیل جلسه مدیریت بحران شهرستان عملیات امداد و نجات را بر اساس شرح وظایف سازمانهای مرتبط با حوادث در حضور دانشجویان اجرا کردند.
گفتنی است در این مانور تعدادی از دانشجویان دختر و پسر داوطلبانه با کمک نیروهای امدادی هلال احمر ارتفاع بیست متری یکی از ساختمانهای دانشگاه تا سطح زمین را با ابزار امدادی طی کردند.
انتهای پیام/ع


پانا

خسارت ۲۰۰۰ میلیارد تومانی حوادث غیر مترقبه در اردبیل مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل ازخسارت ۲۰۰۰ میلیارد تومانی حوادث غیر مترقبه در اردبیل خبرداد

خبرگزاری پانا: مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: از سال ۷۴ تاکنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان خسارت به استان اردبیل وارد شده است.

وی افزود: در این راستا بیش از ۱۷ آمبولانس و هشت دستگاه خودروی ست امداد و نجات و ۱۲ وانت امدادی در خدمت شهروندان استان خواهد بود که در سطح کشور نیز بیش از ۱۷ دستگاه بالگرد در خدمت مردم خواهد بود.

اسلامی در خصوص حضور نیرو‌های جمعیت هلال‌احمر و پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای نیز ابراز داشت: در زمستان امسال در طرح زمستانی و مدیریت بحران بیش از ۱۱ پایگاه ثابت جمعیت هلال‌احمر، یک پایگاه موقت، پنج پایگاه سیار با ۴۰۰ نجاتگر و ۵۰ نفر پرسنل جمعیت هلال‌احمر استان در خدمت مردم و جاده‌ها خواهند بود.


فارس

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد رسیدگی به ۱۸۰۰ آسیب دیده در منطقه زلزله‌زده زهان

خبرگزاری فارس: معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: تیم درمان اضطراری جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تاکنون به یک‌هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده زهان خدمات ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مجیدرضا لطیفی ظهر امروز در جمع مدیران جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: تیم درمان اضطراری جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تاکنون به یک‌هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده زهان رسیدگی و خدمات ارائه کرد.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، ادامه داد: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعه‌کنندگان به اردوگاه‌های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز در منطقه زلزله‌زده زهان برپا شد.
لطیفی افزود: علاوه بر حضور تیم‌های درمانی نیز تیم حمایت‌های روانی و بهداشت باروری به منطقه اعزام شدند که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب دیدگان مناطق زلزله‌زده زهان خدمات مشاوره‌ای، روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.
وی اظهار کرد: بسته‌های بهداشتی نیز شامل مسواک، خمیر دندان، شامپو و حوله نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.


فارس

معاون هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد وارد عمل شدن گروه‌های داوطلبی هلال احمر در مناطق زلزله‌زده زهان

خبرگزاری فارس: معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: فعالیت تیم‌های چهارگانه داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در مناطق زلزله‌زده زهان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، رضا قاسمی ظهر امروز در جمع داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: از ابتدای وقوع زمین لرزه در زهان اعضای داوطلب هلال احمر در مناطق زلزله‌زده حضوری فعال داشتند.
وی ادامه داد: پخت روزانه یک‌هزار و ۵۰۰ قرص نان در نانوایی سیار مستقر در روستای عباس‌آباد بخش زهان یکی از بارزترین خدمات حضور داوطلبان در این مناطق بوده است.
معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به گذشت یک هفته از وقوع زمین لرزه و اتمام کار اسکان اضطراری آسیب‌دیدگان تصریح کرد: تیم‌های حمایت، هدایت، مشارکت و مهارت به منظور ارائه خدمات داوطلبانه و رایگان به منطقه اعزام می‌شوند.
قاسمی، نقش تیم مهارت داوطلبان در مناطق زلزله‌زده را مهم عنوان کرد و افزود: تیم‌های مهارت متشکل از اعضای داوطلب صاحب فن و مهارت خاص هستند که عمومأ برای کمک به تسریع بازسازی به مناطق زلزله‌زده اعزام می‌شوند.
وی اظهار کرد: نانوایان و پزشکان حاضر در منطقه زلزله‌زده زهان از مهم‌ترین این تیم‌ها به شمار می‌رود.
معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی به نقش گروه مشارکت و هدایت در مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و گفت: این‌ تیم‌ها نیز پس از بررسی منطقه به آموزش مهارت‌های زندگی و نیازهای اجتماعی خانواده‌های آسیب دیده می‌پردازد.
قاسمی یادآور شد: جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ۱۰ هزار و ۵۰۰ عضو داوطلب دارد که در ۲۴ خانه و پایگاه داوطلبی سراسر استان به ارائه خدمات بشردوستانه می پردازند.


ایسنا

آغاز فعالیت تیم‌های ۴ گانه داوطلبان در مناطق زلزله‌زده زهان

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از آغاز فعالیت تیم‌های ۴ گانه داوطلبان در مناطق زلزله‌زده خبر داد.
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، رضا قاسمی با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین لرزه در زهان اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر در مناطق زلزله زده حضوری فعال داشتند، گفت: پخت روزانه ۱۵۰۰ قرص نان در نانوایی سیار مستقر در روستای عباس آباد بخش زهان یکی از بارزترین حضور داوطلبان در این مناطق بوده است.
رضا قاسمی با اشاره به گذشت یک هفته از وقوع زمین لرزه و اتمام کار اسکان اضطراری آسیب دیدگان گفت: تیم های حمایت، هدایت، مشارکت و مهارت به منظور ارائه خدمات داوطلبانه و رایگان به منطقه اعزام خواهند شد.
وی بر نقش تیم مهارت داوطلبان در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: تیم‌های مهارت متشکل از اعضای داوطلب صاحب فن و مهارت خاص هستند که عمومأ برای کمک به تسریع بازسازی به مناطق زلزله زده اعزام می‌شوند.
قاسمی نانوایان و پزشکان حاضر در منطقه را از مهم‌ترین این تیم‌ها برشمرد.
معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر در ادامه به نقش گروه مشارکت و هدایت در مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: این تیم‌ها نیز پس از بررسی منطقه به آموزش مهارت‌های زندگی و نیازهای اجتماعی خانواده‌های آسیب دیده می‌پردازد.
قاسمی ادامه داد: از مهم‌ترین تیم‌های داوطلبانه جمعیت هلال احمر می‌توان به تیم حمایت اشاره کرد که از تمکن مالی برخوردار بوده و از امروز که شماره حساب واریز وجوه نقدی مردم به شماره ۹۹۹۹۹ بانک ملت نزد شعب سراسر کشوربه آسیب دیدگان اعلام شده به حمایت از این افراد می‌پردازد.
جمعیت هلال احمر استان خراسان جنوبی ۱۰ هزارو ۵۰۰ عضو داوطلب دارد که در ۲۴ خانه و پایگاه داوطلبی سراسر استان به ارائه خدمات بشر دوستانه می‌پردازد.


ایرنا

هزار نفر زلزله زده تحت درمان اضطراری قرار گرفتند

بیرجند – معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ˈمجید رضا لطیفیˈ افزود: از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند.
وی گفت: خدمات دارویی هلال احمر به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعان به اردوگاه های درمان اضطراری ارایه شده است.
وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شد، گفت: علاوه بر حضور تیمهای درمانی ، تیم حمایتهای روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام و موفق شدند.
وی اظهار داشت: این تیمها به ۱۷۳ نفر از آسیب دیدگان مناطق زلزله زده زهان خدمات مشاوره ای روانشناسی و حمایت روانی ارایه کردند.
لطیفی افزود: تاکنون تعداد زیادی بسته های بهداشتی شامل مسواک، خمیردندان، شامپو و حوله بین آسیب دیدگان توزیع شده است.
وی گفت: تیمهای درمان اعزام شده به منطقه متشکل از یک پزشک، دو پرستار و چهار تکنسین فوریتهای پزشکی بوده است.۶۶۶/۱۱۰


ایسنا

در ۲۴ ساعت گذشته صورت گرفت؛ امدادرسانی به ۶۰ نفر از حادثه‌دیدگان سیل، برف و کولاک در خراسان جنوبی

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امدادرسانی امدادگران هلال احمر به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان برف و کولاک در خراسان جنوبی خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، مهدی محمدپور با اشاره به اینکه ۱۴ سال است که با خشکسالی‌های پی در پی و مخرب دست و پنجه نرم می کند، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته بارندگی شدیدی خراسان جنوبی را در برگرفت که سبب سیل گرفتگی برخی مناطق شد.
وی به بارندگی ۱۵ میلیمتری در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۰ حادثه دیده که در سیل، برف و کولاک گرفتار شده بودند، امدارسانی کردند که از این تعداد ۵۸ نفر گرفتار در حوادث برف و کولاک و ۲ نفر نیز گرفتارسیل شده بودند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی به اعزام ۹ تیم عملیاتی امداد و نجات اشاره کرد و گفت: در عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک ۳۰ نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات امدادی پرداختند.
محمدپورادامه داد: در این عملیات‌ها ۳ آمبولانس اعزام شده و ۴ مورد عملیات رهاسازی انجام شده است.
وی سرعت عمل امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمرخراسان جنوبی را در رسیدن به صحنه حوادث بسیار عالی دانست و افزود: میانگین حضور در صحنه حوادث یادشده از اطلاع به هلال احمر تا حضور در صحنه ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی مجموع کل حوادث به وقوع پیوسته در ۲۴ ساعت گذشته را ۶ مورد اعلام کرد و گفت: یک حادثه برف و کولاک، دو حادثه جاده‌ای، یک حادثه سیل و آبگرفتگی و یک حادثه شهری گزارش شده است.
امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل، برف و کولاک در خراسان جنوبی
امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل، برف و کولاک در خراسان جنوبی
امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل، برف و کولاک در خراسان جنوبی


ایرنا

ادارات گنبدکاووس آماده مقابله با حوادث احتمالی زمستان باشند

گنبدکاووس – معاون برنامه ریزی و عمرانی فرماندار گنبدکاوس برلزوم آمادگی ادارات و نهادهای عضو ستاد بحران این شهرستان برای مقابله با حوادث و بحران های احتمالی فصل زمستان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈنورمحمد جعفریˈ روز پنج شنبه درکارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی این شهرستان، گفت: غالبا درفصل زمستان برخی حوادث و مشکلات درحوزه نهادهای خدماتی رخ می دهد که ادارات و نهادهای متولی و نیز اورژانس، شهرداری و هلال احمر باید آمادگی لازم برای مقابله با این حوادث و رفع آن در اسرع وقت را داشته باشند.
وی همچنین باتاکید برضرورت آموزش همگانی امداد و نجات و مقابله با حوادث احتمالی به شهروندان و اصناف و مشاغل پرخطر و نیز دانش آموزان، افزود: آموزش و پرورش، آتش نشانی، نیروی مقاومت بسیج و هلال احمر باید در ارائه این آموزش ها تلاش مضاعف داشته باشند.
جعفری همچنین باتاکید برضرورت استقرار یک دستگاه آمبولانس جهت انتقال و جابجایی زنان باردار در دهستان ˈکرندˈ، از آموزش و پرورش و کمیته امداد این شهرستان نیز خواست به فکر سیستم گرمایشی جایگزین و پشتیبان برای اقشار کم درامد و آسیب پذیر و مدارس درصورت بروز حوادث احتمالی درفصل زمستان باشند.
رییس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس نیز در این جلسه با اشاره به آغاز طرح امداد و نجات زمستانه این جمعیت از آمادگی نیروهای امدادرسان در برخورد با برف و کولاک خبر داد.
ˈاصغر نودهیˈ همچنین با اشاره به غیرمقاوم بودن بخشی از منازل مسکونی در شهر و مناطق روستایی، گفت: جمعیت هلال احمر گنبدکاووس آمادگی لازم جهت ارائه آموزش های امداد و نجات به شهروندان و روستاییان را با همکاری آموزش و پرورش و ناحیه مقاومت بسیج دارد.
دراین جلسه مسوولان ادارات برق، گاز، آب و فاضلاب شهری، اورژانس ۱۱۵، آتش نشانی و ناحیه مقاومت بسیج گنبدکاووس از آمادگی خود برای مقابله باحوادث و بحران های احتمالی در فصل زمستان خبر دادند.
شهرستان گنبدکاووس بابیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.


ایسنا

رسیدگی به بیش از هزار آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده “زهان”

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر استان خراسان‌جنوبی از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به ۱۸۵۹ بیمار و آسیب‌دیده در منطقه زلزله‌زده زهان خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌جنوبی، مجیدرضا لطیفی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، گفت: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعین به اردوگاه‌های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شده است، گفت: علاوه بر حضور تیم‌های درمانی، تیم حمایت‌های روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام شده که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده زهان خدمات مشاوره‌ای روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.
لطیفی افزود: بسته‌های بهداشتی نیز شامل مسواک، خمیردندان، شامپو و حوله نیز در بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان اظهار کرد: تیم‌های درمان اعزام شده به منطقه متشکل از یک پزشک، دو پرستار، و چهار تکنیسین فوریت‌های پزشکی بوده است.


شبستان

رسیدگی به بیش از هزار آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان

معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از رسیدگی تیم درمان اضطراری هلال احمر به هزار و ۸۵۹ بیمار و آسیب دیده در منطقه زلزله زده زهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، مجیدرضا لطیفی با اشاره به اینکه از این تعداد ۹۰۵ نفر به صورت سرپایی ویزیت شدند، گفت: خدمات دارویی هلال احمر نیز به صورت رایگان به ۷۳۲ نفر از مراجعین به اردوگاه های درمان اضطراری هلال احمر ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، وی با اشاره به اینکه درمانگاه اضطراری هلال احمر از ساعت ۲۳ شب حادثه به صورت فعال و داوطلبانه با حداقل تجهیزات مورد نیاز برپا شده است، افزود: علاوه بر حضور تیم های درمانی، تیم حمایت های روانی و بهداشت باروری نیز به منطقه اعزام شده که توانستند به ۱۷۳ نفر از آسیب دیدگان مناطق زلزله زده زهان خدمات مشاوره ای روانشناسی و حمایت روانی ارائه کنند.

لطیفی افزود: بسته های بهداشتی نیز شامل مسواک، خمیردندان، شامپو و حوله نیز در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.

امدادرسانی به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک در خراسان جنوبی
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امدادرسانی امدادگران هلال احمر به ۶۰ نفر از حادثه دیدگان برف و کولاک در خراسان جنوبی خبر داد.

مهدی محمدپور با اشاره به اینکه ۱۴ سال است که با خشکسالی‌های پی در پی و مخرب دست و پنجه نرم می کند، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته بارندگی شدیدی خراسان جنوبی را در برگرفت که سبب سیل گرفتگی برخی مناطق شد.

وی به بارندگی ۱۵ میلیمتری در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۰ حادثه دیده که در سیل، برف و کولاک گرفتار شده بودند امدارسانی کردند که از این تعداد ۵۸ نفر گرفتا در حوادث برف و کولاک و ۲ نفر نیز گرفتار سیل شده بودند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی به اعزام ۹ تیم عملیاتی امداد و نجات اشاره کرد و گفت: در عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل، برف و کولاک ۳۰ نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات امدادی پرداختند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، محمدپور ادامه داد: در این عملیات‌ها ۳ آمبولانس اعزام شده و ۴ مورد عملیات رهاسازی انجام شده است.

وی سرعت عمل امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمرخراسان جنوبی را در رسیدن به صحنه حوادث بسیار عالی دانست و خاطرنشان کرد: میانگین حضور در صحنه حوادث یادشده از اطلاع به هلال احمر تا حضور در صحنه ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه بوده است.


فارس

از صبح امروز دور برگشت لیگ برتر هاکی سالنی کشور به میزبانی نقده آغاز شد

خبرگزاری فارس: دور برگشت لیگ برتر هاکی سالنی کشور در گروه ب از صبح امروز به میزبانی نقده آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه دور برگشت هفتمین دوره لیگ برتر هاکی سالنی باشگاه‌های کشور صبح امروز در گروه ب به میزبانی نقده آغاز شد.

دور برگشت مسابقات گروه الف نیز از ۲۹ آذر تا اول دی با شرکت ۶ تیم در گچساران برگزار می‌شود.
در این گروه تیم‌های نفت و گاز گچساران، شهرداری اراک و هیئت هاکی ایلام اول تا سوم شدند و تیم‌های هیئت هاکی سمنان، تبلیغات برتر فارس و هلال احمر کرمان در جایگاه‌های بعدی ایستادند.
پس از پایان دور برگشت تیم‌های اول و دوم هر گروه به مرحله بعدی صعود می‌کنند.


شبستان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ فعالیت ۲ گروه واکنش سریع در استان مرکزی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی از فعالیت ۲ گروه واکنش سریع با ۶۶ نفر عضو مرد در این استان خبر داد.

مرتضی سلیمی٬ مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی٬ در گفتگو با خبرنگار شبستان در اراک با اعلام این خبر٬ گفت:سهمیه تشکیل گروه واکنش سریع این استان یک تیم بوده است و وضعیت گروه های واکنش سریع این استان بسیار مطلوب ارزیابی شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی تقویت گروه های واکنش سریع را از اولویت های هلال احمر استان مرکزی دانست و افزود: برنامه های ویژه ای برای تقویت بیش از پیش این گروه ها در نظر گرفته شده است.
سلیمی اضافه کرد: این استان در تشکیل گروه واکنش سریع جزو اولین استان های کشور بوده و تاکنون فعالیت های آن توفیقات چشمگیری داشته است.
وی با بیان اینکه این گروه ها نقش بسیار موثری در کمک رسانی به زمان های بحران و حوادث دارند٬ اظهار کرد: همه اعضای این ۲ گروه تخصص های لازم در خصوص رشته های جاده، کوهستان، سیلاب و کمک های اولیه را فرا گرفتند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی اضافه کرد: به منظور تقویت تخصص هر چه بیشتر این گروه ها، دوره های بازآموزی این رشته ها به طور مستمر برای اعضا برگزار می شود.
سلیمی در پایان تصریح کرد: «علی نجفی» و «میثم فرامرزی» دو مربی گروه های واکنش سریع کشور از این استان هستند که آموزش اعضا را برعهده دارند.


مهر

با هدف ارتقای آمادگی/ مانور بزرگ امداد و نجات جاده ای در خلخال برگزار شد

خلخال – خبرگزاری مهر: مانور بزرگ امداد و نجات جاده ای در زمستان و مدیریت بحران با حضور دستگاه های اجرایی، خدماتی و امدادگران استان در خلخال برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرپرست فرمانداری خلخال ظهر پنج شنبه در مراسم حاشیه مانور امداد و نجات خلخال تصریح کرد: هدف از اجرای این مانور آشنایی امدادگران با وضعیت بحران و امداد و نجات جاده ای در زمستان است.
هوشنگ محمدی با اشاره به موقعیت اقلیمی شهرستان خلخال و تردد سنگین رانندگان در فصل زمستان و راهبندان متذکر شد: آمادگی امدادگران به منظور مقابله با بحرانهای زمستانی در این شهرستان ضروری است.
وی با بیان اینکه هلال احمر استان آمبولانس، ست نجات و نیروهای آموزش دیده را در اختیار گروههای مدیریت بحران خلخال قرار داده است، متذکر شد: برگزاری مانور فرصتی برای بازبینی اطلاعات و تجدید آمادگی جسمانی نیروهای امدادی است.
این مسئول تاکید کرد: در این مانور دستگاههای اجرایی دیگر از جمله شرکت نفت، گاز، مخابرات، بیمارستانها و اورژانسهای خلخال نیز آمادگی خود را نشان دادند تا در صورت وقوع حادثه و قطع ارتباط با روستاها کمکهای امدادی خود را به مناطق حادثه دیده برسانند.
محمدی معتقد است برای مدیریت بحران حوادث مشارکت تمامی دستگاههای اجرایی از ضرورت ویژه ای برخوردار است و در صورت کوتاهی یک دستگاه تلاشهای سایر نهادها به ثمر نمی رسد.


ایرنا

فعالیت گروه های داوطلبان هلال احمر خراسان جنوبی در زهان آغاز شد

بیرجند – معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از آغاز فعالیت گسترده تیمهای چهارگانه داوطلبان این جمعیت در مناطق زلزله زده زهان استان خبر داد.

ˈرضا قاسمیˈ در بازدید از منطقه زلزله زده زهان با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین لرزه در این منطقه اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر در مناطق زلزله زده حضوری فعال داشتند گفت: پخت روزانه ۱۵۰۰ قرص نان در نانوایی سیار مستقر در روستای عباس آباد یکی از بارزترین حضور داوطلبان در این مناطق بوده است.
قاسمی با اشاره به گذشت یک هفته از وقوع زمین لرزه و اتمام کار اسکان اضطراری آسیب دیدگان گفت: اعزام تیمهای داوطلبانه چهار گانه شامل حمایت ، هدایت، مشارکت و مهارت به منظور ارائه خدمات داوطلبانه و رایگان به منطقه آغاز شده است.
وی گفت: تیمهای مهارت متشکل از اعضای داوطلب صاحب فن و مهارت خاص است که عموما برای کمک به تسریع بازسازی به مناطق زلزله زده اعزام می شود.
معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، نانوایان و پزشکان حاضر در منطقه را از مهمترین این تیمها برشمرد.
قاسمی به نقش گروه مشارکت و هدایت داوطلبان این جمعیت در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: این تیمها پس از بررسی منطقه به آموزش مهارتهای زندگی و نیازهای اجتماعی خانواده های آسیب دیده می پردازد.
وی ادامه داد: از مهمترین تیم های داوطلبانه جمعیت هلال احمر می توان به تیم حمایت اشاره کرد که از تمکن مالی برخوردار بوده و از دیروز که شماره حساب واریز وجوه نقدی مردم به شماره ۹۹۹۹۹ بانک ملت نزد شعب سراسر کشور به آسیب دیدگان اعلام شده به حمایت از این افراد می پردازد.
وی گفت: جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ۱۰ هزارو ۵۰۰ عضو داوطلب دارد که در ۲۴ خانه و پایگاه داوطلبی سراسر استان به ارائه خدمات بشر دوستانه می پردازد.۶۶۵/۱۱۰


آریا

وقوع سیل باعث آبگرفتگی سه روستای تایباد شد

خبرگزاری آریا- غلامرضا صیادی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تایباد گفت : با توجه به هشدارهایی که از قبل به هلال احمر اعلام شده بود از ظهر چهارشنبه دوتیم از امدادگران هلال احمربصورت آماده باش در محل جمعیت هلال احمر مستقر شدند که پس از اعلام اولین حادثه به محل های مورد نظر اعزام شدند.
به گزارش خبرگزاری آریا، وقوع سیل باعث آبگرفتگی سه روستا شد که توسط امدادگران عملیات تخلیه آب ۸ خانوار از روستائیان عزیز انجام شد و تخریب محل نگهداری گوسفندان یکی از روستائیان باعث تلف شدن تعدادی از گوسفندان وی شد.
همچنین برف و کولاک باعث لغزندگی و کندی تردد در جاده تایباد به خواف گردید و در گردنه های دردوی  با عث بوجود آمدن مشکلات فنی برای چندین تریلر گردید که با حضور نیروهای امدادی مشکل مرتفع گردید.
وی همچنین گفت : با توجه به گستردگی منطقه انتظار می رود که درزمان بروز حوادث همه اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان جهت هماهنگی های لازم درمحل مدیریت بحران حضور داشته باشند وامکانات وتجهیزات خود را در اختیاریگان های عملیاتی قرار دهند۰
صیادی در پایان ازحضور معاونت فرمانداری و بخشدار مرکزی و از خبرنگار خبرگزاری آریا که از ابتدای وقوع حادثه تا پایان در محل اتاق بحران جمعیت هلال احمر حضور یافتند تشکر نمود


ایرنا

رئیس هلال احمر: طرح امداد و نجات زمستان هلال احمر ابرکوه آغاز شد

یزد- رئیس جمعیت هلال احمر ابرکوه گفت: طرح امداد و نجات زمستانی در محورهای مواصلاتی یزد به شیراز درمحور ابرکوه آغاز شد .

خلیل اکرمی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : این طرح ۱۰۳ روزه به منظور امداد رسانی به شهروندان در محورهای مواصلاتی از طریق ۲پایگاه ثابت مسجد بین راهی و جمعیت هلال احمر اجرا شده است.
وی گفت: در اجرای این طرح روزانه ۲۰ نجات گر هلال احمر، یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی امدادی رسانی به شهروندان را بر عهده دارند.
اکرمی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر با آمادگی لازم، تمهیدات گسترده ای برای کاهش اثرات حوادث جاده ای پیش بینی کرده است .
رئیس جمعیت هلال احمر ابرکوه با بیان اینکه اجرای این طرح در خدمت رسانی مطلوب به مسافران و رانندگان است تصریح کرد: افزایش خدمات امداد و نجات در ماموریت های امداد و نجات، افزایش ایمنی در محورهای مواصلاتی از اهداف اجرای این طرح است.
این مسئول تاکید کرد: طرح امداد و نجات زمستانه با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان و لزوم ایجاد ایمنی در راستای کاهش حداکثری حوادث جاده ای ، مقابله با سرمازدگی، کولاک، بهمن و یخبندان اجرا می شود. ک۳
۷۵۳۹/۱۹۶۸


باشگاه خبرنگاران

اصفهان/ بهترین راه پیشگیری از ایدز تقویت روحیه دین باروری و آگاه‌سازی است

رئیس جمعیت هلال احمر گلپایگان گفت: بهترین راه پیشگیری از ایدز تقویت روحیه دین باروری و آگاه‌سازی در میان مردم است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران اصفهان ، حمیدرضا کریمیان در همایش آشنایی با بیماری ایدز اظهار داشت: امیدواریم با همکاری داوطلبان و رابطان بهداشتی مطالب آموزشی به تمامی خانواده‌ها منتقل کنندو موج سوم این بیماری نتواند آسیب‌های جدی به کشور و شهرها وارد کند.
در ادامه این همایش رئیس شبکه بهداشت شهرستان گلپایگان گفت: با توجه به شیوع و انتشار بیماری‌های ایدز در ایران که در اثر اعتیاد تزریقی و رابطه ناسالم جنسی تبدیل به موج سوم شده و دارای آمار بالایی است بهترین راهکار مبارزه با این بیماری، آگاه‌سازی عموم جامعه است.
محمد صادق فیاضی اضافه کرد: یکی از راهکارهای این آگاه‌سازی عمومی به کارگیری ظرفیت رابطان سلامت و داوطلبان جمعیت هلال احمر در آموزش‌های همگانی است.
در ادامه این جلسه، دکتر طبیبی کارشناس بیماری‌های ویروسی و عفونی در خصوص بیماری ایدز و آگاهسازی در خصوص راه‌های انتقال مطالبی را ارائه کرد.
شایان ذکر است، این همایش با حضور ۳۰۰ نفر ازداوطلبان، جوانان، امدادگران جمعیت هلال احمر و رابطین سلامت شبکه بهداشت در سالن آمفی تئاتر هفده تن گلپایگان برگزار شد.


ایرنا

بیش از دوهزار نفر عضو داوطلب هلال احمر گناوه هستند

گناوه – رییس جمعیت هلال احمر گناوه گفت: دوهزار و ۲۰۰ نفر عضو پایگاه داوطلبی جمعیت هلال احمر این شهرستان هستند.

به گزارش ایرنا، عبدالعلی صیادی روز پنجشنبه درهمایش تجلیل از داوطلبان و خیران فعال عضو جمعیت هلال احمر این شهرستان افزود: این شهرستان دارای سه پایگاه داوطلبی است که دو پایگاه آن در گناوه و یک پایگاه در بندرریگ مستقر است.
وی اظهارکرد: اعضای این پایگاه ها در چهارگروه و براساس توانمندی و تخصصی که دارند در بخش های مهارت، حمایت، هدایت و مشارکت تقسیم شده اند.
رییس جمعیت هلال احمر گناوه گفت: سازمان داوطلبان یکی از ارکان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر است که در زمینه جذب نیروی انسانی و مشارکت های مردمی انجام وظیفه می کنند.
وی افزود: اعضای داوطلب این شهرستان در اجرای برنامه های سال جاری این جمعیت ازجمله در طرح فرشتگان رحمت(عیدانه)، رحمت ماه مبارک رمضان، پروژه داوطلبی و اهدای خون مشارکت و عملکرد شایانی داشته اند.
معاون امورعمرانی فرمانداری گناوه گفت: نقش هلال احمر در زمان وقوع حوادث نقشی محوری و برجسته است که با پشتوانه مردم، خیران و اعضای حمایتی بویژه نقش جوانان داوطلب خدمات ارزشمندی ارایه می کند.
ابراهیم ملک زاده افزود: با توجه به جمعیت این شهرستان تعداد اعضای داوطلبان این شهرستان پایین است و باید به ۱۰ هزارعضو برسد.
دراین آیین از ۵۷ عضو و خیر فعال داوطلب شهرستان گناوه تجلیل و جوایزی به آنان اهدا شد.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد. ک/۲
۶۳۷/۵۳۹


فارس

سرپرست جمعیت هلال احمر کوهدشت خبر داد اسقرار امدادگران هلال احمر کوهدشت در محورهای این شهر

خبرگزاری فارس: سرپرست جمعیت هلال احمر کوهدشت گفت: امدادگران جمعیت هلال احمر کوهدشت در محورهای این شهر مستقر شدند.

کوروش عزیزپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کوهدشت گفت: طرح امداد و نجات زمستانی در محورهای مواصلاتی کوهدشت از ۲۰ آذر آغاز و تا پایان سال جاری ادامه دارد.
سرپرست جمعیت هلال احمر کوهدشت گفت: این طرح ۹۶ روزه به منظور امدادرسانی به شهروندان در محورهای مواصلاتی و از طریق دو پایگاه ثابت بلوران و  موقت دوره چگنی اجرا شده است.
وی اظهار داشت: در اجرای این طرح روزانه هشت نجات‌گر هلال احمر، دو دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی ست نجات و همچنین یک دستگاه آمبولانس در جمعیت شهرستان به عنوان پشتیبان مسئولیت امدادرسانی به شهروندان را برعهده دارند.
سرپرست جمعیت هلال احمر کوهدشت یادآور شد: در این راستا حوزه امداد و نجات جمعیت هلال احمر کوهدشت ضمن آمادگی لازم، تمهیدات گسترده‌ای برای کاهش اثرات حوادث جاده‌ای پیش بینی کرده است که در صورت نیاز به اجرا در می‌آید.
عزیزپور هدف از اجرای این طرح را خدمت‌رسانی مطلوب به مسافرین، اسکان مسافرین، تغذیه اضطراری شامل(کنسرو، تن ماهی، خرما، بیسکویت، نان، آب معدنی و …)  تسریع در رسیدگی به تصادفات و نجات حادثه دیدگان عنوان کرد.
وی اظهار کرد: افزایش خدمات امداد و نجات، بهره‌‌برداری بهینه از ظرفیت و توان عملیاتی امدادگران در ماموریت‌های امداد و نجات، افزایش ایمنی در محورهای مواصلاتی از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است.
سرپرست جمعیت هلال احمر کوهدشت خاطرنشان کرد: طرح امداد و نجات زمستانه با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان و لزوم ایجاد ایمنی در راستای کاهش حداکثری حوادث ترافیکی و نیز ایجاد امکان تردد ایمن در جاده‌ها، مقابله با سرمازدگی، کولاک، بهمن و یخبندان اجرا می‌‌شود.
عزیزپور تصریح کرد: درمان سرپایی اضطراری و کمک‌های اولیه درمانی ضروری به مصدومان، مجروحان تصادفات، سایر حوادث و سوانح از جمله خدمات جمعیت هلال‌احمر در طرح امداد ونجات زمستانی است.


مهر

اخبار کوتاه قم؛ آغاز طرح کارورزی امدادی جوانان در پایگاه های امداد جاده‌ای

قم – خبرگزاری مهر:‌ کشف و ضبط ۶۰۰ کیلو آبلیموی تقلبی در قم، برخورد قضایی با استخدام افراد معتاد درنانوایی ها، آمادگی زمستانه ستادهای۲۶گانه در سطح مناطق شهرداری و آغاز طرح کارورزی امدادی جوانان در پایگاه های امداد جاده ای از عناوین اخبار کوتاه قم است.

جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم با اشاره به آغاز طرح کارورزی امدادی جوانان در پایگاه های امداد جاده ای گفت: با توجه به اینکه در سازمان جوانان پس از جذب اعضا به ارتباط مؤثر آنها توجه بسیاری می شود لذا آموزش به طرق مختلف یکی از راه های ارتباط در این سازمان است.
حبیب مقدم،‌ شرایط فراگیران را اعضای برادر عضو معاون جوانان که دوره عمومی امداد را گذرانده باشند ذکر کرد و بیان داشت: جوانان عضو ۱۸ تا ۲۹ ساله باید یک سال سابقه عضویت فعال داشته و آمادگی جسمی و فیزیکی مناسب را نیز دارا باشند.
وی ادامه داد: جوانانی که در پایگاه های امدادی دوره کارورزی می گذرانند باید آموزش های تئوری که شامل، ایمنی برای خود و تیم، تروما، اصول جست و جو و نجات، استفاده از بی سیم، آتش نشانی و اطفای حریق، کیف کمک های اولیه و دارو را گذرانده باشند.
در پایان یادآور می شود زمان اجرای طرح کارورزی از ۱۸ آذر لغایت ۲۰ اسفند است.


فارس

رئیس جمعیت هلال احمر ایلام: ۳۷ هزار متر زمین به اموال هلال‌احمر ایلام افزوده شد

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: ۳۷ هزار متر زمین به اموال هلال احمر ایلام افزوده شد.

صادق طیبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: این ۳۷ هزار متر زمین طی مدت مدیریت جدید جمعیت هلال احمر استان به مجموعه اموال این جمعیت افزوده شده است.
وی ادامه داد: در طول سال‌های اخیر فعالیت‌های فراوانی در حوزه جمعیت هلال احمر استان ایلام شده که نتیجه و خروجی آن ناشی از تلاش همه کارکنان این جمعیت است.
این مسئول اضافه کرد: طی روزهای گذشته نیز تیم متشکل از بازرسان زبده این جمعیت به طور سرزده از مراکز مختلف این جمعیت بازدید کردند.
طیبی تصریح کرد: در این بازدید‌ها علی‌اکبر غیرتی مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات و فراتی معاون اداره کل ارزیابی و دفتری رئیس اداره بازرسی جمعیت هلال احمر به استان سفر کردند.
رئیس جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: به محض اطلاع از حضور این افراد به همه کارکنان جمعیت اطلاع رسانی شد تا در نخستین فرصت هرگونه شکایت، پیشنهاد و اظهارنظر خاصی در خصوص عملکرد و دیگر فعالیت‌های جمعیت هلال احمر استان ایلام دارند را به استحضار مسئولان بازرسی برسانند.
وی ادامه داد: در مدت بازدید و سفر مسئولان جمعیت هلال احمر به استان ایلام زمینه بازدید از مراکز این جمعیت فراهم شد.
این مسئول اضافه کرد: بازدید از ساختمان بازپس‌گرفته شده جمعیت هلال احمر واقع در چهار راه سعدی و بازدید از ساختمان بازپس گرفته شده جمعیت در بلوار دانشجو که در حال حاضر در تصرف دانشگاه علوم ایلام بوده و به زودی و ظرف روزهای آتی به جمعیت بازگردانده می‌شود، از دیگر برنامه‌های بازدیدی مسئولان بازرسی جمعیت هلال احمر بود.
طیبی تصریح کرد: بازدید از معاونت امداد و نجات استان، بازدید از جمعیت هلال احمر ایوان و اردوگاه در حال ساخت فرهنگی آموزشی، بازدید از پست امداد جاده‌ای شباب، بازدید از شعبه جمعیت هلال احمر مهران و پروژه در حال ساخت پایگاه امدادی پایانه مرزی و سه راهی جندالله از دیگر بازدید مسئولان بازرسی جمعیت بود.
رئیس جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: دیدار با حجت‌الاسلام محمدنقی لطفی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام از دیگر بازدیدهای مسئولان جمعیت هلال احمر بود.
وی ادامه داد: آخرین برنامه این مسئولان دیدار با کارکنان جمعیت هلال احمر استان ایلام بود که در ساختمان مرکزی جمعیت هلال احمر استان ایلام انجام شد.
این مسئول اضافه کرد: این برنامه با حضور فراتی معاون ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دفتری رئیس اداره بازرسی جمعیت هلال احمر انجام شد.
طیبی تصریح کرد: خوشبختانه در پایان این بازدید نتایج و خروجی مطلوبی برای جمعیت هلال احمر استان ایلام در پی داشت که نتیجه تلاش همه کارکنان این جمعیت در استان ایلام است.


تابناک

چادرزلزله زدگان زهان در محاصره آب وگل

روزنامه خراسان نوشت:
بارندگی های اخیر باعث نفوذ آب باران به داخل چادر زلزله زدگان زیرکوه شد و مشکلاتی برای آنان به وجود آورد. «فیروز شاکری» یکی از اهالی روستای شاج زیرکوه با بیان این که بارندگی های اخیر باعث بروز مشکلات فراوانی برای حادثه دیدگان زلزله شد، می گوید: بر اثر ریزش باران، آب به داخل چادرها نفوذ کرد و جمع شدن آب در اطراف چادرها نیز به ویژه هنگام تردد مشکلاتی برای زلزله زدگان به وجود آورد.
سرمای طاقت فرسا
وی به سرمای طاقت فرسای شب گذشته اشاره و این مسئله را مشکل عمده حادثه دیدگان عنوان می کند و می افزاید: در زمستان چادر جای زندگی کردن نیست، یک خانواده ۶ نفری زلزله زده علاوه بر اثاثیه باقی مانده اش، کیف و کتاب دانش آموز و برخی مایحتاج اولیه، دیگر جایی برای استراحت و خوابیدن در چادر برایش باقی نمی ماند. وی از مسئولان می خواهد سریع تر برای انتقال کانکس به مناطق زلزله زده اقدام کنند تا حادثه دیدگان حداقل از سرمای شدید در امان باشند. وی کمبود پلاستیک به عنوان روکش برای چادرها را از دیگر مشکلات برمی شمرد و می گوید: در لحظات اولیه وقوع زلزله وضعیت اضطراری ایجاب می کرد هر چه سریع تر نسبت به نصب چادر و اسکان حادثه دیدگان اقدام شود و این کار در اسرع وقت انجام شد ولی یکی از مشکلات فعلی، نصب چادرها روی زمین است چون به محض بارندگی آب به داخل آن نفوذ می کند و لازم است چادرها روی سکو نصب شود تا این گونه حوادث کمتر اتفاق بیفتد. وی با اشاره به استقرار ۶ دستگاه حمام صحرایی در ۲ نقطه از منطقه زلزله زده می گوید: آب این حمام ها با انرژی برق گرم می شود و جواب گوی نیاز حادثه دیدگان نیست به همین دلیل مشکلاتی مثل سرما خوردگی برای اهالی به وجود آمده است. وی به تأمین پلاستیک، چکمه، لباس گرم، کانکس، چادر برای اثاثیه و شن ریزی داخل معابر و کنار چادرها تأکید می کند.
توفان برخی چادرها را از جا کند
دهیار روستای زلزله زده شاج زیرکوه هم می گوید: روز گذشته بر اثر وزش توفان و باد شدید و بارندگی مشکلات زیادی برای زلزله زدگان روستاهای حسین آباد و شاج به وجود آمد. «رضایی» می افزاید: به دلیل وزش توفان بعضی از چادرها از جا کنده، پلاستیک روی آن جدا و برق چادرها نیز چندین ساعت قطع شد.دهیار روستای حسین آباد هم از راه اندازی نشدن حمام صحرایی در روستا انتقاد می کند و می گوید: حمام صحرایی به روستا منتقل شد ولی هنوز قابل استفاده نیست و اهالی برای استحمام با اتوبوس راهی زهان می شوند. «جوانمرد» نبود کانکس، سرمای شدید و کمبود پلاستیک را از مشکلات موجود می داند و از مسئولان می خواهد سریع تر نسبت به انتقال کانکس و بازسازی واحدهای مسکونی حادثه دیدگان اقدام کنند. یکی از معتمدان روستای شاج نیز می گوید: شدت بارندگی اخیر به حدی بود که آب به داخل چادرها نفوذ کرد وسایل مان خیس شد و همه مردم و امدادگران مشغول جلوگیری از نفوذ آب به داخل چادرها شدند.وی ادامه یافتن این روند را بسیار مشکل می داند و می افزاید: باید هر چه سریع تر کانکس به منطقه انتقال یابد تا این مشکل تکرار نشود و از سرما هم در امان باشیم. یکی از اهالی روستای حسین آباد هم وضعیت چادرها را در بارندگی های اخیر بسیار بحرانی اعلام و اضافه می کند: چون چادرها داخل خرمن ها نصب است آب داخل خرمن وارد چادرها شد و وسایل مان زیر آب رفت. «شافعی»، جانشین بخشدار زهان از نفوذ باران به داخل چادرها خبر می دهد و می گوید: مردم و نیروهای امدادی برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل چادرها تلاش زیادی کردند.
تاکید معاون فرماندار بر استقرار کانکس
معاون فرماندار زیرکوه هم می گوید: پس از بارندگی نیروهای هلال احمر، شهرداری، آب و فاضلاب شهری و روستایی آماده باش هستند و لجن کش های اداره ها به منطقه اعزام شد تا در صورت نیاز به مردم کمک شود. «اکبری راد» با توجه به این شرایط بر استقرار کانکس در روستاهای زلزله زده تأکید می کند.
خبرنگار ما که روز گذشته برای بررسی وضعیت زلزله زدگان روستاهای شاج و حسین آباد زیرکوه در این منطقه حضور یافت نیز گزارش داد: بارش باران که از ۲ شب قبل در منطقه شروع شده بود تا حدود ساعت ۱۸ (زمان حضور خبرنگاران ما در منطقه) هنوز هم ادامه داشت و نفوذ آب باران به داخل چادرها مشکلاتی برای اهالی به ویژه در تردد آنان به وجود آورده بود و رفت و آمد بین چادرها به سختی انجام می شد.
در هر گوشه و کنار حادثه دیدگان مشغول جلوگیری از نفوذ آب در اطراف چادرها بودند و نیروهای امدادی، هلال احمر، آتش نشانی، سپاه پاسداران، شهرداری و جهاد کشاورزی حاجی آباد نیز در منطقه مستقر و مشغول کمک رسانی بودند. بسیاری از حادثه دیدگان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما مهم ترین مشکل شان در این شرایط را مقاوم نبودن و نفوذ آب در چادرها و ایجاد مشکلات ناشی از آن عنوان و به دلیل وزش شدید باد، بارندگی و سرما به استقرار کانکس برای سکونت شان تأکید کردند.


ایرنا

دوره های آموزش تخصصی امداد و نجات جمعیت هلال احمر گرمی آغاز شد

گرمی ، اردبیل – رئیس جمعیت هلال احمر گرمی از آغاز برگزاری سه دوره آموزش تخصصی امداد و نجات جاده ای ، کوهستان و اسکان اضطرای در این شهرستان خبر داد.

عبدالحسین نجفی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دوره ها تا پایان ماه جاری ادامه می باید و در هر دوره ۲۵ نفر آموزش می بینند.
وی با اشاره به استفاده از اساتید مجرب و استانی در این دوره ها گفت: دوره های آموزش تخصصی امداد و نجات برای اولین بار در گرمی برگزار می شود.
وی افزود: ارائه آموزش های لازم رای ارتقای سطح آمادگی امدادگران جمعیت هلال احمر از اهمیت بالایی برخوردار است و برای تحقق آن در این شهرستان تلاش می شود.
۷۱۲۴/۵۹۴/۵۳۰


فارس

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد برپایی ۲ هزار تخته چادر در مناطق زلزله‌زده زهان

خبرگزاری فارس: مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط این نهاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدرحیم شهریاری صبح امروز در جمع مسئولان اجرایی خراسان جنوبی اظهار کرد: تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ تخته پتو بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
وی ادامه داد: ۴۳۵ بسته بهداشتی،۴۰۰ ست انواع ظروف و ۴۰۰ عدد والر از طرف امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر استان در این مناطق بین مردم زلزله‌زده توزیع شده است که این اقدامات از دیگر فعالیت‌های این مجموعه تا امروز برای مناطق زلزله‌زده بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: تاکنون مواد غذایی شامل روغن، برنج، شکر، چای، حبوبات و قند به میزان ۸ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بین آسیب‌دیدگان توزیع شده است.
شهریاری افزود: ۱۰ هزار ۳۳۶ عدد قوطی انواع کنسروجات و ۵ هزار قرص نان نیز در بین مردم زلزله‌زده منطقه زهان توزیع شده است.
وی از برپایی و نصب بیش از ۲ هزار تخته چادر تاکنون در مناطق زلزله‌زده زهان توسط جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی یادآور شد: در پی تماس‌های مکرر مردم نوعدوست و خیر از سراسر کشور مبنی بر ارائه کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان منطقه زهان نیز جمعیت هلال احمر استان شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت را به منظور جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردمی اعلام می‌دارد.
شهریاری گفت: مردم خیر و نوعدوست استان و هموطنان سراسر کشور می‌توانند به منظور کمک به زلزله‌زدگان زهان کمک‌های نقدی خود را از شعب بانک ملت سراسر استان و کشور به این شماره حساب به نام جمعیت هلال احمر واریز کنند.
وی اضافه کرد: پایگاه‌های ثابت داوطلبی واقع در مساجد و شعب جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز آماده دریافت کمک‌های نقدی مردم برای آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده هستند.


ایرنا

امداد رسانی، مانع آبگرفتگی چادر زلزله زدگان زهان شد

بیرجند- معاون فرماندار زیرکوه گفت: با وجود بارش شدید باران و طوفان، آماده باش دستگاه ها و امداد رسانی به موقع، مانع از آبگرفتگی چادر اسکان زلزله زدگان زهان شد.

ˈ علی اکبر اکبری راد ˈ چهارشنبه شب با اشاره به اینکه بارش باران از ساعت ۱۱ سه شنبه در مناطق زلزله زده زهان آغاز شد افزود: بر اثر این بارندگی مشکلی برای زلزله زدگان مستقر در چادرها به وجود نیامد و وسائل گرمایشی نیز به اندازه لازم در منطقه موجود است.
وی گفت: طبق اعلام هواشناسی میزان بارندگی روزچهارشنبه در مناطق زلزله زده زهان ۴/۹ میلی متر گزارش بوده است.
وی ادامه داد: هواشناسی وضعیت هوا در روزهای آینده هوای را در منطقه زلزله زده زهان نیمه ابری و در هفته آینده بارش برف همراه با سرما گزارش کرده است.
اکبری راد اظهار کرد: همه دستگاه ها اعم از هلال احمر، آب و فاضلاب روستایی، آب و فاضلاب شهری، شهرداری و اورژانس طبق گزارش هواشناسی استان برای کمک رسانی به منطقه زلزله زده زهان به حالت آماده باش درآمده بودند.
اکبری راد ادامه داد: انحراف آب باران در اطراف کمپهای اسکان اضطراری زلزله زدگان ، توسط وسائل نقلیه سنگین انجام شده و آمادگی لازم برای انتقال مردم زلزله زده به داخل سالنهای بخش زهان در صورت ضرورت وجود دارد.
وی افزود: با ریزش باران در منطقه زلزله زده زهان، موتورهای انتقال آب به روستاهای ˈشاجˈ وˈ حسین آبادˈ منتقل شد که در صورت آبگرفتگی احتمالی چادرها، آب از درون چادرها تخلیه شود.
نماینده ویژه مدیریت بحران در منطقه زیرکوه گفت: همچنین به منظور جلوگیری از آتش سوزیهای احتمالی، نیروهای ایستگاه های آتش نشانی شهرداری بیرجند، قاین و حاجی آباد در مناطق زلزله زده زهان مستقر شدند.
اکبری راد از انتقال ۱۰ کپسول آتش نشانی به منظور اطفای حریق احتمالی ، یکهزار کیسه به منظور پر کردن شن برای ایستادگی چادرها در مقابل طوفان و باران، دو هزار متر طناب و دو هزار عدد میخ چادر نیز به مناطق زلزله زده زهان خبر داد.۶۶۵/۱۱۰


ایرنا

طرح جهاد محرم در روستای ˈمهرجانˈ خوروبیابانک اجرا شد

نایین، اصفهان – رییس جمعیت هلال احمر خور و بیابانک گفت: طرح جهاد محرم با شعار حرکت برای کرامت و انسانیت، توسط جوانان داوطلب این جمعیت، در روستایˈ مهرجانˈ این شهرستان اجرا شد.

به گزارش ایرنا، ˈحسین ایرجی ˈ روز پنجشنبه هدف از اجرای این طرح را خدمتگزاری بیشتر به محرومان و فرهنگ سازی فعالیت های خیرخواهانه بین جوانان و نوجوانان اعلام کرد.
وی دیدار با خانواده های شهدا، برگزاری کلاس های آموزشی، کارگاه حرفه آموزی، توزیع بروشورهای امدادی و آموزشی و غبار روبی مزار شهدا را از مهمترین برنامه های طرح جهاد محرم در این روستا بیان کرد.
ایرجی اضافه کرد: دراین طرح بخشی از نیازهای فرهنگی و بهداشتی روستاییان توسط جوانان داوطلب جمعیت هلال احمر خوروبیابانک برطرف شد.
رییس جمعیت هلال احمر خوروبیابانک همچنین از معاینه رایگان بیماران درخانه بهداشت و منازل آنها و اهدای دارو به بیش از ۸۰ نفر اهالی این روستا خبر داد.
وی گفت: پوشاک زمستانی و بسته های غذایی نیز بین محرومان، توزیع شد.
روستای مهرجان با ۲۲۰خانوار دارای نهادهای مخابرات، پست، مرکز بهداشتی درمانی، مجتمع خدمات بهزیستی، صندوق قرض الحسنه، پایگاه بسیج، کانون فرهنگی هنری و مرکز توریستی اقامتی است.
مهرجان در فاصله ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان خوروبیابانک قرار دارد.
ت ۷۱۳۶/ ۶۰۷


پارسینه

امداد رسانی به سیل زدگان خوزستان

آقای ظاهری افزود : در این حادثه نیروهای امدادی ۱۰۰۰ خانوار را در شهرستان ایذه و روستاهای آن ، ۶۸ خانوار از آبگرفتگی معابر دزفول و۱۰ خانواررا در شهرستان مسجد سلیمان از سیل نجات دادند و۱۰ مصدوم این حوداث به مراکز درمانی اعزام شدند .

۵ هزار و ۱۰۰ نفر از سیل زدگان خوزستانی شب گذشته و امروز از سیل نجات یافتند.
مدیرعامل هلال احمر خوزستان گفت : بر اثر بارندگی و
سیل ۲۴ ساعت گذشته شهرستان ایذه و پنج روستای این شهرستان دچار سیل و
آبگرفتی  شدند.
آقای ظاهری افزود : در این حادثه
نیروهای امدادی ۱۰۰۰ خانوار را در شهرستان ایذه و روستاهای آن ، ۶۸ خانوار
از آبگرفتگی معابر دزفول و۱۰ خانواررا در شهرستان مسجد سلیمان از سیل نجات
دادند و۱۰ مصدوم این حوداث به مراکز درمانی اعزام شدند .
به
گفته فرماندار مسجد سلیمان هم بر اثر بارندگی و جاری شدن سیل در روستای
بهرام آباد از توابع بخش گلگیر در شهرستان مسجد سلیمان چهار خانه تخریب شد.
ایزدپناه گفت : گروههای امدادی به موقع در محل حضور پیدا کرند و خوشبختانه این اتفاق تلفاتی  نداشت.
منبع:واحد مرکزی خبر


آریا

آماده‌سازی ۴ پایگاه امداد و نجات کوهستان در آذربایجان غربی

خبرگزاری آریا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی از آماده‌سازی ۴ پایگاه امداد کوهستان در مناطق کوهستانی و صعب العبور استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا، یحیی زینالپور در آیین آغاز طرح امداد و نجات زمستانی جمعیت هلال احمر از آماده سازی ۴ پایگاه امداد و نجات کوهستان در ارومیه، ماکو، نقده و تکاب خبر داد و افزود: همچنین تیم های ۵ نفره امداد و نجات کوهستان در همه شعب جمعیت هلال احمر شهرستانها در حالت آمادهباش کامل هستند.
وی با اشاره به آغاز طرح امداد و نجات زمستانی تا ۲۵ اسفند ماه امسال، اظهار داشت: یک دستگاه خودروی آرگو ویژه انجام عملیات امدادی در مناطق صعب العبور و ۲۰۰ دستگاه چادر اقلیمی ویژه استفاده در شرایط زمستانی برای نخستین بار خریداری و تحویل ناوگان امداد و نجات این جمعیت شد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی از ره اندازی مرکز پاسخگویی اضطراری در محورهای میاندوآب، پلدشت و شاهین دژ برای نخستین بار خبر داد و عنوان کرد: امکانات سکونت و تغذیه روزانه ۳۶۰ نفر در پایگاههای امداد و نجات فراهم شد.
زینالپور با اشاره به اتمام ۹۰ درصدی عملیات احداث پایگاه امداد و نجات هوایی آذربایجان غربی در محور شهید کلانتری ارومیه، ادامه داد: هزار و ۹۷۵ متر مربع از زمین پایگاه به آشیانه بالگرد، پنج هزار و ۶۲۵ متر مربع به جایگاه فرود بالگرد و ۶ هزار و ۳۰۰ متر مربع نیز به باند پرواز اختصاص یافته است.
وی آماده نبودن محل استقرار خلبانان را عامل اصلی عدم بهره برداری از این طرح دانست و اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز برای اتمام این طرح ازمحل اعتبارات استانی به ستاد مدیریت بحران و حوادث استانداری اعلام و در صورت تامین اعتبار تا یک ماه عملیات احداث و تجهیز ساختمان استقرار خلبانان اجرایی می شود.


واحد مرکزی خبر

استقرارگروه های امداد و نجات راهداری در چهار محال و بختیاری

شهرکرد/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی
۲۹۰ گروه امداد و نجات راهداری و انتظامی در محورهای ارتباطی چهار محال و بختیاری مستقر شدند.
استاندار چهار محال و بختیاری امشب گفت : این گروه ‌ها شامل راهداری ، گشت سیار پلیس ، ۳۸ دستگاه آمبولانس و نیروهای امداد و نجات هلال احمر است که تا ۲۵فروردین سال آینده در جاده‌های ارتباطی این استان مستقر می شوند.
آقای عنابستانی جاده های تاراز ـ مسجد سلیمان ـ شهرکرد ، ایذه ـ دهدز به سمت شهرکرد و لردگان به اصفهان – شهرکرد به اصفهان را از محورهای تحت نظارت و اولویت‌دار در راهداری زمستانی بیان کرد و افزود از زمان بازگشایی محور ترانزیتی جدید شمال به جنوب ، شهرکرد ، لردگان به خوزستان ، ۲۰ درصد حوادث جاده ای در چهار محال و بختیاری افزایش یافته است .
۴هزار پیچ خطرناک و ۹۷نقطه حادثه خیز دارد.
سالانه ۱۲۷روز ، مناطق کوهستانی چهار محال و بختیاری یخبندان است و ۶ ماه از سال دارای بارش نزولات جوی است .
چهار محال و بختیاری هزار و ۳۸کیلومتر راه اصلی دارد .
۰۰۰۲


ایرنا

طرح امدادی جوانان در پایگاه های امداد جاده ای آغاز شد

قم-طرح کارورزی امدادی جوانان در پایگاه های امداد جاده ای استان قم به منظور انتقال تجربیات امدادگران به اعضای جوان آغاز شد.

جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این طرح به منظور به کارگیری بیشتر اعضا و بالا بردن کیفیت در نوع آموزش ها و بالا بردن مهارت های عملی در پایگاه های امداد و نجات شروع شد.
ˈ حبیب مقدمˈ افزود: ارتقا توانمندی و مهارت های عملی اعضای جوان هلال احمر، تحقق خواسته های علمی ـ امدادی اعضا و پرورش استعداد ها آنها و نیز افزایش ارتباط اعضای علاقه مند به خدمات امدادی از اهداف این طرح است.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح ،زمینه ای برای اصلاح و بازنگری آموزش ها هموار گشته و نیروهای توانمند با اصول امداد و نجات به طور دقیق و علمی آشناتر می شوند تا در زمان حوادث و شرایط اضطراری، جوانان نیز آماده تر برای مشارکت و خدمت گذاری به هموطنان باشند.
مقدم با اشاره به شرایط شرکت کنندگان گفت: جوانان عضو ۱۸ تا ۲۹ ساله باید یک سال سابقه عضویت فعال داشته و آموزش های تئوری که شامل، ایمنی برای خود و تیم، اصول جست و جو و نجات، استفاده از بی سیم، آتش نشانی و اطفای حریق، کیف کمک های اولیه و دارو را بگذرانند.
این طرح تا ۲۰ اسفند ادامه دارد.ک/۳
/۸۱۳۸/ ۵۵۰/


بی‌باک

> امداد رسانی به سیل زدگان خوزستان

۵ هزار و ۱۰۰ نفر از سیل زدگان خوزستانی شب گذشته و امروز از سیل نجات یافتند.
به
گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرعامل هلال احمر خوزستان گفت : بر اثر بارندگی و
سیل ۲۴ ساعت گذشته شهرستان ایذه و پنج روستای این شهرستان دچار سیل و
آبگرفتی  شدند.
آقای ظاهری افزود : در این حادثه
نیروهای امدادی ۱۰۰۰ خانوار را در شهرستان ایذه و روستاهای آن ، ۶۸ خانوار
از آبگرفتگی معابر دزفول و۱۰ خانواررا در شهرستان مسجد سلیمان از سیل نجات
دادند و۱۰ مصدوم این حوداث به مراکز درمانی اعزام شدند .
به
گفته فرماندار مسجد سلیمان هم بر اثر بارندگی و جاری شدن سیل در روستای
بهرام آباد از توابع بخش گلگیر در شهرستان مسجد سلیمان چهار خانه تخریب شد.
ایزدپناه گفت : گروههای امدادی به موقع در محل حضور پیدا کرند و خوشبختانه این اتفاق تلفاتی  نداشت.


شبستان

بارش باران در مناطق زلزله زده زهان/طوفان باعث جابه جایی برخی چادرها شد

معاون فرماندار زیرکوه با اشاره به اینکه بارش باران از ساعت ۱۱ امروز (۲۲ آذر) در مناطق زلزله زده زهان آغاز شد، گفت: بارش باران و طوفان باعث جابه جایی برخی چادرها شد.

علی اکبر اکبری راد در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر بارش باران در مناطق زلزله زده زهان، دستگاه های هلال احمر، آب و فاضلاب روستایی، آب شهری، شهرداری و اورژانس به حالت آماده باش درآمده و از همان لحظات شروع بارندگی، آماده خدمات رسانی به زلزله زدگان بودند.

وی افزود: با شروع بارش رحمت الهی، موتورهای انتقال آب به روستاهای شاج و حسین آباد منتقل شد که در صورت آبگرفتگی احتمالی چادرها، آب از درون چادرها تخلیه شود.

معاون فرماندار زیرکوه و نماینده ویژه مدیریت بحران در منطقه زیرکوه تاکید کرد: در همین راستا به منظور جلوگیری از آتش سوزی های احتمالی، نیروهای ایستگاه های آتش نشانی شهرداری بیرجند، قاین و حاجی آباد در مناطق زلزله زده مستقر شدند.

وی با اشاره به اینکه همچنین ۱۰ کپسول آتش نشانی به منظور اطفای حریق های احتمالی به محل منتقل شد، گفت: یکهزار کیسه به منظور پر کردن شن برای ایستادگی چادرها در مقابل طوفان و باران، ۲ هزار متر طناب و ۲ هزار عدد میخ چادر نیز به مناطق زلزله زده ارسال شد.

اکبری راد با تاکید براینکه انحراف آب باران در اطراف کمپ های اضطراری، توسط وسائل نقلیه سنگین انجام شده است، تصریح کرد: آمادگی انتقال مردم زلزله زده به داخل سالن های بخش زهان در صورت اعلام آمادگی آنها داریم.

وی خاطرنشان کرد: طبق اعلام هواشناسی استان میزان بارندگی در مناطق زلزله زده در امروز ۹٫۴ میلی متر گزارش شده است و در روزهای آینده هوای این منطقه نیمه ابری و در هفته آینده بارش برف همراه با سرما گزارش شده است.


تابناکمنابع دیگر: بی باک،‌ پارسینه.

امداد رسانی به سیل زدگان خوزستان

۵ هزار و ۱۰۰ نفر از سیل زدگان خوزستانی شب گذشته و امروز از سیل نجات یافتند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرعامل هلال احمر خوزستان گفت : بر اثر بارندگی و سیل ۲۴ ساعت گذشته شهرستان ایذه و پنج روستای این شهرستان دچار سیل و آبگرفتی  شدند.
آقای ظاهری افزود : در این حادثه نیروهای امدادی ۱۰۰۰ خانوار را در شهرستان ایذه و روستاهای آن ، ۶۸ خانوار از آبگرفتگی معابر دزفول و۱۰ خانواررا در شهرستان مسجد سلیمان از سیل نجات دادند و۱۰ مصدوم این حوداث به مراکز درمانی اعزام شدند .
به گفته فرماندار مسجد سلیمان هم بر اثر بارندگی و جاری شدن سیل در روستای بهرام آباد از توابع بخش گلگیر در شهرستان مسجد سلیمان چهار خانه تخریب شد.
ایزدپناه گفت : گروههای امدادی به موقع در محل حضور پیدا کرند و خوشبختانه این اتفاق تلفاتی  نداشت.


آنا

برگزاری همایش مهارتهای زندگی و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و ایدز در واحد قم

خبرگزاری آنا: همایش مهارتهای زندگی و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و ایدز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری آنا از قم، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم در همایش مهارتهای زندگی و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و ایدز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم ضمن اشاره به خطرات ناشی از اعتیاد به مواد مخدر اذعان کرد: در گذشته بیشتر ابتلایان به ویروس HIV از طریق تزریق مواد مخدر بود ولی در حال حاضر این بیماری از طریق رفتارهای پرخطر جنسی انتقال می یابد.
وی تأکید کرد: همه ما باید این مسئله رامد نظر داشته باشیم که من مبتلا نیستم ولی در معرض خطر هستم.
این همایش از طرف جمعیت هلال احمر استان قم به منظورآگاهی بخشی به دانشجویان در زمینه اعتیاد به مواد مخدر وابتلاء به بیماریهای ناشی از آن در تالار غدیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم و با حضور سرگرد جعفریان ،معاون اجتماعی نیروی انتظامی ،دکتر مقدم ،مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم وحجت الاسلام ،المسلمین زهرا پور معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم وبا حضور دانشجویان این واحد برگزار گردید.


ایرنا

هلال احمر شهرستان دماوند آماده مقابله با بحران های زمستانی است

دماوند- رییس هلال احمر شهرستان دماوند گفت: جمعیت هلال احمر شهرستان در مقایسه با سنوات گذشته از آمادگی مناسبتری برای مقابله با بحران های احتمالی زمستان ۹۱ برخوردار شده است.

ˈحمید فرهادیˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: اجرای طرح امداد و نجات جاده ای زمستان ۹۱ با ابلاغیه ای از سوی سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر کشور به کلیه استان ها و شهرستان ها از پانزدهم آذر آغاز و تا ۲۵ اسفند ادامه خواهد داشت.
وی افزود: جلسات مختلف استانی، برون گروهی و درون گروهی در استان و شهرستان دماوند برای ایجاد هماهنگی، آمادگی و افزایش خدمات امدادی مناسب با هدف توجیه نیروها از نحوه استقرار، چگونگی عملیات ها و… برای اجرای طرح زمستانی ۹۱ برگزار شده است.
فرهادی در تشریح اینکه پایگاه های امداد نجات جاده ای شهرستان دماوند آمادگی لازم را در جهت مقابله با بحران های احتمالی دارد، افزود: افزایش تخصص امداد گران، نجات گران و ایثارگران، افزایش و ارتقاء سطح تجهیزات از مهمترین فعالیت های جمعیت هلال احمر دماوند در راستای تحقق اهداف این جمعیت است.
وی با اشاره به استقرار دو پایگاه ثابت امداد و نجات جاده ای در دو محور مواصلاتی مهم فیروزکوه و هراز،گفت: علاوه بر این دو پایگاه، یک تیم سیار امداد و نجات جاده ای نیز برای ارائه خدمات مناسب در زمان بحران و نیاز در فاصله چنارغرب تا امین آباد محور فیروزکوه پیش بینی شده است.
رییس جمعیت هلال احمر دماوند گفت: جمعیت هلال احمر شهرستان در سال جاری با ۴۰ نجاتگر،۴۰ امدادگر و یک تیم کوهستان آماده استقبال از طرح زمستانی ۹۱ است.
فرهادی با بیان اینکه امدادگران براساس آموزش ها و تخصص ها به درجات ایثارگر، امدادگر و نجات گر تقسیم می شود، افزود: درجات فوق نیز براساس توانمندی و میزان تخصص از درجه یک تا سه رتبه بندی می شوند.
وی با اشاره به اینکه عملیات امداد و نجات کوهستان جزو وظایف ذاتی هلال احمر نیست، گفت: جمعیت هلال احمر در سنوات گذشته با برخورداری از تخصص لازم و بدون تجهیزات، عملیات های امداد و نجات در کوهستان را اجرا می کرد.
رییس هلال احمر دماوند عنوان کرد: جمعیت هلال احمر با تشکیل گروه شش نفره و تجهیزات و توانمندی های لازم برای امداد و نجات کوهستانی آماده شده است.
فرهادی گفت: علاوه بر دو دستگاه آمبولانس موجود، یک دستگاه آمبولانس کاملاً مجهز به ست نجات به خودروها افزوده شده که خودرو فرماندهی و خودرو چند منظوره، از دیگر تجهیزات مناسب جمعیت هلال احمر شهرستان است.
وی در ادامه گفت: اقلام امدادی از قبیل پتو، چادر، کنسرو و… به میزان لازم در انبارهلال احمر دماوند دپو و نگهداری می شود.
*پایگاه امداد و نجات جاده ای چنار غرب بازوی توانمند جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند
رییس هلال احمر دماوند با اشاره به اینکه پایگاه امداد و نجات جاده ای چنار غرب دارای دو فلسفه کاری جداگانه است، گفت: این مجتمع اقماری، مکان دپوی اقلام امدادی و پشتیبان شهر تهران و پوشش محور دماوند و فیروزکوه نیز پیش بینی شده است.
فرهادی افزود: بحمدالله با حمایت مسوؤلان استانی و شهرستانی فاز نخست پایگاه اقماری چنار غرب با آماده سازی سه سوله پایان یافت و فاز دوم پس از تخصیص اعتبارات لازم اجرا می شود.
وی گفت: این پایگاه به دلیل قرارگیری در دو محور مهم و مواصلاتی کشور با توجه به آمار بالای حوادث و تصادفات جاده ای برای استان و شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است که با حمایت و پشتیبانی مسوؤلان استانی و شهرستانی پیشرفت چشمگیری داشته است./ن
تهرام/۸۱۲۸//۱۴۵۷


شبکه نیوز

برنامه هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال اعلام شد

برنامه رقابت‌های لیگ برتر فوتسال در هفته چهاردهم از سوی سازمان لیگ فوتسال اعلام شد.
برنامه هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال به شرح زیر است:
*یکشنبه ۳ دی-ساعت ۱۵: دبیری تبریز-جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی-علوم پزشکی-تبریز


مهر

احمدی پیما: زمان رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه در بیرجند استاندارد است

بیرجند – خبرگزاری مهر: معاون هلال احمر شهرستان بیرجند گفت: زمان رسیدن نیروهای امدادی هلال احمر به محل حادثه در شهرستان بیرجند استاندارد است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا احمدی پیما ظهر چهارشنبه، در کارگروه مدیریت بحران شهرستان بیرجند، با بیان اینکه نخستین تیم اعزامی به  منطقه زلزله زده زهان ۵۷ دقیقه پس از وقوع حادثه در محل بوده است، اظهارداشت: با توجه به طول ۱۲۰ کیلومتری مسیر زمان استاندارد به طور کامل رعایت شده است.
وی همچنین به خدمات ارائه شده به مناطق زلزله زده زهان اشاره کرد و گفت: در روستاهای شهرستان بیرجند ۳۰۰ دستگاه چادر توزیع و نصب شده است.
احمدی پیما با اشاره به ا ینکه این چادرها در روستاهای پدمرود، فخر رود، اوجان، شاخن، فورجان، میریک و مبارک آباد توزیع شده است، افزود: بیشترین حادثه از روستای پدمرود در این شهرستان ثبت شده است.
وی امدادرسانی از سوی نیروهای هلال احمر را مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت: در این مناطق تاکنون از کمک های مردمی استفاده نشده و تمام اقلام مورد نیاز زارسال شده به زلزله زدگان از سوی هلال احمر تامین شده است.
احمدی پیما موکت، چراغ والر، پتو و سبدهای غذایی و… رااز دیگر اقلام مورد  نیاز زلزله زدگان برشمرد و بیان کرد: این اقلام نیز از سوی نیروهای هلال احمر به این مناطق ارسال شده است.
وی همچنین به عملکرد نیروهای هلال احمر بیرجند در روز زلزله زهان اشاره کرد وادامه داد:  شب حادثه سه تیم درمان متشکل از پزشک و پرستار، دو تیم آوار و چهار تیم اسکان اضطراری به حالت آماده باش به منطقه اعزام شدند.
معاون هلال احمر شهرستان بیرجند در خصوص خودروهای به کار گرفته شده در محل حادثه نیز یادآرو شد: این خودروها شامل یک دستگاه تویوتای دو کابین، دو دستگاه ایسوزو، دو دستگاه پیکاپ و دو دستگاه امبولانس بوده است.


فارس

مدیرکل هلال‌احمر استان اردبیل: حوادث زنگ خطری برای آمادگی بیشتر است

خبرگزاری فارس: مدیرکل جمعیت هلال‌احمر استان اردبیل حوادث و بحران‌ها را زنگ خطری برای آمادگی بیشتر عنوان کرده و بر لزوم آمادگی بیش از پیش دستگاه‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بهرام غیبی عصر امروز در حاشیه رزمایش مدیریت بحران شهرستان خلخال ضمن مفید عنوان نمودن برگزاری رزمایش مدیریت بحران در خلخال اظهار داشت: حوادث و بحران‌ها زنگ خطری برای آمادگی بیشتر برای مقابله با بحران است.
وی تصریح کرد: در زلزله اخیر آذربایجان شرقی بیش از ۳۰۷ نفر جان باختند که می‌طلبد بحث مسکن روستایی و مقاوم‌سازی آن با جدیت از سوی ارگان‌های ذی‌ربط با اهمیت شمرده شده و نگاه ویژه‌ای در راستای مقاوم‌سازی در برابر حوادث و زلزله در روستاها اعمال گردد.
غیبی خاطرنشان کرد: سیل شهرستان بهشهر و گلستان خسارات عمده را به تاسیسات زیربنایی وارد آورد که این‌گونه حوادث زنگ خطر و هشداری است تا هر چه بیشتر هم از لحاظ زیرساخت‌ها و هم از لحاظ نیروی انسانی آمادگی داشته باشیم.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل جمعیت هلال‌احمر استان بیان کرد: یکی از مسائل مهم که در بحث مدیریت بحران در استان آذربایجان شرقی کمرنگ بود عدم آشنایی و آمادگی مسئولان و عدم وحدت در بین آنها بود که موجب کندی مدیریت بحران در خدمت‌رسانی به مردم شد.
غیبی در بخش پایانی سخنان خود از آمادگی تمامی تیم‌های امداد و نجات و پایگاه‌های جاده‌ای جمعیت هلال‌احمر استان در سطح جاده و مناطق کوهستانی و صعب‌العبور خبر داد و تعامل بیش از پیش راهداران، پلیس و سایر ارگان‌های خدمت‌رسان را خواستار شد.


واحد مرکزی خبر

امداد رسانی به سیل زدگان خوزستان

اهواز / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
۵ هزار و۱۰۰ نفر از سیل زدگان خوزستانی شب گذشته و امروز از سیل نجات یافتند.
مدیر عامل هلال احمر خوزستان گفت : بر اثر بارندگی و سیل ۲۴ ساعت گذشته شهرستان ایذه و پنج روستای این شهرستان شامل روستاهای پرچستان ،کل دوزخ ۱و۲ ، برد کپی و دهمورد و شهرستانهای دزفول ، مسجد سیلمان و هفتکل دچار سیل و آبگرفتی شدند.
آقای ظاهری افزود : در این حادثه نیروهای امدادی ۱۰۰۰ خانوار را در شهرستان ایذه و روستاهای آن ، ۶۸ خانوار ازآبگرفتگی معابر دزفول و۱۰ خانوار را در شهرستان مسجد سلیمان از سیل نجات دادند و۱۰ مصدوم این حوداث به مراکز درمانی اعزام شدند .
به گفته فرماندار مسجد سلیمان هم بر اثر بارندگی و جاری شدن سیل در روستای بهرام آباد از توابع بخش گلگیر در شهرستان مسجدسلیمان چهار خانه تخریب شد.
ایزدپناه گفت : گروههای امدادی به موقع در محل حضور پیدا کرند و خوشبختانه این اتفاق خسارت جانی در پی نداشت.
ماموران آتش نشانی دزفول نیز در بارندگی شدید و توفان روز گذشته۵۰ عملیات کمک رسانی انجام دادند .
۰۰۰۲


ایرنا

به مناسبت روز جهانی داوطلب؛ ۴۰۰ نفر از داوطلبان جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه تجلیل شدند

کرمانشاه – ۴۰۰ نفر از داوطلبان، خیرین و اعضا داوطلب و امدادگران برتر عضو جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه روز چهارشنبه به مناسبت روز جهانی داوطلب تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این مراسم با حضور ˈجلال منکرسی، معاون سیاسی و امنیتی و ˈحیدر مطاعیˈ معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه و جمعی از مسوولان استان در تالار بعثت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرمانشاه برگزار شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در این مراسم گفت: جمعیت هلال احمر یک نهاد غیردولتی و دارای یک شخصیت حقوقی مستقل است و زیرنظر هیچ وزارت خانه ای قرار ندارد.
ˈعادل شفیعیˈ در ادامه به شرح وظایف و ساختار جمعیت هلال احمر پرداخت و افزود: جمعیت هلال احمر، پنج سازمان را در خودش جای داده که از جمله این سازمان ها می توان به سازمان امداد و نجات، سازمان جوانان، گروه هدایت، گروه حمایت و گروه مشارکت اشاره کرد.
وی اظهار کرد: در هر شرایط، امدادگران جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در حالت آماده باش کامل به سر می برد و در صورت وقوع هر مشکل و یا حادثه ای به سرعت وارد عمل می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در ادامه تصریح کرد: وظیفه اصلی جمعیت هلال احمر امدادرسانی در حوادث و سوانحی است که چه در داخل و چه در خارج از کشور اتفاق می افتد.
۵۶۷


موج

طرح امداد و نجات زمستانی در محور تهران – جنوب اجرا می شود

طرح امداد و نجات زمستانی با حضور امدادگران جمعیت هلال احمر بادرود در محور تهران – جنوب اجرا می شود.
دکتر علی کفاشی رییس جمعیت هلال احمر بادرود، در گفتگو با خبر گار خبرگزاری موج از آغاز اجرای طرح امداد و نجات زمستانی در محور ترانزیت تهران – بندرعباس کیلومتر ۳ بادرود خبر داد و گفت: این طرح با حضور امدادگران جمعیت هلال احمر بادرود و به منظور امدادرسانی به مسافران عبوری به ویژه در محور تهران – بندرعباس که قسمتی از آن در محدوده بخش بادرود قرار دارد، اجرا می شود.
وی افزود: اجرای این طرح به مدت ۱۰۰ روز پیش بینی شده که با برگزاری طرح امداد بهاره هلال احمر، اجرای طرح امداد و نجات احتمالا تا پایان فروردین ماه سال ۹۲ ادامه خواهد داشت.
کفاشی گفت: در اجرای طرح امداد و نجات زمستانی هلال احمر بادرود، امدادگران در قالب یک پایگاه ثابت واقع در جاده ترانزیت بادرود – کاشان (مجتمع رفاهی آقاجانی بادرود) خدمات امدادی خود را به افراد ارایه خواهند کرد.
رییس جمعیت هلال احمر بادرود تاکید کرد: در هر یک از این پست های امداد، سه نفر امدادگر به همراه یک دستگاه آمبولانس با دستگاه های ست نجات با شماره تماس ۰۳۶۲۴۳۹۰۱۴۷ خدمات خود را به حادثه دیدگان احتمالی ارایه خواهند کرد.


موج

دوره‌های BLS و CPR در لنجان در حال برگزاری است

رئیس جمعیت هلال احمر لنجان گفت: هم‌اکنون دوره‌های BLS و CPR در پایگاه جاده‌ای جمعیت هلال احمر قلعه‌آقا لنجان در حال برگزاری است.
به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، علی اسکندری در ارتباط با برگزاری این دوره‌ آموزشی اظهار داشت: هم‌اکنون دوره دو روزه آموزشی تئوری و عملی BLS و CPR ویژه امدادگران و نجاتگران پایگاه امداد و نجات بین شهری در حال برگزاری است.
وی با اشاره به این که این دروه آموزش با مشارکت اساتید مرکز بهداشت استان و اساتید مرکز بهداشت شهرستان لنجان برگزار شده است، تصریح کرد: دوره‌های BLS و CPR در محل پایگاه بین شهری قلعه آقا با هدف یکسان‌سازی آموزش‌های پایگاه‌های بین شهری هلال احمر و اورژانس و آشنایی آنها با جدیدترین اطلاعات این مباحث آموزش داده می‌شود.
وی با بیان این که BLS به معنای احیای اولیه قلبی عروقی است، بیان داشت: CPR نیز به معنی احیای قلبی-ریوی است و شامل مجموعه اقدامات اولیه‌ای می‌شود که در شرایط اورژانس باید برای شخص مصدوم صورت بگیرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصی پزشکی را بر روی آن انجام گیرد.


ایسنا

۹۰ درصد اعتبارات تخصیصی به حوادث و بلایای طبیعی بعد از دولت نهم بوده است

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل گفت: ۹۰ درصد اعتبارات تخصیصی به حوادث و بلایای طبیعی بعد از دولت نهم بوده است.

مدیرکل بحران استانداری اردبیل گفت: در زمستان امسال در طرح زمستانی و مدیریت بحران بیش از ۱۱ پایگاه ثابت جمعیت هلال‌احمر، یک پایگاه موقت، پنج پایگاه سیار با ۴۰۰ نجاتگر و ۵۰ نفر پرسنل جمعیت هلال احمر استان در خدمت مردم و جاده‌ها خواهند بود.


فارس

رئیس جمعیت هلال احمر اسدآباد خبر داد آمادگی ۲ سالن در پایگاه امداد گردنه اسدآباد برای اسکان مسافران

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر اسدآباد گفت: ۲ سالن مجزا در پایگاه امداد جاده‌ای گردنه اسدآباد برای اسکان مسافران در فصل سرما و زمستان مهیا است.

محمدرضا کشکولی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اسدآباد، با اشاره به آغاز اجرای طرح امداد و نجات زمستانی هلال احمر اسدآباد از ۱۵ آذر تا ۱۵ فروردین، اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح  خدمت‌رسانی مطلوب به مسافرین، اسکان مسافرین، تغذیه اضطراری و تسریع در رسیدگی به تصادفات و نجات حادثه‌دیدگان است.
وی از دیگر اهداف اجرای طرح امداد و نجات زمستانی هلال احمر را افزایش خدمات امداد و نجات، بهره‌‌برداری بهینه از ظرفیت و توان عملیاتی امدادگران در مأموریت‌های امداد و نجات، افزایش ایمنی در محورهای ارتباطی دانست و گفت: این طرح با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان و لزوم ایجاد ایمنی در راستای کاهش حداکثری حوادث ترافیکی و نیز ایجاد امکان تردد ایمن در جاده‌ها، مقابله با سرمازدگی، کولاک، بهمن و یخبندان اجرا می‌‌شود.
رئیس جمعیت هلال احمر اسدآباد با بیان اینکه اکیپ‌های امدادی اسدآباد با همکاری هلال احمر، راه و ترابری، اورژانس و پلیس راه آغاز شده، تصریح کرد: پایگاه امداد جاده‌ای گردنه اسدآباد نیز همچون سال گذشته با ۲ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه خودروی نجات، یک دستگاه نیسان به صورت ۲۴ ساعته با سه نفر امدادگر، یک نفر نجات‌گر و یک نفر مسئول پایگاه آماده خدمات‌ر‌سانی به همشهریان را دارد.
وی از اسکان مسافران زمستانی در ۲ سالن مجزا در پایگاه امداد جاده‌ا‌‌ی گردنه اسدآباد خبر داد و گفت: این ۲ سالن با مجهز بودن به سیستم گرمایشی ظرفیت ۶۰۰ نفر را دارد.
کشکولی گردنه اسدآباد را یکی از ۱۰ گردنه‌های خطرناک کشور خواند و خاطرنشان کرد: با توجه به ارتفاع بالای این گردنه و وجود تصادفات در فصول مختلف سال می‌طلبد که مسئولان شهرستان امکانات بیشتری را برای این گردنه در نظر بگیرند.
وی در پایان با درخواست همکاری بیشتر از فرمانداری شهرستان اسدآباد یادآور شد: با توجه به نوسانات برق و قطع شدن احتمالی آن در زمان کولاک دستگاه ژنراتور برق برای تأمین برق اضطراری مهیا شده است.
انتهایی پیام/۸۹۰۰۸/ر


مهر

اخبار کوتاه ورزشی/ قهرمانی آیلین گسترش در رقابت های فوتسال سوپر لیگ آذربایجان شرقی

تبریز – خبرگزاری مهر: تیم آیلین گسترش در رقابت های فوتسال سوپر لیگ آذربایجان شرقی به مقام قهرمانی دست یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرحله پایانی این مسابقات با حضور ۱۷ تیم در تبریز انجام شد و در پایان و پس از برگزاری ۸۳ مسابقه، تیم آیلین گسترش در بازی نهایی با نتیجه چهار بر یک تیم رویال سفر ایرانیان را شکست داد و قهرمان این دوره از مسابقات شد.
تیم بازرگانی حسین پور نیز عنوان سومی این دوره از مسابقات را از آن خود کرد.
این مسابقات زیر نظر هیئت فوتبال و با همکاری باشگاه هلال احمر آذربایجان شرقی در سالن ورزشی این باشگاه برگزار شد.


ایسنامنابع دیگر: پرشین خودرو

در جلسه مدیریت صحنه تصادفات تهران بزرگ اعلام شد: معرفی۱۰۰سازمان و خودروساز مقصر در تصادفات رانندگی امسال تهران/۱۶۰ پایگاه اورژانس کم داریم

جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از معرفی حدود ۱۰۰ سازمان و تولیدکننده خودروی مقصر در تصادفات رانندگی در تهران به مراجع قضایی در سال جاری خبر داد و گفت: بر اساس آمارها، ۶۶ درصد کشته‌های تصادفات آبان ماه در پایتخت، عابران پیاده، ۱۸ درصد راننده و سرنشین و ۱۶ درصد راکب یا تک نشین موتورسیکلت بوده‌اند.
به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرهنگ جمال بذرافشان، در جلسه مدیریت صحنه تصادفات تهران بزرگ با اشاره به ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و تبصره‌های ۱ و ۲ آن گفت: بر این اساس در تصادفات رانندگی که فقط منجر به خسارات مالی می‌شود رانندگان مکلفند در صورت قابل انتقال بودن وسایل نقلیه، با امکانات موجود، محل استقرار چرخ‌ها را علامتگذاری کرده و بلافاصله وسایل نقلیه خود را به منظور رفع سدمعبر به کنار راه منتقل و سپس عنداللزوم درخواست حضور کارشناس تصادفات کنند و در صورت امتناع از اقدام فوق مأموران راهنمایی و رانندگی به نحو مقتضی اقدام کنند و چنانچه به‌علت وقوع تصادف منجر به جرح یا فوت، جسد یا اجسام دیگری مانع عبور وسایل نقلیه یا اخلال در نظم شده باشد مأموران انتظامی مکلفند با علامتگذاری محل استقرار جسد و اجسام، آنها را از مسیرهای حرکت خارج و تا انجام تشریفات قانونی توسط مقامات مسؤول صحنه تصادف را حفظ کنند.

فعالیت بیش از ۲۰۰ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای جمعیت هلال‌احمر در کشور
دکتر داریوش جواهری، مدیر جمعیت هلال‌احمر شهر تهران نیز در این جلسه با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای جمعیت هلال‌احمر، گفت: ۱۰ پایگاه از این تعداد در تهران واقع است.


ایرنا

نجاتگران هلال احمر بیرجند دو حادثه دیده را نجات دادند

بیرجند – معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: نجاتگران هلال احمر بیرجند دو حادثه دیده در محور بیرجند – زاهدان را نجات دادند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، ˈمهدی محمدپورˈ افزود: نجاتگران پایگاه امداد جاده ای شهید نخعی پور بیرجند با اطلاع از حادثه برخورد یک دستگاه پژو ۴۰۵ با کامیون بلافاصله در محل حادثه حاضر شده و دو سرنشین داخل پ‍ژو ۴۰۵ که گرفتار شده بودند را به سلامت از خودرو خارج کردند.
وی گفت: هر دو فرد مصدوم، پس از پایان عملیات رها سازی، برای انجام درمان به بیمارستان منتقل شدند.
محمدپور افزود: این حادثه تلفات جانی در بر نداشت و با حضور به موقع نیروهای امدادی هلال احمر، هر دو نفر از خطر مرگ حتمی نجات یافتند.۶۶۶/۱۱۰


ایرنا

چهار پایگاه امداد و نجات در محورهای کوهستانی دلفان مستقر شدند

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دلفان از استقرار چهار گروه امداد و نجات این جمعیت در سطح محورهای ارتباطی کوهستانی و برفگیر این شهرستان خبر داد.

ˈعباس اکبری ˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این گروه های امدادی در گردنه های سخت گذر گشور و گاماسیاب و همچنین محورهای برفگیر حوزه مرکزی شهرستان مستقر شده اند.
وی با اشاره به سردسیر بودن شهرستان دلفان، اظهار داشت: محورهای کوهستانی این شهرستان به طور معمول در زمستان با بارش های سنگین و متوالی برف همراه هستند به نحوی که در برخی موارد ارتفاع برف دراین مناطق به بیش از دو متر می رسد.
رییس جمعیت هلال احمر دلفان ضمن اشاره به شناسایی نقاط حادثه خیز زمستانی شهرستان، گفت: این گروه ها آمادگی لازم برای امدادرسانی به مسافران به ویژه به هنگام بارش برف و بروز حوادث احتمالی را دارند.
وی در ادامه با اشاره به تجهیز پایگاه های امدادی کشور و گاماسیاب، اظهار داشت: در این پایگاهها تجهیزات امدادی موردنیاز مانند آمبولانس، بی سیم و لوازم نجات تامین و فراهم شده است.
۷۲۷۰/۶۳۰


ایرنا

۵۰ امدادگر هلال احمر در جاده های نطنز مستقر شدند

نطنز، کاشان – رییس جمعیت هلال احمر نطنز از استقرار ۵۰ نفر امدادگر برای اجرای طرح امداد و نجات در جاده های منتهی به این شهرستان خبر داد.

ˈاصغر سلطانیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این عده در گروه های مختلف متشکل از امدادگر، کادر درمان و نجات گر کار امداد رسانی به سرنشینان خودروها را انجام می دهند.
وی افزود: گروه های امداد و نجات از بیستم آذر امسال تا پایان فروردین سال آینده کار خدمات رسانی به مسافران در جاده ها را انجام خواهند داد.
وی، امداد رسانی به مجروحان سوانح رانندگی، اسکان در راه ماندگان، اعزام مجروحان به مراکز درمانی با همکاری مرکز فوریت های پزشکی، ارایه خدمات سرپایی و تغذیه رایگان به در راه ماندگان از جمله فعالیت گروه های امداد و نجات در این طرح عنوان کرد.
مسوول جمعیت هلال احمر شهر بادرود نیز از اجرای طرح امداد و نجات زمستانی در کیلومتر ۳ جاده ترانزیتی تهران به بندرعباس حد فاصل شهر بادرود خبر داد.
ˈعلی کفاشیˈ گفت: این طرح توسط امدادگران جمعیت هلال احمر این شهر با هدف امداد رسانی به مسافران اجرا خواهد شد.
به گفته وی، در اجرای طرح امداد و نجات زمستانی هلال احمر، امدادگران در قالب یک پایگاه ثابت واقع در مجتمع رفاهی آقاجانی بادرود، خدمات امدادی به سرنشینان خودروها ارایه خواهند داد.
جمعیت هلال شهرستان نطنز دارای دو پایگاه امداد رسانی در حوالی روستای ˈابیازنˈ و شهر بادرود است.
ع٫م/۵۶۲


مهر

روحانی عنوان کرد: اعتقاد امدادگران به رسالت جمعیت هلال احمر اقدامات آنها را ماندگار می کند

کامیاران – خبرگزاری مهر: فرماندار شهرستان کامیارن گفت: آنچه خدمات و تلاش های امدادگران را ماندگار می کند، صداقت و علاقه امدادگران به حرفه و رسالت جمعیت هلال احمر است که موجب شده همواره امدادگران این نهاد در بین افراد جامعه دارای ارزش و جایگاهی مناسب باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی عسکر روحانی در جمع یگان های زمستانی جمعیت هلال احمر شهرستان کامیاران اظهار داشت: امسال با هماهنگی هایی که در سطح شهرستان به وجود آمده است امکانات و تجهیزاتی مناسب در اختیار تیم های امدادی قرار گرفته و لازم است امدادگران کلیه فعالیت های خود را مستندسازی کنند.
وی افزود: کامیاران دارای مسیرهای کوهستانی و دامنه های برفگیر زیادی است که می تواند در هنگام بارش برف و برودت هوا مشکلاتی برای رفت و آمد شهروندان ایجاد کند، که مدیریت خوب و عالی بحران های احتمالی ناشی از این وقایع نه تنها می تواند آسیب ها و خطرات را از بین ببرد بلکه در کنار آن با اطلاع رسانی به موقع پیشگیری لازم به عمل آورد.
فرماندار کامیاران ادامه داد: با بهره گیری از تجربه ای که در سال گذشته به وجود آمده است می توان با تلاش و توان بیشتری امداد رسانی را انجام داد.
استقرار ۲۵ امدادگر در پست امداد و نجات کامیاران
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کامیاران نیز در این دیدار در رابطهب با آمادگی نیروها و امدادگران این جمعیت گفت: در حال حاضر تعداد ۲۵ امدادگر آموزش‏ دیده و ماهر در پست های امداد و نجات گردنه مروارید به صورت شبانه روزی به مسافران و رانندگان بین جاده ای خدمات ارائه می دهند و در مواقع ضروری هم از افراد داوطلب استفاده می شود.
مختار اسدیان یادآور شد: در سال ۹۰ با همکاری و تعامل بسیار مناسب با اداره راه و شهرسازی شهرستان عملکرد بسیار مطلوبی در اسکان و امداد رسانی به مسافران در راه مانده انجام گرفت که این امر نیازمند همراهی و همکاری سایر دستگاه های خدمات رسان است.
وی همچنین با اشاره به مصوب شدن طرح احداث ایستگاه و پست امداد و نجات در گردنه مروارید از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری بیان کرد: با راه اندازی این پست امدادی شاهد تحولی دیگر در خدمات رسانی و امداد جاده ای به مسافران و رانندگان خواهیم بود.


مهر

مانور امداد و نجات در دانشگاه یزد اجرا شد

یزد – خبرگزاری مهر: مانور امداد و نجات هلال احمر امروز در دانشگاه یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مانور هلال احمر در دانشگاه یزد با حضور دانشجویان و اعضای دانشجویی هلال احمر و کارشناسان این اداره برگزارشد.
در این مانور که صحنه تصادف و امداد و نجات جاده ای همچنین آتش سوزی را به تصویر می کشید، چند دستگاه آمبولانس و ماشین آتش نشانی نیز در صحنه حضور داشته و در این مانور ایفای نقش کردند.
همچنین قبل از برگزاری مانور، کمک های اولیه و حوادث ناشی از تصادفات جاده ای و… توسط کارشناس هلال احمر برای دانشجویان عنوان شد.
در حاشیه مراسم دانشجویان با نحوه برخورد و اجرای کمک های اولیه به شکل استاندارد برای فرد مصدومین حوادث تصادف، آتش سوزی و … با توضیحات کارشناس هلال احمر آشنا شدند.


ایرنا

مستند سازی فعالیت امدادگران ضروری است

کامیاران – فرماندار شهرستان کامیارن بر ضرورت مستند سازی فعالیت های امدادگران تاکید کرد.

به گزارش ایرنا؛ علی عسکر روحانی روز چهارشنبه در آیین اعلام آمادگی یگان های زمستانی جمعیت هلال احمر این شهرستان، عملکرد و آمادگی تیم های امدادی سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد.
وی با بیان اینکه امدادگران در میان افراد جامعه از ارزش و جایگاه مناسبی برخوردارند از تلاش های صادقانه امدادگران در راستای خدمت به افراد جامعه تقدیر کرد.
روحانی با اشاره به مسیرهای کوهستانی و دامنه های برفگیر این شهرستان گفت: این مسیرها هنگام برودت هوا و بارش برف مشکلاتی برای رفت و آمد شهروندان ایجاد می کند.
به گفته وی داشتن مدیریت خوب می تواند هنگام بحران های احتمالی و بروز حوادث، آسیب ها و خطرات را کاهش دهد.
وی از واگذاری امکانات و تجهیزات مناسب در سال جاری خبر داد و گفت: نقش اطلاع رسانی در هنگام بروز حادثه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
رییس جمعیت هلال احمر کامیاران نیز در این آیین گفت: هم اکنون ۲۵ امدادگر آموزش‏ دیده در پست های امداد و نجات گردنه مروارید به صورت شبانه روزی به مسافران جاده ای خدمات ارائه می دهند.
مختاراسدیان استفاده از افراد داوطلب را در مواقع بحران ضروری دانست.
وی عملکرد و تعامل اداره راه و شهرسازی شهرستان در سال گذشته در اسکان و امداد رسانی به مسافران در راه مانده را مطلوب ارزیابی کرد.
اسدیان با اشاره به مصوبات سفر مقام معظم رهبری گفت: راه اندازی طرح احداث ایستگاه و پست امداد و نجات در گردنه مروارید در خدمات رسانی و امداد جاده ای به مسافران و رانندگان تحولاتی ایجاد خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این امر نیازمند همراهی و همکاری سایر دستگاههای خدمات رسان است.ک/۲
۷۳۵۲/۵۳۳


جوان‎آنلاین

زین اسب و غذای سگ با ارز دارو وارد می‌شود ارز مرجع دارویی در خدمت حیوانات!

با بالا گرفتن اختلافات ارزی، هر روز پشت پرده جدیدی از اولویت‌های اختصاص ارز مرجع به اقلام وارداتی آشکار می‌شود؛ شفاف‌سازی‌هایی که تاکنون اثری به حال بیماران نداشته اما اولویت سلامت در جامعه را بیش از پیش به رخ می‌کشد!
در شرایطی که در اولویت‌بندی کالاهای وارداتی با ارز مرجع، خودروهای لوکس، لوازم آرایش، زین اسب، غذای سگ، دسته بیل و حتی چوب بستنی در اولویت بالاتری نسبت به دارو قرار دارند، به گفته وزیر بهداشت، هم اکنون به رغم سپری شدن ۹ ماه از سال هنوز دو سوم ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی محقق نشده است!
دعوا یا تعارفات زرگری؟!
در حالی که این روزها هم خانم وزیر و هم اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، سنگ‌اندازی‌های بانک مرکزی بر سر راه تأمین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی را رسانه‌ای کرده‌اند، یک مقام ارشد بانک مرکزی نیز مدعی شد به اندازه سال‌های گذشته، ارز برای واردات دارو تخصیص یافته است. بنا به اظهار وی، این مسئولان وزارت بهداشت بوده‌اند که بخش قابل توجهی از ارز تخصیصی برای دارو را به واردات لوازم آرایشی اختصاص داده‌اند و همین موضوع باعث شد دقت و نظارت بانک مرکزی برای واردات اقلام دارویی افزایش یابد.
اما وزیر بهداشت در پاسخ به این ادعا گفت: گشایش اعتبار و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و بانک عامل انجام می‌شود و ارزی به وزارت بهداشت برای توزیع تعلق نمی‌گیرد. بنابراین تخصیص ارز دارویی به کالاها و لوازم آرایشی از سوی وزارت بهداشت انجام نشده است. بنا به تأکید مرضیه وحید دستجردی، مسئولان بانک مرکزی و اختصاص ارز باید خودشان توضیح دهند این ارزها چگونه صرف واردات لوازم آرایشی شده است.
به گفته وی، یک پنجم ارز تجهیزات و ملزومات پزشکی پرداخت شده اما با وجود اینکه وزارت بهداشت مسئول اولویت‌بندی در خصوص ارز تجهیزات پزشکی و دارو است متأسفانه اشخاص دیگری اولویت‌بندی را انجام می‌دهند. وی افزود: از نظر ما دارو و ملزومات پزشکی باید اولویت‌های ۲ و ۳ باشند ولی هم اکنون اولویت‌های ۷ و ۸ را دارند و متأسفانه برخی کالاها مانند زین اسب در اولویت‌های بالاتر مثلاً اولویت ۵ یا ۴ قرار داده شده‌اند.
باید توضیح بدهند
رئیس سازمان غذا و دارو هم که در این مدت کمتر در میان اصحاب رسانه آفتابی می‌شود در این باره به وبدا گفته است: مسئولان اختصاص ارز باید توضیح دهند که چرا به جای دارو به لوازم آرایشی، غذای سگ، زین اسب، دسته بیل و بسیاری از چیزهای غیر ضروری دیگر ارز مرجع اختصاص داده‌اند. بنا به تصریح احمد شیبانی کسانی که از الفبای تخصیص ارز اطلاع دارند می‌دانند که هیچ گونه ارزی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای توزیع داده نمی‌شود و ارز تخصیص داده شده از مبدأ در اختیار شرکت‌های دارویی و سایر شرکت‌ها قرار می‌گیرد که شرکت‌های دارویی پس از گشایش اعتبار در بانک‌های عامل به خرید و وارد کردن فقط دارو اقدام می‌کنند. به باور وی اینکه گفته شده است وزارت بهداشت و درمان ارز در اختیار شرکت‌های واردکننده کالاهای آرایشی قرار داده است دروغ محض است چراکه اصولاً امکان جابه‌جایی ارز بین شرکت‌ها و حتی کالاها وجود ندارد. با وجود این یکی از نمایندگان مجلس درباره پشت پرده واردات لوازم آرایش با ارز دارویی به «جوان» می‌گوید: این کار توسط شرکت‌های وارد کننده دارو صورت می‌گیرد. برخی شرکت‌های واردات دارو به شرط اختصاص درصد قابل توجهی از ارز مرجع به واردات لوازم آرایش دارو وارد می‌کنند.
این صحبت در حالی است که ردیابی لوازم آرایش وارد شده با ارز دارو در صورت اراده مسئولان کار سختی نیست.
هر چند سخنان احمد شیبانی با تعریف و تمجید از مسئولان بانک مرکزی پایان یافته اما مشکلات مردم برای تهیه دارو و درمان حل نشده است.
چاق شدن «زیر خط فقر» با کمبود دارو
از فضای غبارآلود مدیریت سلامت و مدیریت ارزی که این روزها سر در آسمان دارد که بگذریم وارد کف جامعه و بازار دارو و درمان می‌شویم. با یکی دو بیمار مبتلا به بیمارهای صعب العلاج هم که رو به رو شوید و با یکی دو پزشک هم که صحبت کنید کافی‌ست دریابید که کمبود و گرانی چندین برابری برخی از داروها یک حقیقت محض است؛ حقیقتی که گلوی سلامت را فشار می‌دهد و اگر تا قبل از آشفتگی بازار ارز خانم وزیر از سقوط ۵/۷ درصدی افراد جامعه زیر آوار هزینه‌های کمر‌شکن درمان بیماری‌های صعب العلاج به زیر خط فقر سخن گفته بود اکنون با رشد چندین برابری قیمت داروها این آمار آن‌قدر رشد کرده است که پنهان بماند.
رشد تصاعدی قیمت دارو
پزشکی که نمی‌خواهد نامش را بیاوریم درباره کمبودهای دارویی به «جوان» می‌گوید: در حال حاضر برخی داروها فقط مشابه داخلی شان موجود است و داروهای خارجی هم قیمتشان چند برابر شده است به گونه‌ای که تهیه آنها برای بیماران سخت است. وی در پاسخ به اینکه چرا داروهای ایرانی را تجویز نمی‌کنید، می‌گوید: حتی داروهای تولید شده در بهترین شرکت‌های داروسازی جهان هم کیفیت و اثربخشی متفاوتی را دارند و پزشک بسته به شناختی که نسبت به دارو دارد گاهی لازم می‌داند مشابه خارجی را تجویز کند. این در حالی است که محدودیت‌های بانک مرکزی برای اختصاص ارز شامل حال مواد اولیه ساخت دارو هم می‌شود و نباید فراموش کنیم که حدود ۵۰ درصد داروهای وطنی از مواد اولیه وارداتی ساخته می‌شوند.
آقای محسنی نیز که برای گرفتن داروی مادرش به داروخانه هلال احمر مراجعه کرده است درباره گران‌شدن و کمیابی داروهای بیماران صعب العلاج به «جوان» می‌گوید: مادرم که به بیماری سرطان استخوان مبتلاست برای شیمی درمانی باید ماهی یک آمپول «زومتا» استفاده کند در حالی که این آمپول در سه ماهه اخیر هر ماه تقریبا ۱۰۰ هزار تومان گران شده است و در سه ماه اخیر از ۶۳۰ هزار تومان به ۸۳۰ هزار تومان رسیده است. قرص «آرومازین» نیز داروی دیگری است که به گفته وی، دو ماه است پیدا نمی‌شود و مشابه ایرانی آن در دسترس است.
آیا ارز دارویی نوشدارو می‌شود؟!
از سوی دیگر، کمبود برخی داروها بیماران را به بازار سیاه دارو کشانده است؛ بازاری که حسن تامینی لیچایی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با «جوان» درباره آن هشدار می‌دهد. به گفته وی داروهای موجوددر این بازار به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند و کسانی که برای پیچیدن نسخه‌شان به ناصر خسرو سر می‌زنند ممکن است داروی تقلبی تحویل بگیرند. در این میان اما مرگ نوجوان ۱۵ ساله دزفولی به دلیل دسترسی نداشتن به دارو را داریم. امروز حتی اگر ارز دارویی هم تامین شود حکایت نوشدارویی است که اگرچه جان خیلی از بیماران را نجات می‌دهد اما منوچهر اسماعیلی لیوسی را زنده نمی‌کند!


ایسنا

چگونه از یخ‌زدگی‌ در برف و کولاک جلوگیری کنیم؟

برف و کولاک طاقت‌فرسا می‌تواند باعث فلج اعضای بدن شود اما با رعایت نکات کوچک می‌توان تا حد زیادی از این آسیب‌ها کاهش داد.
به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ریزش برف سنگین، سرمای طاقت‌فرسا و طوفان‌های زمستانی می‌تواند سیل، تندبادهای شدید، بسته‌شدن جاده‌ها و حتی از کارافتادن خطوط برق را به دنبال داشته باشد و همچنین سرمای غیرمعمول ممکن است سبب یخ بستن زمین تا عمق قابل ملاحظه‌ای شود که بر اثر آن لوله‌های آب و فاضلاب ممکن است ترک بردارند اما انجام اقداماتی در قبل، حین و بعد از بارش می‌تواند آسیب‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.
اقدامات قبل از بارش برف و یخبندان
با این حال می‌توان پیش از گرفتارشدن در برف و کولاک اقداماتی انجام داد تا از میزان خسارات و آسیب‌ها در امان باشید، اقداماتی همچوان: تجهیزاتی مثل نمک برای آب کردن یخ جاده، شن برای سهولت رفت و آمد، پارو، بیلچه یا لوازمی برای کنارزدن برف را به تجهیزات زمان بحران در منزل اضافه کنید.
استفاده از ضدیخ برای رادیاتور و افزودنی‌هایی همچون الکل در آب شیشه شور در دمای بسیار پایین مهم است، چرا که آب شیشه‌شور در سرمای زیاد یخ می‌زند.
همیشه چراغ قوه یا روشنایی سیار در دسترس داشته باشید.
کیف امداد و کمک‌های اولیه را همیشه در منزل آماده داشته باشید.
همواره به گزارش‌های هواشناسی رادیو و تلویزیون توجه کنید.
نزدیکترین مراکز امدادرسانی مانند جمعیت هلال‌احمر، راهداری، اورژانس، درمانگاه‌ها، آتش‌نشانی و قرارگاه‌های نیروی انتظامی که در هنگام حادثه می‌تواند به شما کمک کند را شناسایی کنید.
از آنجا که احتمال می‌رود منبع اصلی سوخت قطع شود، سوخت مناسب برای گرما به اندازه کافی تامین کنید.
با عایق‌بندی دیوارها، درزگیری شکاف در و پنجره‌ها، پوشاندن پنجره‌ها و نیز نصب پنجره‌های مناسب طوفان مهیای آمدن زمستان شوید.
خانه، اصطبل، سایبان و جاهایی که ممکن است برای خانواده، همسایه‌ها، احشام یا تجهیزات سرپناه خوبی باشند را از قبل آماده کنید، شاخه‌های درختان را که امکان سقوط‌شان می‌رود، قطع کنید.
کپسول آتش‌نشانی شارژشده را در دسترس قرار داده و مطمئن شوید تمام اعضای خانه محل آن را می‌دانند چرا که آتش‌سوزی خانه عموما به خاطر رعایت‌نکردن نکات ایمنی در مورد منابع گرمایی رخ می‌دهد.
نحوه بستن شیر اصلی آب را بیاموزید زیرا زمان ترکیدن لوله‌ها می‌تواند مفید باشد.
خودروی خود را بررسی کنید و برای جلوگیری از یخ‌زدگی مطمئن شوید که خودرو ضد یخ دارد و حتما زنجیرچرخ داشته باشید و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.
وضعیت شبکه‌ احتراق و باتری خودرو بادی در بهترین شرایط باشند. (قطب‌های باتری نیز باید تمیز باشند.) و ترمزها، دنده‌ها و میزان آب و روغن ماشین را خوب بررسی کنید و حتی فیلترهوا و سوخت را در صورت نیاز تعویض کنید و بخاری و یخ‌زدا باید به خوبی کار کنند.
لوله‌های اگزوز را بررسی کنید تا روزنه یا مشکلی نباشد و در صورت خرابی آن را تعویض یا تعمیر کنید.
میزان روغن و کیفیت آن را بررسی کنید چرا که روغن‌های سنگین‌تر در دمای پایین سفت می‌شوند و روان‌کاری مورد نظر را انجام نمی‌دهند و از درستی کار ترموستات خودرو مطمئن شوید.
برف پاک‌کن و تجهیزات شیشه جلوی ماشین باید درست کار کنند. هرگونه اشکالی را رفع کنید و منبع آب شستشوی شیشه‌ها را پر نگهدارید و همچنین لاستیک مناسب زمستان در خودرو به کار ببرید و توصیه می‌شود در طول فصل زمستان، همواره حداقل نیمی از باک را پر نگهدارید.
هر خودرو حتما باید دارای لوازم اضطراری شامل یک عدد بیلچه، جاروی کوچک یا پارو، چراغ قوه، رادیوی باتری‌خور، باتری اضافه، آب خوراک سبک، کبریت، کلاه، جوراب و دستکش اضافی، کیف کمک‌های اولیه همراه با یک چاقوی کوچک، داروهای لازم و ضروری، پتو، دو رشته‌زنجیر یا طناب، نمک و شن برای پاشیدن در جاده، سیم بکسل و شبرنگ باشد.
به جای پوشیدن یک دست لباس سنگین چند دست لباس مناسب، راحت، سبک ولی گرم بپوشید و کلاه نیز فراموش نشود در ضمن برای محافظت از ریه‌ها، دهان و بینی خود را با شال گردن بپوشانید.
اقدامات حین بارش برف و یخبندان
سرمای شدید و بادهای سخت می‌تواند ظرف چند دقیقه باعث یخ‌زدن قسمت‌های باز بدن شود به همین دلیل تمام بدن، دست‌ها و پاها را به طور کامل بپوشانید و توجه کنید دمای بدن از نقاط باز به سرعت خارج‌شده و سرما نیز به راحتی وارد می‌شود، پس بهتر است در اولین اقدام یقه و سر آستین‌ها و پاچه‌های شلوار را با بند یا کش ببندید و پاچه‌های شلوارتان را درون کفش یا جورابتان کنید.
برای دریافت اخبار هواشناسی و اطلاعات لازم به رادیو و تلویزیون گوش دهید.
در صورت لزوم، با حفظ دمای معمول اتاق سوخت را حفظ کنید. هر از گاهی بخاری و دستگاه‌های گرم‌کننده اتاق‌های دیگر را خاموش کنید و برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها، ماده عایق یا چند لایه روزنامه را به دور لوله‌ها بپیچید.
وقتی از چراغ‌نفتی استفاده می‌کنید، هواکش را روشن بگذارید تا گازهای سمی در اتاق نماند و چراغ‌نفتی را در بیرون از خانه دوباره نفت کنید و در صورت امکان با فاصله خیلی زیاد از اجسام قابل اشتعال قرار دهید.
موادغذایی و آب موجود در منزل را برای نیاز چند روزه خانواده خود بازبینی کرده و در صورت کم‌بودن برای جیره‌بندی آن برنامه‌ریزی کنید.
قبل از خروج از منزل در صورت امکان آدرس مقصد و زمان حرکت خود را به یکی از بستگان اطلاع دهید.
مراقب کرخ‌شدن و رنگ پریدگی در قسمت انتهایی انگشت‌ها، شصت پا، نرمه گوش و نوک بینی باشید و در صورت مشاهده این موارد درخواست کمک کنید و در نظر داشته باشید اگر علایم افت شدید دمای بدن مشاهده شد مصدوم را به جای گرمی ببرید، لباس‌های خیس را در آورده و او را در پتویی بپوشانید، مراکز حیاتی بدنش را گرم کنید و مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دهید.
اگر در حال رانندگی هستید
مخزن سوخت ماشین‌تان را پر کنید، در صورتی که اتومبیل‌تان خراب شد تا رسیدن کمک داخل اتومبیل بمانید و در صورتی که وسیله نقلیه خراب شد پس از تماس با مراکز امدادی تا رسیدن کمک‌های امدادی لازم داخل اتومبیل بمانید تا از خطر سرمازدی و عوارض ناشی از آن و نیز حمله حیوانات درنده در امان باشید.
از انجام فعالیت‌های خسته‌کننده و بی‌نتیجه، مانند هل‌دادن اتومبیل خودداری کنید و در صورتی که ماشین شما درون برف فرو رفته است، کافی است ابتدا برف جلوی چرخ‌ها را برداشته و با دنده سنگین به آرامی حرکت کنید.
در صورت ماندن در جاده در اولین اقدام هرآنچه پوشاک در صندوق عقب ماشین دارید را بردارید. مطمئن باشید که به همه آنها نیاز پیدا خواهید کرد و در صورتی که کیسه‌خواب با خود دارید آن را داخل ماشین بر تن کنید.
در صورتی که سوخت ماشین شما تمام شد و نیروهای امدادی هنوز به شما نرسیده‌اند، می‌توانید با آتش‌زدن لاستیک زاپاس ماشین برای کمک، علامت دود ایجاد کنید و تا زمانی که لاستیک می‌سوزد از گرمای آن برای نجات جان خود استفاده کنید و در نظر داشته باشید بهترین روش برای آتش‌زدن لاستیک، استفاده کردن از بنزین، پارچه آغشته به نفت یا موادقابل اشتعال دیگر همچون روغن‌موتوراست.
تنها در صورت لزوم رانندگی کنید. اگر مجبور به این کار هستید، در روز رانندگی کنید و برنامه خود را با دیگران در میان بذارید، در جاده اصلی رانندگی کنید و از میان‌برها عبور نکنید.
اگر بخاطر وجود بارش برف و یخبندان در ماشین گیر افتاده‌اید
از جاده کنار بکشید، چراغ خطر را روشن بگذارید و از آنتن رادیو ماشین یا پنجره پارچه یا نشانه اضطراری برای درخواست کمک آویزان کنید و ابدا برای پیداکردن راه، حرکت نکنید مگر اینکه ساختمانی را در آن نزدیکی ببینید که بتوانید در آن پناه بگیرید.
مراقب باشید که بخاطر بارش برف ممکن است فاصله‌ها واقعی بنظر نیایند، ممکن است ساختمانی نزدیک باشد، اما برای پیاده‌روی در برف عمیق خیلی دور باشد.
برای اینکه گرم بمانید بخاری و موتور ماشین را هر یک ساعت حدود ۱۰ دقیقه روشن کنید. وقتی موتور ماشین روشن است یکی از پنجره‌های به سمت باد را برای تهویه هوا باز کنید و به نوبت برف‌ها را از لوله اگزوز پاک کنید، این کار بخاطر جلوگیری از مسمومیت با گاز سمی منواکسیدکربن است و پیشنهاد می‌شود که نوبتی بخوابید، حتما باید یک تن تا آمدن گروه نجات در تمام اوقات بیدار باشد.
در شب چراغ‌های داخل را روشن بگذارید تا در این صورت گروه نجات و امدادگران قادر به دیدن شما باشند.
اقدامات بعد از بارش برف و یخبندان
وقتی برف‌ها را پارو می‌زنید زیاد جنب و جوش و فعالیت نکنید چرا که این کار باعث حمله قلبی می‌شود که عمده‌ترین علت مرگ و میر در زمستان است و اگر لازم است برف‌ها را پارو بزنید حتما قبل از بیرون آمدن، دست و پای خود را نرمش دهید.


سلامت نیوز

هر ایرانی سالانه ۵۲ هزار تومان پول دارو می دهد/ ۴۵ درصد دارو در کشور تنها در اختیار سه دارو خانه

سلامت نیوز: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تازه ترین گزارش خود معضلات و مشکلات بازار دارویی کشور را نشانه رفته و دخالت‌های بیش از حد دولتی را یکی از تهدیدهای نظام دارویی دانسته که باعث سلب اعتماد سرمایه‌گذاران نظام دارویی شده است.
با اعمال تحریم‌ها علیه کشور، یکی از معضلاتی که به سرعت خود را نشان داد معضل دارو و تجهیزات پزشکی بود. شاید دلایل این افت ناگهانی خدمات‌دهی در نظام سلامت با نگاهی به وضعیت دارویی کشور روشن‌تر شود. مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی گزارشی درباره وضعیت نظام دارویی کشور ارائه کرده است که بر اساس آن، اگرچه از نظر کمی حجم اصلی داروهای مورد نیاز کشور توسط شرکت‌های داروسازی داخلی تولید می‌شوند، سهم شرکت‌های داروسازی داخلی از ارزش ریالی بازار دارویی کشور حدود ۵۵درصد است و این سهم در سال های اخیر روند نزولی داشته است. حدود ۴۵ درصد از داروهای مورد نیاز کشور مستقیما با واردات تامین می‌شود. حفظ سهم ۵۵ درصدی شرکت‌های داخلی هم تا حد زیادی وابسته به واردات مواد اولیه از خارج از کشور است.
بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی سهم ریالی داروهای وارداتی در کشور افزایش قابل توجهی داشته و در سال ۹۰ به بیش از ۳۰ میلیارد ریال رسیده بود. بنا بر این گزارش، بخشی از این افزایش ناشی از ورود داروهای جدید گران‌قیمت به بازار است. ارزش ریالی بازار دارویی کشور (بدون یارانه، مکمل و داروهای گیاهی) در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۳۰۰۰ میلیارد ریال بوده که با تخمین ارزش مکمل‌‌ها و حدود ۴۰۰۰ میلیار ریال یارانه‌های دارویی وزارت بهداشت ارزش کل بازار دارویی کشور بیش از ۴۰هزار میلیارد ریال است. با احتساب ۷۶ میلیون نفر جمعیت کشور، سرانه مصرف دارو در کشور برای هر فرد حدود ۵۲۶هزار ریال است.

قیمت دارو در کشور علیرغم افزایش قیمت، پایین تر از تورم بوده است
همچنین بررسی روند قیمت دارو در سال‌های اخیر بیانگر رشد هزینه‌های دارویی است. مقایسه روند قیمت‌های داروهای تولید داخل و واردات با شاخص عمومی کالا و خدمات بیانگر افزایش بیش از حد قیمت داروهای وارداتی است. با وجود این، افزایش هزینه ناشی از افزایش قیمت و حتی ورود داروهای جدید تولید داخل همیشه در سطح یا پایین‌تر از تورم اعلامی بانک مرکزی بوده است. سیاست‌های محدودکننده قیمت‌گذاری برای داروهای تولید داخل در وزارت بهداشت در نهایت به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در عدم بازسازی و نوسازی صنعت داروسازی داخلی شناخته می‌شود.
وجود ۸۹ کارخانه داروسازی بزرگ و کوچک در کشور
در سال ۱۳۹۰ حدود ۸۹ کارخانه کوچک و بزرگ داروسازی در کشور فعال بوده‌اند. قدیمی‌ترین واحد داروسازی در کشور، انستیتو پاستور بوده که در سال ۱۲۹۹ تاسیس شده است. بخش دارویی امیرآباد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و داروسازی دکتر عبیدی هم به ترتیب در سال‌های ۱۳۱۷ و ۱۳۲۰ تاسیس شده‌اند. ۵۴ مورد از شرکت‌های داخلی قبل از انقلاب نماینده شرکت‌های چند ملیتی داروسازی بوده و داروهای خود را تحت لیسانس آنها تولید می‌کردند. از بین شرکت‌های کنونی ۲۴ کارخانه سهامی عام هستند و سهام آنها در بازار بورس کشور ارائه شده است. انستیتو پاستور و موسسه رازی تنها کارخانه‌های کاملا دولتی هستند که اولی متعلق به وزارت بهداشت و دومی متعلق به وزارت جهاد کشاورزی هستند و عمدتا در تولید بعضی واکسن‌ها فعالیت دارند. ۹۳ شرکت در واردات رسمی دارو و ۳۰ شرکت تحت نام مراکز فوریت‌های دارویی در کشور فعالیت دارند که به جز شرکت‌های سهامی دارویی کشور و هلال احمر بقیه متعلق به بخش خصوصی یا غیردولتی هستند. همچنین ۳۳ کارخانه تولیدکننده مواد اولیه دارویی در کشور وجود دارند که حدود ۱۲۶ ماده اولیه مورد مصرف در صنایع بالاسری دارویی کشور را تولید می‌کنند. ۳۶ شرکت پخش دارو در کشور فعال هستند. با وجود این حدود ۸۵درصد داروهای تولیدی در داخل کشور یا وارداتی توسط ۱۰ شرکت عمده پخش دارو توزیع می‌شوند.

مراکز تک نسخه‌ای دارو معبری برای قاچاق
مراکز تک نسخه‌ای فوریتی که در دهه اول بعد از انقلاب با هدف پوشش کمبودهای دارویی در شرایط اضطرار ایجاد شده‌اند بنا به این گزارش، اخیرا رشد بسیار زیاد و غیرقابل قبولی داشته‌ و به یکی از معضلات نظام دارویی کشور تبدیل شده‌اند. در مواردی این مراکز به معبری برای ورود داروهای قاچاق و غیرضروری به کشور تبدیل شده‌اند.

خرید و فروش پروانه تاسیس داروخانه، پردرآمد تر داروخانه داری
خدمات دارویی و تحویل دارو به بیمارستان در کشور بر عهده حدود ۸۳۰۰ داروخانه است که ۸۸درصد آنها مالکیت حقیقی داشته و بقیه شامل داروخانه‌های وابسته به ارگان‌ها و نهادهایی با مالکیت حقوقی هستند. کمتر از ۹درصد داروخانه‌ها شبانه‌روزی هستند. شرایط تاسیس داروخانه‌ها به نحوی تنظیم شده که داروسازان جوان را به سمت کار در مناطق محروم سوق دهد. زمان انتظار طولانی برای تاسیس داروخانه‌ها در شهرهای بزرگ‌تر باعث ایجاد نوعی بازار خرید و فروش مجوز و پروانه تاسیس داروخانه در این شهرها شده است که اغلب موارد، درآمد آن از خود داروخانه‌داری بیشتر است.

۴۵درصد داروی کشور تنها در ۳درصد داروخانه‌ها
داروخانه‌های کشور از بی‌عدالتی در توزیع درآمد رنج می‌برند. حدود ۴۵درصد کل دارو کشور در کمتر از ۳درصد داروخانه‌ها که عمدتا وابسته به مراکز دولتی مانند دانشکده‌های داروسازی، هلال احمر و نهادهای نظامی هستند به فروش می‌رسد. به عبارت دیگر بیش از ۹۵درصد داروخانه‌ها که در اختیار بخش خصوصی هستند فقط ۵۵ درصد فروش داروها را در کشور در اختیار دارند.
تولید داروهای قدیمی با ارزش افزوده پایین
بنا به این گزارش عدم دسترسی به منابع انسانی و مالی کافی یکی از آسیب‌های نظام دارویی کشور است. در حال حاضر کمتر از ۶ درصد داروسازان کشور در صنعت داروسازی فعالیت می‌کنند. علاوه بر این بخش قابل توجهی از فعالان این صنعت از آموزش و تخصص کافی مرتبط با داروسازی برخوردار نیستند. عدم دسترسی صنعت داروسازی کشور به منابع مالی ریالی و ارزی لازم به خصوص در سال های اخیر، و در نتیجه عدم بازسازی در خطوط تولید و فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم برای تولید داروهای جدید و با تکنولوژی بالا باعث عقب‌ماندگی این صنعت از پیشرفت‌های داروسازی جهان شده است. نتیجه امر این است که صنعت داروسازی کشور چون قادر به تولید داروهای جدید و با تکنولوژی بالا نیست صرفا مجبور به تولید داروهای قدیمی با ارزش افزوده پایین شده است که نتیجه آن کاهش قابل توجه سهم تولید داخلی در بازار دارویی کشور است. از طرف دیگر وجود بدهی‌های سنگین مراکز درمانی دولتی به شرکت‌های داروسازی باعث محدود شدن منابع مالی در دسترس آنها شده است.
دخالت‌های دولت و مالکیت دولتی
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دخالت‌های بیش از حد دولتی را یکی از تهدیدهای نظام دارویی دانسته که باعث سلب اعتماد سرمایه‌گذاران نظام دارویی شده است. همچنین واگذاری شرکت‌های دولتی به سازمان‌های وابسته به دولت باعث شده خصوصی‌سازی در عمل محقق نشود. در حال حاضر مالکیت بیش از ۷۰ درصد صنایع داروسازی در اختیار سازمان‌ها و نهادهای حقوقی وابسته به دولت و سایر ارگان‌هاست. عدم مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی، نبود قانون حق مالکیت معنوی، وجود مراکز فوریتی تک نسخه ای، عدم ثبات در تصمیمات اقتصادی کشور، تحریم های بین المللی، عدم بازسازی صنعت داروسازی کشور از دیگر مشکلات نظام دارویی کشور است. مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین یکی از نقاط قوت نظام دارویی کشور را فهرست داروهای ایران دانسته که وجود آن باعث نظم و تمرکز در نظام دارویی کشور شده است. گستردگی نظام سلامت و بیمه‌های عمومی، ساختار منسجم نظام دارویی، استقرار نظام دارویی ژنریک، وجود صنعت داروسازی داخلی و شبکه وسیع و نظارت شده توزیع دارو از نقاط قوت نظام دارویی ذکر شده است.
منبع: خبرآنلاین


فارس

در خصوص حقوق بین‌الملل بشردوستانه عرفی صورت گرفت راه اندازی پایگاه اطلاعاتی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ

خبرگزاری فارس: پایگاه اطلاعاتی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خصوص حقوق بین‌الملل بشردوستانه عرفی راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تازه‌ترین اطلاعات در خصوص رویه دولتیِ ۲۳ کشور در ارتباط با مخاصمات مسلحانه و موضوعات بشردوستانه مانند اصل تمایز بین رزمندگان و غیرنظامیان، به‌کارگیری تسلیحات خاص، حمایت از آوارگان داخلی، چارچوب حقوقی در خصوص توقیف و بازداشت در مخاصمات مسلحانه، به‌کارگیری کودکان به عنوان سرباز و موارد فاحش نقض‌ حقوق بین‌المللی بشردوستانه که به مثابه جنایات جنگی ا‌ست را از تاریخ ۲۲ آذرماه و از طریق پایگاه اطلاعاتی اینترنتی خود که بر موضوع حقوق بین‌المللی بشردوستانه‌ عرفی متمرکز است، در دسترس عموم قرار داد.
این اطلاعات رویه‌های دولتیِ کشورهایی از جمله آرژانتین، بنگلادش، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، بوروندی، چاد، شیلی، کلمبیا، کرواسی، جیبوتی، السالوادور، گواتمالا، جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، مکزیک، پرو، صربستان، دولت سابق صربستان و مونته نگرو، سنگال، اسپانیا، سوئیس، اروگوئه و ویتنام را شامل می‌شود.
به گفته «اِلس دوبوف»، سرپرست پروژه‌ حقوق بین‌الملل بشردوستانه عرفیِ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ: این پایگاه اطلاعاتی هم‌اکنون شامل رویه‌‌ دولتی ۹۰ کشور تا پایان سال ۲۰۰۷ است. هدف از ایجاد این پایگاه اطلاعاتی، تسهیل دسترسی آسان به قوانین حقوق بین‌الملل بشردوستانه عرفی و رویه‌هایی دولتی برای تمامی افرادی‌ ا‌ست که به موضوع تفسیر و اجرای حقوق بین‌المللی بشردوستانه علاقمند هستند.
با توجه به توسعه‌ رویه‌های دولتی، شکل‌گیری حقوق عرفی یک فرایند مداوم است. بر این اساس، ضروری است تا اطلاعات در خصوص رویه‌ها– هم در سطح ملی و هم بین‌المللی- به‌طور منظم به‌روز شوند تا قواعد حقوق عرفی تعیین شده، امکان توسعه‌ این قوانین مورد بررسی قرار گرفته و تأثیر آن‌ها بر بهبود حمایت از قربانیان مخاصمات مسلحانه، چه از طریق تأیید رویه و یا رفع نواقص‌ در حقوق قراردادی، مورد ارزیابی قرار گیرند.
دوبوف می‌افزاید: حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ عرفی به مجموعه‌ قواعدی گفته می‌شود که از یک رویه عمومی که به ‌عنوان قانون پذیرفته‌شده‌، نشأت می‌گیرد. التزام دولت به این قواعد عرفی ضرورتاً‌ نیاز به موافقت رسمی آن دولت ندارد. چنانچه رویه‌ای که قاعده بر مبنای آن شکل گرفته‌ گسترد‌گی کافی داشته‌باشد، بیان‌گر اعتقاد دولت به التزام به عمل و تقریباً در تمامی موارد یکسان باشد، آن‌گاه تمامی دولت‌ها ملزم به رعایت آن قانون هستند.
اطلاعات در این پایگاه اطلاعاتی که به طور رایگان در دسترس عموم قرار دارد، به‌طور مشترک و با همکاری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و صلیب سرخ انگلستان به ‌روز می‌شود.
مطالب اصلی توسط نمایندگی‌های کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و تعدادی از جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر جمع‌آوری شده و پس از آن توسط یک گروه تحقیقاتی که در مرکز حقوق بین‌الملل لاوترپاخت دانشگاه کمبریج مستقر است، تحت نظارت کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.
اطلاعات موجود در این پایگاه اطلاعاتی، به‌وسیله سه پارامتر جست‌وجو، یعنی موضوع، نوع رویه و کشور، قابل دسترسی است.
اطلاعات جدیدتر در خصوص رویه‌های ملی و بین‌المللی طی دوره زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ میلادی بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی ارائه خواهند شد.


مهر

صلیب سرخ جدیدترین اطلاعات رویه‌های دولتی را منتشر می کند

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ فعالیت ۲۳ کشور در خصوص حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ از جمله ایران را منتشر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو، تازه‌ترین اطلاعات در خصوص فعالیت دولتی ۲۳ کشور در ارتباط با مخاصمات مسلحانه و موضوعات بشردوستانه از جمله اصل تمایز بین نظامیان و غیرنظامیان، به‌کارگیری تسلیحات خاص، حمایت از آوارگان داخلی، چارچوب حقوقی در خصوص بازداشت افراد در مخاصمات مسلحانه، به‌کارگیری کودکان به عنوان سرباز و موارد فاحش نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه که به مثابه‌ جنایات جنگی ا‌ست از تاریخ ۲۲ آذرماه و از طریق پایگاه اطلاعاتی اینترنتی خود، در دسترس عموم قرار خواهد داد.
این اطلاعات رویه‌های دولتی کشورهای آرژانتین، بنگلادش، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، بوروندی، چاد، شیلی، کلمبیا، کرواسی، جیبوتی، السالوادور، گواتمالا، جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، مکزیک، پرو، صربستان، دولت سابق صربستان و مونته نگرو، سنگال، اسپانیا، سوئیس، اروگوئه و ویتنام را شامل می‌شود.

“الس دوبوف” سرپرست پروژه‌ حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ عرفیِ کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در این رابطه گفت: این پایگاه اطلاعاتی هم‌اکنون شامل رویه‌‌ دولتی ۹۰ کشور تا پایان سال۲۰۰۷ است. هدف از ایجاد این پایگاه اطلاعاتی، تسهیل دسترسی آسان به قوانین حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ عرفی و رویه‌هایی دولتی برای تمامی افرادی ا‌ست که به موضوع تفسیر و اجرای حقوق بین‌المللی بشردوستانه علاقمند هستند.

به گفته وی با توجه به توسعه‌ رویه‌های دولتی، شکل‌گیری حقوق عرفی یک فرایند مداوم و ضروری است تا اطلاعات در خصوص رویه‌ها در سطح ملی و بین‌المللی به‌طور منظم به‌روز شوند تا قواعد حقوق عرفی تعیین شده، با امکان توسعه‌ این قوانین مورد بررسی قرار گرفته و تاثیر آن‌ها بر بهبود حمایت از قربانیان مخاصمات مسلحانه مورد ارزیابی قرار گیرند.

دوبوف افزود: حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ عرفی به مجموعه‌ قواعدی گفته می‌شود که از یک رویه‌ عمومی پذیرفته شده به‌عنوان قانون، نشات می‌گیرد و التزام دولتها به این قواعد عرفی نیاز به موافقت رسمی آنها ندارد. طبق این گزارش اطلاعات در پایگاه اینترنتی صلیب سرخ به طور رایگان در دسترس عموم قرار داشته و به‌طور مشترک با همکاری کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و صلیب سرخ انگلستان به‌روز می‌شود.

مطالب اصلی نیز توسط نمایندگی‌های کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و تعدادی از جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر جمع‌آوری شده و پس از آن توسط یک گروه تحقیقاتی که در مرکز حقوق بین‌الملل دانشگاه کمبریج مستقر است، تحت نظارت کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. اطلاعات جدیدتر در خصوص رویه‌های ملی و بین‌المللی طی دوره‌ی زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ میلادی بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی ارائه خواهند شد.


جوان

سرما بیداد می‌کند، کانکس‌ها به روستا نرسید (قسمت اول)

اخبار هلال احمر


جوان

سرما بیداد می‌کند، کانکس‌ها به روستا نرسید (قسمت دوم)

اخبار هلال احمر


اطلاعات

نجات ۶۰ نفر در خراسان جنوبی

اخبار هلال احمر


مردم سالاری

پیام مردمی

اخبار هلال احمر


ایران

استانداری‌ها موظف به تامین اعتبار برای خرید بالگرد و ساخت آشیانه شدند

اخبار هلال احمر


ایران

سقوط دردسرساز کوهنورد تک رو در کلکچال

اخبار هلال احمر


ایران

مرگ عضو مو سفید تیم کوهنوردی در ارتفاعات آرا

اخبار هلال احمر


ایران

امدادرسانی، مانع از آبگرفتگی چادر زلزله‌زدگان زهان شد

اخبار هلال احمر


ایران

تشکیل خانه‌های تخصصی اصناف در هلال احمر

اخبار هلال احمر


قدس

بدون تیتر

اخبار هلال احمر (ضمیمه خراسان)


قانون

نجات ۱۱ کوهنورد از مرگ

اخبار هلال احمر


آرمان روابط عمومی

الزام استانداری‌ها به خرید بالگرد

اخبار هلال احمر


آرمان روابط عمومی

نجات ۱۱ عضو تیم کوهنوردی

اخبار هلال احمر


آفتاب یزد

زمین‌لرزه ۴/۳ ریشتری در جیرفت

اخبار هلال احمر


ایران

احتمال وقوع سیل در خراسان شمالی

اخبار مدیریت بحران


ایران

مردم روستای منصورآباد دشت روم یاسوج گرفتار سیلاب شدند

اخبار هلال احمر


ایران

آگهی

اخبار هلال احمر


ایران

آگهی

اخبار هلال احمر


چلچراغ

دفترچه‌های منقش به هلال سرخ

اخبار هلال احمر


چلچراغ

زلزله زهان

اخبار هلال احمر


هفت صبح

گزارش تصویری

اخبار هلال احمر


ملت ما

مازندران و ایلام لرزیدند

اخبار هلال احمر


حمایت

گشایش کانون بشردوستانه جوانان هلال احمر خراسان شمالی

اخبار هلال احمر


گسترش صنعت

آبگرفتگی معابر ایذه و دزفول

اخبار هلال احمر


رفتن به بالای صفحه
  • خدمات مراکز
  • faq
  • بریده جراید
  • انتقادات و پیشنهادات