اخبار / ستادی

برنامه ریزی های جدید برای گسترش و ارتقای کیفیت خدمات داوطلبانه

رئیس سازمان داوطلبان بر ضرورت بازنگری برنامه ها و طرح های داوطلبی جمعیت هلال احمر تاکید کرد و گفت: درسال ۹۸ ، برنامه ریزی های جدید و منطقی برای گسترش ، عمق بخشی و ارتقای کیفیت خدمات داوطلبانه به ویژه دربخش سلامت انجام میشود.

۱۲ ماه قبل

برنامه ریزی های جدید برای گسترش و ارتقای کیفیت خدمات داوطلبانه

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، در افتتاحیه دوره آموزشی توانمندسازی معاونان داوطلبان جمعیت هلال احمر استان های سراسر کشور که با حضور نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر و رئیس جمعیت هلال احمر در مجتمع دارویی- درمانی هلال ایران برگزار شد، محمد نصیری بامروری بر رخدادهای سال گذشته در زمینه فعالیت های داوطلبانه جمعیت هلال احمر، اظهار کرد: در جهت حمایت از آسیب دیدگان از خشکسالی منطقه جازموریان ، ۱۹ کاروان سلامت به استان سیستان و بلوچستان در سطح ملی برای بهره مندی بیش از ۴۴ هزار و ۷۱۴ نیازمند از خدمات درمانی اعزام شد و توزیع بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ ست بهداشتی و ارائه خدمات دارویی- درمانی ، برگزاری جشن  و اجرای موسیقی با هدف افزایش نشاط و شادی در بین مردم، توزیع بیش از ۲۵۰ قلم دارو به ارزش بیش از ۴ میلیارد ریال، تامین بیش از یک هزار و ۲۷۰ تانکر آب و توزیع بیش از ۳۲ هزار شل آب معدنی به ارزش ۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال درقالب کمپین “نذر آب” از جمله مهم ترین خدمات کاروان های مذکور محسوب می شود.

وی با اعلام اینکه سال ۹۷، طرح ملی”ققنوس” برای تجهیز سیستم گرمایشی استاندارد مدارس استان سیستان و بلوچستان با مشارکت نیکوکاران به اجرا درآمد ، افزود: درمرحله نخست، ۵۲۹ بخاری تابشی در ۳۳۸ مدرسه ابتدایی در شهرهای محروم این استان تامین  و نصب شد و در مرحله دوم  که اجرای آن همچنان تا نخستین فصل سال آتی ادامه دارد، با صرف هزینه ای برابر با ۱۵۰میلیارد ریال ، هزار و ۵۰۰ کلاس دیگر در این استان هم از سیستم گرمایشی مناسب برخوردار خواهند شد.

رئیس سازمان داوطلبان در خصوص رویکرد جمعیت هلال احمر اظهار کرد: ماموریت اصلی این سازمان مداخله در بحران برای توانمندسازی آسیب دیدگان و خروج از این مرحله است. از این رو، برنامه ریزی و مدیریت منابع داوطلبی یکی از مهم ترین اقدامات سازمان درشرایط عادی است که برای رسیدن به این هدف،۳ تفاهم نامه با مجمع خیرین کشور، سازمان انتقال خون و سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور به امضا رسیده است.

نصیری با اشاره به اهمیت دیپلماسی سلامت در دنیا، گفت: امسال درایام دهه فجر، ۷۱۷ پروزه داوطلبی با محوریت سلامت برای بهره مندی ۷۲۸ هزار و ۵۶۶ نیازمند اجرا شد که ارزش ریالی این خدمات بیش از ۴۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی درخصوص رویکرد برنامه های سال ۹۸ اظهار کرد: برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا سال آینده، محور طرح ها بر جلب مشارکت پذیری حداکثری خیرین تمرکز یافته و مطالبه گری مادی از آن ها را به حداقل رساند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه  باید در خصوص تنوع  و ارتقای کیفیت برنامه های داوطلبانه به طور جدی اندیشید، از اختصاص ردیف اعتباری مستقل بودجه به سازمان متبوعش برای حمایت دارویی- درمانی بیماران نیازمند خبر داد.

بنا به گفته نصیری، جذب ۵ میلیون داوطلب جدید در راستای برنامه پنجساله جمعیت هلال احمر، تعریف پروژه های جدید برای خدمات داوطلبانه در حوزه های تخصصی و عمومی، آموزش و توانمندسازی داوطلبان متناسب با تجربه های جهانی، اصلاح دستورالعمل ها برای رفع موانع قانونی مشارکت داوطلبان، راه اندازی سامانه جدید عضویت، انعقاد تفاهم نامه های همکاری با سازمان های مردم نهاد، اصناف و نهادها، جذب موقوفات و ایجاد شرایط بهره وری مناسب از آنها در جهت نیت خیر و اهداف سازمانی و همچنین ایجاد زیرساخت لازم برای ارائه خدمات داوطلبانه و توسعه مددکاری اجتماعی از مهم ترین عناوینی است که برای تقویت برنامه های سال ۹۸ پیش بینی شده است.

لازم به ذکر است معاونان داوطلبان در این دوره آموزشی یک روزه ، با شرکت در کارگروه های جذب و سازماندهی و همچنین منابع داوطلبی ، دانسته های خود را درباره مباحثی همچون مسئولیت پذیری اجتماعی، تعامل با تشکل های غیردولتی، امور داوطلبان، بررسی راهکارهای جذب الکترونیک کمک های مردمی و باشگاه مددکاران اجتماعی، به روز کردند.