اخبار / ستادی

بازنگری دستورالعمل‌های معاونت لجستیک/ حوزه لجستیک به‌روز می‌شود

معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: ایران یکی از کشورهای حادثه خیز دنیا است و این امر مسئولیت سازمان های امدادی را سخت تر می کند؛ تلاش شده است دستورالعمل‌هایی که در حوزه لجستیک نیاز به بازنگری و اصلاح داشت را مورد بررسی قرار دهیم که حاصل آن را در عملیات امدادی سیل اخیر شاهد بودیم.

۸ ماه قبل

بازنگری دستورالعمل‌های معاونت لجستیک/ حوزه لجستیک به‌روز می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ سعید متانی ظهر امروز در جلسه بررسی، هم‌اندیشی و به‌روزرسانی دستورالعمل‌های معاونت لجستیک سازمان امداد و نجات گفت: مهمترین دستورالعمل درصد ذخیره سازی اقلام امدادی است، این درصد تاکنون یک پارامتر داشت و در این جلسات ۶ پارامتر به آن اضافه شد. در حال حاضر دپوی اقلام بر اساس شاخص‌های تراکم، مدیریت، حادثه خیزی، تعداد حادثه، نزدیکی به مرز، مناطق حادثه خیز و… انجام خواهد شد.

وی گفت: ۵ هزار خودروی امدادی، عملیاتی و پشتیبانی در سازمان وجود دارد؛ در سازمان استاندارد خودرویی نداشتیم، بحث استانداردسازی خودرو های امدادی، عملیاتی و پشتیبانی از اولیت هایی بود که در مرحله عملیاتی است. دستورالعمل جامع انبارهای امدادی ۱۵ سال قبل و براساس نیازهای آن زمان، طراحی شده بود که بر اساس شرح ظایف و  احساس نیازها بازنگری و آیتم‌های زیادی به دستورالعمل ها اضافه شد.

متانی درجه بندی اقلام امدادی را از دیگر اولویت‌های این معاونت دانست و افزود: بیش از ۵۰۰ سوله امدادی در معاون لجستیک سازمان امداد و نجات داریم که باید سوله‌ها و انبارها درجه بندی شود.

وی از تقسیم‌بندی اقلام امدادی در سه فاز توسط این کمیته‌ها خبر داد و گفت: در حادثه سیل امسال براساس مصوبات این کمیته ها؛ بسته های غذایی ۷۲ ساعته، اضطراری ۲۴ ساعته و یک ماهه به سیل‌زده ها ارائه و در حوزه اقلام امدادی و بهداشتی نیز تغییراتی اعمال شد.

معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: بسته‌های بهداشتی در ۴ فاز زنان، مردان، کودکان و اطفال طراحی و بر اساس توافقاتی که با شرکت‌های تامین کننده داشتیم، اقلام دپو و  در حادثه سیل اخیر اجرائی شد.

وی گفت: جلسات بررسی دستورالعمل‌های جدید معاونت لجستیک از سال گذشته در دستور کار بود، سال گذشته از همه استان ها درخواست شد تا نظرات کاربردی خود را در حوزه لجستیک ارائه دهند که پنج مورد از کمیته ها تشکیل و نتایج آن استخراج شد و توانستیم دو مورد از آن را در جریان سیل اخیر عملیاتی کنیم.

متانی افزود: جلساتی با حضور مدیر عامل، معاون امداد، روسای لجستیک، کارشناسان سازمان امداد و نجات در همه استان ها برگزار و نظرات جامع، منطقی و اصولی آنها در این حوزه دریافت و پس از بررسی و تصویب در استان ها اجرائی شد.

وی از حضور ۶ استان که نظرات جامعی را در این حوزه ارائه داده بودند خبر داد و گفت: استان‌های اصفهان، زنجان، خراسان رضوی، تهران، ایلام و قم در جلسه نهایی شدن این دستورالعمل‌ها در کنار هم جمع شدند. این نظرات در ۵ کمیته بررسی و کارگاه‌هایی در سه گروه به صورت گردشی لحاظ شد.