اخبار / ستادی

استقبال از نوآوری‌ها در نخستین جشنواره‌ بین‌المللی گنسای(طراحی محصول به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی)

دومین جشنواره‌ بین‌المللی گنسای(طراحی محصول به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی) صبح امروز، ۲۰ مهر ماه، مصادف با روز ملی کاهش بلایای طبیعی با همکاری جمعیت هلال احمر، دانشگاه تهران و دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد.

۴ ماه قبل

استقبال از نوآوری‌ها در نخستین جشنواره‌ بین‌المللی گنسای(طراحی محصول به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر،‌ دکتر احمد سلطانی، معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر در دومین جشنواره بین المللی گنسای گفت: در ایام سوگواری اربعین حسینی هستیم، جمعیت هلال‌احمر به عنوان مسئول کمیته امداد و نجات، وظیفه امدادرسانی در داخل کشور و همچنین خدمات درمانی در کشور عراق را به عهده دارد. اکنون بسیاری از همکارانم مشغول امدادرسانی به بزرگترین تجمع انسانی هستند، اما این مساله مانع نشد تا امروز را که روز ملی کاهش بلایای طبیعی است، فراموش کنیم.

وی افزود: معتقدیم جمعیت هلال‌احمر برای کاهش اثرات بلایای طبیعی برنامه‌ریزی دارد. در عین حال تلاش می کنیم تا در جامعه “خانواده آماده” را نهادینه کنیم. زمانی که به خانواده‌ها توصیه‌ای ایمنی می کنیم باید ملزومات و تجهیزات این توصیه‌ها فراهم باشد و جشنواره بین‌المللی گنسای همسو با همین هدف ایجاد شده است.

او گفت: نام گذاری ایام در طول سال برای یادآوری اهمیت چنین موضوعاتی است و تلاش داریم تا برای کاهش بلایای طبیعی اهتمام ورزیم. 

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر همچنین گفت: امیدوارم این رویداد در این روز نقطه عطفی برای فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر در حوزه فناوری باشد. با همکاری و حمایت دکتر پیوندی چند ماهی است که به حوزه نوآوری و فناوری وارد شده‌ایم و از نوآوری دوستان در تمام سطوح استقبال می کنیم.

دکتر احمد سلطانی تاکید کرد: باید برای تبدیل ایده به عمل و همچنین تحکیم رابطه دانشگاه و صنعت تلاش کنیم تا مردم آسیب پذیر بتوانند خروجی آن‌را درک کنند.

در برابر بلایای طبیعی آماده شویم

محمد باقر قهرمانی، معاون بین الملل دانشگاه تهران هم در این مراسم به سیل فروردین ماه شیراز و همچنین طوفان امروز در توکیو اشاره کرد و گفت: نمی توانیم جلوی سوانح را بگیریم، اما می توانیم از قبل در برابر بلایای طبیعی آماده شویم.

وی گفت: دانشگاه تهران یک دانشگاه بین‌المللی است و برای ۵ سال آینده سه شعار بین المللی سازی، مسئولیت اجتماعی و کار آفرینی را محور اقداماتش قرار داده است.

قهرمانی تاکید کرد: دانش مرز نمی شناسد در حال حاضر دانشگاه تهران حدود ۴۰ هزار دانشجو دارد که هزار نفر از آنها از کشورهای مختلف خارجی هستند و این افراد کمک می کند تا فرهنگ‌های مختلف را بشناسیم.

وی با اشاره به لغت گنسای که ریشه ژاپنی دارد، بیان کرد: گنسای به معنی کاهش خسارات طبیعی و یک راهنمایی برای ماست. جشنواره گنسای که در ایران به عنوان یک کشور حادثه خیز برپا شده، باید به طراحی و همکاری بین‌المللی بیشتر منتج شود تا از این طریق به کاهش آلام بشری منجر شود. امیدوارم این کنفرانس مبنایی باشد تا مانند جشنواره اول، مفاهیم گنسای تبیین شده و به تولید برای کار آفرینی بیانجامد.

دکتر شاهین حیدری، رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران هم در این مراسم ضمن تشکر از جمعیت هلال‌احمر و مهمانان ژاپنی حاضر در جشنواره گفت: بدون کمک و توجه این عزیزان نمی توانستیم جلسه ای این چنینی داشته باشیم.

در این مراسم همچنین پیام سفیر ژاپن قرائت شد و در انتها دکتر فرزام دبیر علمی این جشنواره گزارشی از دانش و طراحی گنسای ارائه کرد و گفت: گنسای به معنی کاهش خسارت پس از فاجعه و کاهش قربانیان است. در این جشنواره ما روی خلاقیت و ایده پردازی افراد متمرکز شده‎ایم.

او همچنین گزارشی از آثار رسیده به جشنواره ارائه داد و تاکید کرد آثار امسال بیشتر و غنی تر بوده از سال گذشته بوده است.

در انتها از نفرات برتر دومین جشنواره بین المللی گنسای تقدیر و تشکر شد.