اخبار / استانی

بیست‌ویکمین مانور سراسری «زلزله و ایمنی دانش آموزان در مدارس» در ۴ استان‌ و مرکز مستقل کیش برگزار شد

بیست و یکمین مانور بزرگ زلزله و ایمنی دانش آموزان در مدارس همزمان با سراسر کشور، چهارشنبه، ششم آذر ماه در ۴ استان و مرکز مستقل کیش برگزارشد.

۳ ماه قبل

بیست‌ویکمین مانور سراسری «زلزله و ایمنی دانش آموزان در مدارس» در ۴ استان‌ و مرکز مستقل کیش برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ غلامرضا حاجیانی مدیرعامل هلال احمر استان بوشهر در حاشیه برگزاری بیست و یکمین مانور بزرگ زلزله و ایمنی دانش آموزان در مدرسه دخترانه قدس شهرستان بوشهر گفت: دانش آموزان در محیط مدرسه و منزل از جمله گروه هایی هستند که همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله قرار دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: ارائه آموزش و ارتقاء مهارت های فردی و جمعی، واکنش صحیح و سریع در مقابل زلزله و استفاده کاربردی و عملی از اهداف آموخته های نظری دانش آموزان از جمله اهداف برگزاری مانور زلزله در مدارس است.

وی محور اصلی این مانور را ایمنی و پناهگیری اضطراری بیان کرد و افزود: مانور زلزله با شعار مدرسه ایمن جامعه تاب آور با همکاری ستاد بحران، فرمانداری، کانون های دانش آموزی آموزش و پرورش، آتش نشانی، شهرداری و نیروهای اورژاس برگزار شده است.

برگزاری مانور در ۲۰۰ مدرسه استان اردبیل

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اردبیل گفت: همزمان با سراسر کشور، بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان اردبیل برگزار شد. رامین معبودی در حاشیه برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس اردبیل با اعلام این خبر افزود: «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» شعار امسال مانور سراسری زلزله در مدارس بود که برگزار شد.

وی گفت: در این مانور دانش آموزش با مهارت های اصول پناهگیری و خروج اضطراری در زمان وقوع زلزله به صورت عملی آشنا شدند و قبل از مانور، نیز آموزش های لازم در این زمینه به دانش آموزان داده شده بود.

معبودی گفت: تبدیل مهارت های آموزشی به کاربردی هدف اصلی این مانور است تا برای دانش آموزان مسائل مربوط به زمان وقوع زلزله شبیه سازی شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: جمعیت هلال احمر استان اردبیل آموزش های لازم را به دانش آموزان استان طی سال های اخیر در قالب طرح دادرس (دانش آموزان آماده در روزهای سخت) ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه طی ۸ سال گذشته در ۲۰۰ مدرسه سطح استان اردبیل طرح دادرس اجرا شده است، افزود: طی این مدت در این مدارس ۲ هزار و ۸۰۰ نفر از دانش آموزان عضو کانون های دانش آموزی جمعیت هلال احمر در قالب طرح دادرس آموزش دیده اند.

معبودی گفت: دانش آموزان با مباحث، پناهگیری و تخلیه اضطراری در مدارس آشنا می شوند، چون با آموزش به دانش آموزان می توان در زمان بحران خسارات ناشی از حوادث را کاهش داد، چرا که افراد آشنا به اصول امداد و نجات در زمان بحران سریع در دسترس هستند و می توانند حداقل به خود و خانواده هایشان امدادرسانی کنند.

حضور ۲۸ هزار دانش آموزان استان خراسان جنوبی در مانور

بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی به طور نمادین در ۱۲۰ مدرسه در سطح خراسان جنوبی اجرایی شد. 
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، در حاشیه برگزاری این مانور، آمادگی و افزایش آگاهی دانش آموزان را از جمله اهداف اجرای این برنامه دانست و گفت: ایجاد فضای روانی لازم و بسترسازی فرهنگی جهت مقابله با حوادث از دیگر اهداف برگزاری این مانور در مدارس است.
فائزه موهبتی گفت: در راستای اجرای این مانور ۱۴۶ مدرسه خراسان جنوبی، آموزش های نحوه پناه گیری صحیح، خروج اضطراری ایمن و مشاوره تعیین نقاط ایمن و ناامن مدارس را فرا گرفته اند.
موهبتی گفت: ۲۸ هزار و ۶۶۵ دانش آموز دختر و پسر در سطح استان این آموزش ها را فرا گرفته اند، اما شرایط خطرپذیری استان خراسان جنوبی می طلبد تمام افراد جامعه در مقابل حوادث آگاهی های لازم را داشته باشند.
رئیس شعبه جمعیت هلال احمر بیرجند هم در این مراسم بیان کرد: در قالب اجرای این مانور ۱۸ هزار و۶۰۰ دانش آموز از ۶۲ مدرسه آموزش های لازم را گرفته اند.
خادمی گفت: دانش آموزان می توانند به عنوان سفیر هلال احمر بعد ازآموزش های لازم در این برنامه، باید ها و نباید های زمان بحران را به خانواده منتقل کند.
وی با بیان اینکه ارائه آموزش ها در کاهش تلفات حوادث طبیعی مانند زلزله نقش مهمی ایفا می کند، افزود: امید است بتوانیم با استمرار اینگونه از برنامه ها نقش خود را در آگاه سازی جامعه به خوبی ایفا کنیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گلستان هم گفت: بیست ‌و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار مدرسه ایمن جامعه تاب آور با مشارکت تیم های عملیاتی آموزش دیده ‌و دانش آموزان عضو تیم دادرس انجام شد. هروی با اعلام این خبر افزود: با تعامل دستگاه های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان،برگزاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله در دبیرستان دخترانه فرزانگان (تیزهوشان) گرگان به عنوان پایلوت استانی در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گلستان در ادامه گقت: طی ۱۰ روزه کاری آموزش های امدادی پایه قبل از مانور توسط مربیان آموزشی دادرس به دانش آموزان ارائه شد و مانور به فرماندهی جمعیت هلال احمر استان و ‌مشارکت تمامی دستگاه ها صورت پذیرفت.

وی‌ افزود: ۶۰ نفر از دانش آموزان عضو کانون دانش آموزی هلال احمر دبیرستان تیزهوشان فرزانگان در قالب تیم های عملیاتی (قرمز) تمامی آموزش ها را بر مبنای سرفصل های آموزشی کتاب دادرس‌ فراگرفتند.

 هروی گفت: باتوجه به شعار بیست و یکمین مانور سراسری زلزله با عنوان مدرسه ایمن جامعه تاب آور با هماهنگی های صورت پذیرفته؛ آموزش خانه به خانه در محله تحت پوشش دبیرستان اجرایی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گلستان در پایان اعلام داشت: نقطه قوت این مانور آموزش های تخصصی به دانش آموزان است به گونه ای که در اجرای روند مانور تمامی اقدامات توسط دانش آموزان در تیم های عملیاتی مشخص صورت پذیرفت و مربیان آموزشی بر اجرای مانور نظارت داشتند.

 

بیست ویکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار مدرسه ایمن ،جامعه تاب آور با همکاری اعضاء جوانان در دبستان پروین اعتصامی ۶ آذر ماه در جزیره کیش برگزار شد.