اخبار / استانی

برگزاری مانور زلزله و ایمنی مدارس در استان کردستان/ فعالیت ۱۵۲ کانون دانش آموزی در سطح مدارس استان

مانور زلزله و ایمنی با حضور پرشور جوانان و امدادگران هلال احمر کردستان در مدرسه دخترانه فردوسی شهرستان سنندج برگزار شد.

۲ ماه قبل

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر کردستان؛ در این مراسم که با حضور مدیرعامل جمعیت هلال احمرکردستان، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان و مدیرکل آموزش و پرورش برگزار شد، دانش آموزان مدرسه فردوسی براساس یک سناریوی از قبل تعیین شده و متعاقب اعلام زلزله فرضی؛ پناهگیری و خروج اضطراری در زمان وقوع زلزله را تمرین کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان در ابتدای این مراسم ضمن تبریک هفته بسیج، کشور ایران را از کشورهای حادثه خیز دنیا معرفی کرد و گفت: از ۴۳ نوع حادثه طبیعی، ۳۴ مورد آن در ایران قابل وقوع است.

محمدی گفت: بدون شک از وقوع حوادث طبیعی نمی‌توان پیشگیری کرد، اما با نهادینه کردن آموزشهای امدادی و آموزش نحوه مقابله با حوادث متنوع، می توانیم از خسارات جانی و مالی حوادث بکاهیم.

محمدباقر محمدی در ادامه به فعالیت ۱۵۲ کانون دانش آموزی در سطح مدارس استان اشاره کرد و گفت: طرح دادرس از مهمترین و موثرترین طرحهای آموزشی جمعیت هلال احمر است که با تعامل و همکاری خوب آموزش و پرورش و هلال احمر، آموزشهای امدادی به لایه های مختلف دانش آموزی و خانواده های آنان ارائه شده و با استمرار این روند امید می رود که جامعه دانش آموزی ایران به جامعه ای کاملا آموزش دیده و ماهر در بحث مقابله با بلایای طبیعی تبدیل شود.

محمدی از دانش آموزان اموزش دیده مدارس استان خواست تا با جدیت کامل آموزشهای جمعیت هلال احمر را فراگرفته و همچنین آموزشهای فراگرفته شده را به اعضاء خانواده خود منتقل دهند و  نقش یک مربی دلسوز و مجرب را در خانواده خود ایفا کنند.

محمدباقر محمدی در خاتمه ضمن تقدیر از حضور عوامل امدادی سازمانهای آتش‌نشانی و اورژانس در این مراسم، مجددا بر بحث فراگیری راههای مقابله با حوادث متعدد تاکید کرد و افزود که تنها راه مقابله با حوادث و مخاطرات متعدد، آمادگی عموم جامعه و فراگیری آموزشهای لازم در این زمینه است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان نیز در این مراسم بر اهمیت آموزش در زمینه مقابله با حوادث تاکید کرد و ضمن اشاره به تعامل مثبت آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر، از دانش آموزان مدارس استان کردستان خواست تا با فراگیری آموزشهای لازم اهداف طرح “دادرس” که همان دانش آموز آماده در روزهای سخت است را محقق سازند.

در ادامه مراسم با اعلام زلزله فرضی، مانور تمرینی دانش آموزان آغاز شد و آنها ضمن رعایت اصول صحیح خروج اضطراری از مدرسه، شیوه های صحیح پناهگیری را تمرین کردند.