آموزش / اخبار

خطر وقوع بهمن را جدی بگیریم/ اینفوگرافیک

با توجه به بارش برف در روزهای گذشته‌، امکان وقوع بهمن در ارتفاعات بیشتر شده و رعایت نکات ایمنی در این زمینه از سوی کوهنوردان ضرورت بسیاری دارد. در این مطلب با برخی از ویژگی‌های بهمن آشنا شده و نکات ایمنی مربوط به آن را خواهید آموخت.

۴ هفته قبل

خطر وقوع بهمن را جدی بگیریم/ اینفوگرافیک

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، در میان بهمن‌های مختلف، بهمن تخته‌ای بیشترین حوادث را دربر دارد. این بهمن‌ها به‌دلیل حجم و وزن زیاد برف، سرعتی برابر با ۹۵ تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت دارند. در بسیاری از حوادث ناشی از سقوط بهمن، قربانی یا افراد درگیر حادثه عامل وقوع بوده‌اند. اغلب بهمن‌ها در شیب بین ۳۰ تا ۴۵ درجه رخ می‌دهد. شیب‌های تندتر توان نگهداری حجم برف را ندارد و شیب‌های کمتر نیز برای به حرکت در آوردن برف نیازمند وزن زیادی است.

در بین تمامی قربانیان سقوط بهمن، بالاترین آمار مربوط به خفگی است. برآورد آمار ۲۰۴ حادثه سقوط بهمن در کانادا (شهری و کوهستان) بین سالهای ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۵ نشان داده است که ۷۵ درصد قربانیان بهمن بر اثر کمبود اکسیژن و خفگی جان باخته‌اند.

اگر مدت زمان حیاتی برای نجات قربانی بهمن را ۱۸ دقیقه در نظر بگیریم، شانس افرادی که نزدیک به سطح برف قرار دارند بیش از ۹۱ درصد است. این میزان شانس در افرادی که بین ۱۹ تا ۳۵ دقیقه در برف مدفون هستند تا ۳۴ درصد کاهش می‌یابد.

اگر قصد صعود به ارتفاعات دارید، این نکات را مد نظر داشته باشید:

هنگام بارش برف و روز بعد از آن، خطرناک‌ترین زمان برای وقوع بهمن پودری یا loose Snow avalanche  است. تا حد امکان از محل‌های بهمن‌گیر که شیب مستعد بهمن (۳۰ تا ۴۵ درجه) دارد، عبور نکنید.

از گذرگاه‌های واقع در مجراهای باریک، دره‌ها و گودال‌های باریک دوری کنید. دره‌هـای عـریض معمـولاً ایمن است، اما روی یالها مطمئن‌تر از همه جا است. از شیب‌هـائی کـه از مـسیر وزش بـاد در امان است، اجتناب کنید، به خصوص آنهایی که دارای نقاب است.

در صورتی که ناچار به عبور از محل مشکوک به بهمن هستید، از برش عرضی برف خودداری کرده، با فاصله از هم حرکت کنید. بند های کمر و سینه کوله خود را باز کرده و کوله را در حالت eject قرار دهید. بند حمایل کلنگ و باتوم را از دستتان خارج کنید و از ایجاد سر و صدا در محیط های مشکوک به بهمن خود داری کنید. از لباس‌هایی با رنگ‌های واضح و روشن (قرمز، زرد، فسفری) استفاده کنید و  اقدامات امداد و نجات در بهمن، برف و کمک‌های اولیه‌ مربوط به آن را یاد بگیرید.

شماره تلفن‌های ضروری منطقه همچون هلال احمر ۱۱۲، آتش نشانی ۱۱۵، نیروی انتظامی ۱۱۰، راهنمایان کوهستان، کوهنوردان محلی و نیز هیات کوهنوردی را همراه داشته باشید تا در صورت ضرورت از آنها استفاده کنید.

برای مشاهده اینفوگرافیک در سایز بزرگتر روی تصویر کلیک کنید.