اخبار / ستادی

پرواز تا صلح با بال‌های سیمرغ؛ فتح قله‌های مرتفع با شعار صلح و حمایت از پرندگان در حال انقراض‌

دوران کودکی‌اش با سایه سنگین جنگ گذشت؛مثل همه بچه‌های ایلام و استان‌های غربی کشور که هنوز هم وحشت شب‌های موشک‌باران را از یاد نبرده‌اند. آن روزهای تلخ و پرالتهاب اما برای بانوی امدادگر ایلامی، بهانه‌ای شد برای رساندن صدای صلح و دوستی به مردم جهان.

۲ هفته قبل

پرواز تا صلح با بال‌های سیمرغ؛ فتح قله‌های مرتفع با شعار صلح و حمایت از پرندگان در حال انقراض‌

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از پیام هلال، «فرخنده اسدی» امدادگر و کوهنورد داوطلب جمعیت هلال‌احمر ایلام، سال‌هاست که قله‌های مرتفع کشور را با شعار صلح فتح می‌کند. چه وقتی روی بام ایران می‌ایستد و چه وقتی عزم صعود به ارتفاعات شهرش می‌کند، مثل همیشه پرچم سفید صلح در کوله‌پشتی‌اش جا دارد. اسدی، چندی پیش هم ۳۱ قله مرتفع کشور را برای حمایت از ۳۰ پرنده در حال انقراض فتح کرد تا نشان دهد خدمت‌رسانی برای امدادگران هلال‌احمر معنایی بیش از حضور در حوادث و امدادرسانی به مصدومان دارد. در ادامه گفت و گوی ما را با این بانوی داوطلب ایلامی می‌خوانید.

امداد و نجات در ارتفاعات برف‌گیر

در یکی از مانورهای امدادی بود که با دیدن صحنه فرود بانوان امدادگر از بالگرد، به کوهنوردی علاقمند شد. از همان آغاز در دوره‌های سنگ‌نوردی، کار با ابزار و… را گذراند تا با آمادگی کامل به جمع کوهنوردان حرفه‌ای کشور وارد شود. «فرخنده اسدی» که سابقه صعود به همه قله‌های مرتفع داخلی از جمله دماوند، سبلان و … را در کارنامه دارد و به ارتفاع آرارات ترکیه نیز صعود کرده‌است، از علاقه‌اش به کوهنوردی، آموزش کوهنوردان جوان ایلام و بانوان هلال‌احمری می‌گوید:« به توصیه اساتید کوهنوری، ابتدا دوره‌های فدراسیون را گذراندم و پس از آن هم با شرکت در دوره‌های مربی‌گری اکنون به عنوان مربی کوهپیمایی و مربی-راهنمای سنگ‌نوردی فعالیت می‌کنم. تا به امروز دو دوره برای بانوان جمعیت، کلاس آموزشی برگزار کردم و جوانان علاقمند ایلامی را هم با کوهنوردی و کوهپیمایی آشنا می‌کنم.» اسدی به عنوان نماینده هلال‌احمر در صعودهای گروهی به قلل مرتفع کشور نیز بارها به دیگر کوهنوردان امدادرسانی کرده و خاطرات بسیاری از امداد و نجات در کوهستان دارد:« علاوه بر گذراندن دوره‌های کمک‌های اولیه و مباحث تخصصی امداد و نجات به عنوان یک امدادگر، در رشته امداد سوانح تحصیل کرده‌ام. همیشه در هنگام صعود به قله، کیف کمک‌های اولیه و تجهیزات قابل حمل امدادی را به همراه دارم تا در صورت لزوم از آنها استفاده کنم. در یکی از آخرین صعودها به ارتفاعات ایلام، رباط پای یکی از همنوردان دچار آسیب جدی شد. صعود عصرگاهی بود و هوا به تدریج تاریک می‌شد. در ارتفاع دو هزار متری بودیم که این حادثه رخ داد و با توجه به وضعیت جسمی آن کوهنورد امکان ادامه مسیر وجود نداشت. با تیم‌ امداد و نجات هلال‌احمر تماس گرفتم اما با کمک دیگر همنوردان اقدامات اولیه را برای فیکس کردن پا انجام دادم. با لوازمی که به همراه داشتیم، برانکارد ساختیم و کوهنورد مصدوم را به پایین و آمبولانس هلال‌احمر منتقل کردیم.»

ایستاده بر بام صلح

فرخنده اسدی از کوهنوردی و ایستادن بر بام قله‌های مرتفع کشور، هدف‌های بزرگ‌تری دارد. او به عنوان یک داوطلب هلال‌احمر، می‌خواهد در فراگیر شدن صلح و دوستی و نیز حفاظت از محیط زیست‌ کشور سهم داشته باشد. بانوی کوهنورد ایلامی، اکنون تنها داوطلب هلال‌احمر است که در طرح ملی «سیمرغ» برای حمایت از سی پرنده درحال انقراض کشور، مشارکت کرده است. خودش در اینباره می‌گوید:« آذر سال ۱۳۹۴ بود که از طرح سیمرغ باخبر شدم. «حسین رسایی» کوهنورد آبدانانی، برای حمایت از سی پرنده در حال انقراض کشور، طرحی را به فدراسیون کوهنوردی ارائه داد تا کوهنوردان دغدغه‌مند کشور را با خود همراه کند. وقتی این طرح در فدراسیون پذیرفته شد، من هم تصمیم گرفتم در اجرای آن و آشتی دادن مردم با محیط زیست کشور سهم داشته باشم. پس از یک سال و شش ماه توانستم ۳۱ قله مرتفع را در ۳۱ استان کشور فتح کنم. علاوه بر حمایت از محیط زیست و پرندگان درحال انقراض کشور، این طرح هدف دیگری هم دارد. تمام ۲۰۰ کوهنوردی که تا به امروز موفق به فتح ۳۱ قله مرتفع کشور شده‌اند، صعود‌های‌شان را با هدف ترویج گردشگری و حمایت از کسب و کار روستاییان انجام می‌دهند. در این صعودها مبلغی به راهنمایان محلی می‌دهیم و همه نیاز‌های‌مان را از عشایرنشیان و روستاییانی که در مسیر قله زندگی‌ می‌کنند، تامین می‌کنیم.» اسدی پیش از مشارکت در طرح سیمرغ، بسیاری از قلل مرتفع کشور را با شعار صلح و دوستی فتح کرده بود. شعاری که خودش می‌گوید مهمترین دلیل عضویتش در هلال‌احمر است:« شهریور ۱۳۹۴، وقتی خبر اشغال سوریه و مهاجرت مردم آن به کشورهای دیگر را شنیدم، بسیار متاثر شدم. تصویر کودکان سوری که با رویای زندگی در امنیت و آرامش، در دریا غرق شده بودند، فراموشم نمی‌شد. یاد روزهای جنگ و موشک‌باران افتادم. روزهایی که مرگ از همیشه به کودکان سرزمین‌ما نزدیک‌تر بود. ماجرای آوارگان سوری و کودکان جانباخته، باعث شد به عنوان منادی صلح، به قله آبیدر کردستان صعود کنم تا شعار صلح و آرامش را به گوش همه برسانم. شعاری که یک عمر در هلال‌احمر شنیده بودم و حالا می‌توانستم با ایستادن بر بام قله‌های مرتفع کشور دیگران را هم در ترویج آن سهیم کنم. پس از صعود به آبیدر، با همین شعار دیگر قله‌های مرتفع کشور مثل دماوند، سبلان و… را فتح کردم و این صعودها همچنان ادامه دارد.»

صفر تا صد یک عملیات به دست بانوان

بانوی کوهنورد ایلامی، در حوزه امداد و نجات و فعالیت‌های آموزشی سازمان جوانان هلال‌احمر نیز حضور فعال دارد. او سال‌ها به عنوان مربی طرح دادرس، دانش‌آموزان ایلامی را با کمک‌های اولیه آشنا کرده و علاوه بر حضور در مانورهای فرود و صعود از ارتفاع و فضای معلق، در حوادث بزرگ و کوچک نیز کمک‌حال حادثه‌دیدگان بوده‌است. «اسدی» در حادثه سیل نوروز امسال که خساراتی هم به دره‌شهر ایلام وارد کرد، ۵ روز به عنوان سرتیم شیفت پایگاه امداد و نجات جاده‌ای میدان قرآن، مسئولیت پوشش حوادث جاده‌ای را برعهده داشت. خودش دراینباره می‌گوید:«‌نوروز امسال که سیل به دره شهر و روستاهای اطراف خسارت وارد کرد من و چند بانوی امدادگر دیگر، مسئولیت پوشش حوادث جاده‌ای مسیر دسترسی ایلام به دره‌شهر را برعهده داشتیم. در یک کانکس کوچک در میدان قرآن ایلام، مستقر شدیم تا مسافران نوروزی با امنیت بیشتری به دل جاده‌ بزنند. حوالی ظهر بود که یک دستگاه تریلی به صورت ناگهانی از مسیر اصلی منحرف وارد محوطه میدان شد. من و دیگر بانوان شیفت، آن لحظه در آمبولانس حضور داشتیم و تصادف درست در مقابل ما رخ داد. بلافاصله خودمان را به تریلی رسیدیم. زن جوان در کابین ماشین بیهوش شده و دختر خردسالش نیز وحشت‌زده بود. وقتی امدادرسانی را شروع کردیم، پدر خانواده گفت برای گردش خانوادگی به کوه رفته بودند که همسر باردارش سقط جنین کرده و او با باعجله داشت همسرش را به بیمارستان می‌رساند.» اسدی مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد:« صحنه تصادف با ازدحام مردم شلوغ شده بود اما یکی از بانوان کنترل صحنه را برعهده گرفت تا کار امدادرسانی بدون مشکل انجام شود. مادر جوان را پس از اقدامات اولیه روی برانکارد قرار داده و به آمبولانس منتقل کردیم. یکی دیگر از بانوان مسئولیت حمایت روانی از کودک خردسال را برعهده گرفت تا از شوک ناشی از تصادف خارج شود. پس از اکسیژن تراپی، زن جوان در مسیر رسیدن به بیمارستان به هوش آمد و از اینکه دختر خردسالش را صحیح و سالم می‌دید از همه تشکر کرد. این حادثه، نخستین حادثه جاده‌ای در استان ایلام بود که یک تیم کامل از بانوان امدادگر، صفر تا صد یک عملیات را برعهده داشتند.»