جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 16 فروردین 1399

آمادگی هلال‌احمر اردبیل برای احداث 4 پایگاه امداد جاده‌ای/آغاز احداث آشیانه امدادهوایی استان

 Download

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: آماده احداث چهار پایگاه امداد و نجات بین شهری در محورها و مسیرهای ارتباطی حادثه‌خیز استان اردبیل هستیم.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اردبیل، رامین معبودی در نشست با اعضای شورای اسلامی استان گفت: جمعیت هلال احمر یک موسسه خیریه غیرانتفاعی با شخصیت حقوقی مستقل است که از جایگاه بین‌المللی برخوردار بوده و در داخل کشور و به شکل برون‌مرزی فعالیت می‌کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دو مرکز درمانی هلال احمر شامل بیمارستان فاطمی و بوعلی به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شد و در چارچوب وظایف مشخص شده فعالیت خود را آغاز کرد به طوری که هم اکنون در 10 شهرستان این استان 10 شعبه دایر است و در صورت تامین زمین و ساختمان در اصلاندوز یازدهمین شعبه نیز در این شهرستان راه‌اندازی خواهد شد.

وی افزود: جمعیت هلال احمر استان اردبیل با برخورداری از 12 پایگاه ثابت و 4 پایگاه سیار امداد و نجات به هموطنان ارائه خدمات می‌‌کند و قرار است در صورت تامین زمین، چهار پایگاه امداد و نجات بین شهری نیز در محورهای حادثه‌خیز استان راه‌اندازی شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت : این پایگاه‌ها در جاده اهر _ مشگین‌شهر، بران، تونل 11 سرچم و منطقه بودالالو قرار دارد و سعی کردیم تا در  شهرستان های کوثر و سرعین انبار ذخیره 16 قلم کالا و اجناس امدادی و زیستی را راه‌اندازی کنیم که سال گذشته در کوثر این کار انجام شد و در سرعین قرار است با تامین زمین مورد نیاز عملیات احداث انبار امدادی آغاز شود.

احداث آشیانه امداد هوایی 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: اکنون به صورت موقت و در موارد مورد نیاز امداد هوایی در این استان فعالیت دارد و به صورت مشترک با استان‌های همسایه شاهد حضور بالگرد هستیم و در بیش از 8 هزار مترمربع زمین احداث آشیانه امداد هوایی جمعیت هلال احمر در منطقه آبی‌بیگلو آغاز شده که امیدواریم با راه‌اندازی آشیانه شاهد حضور بالگرد امدادی در استان به صورت دائم باشیم.

معبودی آمادگی تیم‌های تخصصی امدادی نظیر آواربرداری، سیلاب، جاده‌ای، کوهستان و تیم واکنش سریع را یادآور شد و افزود: تیم‌های 33 نفره در دهستان‌های بزرگ به ظرفیت 5 هزار نفر قبلا تشکیل شده تا در مواقع بروز حوادث در صحنه حضور داشته باشند.

وی همچنین در خصوص فعالیت هالی امور جوانان استان گفت: کانون دانش‌آموزی هلال احمر اردبیل در 200 مدرسه به همراه کانون دانشجوئی، طلاب و روستایی فعالیت می‌کند که آموزش و جذب نیرو از وظایف آنها به شمار می‌رود.

معبودی به فعالیت بخش‌ خصوصی دیالیز با 18 تخت فعال و ارائه خدمات کیفی‌تر  اشاره کرد و افزود: در حوزه معاونت آموزش و پژوهش در نیمه اول امسال برای 15 هزار نفر دوره آموزش عمومی و همگانی برگزار شده است.باید با این آموزش‌ها توان تاب‌آوری جامعه و آمادگی آنها را افزایش دهیم تا در حوادثی مانند وقوع زلزله شاهد مصدومیت افراد براثر اضطراب و نگرانی ناشی از این حواث نباشیم.

وی از برگزاری دوره آموزشی عمومی و تخصصی برای گروه‌های مختلف خبر داد و افزود: با همکاری صداوسیما 157 برنامه آموزشی هلال سبلان پخش شده و در کنار آن از رادیو نیز برنامه‌های آموزشی ما در حال ساخت است. در قالب برنامه‌های آموزشی ما حتی به صورت حضوری به درب منازل افراد مراجعه کرده و برخی از نکات را در بروز حوادث غیرمترقبه به همشهریان آموزش می‌دهیم و در کنار آن از لحاظ تجهیزات و امکانات امدادی وضعیت مناسبی را شاهد هستیم.

99 خانه هلال و داوطلبی در اردبیل فعال است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: خانه‌های هلال و داوطلبی جمعیت هلال احمر در روستاهای 10 شعبه استان فعال است و  99 خانه داوطلبی و هلال نیز در روستاها فعالیت دارد و ما آمادگی داریم علاوه بر مناطق روستایی در محله ها  هم این خانه‌ها را راه اندازی کنیم تا نسبت به آموزش و جمع شدن نیروهای داوطلب برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود.

معبودی گفت: با  راهیابی این آموزش‌ها به درون خانه‌ها با هدف تحقق شعار هر خانواده یک امدادگر باید در مجتمع‌های مسکونی، مراکز علمی و دانشگاهی و مدارس تیم‌های آماده برای مقابله با مخاطرات سازماندهی شود و انتظار داریم شوراها و شهرداری‌ها از طریق ظرفیت تابلوهای تبلیغاتی و تلویزیون‌های شهری آموزش عمومی را در برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهند.

وی با قدردانی از پیشنهاد اعضای شورای اسلامی استان در نامگذاری یکی از خیابان‌های شهرهای استان به نام هلال احمر، گفت: در استان اردبیل یک پایگاه کوهستان در سبلان فعال است و در کنار آن 50 هزار نفر عضو داوطلب داریم تا در بروز حوادث به یاری هموطنان بشتابند.

لازم به ذکر است؛در این دیداراعضای شورای استان به عضویت جمعیت هلال احمر استان درآمدند تا در فعالیت‌های داوطلبانه و عام‌المنفعه این جمعیت مشارکت داشته باشند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی