جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

چهارشنبه ، 13 فروردین 1399

خدمات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در روز طبیعت

 45436

جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در روز طبیعت با خدمات امدادی و بشردوستانه، همراه و همیار مردم و مسافران بوده و در این روز به صورت آنلاین به خدمت رسانی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی؛ معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: در روز طبیعت به 13 مصدوم و مسموم در بوستان‌ها و کوهستان‌های خراسان رضوی امدادرسانی شد.

اسماعیل بهمن‌آبادی از انجام 9 عملیات امدادرسانی در روز طبیعت در خراسان رضوی خبر داد و گفت: امدادرسانی نخست در ارتفاعات قوچگر مناطق کوهستانی گرینه نیشابور بود و در این عملیات جست‌وجو 6 امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر نیشابور در عملیاتی 5 ساعته آقای 19 ساله مفقود شده را پیدا کردند و وی را که دچار ضعف بدنی شده بود مداوا کردند؛ همچنین در امدادرسانی دوم هم که در همین مکان بود 8 امدادگر و نجاتگر این مجموعه به آقای 45 ساله‌ای که دچار درد شدید در قفسه سینه شده بود مورد مداوای اولیه قرار گرفت و جهت سیر تکیلی مراحل درمان توسط نیروهای اورژانس 115 به بیمارستان 22 بهمن نیشابور منتقل شد.

وی افزود: امدادرسانی‌های سوم و چهارم در کمپ غدیر مشهد بود و یک مورد آن برای دو آقای 20 و 34 ساله بود که در حال بودند و دچار مصدومیت از ناحیه پا شدند و این مصدومان پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط 3 نیروی امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر مشهد جهت سیر تکمیلی مراحل توسط اورژاس 115 به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد منتقل شدند؛ همچنین مأموریت دیگر این کمپ امدادرسانی به دو خانم 27 و 38 ساله‌ای بود که دچار مشکلات قلبی و کاهش سطح هوشیاری شده بود و هر فرد بیمار پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط 3 امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر مشهد، جهت سیر تمکیلی مراحل درمان توسط نیروهای اورژانس 115 به بیمارستان قائم(عج) مشهد منتقل شدند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه پنجمین و ششمین امدادرسانی در مناطق کوهستانی صالح‌آباد و خرم‌آباد تربت جام بود، خاطرنشان کرد: در این مأموریت‌ها نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر تربت جام به دو خانم 20 و 23 ساله و یک آقای 27 ساله که دچار مشکلات کوفتگی پا، شکستگی دست، سر درد و سر گیجه شده بودند امدادرسانی کردند و این مصدومان را جهت سیر تکمیلی مراحل درمان به بیمارستان سجادیه تربت جام انتقال دادند.

بهمن‌آبادی تصریح کرد: امدادرسانی‌های هفتم و هشتم در بوستان‌ هفت حوض مشهد و مناطق کوهستانی ملک‌آباد بود و مصدومان این حوادث که دو آقای 20 و 28 ساله بودند و دچار مشکلات تشنج و آلرژی شده بودند پس از انجام اقدامات اولیه درمانی، جهت سیر تکمیلی مراحل درمان به بیمارستان‌های امام رضا(ع) و قائم(عج) مشهد منتقل شدند.

وی با اشاره به اینکه نهمین امدادرسانی روز طبیعت در پارک پیشکوه تربت حیدریه بود، گفت: 3 نیروی امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر تربت حیدریه به یک زوج جوان که خانمی 23 ساله و آقایی 27 ساله بودند و دچار مشکلات سر و پا شده بودند امدادرسانی کردند و آنان را جهت سیر تکمیلی مراحل درمان به بیمارستان 9 دی تربت حیدریه منتقل کردند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی تأکید کرد: در این عملیات‌ها 38 نیروی امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر خراسان رضوی که 35 تن از آن‌ها از نیروهای دواطلب این مجموعه بودند با 8 آمبولانس، 3 دستگاه خودروی کمک‌دار سبک و تجهیزات امدادی کامل به حادثه‌دیدگان امدادرسانی کردند.

امدادرسانی به 3 مصدوم حادثه واژگونی جاده تربت حیدریه به مشهد
معاون مدیرعامل و رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه در رابطه با امدادرسانی در این حادثه بیان داشت: نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر تربت حیدریه به 3 مصدوم حادثه واژگونی جاده تربت حیدریه به مشهد امدادرسانی کردند.

رضا مؤمن‌زاده از امدادرسانی به 3 مصدوم حادثه واژگونی جاده تربت حیدریه به مشهد در صبح امروز خبر داد و گفت: در ساعت 6:30 بامداد امروز یک دستگاه خودروی سواری پراید در کیلومتر 60 محور تربت حیدریه به مشهد دچار واژگونی شد و این حادثه 3 مصدوم برجای گذاشت.

وی افزود: حادثه‌دیدگان که دچار تروماهای سر، دست، پا و ستون فقرات شده بودند در عملیاتی 3 ساعته توسط نیروهای نجاتگر و امدادگر جمعیت هلال احمر تربت حیدریه مورد مداوای اولیه قرار گرفتند و جهت سیر تکمیلی مراحل درمان به بیمارستان 9 دی این شهرستان منتقل شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه با بیان اینکه این عملیات به‌صورت مشترک توسط نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر و اورژانس 115 این شهرستان انجام شد، خاطرنشان کرد: 2 تن از مصدومان این حادثه توسط عوامل اورژانس 115 تربت حیدریه و یک مصدوم دیگر توسط نیروهای امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر به این مرکز درمانی انتقال یافتند.

مؤمن‌زاده گفت: متأسفانه علت اصلی حوادث جاده‌ای که عمده آنها واژگونی است و نزدیکی مقاصد به‌وقوع می‌پیوندد خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان بوده و خطاب به مسافران نوروزی توصیه می‌کنیم که جاده را به عنوان جزئی از سفر بدانند و نگاهشان تنها به مقصد نباشد و رانندگان می‌توانند از مکان‌های استراحتی که توسط مجموعه‌های مختلف همچون جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در شهرها و جاده‌ها تعبیه شده استفاده کنند و ضمن رفع خستگی خود، از سفری ایمن و بی‌حادثه لذت ببرند.

امدادرسانی هلال احمر داورزن در تصادف موتورسیکلت و پراید
رئیس جمعیت هلال احمر داورزن با اشاره به امدادرسانی نجاتگران این شعبه در تصادف یک دستگاه خودروی پراید با موتورسیکلت در کیلومتر 160 محور شاهرود به سبزوار، گفت: این حادثه منجر به مصدومیت یک نفر شد.

سیدعلی دلبری با اشاره به تصادف یک دستگاه خودروی پراید با یک دستگاه موتورسیکلت در کیلومتر 160 محور شاهرود به سبزوار، اظهار کرد: این حادثه منجر به مصدومیت یک نفر شد.

وی افزود: با اطلاع حادثه به واحد عملیاتی، بلافاصله تیم امداد بین شهری جمعیت هلال احمر داورزن شامل نجاتگر و پرستار به همراه یک دستگاه آمبولانس به موقعیت حادثه اعزام شد.

رئیس جمعیت هلال احمر داورزن بیان کرد: پس از اقدامات اولیه درمانی توسط امدادگران، مصدوم که یک آقای 18 ساله بود به دلیل آسیب در ناحیه سر و پا و عدم هوشیاری به بیمارستان امدادی سبزوار منتقل شد.

افزایش تعداد حوادث جاده‌ای در محورهای فیروزه
سعید فاضلی در تشریح طرح‌های ابتکاری نوروزی جوانان جمعیت هلال احمر تشریح کرد: با مراجعه مسافران نوروزی به ایستگاه جوانان برای ثبت اثر انگشت در پویش «بهرفت»، به طور همزمان نرم‌افزار موبایلی «همیار هلال» نیز برای آنان نصب شده وت آموزش داده می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای طرح نوروزی تا روز 12 فروردین حدود یک هزار مسافر به ایستگاه جوانان جمعیت هلال احمر فیروزه مراجعه کردند و بیش از 700 محصول فرهنگی و آموزشی همچون بروشور، نقشه بوم‌گردی، کیف کمک‌های اولیه و کارت همیار هلال به آنان اهدا شد.

مسئول امور جوانان جمعیت هلال احمر فیروزه بیان کرد: تا 12 فروردین ماه 315 نفر به خیمه نماز، 200 نفر به ایستگاه سلامت و 210 نفر به غرفه دوستدار کودک مراجعه کرده‌اند و 192 نفر هم در پویش بهرفت مشارکت داشته‌اند.

امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل فیروزه
فاضلی همچنین به تهیه 10 بسته غذایی برای افراد کم‌برخوردار شهر فیروزه اشاره کرد و گفت: به دلیل وقوع سیل و آبگرفتگی در شهرستان، بیشترین ظرفیت نیروهای جمعیت هلال احمر فیروزه برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان این حادثه متمرکز شد.

وی با اشاره به اینکه در هر شیفت 24 ساعته عملیاتی و خدماتی، 13 نیروی امدادگر و نجاتگر در پایگاه حضور دارند، تشریح کرد: این پایگاه‌ها به یک دستگاه آمبولانس، یک دستگاه خودروی نجات، یک دستگاه وانت کمک‌دار و یک دستگاه خودروی پشتیبانی مجهز هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر فیروزه یادآوری کرد: به علت افزایش بارش‌های جوی و لغزندگی سطح معابر، امدادرسانی برای حوادث جاده‌ای در محورهای این شهر با افزایش روبه‌رو شده است.

یوسفی ادامه داد: مهمترین عملیات امدادرسانی جمعیت هلال احمر فیروزه، امدادرسانی به 20 مصدوم تصادف زنجیره‌ای پنج دستگاه خودروی سواری در روز اول فروردین بود که با همکاری اورژانس 115 اقدامات مورد نیاز انجام شد و مصدومان به مرکز درمانی منتقل شدند.

وی به اجرای پویش «بهرفت» در ایستگاه جوانان شهید اصغری جمعیت هلال احمر فیروزه اشاره کرد و افزود: جوانان هلال احمر فیروزه به یک هزار زائر و مسافر نوروزی در این ایستگاه خدمت‌رسانی کردند.

«سحاب» طرحی نو برای جوامع بشری

سحاب «سامانه حرکت های امدادی و بشر دوستانه» طرحی نو برای جوامع بشری است که خدماتی عام المنفعه به مسافران را ارائه می دهد.
هلال احمر نهادی مردمی و تخصصی در امور جوانان است که با انجام مطالعات راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی، هدایتی و تربیتی جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم های ورزیده سازماندهی می کند تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را به شکل موثر اداره و هدایت کنند.

اکیپ های گشت سیار سحاب «سامانه حرکت های امدادی و بشر دوستانه» گروه هایی هستند که در قالب تیم های دو نفره با رویکرد ایمن سازی و ارائه خدمات، ایمنی و سلامت مسافران در نوروز و تابستان در روزهای پر نردد در اماکن و مکان های شلوغ و پرحادثه به گشت و خدمت رسانی می پردازند.

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در رابطه با طرح سحاب اظهار داشت: این اکیپ های پیاده یا دوچرخه سوار با شناسایی، پیش بینی، کنترل و مهار علل آسیب پذیری، پایش، پیشگیری، بازداری و خدمات امدادی و بشردوستانه در حوادث انسانی و زیست محیطی در ایام مسافرت در زمان اوج تردد و تحرک، تجمع و تراکم آنان در شلوغ ترین و مسافرپذیرترین نقاط و سایر مراکز و مجموعه های فرهنگی و فراغتی محل اجتماع و اطراق مسافران نوروزی در محدوده زمانی معین مبادرت به گشت زنی می کند.

«فائزه موهبتی» می گوید: این اکیپ در روز طبیعت، هرساله در قالب طرح سحاب بر مسئله محیط زیست با اقدامی همچون توزیع کیسه های زباله، انتقال پیام های ایمنی و زیست محیطی، ارائه خدمات امدادی و نظایر آن تمرکز می کنند.

موهبتی با بیان اینکه 29پست ثابت و سیار(سحاب) درطرح نوروزی ایمنی و سلامت در خراسان جنوبی مشغول ارائه خدمت هستند، می افزاید: فعالیت های جوانان در این طرح از ۲۸ اسفند سال گذشته آغاز و تا ۱۷ فروردین ماه ادامه دارد.

او از بهره مندی 90 هزار مسافر از خدمات طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در خراسان جنوبی خبر می دهد و می گوید: ۸۱۶ نفر از اعضای جوان هلال احمر به صورت داوطلبانه در این طرح مشارکت دارند.

موج عشق و علاقه در خدمت رسانی در جوانان داوطلب هلال احمر

«سید محمد جلال قیصری»، در خصوص ارائه خدمات بشردوستانه و امدادی گشت سیار پیاده و سواره سحاب «سامانه حرکت های امدادی و بشردوستانه» اظهار داشت: در این طرح به مسافران نوروزی سال 98 در نقاط پرتردد و گردشگرپذیر شهرستان طبس خدماتی مانند راهنمایی، نکات ایمنی و سلامت ارائه می شود.

وی عنوان کرد: تیم های سحاب به صورت داوطلبانه در نقاط پرتردد شهر به مسافران نوروزی در راستای حمایت از محیط زیست، انتقال پیام های زیست محیطی و جلوگیری از آسیب های احتمالی، کیسه زباله داده و خدماتی در خصوص فشار خون و تست روحی و روانی مسافران انجام می دهند.

این عضو فعال جمعیت هلال احمر شهرستان طبس با بیان اینکه هفت سال در این طرح داوطلبانه حضور دارم، ادامه می دهد: در این طرح روزی دو امدادگر در طرح سحاب « به صورت پیاده یا دوچرخه سوار» حضور دارند که می توان گفت در این طرح 15 تا 20 نفر تا پایان طرح خدمات ارائه می دهند.

قیصری می افزاید: باغ گلشن طبس و امامزاده حسین ابن موسی الرضا(ع) طبس شلوغ ترین و پر تردد ترین مکان هاست که تیم سحاب بیشتر در این مکان ها حضور داشته و مسافران نوروزی را در خصوص راهنمایی، امکانات رفاهی، سلامت و ایمنی راهنمایی و حمایت می کند و در روز طبیعت تیم سحاب به خانواده ها کیسه زباله توزیع و به تعدادی هم گلدان هدیه می دهند.

قیصری با بیان اینکه هلال احمر رویکردی داوطلبانه و بشر دوستانه دارد، می گوید: کار هلال، کار بی طرف و بی غرضی است و هدف از عضویت در تیم سحاب را عشق و علاقه در خدمت به مسافرین بیان می کند.

عضو فعال طرح سحاب جمعیت هلال احمر شهرستان طبس که هفت سال عضو ثابت تیم سحاب است در خصوص خاطرت تلخ و شیرینش در این طرح بیان می کند: خاطرات امدادی زیادی دارم ولی شیرین ترین خاطره من در خصوص تیم سحاب این است که در باغ گلشن، مسافری جویای خدمات طرح سحاب شد و من داشتم برایش توضیح می دادم که اومی گفت «فکر نکنم اتفاقی بیفتد که شما بتوانید آن را رفع کنید» که در همان حال یک پراید آتش گرفت و همه درگیر برداشتن ماشین های خود شدند تا دچار احتراق نشوند ولی امدادگران هلال احمر به موقع آتش را خاموش کردند.

هلال احمر همیشه برای من شیرین است و اتفاق تلخی برای ما رخ نداده چرا که امداد و کمک رسانی به هم نوع خود یک حس عجیب و انسان دوستانه ای است؛ این مطلب را قیصری می گوید و ادامه می هد: تیم سحاب با رویکرد ارائه خدمات ایمنی به سلامت مسافرین نوروزی فعالیت خود را از روز 28 اسفند ماه جاری آغاز کرده است.

خدمت‌رسانی جوانان هلال احمر فیروزه به ۱۰۰۰ زائر و مسافر نوروزی
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی، شهرستان فیروزه در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر نیشابور و 156 کیلومتری غرب شهر مشهد واقع شده است.

به دلیل قرار داشتن فیروزه در مسیر نیشابور به قوچان، مسافران و گردشگران زیادی از شهر بازدید می‌کنند و به همین دلیل تدابیر ویژه‌ای برای خدمات‌دهی به مسافران نوروزی صورت گرفته است.

جمعیت هلال احمر فیروزه نیز همچون سایر مجموعه‌ها، با سازمان‌دهی نیروی انسانی و تجهیزات خود از 23 اسفند 97 آماده خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی است.

رئیس جمعیت هلال احمر فیروزه در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: یک پایگاه ثابت امداد و نجات بین شهری، یک پایگاه موقت امداد و نجات و همچنین یک ایستگاه ایمنی و سلامت به مسافران نوروزی خدمت‌رسانی می‌کنند.

عباس یوسفی اظهار کرد: موقعیت پایگاه ثابت امداد و نجات در کیلومتر 30 محور نیشابور به سبزوار، در حوالی روستای حسن‌آباد بوده و پایگاه موقت امداد و نجات نیز در بخش سرولایت نیشابور قرار دارد.

مراجعه بیش از 1000 مسافر به ایستگاه جوانان جمعیت هلال احمر فیروزه
مسئول امور جوانان جمعیت هلال احمر فیروزه با بیان اینکه در ایستگاه جوانان شهید اصغری هلال احمر فیروزه 3 عضو به طور 12 ساعته فعالیت دارند، اظهار کرد: فضای دوستدار کودک، خیمه نماز و ایستگاه سلامت در این مکان فعال است.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

45436