اخبار / ستادی

ارائه خدمات درمانی و پاراکلینیکی به بیش از ۱۲ هزار زائر ایرانی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از ارائه خدمات درمانی و پاراکلینیکی به بیش از ۱۲ هزار رائر ایرانی در کشور عربستان خبر داد.

۱ ماه قبل

ارائه خدمات درمانی و پاراکلینیکی به بیش از ۱۲ هزار زائر ایرانی

به گزارش روابط عمومی مرکز پزشکی حج و زیارت؛ محمد تقی حلی ساز گفت: بیمارستان مکه مکرمه روزانه به بیش از ۵۰۰ نفر از زائرین کشورمان خدمات پزشکی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌کند.

وی افزود: بیشترین مراجعات زائران به این بیمارستان به دلیل مشکلات حساسیتی، ریوی، اسکلتی و عضلانی است.

حلی ساز با اشاره به بیماران بستری شده در بیمارستان مکه مکرمه گفت: ۷۴ زائر در بخش مردان، ۶۸ نفر در بخش زنان و ۳۳۱ نفر نیز در بخش اورژانس بستری شده اند که تنها ۳۲ نفر آنان هم اکنون در بیمارستان بستری هستند و سایر بیماران پس از تکمیل درمان ترخیص و به کاروان های خود بازگشته اند.

ارائه خدمات پاراکلینیکی به بیماران مراجعه کننده به بیمارستان هلال احمر در مکه مکرمه موضوع دیگری بود که حلی ساز به آن اشاره کرد و افزود: تا ۱۲ مرداد بیش از ۱۲ هزار مورد خدمات پاراکلینیکی به زائرین ارائه شده که از این تعداد ۹ هزار و ۸۶۱ مورد خدمات آزمایشگاهی، ۲۳۶ مورد اکو و ۴۴۵ مورد رادیولوژِی صورت گرفته است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در تشریح جزئیات عملکرد پزشکان  گفت: تا روز۱۲ مرداد ،  ۱۱۲هزار و۲۸۳ ویزیت توسط پزشکان درمطب های مجموعه ها و درمانگاهها انجام شده که از این میان  ۴۵هزار و ۱۰۶ مورد خدمات پرستاری درمدینه و بیمارستان مکه شامل نوار قلب، قند خون و فشارخون، گچ گیری، تزریقات، پانسمان، سرم تراپی و بخیه  به حجاج ایرانی ارائه شده است.                              

حلی ساز گفت: همه داروهای لازم تا پایان فصل حج تامین شده است و کمبودی نداریم، ۵هزار و  ۹۱۱ پاسخگویی به زائران در بخش داروخانه‌ های  مدینه و مکه  ثبت شده است و همچنین انجام ماموریت‌های  مددکاری وامداد و انتقال بیش از  ۳۲۴۹ مورد ازجمله تقاضای آمبولانس، انتقال بیمار به مجموعه‌ها و هتل‌ها  و بیمارستان‌های سعودی انجام گرفته است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: تاکنون ۱۳ زائر ایرانی دربیمارستان های سعودی بستری هستند و برای پیگیری امور درمانی زائرین در بیمارستان های سعودی نیز پزشکانی داریم که رابطین بین درمانگاه‌های ایرانی و بیمارستان‌های سعودی هستند و نسبت به پیگیری روند درمانی بیماران اقدام می‌کنند.