جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

یکشنبه ، 18 خرداد 1399

اقدامات احتیاطی هنگام تماس نزدیک فرد بیمار یا مشکوک به کووید-19 با حیوانات خانگی

فرد مشکوک به کووید-19در تماس با حیوانات خانگی باید نکات مهمی را رعایت کند و فرد بیمار به هیچ عنوان نباید در تماس با حیوانات خانگی، پرندگان، آبزیان یا سایر حیوانات اهلی قرار بگیرند و یا باید تماس خود را با آنها محدود کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت‌هلال احمر، این نکات به شرح زیر است:

افراد بیمار باید از تماس نزدیک با حیوانات خانگی خودداری کرده و از سایر اعضای خانواده بخواهند تا مسئولیت مراقبت و نگهداری از آنها را هنگام پیاده روی، تغذیه و بازی به‌عهده بگیرند.

اگر فرد بیمار مجبور است از حیوان خانگی خود مراقبت کند، باید موارد بهداشتی را به خوبی رعایت کرده و حتما از ماسک استفاده کند. مواد غذایی را به اشتراک مصرف نکند، حیوان را نبوسد، یا آنها را در آغوش نگیرد، از لیسیدن دست یا صورت توسط حیوان خودداری کند و قبل و پس از هرگونه تماس با حیوان خانگی یا حیوان خانگی خود، دستانش را بشوید.

نگهداری حیوانات خانگی در خانه از احتمال ابتلای آنها و یا انتشار کروناویروس جدید از طریق آنها جلوگیری خواهد کرد. حیوانات خانگی خود را نیز در کنار خود در قرنطینه خانگی نگهداری کنید و در هنگام پیاده روی با آنها از تماس آنها با سایر افراد و حیوانات و محیط خودداری کنید.

در پیاده روی مناطق خلوت را انتخاب  و پس از آن دست خود را کاملاً بشویید. در طول پیاده روی خود یک بطری جیبی ضد عفونی کننده دست به همراه داشته باشید.

حیوانات خانگی نباید بیش از حد مورد بی توجهی قرار گیرند و تحت هیچ شرایطی نباید حیوانات خانگی خود را در محیط خارج از خانه رها کنید.

همواره باید اقدامات و شیوه های استاندارد بهداشتی هنگام تماس و دست زدن به حیوان خانگی خود را به‌خوبی رعایت کنید.

اگر شما در قرنطینه خانگی به سر می برد، اما بیمار نیستید، از نظر فنی حیوان خانگی شما نیز در قرنطینه خانگی است و باید راهی برای مراقبت از حیوان خود در قرنطینه خانگی پیدا کند.  

اقدامات احتیاطی هنگام ابتلای یک حیوان خانگی به کووید-19

اگر حیوان خانگی تان به بیماری غیر قابل توصیفی (مانند تب با علت ناشناخته) مبتلا شد و یا در تماس نزدیک با فرد بیمار مبتلا به کووید-19 قرار داشته، سریع با دامپزشک تماس بگیرید تا یک معاینه کامل انجام شود.

حیوانات خانگی خانوارهایی که دارای موارد انسانی تایید شده یا مشکوک به کووید- 19 هستند، باید به مدت 14 روز تحت نظارت و مراقبت دامپزشکی در مراکز تعیین شده برای بررسی بیشتر در قرتطینه نگهداری شوند.

بازدید از حیوانات خانگی در قرنطینه توسط صاحبان آنها مجاز نیست و حیوانات در اتاق های جداگانه ای بصورت ایزوله نگهداری می شوند.

حیوانات قرنطینه شده هر روز باید تحت مراقبت های دامپزشکی قرار داشته باشند و از نظر هرگونه شرایط ویژه ای که ممکن است نیاز داشته باشند، مورد معاینه و ارزیابی قرار می گیرند.

در مدت قرنطینه نمونه های بالینی مکرر سواپ دهان، بینی و رکتوم یا مدفوع و یا خون حیوان به صورت صحیح و مناسب جمع آوری و به آزمایشگاه ارسال شود.

پس از آزمایش های مكرر روی نمونه های حیوان تنها در صورت نتایج منفی، حیوان از قرنطینه خارج و به صاحب خود باز گردانده خواهد شد.

تدابیر لازم برای بی خطرسازی پسماندهای حیوان و ضدعفونی محیط و وسایل و لوازم مصرفی آلوده به ترشحات آنها با الکل 70 درصد ضدعفونی دارای کیسه پلاستیکی جداگانه، برچسب گذاری و تحویل مسئولین، معدوم سازی پسماندهای عفونی باید انجام شود.

سطوح  داخلی خانه مانند میزها، دستگیره های در، کابینت ها و کانترها، وسایل معاینه و غیره با دستمال و محلول ضدعفونی کننده، سطح زمین و دیوار را بطور مرتب، منظم تمیز و ضدعفونی کنید.

اصول بهداشت فردی و تنفسی به ویژه شستشوی دست باید رعایت شود.

مریم لطفی
تهیه کننده:

مریم لطفی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *