چطور خبرهای ساختگی ویروس کرونا را از اخبار واقعی تشخیص دهیم؟

انتشار خبر جهانی شیوع ویروس کرونا، فضای جوامع و رسانه‌ها را تحت شعاع قرار داده و موجی از نگرانی را به وجود آورده است. انتشار هر روز مطالب غیرمستند در بین خبرهای رسمی و غیررسمی مرتبط با این بیماری، جو روانی جامعه را ملتهب می‌کند در حالی که این بیماری قابل پیشگیری و کنترل است، باید هوشیار بوده و با رعایت نکات بهداشتی، راه‌های انتقال آن گرفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، نکته قابل تأمل این است که اگر می‌خواهید توانایی خود را در تشخیص خبر درست از شایعه و خبرهای ساختگی تقویت کنید باید این ۵ پرسش را در هنگام خواندن خبر از خود بپرسید.

خبر را چه کسی نوشته است؟      

در خبر درست همیشه نامی واقعی از یک خبرنگار یا روزنامه‌نگار واقعی، که قابل پیگیری باشد به عنوان مرجع و منبع خبر گفته می‌شود.

در خبرهای ساختگی، شایعه یا تبلیغاتی، چنین چیزی وجود ندارد.

خبر چه چیزی می‌خواهد بگوید؟   

خبر واقعی دارای منابع واقعی معتبر که قابل پیگیری باشند است.

خبر ساختگی منبع دروغین و آدرس اینترنتی ساختگی دارد و به طور کلی غیر قابل پیگیری است.

خبر چه زمانی منتشر شده است؟ 

حتما به تاریخ انتشار خبر دقت کنید. اگر به کلمه‌های "خبر فوری" در خبر بر می‌خورید بیشتر دقت کنید؛ زیرا احتمال ساختگی بودن یا تبلیغاتی بودن آن بیشتر است.

خبر در کجا منتشر شده است؟     

خبر درست و مهم، حتما در خبرگزاری‌ها و سایت‌های مشهور دارای اعتبار نیز منتشر می‌شود.

اگر خبر را برای نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید باید پیش از بازنشر و فرستادن آن برای دیگران، تلاش کنید درستی آن را بیازمایید.

از خواندن خبر چه احساسی به شما دست می‌دهد؟     

خبر ساختگی مثل همه‌ی تبلیغات دیگر برای برانگیختن احساس شما طراحی شده است.

اگر با خواندن خبری بسیار ناراحت شدید، درنگ کنید و نفس عمیقی بکشید و ادعایی که در خبر وجود دارد را دست کم در سه خبرگزاری و یا رسانه‌ی معتبر تحقیق کنید و سپس تصمیم بگیرید که خبر را ساختگی یا واقعی به حساب آورید.

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *