جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > ضرورت سرلوحه قرار دادن ترویج، توسعه و احیای موقوفات به عنوان یک امانت الهی
 


  چاپ        ارسال به دوست

وقف؛ میراثی ماندگار در هلال‌احمر

ضرورت سرلوحه قرار دادن ترویج، توسعه و احیای موقوفات به عنوان یک امانت الهی

مغیث‌الدین کاشانی، مدیرکل املاک و موقوفات جمعیت هلال‌احمر: جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به‌منظور تقویت حس نوعدوستی و تکریم نیازمندان از ابتدای تاسیس تا کنون به ترویج، اشاعه و احیای فرهنگ غنی وقف، صلح و هبه مبادرت کرده و از این‌رو برای دستیابی به رسالت خطیر و انسان‌دوستانه، اقدام به جذب مجموعه وسیعی از موقوفات، مصالحات و موهوبات همسو با وظایف و برنامه‌های خود کرده است.
بر این اساس هلال‌احمر با هدف ترویج و تعمیم سنت حسنه وقف، با برنامه‌ریزی مدون، شناخت اهداف و وظایف خود بیش از پیش در زمینه تقویت روح تعاون و همیاری، اقدام کرده و تمام تلاشخود را به‌کار بسته تا فرهنگ غنی امور خیریه را میان آحاد مردم تعمیم داده و تقویت کند. همچنین به‌منظور جذب حداکثری موقوفات مصالحات و موهوبات و شناخت این فرهنگ اصیل، غنی، تشویق، ترغیب و جلب اعتماد افراد دهک‌های 8، 9 و 10 جامعه و نهادینه کردن صحیح این سنت حسنه، جمعیت هلال‌احمر به شیوه‌های مختلف و همانگونه که تاریخ شهادت می‌دهد، اقدامات تاثیرگذار و به‌یاد ماندنی از خود بر جای گذاشته است.
البته بی‌توجهی و بی‌خبری نسل کنونی از فداکاری‌های نیاکانشان مساله مهمی است که احساس بی هویتی و خودباختگی فرهنگی را به‌دنبال خواهد داشت و جمعیت هلال‌احمر با هدف ترسیم اهداف خداپسندانه و توجه نسل حاضر از آثار و برکات این اعمال خیرخواهانه، آثار درونی و بیرونی مثبت این سنت را از راه‌های مختلف میان مردم معرفی کرده و در جهت اشاعه آن تلاش بسیاری داشته است.
باید اشاره کرد که نخستین وقف در جمعیت هلال‌احمر در مورخ 7 اردیبهشت 1308 در شهرستان ساری استان مازندران بوده است که واقف نوعدوست آن با ایثار اراضی و اموال خود در زمینه تقویت و تکریم نیازمندان، این مهم را به نحو مطلوبی محقق کرده است؛ در این زمینه نخستین مصالح نیز در استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد در تاریخ 5 اردیبهشت 1307 با هدفی مقدس، مال خود را صلح کرده و نخستین واهب نیز در تاریخ 22 بهمن 1319 در استان آذربایجان غربی و شهرستان نقده با هدف درمانی، اراضی خود را به جمعیت هلال‌احمر هبه کرده است.
در شرایط کنونی که مردم شریف میهن عزیزمان جمعیت هلال‌احمر را یکی از نهادهای قابل اعتماد دانسته و بخشی از اموال و املاک خود را به‌عنوان وقف، صلح و هبه و همسو با اهداف انساندوستانه در اختیار این نهاد مردمی قرار داده‌اند، باید با عمل دقیق و شفاف به اهداف خیرین که در حقیقت گام‌های کم‌نظیری در این زمینه برداشته‌اند، علاوه بر جلب اعتماد عمومی و جذب افراد نیکوکار، این راه الهی را با جدیت بیشتری ادامه و تداوم دهیم.
در این میان جمعیت هلال‌احمر به عنوان یک بازو در زمینه کمک به نیازمندان و محرومان و به علت حیطه گستردگی فعالیت‌های آن مورد توجه قرار گرفته است؛ لذا ترویج، توسعه و احیای موقوفات به عنوان یک امانت الهی باید سرلوحه اقدامات قرار گرفته تا ضمن جذب موقوفات مصالحات و موهوبات همسو با اهداف و نیازهای هلال‌احمر، با ایجاد منابع جدید بار مالی انکارناپذیری نیز از دوش مسئولان برداشته شود.
در نهایت، امروزه با همدلی و همیاری و همفکری علاوه بر حفظ و صیانت از اموال اهدایی، این میراث کهن و جاودان که سند افتخار جامعه اسلامی و سرمایه ماندگار نسلهای فعلی و آتی محسوب می‌شود، نقش اصلی خود را به شکل گسترده ایفا کرده‌ایم تا حس ماندگار نوعدوستی که ریشه در ژرفای تاریخ بشریتداشته و همواره همراه انسانها بوده است، در نماد وقف استمرار یافته و زمینه تشویق و ترغیب خیرین به منظور انفال مال خود بیش از پیش مهیا شود.
به همین منظور تصمیم به معرفی موقوفات، مصالحات و موهوبات هلال‌احمر گرفتیم تا باشد که با رشد این فریضه مقدس و دقت در انجام آن بتوانیم وظیفه خود را در حد کمال انجام دهیم.


١٢:٤٩ - يکشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٠٨٦٣    /    تعداد نمایش : ٤١٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج