جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > فرزند و وکیل ناظر استصوابی موقوفه نورافشار: هلال‌احمر توانسته است در راه تحقق اهداف واقف بیمارستان گام‌های موثری بردارد
 


  چاپ        ارسال به دوست

وقف؛ میراثی ماندگار در هلال‌احمر/ بنیان خیر مرحوم نورافشار در «بیمارستان فوق‌تخصصی بازتوانی و پزشکی – ورزشی نورافشار»؛

فرزند و وکیل ناظر استصوابی موقوفه نورافشار: هلال‌احمر توانسته است در راه تحقق اهداف واقف بیمارستان گام‌های موثری برداردمقام معظم رهبری: «عموم جامعه به‌خصوص کسانی که از ثروت برخوردارند، نسبت به این سنت حسنه پیامبر اکرم و ائمه(ع) (وقف) اقدام کنند.»


«بیمارستان فوق‌تخصصی بازتوانی پزشکی – ورزشی نورافشار» موقوفه مرحوم «ابوالحسن نورافشار» است که در تاریخ 12 آذر 1339 به نیت احداث مرکز بهداشتی – تربیتی کودکان فلج و معلول، وقف جمعیت هلال‌احمر شده، امروز علاوه بر ارائه خدمات درمانی و داشتن بخش‌های تخصصی درمانی ویژه برای کودکان، به عنوان بیمارستانی تخصصی و فوق‌تخصصی خدمات درمانی متنوعی را به بیماران نیازمند دارای مشکلات جسمی و حرکتی ارائه می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، موقوفه مرحوم ابوالحسن نورافشار، امروز در حالی در بخش‌های مختلف تخصصی و درمانی به عنوان نخستین بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی پزشکی – ورزشی کشور بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات توانبخشی و درمانی را به مردم ارائه می‌دهد که در ابتدا به نیت واقف آن آسايشگاه كوچكي برای نگهداري رايگان كودكان مبتلا به فلج اطفال بوده و در نهايت اين بيمارستان با پيگيري‌هاي مجدانه جمعيت هلال‌احمر و حمايت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران پس از بازسازي ساختمان اولیه و احداث ساختمان‌های كلينيك و اداري كه حدود 13 سال طول كشيد، در ارديبهشت سال 1392 با وسعت حدود 22 هزار متر فضاي درماني و اداري به عنوان بيمارستان فوق‌تخصصي بازتواني و پزشكي ورزشي خدمت‌رسانی به هموطنان را آغاز کرده است.
فضای بیمارستان که به قصر جمال‌آباد شهرت داشته از سوی مرحوم ابوالحسن نورافشار با همه متعلقات شامل چهار هكتار فضاي باغي و قنات اختصاصي، وقف جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران شده و از آن به بعد به عنوان آسايشگاه ناتوانان جسمی نورافشار نامگذاري و تحت توليت جمعيت فعاليت كرد.
هر چند كلنگ احداث بيمارستان عمومي در اين مكان به وسیله مرحوم نورافشار زده شد، اما واقف آن افتتاحش را نديد و اين بيمارستان در سال 1355 با وسعت حدود 4500 متر مربع و با بخش‌هاي تخصصي جراحي ارتوپدي، توانبخشي، فيزيوتراپي، هيدروتراپي، آزمايشگاه و راديولوژي افتتاح و راه‌اندازي شد. پس از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران مديريت بيمارستان مدتي در اختيار وزارت بهداري و بهزيستي قرار داشت و در طول جنگ تحميلي نيز تحت نظارت بنياد شهيد، مكاني براي مداواي مجروحين جنگي بود. پس از جنگ نيز اين مكان براي مدتي به عنوان آسايشگاه جانبازان تحت نظر بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي مورد استفاده قرار گرفت. در نهايت اين بيمارستان با پيگيري‌هاي مجدانه جمعيت هلال‌احمر به عنوان بيمارستان فوق تخصصي بازتواني و پزشكي ورزشي فعالیت خود را از سر گرفت.

حسین کروبی، فرزند و وکیل منیرالسادات روحانی قمی، ناظر استصوابی موقوفه نورافشار در این باره توضیحاتی داده است: «در سال 1339 شمسی ابوالحسن نورافشار پس از یک عمر فعالیت های ارزنده برای کشور با نیت انجام عملی خیر و ماندگار که برای مملکت و مردم این کشور همیشه باقی باشد ،  باغ و عمارت مسکونی خود و همسرشان  خانم توراندخت نفیسی را واقع در جمال آباد شمیران  برای احداث مرکز بهداشتی، درمانی و تعلیماتی کودکان مبتلا به فلج و اشخاص ناقص العضو وقف کرد.
وقف به‌عنوان یک عمل خداپسندانه با نیت باقی ماندن همیشگی در جهت برطرف کردن یک نیاز مبرم و خاص در اجتماع در همه ادیان و مخصوصا در دین مبین اسلام مورد تحسین و تشویق قرارگرفته  و حضرت آیت الله خامنه‌ای، ولی فقیه مسلمین و رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران در فرمایشاتی به مناسبت هفته وقف فرمودند که «عمل امینانه نسبت به موضوع وقف از اهم مسایل وقف است.» بیمارستان موقوفه تخصصی نوتوانی نورافشار از سوی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که به عنوان متولی این موقوفه تعیین شده بود احداث و در سال 1391 بهره برداری شد و با وجود مشکلات بسیاری که در راه تکمیل و راهبری این مجموعه با ارزش وجود داشته و دارد، توانسته است در راه تحقق اهداف واقف محترم قدم‌های موثری بردارد و هم اکنون در بخش های مختلف آن خدمات درمانی و جراحی های خاص همچنین تمامی مراحل توانبخشی  برای کودکان معلول و اشخاص ناقص العضو با بهترین استاندارد ها و با دارابودن بهترین تجهیزات و امکانات صورت میگیرد .
مسأله معلولیت های حرکتی که از بدو تولد یا در طول دوران کودکی بروز می‌کند برای کودک یا فرد معلول و خانواده او مشکلات بسیار پیچیده ای را به وجود می آورد که برای بسیاری از خانواده ها غیر قابل تحمل است  و به خصوص تامین هزینه های درمانی یا توانبخشی برای آنها مشکلات زیادی در بر دارد و متاسفانه هنوز بیمه های درمانی موجود در کشور ما در این بخش حمایت لازم را ارائه  نمی‌دهند . لذا در مجموعه موقوفه نورافشار با تایید مقامات محترم جمعیت هلال احمر سعی می‌شود که این هزینه ها برای بیماران به حداقل رسیده و در بسیاری از موارد رایگان صورت گیرد . از برنامه هایی که امید است در آینده در این موقوفه صورت گیرد، برقراری روشی است که بتوانیم یک فرد معلول را از مرحله تشخیص تا بازتوانی و هدایت و حمایت برای حضور در اجتماع وبرخورداری از کلیه حقوق فردی و خانوادگی و اجتماعی یاری کنیم . البته این امری بسیار گسترده است که نیاز به کمک و همکاری افراد خیر دیگری را می‎طلبد.
در خاتمه لازم می‌دانم ازهمه مدیران و مسئولان جمعیت هلال احمر و افرادی که به هر نحو در انجام این خدمات ارزنده اقدام کرده و می‌کنند، تشکر کرده و از همه تقاضای دعای خیر برای روح مرحوم ابوالحسن نورافشار و مرحومه مغفوره خانم نورافشار بکنم.»


١٨:٢٤ - پنج شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٠٩٥٩    /    تعداد نمایش : ١٤٠٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج