سه شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٦
شماره حساب ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال احمر نزد بانک‌های ملی، ملت، رفاه، دی، شهر، صادرات، سپه، مسكن و آينده؛ آماده جمع آوری كمک‌های نقدی هموطنان برای مردم مسلمان ميانمار است. همچنین پایانه USSD روی تمامي تلفن های همراه جهت جمع آوری کمک‌های نقدی برای مردم میانمار اختصاص یافته و هموطنان با وارد کردن كد #112*3*741* می توانند با سهولت و سرعت بیشتر به مردم مظلوم میانمار کمک کنند."
اخبار > موقوفه شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی برای بیمارستان ساری
 


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین سند وقفی هلال‌احمر؛

موقوفه شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی برای بیمارستان ساری

تاریخ امضای نخستین سند وقفی هلال‌احمر که درکتاب میراث ماندگار نیز درج شده است، اردیبهشت ١٣٠٨، یعنی هفت‌سال پس از تأسیس جمعیت است. واقف نخستین موقوفه حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، تاریخ امضای نخستین سند وقفی هلال‌احمر که درکتاب میراث ماندگار نیز درج شده است، اردیبهشت ١٣٠٨، یعنی هفت‌سال پس از تأسیس جمعیت است. واقف نخستین موقوفه حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی است که خود در زمان تنظیم سند رئیس کمیسیون [امنای] بیمارستان و رئیس جمعیت شیر و خورشید ساری بوده است. درهنگام تنظیم سند همه اعضای کمیسیون [امنای] بیمارستان حضور داشته‌اند و در وقف نامه تصریح شده که تولیت این موقوفه همواره نسل به نسل برعهده رئیس و اعضای هیأت امنا یا هیأت‌مدیره بیمارستان خواهد بود. درعین حال و از باب تأکید بر انحصار عایدات موقوفه به بیمارستان و اطمینان از تغییر مصارف آن، از ایالت جلیله [=استاندار] و رئیس وقت اوقاف و رئیس بهداری استان هم به‌عنوان ناظران امر نام برده شده است.

به این ترتیب واقف که درعین حال  نخستین تحویل‌گیرنده موقوفه است، دوره تولیت خود را نیز تنها تا زمانی که ریاست او بر کمیسیون مورد بحث به قوت خود باقی است، قرار داده و هرگونه شائبه تمایل به حفظ اشراف خود بر بیمارستان شهر را منتفی ساخته و درعین حال با ساده‌نویسی وقف نامه کوشیده است بهترین الگو را برای احتراز از پیچیده کردن اعمال خیر به همشهریان و مسئولان هم‌دوره خود و جانشینان ایشان عرضه کند. درعین حال این جمله نیز در انتهای وقف نامه دیده می‌شود که با توجه به احوال روزگار واقف جای تأمل دارد: «فمن بدّله من بعد ما سمعه، فإنما إثمه علی الّذین یبدّلونه».


١١:٠٩ - چهارشنبه ١٧ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٩٤٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٩٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج