جمعه ٢٦ مرداد ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > موقوفه شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی برای بیمارستان ساری
 


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین سند وقفی هلال‌احمر؛

موقوفه شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی برای بیمارستان ساری

تاریخ امضای نخستین سند وقفی هلال‌احمر که درکتاب میراث ماندگار نیز درج شده است، اردیبهشت ١٣٠٨، یعنی هفت‌سال پس از تأسیس جمعیت است. واقف نخستین موقوفه حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، تاریخ امضای نخستین سند وقفی هلال‌احمر که درکتاب میراث ماندگار نیز درج شده است، اردیبهشت ١٣٠٨، یعنی هفت‌سال پس از تأسیس جمعیت است. واقف نخستین موقوفه حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالرحیم مجتهد رحمانی است که خود در زمان تنظیم سند رئیس کمیسیون [امنای] بیمارستان و رئیس جمعیت شیر و خورشید ساری بوده است. درهنگام تنظیم سند همه اعضای کمیسیون [امنای] بیمارستان حضور داشته‌اند و در وقف نامه تصریح شده که تولیت این موقوفه همواره نسل به نسل برعهده رئیس و اعضای هیأت امنا یا هیأت‌مدیره بیمارستان خواهد بود. درعین حال و از باب تأکید بر انحصار عایدات موقوفه به بیمارستان و اطمینان از تغییر مصارف آن، از ایالت جلیله [=استاندار] و رئیس وقت اوقاف و رئیس بهداری استان هم به‌عنوان ناظران امر نام برده شده است.

به این ترتیب واقف که درعین حال  نخستین تحویل‌گیرنده موقوفه است، دوره تولیت خود را نیز تنها تا زمانی که ریاست او بر کمیسیون مورد بحث به قوت خود باقی است، قرار داده و هرگونه شائبه تمایل به حفظ اشراف خود بر بیمارستان شهر را منتفی ساخته و درعین حال با ساده‌نویسی وقف نامه کوشیده است بهترین الگو را برای احتراز از پیچیده کردن اعمال خیر به همشهریان و مسئولان هم‌دوره خود و جانشینان ایشان عرضه کند. درعین حال این جمله نیز در انتهای وقف نامه دیده می‌شود که با توجه به احوال روزگار واقف جای تأمل دارد: «فمن بدّله من بعد ما سمعه، فإنما إثمه علی الّذین یبدّلونه».


١١:٠٩ - چهارشنبه ١٧ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٩٤٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٧٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج