يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
اخبار > وقف یک دانگ و نیم از قریه «کوچک‌سرا»
 


  چاپ        ارسال به دوست

وقف یک دانگ و نیم از قریه «کوچک‌سرا»

واقف دومین موقوفه جمعیت هلال‌احمر طبق اسناد موجود حاج محمدباقر تاجر ساروی است، اما سندی که دراین خصوص درکتاب «میراث ماندگار» به چشم می‌خورد، مصالحه نامه‌ای است که وراث وی با فروشندگان زمین معوض، برای جبران از دست رفتن زمین موقوفه امضا کرده‌اند؛ زیرا مورد وقف یک دانگ‌ونیم از قریه «کوچک‌سرا» بوده و پس از مرگ واقف همه این قریه به تصرف پهلوی اول درآمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، واقف دومین موقوفه جمعیت هلال‌احمر طبق اسناد موجود حاج محمدباقر تاجر ساروی است، اما سندی که دراین خصوص درکتاب «میراث ماندگار» به چشم می‌خورد، مصالحه نامه‌ای است که وراث وی با فروشندگان زمین معوض، برای جبران از دست رفتن زمین موقوفه امضا کرده‌اند؛ زیرا مورد وقف یک دانگ‌ونیم از قریه «کوچک‌سرا» بوده و پس از مرگ واقف همه این قریه به تصرف پهلوی اول درآمده است، لذا وراث واقف چاره را دراین دیده‌اند که چهار‌هزارتومان معادل بهای مورد وقف را برای خرید اراضی بهتر، به نام بیمارستان ساری دراختیار بگذارند و بخشی از اراضی «گل‌چینی» و «سنگریزه» را خریداری و به تصرف وقفی بیمارستان [= شیر و خورشید] ساری درآورند.

از این‌رو بعد از تمام توضیحات درپایان صلح‌نامه مزبور آمده است: «... معادل دو سهم و خمس سهم از نه سهم مشاع از کل ٦ دانگ قریتین گلچینی و سنگریزه... متعلق به کمیسیون مریض خانه پهلوی [= شیر و خورشید] ساری که درهمین انتقال نامچه برای مریض خانه وقف شده که موافق مدلول وقف‌نامه مسجل درحاشیه [ی سند]، عواید آن برای مصرف لوازم مریض‌خانه برسانند».


٠٩:٣٦ - پنج شنبه ١٨ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٩٤٩٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٨٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج