شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > در برابر سرما از زلزله زدگان مراقبت کنیم
 


  چاپ        ارسال به دوست

در برابر سرما از زلزله زدگان مراقبت کنیم

شهریار مزیدآبادی، امدادگر پیشکسوت/ گستره منطقه حادثه، سرمای شدید هوا، تعداد خانه‌های آسیب‌دیده و آسیب‌دیدگانی که منازلشان خراب نشده، ولی به علت ترس از پس‌لرزه‌ها مجبورند در هوای  آزاد، زندگی کنند فراتر از آنچه تصور کنیم سخت و دشوار است. حادثه زلزله غرب کشور نسبت به حوادث قبلی متفاوت است. با وجود وسعت زیاد حادثه و خانه‌های تخریب شده، تعداد زخمی‌ها و کشته‌ها دور از انتظار است و خوشبختانه آمارها کمتر از آنچه پیش‌بینی شده بود اعلام شد، اما تعداد آسیب‌دیدگان بیشتر شد. حجم فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر تکافوی این همه آسیب‌دیده را ندارد. شب‌های سرد در پیش است. با شروع بارندگی‌ها و بارش برف، مردم در چادرهایی که شرایط روزهای بهاری و تابستانی را دارند سخت‌تر از این خواهد شد. سوخت و وسایل گرمایشی نیاز مبرم است. شرایط زندگی آسیب‌دیدگان در آینده خیلی سخت‌تر خواهد شد. تصور می‌کنم باید به‌سرعت شرایط اردوگاه‌های اضطراری را ایجاد کنیم و بعد از آن، از اردوگاه‌های موقت یعنی کانکس‌ها و ساختمان‌های پیش‌ساخته استفاده کنیم. اگر در این فاز وارد عمل نشویم قطعا مردم آسیب‌دیده صدمه خواهند دید. از طرفی شروع بیماری‌ها در این شرایط دست و پای نیروهای امدادی و درمانی را می‌گیرد. انبارهای امدادی تکافوی این حجم از کمک‌ها را ندارد. 

مردم با دل و جان کمک می‌کنند، اما اشکال بزرگی که در اهدای کمک‌های مردمی به چشم می‌خورد یکی دادن وسایل دست دوم است، مشکلی که در تمام حوادث داشته‌ایم و دوباره تکرار شده است. برخی از آنها واقعا قابل استفاده نیست، اجناسی هم که قابل استفاده هستند، چون به‌صورت پراکنده و از جنس‌های مختلف است به‌راحتی نمی‌توان بین آسیب‌دیدگان توزیع کرد، نمی‌توان به دو آسیب‌دیده دو نوع جنس مختلف داد. این ساماندهی و یکسان‌سازی اجناس، گروه‌هایی را می‌طلبد که اجناس را تفکیک و به موقعیت‌های همسان برسانند تا کمک‌ها ثمربخش باشند نه اینکه مشکلات دیگری در منطقه ایجاد کنند. به هر حال کسانی که آسیب‌دیده هستند تصور دارند که به‌طور یکسان کمک‌رسانی شوند. به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، بسته‌شدن تمام راه‌ها و مسیرهای ارتباطی به‌ویژه روستاها و ترافیک شدید جاده‌ها باعث ایجاد مشکل در کمک‌رسانی شد. بالگردها هم تنها برای حمل مصدوم و انتقال به مراکز درمانی و همین‌طور بارهای درمانی استفاده می‌شوند. به‌تدریج  پروازهای بالگردها هم کمتر می‌شود. تا عادی‌شدن شرایط، هلال‌احمر در منطقه حضور دارد. حادثه‌ای که در کرمانشاه رخ داد هشداری است تا بیشتر مراقب باشیم. باید مراقب شهرهای بزرگ باشیم.

 


١٣:٣٢ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٣٢٦٧    /    تعداد نمایش : ٢١٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج