شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > جوانان‌محور توسعه و سلامت
 


  چاپ        ارسال به دوست

جوانان‌محور توسعه و سلامت

دکتر میثم اخلاق دوست؛ مدیر تیم بهداشت درمان اضطراری جوانان کشور: فعالیت داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر در حوزه سلامت سابقه بسیار طولانی دارد. این قدمت را می‌توان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها که به صورت خیریه در این نهاد اداره می‌شود، به وضوح دید. اقداماتی همچون بیمارستان‌های صحرایی، اعزام تیم‌های تخصصی و تک‌تخصصی، ویزیت‌های ‏رایگان، اعزام تیم‌های سلامت به خارج از کشور، اعزام تیم‌های پزشکی در حوادث و بلایا دیگر فعالیت‌های داوطلبانه است که توسط این جمعیت صورت می‌گیرد. در این فعالیت‌ها جوانان نقش بسیاری را ایفا می‌کنند؛ نقشی که اگر با برنامه‌ریزی و هماهنگی بیشتری دنبال شود، می‌تواند تأثیرات موثرتری را هم به دنبال داشته باشد.

در سال اخیر با همکاری دانشجویان پزشکی و علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران، نخستین و تنها تیم بهداشت درمان اضطراری جوانان کشور را راه‌اندازی کردیم و ثمره این تیم حضور در بیش از 30 طرح مناطق محروم بود که تنها با توکل بر خدا و همت داوطلبان و جوانان برگزار شد. بیش از 700 دانشجوی علوم پزشکی در این چند‌ سال با ما هم‌پیمان شده‌اند و در کنار ما هستند. طرح‌های ملی ارزیابی سلامت که محور آن سلامت شهروندان بود، با حضور بیش از 1200 دانشجوی علوم پزشکی در شهر تهران برگزار شد و بیش از 130‌هزار نفر ارزیابی سلامت شدند که این افتخاری برای جوانان حوزه علوم پزشکی است که با دستان خالی و توکل توانستند قدم کوچکی جهت سلامت مردم عزیزمان بردارند به نحوی که بارها توسط وزیر محترم بهداشت مورد تقدیر واقع شدند.
این یک اصل پذیرفته‌شده است که سکوی پرتاب هر کشوری در هر حوزه‌ای نیرو و قوای جوانی است که الحمدلله هر روز شاهد جذب بیشتر این توانمندی در جمعیت هلال‌احمر هستیم. واقعیت این است که تمایل دانشجویان جهت فعالیت در حوزه سلامت در فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار گسترده و وسیع دیده می‌شود اما متاسفانه هنوز بستر آماده‌ای برای بهره‌مندی از توانمندی و تمایلات و انرژی دانشجویان و جوانان فعال حوزه سلامت و علوم پزشکی وجود ندارد، البته نادیده نباید گرفت که این فرآیند و سازوکار نسبت به 3‌سال قبل که ما فعالیت‌های خود را در حوزه سلامت آغاز کردیم، بسیار رونق و ترفیع‌یافته است.
بنا بر اندک تجربه‌ای که دارم و به دور از هر شعار و مبالغه، به شخصه معتقدم با کانالیزه‌کردن توانمندی همه حوزه‌ها خصوصا دانشجویان حوزه علوم پزشکی می‌توان تأثیر شگرفی در وضع سلامت و بهداشت عمومی مردم ایجاد کرد و حتی معضلات حوزه سلامت را بهبود بخشید، فقط کافی است مدیران و مسئولان فضای ایجاد ساختار را در اختیار جوانان قرار دهند و اعتماد کنند.
به نظر من به‌عنوان یک جوان، وقتی می‌بینیم که در دوران جنگ تحمیلی اکثریت فرماندهی عملیات‌های ما به عهده جوانانی نظیر شهید همت، باقری، باکری و.. بوده است و اکنون سکان اداره امور از دست جوانان خارج شده و اعتماد به جوانان کمرنگ شده، ناامیدی و بی‌انگیزگی را بشدت ایجاد می‌کند، اما در سازمان جوانان هلال‌احمر کم‌کم و اندک‌اندک این راه درحال یافتن مسیری برای توانمندی و شکوفایی است و امید است که به ‌زودی سکان اداره امور همانند زمان جنگ تحمیلی به دست جوانان سپرده شود و این آرزوی ماست.


٠٨:٢٢ - يکشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٦٤٤٦    /    تعداد نمایش : ١٢٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج