شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (1)
 


  چاپ        ارسال به دوست

برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (1)

پدیده Phenomenon : هر چیزی که در جهان هستی وجود دارد، اعم از طبیعی و غیر طبیعی (مربوط به بشر و آثار بشری). 

مخاطره Hazard: آن دسته از پدیده هایی را گویند كه جامعه ای را در معرض تأثیرات خود داشته و پتاسيل آسیب زدن به جان، دارايي، اعتبارات، توانمندي ها و محیط زیست آن را دارا می باشند.

این مخاطرات يا طبيعي هستند (Natural) مانند گسل، نزولات آسمانی، گرما و سرما، بادهای تند، آتشفشان غیرفعال، برف انباشته شده بر روی ارتفاعات و ... و يا مصنوع بشر می باشند (Manmade) مانند سد، بمب، هواپیما، صنایع شیمیایی، هسته ای ...

این مخاطرات، ممکن است که در داخل قلمرو جامعه مورد نظر ما قرار داشته باشند.

یا اگر هم در خارج از جامعه ما قرار دارند، اما تناوب، شدت و وسعت وقوع آن ها قطعاً بر جامعه ما تأثیر گذار است.

تهدید Threat : تظاهرات، صورت و حالت ضربه زننده و خسارت بار و مختل کننده حاصل از مخاطرات كه  می تواند آسیب ها و خساراتی را بر جامعه (انسان ها و متعلقات آنان) وارد سازد. 

این تهدیدات نیز يا طبيعي هستند (Natural) مانند سيل، زلزله، بهمن، صاعقه، طوفان، رانش و ... و يا ساخته دست بشر (Manmade) مانند شکستن سد، انفجار بمب، سقوط هواپیما، نشت مواد خطرناک، آتش سوزي، جنگ، تروريسم.

بنا براین، کوه آتشفشان یک مخاطره یا Hazard  است. وقتی توده های خاکستر از دهانه آن متصاعد شود، تهدید است برای هواپیماها و اگر توده های مذاب از آن سرازیر شود، تهدید است برای جوامعی که در مسیر مذاب ها قرار دارند. یک سد، با میلیون ها متر مکعب آبی که در پشت آن ذخیره شده است، یک مخاطره محسوب می گردد زیرا پتانسیل آسیب زدن به جوامع پایین دست را دارد. این سد در اثر فرسودگی و مراقبت ناکافی می تواند به تهدید تبدیل گردد. لوله کشی گاز در منزل فی نفسه یک مخاطره است. وقتی بوی گاز را استشمام کنید، با تهدید مواجه شده اید. هواپیمایی که از فراز آسمان یک شهر می گذرد، یک مخاطره است و زمانیکه دچار نقص فنی می شود، دیگر یک تهدید است.


٠٤:٠٥ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٨٨٣٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٠٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج