چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (2)
 


  چاپ        ارسال به دوست

برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (2)

حاصل برخورد تهدید با جامعه:

1- حادثه ، تصادف Accident: 

رخداد یا واقعه اي ناخواسته، ناگوار و خسارت بار(جانی و مالی)، تحت تأثیر مخاطرات، اما محدود كه اگرچه پاسخ اضطراري به آن ضروري است اما پتانسيل مختل کردن روند طبیعی جامعه  را ندارد و اغلب توسط نيروها يا تيم هاي تك مأموريتي محلي مانند اورژانس، امداد و نجات، و آتش نشاني قابل كنترل است. مانند: سقوط یک فرد در چاه، تصادفات محدود رانندگی که منجر به تلفات انبوه یا اختلال در ترافیک نگردد، رفتن یک اسکی باز به کام بهمن.

 

2- سانحه Incident:

رويداد یا حادثه ای خسارت بار كه توسط مخاطرات طبيعي (سيل، زلزله، طوفان و...) يا انسان ساز (آتش سوزي و...) ايجاد مي گردد، پاسخ اضطراري به آن ضروري است، روند طبیعی جامعه  را مختل نموده و درصورت عدم اقدام به موقع و مؤثر مي تواند توسعه یافته و به Disaster تبدیل شود. مقابله با سانحه اغلب، تداخل نيروها و تيم هاي سازماندهی شده متعددي را از دستگاه هاي پاسخگو، تحت مدیریت و فرماندهی یکپارچه مي طلبد. مانند: تصادفات زنجیره ای در جاده ها، آتش سوزی در کارخانه یا ساختمان ها یا جنگل ها، سقوط بهمن بر روی جاده یا روستا، زلزله، سیل، ... .

 

3- بليه Disaster: (در ايران به بحران ترجمه مي شود):

سانحه اي است مهار نشده و رو به گسترش كه كنترل آن از توان و امكانات و منابع محلي خارج است و طي آن تأسيسات زيربنايي و روند طبیعی جامعه کاملاً دچار اختلال شده، جان و مال انسان هاي زيادي آسیب دیده و دچار تهديد جدي مي گردد. 

 

4- بحران Crisis: 

يك وضعيت اضطراري كه نياز به پاسخ داشته مي تواند در سياست، امنیت، اقتصاد، فرهنگ يا درهر روند برنامه ريزي شده و زيربنايي جامعه اختلال جدي ايجاد كند مانند كودتا، بحران اقتصادي، بحران فرهنگي و يا بحران بيكاري، منازعات مسلحانه، اغتشاشات.


٠٤:١٠ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٨٨٣٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٢٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج