پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
مردم نوعدوست ایران اسلامی برای کمک به هموطنان آسیب دیده از زلزله در استان های غربی کشور به خصوص زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه می توانند از طرق زیر عمل کنند: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد اغلب بانک ها، 702070(ارزی دلار) 800300 (ارزی یورو) بانک ملی، 1404440(ارزی دلار) بانک ملت و همچنین کد های #112*3*741* به همراه شماره کارت 6104337770064606 برای دریافت و ارسال کمک های نقدی به زلزله زدگان/ تمرکز اصلی جمعیت هلال احمر بر جمع آوری کمک های نقدی است تا بتوان بر اساس نیازهای مردم آسیب دیده اقلام مورد نیاز برای آسیب دیدگان را تهیه و ارسال کرد/ از مردم شریف ایران اسلامی خواهشمندیم جهت حفظ کرامت انسانی از جمع آوری هر گونه مواد فاسد شدنی و مستمعل اجتناب کنند/هموطنان در استان تهران جهت اهدای کمک های غیرنقدی می توانند به آدرس میدان انقلاب خیابان کارگر جنوبی کوچه شهید مهدیزاده جمعیت هلال احمر شهرتهران مراجعه کرده یا با شماره تلفن 66923040 تماس بگیرند
اخبار > برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (2)
 


  چاپ        ارسال به دوست

برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (2)

حاصل برخورد تهدید با جامعه:

1- حادثه ، تصادف Accident: 

رخداد یا واقعه اي ناخواسته، ناگوار و خسارت بار(جانی و مالی)، تحت تأثیر مخاطرات، اما محدود كه اگرچه پاسخ اضطراري به آن ضروري است اما پتانسيل مختل کردن روند طبیعی جامعه  را ندارد و اغلب توسط نيروها يا تيم هاي تك مأموريتي محلي مانند اورژانس، امداد و نجات، و آتش نشاني قابل كنترل است. مانند: سقوط یک فرد در چاه، تصادفات محدود رانندگی که منجر به تلفات انبوه یا اختلال در ترافیک نگردد، رفتن یک اسکی باز به کام بهمن.

 

2- سانحه Incident:

رويداد یا حادثه ای خسارت بار كه توسط مخاطرات طبيعي (سيل، زلزله، طوفان و...) يا انسان ساز (آتش سوزي و...) ايجاد مي گردد، پاسخ اضطراري به آن ضروري است، روند طبیعی جامعه  را مختل نموده و درصورت عدم اقدام به موقع و مؤثر مي تواند توسعه یافته و به Disaster تبدیل شود. مقابله با سانحه اغلب، تداخل نيروها و تيم هاي سازماندهی شده متعددي را از دستگاه هاي پاسخگو، تحت مدیریت و فرماندهی یکپارچه مي طلبد. مانند: تصادفات زنجیره ای در جاده ها، آتش سوزی در کارخانه یا ساختمان ها یا جنگل ها، سقوط بهمن بر روی جاده یا روستا، زلزله، سیل، ... .

 

3- بليه Disaster: (در ايران به بحران ترجمه مي شود):

سانحه اي است مهار نشده و رو به گسترش كه كنترل آن از توان و امكانات و منابع محلي خارج است و طي آن تأسيسات زيربنايي و روند طبیعی جامعه کاملاً دچار اختلال شده، جان و مال انسان هاي زيادي آسیب دیده و دچار تهديد جدي مي گردد. 

 

4- بحران Crisis: 

يك وضعيت اضطراري كه نياز به پاسخ داشته مي تواند در سياست، امنیت، اقتصاد، فرهنگ يا درهر روند برنامه ريزي شده و زيربنايي جامعه اختلال جدي ايجاد كند مانند كودتا، بحران اقتصادي، بحران فرهنگي و يا بحران بيكاري، منازعات مسلحانه، اغتشاشات.


٠٤:١٠ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٨٨٣٨٩    /    تعداد نمایش : ٣٨١٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج